DAGBLAD VOOR SCHIEDAMOMSTREKEN* VOLLE-MELK-REEP -r FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest" Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 12 Juli 1926 No. 14603 Buvein KOEMARKT 4. Telefoon Intereommaattal 68085 Postbus 39. Aboc nementan per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post /3.per kwartaal. Afzonderlijks nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiricbt. 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering s 506 bij levenslange geheel© invaliditeitf 206 duim; 160 bij verlies van een wijsvinger? f 15 bij verlies van eiken anderen vinger Buitenlandseh Nieuws. BRAZILIË EN DEN ROND. Opheffing gezantschap te Geneve? Nadat eenige dagen geleden de Braziliaansche gezant bij den Volkenbond, Mello Franco, nog een opvolger voor een afgetreden legatie-raad van het Braziliaansche gezantschap aan den secretaris-generaal van den Volkenbond had voorgesteld, deelt nu plotseling het Braziliaan sche gezantschap aan de pers méde, dat de president der republiek Brazilië tot de opheffing van de Braziliaansche legatie bij den Volkenbond heeft besloten en dat de Braziliaansche minister van buitenlandsche zaken maatregelen heeft genomen voor den terugkeer van het personeel naar Brazilië. Tegelijk wordt de benoeming van Mello Franco tot Braziliaansch gedelegeerde bij een Amerikaansche juristenconferentie aangekon digd, die eerst in April 1927 te Rio de Janeiro zal bijeenkomen. Op het secretariaat van den Volkenbond is van deze opheffing der Braziliaansche legatie, die, afgezien van het jongste bezoek van Mello Franco aan den secretaris-generaal, na de uit treding van Brazilië niet verrassen kan, tot nu toe geen mededeeling ontvangen. In Volkenbondskringen is men over het plotselinge besluit tot opheffing der legatie van Brazilië eenigermate verrast en men vermoedt, dat in den boezem der Braziliaansche regeering zelf en tusschen de regeering en den gezant Mello Franco te Geneve, groot verschil van opvatting over de toekomstige politiek van Brazilië tegenover den Volkenbond bestaat. In verband daarmede en vooral in verband met de reeds aangekondigde benoeming van Mello Franco tot Braziliaansch gedelegeerde naar een conferentie, die eerst- over een maand of negen bijeenkomt, zijn de berichten van belang, die te Geneve ontvangen zijn en weüve melden, dat Mello Franco groote kans heeft minister van buitenlandsche zaken te worden in de toekomstige Braziliaansche regeering. Uit dit alles meent men echter te mogen concludee- ren, dat de positie van Brazilië tot den Volken bond door de beslissing van den tegenwoordigen president en van den huidigen minister van buitenlandsche zaken nog geenszins definitief is vastgelegd. DUITSCHLAND. Hulp aan F r a n k r ij k. In verband "met de berichten in de buitenland sche pers over een eventueele deelneming aan de saneering van den Franschen franc door Duitsch- land vernemen wij van een goedingelichte per soonlijkheid, dat het in verband met de groote bedragen, die bij den steun aan den franc ge moeid zouden zijn, denkbaar zou kunnen zijn, dat Duitschland mededoet aan het bijeenbren gen dezer bedragen. Een eventueele deelneming door Duitschland zou natuurlijk binnen het kader van het Dawesrapport moeten plaats vinden. Het is niet aan te nernen, dat de bij de Dawes- regeling betrokken staten, zich zouden verzetten, daar alle mogendheden immer evenveel belang bij de saneering van den franc hebben. Het succes eener eventueele uitnoodiging aan Duitschland zou afhangen van de compen saties aan Duitschland. 123) Hij vroeg zich af, of 't niet beter geweest ware den majoor op de aanwezigheid zijner echtge- noote voor te bereiden, doch nu was 't te laat en bleef er niets anders over dan den indruk af te wachten,'die 't onverwachte weerzien op den ouden heer zou maken. Zonderling, mistress Rocke scheen van 't eer ste oogenblik af de opmerkzaamheid van den majoor bijzonder te boeien. Instinctmatig richtte hij zijn blikken op de tengere vrouwengestalte die hij slechts van achteren zien kon, waardoor echter zijne nieuwsgierigheid des te meer ge prikkeld scheen. 't Is dom, bromde hij, dat die slanke vrouw zich niet eens omkeert, opdat men zich over tuigen kon of haar gezicht zoo mooi is als haar leest. Doch door 't binnentreden der advocaten werd de majoor een weinig afgeleid.Hij verwacht te nu, dat ook kapitein Lenoir zou veschijnen, doch tot zijne groote teleurstelling verklaarde advocaat Springsfield, dat de kapitein over drie dagen bevel had gekregen onmiddellijk ftaar Mexico te vertrekken, om 't bevel te voeren °ver een regiment, zoodat hij verhinderd was Persoonlijk aanwezig te zijn. Het heele plan van Herbert viel hierdoor in Dergelijke compensaties zouden niet nood zakelijk van financieelen aard behoeven te zijn. Door een eventueele hulp van Duitsche zijde zou een verdere toenadering tusschen beide landen bewerkstelligd worden. FRANKRIJK. Rust voorgeschreven. Aan het eind van den kabinetsraad verklaarde Briand „Indien men er thans mee wil op- in staat stelt in een sfeer van rust te arbeiden geloof ik te kunnen zeggen, dat wij er in zul len slagen het land te verlossen uit den ernstigen toestand, waarin het zich bevindt. Rust is even wel een absolute voorwaarde, zonder welke geen succes mogelijk is. Officieel wordt medegedeeld, dat .minister Gaillaux heden per vliegtuig naar Londen zal vertrekken tot het voeren van onderhandelingen over de regeling der schulden. AdvertontiSni I5 regel* 1.75, sik» regsi daarboven 3ë nt, 3 maai plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden msdtdselingen 75 o psr regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarievsn wordsn op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. verlies van een hand, voel of oog 2 23)0 AujJ doodf 100 bij verlies van een I Schiedam BELGIE. De katholieke p a r t ij De Katholieke associatie van Brussel heeft ver klaard, dat zij niet. met de katholieke demo craten wil samenwerken bij de aanstaande ge meenteverkiezingen, omdat de democraten vrij lating van alle politieke gevangenen willen. PORTUGAL. Het nieuwe kabinet. De bladen publiceeren de samenstelling van het nieuwe* Portugeesche kabinet. Generaal Garmona werd, zooals gemeld, minister-presi dent en minister van Oorlog, generaal Sinel- Cordes kreeg Dinanciën en Bettencourt Rodri- gues kreeg Buitenlandsche Zaken. ALLERLEI. Uit Berlijn Op 12 Juli a.s. worden de bespre kingen te Aken hervat tusschen Duitschland, België en Luxemburg over faciliteiten betreffen de het grensverkeer. Git Sofia Een groot aantal Roemeensche soldaten heeft een aanval gedaan op den Bul- gaarschen grenspost no. 15. De Bulgaarsche grenswachters trokken terug, doch hebben na verloop van twintig minuten hun post weer bezet. Daarna is de rust niet meer verstoord Er zijn geen slachtoffers gevallen. De Bulgaarsche regeering heeft bij de re°-ee- rmg te Boekarest stappen gedaan, opdat deze een onderzoek zal instellen naar de personen, die v°°f gebeurde verantwoordelijk zijn. - Uit Peking De verbonden troepen onder generaal Tsjoe-Joe-poe zijn een algemeenen aanval op het Kwommtsjuun te Tsjanpin begonnen. Hedenmorgen was het schieten hier hoorbaar en gemeld werd, dat er hevig gevoch ten wordt. Het resultaat der gevechten is tot nu toe echter met bekend. - Uit Londen Ramsay MacDonald zeide in een rede te Birmingham, dat hij zoojuist .Northumberland en Yorkshire had bezocht en daar bevonden, dat de mijnwerkers en ook de mijnwerkersvrouwen nog even vastbesloten zijn als op den eersten dag der staking. De regeeriig heeft door het verkeerd behandelen van de acht urenwet een situatie geschapen, welke het voeren van onderhandel,nen bijna onmogelijk maakt. - Uit AntwerpenDe nachtploegen van wee stoomschepen hebben den arbeid neerge legd en eischen loonsverhoging voor nacht- arheid, evenredig aan die vo0r <jen arbeid op den duigen. Hij had gehoopt, den majoor met zijne echtgenoo e te verzoenen door den kapitein tot eeue verklaring te dwingen. Doch dit was nu onmogelijk. Des te meer vreesde hij- nu voor 't wefrrzien Zn ,den Tj°0r en misL'ess Roce. Majoor Warfield sloeg geen oog van de in 'f zwart gekleede dame af. Zeg mij eens, Herbert, zei de oude driftkop, ken je ook die zwarte dame, die naast miss Day zit 17 Ja, die ken ik, stamelde Herbert. Wel en wie is ze dan Gij schijnt u zeer voor haar te interesseeren, fluisterde Herbert met een gemaakten flimlach Wat ik schijn, raakt je niets. Wil je mij haar naam met noemen, bedonderde kerel, wat be duidt dat In 't geheel niets. Wil je mij dan eindelijk zeggen, ja of neen, wie zij is Wel zeker hernam Herbert, die geen anderen uitweg meer wist.. Zij heet mistress Rocke wilde hij zeggen, doch dit scheen hem eene be- leediging aan zijne edele verpleegster, daarom zei hij Zij heetmistress Ira Warfield De arme vrouw moest haar naam achter haar gehoord hebben of was 't misschien toeval dat ze op dit oogenblik omkeek en haar blik'dien van haren echtgenoot trof. Zij werd doodsbleek en haar hoofd zonk op hare borst. Het gezicht van majoor Warfield, dat te rood was, om bleek te worden, kreeg eene donkerblauwe kleur en zijne oogen schoten vuur, als wilde hij hiermee Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN* 2275 9jg dag. De metaalbewerkers aan de haven zeiten de staking voort. Bij verscheidene kleine patroons is echter de arbeid hervat. -Uit Luxemburg: Loutsch heeft zijn op dracht tot kabinetsformatie neergelegd. De groot-hertogin heeft den katholieken afgevaar digde Bech, oud-lid van het kabinet-Reuter, ontvangen. Binnenland, De hclastingontwerpeii. Naar wij vernemen, heeft de Commissie van Voorbereiding voor de belastingontwerpen, wel ke den 28sten Mei hij de Tweede Kamer zijn ingekomen (I. Herziening van de Verdedigings- helasting II 2. wijziging van de Leeningwet 1914 3. wijziging van de wet op de Personeele belasting4. aanvulling van de zegelwet (hotel- belasting) 5. weeideverteringsbeiasting) een uitvoerig verslag over deze wetsontwerpen aan den minister van financiën den toekomen. Gelijk bij een Commissie van Voorbereiding gebruikelijk is, zal dit verslag eerst, later, tegelijk met het antwoord der regeering, worden ge publiceerd. De Dordtsche zeehaven. B. en W. van Dordrecht stellen den gemeente raad voor, over te gaan tot outilleering van de zeehaven, waarvan de kosten globaal op 1.665.000 worden geschat. Na den watersnood. De 63ste verantwoording van de algemeene vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland vermeldt een to taal generaal van 4.523.638, waartoe liet Ned. R. K. Huisvestiugs-comité tot dusver 734.623 heeft bijgedragen. De samenvoeging van Gooischc gemeenten. Het dagelijksch bestuur van de gemeente Naarden heeft besloten, aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die naar zijn gevoelen gevraagd hebben inzake samenvoeging van Bussum, Huizen en Naarden, te antwoorden, dat het deze samenvoeging ongewenscht acht. B. en W. van Huizen zullen Gedeputeerde Staten in gelijken geest berichten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, geëindigd 8 Juli, in Nederland uitgespr - ken 54 faillissementen tegen 86 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Juli 1926 199^ faillissementen tegenover 2210 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. zijnen neef en mistress Rocke tegelijkerlijd vernietigen. Wegens zijne aanwezigheid voor de rechtbank gaf hij aan zijn woede geen lucht, het scheen veel meer, dat de onverwachte slag de kracht van den grijsaard voor 't oogenblik verlamde, want hij stond op en verliet met wankelende schreden de zaal. Dit zal je mij duur betalen, Herbertwas alles, wat de grijsaard zijn neef bij 't uitgaan toefluisterde. Niemand had dit tusschentooneel bemerkt, zelfs Capitola niet, die toch zeer kort bij haar oom zat. Deze had hare geheele aandacht aan de rede van advocaat Springsfield geschonken, die zij letterlijk wilde weerleggen. Deze pleitte zoo welsprekend mogelijk voor zijn cliënt en poqgde de rechters te overtuigen, dat Clara Day niet de minste reden had zich over de handelwijze van Lenoir en zijn zoon te beklagen, daar de eerste slechts voor haar 't beste wilde en de laatste haar oprecht beminde. Als bij het getuigenverhoor de beurt aan Gap kwam, sprak zij met- een vuur en eene overre dingskracht, dat iedereen verbaasd stond. De advocaat van den kapitein viel haar soms in de rede als zij naar zijne meening te ver ging, doch hierin vond zij een prikkel te meer om zonder mededoogen de beide Lenoirs aan de openbare verachting prijs te geven. Capitola sprak zoo krachtig voor de zaak harer vriendin, dat den advocaat van Clara maar weinig meer te zeggen overbleef. Bijzonder op- 1 De Padang-ranip. |Het bestuur van den Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis" maakte telegrafisch aan het bestuur van het Smeroe-fonds te Batavia een som van 50.000 over als eerste remise ten bate van de slachtoffers der Padang-ramp. Een tel -é gram van G.-G. F o c k. Van den Gouverneur-Generaal .van Nederl.- Indië is op 10 Juli het volgende telegram uit Weltevreden ontvangen, vermoedelijk verzonden op 9 Juli „Resident van Padang seinde totaal aantal dooden ressort Padang Pandjang 222, waarvan ter hoofdplaats 74. Onderdistrict Soempoèr ressort Padang Pandjang 27 dooden, waarvan 15 slachtoffers door opgestuwd meerwater mee gesleurd. In bedoeld onderdistrict 674 huizen ingestort of zwaar beschadigd. Schade met inbegrip van sawahleidingen enz. geschat op ruim f 2.500.000. Treinverkeer heeft sedert 5 dezer over het geheele net weder plaats volgens de normale regeling, behoudens het lijnvak Padang Pand jangSolok, dat tot nadere bekendmaking is gesloten. Mijningenieur Akkersdijk, van den vulkaandienst, vertrok 3 dezer naar Padang met seismoloog Visser, van observatorium, terwijl een sectie genietroepen met barakken verzonden". Zaterdag zijn te Padang weer schokken gevoeld. De Engelsehe mijnwerkersstaking. Als gevolg van de mijnwerkersstaking in Engeland, rijdt van j.l. Donderdag af iederen avond een extra-kolentrein van 40 a 45 wagons via Winterswijk naar Delfzijl, voor het bunkeren van Engelsehe schepen. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft tengevolge van een lichte verkoudheid Haar hotel te Beatenberg gedurende drie dagen niet verlaten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gelijk reeds gemeld vergadert de Raad op Vrijdag 16 Juli 1926, des namiddags ten 2ure. De agenda luidt als volgt I. Voorstel van B. e'n W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1925. Gewone dienst. Model D. 41.59^.85. Kapitaaldienst. Model D. 1.556.773.51|. (Deze wijzigingen houden verband met het afsluiten van het dienstjaar 1925). Ibis. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1926. Model D. 3037.20. (De af- en overschrijving betreft de financieele regeling van de kosten van aanschaffing van schoolmeubelen voor de scholen Warande 150 en 157 van de St. Willibrordusstichting). Iter. Voorstel van B, en Wi tot wijziging van de gemeente-begrooting dienstjaar 1926 Modal D. 1349.1k (Deze wijziging staat in verband met de uit- keering aan de bt. Willibrordusstichting wegens derving van huur voor het schoolgebouw aan de Overschieschestraat). 2. Voorstellen van B. en W. tot wijziging van de Bedrijfsbegrooting en de Begrooting van zien verwekte hare bewering omtrent het spook, dat ze zelf verzekerde gezien te hebben. Het is aan geen twijfel onderhevig, riep zij, of dit verhaal wordt opzettelijk opgedicht, om de mensehen van 't „verborgen huis" verwijderd te houden, opdat de eigenaar niet gestoord worde in zijne booswaardige plannen. Waarschijnlijk laat zich een persoon als werktuig gebruiken, doch 't is ook mogelijk, dat daar eene ongeluk kige als gevangene leeft, wat ook 't lot mijner arme vriendin Clara geweest ware, indien ik haar met Gods hulp niet bevrijd had. Ik moet, voegde dok tér Williams er bij, nadat hij verzocht had over dit punt zijne gedachte te mogen zeggen, de verklaringen van miss Black nog hiermee aanvullen, dat iii den laatsten tijd dezelfde geruchten over spoken omtrent de wo ning van miss Day te Willow-Heights in omloop zijn, die kapitein Lenoir onder toezicht van een vertrouwd agent stelde. Dezelfde witte gedaan te, die miss Black beschreef, werd ook in dit huis aan de ramen gezien, zoodat 't dringend wenschelijk ware, dat van wege de justitie een onderzoek naar deze geheimzinnige zaak ingesteld werd. Alles schijnt hier samen te werken, riep de advocaat Van den kapitein, om mijn cliënt in een slecht daglicht te stellen, doch zijn goede naam en rechtgeaard karakter zijn te goed bekend, dat zulke verdachtmakingen hem ernstig zouden kunnen schaden. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1