De rondreis door Amerika verder, had nauw keuriger georganiseerd kunnen zijn. Van het kort verblijf was geen uur te verliezen en men verloor halve dagen onnoodig.Het bezoek aan de Ford-fabrieken te Detroit geschiedde, terwijl dit reusachtige bedrijf in een arbeidsondertreking stil lag, zoodat men slechts een zeer onvolkomen indruk kreeg. Maar ten slotte domineerde toch bij allen de diepe indruk van de grootsche manifestatie van 't Congres en alle congressisten stemden met Mgr. v. d. Wetering in Ik ben blij, dat ik dit heb mogen zien, ik zou het niet graag gemist hebben. Deze eindconclusie maakten zelfs een aantal der Hollandsche deelnemers tot de hunne, die op den dag der processie te Mundefein ten slotte beslót en voor zich zelf te zorgen en voor goed geld eene autobus huurden om den afstand heen en teyug van een flink uur rijden af te leggen, zich ook voor den geheelen dag hadden geappro viandeerd en na afloop der processie hun wagen met den mondvoorraad gevloden vonden. Het aangekondigde uitstapje naar de wereld tentoonstelling te Philadelphia, bleek ook wat Amerikaasche bluf te zijn, want er was niet veel meer te zien, dan de uitgestrekte terreinen, waar de world-exhibition" komen moet Over de reis aan boord van de Holland Amerika Lijn waren allen vol lof. It. K. Volkspartij. Een antwoord van mgr. A. J. Gallier ontvangen. Het persbureau Vaz Dias zendt 't volgende communiqué De Provinciale Kieskring Noord-Holland mocht op zijn vraag of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch-Katholieken zich politiek organiseeren in de R. K. Volkspartij, een schrij ven van den Bisschop van Haarlem ontvangen, waarin geen rechtsstreeksch antwoord op de ge stelde vraag gegeven wordt. Het Kieskringbestuur, in spoedvergadering bijeengeroepen, besloot zich ten spoedigste weder tot Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid te wenden. Arbeidsconflict tc Eindhoven. Op de katoenen dekenfabriek der Firma ^winkels te Mierlo werd gistermorgen door circa 160 wevers de arbeid neergelegd, we gens slechter geworden arbeidsvoorwaarden. Na onderhandelingen tusschen het hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Textielarbeidersr bond en de betrokken firma Swinkels is besloten hedenmorgen het werk te hervatten onder voor waarde, dat de firma met het hoofdbestuur de- organisatie en met een 3-tal arbeiders onmiddel lijk over de nieuwe arbeidsvoorwaarden en de klachten en grieven, genoemd in een schrijven destijds gericht aan de firma, in bespreking zal treden. Van arbeiderszijde deelt men ons mede, dat mocht door deze bespreking geen overeenstemming worden verkregen, door het bestuur van den Nederlandschen R. K. Textiel- arbeidersbond ernstig zal worden overwogen de staking aan te kondigen voor de fabrieken dezer firma te Mierlo en te Deurne. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda. 1. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan School A II (hoofd de heer M. Lemsom) ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het aan mevr. E. J. v. d. GaagGroote verleend eervul ontslag. Voorgedragen worden 1. mej. M. N. Lindner, tijdelijk onderwijzeres aan School A II2. mej. J. H. v. d. Plas, idem aan School B II 3. mevr. Wed. A. van Slinge- landtv. d. Helm, idem aan School C. 2. oorstel van B. en W. tot overplaatsing van den heer M. Huiskes, onderwijzer aan de Centrale School voor het 7e leerjaar, naar School C. De punten no. 1, 2, 3 en 4, vermeld op de agenda van 9 Juli te lezen no. 3, 4, 5 en 6. 7. Voorstel van B. en W. om aan de Schie- damsche Vereeniging tot bescherming van Zui gelingen voor het jaar 1926 een subsidie van 1000.— en vior het jaar 1925 een extra-sub sidie van 516.18 te verleenen. De punten nos. 5, 6 en 7 te lezen 8, 9 en 10. Burgerlijk Armbestuur. Aan het verslag van het burgerlijk armbestuur te Schiedam over het jaar 1925, ontleenen we het volgende De samenstelling van ons bestuur was bij den aanvang van het jaar als volgt De heeren P. de Bruin, weth., voorz. S. Linnenbrink, onder-voorz. J. G. H. Brounts, B. van Noordennen, J. M. van Pelt, A. P. S. Swartjes, raadsledenJ. A. M. MeijerT. Stahlie J. van Katwijk Sr. Jac. van der Graaf' secr. P. van der Vlies, dir. Door ons bestuur werden dit jaar wederom 10 vergaderingen gehouden. De heeren Linnenbrink en Stahlie oefenden, evenals het .vorig jaar, weder de controle op dé financiën uit, terwijl het toezicht op de eigen dommen onzer Instelling geschiedde door de heeren Meijer en Stahlie. In den loop van dit jaar werd de spreekkamer eenigszins omgebouwd, waardoor is bereikt, dat een afzonderlijke ruimte is verkregen voor de uitbetaling van gelden, het ongehinderd aan- hooren van verzoeken, enz. Verschillende oude stukken, op onze instelling betrekking hebbende, werden naar het gemeente archief overgebracht. Het doet ons genoegen, te kunnen vermelden, dat het werkloozencijfer eenige verandering ten gunste heeft ondergaan, zij het dan ook niet in die mate, die wenschelijk ware. De gemeenteraad besloot tot opneming van de werklooze schilders en metselaars in de steun regeling. Voor opneming van stucadoors, zoo mede werklooze lederbewerkers, werd geen aan leiding gevonden. De aanvragen om ondersteuning waren weder talrijk en van allerlei aard. Wij noemen o.m. genees-, heel- en verlos kundige hulp, versterkende middelen, brillen en andere hulpmiddelen, reiskosten, begrafenis kosten, bijdragen voor verpleegkosten enz. Ten dienste van het Ziekenhuis werden 691 rapporten opgemaakt. Het aantal, door de armbezoekster opgemaak te rapporten, inzake ondersteuning bedroeg 590, verdeeld als volgt Uit een overzicht van het aantal rapporten, dat ten behoeve van de commissie voor uit getrokken werknemers is opgemaakt blijkt, dat het aantal rapporten, dat in 1923 en 1924 in totaal bedroeg resp. 4239 en 6094, is teruggegaan tot 3956. De rapporten van reeds ondersteunde perso nen werden regelmatig gecontroleerd en in over eenstemming gebracht met gewijzigde omstan digheden, die zich sindsdien ten aanzien van de ondersteunden hadden voorgedaan. Aangaande het verloop van de aanvragen om consent voor genees- en verloskundige hulp geeft een staatje te zien, dat in 860 gevallen geneeskundige- en in 158 gevallen verloskundige hulp werd verleend, terwijl 2955,65 aan medi cijnen betaald moest worden of 114,69 minder dan in het vorige jaar. Het aantal met geld ondersteunde personen bedroeg 1756, die gezamenlijk een bedrag van 34.096,13 ontvingen. Uit een overzicht van de uitkeeringen aan werklooze bouwvakarbeiders blijkt, dat in to taal 1314 uitkeeringen zijn gedaan tot een ge zamenlijk bedrag van 12183.70. Aan voorschotten, giften ineens, reisgeld, ge reedschappen enz. werd in totaal ƒ1122.12 uit betaald. Een andere bijlage geeft een overzicht van de levensmiddelen, die over de verschillende maan den van de ondersteunden, gerangschikt naar de verschillende godsdienstige gezindten, zijn verstrekt. De geldelijke bijdragen, die onze instelling dit jaar heeft verleend voor verpleging in ge stichten liepen op tot een som van 149.844. (vorig jaar 131.092.waarvan het gemeente ziekenhuis alleen 135.936.eischte. Gedurende de laatste 4 jaren werd aan crisis- werkloozen uitbetaald In 1922 ƒ389.834.01 in 1923 925.257.75J in 1924 437.558.01 in 1925 234.302.27. In 1925 werden aan schoolkinderen verstrekt 3704 paar klompen en 1264 paar kousen- Ons Sterrebosch. Vooral nu de rozen bloeien zijn onze parken en in het bijzonder dat gedeelte, waar de famili- tuinen zich bevinden, een bezoek overwaard. In niet geringe mate dragen deze tuinen bij tot het verfraaien van het Sterrebosch en het Nieuwe Volkspark. Men verzuime dan ook niet een kijkje te gaan nemen. De meeste huurders dezer familietuinen zijn vereenigd en deze bond nu organiseert in Augustus eene tentoonstelling in Musis Sacrum. Ook daar zal het naluurminnend publiek, hetwelk in Schiedam sterk vertegenwoordigd is, wel niet ontbreken. Met de voorbereiding tot de tentoonstelling is men bijna gereed en de zaal belooft een schoon aanzien te zullen verkrijgen. Bus tegen een boom. Gistermiddag te halfdrie liet te Rotterdam de autobusondernemer H. v. d. E. van hier, zijn autobus keuren door een opzichter van den Gem. Motordienst. Op het oogenblik, dat deze de Kievitslaan in wilde rijden, viel een schuimbluschapparaat om. Hij probeerde het apparaat, dat begon te werken overeind te zetten, doch lette daarbij niet op zijn stuur, met het gevolg, dat hij tegen een boom aanreed. De autobus werd aan de voorzijde be schadigd. De bestuurder kreeg een scherf van de ruit in zijn slaap. Bloedend werd de man in een na burig huis binnengebracht en daar verbonden, door een juist aanwezig zijnden arts. In het ziekenhuis is hij verder behandeld, om vervol gens naar huis te worden gebracht. Handelscursus. Hedenavond 8 uur zal in 't. gebouw van den R. K. kring de sluiting plaatsvinden van den Handelscursus, waar o.m. de behaalde diploma's zullen worden uitgereikt. De ouders van de leer lingen zijn uitgenoodigd hierbij aanwezig te zijn. De 21-jarige broodbezorger A. C. B., uit de Groenelaan alhier, is gisteren te R'dam waarschijnlijk door de warmte, onwel geworden op straat. Hij werd naar 't Ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht om bij te komen. De 2-jarige C. Blok wonende Broersveld, is gistermiddag aldaar door een hond aangevallen en zoodanig aan linkeroor en -wang verwond, dat D de Leeuw geneeskundige hulp moest verleenen. De eigenaar van den hond is de politie bekend. Bij de politie is aangifte ge- daan door mej. M. H., dat haar 7-jarig zoontje, nabij t Zwemschool, mishandeld is geworden door een zekeren van E. De jongen liep in een afgesloten weiland, waar E. bewaker is laatst genoemde maakte zich daar zóó kwaad om, dat hij den jongen verschillende klappen heeft' toe gebracht, die enkele verwondingen veroorzaak ten. Gister geraakte de 7-jarige J. van 't Hof, wonende in de Zwaansteeg, spelen derwijs in de Noordvest te water. Door een pas- seerenden agent van politie werd de drenkeling, die geen letsel bekomen had, op het droge ge bracht. In de „Religieuse Kapel" te Amsterdam zal een Kerkorgel worden geplaatst van zeer belangrijke dispositie, waarbij (>.a. kathedraal-klokken en een harp-celeste zullen worden gebouwd. De firma Standaart alhier, is met de uitvoering belast. UIT ROTTERDAM. De rijkstelefoon. De rijkstelefoon zal in den nacht van 31 dezer op 1 Augustus naar het nieuwe gebouw aan den Coolsingel worden overgebracht. Op 1 Augustus 's morgens 8 uur begint de dienst op de nieuwe centrale. UIT VLAARD1NGEN. De belasting in Vlaardingen. In de raadsvergadering van Vlaardingen van 25 Mei j.l. is, in afwijking van het voorstel van B. en W. om het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, belasting jaar 1926/'27 te bepalen op 2.3, dit getal vast gesteld op 2.2. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland oor- deelen het niet toelaatbaar, dat tot verlaging van het vermenigvuldigingsgetal wordt over gegaan, daar zelfs bij hanhhaving van den factor, welke voor het belastingjaar 1925/'26 heeft gegolden, het op de begrooting in 1926 totaal geraamde bedrag wegens inkomsten belasting vermoedelijk niet zal worden ont vangen, en bovendien de dienst 1925 zal openen. Aangezien het bij een zuinig beheer mogelijk wordt geacht, den dienst 1926 bij een vermenig vuldigingsgetal van 2.3 te doen sluiten, zullen Gedeputeerde Staten zich tegen dezen factor niet verzetten. B. en W. stellen thans den Raad voor, het besluit, van 25 Mei in te trekken en te besluiten, voor het belastingjaar 1926/'27 het vermenig vuldigingsgetal te bepalen op 2.3. INGEZONDEN. De Kerk in Zweden in dringenden nood Er is op dit oogenblik vast geen ander land ter wereld, ook niet in nog overwegend onge- kerstende streken, waar het katholiek geloof zoo erg bedreigd wordt in zijn bestaan als in Zweden, bij gebrek aan arbeiders en hulpmiddelen. Zweden, een land zestienmaal zoo groot als Nederland, waar, verspreid onder 6.000.000 inwoners, ongeveer 5000 katholieken wonen en waar, ter bewerking van dit uitgestrekt gebied, slechts 16 priesters zijn, waaronder 6 Llollanders. Het weinige bezit, dat de kerk in Zweden had, was belegd in Duitsche waarden en deze zijn door den oorlog totaal waardeloos geworden. Mgr. Johanne -Erik Müller, Zwedens bisschop heeft dringend priesters noodig, zou deze nog wel kunnen krijgen, doch kan het onderhoud van een nieuwen geestelijke niet op zich nemen, bij den hoogen. levensstandaard in Zweden. Zoo leeft dan de kleine kudde in Zweden verstrooid onder duizenden andersdenkenden en gaat bij velen het geloof verloren bij gebrek aan kerken en zielenherders. Ook de hoop van de kerk, de katholieke jeugd, gaat voor de Kerk verloren, bij gebrek aan katholieke scholen. Een katholiek weekblad kan het Apostolisch Vicariaat, bij gebrek aan middelen, niet bekos tigen. Troosteloos is de toestand der Kerk in Zweden! Katholieken van Nederland, wat gingen wij er trotsch op,toen wij zoo pas lazen van de glorie en den luister, waarmede het Eucharistisch Congres in Chicago werd gevierd Wat praal en pracht en luister in kerken en kathedralen En als we onze heerlijke tempels in Nederland aanschouwen, dan zijn we dankbaar tot de ka tholieke Kerk te behooren. Gaan wij nu naar Zweden Zoeken moeten we er dagen lang om eem katholiek Godshuis te ontdekken, en, als we het dan gevonden hebben, zouden we ons haast schamen katholiek te zijn, bij zooveel armoede. Och, laten we onze katholieke geloofsbroeders in Zweden te hulp komen Zendt Uw milde bijdrage om voorloopig den ergsten nood te lenigen. Meldt U aan om in Uwe plaats als ijveraar of ijveraarster voor de Kerk in Zweden te gaan werken, door b v. leden aan te werven voor het St. Ansgaarsgenootschap, dat ten doel heeft door gebed en offergaven de Zweedsche katholieke kerk te steunen. Uwe giften kunt U zenden aan W. G. Derksen, 2e Adelheidstraat 119 te Den Haag (giro 98333), Penningmeester v./h. Ansgaarsgenootschap voor de katholieke Kerk in Zweden, bij wien men zich ook schriftelijk melden kan als ijveraar of ijve raarster. Zie verder aankondiging in dit blad Gemengd Nieuws. Brutale inbraak. Zondagavond is een brutale inbraak gepleegd in een perceel aan den Kraneburgerweg in Den Haag, bewoond door den heer W. W. De geheele familie was afwezig alleen het dienstmeisje was thuis. Omstreeks 10 uur wil de dezeteven een boodschap doen en verliet het huis. Het raampje van de deur sloot zij echter niet, laar zij geen sleutel had. Na een half uurtje kwam zij terug en zag zij dat het raampje geslo ten was en dat er op een der bovenverdiepingen licht brandde. Aanvankelijk dacht zij dat ge durende haar afwezigheid de familie was thuis gekomen zij belde maar er werd niet openge daan. Eindelijk kwam er een man naar beneden, die naar de voordeur liep, het meisje door het raampje met een revolver bedreigde en toen door een achterdeur verdween. Hevig verschrikt riep het meisje om hulp, Eenige buren kwamen aanloopen, die, toen zij het gebeurde vernamen, de politie waarschuw den. Van den inbreker was echter geen spoor meer te ontdekken. In huis was alles overhoop gehaald. Blijkbaar is de dief door de thuiskomst van het meisje verrast. Toch heeft hij nog kans gezien, voor een bedrag van ruim 2000 mee te nemen. Verduisteringen. De politie te Baarn heeft aangehouden iemand uit Hilversum, ver dacht van een verduistering van een bedrag van pl.m. 200 ten nadeele van een ingezetene van Baarn. De verdachte zou vandaag ter beschik king van de justitie worden gesteld. De politie te Baarn heeft proces- verbaal opgemaakt tegen een werkman uit die gemeen- die een paar maanden geleden wegens werkloos heid steungelden heeft ontvangen, terwijl ach teraf is gebleken, dat hij te Hilversum aan den arbeid was gesteld. Te Maastricht is aangehouden de 30-jari- ge kantoorbediende J. C. verdacht van verduis tering van ongeveer 2000 ten nadeele van de firma Knols, aldaar waar hij in dienst was .Een loudspeaker, die in stilte verdween. Zondag j.l. moest de koopman H. de V. uit Hillegersberg een radiotoestel met loudspeaker naar een spoorwegbeambte, wonen de aan den Veenweg te Rotterdam, brengen. Daartoe bond de V. de geheele zaak op fcijn fiets en toog vol moed op weg naar den ver verwijderden Veenweg. Bij den Oudendijk gekomen, werd de V. echter zoo moe, dat hij «iet verder kon. Daarom vroeg hij een automobilist, die daar juist stopte, zoo goed te zijn het vrachtje over te nemen en even aan te reiken bij den poorwegbeambte, mits hij naar den Veenweg ging. Natuurlijk ging de automobilist over den Veenweg en nam gaarne het vrachtje in ont vangst. Het is heden al Woensdag, maar het radiotoestel moet nog steeds op den Veenweg bezorgd worden. Van een schipper zonder s c h ip, Ie Bussum trachtte de laatst dagen een schip per geld los te krijgen bij degemeente on der voorwendsel, dat hij moest uitvaren om een vracht te halen, maar geen geld had, om haven geld te betalen. Hij was echter zoo dom, om tweemaal bij denzelfden persoon aan te komen niet hetzelfde praatje. Zaterdag j.l. kreeg hij van dien persoon ƒ10 los en Maandag vroeg hij ƒ5. Men liet den man terugkomen, nadat de politie was gewaarschuwd.Na onderzoek bleek, dat de schip per geen schip had en al sedert September 1925 werd gezocht voor diverse oplichterijen. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Auto ongeluk. Zondagmorgen is op den Boeren burgerweg te Noordwijk een groote Amovum-wagen, waarin zich dertig toeristen uit Zandvoort bevonden, van den smallen weg afgegleden, doordat de autobestuurder voor een vrouw met twee kinderen moest uitwijken, dje anders zouden zijn aangereden. De passagiers bekwamen gelukkig geen letsel. Zijn vrouw gestok en. Toen vrouw G. te Vaals, zich naar de kerk wilde begeven, werd zij door haar man op straat aangesproken, die haar na enkele woorden met een mes eenige ste ken toebracht. Een in de borst, die echter geen letsel gaf. Een steek schampte op het schouder blad al, terwijl er twee tusschen de ribben wer den toegebracht. De vrouw werd naar het huis harer ouders, waar ze sedert eenigen tijd in woonde, vervoerd. De geneesheer die haar in behandeling nam constateerde geen levensge vaar. G. maakte zich uit de voeten en vluchtte de grens over. Hij is aangehouden en opgesloten. A u t o-o ngeluk, Gisteravond is op den Am- sterdamschenstraatweg ter hoogte van de ffrens tusschen de gemeenten Naarden en Muiden,een auto, met vier inzittenden, die uit de richting Amsterdam naar Naarden reed, door het spring en van een band over den kop geslagen. De bestuurder, de heer J. W P. uit Haarlem, en twee der mede inzittenden de heeren A. van R., eveneens uit Haarlem, en H. van O. uit Am sterdam, werden ernstig verwond. Nadat door Dr. Keizer, uit Naarden de eerste hulp was verleend, werden zij per ziekenauto naar de St. Gerardus Majellastichting te Bus sum vervoerd. De vier inzittenden, de heer E. J. W. R. uit Amsterdam kwam in het water terecht, doch liep geen verwondingen op. De auto lag op den kant van den weg, doch moest spoedig in het water gekanteld worden, ten einde den bestuurder uit zijn netelige posi tie te bevrijden. De politie te Naarden verleende assistentie. De auto zal worden gelicht. Verduistering door een post ambtenaar. Te Wijnjeterp is gearresteerd de heer K., beheerder van het hulppostkantoor, \erdacht van verduistering en valschheid in ge schrifte. De ambtenaar was ruim 25 jaar in dienst der Posterijen. Kokende thee over 't lichaam- Een kindje van 13 maanden van den heer B. aan den Schuitenberg te Roermond heeft door (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2