Kasteel „Het Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 49ste Jaargang. Zaterdag 10 Juli 1926. No. 14602 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bis dood1100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.0$ verzekering wordt gewaarborgd door d® N.Moli.Algem.Vora. bank Schieda» EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland Een vraag aan den Bisschop. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau j KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentiini 15 regeh 1.75, aikt rsgsl daarboven 35 s nt, 3 msa" plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingsn 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. OOSTENRIJK. „S p o r L"-v e r e e n i g i n g e n. Naar de „Excelsior" meldt, heeft de Raad van Ambassadeurs te zamen met de Oosten- rijksche regeering, gisteren een bespreking ge houden over de ontwapening van Oostenrijk en een commissie van deskundigen benoemd. De aandacht van den Raad was met name gevestigd op het toenemende aantal Oosten- rijksche z.g. ,,sport"-vereenigingen, die voor het meerendeel onder leiding van Duitsclie officieren schijnen te staan. ROEMENIE. Verzoend en terug Naar de Boekarester correspondent der „B.B. G." uit betrouwbare bron verneemt, is dank zij de bemoeiingen van den voormaligen konink lijken adjudant Contesti, een verzoening tus- schen koning Ferdinand van Roemenië en kroon prinses Helene eener- en kroonprins Carol an derzijds tot stand gebracht. Koning Ferdinand, die zich eind Juli naar Bagnolles-sur-Mer begeeft, zal tijdens zijn ver blijf te Parijs een ontmoeting met prins Carol hebben. Men neemt aan, dat de kroonprins te zamen met den koning de terugreis naar Roemenië zal aanvaarden. NOORWEGEN, O u d-m i n i s t e r s in staat van be schuldig i n g. De parlementaire commissie heeft, met 5 tegen 4 stemmen besloten een vervolging in te stellen tegen den vroegeren premier Berge en zes leden zijner regeering, omdal zij in 1923 zonder goedkeuring van het storting 25 millioen kronen gestort hebben bij de Noorsche Handels bank. Van de genoemde vijf leden behooren er twee tot de arbeiderspartij, 2 lot, de liberale partij en 1 tot de agrarische partij. Van de vier tegenstemmers belmoren er drie tot, de conser vatieve partij en 1 tot de agrarische partij. Het staatsgerechlsliof bestaat uit 31 leden van het lagting en 9 van het hoogste rechts- vollege. Zij, die een vervolging voorstaan, zijn het er over eens, dat de oud-premier Berge en zijn collega's het geld uit eerlijke en belang- looze motieven hebben gedeponeerd, docli zijn van oordeel dat grondwettelijke redenen een berechting vereisclien. ZWITSERLAND. Fascistische agitatie. Men maakt zich ongerust over de heilige agi tatie der fascisten ten junste van het terugge ven van het Zwitsersche kanton Ticino aan Italië. De reden van deze campagne zou gelegen zijn in de voortdurende „gerrnanisalie" van het district weshalve de Italianen vreezen, dat de Italiaansche minderheden onderdrukt zullen worden. PORTUGAL. Gezanten teruggeroepen. Het Portugeësche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft de Portugeesche gezanten te Parijs, Rome, 's-Gravenhage en Madrid,.als mede den president der Portugeesche Volken- hondsdelegatie teruggeroepen. Weer 'n staatsgreep. Sommige daden van generaal Gomez Da Costa werden algemeen in het land als onpoli tiek beschouwd, met het gevolg, dat de gene raal heden tegen den middag in zijn 'paleis te Belem werd gearresteerd, op order van Carmona, den minister vau Buitenlandsche Zaken, die door Gomez da Costa was ontslagen. Hij vertoeft nog steeds in dat paleis, maar thans als gevan gene. Carmona heeft zich tot premier geprocla meerd en ook de portefeuille van Oorlog voor zijn rekening genomen. De ministeries werden hedenmorgen door een regiment infanterie l>e- waant en hedenmiddag door een brigade ma trozen. ALLERLEI. Uit Berlijn Uit Smyrna wordt gemeld, dat de politici, die betrokken zijn in het complot tegen de Turksche regeering verbannen zullen worden. (De eigenlijke schuldigen zijn, zooals men weet, reeds ter dood veroordeeld het zijn de politici, die verdacht worden van medeplichtigheid, welke thans gestraft zijn.) Uit Moskou De centrale raad der vak- vereenigingen heeft besloten, de Brilsche mijn werkers federatie 370.000 roebel te doen toe komen. Uit Warschau De Poolsche ministerraad heeft het onderzoek naar de Duitsche bezittin gen in Polen verdaagd, ten einde de plaatselijke autoriteiten in staat te stellen vollediger mate riaal te verzamelen met betrekking tot die bezittingen. Volgens de „Mat,in" zou volledige overeen stemming in zake de Fransch-Britsche schulden regeling verkregen zijn. Uit Londen Op de conferentie van den Nationalen Bond van Spoorwegarbeiders (N.U. R.) te Weynouth, is gister met overweldigende meerderheid besloten, het besluit der Executieve goed le keuren, om geen enkelen stap te doen met betrekking tot het verzoek der mijnwerkers het vervoer van steenkolen te beletten. Uit Sofia Ten aanzien van de berichten uiL Boekarest, betreffende een aanval van Bul- gaarsehe komitadji's op de Roemeensche grens, ten gevolge waarvan de Roemeensche vertegen woordiger te Sofia diplomatieke stappen heeft gedaan, ontkent men in regeeringskringen van zuIk een aanval kennis te dragen. In Bulgaarsche militaire en politieke kringen wordt gevreesd, dat het incident het begin is van een campagne tegen Bulgarije, die ingezet wordt. Uit Brussel Gistermorgen heeft een groot gedeelte van de stakende havenarbeiders te Antwerpen het werk hervat. Verscheidene sta kers konden echter niet tijdig genoeg verwittigd worden van het besluit tot arbeidshervatting. Gemeld wordt nog, dat de havenarbeiders besloten, dag en nacht door te werken, ten einde aan de opstopping' in de haven zoo snel mogelijk een einde te maken. 122) Op uitnoodiging van den dokter verscheen s avonds de advocaat, om zich door Clara van "Hes te laten onderrichten, wat hij voor het proces noodig had te weten. Daarna begaven zich Clara en mistress Rocke naar hunne kamers. De eerste schreef nog een lange brief aan Traverse, waarin zij echter niets van de aanstaande verandering in haren toestand vermeldde. Het zou hem maar ongerust maken, zei ze t°t mistress Rocke. We weten ©ok nog niet, hoe het proces zal afloopen, ofschoon ons de beste hoop gegeven is. We moeten dus afwachten „XII. Voor de rechtbank. We keeren weer terug naar het Onweersnest 1,1 den Duivelsklauw. Capilola scheen een weinig I(' willen uitrusten van de vermoeienissen en Aandoeningen der laatste dagen. We vinden haar J'i de zaal met borduurwerk bezig, waarbij Her- 'ert haar gezelschap hield. Meestal ging de tijd dan vlugger om, dan beiden wenschten, Herbert R. K. Volkspartij. Tn opdracht van alle afdeelingen der R. K. Volkspartij in de provincie Noord-Holland heeft het Kicskringbestuur zich gewend tot Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr. Gal lier, Bisschop van Haarlem, met een schrijven, waarin verzocht wordt te mogen vernemen, of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch- Katholieken zich politiek organiseeren in de R, K. Volkspartij. Einde der Hongaarsche kinder-aetie. Het Centraal Comité voor Hongaarsche Kinde ren, dat in November 1919 het initiatief nam tot huisvesting dezer kinderen hier te lande, is dezer dagen ontbonden- Gedurende den ruim zesjarigen duur van zijn arbeid is het er in geslaagd, dank zij den kraeh- tigen steun van een honderdtal sub-comité's en van duizenden pleegouders, in 26 transporten ongeveer 10.800 kinderen te laten uitkomen, van alle in Hongarije bestaande gezindten. De aanvankelijke moeilijkheid om geschikte ge zinnen te vinden voor kinderen van R- K. ouders werd ondervangen, doordat het R. K. Huisvestingscomité eveneens Hongarije binnen zijn, arbeidskring trok, waardoor het lotale aantal kinderen, dal hier te lande huisvesting vond, op 23 tot 24.000 geschat mag worden. Conflict opgelost. Tusschen partijen, betrokken bij de steen- industrie in Gelderland en Overijssel, is overeen stemming bereikt ten aanzien van de punten van het collectief contract, waaromtrent on- eenigheid bestond. De wegenbelasting. De vereeniging „het Nederlandsch Wegen- congres" heeft te 's Gravenhage een bijeenkomst gehouden ter bespreking van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp voor een wegen belasting. Het sigaretten'gevaar Onder den titel Sigaretten-gevaar en Vrou wenarbeid" schreef jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaer een interessant artikel in het „Katho liek Sociaal Weekblad.' Vooral het. cijfermateriaal, waarop zijn betoog berust, is wel in staat om ons tot zeer ernstige bezorgdheid te manen. Hij schrijft „In 1924 werden een kleine twee en een half milliard sigaretten verrookt en 43 irrillioen gul dens verteerd in rookgenot alleen voor wat de sigaretten belangt." Uit een gehouden en in „De Tijd" gepubli ceerde enquete blijkt „Van de 100 zes-jarige knapen waren er 30 die rookten, van de jongens tusschen negen en tien jaar rookte de grootste helft en onder de 250 jongens van ongeveer elf jaar trof men 220 rookers aan." Dit zijn-werkelijk ontstellende cijfers Ooi. deze, die wellicht nog duidelijker spreken In Nederland rookte in 1924 gemiddeld elke man, vrouw en kind meer dan 423 sigaretten, voor een bedrag van meer dan 7 gulden Trek hier nu het grootste deel der vrouwen en kinderen af, dan ziet men hoe ontzettend groot het aantal gerookte sigaretten is per hoofd van de mannen en jongens Des te ernstiger, omdat de mannen nog veelal sigaren en pijpen rooken zoodat het verbruik per jongen tot schier onge looflijke proportiers stijgt Hoeveel verval van gezondheid, hoeveel oneer lijkheid is het gevolg van dezen schreeuwenden misstand Hierin ligt een ernstig kwaad, dat onze volle aandacht waard is. Een kwaad, dat nog aanzienlijker verergerd las haar iets voor, waarvan meestal niet veel te recht kwam, daar Capitola het veel aangenamer vond te praten. Na tafel maakten ze gewoonlijk een wandelrit in den omtrek, 's avonds na de thee werd een partijtje whist gespeeld met oom waarbij deze gewoonlijk moest knorren over de onoplettendheid der jongelui. Zoo verliepen van twee weken de eene dag na den anderen in een vreedzaam samenleven, toen door een onverwacht toeval eene kleine afwisseling in de landelijke eenzaamheid ge bracht werd. Een namiddag, als Capitola en Herbert in gezelschap van den majoor waren uitgereden tot aan de Duivelsgreppel ontmoetten zij een gerechtsbode van Staunton, die hen vriendelijk groette en aan Herbert en Capitola een brief ter hand stelde. Majoor Warfield keek verwon derd, toen zijn neef en zijne nicht het schrijven openden, dat inderdaad niets anders bevatte, dan eene uilnoodiging om als getuigen te ver schijnen in het proces van Clara Day legen Gabriel Lenöir. Daar zit ik nu in eene mooie verlegenheid, bromde de majoor in zijn baard als hij verno men had, wat er gaande was. Dus moet mijne Gap naast dezen duivel voor de rechtbank ver schijnen. Indien hij eens voor schadeloosstelling voor 't verlies der eene zijn recht op de andere deed gelden? Maar dit kan hij niet zonder zelf zich in verlegenheid te brengen. In zijn eigen belang zal hij dus moeten zwijgen. wordt door het feit, dat juist de sigaretten-in dustrie zooveel vrouwelijke werkkrachten tot zich trekt, met alle godsdienstige, zedelijke en so ciale gevolgen van dien." Vooral op dit laatste kwaad wijst jhr. Van Nispen tot Sevenaer. Gemeenteraad. A.s. Vrijdag vergadert wederom de üafid der gemeente. Op de agenda komt ook voor het ver zoek der middenstanders om de winkelstraten te asphalteeren. Adres aan den Raad. Door de bewoners eigenaren van panden aan den Dam en den Korte Dam, is naar aanleiding van het verzoekschrift van de permanente com missie voor den middenstand, het volgende adres tot den gemeenteraad gericht Geven mét. verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden allen wonende te Schie dam en bewoners-eigenaar van aan den Dam en den Korte Dam gelegen panden, te dezer zake domicilie kiezende Korte Dam 3 te Schiedam, dat zij hebben kennis genomen van een door de Permanente Commissie voor den georgani- seerden Middenstand te Schiedam aan Uwen Raad gericht adres, waarin zij Uwen Raad wijst op 1dat de winkelstraten niet meer voldoen aan de eischen die gesteld mogen worden om net verkeer in de winkelstraten zooveel mogelijk te bevorderen 2. dat een geruischlooze bedekking van de winkelstraten een onafwijsbare eisch des tijds is geworden en 3. het verzoek tot Uwen Raad richt om Uwe medewerking te verleenen om de winkelstraten te asphalteeren, te beginnen met de Hoogstraat dat ondergeteekenden van meening waren, dat voornoemde Commissie zich tot Uwen Raad zou wenden ook namens hen, om bij Uwen Raad aan te dringen, niet alleen op asphalteering van de Hoogstraat, doch daaraan onmiddellijk ver bindende die van den Korte Dam en den Dam dat ondergeteekenden overtuigd zijn, dat, waar Dam en Korte Dam als .hoofdverkeersweg, inkomend van en uitgaande naar Vlaardingen en Kethel, meerdere belasting heeft door bet zware verkeer dan de Hoogstraat, zij meenen, dat, wanneer Uwe Raad zou besluiten tot asphaltee ring van meerdere straten, de Dam en Korte Dam, daarvoor het méést in. aanmerking zouden komen redenen, waarom ondergeteekenden zich wenden tot Uwen Raad, met het eerbiedig verzoek, om, zoo Uwe Raad mocht besluiten me dewerking te verleenen om de winkelstraten te asphalteeren, daarbij het oog te willen richten op den Dam enden Korte Dam,opbovenaangevoerde gronden. Terwijl deze bezorgdheid den majoor bezig ield, gaf zijne nicht luide hare tevredenheid te kennen. O, ik zal het hun zeggen riep ze. Van mij zullen ze de reine waarheid vernemen wacht maar Ik zal nog meer dan de waarheid zéggen Nog meer lachte Herbert. Ik dacht, dat de waarheid voldoende was. Neen, ik zal niet alleen zeggen, wat ik zelf zag en beleefde, ik zal ook zeggen, wat ik vermoed omtrent de spookgeschiedenis in het verborgen huis. Den volgenden dag gingen majoor Warfield, Capitola en Herbert tijdig op reis naar Staunton. Daar aangekomen vroegen de twee laatsten naar de woning van dokter Williams, waar zij Clara en mistress Rocke vonden, die Herbert aan Capitola voorstelde. Het was voor de meisjes een blij weerzien. Clara begroette Capitola als hare redster en kon geen woorden van dankbaar heid genoeg vinden. Men zal begrijpen, hoe'vlug de tijd verstreek voor onze vriendin, want Cla ra en Capitola zoowel als mistress Rocke en Herbert hadden elkaar veel te Vertellen. Eerst toen 'L boog tijd werd om naar den zeker onge duldig geworden oom terug, te keeren, scheidden zij. Herbert had mrs. Rocke riiels gezegd van de aanwezigheid van den laatste hij vreesde, dat zij dan zeker een samentreffen met hem zou vermeden hebben. De toestand, zei hij tot zich zelf, als hij alleen op zijne kamer was, is tamelijk hachelijk. Ira Concert. Het harmoniegezelschap „Oefening baart kunst", directeur J. C. M. Feltzer, geeft morgen avond 8 uur een muziekuitvoering op het Marktplein. Programma 1. PrinzEitel Friedrich Marsch, H. Blankenburg 2. Ouverture sur l'Opera „Raymond", A. Thomas3. Morgenblatter, Wals, Joh. Strauss 4. Fantasie de l'Opera „Rigoletto", G. Verdi5. Ouverture sur l'Opera „la Sirene", I). Auber6. Fantasie de l'Opera „la Mascotte", A. Audrau7. Musicalische Wettrennen, Potpourri, P. Lincke. Warfield en Martha Rocke zijn beiden hier voor hetzelfde doel, zonder dat ze van elkander af weten. Morgen zullen ze elkander voor de recht bank ontmoeten. Wat zal het gevolg van dat onverwacht weerzien zijn? Ook Lenoir zal ver schijnen, die uit haat jegens den majoor de oorzaak was, dat deze zijn vrouw verstiet. Mis schien zal mijn oom eindelijk inzien, hoe onrecht vaardig hij tot nu toe jegens zijne'arme, onschul dige vrouw geweest is. Want al is zijn karakter ruw, zijn hart is toch goed. Laten we dus af wachten en op God vertrouwen Den volgenden dag begon de behandeling. Miss Clara in gezelschap van mistress Rocke en dokter Williams verschenen het eerst in de ge rechtszaal en namen op de hun aangewezen stoelen plaats. Eenige oogenblikken later kwamen ook ma joor Warlield, Capitola en Herbert. De vooi hen bestemde stoelen stonden achter in de zaal, terwijl Clara, Mistress Rocke en dr. Williams dicht bij de tafel der rechters zaten. Aan twee tafeltjes links en rechts hadden de advo >.a en plaats genomen. Rechts de advocaat '1 empleton, de pleiter voor Clara en links Mrs. Spnngs ie die de verdediging van kapitein Lenoir w®"in Bij deze verdeeling der plaatsen was het den. majoor „r.mog.lijk miatr». Rodke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1