DAGBLAD WOOR SCHIEDAM f OMSTREKEN* Kasteel „Het Onweersnest" FEUILLETON. 49ste Jaargang. Woensdag 14 Juli 1926 No. 14605 Bureau j K OEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets AdvsrtJatilni 15 regels 1.7b, alk a ragal daarboven 30 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingan 75 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. nt, 3 maal o per regel, op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geiieele invaliditeit120Ö bij verlies van een kand, voet of oog f 200 bij dood1100 bij verlies van eeo *U 1 verlies van een wijsvinger;15 bij verlies van eiken anderen vinger, jverzekering wordt gewaarborgd door de N.IML Algom. Vw». bank Schiodt» Buitenlandseh Nieuws. BELGIE. De val van den franc. De steeds diepere val van den franc veroor zaakt in België 'n paniekstemming. De spaar kassen worden bestormd en voor 't losgekregen geld doen de menschen vlug inkoopen om al thans iets te redden. Gisteravond van 9 tot 11.30 is opnieuw een ministerraad gehouden, die voorafgegaan werd door een bijeenkomst der voornaamste bankiers op het ministerie van Financiën. De ministerraad heeft een oproep tot het volk opgesteld, om koelbloedig te blijven en den zin voor realiteit te bewaren. De punten voor de ministerieele verklaring, die heden in het par lement zullen worden voorgelezen, werden vast gesteld alsmede de tekst van het wetsontwerp betreffende de volmachten, die aan de regeering zijn te verleenen. Beter was het geweest, wanneer de regeering minder milliarden aan het militairisme be steedde De bankiers vergaderden gister in de Nationa le Bank onder voorzitterschap van oud-minister Theunis. Diverse maatregelen, die. de regeering wenscht te nemen tot Verbetering van den finan- cieelen toestand werden onderzocht. Het comi té besloot de regeeringsactie met alle mogelijke middelen te steunen. Zooals reeds gemeld zal de controle op den wisselhandel worden versterkt. Gisteren reeds heeft het departement van Financiën allen arbitraganten telegrafisch verzocht ten spoe digste een overzicht van alle wisseloperaties, tot gisteren inbegrepen, in te dienen. Drastische maatregelen worden overwogen om den on- gewettigden wisselhandel te bemoeilijken. OOSTENRIJK. Aanklacht tegen het kabin'et. De Oostenrijksche soc.-democraten hebben in het parlement het in staat van beschuldiging stellen geëischt van 't geheele kabinet-Ramek, zulks wegens schending van de grondwet, om dat zonder de bij de grondwet vereischte toe stemming een bedrag van 60 millioen schilling uit de openbare kas ter beschikking is gesteld van de Centrale Bank. FRANKRIJK EN ENGELAND. De dejeuneerende Caillaux. De Fransche bladen melden, dat Caillaux aan persvertegenwoordigers verklaard heeft, dal hij Vrijdagochtend te 9 uur per vliegtuig naar Parijs zal terugkeeren, daar hij te 12 uur nog wil aan zitten aan een déjeuner op het departement van Oorlog, waarvan verscheidene generaals van het Fransche leger zijn uitgenoodigd. Hij sprak de hoop uit, dat hetgeen door hem bereikt werd, een gunstigen invloed op den Franschen wisselkoers zal uitoefenen. Hij was evenwel gelijk hij schou derophalend verklaarde, „geen heer en meester over de beurs." DE ENGELSCHE MIJNSTAKING. De toestand nog niet g e w ij z i g d. Ofschoon alle Engelsche mijnen gister geopend waren en wachtten op den terugkeer van de mijnwerkers, die bereid zouden zijn op basis van den 8-urendag aan den arbeid te gaan zijn slechts zeer weinig arbeiders naar hun werk teruggekeerd. 125) Door middel van Bill, die zich als koopman verkleed onder de negers der plantage begaf, wist Mac Donald nauwkeurig, wat op 't slot ge beurde. Zoo vernam hij, dat Capitola nog altijd dezelfde kamer bewoonde en dat alle negers met 't aanstaande Kerstfeest een dag vrijaf zouden hebben. Dien dag zou 't slot waarschijnlijk ledig zijn on scheen den bandiet een uitmuntende gelegen heid toe om zijn boosaardig plan ten uitvoer te brengen. Op den avond van den bewusten dag nader de Mac Donald het kasteel en wist er ongemerkt m te sluipen. Ondanks de duisternis in de gang- on en op de trappen wist hij vlug Capitola's ka mer te bereiken, terwijl deze met haar oom en mistress Godiment aan de thee was en een brief las van Herbert, die intusschentijd naar het le ger vertrokken was. Een helder vuur in den haard verlichtte 't ver trek, waardoor de bandiet een plaatsje kon zoe ken, oin zich te verbergen. Tot zijn groote ver rassing bemerkte hij op de werktafel van het meisje een schotel met verschillend gebak, dat Pitapat er gezet had, wegens 't Kerstfeest. Ook Alleen in Warwickshire werken thans 2500 man met inbegrip evenwel van 1390 safety-men, hetgeen zeggen wil, dat er 500 mijnwerkers meer arbeiden, dan de vorige week. Dit kleine aantal brengt natuurlijk geen ver andering in de geheele situatie, terwijl men daarbij nog in aanmerking moet nemen, dat de voorwaarden, die door de eigenaars in dat district aangeboden worden een verhooging van de loonen van April j.l. beteekenen, terwijl die voorwaarden tot einde Maart van het volgende jaar van kracht blijven. MAROKKO. Operaties op groo.te schaal voorbereid. De Fransche troepen in Marokko zijn een ver dere operatie begonnen in het nog niet onder- wo pen gebied in de midden-Atlas ten zuiden van Taza. De aanval is gericht tegen den Djebel Boeiblin. Moorsche hulptroepen en een detache ment Fransche troepen hebben het dorp Tan- krarant in den djebel Tanoet genomen, die zich bevindt op een hoogte van meer dan 1900 M. Enkele plaatselijke stammen zu len ichnaar men verwacht, overgeven. Deze operaties zijn een voorbereiding voor aanvallen op grootere schaal. Abd-el-Krim zal op het eiland La Reunion in den Indischen Oceaan (ongeveer 000 K.M. ten O. van Madagascar geinterneerd wörden. Briand en Primo de Rivera hebben gister middag 12 uur het Marokko-accoord geteekend. GRIEKENLAND. Einde dictatorschap. Generaal Pangalos heeft gisteren een telegram gezonden aan den president van den Hoogen Raad, Zelimon, die zich thans met vacantie op een der Grieksche eilanden bevindt. Hij verzocht Zelimon, een niet-politiek kabinet te vormen. De dictator heeft dus toegegeven aan de wen- schen der partijen. De verkiezingen zullen waar schijnlijk in het begin van September of nog eerder plaats hebben. Pangalos heeft verklaard, dat zijn dictator schap zal eindigen op den dag, dat het nieuwe kabinet den eed aflegt. Hij zal de grondwet herstellen en de buitengewone bevoegdheden, welke hij thans bezit, leerleggen. De leden van het nieuwe kabinet zullen bij de aanstaande verkiezingen geen candidaat zijn. De zoon van Pangalos zal zoo mogelijk in het nieuwe kabinet een portefeuille krijgen. I angalos heeft verklaard, dat Zelimon niet kan weigeren een kabinet te vormen, nu hij in civielen dienst is. PER ZIE. De opstand. De militaire opstand in Perzisch Azerbeidsjan is klaarblijkelijk onderdrukt. Gemeld wordt, dat de rebellen 500 man telden, waarvan er 200 zijn dood geschoten. De overblijvenden zijn over de Turksche grens gevlucht. De opstand in Chorassan is van ernstiger aaid en schijnt gericht te zijn tegen den com- mandant van het Oostelijke leger, dien men er van verdenkt de legerfondsen te hebben mis bruikt. De opstandige garnizoenen uit Boei- noerd en andere grensposten hebben, naar ge meld wordt, Koesjen bereikt en zijn op weg naar Mesjed. Het garnizoen van Mesjed wordt onbetrouwbaar geacht en trouw gebleven troe- had de kleine negerin er eene flesch cognaTbïj gevoegd, mocht soms hare meesteres voor 't naar bed gaan trek krijgen in een grogje. Mac Donald beschouwde die lekkernijen met groot welge vallen, hij begon te watertanden. De cognac wil de hij toch eens proeven, hij zette de flesch aan zijn mond en deed een flinke teug. Hm, bromde hij, zijn lippen met de tong likkend, ik moet zeggen, dat de majoor een ken ner is van fijne dranken. Ik zou ook wel zulk een kelder willen bezitten, doch wie weet, voed de hij er met een schalkschen glimlach bij,'indien ik miss Capitola Black, die naar men verzekerd, de eenige .erfgename van haar oom is, trouw' kan ik nog meester worden, niet alleen van den kelder, maar van 't heele kasteel. Nadat hij nogeens gedronken had, zag hij naar een schuilhoek om en koos daartoe° een een vensternis uit, waarin hij gemakkelijk ach ter de gordijnen kon staan, zonder dadelijk door Capitola bemerkt te worden. Na een uur wachtens hoorde hij 't meisjs komen. De schaakpartij met haar oom had dezen avond langer geduurd, het was bijna twaalf uur toen Capitola op haar kamer kwam. Het eerste wat haar in 't oog viel, was 't gebak, dat Pitapat voor haar op tafel geplaatst had; zij moest er luide mee lachen. Die gekke meid, zei Cap, wat denkt ze wel! Ze nam het bord met beide handen op en wilde het wegdragen, toen bij het omkeeren' Mac Do nald voor haar stond, die de duer sloot en den pen worden daarheen gezonden uit Teheran. De handhaving van een strenge censuur maakt het moeilijk, betrouwbare inlichtingen te ve«- krijgen. Zelfs de regcering schijnt niet goed ingelicht te zijn omtrent de situatie. CHINA. SuccessenvanhetKwomintsj uun. Terwijl de gevechten in de omgeving van den Nankou-pas en in Noord-Sjansi tusschen de ge allieerde legers en het Kwomintsjuun of Natio nale leger voortduren, zonder tot een beslissing te hebben geleid, blijkt uit vertraagde berichten, dat de burgeroorlog ook woedt in de Westelijke provincie Sjensi, waar Woe-Pei-foe en het Kwo mintsjuun strijden om het bezit van de hoofdstad Sjanfoe, die tot nu toe door het Kwomintsjuun met succes werd verdedigd. Verder worden gevechten gemeld uit Hoenan, waar de goeduitgeruste roode troepen van Can ton, onderleiding van Russische adviseurs, ter versterking zijn aangerukt van generaal Tang- Seng-tsji, die den aanhanger van Woe-Pei-foe generaal Yeh-Kai-sjin, uit de provinciale hoofd stad Tsjang-sja heeft verdreven. Er worden maatregelen genomen dat de Roode troepen niet naar Hankou kunnen optrekken. ALLERLEI. Uit Rome Volgens het Stefani-bureau heeft Ras Tafari de regent van Abessynië, een brief gezonden aan den gezant van Italië, waarin hij zegt, nimmer getwijfeld te hebben aan. den wil van Mussolini, de onafhankelijkheid van Abessy nië te eerbiedigen en waarin hij de hoop uit spreekt dat de vriendschap tusschen beide lan den onveranderd zal blijven en in de toekomst ztlfsfs versterkt zal worden. Uit Lissabon De Portugeesche minister van Marine deelt mede, dat de kruiser, die generaal Gomez da Costa aan boord heeft, de reis op normale wijze voortzet In het geheele land heerscht volkomen rust. Uit Rome Volgens de bladen heeft de politie huiszoekingen gedaan in een geheim bureau van de communistische partij, die een revolutionnaire propaganda had georganiseerd in midden-Italië. Er zijn talrijke documenten in beslag genomen, ledenlijsten der partij en propagandamateriaal, terwijl verscheidene per sonen gearresteerd zouden zijn. Binnenland. Terug van het Eucharistisch Congres. Gistermorgen is, gelijk gemeld, het stoomschip Rotterdam" uit Amerika in het vaderland teruggekeerd. Mgr. v. d. Wetering heeft zich in een onderhoud met een redacteur van de ,,Msb." als volgt uitgelaten Mijn algemeene indruk van het Internationaal Eucharistisch Congres te Chicago, aldus Mgr. is deze, dat ik er een geloofs-manifestatie heb aanschouwd, zooals mijn oogen nog niet gezien hadden en zooals we waarschijnlijk wel nooit meer zullen zien. Het is heel moeilijk om een juisten indruk onder woorden ge brengen ;|het was grootsch, overweldigend grootsch. Het kan niet anders of bij dien toevloed van duizenden en duizenden, die het totaal der toeschouwers bij de groote openbare plechtigheden deden stij gen tot in de honderdduizenden, moest het Congres als Congres aan innigheid inboeten, maar de manifestatie van het Katholicisme steeg er door tot een uiting van een imponeeren sleutel bij zich stak. Het bloed stolde onze heldin in de aderen, ze kon geen geluid geven en stond als versteend. Mac Donald lachte om haar schrik. Ei, ei! riep hij, kan de dappere amazone ook dus schrikken Ik hield u voor moedi ger, schoone miss; doch nu zie ik, dar uwe zenu wen niet veel sterker zijn, dan die eener ande re dochter Eva's. De spottende toespraak van den bandiet bracht Capitola weer tot bezinning. Vlug her kreeg ze hare tegenwoordigheid van geest en overzag rustig de gevaarlijke positie, waarin zij zich bevond. Hier was 't zaak koelbloedigheid te toonen want, indien ze bedaard was, kon ze zich wel licht nog redden. Of mijne zenuwen niet sterker zijn, dan die eener andere, hernam Capitola, is nog de vraag. Gij ziet Mac Donald, dat ik al niet meer beef. Ieder andere hadde zeker het bordje laten vallen, en zooals ge ziet, zet ik het heel bedaard op zijn plaats. Dat ik op het eerste oogenblik verschrikte, beken ik, want ik was inderdaad niet op uw bezoek voorbereid. Op bandieteneer, Capitola, ik bewonder u! riep Mac Donald met vuur; gij zij t het zonder lingste meisje, dat ik ooit zag, en ik beken open lijk, dat het de moeite loont om uwentwil iets wagen. Om mijnentwil? herhaalde Capitola verwon derd. Gij bedoeld toch niet, dat gij ommijnentwil de, ja van een hemelstormende grootséhlieid, als de wereld nog nimmer zag. Toch heb ik daar naast ook ontroerende oogenblikken gekend. En ik denk dan in de eerste plaats aan de bijeen komst van honderdduizenden leden der Broe derschappen van den H. Naam, die als de stem der menschheid de plechtige geloften aflegden, dat zij Gods Heiligen Naam zouden eeren, dat hun leven lang een wachter aan hun lippen zou staan tegen het oneerbedig gebruik van den Zoe ten Naam. In die oogenblikken kende ik huive ringen van een groot geluk. Ik denk verder aan de overweldigende kinderhulde toen 60.000 klei nen in hun witte kleedjes een sneenwig veld vormden en een Lofzang der kindsheid naar den Hemel opstierden. Ten slotte de sluitings-pro- cessie, wederom van een menschenomvang, wel ke zich niet in enkele woorden voldoende laat uitdrukken. Aan de organisatie van het Congres moet met groote toewijding zijn gearbeid. Dat zij niet tot in onderdeden slaagde, daarvan kan niemand een verwijt worden gemaakt. Een zoodanige stroom van congressisten als Chicago gezien heeft was niet vooruit te voorspellen.. Maar, vermeldt toch nog eens uitdrukkelijk den diepen eerbied, dien ik gekregen heb voor de innige Katholiciteit der Ameriktansclie Ka tholieken en de loyale waardeering van anders- gezinden. Wij denken aan de Amerikanen te dikwijls als aan een vermaterialiseerd volk maar welk een besef van de lioogere waarde toch van het Geloof voor het leven. Wij kennen in Holland gelukkig een heerlijk verband tusschen de gees telijkheid en de geloovigen. In Amerika heb ik ook een trouw der geloovigen aan hun geeste lijkheid gevonden, als ik er niet had durven ver wachten. De ontroerendste blijken heb ik er gezien van hun gehechtheid aan hun geestelijke leiders, die zij omringen als kinderen hun vader. Ook met de overige congressisten heeft de red. gesproken. Bij allen was slechts één roep van voldaan heid over de reis als geheel, één roep van den onvergetelijken, grootschen indruk, van de ontroerende herinneringen ook, welke zij als een kostbaren schat mede naar huis brachten. I och priemden hier en daar even teleur stellingen door sommige opgedane minder pret tige ervaringen, zoowel wat betreft de inrichting van de reis als de organisatie van het congres. Het laatste was natuurlijk het voornaamste. In de organisatie van het congres hadden de Amerikanen zich door hun democratischen aard zoover laten gaan, dat er voor de ver schillende gebeurlijkheden geen afzonderlijke toegangskaarten waren. Er werd gehuldigd wie het eerst komt, het eerst maalt. Een mooi principe ongetwijfeld, maar toch niet van be denkingen ontbloot voor degenen, die er een reis van 10 dagen, zooals de Hollandsche deel nemers, of nog langer voor over hadden gehad om het congres te bezoeken en in een vreemd land stonden, waar zij zich van zelf niet zoo ge makkelijk bewogen en ook niet voortdurend de gidsen hadden, die hen konden geleiden. Het gevolg was, dat wanneer men tijdig de ver schillende gebeurlijkheden van het Congres be reikte het ter plaatse een nagenoeg hopeloos pogen was een plaats te krijgen van waar iets te zien was van het verloop der plechtigheden. Daar kwam bij dat den eersten dag van het Con gres het systeem der luidsprekers niet onberis pelijk werkte zoodat men ook weinig kon ver staan. Volgende dagen was dit echter beter. hier binnen geslopen zijt en dat gij andere plan nen hebt, dan mij te berooven? Gij vergist u schoone miss, hernam de rooverhoofdman met eene hoffelijke buiging wat mij hierheen voerde, was 't verlangen u openlijk en onomwonden te verklaren, dat ik u vurig bemin en dat 'k volgens deze liefde zal we ten te handelen. Capitola onderdrukte het antwoord, dat zij in hare ontsteltenis op 't punt was te geven en 't gelukte haar zelfs den schijn te geven, als wa re zij door deze onverwachte verklaring niet on aangenaam getroffen. Ze sloeg de oogen verle gen glimlachend neer. Mac Donald hernam ze, uwe taal is stout en ware ik een preutsche Lady, zoo zou ze mij kwetsen, doch ge weet zelf, dat ik mijn eerste opvoeding in de straten van New-York ontving en dit is genoeg om over eenige vooroordeelen heen te zien. Echter verwacht ik van u, dat gij mij den vrijen wil zult laten, want de geringste dwang, Mac Donald, vertoornd ihij en kan licht mijne sympathie in haat veranderen. Uwe sympathie, schoone miss, lachte de bandiet, hiervan gaaft ge mij een zonderling bewijs, toen ge mij niet eerder wildet loslaten dan nadat ik gevangen werd dat echter niet ge lukte. Wordl veruolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'TT JÊ nr a E a f An m ?iinfl>Aw.i..un.wknMi.Mi ooao (f ff! A..éi.- on Mjcgezuuueu. jLucassuKuscen woraen DereKena.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1