ROMEINSCHE KRONIEK. R ome, 2 Juli 1926. DeColumbusriddersvanAmerika door Terence Breen, Washington. Het ontstaan der orde. Den 16den Januari 1882 betraden negen hee- ren, nadat zij in de kerk de IJ. Communie ont vangen hadden, ernstig en zwijgzaam de stoep der pastorie van de Mariakerk te Newhaven in den staat Connecticut. De pastoor, Michael Mc Givney, had hen tot een bespreking uitgenoodigd Hij zette hen daar uiteen, dat het wel noodza kelijk was de katholieke mannen ter plaatse in een vereeniging tot wederzij dsche bescherming en steun aaneen te sluiten. Hij wees op de vrij metselarij en op de hulp,die de logebroeders el kander betoonen en hoe zij door hun afzondering en hun zakengeest tot een ware macht in het openbare leven geworden waren. Zou men niet het goede en bruikbare, dat de „orde" der vrij metselaren in zich sluit, ook voor een beter doel kunnen benutten Moest men daartegenover niet een andere „orde" stichten, die weliswaar geen eed zou vorderen en met de wetten van Kerk en Staat volkomen in overeenstemming zou zijn, maar die wel eveneens bet vereenigingsgeheim zou in acht nemen, voorzoover het niet ging om de kerkelijke of staatsautoriteiten. Wie zou toenmaals voorspeld hebben, dat uit de beraadslaging der tien mannen op dien Janu«- arimorgen van het jaar 1882 een der geweldigste organisaties der Vereenigde Staten, ja, der gan- sche wereld, zou voortkomen En toch was het zoo. Dat was de eerste schrede tot stichting van de orde der Columbusridders, die weinig van zich doet spreken, maar overal machtig werkzaam is waar het geldt de katholieken en de katholieke belangen der Vereenigde Staten te beschermen. Heden telt de orde 700.000 leden in ongeveer 2500 „Consilies" of ondervereenigingen. Het is geen religieuse vereeniging, maar een wereld lijke vereeniging van katholieken, die echter op een reeks van bisschoppelijke en zelfs pauselijke lofprijzingen kan wijzen. De besprekingen werden voortgezet en zoo koos men bij een derde conferentie den naam der vereeniging of der „orde", die luidde Orde der Columbusridders. Wel overwegende, welke aan trekkingskracht er in het ceremonieel ligt, aar zelde men niet verschillende uiterlijkheden der vrijmetselaarsloge over te nemen, o.a. de verschillende graden van lidmaatschap, de fees telijke opname-ritus en den plicht om de leden lijst nooit in vreemde handen te laten komen. Doch de inwendige organisatie werd in streng katholieken en patriottischen geest opgebouwd en een naarstig kerkelijk leven, waaronder het maandelijks ontvangen der H. Communie werd allen ingescherpt. De eerste statuten werden in het volgende jaar aan den bisschop van het dio cees ter goedkeuring voorgelegd en tegelijkertijd werd de vereeniging pis zoodanig door den Staat bekrachtigd. Men streefde in het geheel niet naar een groot aantal leden, maar was integen deel met de opname van nieuwe leden uiterst streng.Desalniettemin breidde de orde zich zeer snel uit. In het voorjaar van 1892 telde men in meer dan 80 steden van 2 Staten reeds een reeks van vereenigingen met tezamen 6000 leden In 1904 waren er, uitgezonderd in 4 Staten, overal vereenigingen. Het herhaaldelijk gedane voor stel, om de Orde ook naar Europa over te plan ten, ging men steeds uit den weg. De werkzaamheid der Columbusridders. Daar het eerste doel der Orde de sociale be langen van Amerika's Katholieken gold, legde men zich om te beginnen op de levensverzekering der leden toe, hetgeen men op een grootsche wij ze organiseerde. Dit bleek des te noodzakelijker, daar juist ten tijde van het ontstaan der Orde groote verzekeringsmaatschappijen tengevolge van verkeerd beheer ten gronde gegaan waren, waarbij vele katholieken geschaad werden. Men voerde allereerst in de orde de z.g. post- mortem-wet in, die hierin bestaat, dat bij over lijden van een der medeleden alle anderen elk een dollar aan de achterblijvenden van den ge storvene moesten betalen. Dal ging zonder 'eenig nsico en oefende een groote aantrekkingskracht uit. Toen de orde reeds over de duizend leden telde, ging men over tot. de heffing van een maandelijksche contributie. In het jaar 1901 Daar de getuige niet per trein kon reizen, was de ziekenauto van den Gen. Geneeskundigen Dienst uit Tilburg gerequireerd, om haar naar Den Bosch te brengen. De getuige werd voorzichtig in den auto gedragen, maar toen kwam er stagnatie. De motor weigerde en wat men ook probeerde, de wagen was niet meer aan den gang te krijgen. Ten einde raad werd Tilburg opgebeld. Een andere ziekenauto was niet disponibel, maar men wist toch raad. Na een kwartiertje kwam de autobrandspuit van Tilburg in volle vaart het dorp binnen stui ven. Natuurlijk liep alles uit om te zien waar de brand was. In de Peperstraat hield de brandspuit stil en werd voor den ziekenauto gespannen. Onder groote hilariteit reed deze moderne zie- kenvervoer-optocht het dorp uit en over Ouatre- bras naar Den Bosch. Des middags is de getuige op dezelfde origi- neele wijze naar haar woning teruggebracht. Ex-keizer Wilhelm te Gouda. Gistermorgen heeft ex-keizer Wilhelm onver wacht van Doorn uit een bezoek gebracht aan de Sint Janskerk te Gouda en de beroemde kerkgla zen bezichtigd. Het gevolg bestond uit 7 perso nen, o.w. Graaf Bentinck van Amerongen, Graaf Conrad E. von Ilsemann Bentinck, Freiherr Unin telde liet verzekeringsinstituut der Orde 32000 verzekerden. Door den gestagen groei en door de nauwgezette en vakkundige leiding der zaken, werd de verzekeringsonderneming der Orde tot een der best gefondeerde en meest geziene in Amerika. De nettowinst uit de verzekeringsbij dragen werd vervolgens den grondslag voor groote sociale en weldadigheidsinrichtingen der Orde. Niettegenstaande men voor zulke doel einden millioenen dollars besteedde en men in een groot aantal Amerikaansche steden enorme paleizen bouwde ten gerieve van de leden, was men nog voor het loopende jaar 1926 in staat den leden hun contributie voor drie maanden te doen behouden, hetgeen zeggen wil, dat men dit jaar den leden 25 dividend ter waarde van 900.000 dollar uitkeerde. De liefdadigheid der Orde speelt bij elke groote catastrophe in het land bij bran den, overstroomingen, rampen in mijnen en bergwerken etc. een groote rol. Vooral echter in en na den oorlog. Ook naar Europa werden een groot aantal liefdegaven gezonden. Er werd voor 39.325 oorlogsinvalieden gezorgd en in 468 ziekenhuizen voor hen de verpleging betaald. Voor alles ook kwam de orde op voor de Ameri kaansche geestelijken in het Amerikaansche leger. Verder strekte het veld van werkzaamheden der Orde zich uit over het gebied der scholen en der volksopvoeding. Om het katho lieke cultuurleven der Ver. Staten te bevorderen stichtte de Orde in 1904 een eigen leerstoel voor Amerikaansche geschiedenis aan de katholieke Universiteit van Washington en zorgde voor haar instandhouding. Voor de groote lage des volks werden op veie plaatsen avondscholen gesticht en de in Amerika gebruikelijke „scholen door briefwisseling" in het leven geroepen. Dezen geven onderwijs aan alleenstaande leergierigen door middel van brieven. De leerlingen worden schriftelijk onderwezen hoe zij in een vrij gekozen vak studeeren moeten. Zij kunnen al hun vragen, twijfels en moeilijkheden schriftelijk voorleggen en bekomen daarop, eveneens schriftelijk, een antwoord. Ze zenden hun schriftelijken arbeid aan den leeraar en deze zendt die verbeterd terug. Deze cursussen bieden aan een groote staf ijverige leeraren een uitgebreide werkkring en hebben overal in den lande verspreid meer dan 8000 scholieren. Naar de avondscholen gaan 313.916 personen. In alle leervakken wordt hier onderwezen talen, stenografie, machineschrij- ven, geschiedenis, technische en handelsvakken, in 't geheel 84 onderscheiden vakken. Bijzondere aandacht schenkt de orde aan de opvoeding der jeugd. In de juiste erkenning der noodzakelijkheid van vakkundig geschoolde jeugdleiders, hecht de orde vóór alles aan de ontwikkeling van hen groot gewicht. Er worden tweemaal per jaar tiendaagsche cursussen voor jeugdleiders gehouden, waaraan natuurlijk ook niet-leden, zelfs protestanten kunnen deelnemen Men noemt deze leergangen schertsenderwijs leergangen voor „Boy-ologie". In den laatsten tijd heeft de Orde op den uitdrukkelijke!) wensch van den H. Vader ook in Rome meerdere jeugd- vereenigingen in 't leven geroepen èn daarvoor schitterende speelplaatsen ingericht. De Centrale der Orde.. 1 De inwendige opbouw der Orde wordt voor het groote publiek geheim gehouden. De cen trale is heden nog in Newhaven, maar iedere Staat heeft een eigen onder-centrale. De leiders zijn leeken, maar hebben steeds een geestelijk adviseur aan hun zijde. In de centrale heeft men een drukkerij inge richt, die tot de grootste der wereld hoort. Hier worden de vereenigingstijdschriften, een voor naam familieorgaan en de tallooze andere ver- eenigingsgeschriften gedrukt. Het hoofdtijd- schril t heet „Columbia en verschijnt maande lijks in 750.000 exemplaren en omvat 58 blad zijden- Wijl in één uur 3500 exemplaren gedrukt worden, duurt het telkens 17 dagen voor de op laag klaar is. Daartoe heeft men eiken dag 155 ton jaapier en 3500 pond drukinkt noodig. De verzendkosten alleen bedragen maandelijks 3300 dollars. Begrijpelijkerwijze zijn de katholieken van Amerika zeer trots op hun heerlijke Columbus- orde en zeker biedt ze een aantrekkelijk voor beeld van hetgeen de katholieken van een land met vereenigde krachten taaie volharding en vakkundige zaakvoering vermogen tot stand te brengen. von Sell en graaf S. von Ilsemann. Het gezelschap arriveerde te ruim 11 uur met drie auto's en vertrok om kwart voor twaalf. Practise h. Gisteren moest een kruier van het station te Leiden twee koffers, die met den trein waren meegekomen, bezorgen aan den waterkant van de' nabij gelegen Morschsinge! Daar openden de eigenaars de koffers en haalden er stokken, stukken doek enz. uit en het duurde zeer korten tijd, of uit den inhoud van de koffers waren twee zeer geriefelijke booten gemaakt, waarmede de eigenaars, twee Duitsche heeren en een dame, hun reis, per trein begonnen, op het water voortzetten naar de Brasemer meren. Millioenen zwendel? De Belg Elé- ron, directeur der oliefabriek te Maastricht, is gister voor den officier van justitie geleid in zake den millioenenzwendel. Zonderlinge strooptochten. Ge wapende personen hebben te Dublin gister een zestal aanvallen gedaan op verschillende open bare gebouwen, waarbij zij documenten en boeken medenamen, doch geen geld. Vóór Columbus. Naar uit New-York bericht wordt, is bij Washington een rotsblok met runenschrift gevonden, volgens hetwelk ♦voor omstreeks 1000 jaren aldaar een kleine afdeeling Vikingen landde, die een hevigen strijd met Indianen moest doorstaan. Op een plaat wordt van een nog vroegere Viking expeditie gewag gemaakt. Eenvoorhisto.rischestadgevon- d e n. Bij de opgravingen in de omgeving van het plaatsje Ussalof, circa 7 werst van Odessa, hebben geleerden van het archaeologisch museum dezer laatste stad de overblijfselen gevonden eener praehistorische stad. Volgens de geleerden is hiermede de schakel gevonden tusschen de praehistorische Oekrajiensche Tripolis-cultuur en het historische Grieksch-Scytische tijdperk van het Noordelijk Zwarte Zeegebied. Een grootmoeder met 92 na komelingen. In Gardner (Amerika) stierf in Mei vrouw Henriette Demers. Zij liet 5 zonen, 3 dochters, 61 kleinkinderen en 13 overklein- kinderen na. Van deze 92 nakomelingen zijn 30 reeds voor haar gestorven. De Katholieke scholen in de Vereenigde Staten. De werkzaamheid der Amerikaansche katholieken voor het onder wijs verdient in velerlei opzicht onze bewonde ring. Er zijn meer dan 22 katholieke Universi teiten en een zeer uitgebreid systeem van katho lieke middelbare en volksscholen. Het totaal der katholieke scholen in de Ver. Staten bedroeg in 1920 8706 met 54265 leerkrachten. Daaronder behooren over de 48000 tot een orde e 5871 leeken. Van deze arbeiden 1929 als professoren aan de universiteiten en colleges, 935 aan de middelbare scholen (High Schools) en 2989 zijn leeraren en leeraressen aan de volksscholen. In 1925 heeft het getal der volksscholen 7000 bereikt. Hierin worden ongeveer 2 millioen kin deren door 50.000 ordelieden en 3000 leeken on derricht. Maar voor 2 millioen andere katholieke kinderen ontbreken nog de noodige scholen. Tusschen 1900 en 1925 heeft zich het getal der katholieke scholen met 85 vermeerderd. Nog grooter was in den laatsten tijd den aan was der katholieke middelbare scholen. Het getal der High Schools bereikte in bet jaar 1920 1552. Heden heeft men naast 121 colleges (met 61000 scholieren en 5000 leeraren) 2000 High Schools met 180.000 scholieren en 15900 lee raren, waarvan 5.000 tot Ordes behooren. In tien jaar tijds heeft zich het aantal leerlingen der middelbare scholen met 116 vermeerderd. Bovendien hebben de Ver. Staten nog 64 ka tholieke priesterseminaries met 1924 professo ren en 13.000 priestercandidaten en verder 75 kweekscholen voor leeraren met 1062 professo ren en 11.000 studenten. Aan de 22 katholieke universiteiten studeeren 20.000 jongelui. Dit enorme systeem van katholiek onderwijs wordt uitsluitend uit de vrije giften der Ameri kaansche katholieken bekostigd, waarbij te bemerken valt, dat de bouw alleen reeds van één enkel college meestens een half, maar ook vaak een heel millioen dollars verslindt. Laatste Rerichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit N. richtingen, betrokken met kans op regen of onweer, later opklarend en iets koeler. Noodlanding. Te Zaandam moest gister een militair water vliegtuig, wegens een lek aan het benzine reservoir, 'n noodlanding op het Noordzeekanaal doen. Toen het reservoir hersteld was, kon het vliegtuig weer de reis voortzetten. Mijnongeluk. Men meldt ons uit Heerlen Gister werd de ongehuwde houwer in de Staatsmijn Maurits door een balk getroffen en onmiddellijk gedood. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 7 Juli. 8 Juli. Londen 12.111/* 12.11 Berlijn - 59.28 - 59 28 Parijs 6.68 - 6 47 V - 6 311/, - 6 151/, Zwitserland - 48.23 Va 48 23 Amerika 2.49 - 2.49 Weenen - 35.20 35.20 Kopenhagen - 66.— - 66.— Stockholm - 66 79 66.77 V Oslo - - 54.70 - 54.65 Madrid - 39.721/, 39 70 8 31 - 8 261/a Telegrammen. DE STRIJD IN CIIINA. PEKING, 8 Juli (draadloos). De gezamenlijke aanval van Chang tso Lin en Woe pei Foe op de nationale troepen is gister begonnen. De nationale troepen verloren 7000 man. De geallieerde troepen rukten tegelijkertijd op naar Kalean, 100 mijl ten N.W. van Peking. Luchtaanvallen worden gedaan op Nankou, 30 mijl ten N. van Peking. NOODWEER TE JAPAN. BERLIJN, 8 Juli (draadloos). De ochtend bladen malden uit Tokio, dat West-Japan door een geweldige wolkbreuk is geteisterd. Dertig personen zijn verdronken ongeveer 4500 huizen zijn geheel verwoest. DE ZOON VAN FRANZ FERDINAND. BERLIJN, 8 Juli (draadloos). Te Wolfsegg (Wurtemberg) heeft de zoon van den in Serawejo vermoorden aartshertog Franz Ferdinand, de 25 jarige dokter Max Rodenberg, zich verloofd met de 22-jarige gravin Elize von Waldburg. VREESLIJJK DRAMA. PARIJS, 8 Juli (draadloos). Op een boeren hoeve nabij Bordeaux heeft zich een bloedig drama afgespeeld. Een pachter beroofde zich van het leven, na eerst een scherpe woorden wisseling te hebben gehad. De zoon meende, dat de bezitter van de hoeve zijn vader vermoord had schoot dezen dood.verwondde diens schoon zoon en een klein meisje zwaar en pleegde daarna zelfmoord. Kerknieuws. Mgr. J. M. J. van Rooij. Mgr. van Rooij, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te 's Graven- hage, ontvangt in zijn ziekte veel blijken van belangstelling. Zoo mocht hij de vorige week persoonlijke bezoeken ontvangen van den Apos tolisch Internuntius te 's Gravenhage, Z.Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, die hem den Apostoli- schen zegen schonk en van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem, Retrailenliuis te Bergen. De plechtige eerste steenlegging van het retraitenhuis te Bergen (N.-H.), het derde in het bisdom Haarlem, zal geschieden op Vrijdag 9 Juli door Mgr. P. Stroomer. Pastoors-jubileum. Dinsdag herdacht de WelEerw. Heer A. H. Hammer den dag, dat hij 25 jaar geleden be noemd werd tot pastoor van de parochie te Maasland. Besluiten der Zwitsersche Bisschoppenconferentie. Het Doorluchtig Episcopaat van Zwitserland beveelt bij klerus en geloovigen aan 1. De gebedsoctaaf voor de bekeering der protestanten 1825 Januari. 2. Het zegenrijke „Canisiuswerk" en de „Kipa" (R. K. Persbureau) te Freiburg. 3. Den geheelonthoudersdag voor priesters op 27 en 28 September te Luzern. 4. Aansluiting der nog alleen staande plaat selijke vrouwenvtreenigingen bij den katholieken vrouwenbond, met behoud van eigen werk program. 5. De te houden cursussen voor congregatie- directeuren. Verder werden enkele beslissingen genomen tot regeling der inlandsche missie-collecten. Ten slotte gaf het Doorl. Episcopaat nog voor schriften omtrent het organiseeren van bede vaarten. De regeling der bedevaarten blijft in handen der bisschoppen. Het katholicisme in Engeland. De Bisschop van Brentwood in Engeland stelde voor kort in een rede vast, dat de gods dienstige beweging in Engeland heden een zeer verheugenden aanblik geeft en men dientenge volge zelfs van een godsdienstgolf in Engeland zou kunnen spreken. Op j.l. Drievuldigheids- zondag werden in zijn diocees alleen 4 nieuwe kerken ingewijd in 5 jaar tijds heeft men 14 nieuwe kerken gebouwd. Terzelfdertijd werd van het Aartsdiocees Cardiff bericht, dat men daar 7 nieuwe kerken bouwt. Twee zijn reeds gereed en beiden werden door den Aartsbisschop zelf geopend. In Londen werden 5 kerken ge bouwd. In Manchester werd de H. Sacraments processie onder groote deelname der bevolking gehouden. Niettegenstaande het regenweer volg den 30.000 menschen den ommegang. In Glasgow hielden de 7000 katholieke padvinders de jaar- lijksche feestparade. Van alle zijden, uit Enge land en Schotland komt men soortgelijke be richten over het godsdienstige leven te hooren. SPORT. A.s. Maandag acht uur begint in café „Het Raadhuis" het rook-concours van de Schiedamsche rook-clubs, uitgeschreven door „Vriendschap". Rurgerlijke Stand. Geboren: 7 Juli: Marinus, z. v. L. H. Verlinde en C. G. de Groot-, Rhoonschestraat. Gehuwd: 7 JuliD. v. d. Beek, oud 24 j. en H. Lühring, 20 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 8 Juli v.m. 2.04 n.m. 2.31. 9 Juli v.m. 2.47 n.m. 3.16. 10 Juli v.m. 3.28 n.m. 3.59. 11 Juli v.m. 4.10, n.m. 4.39. Gem. Hoogwater 87 e.M. -I- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM, 9 Juli. Aangekomen s.s. „Cop- thorne", van Larne, s.s. „Boyne", van Amster dam, s.s. „Fudicio", van Huil, s.s. „Figaro", van Londen, s.s. „Idrat", van Constantinopel, allen om hier Kolen te bunkeren. s.s. „Waaldijk", van Rotterdam, om te dokken in de Wiltonhaven. s.s. „Ferne", van Dantzig, om te dokken in de Wilhelminahaven, SCHIEDAM, 8 Jud' Vertrokken s.s. „Van Diemen", naar Amsterdam. Handelsberichten. Beurs van Sehiedam. i Moutwijn. SCHIEDAM, 8 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 8 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 f 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3