den Raad te aanvaarden. Het groote belang, dat door het ijveren voor bedrijfsorganisatie wordt gediend, heeft spr. ten slotte doen be sluiten de functie te aanvaarden. Het is spr.'s meening nog altijd, dat het belang van kerk en maatschappij ten nauwste verbonden is met de sociale verhoudingen in het bedrijf. Zijn die slecht, dan lijdt daaronder én de kerk én de maatschappij. Het is daarom mede de taak van den Raad de mooie solidari- teitsgedachte, die vooral de laatste 3040 jaren door tal van Katholieke sociologen met zooveel overtuiging werd verdedigd, in het werkelijke leven te doen doordringen en er naar te deen handelen. Besloten werd, dat in samenwerking met de centrales, den R. K. Middenstandsbond en het Werkliedenverbond, getracht zal worden het aantal bedrijfsraden uit te breiden. Doordat de geneigdheid daartoe bij ver schillende vakbonden blijkt te bestaan en de lust, tot organisatie weder toeneemt, wordt aangenomen, dat binnen afzienbaren tijd ver schillende Bedrijfsraden zullen kunnen worden opgericht. Een werkprogram werd ontworpen en zal met de aangesloten Bedrijfsraden worden behandeld. Een reglement voor de aangesloten Raden z.al op de e.k. Algemeene Vergadering aan de orde worden gesteld. Met de besturen van de Centrales zal in over leg worden getreden om te bereiken, dat de Algemeene Middenstandsbedrijfsraad zal kunnen fungeeren als „Middenstandscommissie voor Werkplaatsopleiding", terwijl de bedrijfsraden zoudeij kunnen worden aangewezen om bedrijfs gewijze de werkplaatsopleiding, overeenkomstig de bepalingen van de Nijverheidsonderwijswet ter hand te nemen. De functie-verdeeling had tot resultaat, dat zal fungeeren als secr. A. C. de Bruijn, Utrecht, Drift 8-12 penningm W. Boon Jzn., Krom menie algem. bestuurder: Fr. van Rossum, Hilversum en A. A. van Hamersveld, A'dam. Een beschouwing werd gewijd aan de vraag Pers en Bedrijfsorganisatie. Met. genoegen werd geconstateerd, dat de Katholieke pers algemeen de groote beteekenis van goede bedrijfsorganisatie-beginselen erkent en dat op hare medewerking ter verbreiding dier beginselen kan worden gerekend. Besloten werd ten slotte, zoo spoedig mogelijk een vergadering te beleggen met de aangesloten bedrijfsraden. Terug in Indie. 14 Juni zijn met het stoomschip Prins der Nederlanden van de Mij. „Nederland", te Tand jong Priok aangekomen het lid van den Raad van Indië, Ch. J. I. M. Weiter en de directeur van Landbouw, Dr. A. A. L. Rutgers. De Kon. Familie in Zwitserland. Tijdens haar verblijf in Zwitserland is Prinses Juliana door den Staatsraad der republiek als burgeres van de stad Genève ingeschreven. J. Klootsema. Zondagavond halfacht is plotseling overleden, 58 jaar oud, de heer Jan Klootsema, directeur van De Kruisberg, het Rijksopvoedingsgesticht bij Doetinchem, ridder in de orde van Oranje- Nassau. Op 17 Mei j.l. heeft de heer Klootsema zijn zilveren jubileum bij het rijksopvoedingswezen gevierd. Het ontwerp-weeldeverteringsbelasting. Reeds is medegedeeld, dat de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de belastingontwerpen, haar verslag bij den mi nister van financiën heeft ingediend. Naar wij vernemen, is het ontwerp tot heffing eener weeldeverteringsbelasting ongunstig door de commissie ontvangen. De commissie van voorbereiding bestaat uit de heeren Van Vuuren en J. B. van Dijk (r.k.), De Wilde (a.r.), Snoeck Henkemans (c.h.), J. ter Laan (s.d.a.p.), Van Gijn (v.b.) en Oud (v:d.). Het Nederlandsch-Belgisoli verdrag. In het heden verschenen voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het Nederl.-Belg. traetaat wordt algemeen de hoop uitgesproken, dat de regeering, om het verdrag voor de Staten- Generaal aannemelijk te maken, met de Belgi sche regeering opnieuw in onderhandelingen zal treden om te streven naar wegneming van de Wg groote en voor talrijke leden der Kamer onoverkomelijke bezwaren, welke in het voor loopig \erslag nader worden toegelicht. Dit zou kunnen geschieden door een nader protocol, maar beter nog door een gewijzigd traetaat, omdat men dan niet meer de bewoor dingen van het ecne stuk met het andere zal behoeven te vergelijken De Maatschappij van Nijverheid en Handel heeft in haar gister te Utrecht gehouden ver gadering de volgende motie aangenomen Na nadere bespreking diende Amsterdam een gewijzigde morie in, luidende „De Nederl. Mij..van Nijverheid en Handel, in buitengewone algemeene vergadering bijeen te Utrecht gehoord de beschouwingen over de voorge stelde wijzigingen van het verdrag met België van 1839 erkennende, dat een afdoende regeling met België tot behartiging van wederzijdsche be langen gewenscht is doch overwegende, dat de Nederlandsche belangen door aanneming van de aanhangige wijzigingen onherstelbaar zullen worden ge schaad draagt het H.B. op zich tot de regeering te wenden met het verzoek om de onderhandelingen met de Belgische regeering te heropenen". De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur zich in dien zin reeds tot de regeering heeft gewend. Daarop nam de vergadering de motie onder applaus aan. Hierop volgde sluiting der bijeenkomst. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Het Eucharitisseh Tridunrn voor zieken. Omtrent het Eucharistisch Triduuin, dat op 17, 18 en 19 Augustus a.s. in de Frankenlandsche kerk zal worden gehouden, kunnen wij de volgende mededeelingen doen Aan dit Triduum kunnen deelnemen alle zieken van Schiedam en omgeving, liggende patiënten zoowel als loopende, mits de be handelende geneesheeren tegen deelname geen bezwaar hebben. De algemeene regeling, wat betreft vervoer enz. der zieken, die aan het Triduum zullen deelnemen, is in handen van een eerw. zaster hoofdverpleegster uit de St. Hipolytusstichting te Delft. Op Zondag 25 Juli a.s. zal bovengenoemde zuster bijna den ganschen dag te spreken zijn in het St. Liduinagesticht aan de N. Haven. De juiste tijdsbepaling zal nog worden bekend gemaakt. Op genoemden Zondag moeten allen, die aan het Triduum wenschen deel te nemen, zich aldaar laten inschrijven, en de hoofdverpleegster in kennis laten stellen van hun toestand. De deelname aan dit Triduum is geheel kosteloos, al wordt natuurlijk iedere vrijwillige bijdrage dankbaar aanvaard. Op een der eerstvolgende dagen na 25 Juli worden de liggende zieken allen door de eerw. hoofdverpleegster bezocht, die dan vervolgens oordeelt over vervoerwijze enz. der patiënten: Het St. Liduina-comité, dat de organisatie van het Triduum op zich heeft genomen, kan alleen zorgen voor het vervoer der minvermo gende zieken. De ruststoelen enz. voor de liggende patiënten worden geplaatst direct achter de communie bank, waar de kerkbanken voor die gelegenheid zullen worden verwijderd. Deze zieken zullen dagelijks van den aanvang der Mis tot na het Lof in de kerk verblijven, en hebben ook tusschentijds in de kerk gelegenheid orn een en ander te gebruiken en te rusten. De loopende zieken zullen gereserveerde plaatsen hebben vooraan in 't middenschip der kerk. Deze laatsten zullen in de tusschenpoozen een welkom onderdak vinden in het gebouw van de eerw. broeders naast de kerk, of, zoo mogelijk, bij welwillende particulieren, die in de nabijheid der kerk wonen. Wij kunnen verder mededeelen, dat de eerw. zusters van het St. Liduinagesticht zich reeds hebben bereid verklaard, om, voorzoover moge lijk, hun medewerking te geven tijdens de dagen van het Eucharistisch Triduum. Reeds heeft een der Katholieke standsorgani saties besloten mede te werken aan het wel slagen van het Triduum, door het comité fi nancieel of op andere wijze te steunen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke collec tieve medewerking bijzonder welkom is, en ten zeerste wordt gewaardeerd. De boekjes, waarin alle liturgische plechtig heden van het Triduum, alsook de toepasselijke liederen zijn opgenomen, zullen tegen den prijs van 75 cents verkrijgbaar worden gesteld op den dag der inschrijving in het St. Liduina gesticht. Wij verzoeken nogmaals dengenen, die met zieken in aanraking komen, hen op de hoogte te houden van hetgeen hier ter plaatse wordt medegedeeld, en hopen, dat wij, ter eere van St. Liduina, op aller medewerking zullen mogen rekenen. ITet St. Liduina-Comité. Wijziging classificatie personeele belasting. B. en W. schrijven aan den Raad Reeds eenigen tijd geleden werd ons door de .financieele commissie geadviseerd gevolg te geven aan het door den heer van der Hoek geopperde denkbeeld om de règeering te ver zoeken Schiedam, thans staande in de 4e klasse, in een lioogere klasse te plaatsen voor de perso neele belasting. De commissie meende, dat er aanleiding was het het verzoek te doen, Schiedam te plaatsen in de le, of in de 2e klasse, waarbij dan het verlies aan opcenten kon worden gecompenseerd door verhooging der straatbelasting. Het verlies werd geraamd, bij plaatsing in de le klasse op 30.000.en bij plaatsing in de 2e klasse op 23.000.zoodat door ver hooging van de straatbelasting van 3 tot 5pCt. het verlies zou gedekt zijn, daar 1 pCt. dezer belasting pl.m. 17.000.— opbrengt. Dit voorstel is echter in een geheel ander stadium gekomen door het pas ingediende voorstel van de regeering tot wijziging van de personeele belasting, waardoor het beginpunt der belasting voor de grondslagen huurwaarde en meubilair en ook de belastingvrije som bij de huurwaarde zou worden verhoogd, in verband waarmede ook de kinderaftrek voor de belasting plichtigen een gunstigen invloed zou ondergaan. Wanneer dit voorstel Wet wordt, zal dit een grootere ontheffing medebrengen dan de plaat sing van onze gemeente in de 2e klasse en zal ook het verlies daardoor nog grooter zijn dan boven voor de wijziging in de klasse-indeeling werd geraamd. De financieele commissie die naar aanleiding van dit wetsontwerp de zaak opnieuw onder het oog heeft gezien, is van meening, dat in deze omstandigheden de reden om het bedoelde verzoek te doen, voorloopig is vervallen. Ook overigens moeten wij opmerken, dat de minister-president bij de behandeling van de staatsbegrooting in de Eerste Kamer heeft verklaard, dat hij, evenals zijn ambtsvoorganger, den tijd voor een algemeene herziening nog niet gekomen acht en het hem ook niet wenschelijk voorkomt, dat incidenteel in de classificatie eener bepaalde gemeente wijziging wordt ge bracht. Wanneer men de lijst der klasse-indeeling inziet, moet men trouwens wel tot de conclusie komen, dat incidenteele wijziging zeer bezwaar lijk is. In de le klasse staan alleen Rotterdam en Amsterdam het is toch niet aan te nemen, dat men daarnaast Schiedam zou plaatsen, terwijl 's Gravenhage in de 2e klasse staat. En ziet men naar de 4e klasse, waar Schiedam o.a. naast Dordrecht en Delft is ondergebracht, dan vraagt men, of, wanneer Schiedam wordt ge plaatst in een hoogere klasse, dit ook voor die plaatsen niet het geval moet zijn. Genoeg om aan te toonen, dat, wanneer men aan de lijst zou gaan tornen, de eene wijziging allicht de andere zou moeten medebrengen, zoodat het bezwaar van den minister tegen incidenteele wijziging wel begrijpelijk is. Ook verder konden tegen een voorstel tot wijziging der classificatie zeer zeker bedenkingen worden ingebracht. Juist, nu wij in zulke moeilijke financieele omstandigheden zijn, zou een niet onbelangrijke inkomst worden prijsgegeven. Dit klemt te meer, daar men nog in het geheel niet weet, of men in 1927 de begrooting zal kunnen sluitend maken. Men bedenke alleen maar, dat men in 1927 mist het bedrag vgn 83.000.uit oude reserves, waarmede 1927 kon worden geholpen. Weliswaar wordt een compensatie aangewezen in den vorm van verhooging van het percentage der straatbelasting van 3 tot 5 pCt., maar op te merken is, dat deze ook zonder verlies bij de personeele belasting, zij het wellicht in den vorm van een meer progressieve heffing, gelijk de Rotterdamsche, kon worden benut, als het werkelijk noodig bleek. Ook is het de vraag, of het ve. band tusschen verhooging der straatbelasting en wijziging der classificatie bij de personeele belasting wel zoo groot is. In de eerste plaats zullen hier de bewoners worden ontlast, daar de eigenaars worden ge troffen. Het is zeer goed mogelijk, dat deze den last afwentelen op de huurders, maar dan is het gevaar ook weer groot, dat z.g. door afronding de huren meer worden verhoogd dan de be- lastingverhooging bedraagt. Overigens zullen er groote verschillen zijn tusschen het bedrag, waarvan iemand in de personeele belasting zou worden ontlast, en dat, hetwelk hem in de belasting op de ongebouwde eigendommen nieuw wordt opgelegd. Dit is zeer in het oogspringend bij de hoogere klassen met het oog op den kinderaftrek. ïjen staat, waarin de gevolgen voor verschil lende aangeslagenen is te zien, leggen wij voor de leden van uwen Raad ter inzage. Hoe dit alles zij, in elk geval zal men het met de financieele commissie eens zijn, dat er, hangende het nieuwe wetsontwerp, zeer zeker geen reden is om in dezen stappen te doen Herziening Legesverordening. B. en W. schrijven o.m. aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden het ontwerp voor een nieuwe legesverordening. Over het algemeen is het bestaande tarief onveranderd in het ontwerp overgenomen. Be halve eenige aanvullingen en verbeteringen zijn de belangrijkste wijzigingen, die aangebracht zijn, te vinden in het tarief voor huwelijksvol trekking buiten de kostelooze uren. Het doel van deze verandering is om, in navolging van Rotterdam, den dag van kosteloos of tegen een geringe vergoeding trouwen, van den Donder dag naar den Woensdag te verleggen. Als gevolg daarvan is dan ook over het alge meen het tarief vooi- het niet kosteloos trouwen op Woensdag verlaagd daarentegen dat voor ,het niet kosteloos trouwen op Donderdag een weinig verhoogd. Ook ligt het in de bedoeling de gelegenheid voor kosteloos trouwen op Donderdag te be perken, zonder deze evenwel geheel onmogelijk te maken. De nieuwe verordening luidt al9 volgt Voor het voltrekken van een huwelijk op an deren tijd, dan ingevolge art. 4 der Wet van 23 April 18/9 (Staatsblad No. 72) door den Ambte naar van den Burgerlijken Stand voor de koste looze voltrekking is bepaald a. Op Woensdag des voormiddags van 9-10 uur ƒ5.des voormiddags van 1112 uur 5.des namid dags van 12—1 uur 10.—. b. Op Donderdag des voormiddags van 1011 uur ƒ5.des voormiddags van 1112 uur 10.—des na middags van 12—1 uur 25.—. c. Op overige niet-kostelooze hier boven ge noemde uren op Woensdag of Donderdag 50. d. Op overige werkdagen 60. Voor het voltrekken van een huwelijk buiten het Raadhuis, indien van het onvermogen van partijen niet gebleken is ƒ60. Behalve deze veranderingen breidt het ont werp het legestarief uit met heffingen a. Voor het verleenen van bemiddeling voor het verkrijgen van een rij- of nummerbewijs in gevolge de Motor- en Rij wiel wet(in beide ge vallen wordt 50 ets gevraagd) b. vöor de raadpleging en inzage van de ka dastrale stukken c. voor ingevolge de jachtwet af te geven jacht akten d. voor door den havenmeester af te geven vergunningen bedoeld in de art. 11 en 41 van het Havenreglement(deze heffing heeft de bedoeling door het vorderen van het geringe bedrag van 10 ets onnoodige aanvragen te voor komen e. voor het aanplakken en aangeplakt laten van geschreven of gedrukte stukken. Nederl. Zangersverbond. In de Zondag te Zeist gehouden vergadering van het Nederl. Zangersverbond werd het hoofdbestuur, bestaande uit de navolgende heeren, bij acclamatie herkozen G. Krabbenbos (Hengelo), Th. Meertens (Maastricht) en W. Sterk, vanhier. R. II. R. S. Toegelaten tot de eerste klasse Chr. Ames, Ha. Ga. Bak, F. Bakker, Ja. Berck, B. L. van Bezooyen, A. A. Boer, P. Boer, J. Bornet, A. van den Bos, Ge. Bouma, C. Bruin, W. van der Brugge, A. R. van der Burg, R. Cordfunke, A. M. Dalmeyer, J. Deelen, M. Dekker, C. J. Droppert, Ca. Da. Dubbeld, J. II. Eggens, J. van der Gaag, N. J. Gerritsen, A. van Haaste ren, W. J. A. de Heer, W. H. A. Hoenderop, G. A. van 't Hof, A. Hofman, Ae. Me. Ingelse, A. S. Jousma, B. J. Kamp, L. B. A. Kappelhof, L. Kleyheeg, J. L. Kruithof, J. H. Olthoff, J. Oranje, Ea. Ja. Ga. van Overbeek, A. van Riel, Ca. Ha. de Rooy, J. de Ruyter, Ma. Ja. Schepers, C. Schriel, F. G. Spanning, S. W. M. Stevens, P. J. W. van den Toorn, C. Verkade, C. H. Vlek, P. L. Vogelaar, Eth. Voogd, J. II. C. van Waart, He. Ba. Willems van Beveren. Toegelaten tot de tweede klasseJa. de Rooy en tot de derde klasse A. de Boer. R.K.S.V. Excelsior. Morgen vindt in de bovenzaal van hotel „Suisse" alhier de algemeene vergadering plaats van de damesafdeeling der R.K.S.V. Excelsior. Naast de gewone agenda-punten zullen de groote turnwedstrijden een punt van bespreking uitmaken. Tentoonstelling. In Sept. a.s. zal door de afd. Schiedam een tentoonstelling worden georganiseerd van huis- houdehjke en voedingsartikelen, waaraan ver moedelijk een mode-show verbonden zal worden. Zij, die wenschen in te schrijven, verwijzen wij naar de annonce in dit nummer. Stedelijk Muziekkorps. Uitvoering op Woensdag den 14en Juli des namiddags ten 8 ure in de Plantage. Programma. 1. Heil Europa Marsch, Fr. von Blon. 2. Ouverture Pique Dame, Fr. v Suppe. 3. Zomeravond, Wals. E. Waldteufel. 4. Ballet uit „Faust" (7 deelen)', Ch. Gounod. 5. Berlin bei Nacht Potpurri, P. Lineke en 6. Op Schiedam's Welvaren Marsch, H. H. van Vleuten. Bedrijfsslapte. Aan de Vereenigde Glasfabrieken kregen j.l. Zaterdag een 75-tal volwassenen en 35 jongens aanzegging, dat hun dienstbetrekking met 17 Juli als geëindigd wordt beschouwd. De grootste oven wordt gedoofd. Door mej. LI. Verweij, onderwij zeres aan de Openbare School B. en mej. M. Griffijn, onderwijzeres aan de Buitengewone School, is den gemeenteraad verzocht haar eer vol ontslag te verleenen. V Door de heeren J. Ingelse en F. van der Vaart is den gemeenteraad verzocht hun ontslag te verleenen als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de heer van der Vaart, heeft de gemeente metterwoon verlaten. Het gewone wekelijksche sp re ek- uur van den Wethouder van Onderwijs kan morgenmiddag niet plaats hebben. Bij het 1.1. te Utrecht gehouden M.U.L.O. examen slaagde voor diploma B de heer M. J. Zonhoven van hier. De winkelier B. op de Hoog straat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zekere J. M. T., wonende te Rotterdam, op naam van zijn alhier wonenden vader 12 overhemden op zicht had gehaald, terwijl deze daarmede onbekend was. T., die te Rotterdam was aange houden wegens diefstal van gelden ten nadeele zijns vaders, is gisteren ter beschikking gesteld van de politie alhier. Hij verklaarde de overhem den in café's te Rotterdam ten gelde te hebben gemaakt. E. W." u i t de W a 11 s t r a a t, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 6-jarig dochtertje gisterenavond in het voor wielrijden afgesloten gedeelte der straat is aangereden door een wielrijder. Het kind werd daarbij aan het rechterbeen verwond. Door de politie zijn gisteren- avond 2 pl.m. 17 jarige jongens aangehouden, die op de Noordvest eenige koeien voortgeleidden en waarvan een, die een handwagen bestuurde, tegen de achterpooten der dieren reed, wanneer deze niet vlug genoeg voortliepen. Gisterenmiddag ten omstreeks 2£ uur reed een vrachtauto van de Vereenigde Glasfabrieken alhier, bestuurd door P. R. uit Rotterdam en beladen met ledige bemande fles- schen, op den hoek Westvest-Korte Haven, toen bij het nemen van den draai de auto overhelde en een hoeveelheid flesschen eraf viel, juist op het rijwiel van den postbeambte P. van L., waar door het achterwiel werd berbogen. Uit 's-G ravenhage is hier aas- gebracht de 12-jarige C. v. L., wonende Wattstr. alhier. Hij is ter beschikking zijner ouders gesteld. D. v. W., in dienst van de Unie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2