Voor huis en hof. In den siertuin. Alles groeit en bloeit op het oogenblik. Willen we dezen toestand geruimen tijd bestendigd zien, dan moeten we bloemen en planten helpen in 't bijzonder de niet winterharde planten hebben onze aanhoudende zorgen noodig. Vooral op geregeld gieten komt 't op het oogenblik aan, waarbij we in 't bijzonder de planten moeten gedenken, die in potten staan ingegraven. Uitgebloeide bloemen en overbodige stengels of gedeelten daarvan moeten worden weggesneden, óók, ja in 't bijzonder van rozen, willen de opvolgende bloemen ook een forschen groei kunnen vertoonen. Rozen verlangen steeds water, anders ontstaat roestziekte en meeldauw. Alle bloeiende planten kunnen nu op krachten gehouden worden door de verstrekking van wat kunstmest, waarvoor vooral superfosfaat en chilisalperer in aan merking komen. Men strooie voorzichtig een weinig ervan tusschen de planten, harke de mest dan een weinig onder en begiet den grond daarna flink. Van nu af aan kan de vermenigvuldiging van zomergewassen plaats hebben, b.v. Geraniums en Margrieten. Men moet zorgen de stekken te nemen van de sterkste planten. Veel mooie planten bevatten nu meer bloem dan blad. Dan nijpe men eenige exemplaren, die men voor de vermenigvuldiging gebruiken wil, sterk in, waarna in Augustus vele scheuten zich ont wikkelen zullen, die dan voor het beoogde doel gebruikt kunnen worden. Ten behoeve van degenen, die er nog niet mee bekend zijn, komen we op dat stekken terug. In den moestuin. In den van veel regen doorweekten bodem hebben de onkruidzaden zich flink kunnen ontwikkelen en van schoffelen was met deze bodemgesteldheid niet veel sprake. Maar nu moet men dan ook aan den gang, anders wordt ge het onkruid in jaren niet meer baas. Zorgt vooral de planten te vernietigen, vóór deze zaad geschoten hebben. Het schoffelen heeft ook het groote voordeel, dat de bovenlaag van den grond los gehouden wordt en lucht alzoo tot de plantenworteler kan toetreden. Een paar vroege morgens mogen we besteden aan het wegvangen van slakken, die door het vochtige weer wel in meerdere mate dan anders onze tuinen zullen bevolken. Het zou goed zijn, als ge een paar padden kon bemachtigen en in den tuin plaatsen die helpen krachtdadig mee aan de opruiming van het slijmerige goedje. Zomerandijvie kan nu opgebonden worden. We moeten we niet te lang meer mee wachten, anders gaan de planten doorschieten. De door schieters, die we nu aantreffen, worden ver wijderd, want opbinden stuit het doorschieten niet. Het zaaisel najaarsandijvie wordt, zoo noodig, uitgedund. De boonen kijken we na op roestziekte. Deze is kenbaar door bleeke kringen op de bladeren, welke later bruin worden. Bladeren afplukken en verbranden. Wanneer men nog geen koolrapen uitgeplant heeft, dan is het tijd om dit nu te doen, wil men dit najaar goede knollen oogsten, 't Is wel geen fijne groente, doch in het winterseizoen, wanneer dè keuze beperkt is, een aangename aanvulling. Wanneer we nu de aardbeienbedden eens na loopen, dan zien we daar reeds vrij wat jonge plantjes, die aan de ranken te voorschijn ge komen, reeds worteltjes hebben geslagen. Hoewel steeds gezegd wordt, dat men de jonge plantjes in Augustus eerst moet opnemen en op de nieuw aan te leggen bedden moet plaatsen, verdient het toch aanbeveling nu reeds een begin te maken. Men krijgt van deze eerste planten een krach tiger gewas, dat gemakkelijker den winter over blijft en reeds het volgende jaar een opbrengst geeft. Neemt uw plantenevenwel van vrucht dragende „stoven" of pollen, indien ge goede vruchtdragende bedden wilt krijgen. Op het planten van de uitloopers komen we nog nader terug. Dorstige potplanten. Nu vooral, bij dit heete weer, kan men her haaldelijk zien, hoe planten van dorst versmach ten, terwijl ze toch oogenschijnlijk rijk van water worden voorzien. Na zoo'n heeten drogen dag, krijgen de planten in vensterbankof bloemen- hekje water, dat er bijna net zoo hard van onderen weer uitloopt. In plaats van een bewijs, dat de planten geen behoefte aan vocht hebben, is juist het tegendeel het geval. De potkluit is n.l. totaal uitgedroogd en daardoor ingekrom pen het gietwater loopt tusschen potkluit en potwand weg, zonder de eerste ook maar aan het tafelkleed te trekken ëen pot kokende thee over het lichaam gekregen. De Kleine is in het hospitaal aan de gevolgen daarvan overle den. V erdronken. Eergisternacht is de 2-ja- rige ongehuwde werkman J. Ros uit St. Willi- brord (N.-Br.) bij zijn werkzaamheden voor de firma Stulemeijer in de Maas te Grave gevallen. Eenige uren daarna is hij daaruit levenloos opgehaald. Eenbioscoop afgebrand Door on bekende oorzaak is Maandagnacht het hotel-ca fé-restaurant, tevens bioscoop. De Pij laars te Drachten geheel afgebrand. Te half 4 werd de brand ontdekt. De brandweer kon geen water geven, omdat de brandput aan 'den Ouden Weg leeg was. Er is daarop water uit de Dracht- stervaart toegevoerd, waarin men goed slaagde noemenswaard te bevochtigen. De remedie ligt voor de hand zet zulke potten eens flink in een emmer water en zorg verder, dat de aarde niet meer zoo droog wordt. Remontan t-A n j er s. De gewone tuin-Anjer, n.l. Remontant-Anjers, zijn in allerlei kleuren voorhanden en zeer bruikbaar ter versiering van den bloementuin ook geven ze heel lnuikbaar materiaal vooi vullen van vazen en het maken van bloemwerk. Ze zijn overblijvend. Men kan dus verscheidene jaren van dezelfde planten plezier hebben en bemerkt men in zijn verzameling bijzondere kleuren of mooie vormen, zo kan men die planten door scheurne, afleggen of stekken vermenig vuldigen. Het scheuren geschiedt bij voorkeur in het voorjaar en natuurlijk kan men dan van elke plant slechts een paar exemplaren verkrijgen. Beter is daarom hel afleggen, dat in Juli- Augustus plaats heeft. De planten moeten daartoe in den vollen grond staan en nu worden de flink uitgegroeide en rijpe scheuten naar beneden gebogen. Op die plaatsen, welke met den grond in aanraking komen, wordt met een scherp mes een ovcrlangsche insnijding gemaakt door een knoop van den stengel heen. Nu neemt men den grond onder den scheut een klein beetje weg en legt haar in het sleufje, waarna de stengel goed met aarde bedekt wordt. Soms springen de scheuten weder terug en om dit te voorkomen, snijdt men kleine houten haakjes en zet daarmede de stengels in den grond vast. Is de grond erg zwaar, zoo doet men goed voor het aanaarden der stengels een lichten grondmengsel te gebruiken, waardoor de scheu ten spoediger wortel zullen maken. Hoofdzaak is nu, dezen grond voortdurend goed vochtig te houden. Doet men dat, dan zullen na eenige weken de stengels op de in de aarde vastgelegde gedeelten wortel gemaakt hebben en zijn de wortels voldoende ontwikkeld, zoo kan men de scheuten van de moederplant afnemen en afzonderlijk in potten zetten. Zoo doende worden van één plant verscheidene nieuwe gekweekt. Nog beter en sneller gaat de vermenigvuldi ging door stek. Dit werkje doet men omstreeks Augustus in een gesloten bak, in een mengsel van gezeefden turfmolm en zand of zuiver gewasschen scherp zand. Als stek worden goed uitgerijpte scheuten genomen, waarvan de onderste blaadjes verwijderd zijn. Al naar het noodig is, wordt gespoten en geschermd en hebben de stekken wortel gemaakt, dan geeft men ze langzamerhand meer lucht en licht. Vervolgens kan men de jonge plantjes oppotten en zet ze in een kouden bak, die 's winters met ramen en rietmatten gedekt wordt. Verder worden de plantjes van tod tot tijd ingenepen om ze te doen vertakken, waarna men ze om streeks half Mei buiten in den vollen grond uitplant. Onze huisdieren. Hond en poes, onze vogeltjes en onze huise lijke liefhebberijen worden nu in „Voor huis en hof" een beetje stiefmoederlijk behandeld, maar ook zij krijgen haar beurt weer. In midden- zomer hebben we in den tuin echter zóóveel te genieten en te verzorgen, dat we aan planten e.d. nu een maximum-aandacht moeten be st eden. Maar we wensehen een goed woordje te doen voor onze huisdieren in het algemeen om ze bij dit warme weer toch te gedenken. Ge hebt ze opgesloten in kooi en hok. Nu, als ge ze goed behandelt, dan is dat zoo erg niet. Maar denkt er aan, -dat. die heesten nu van uw zor°*en af hankelijk zijn. In de vrije natuur zouden ze thans haar plaatsje wel vinden, waarin ze eens lekker konden poedelen en ook wel een bescha duwd plekje, als het in de zon le warm is. Zorgt, gij nu deze gelegenheid aan te brengen. Uw vogels, honden, katten, kippen, ze vragen nu Meermalen daags frisch drinkwater geen etensresten te laten staan, die verzuren een schaduwplekje, waarheen ze zich kunnen terug trekken, al of niet kunstmatig aangebracht, met matten b.v. of deksels j uw vogels vragen een badgelegenheid uw hond verzoekt om meermalen daags het hok te sproeien, liefst met een scheutje creoline doer het water en uw [konijnen ja, uw konijnen willen ook graag drinken, hoe vastgeroest ook uw meening moge zijn, dat konijnen daaraan geen behoefte hebben. Misschienhebt u ze, tegen haar belang in, aan het drinken ontwend, maar een frissche nap water zou ze, o, zoo goed doen. Duwt. ze de eerste keeren met het snuitje voor zichtig in het water, ze hebben den smaak er van gauw beet en ze zulleh dankbaar zijn voor uw goede zorgen. Houdt hokken e.d. van uw dieren nu vooral bijzonder rein, gebruikt voor het schoonmaken een 5 creoline-oplossing. In deze warmte immers vermenigvuldigt het ongedierte zich zéér snel. maar het vuur was toen alreeds verder gedrong en en had reeds het voorgedeelte, nl. het café- restaurant aangetast, zoodat er aan redden niet meer viel te denken. Men moest zich beperken tot het nathouden van de onmiddellijk aan het brandende perceel gienzende woningen, waar van er nog een paar ontruimd werden.' Het hotel met cafe-restaurant was verzekerd voor 30.000, de bioscoop met inboedel voor 31.000, de inventaris van het hotel en van de beide woningen voor een nog onbekende ver zekeringssom. Goed afgeloopen. Zaterdagavond is het 4-jarig dichtertje van den heer F, aan de Oude Vest te Leiden van 5 Meter hoogte uit een raam gevallen, nadat het kind een haakje had losgemaakt, waardoor het raam werd ge opend. Het kind had evenwel geen letsel beko men. Dit is het tweede ongeval van denzelfden aard en met denzelfden gelukkigen afloop bin nen veertien dagen. De onrust in Atjeh. Een patrouille onder luitenant Schreuder, legde in het Kloët- sche 9 verzetslieden neer. Voorts zijn blanke wapens buitgemaakt. Onzerzijds is 1 man ge sneuveld en zijn er 2 gewond. De oorzaak van de ramp te Lake Denmark. De autoriteiten houden een reeks conferenties ter bespreking van de explosie te Lake Denmark, haar oorzaken en de te nemen maatregelen, om herhaling te voorkomen, hoe wel men algemeen van meening is, dat bij het ontplofte arsenaal elke mogelijke veiligheids maatregel was genomen. De algemeen aangenomen theorie is, dat de ontploffing veroorzaakt is door den bliksem, die loods no. 8 heeft getroffen. De minister van arbeid, Davis heeft na een persoonlijk bezoek als zijn meening uitgesproken, dat, hoewel het arsenaal met alle mogelijke zorgen is ontworpen, de regeering verandering moet brengen in haar methodes en de gebouwen zoo ver van elkaar verwijderd moet oprichten, dat bij een ontploffing in het eene gebouw, geen ontploffing in het andere er het gevolg van is Door het plotseling omslaan van den wind is nog een kruitmagazijn bij Lake Denmark in de lucht gevlogen. Nog veertien kruitmagazij nen verkeeren in gevaar. Volgens de jongste berichten zijn er in totaal zeventien personen omgekomen. Een natonaal Spaanse h congres voor godsdienstleeraren. In Grana da, Spanje, werd voor kort een congres van priestercatecheten-godsdienstleeraren gehouden- Daarop kwam een schrijven van den H. Vader aan het congres ter voorlezing, waarin de Paus met nadruk op de noodzakelijkheid van het onderwijs in de christelijke leer wees, wijl de goddienstonwetendheid de hoofdoorzaak der afdwalingen van het geloof is en vaak genoeg nog onder de ontwikkelden heerscht. Aan het congres namen in 't geheel 4000 personen deel, waaronder een groot aantal vrijwillige leeken- godsdienstleeraren. Vliegtuig verongelukt. Te Evere, bij Brussel, is gistermorgen een vliegtuig, be stuurd door den sergeant-piloot Van Calleghem, na een vlucht over Brussel, toen de bestuurder wilde dalen, neergestort. De piloot werd doode- lijk gewond van onder de overblijfselen gehaald en overleed gedurende het vervoer naar liet ziekenhuis. Huis ingestort. Tengevolge van de hevige regens te Bombay is een huis ingestort, waarbij 6 personen werden gedood en 9 gewond. Ondragelijke hitte te Londen. Op den naar men meende, heetsten dag van het jaar is na de heetsten nacht een nog hetere dag gevolgd. De maximum temperatuur was Maan dag 81 gr. in den schaduw, en de voortdurend bewolkte lucht maakte de hitte nog ondragelijker. Een oude vrouw is door de warmte bevangen en gestorven, terwijl een man op een bank bij de Theems door de warmte duizelig werd, in het water viel en verdronk. Aanslag op een mnniti e-d e p t Naar de ,,B. Z. am Mittag" meldt, is een aanslag op het munitie-depót Witkofitsj bij Krakau gepleegd. De wacht werd evenwel tijdig gealar meerd, maar toen zij kwam aanmarcheeren werd een hevig revolvervuur op de soldaten geopend. Er ontstond een gevecht, waarbij een van de bandieten werd doodgeschoten, een ander zwaar gewond, terwijl een derde ongedeerd werd gearresteerd. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke veranderlijke- wind helder tot licht of half bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer in het Noorden warm Het auto-ongeval bij Maarden. Men meldt ons uit Bussum De drie personen, die gisteravond bij het autoongeval op den Mui- derstraatweg, nabij de Hakkelaarsbrug werden gewond, de heeren J. v. d. P. en A. v. R. uit Haarlem en H. v. O. uit Amsterdam, blijven, voorloopig in de Majella-stichting te Bussum. Hun toestand was hedenmorgen iets beter. Er bestaat geen levensgevaar. Slechts het geld was de moeite waard. Men meldt ons uit Noordwijkerhout Dinsdag nacht had een inbraak plaats bij Dr. de Wit, genecsh.-dir. van het St. Bavo-gesticht alhier. Alle laden en kamers werden door de inbrekers geopend blijkbaar was het alleen om geld te doen, dat echter niet gevonden werd. Toen de dienstbode 's morgens beneden kwam, vond zij alle ramen wijd open. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Juli. 14 Juli. Londen12.10 3/« 12.105/, Berlijn - 59.27 Parijs- 6 33x/2 - 6.44 België - 5 501/, - 5 95 Zwitserland - 48 23 - 48 21 Amerika - 2.4815/u 2.4815'lt Weenen- 85.17V2 - 35.171/, Kopenhagen- 65 47 7* - 65.97 Stockholm66.781/» - 66 76 Oslo - 54.63 V2 - 54 50 Madrid- 39.37Va -39.60 Milaan-8 46 8.571/, Telegrammen. KOUDE EN STORM IN ITALIË. NAPELS, 14 Juli (draadloos) Een hevige storm heeft boven Napels en omgeving gewoed. Talrijke dorpen hebben zwaar geleden. Een koude-golf heerscht in midden-, en zuid-Italië ABD EL KRIM. PARIJS, 14 Juli (draadloos) Loeuvre meent te weten, dat het verblijf van Abd el Krim op het eiland Reunion slechts tijdelijk is en datKrim binnenkort naar een minder verwijderd gelegen, Fransche bezitting overgebracht zal worden. Kerknieuws. Een Rabbi bekeerd. Uit San José, Costa Rica, wordt de bekeering gemeld van een Israëliet, die door Gods genade getroffen werd. De bekeerling was een rabbi. Terwijl hij in de synagoge van Gosta Rica de Schriftuur verklaarde, las hij voor uit de pro- phetieën van Isaias, betreffende den Messias. Plotseling hield hij op bij de woorden „van het hoofd tot de voeten was hij een en al wond," en begon te weenen. Het volk vroeg hem, wat er was, waarop hij antwoordde: „Ik geloof dat Hij,"van Wien de profeet spreekt, de Christus is," Daarop ver liet hij de synagoge, om onderricht in de Christe lijke leer en bekeerde zich met. zijn zoon. Zijn vrouw vervloekte hem, maar hij verdroeg het geduldig en bleef standvastig, hoewel hij thans in diepe armoede moet leven. Finane en Eeon. Mededeelingen. fg De Ilanzebank. Gisteren had te Leiden de aandeelhouders vergadering van de Hanzebank (in liquidatie) plaats. Wat de uitkeeringen aan crediteuren be treft, werden nu ter vergadering eenige be langrijke mededeelingen gedaan. Het rapport Klijnveld, uitgebracht op verzoek van de com missie van crediteuren, had een totale uitkeering van plm. 50 pet. in het vooruitzicht gesteld. De resultaten van de tot nog toe geëffectueerde realisatie van verschillende activa wettigen ech ter de verwachting, dat dit percentage belangrijk zal kunnen worden overschreven. Verschillende activa brachten toch aanmerkelijk meer op, dan de heer Klijnveld had meenen te mogen aan nemen. Zoo brachten de gebouwen tot 31 Juni 1926 573.215 op, of 23.67 pet. meer dan de getaxeer de waarde. Het obligo van aandeelhouders had de heer Klijnveld pro memorie opgenomen, in werkelijkheid werd echter nog ƒ25.290 geincas- seerd. Het verlies op meubilair was getaxeerd op 79.31 pet. van de boekwaarde, tot nog toe bleek dit echter slechts 50.23 pet. te zijn. Reeds nu overtreft de opbrengst van het ver kochte meubilair de taxatie van het geheel met 730. Iets sootgelijks zien we bij de safe-inrich- tingen, welke nu reeds ongeveer 5000 meer op brachten, dan het taxatie-rapport aangaf. Wat de credieten betreft, welke ieder afzonder lijk door den heer Klijnveld waren geschat, valt het volgende op te merken. Tot 30 Juli werden 474 credieten geheel af gelost. De heer Klijnveld schatte de opbrengst hiervan op plm. ƒ289.000, in werkelijkheid werd hiervan echter plm. 369.000 of plm. 80.000 meer geïnd. In afwijking met het rapport Klijnveld meent de directie tot 1928 dan ook een totale uitkee ring van 60 pet. in het vooruit zicht te mogen stellen. Over wat daarna nog zal kunnen worden uitgekeerd valt op het oogenblik nog moeilijk iets definitiefs te zeggen. SPORT. De uitslag der wedstrijd Oud- VitesseExcelsior was 42 voor Oud-Vitesse. Donderdagavond zal op het Schiedam-terrein (Vlaard. Dijk) een medaille wedstrijd gespeeld worden tusschen Entre-Nous en Trekvogels. Door den heer D. Groeneweg is hiervoor een medaille beschikbaar gesteld. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Juli v.m. 5.51 a.m. 6.23. 15 Juli v.m. 6.29, n.m. 6.59. 16 Juli v.m. 7.09 n.m. 7.37. 17 Juli v.m. 7.49 n.m. 8.20. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 13Juli. Aangekomen: Eng. s.s. Shelly, ledig van Hamburg aan boei 10 op stroom. s.s. Kayak, van Newcastle, Engelsche zee sleepboot Hullmann, van Huil en 6 Engelsche stoomtrwalers in de Wilhelminahaven. HARBURG, 13 Juli. Vertrokken s.s. Auda city, met olie naar Schiedam. HULL, 13 Juli. Vertokken s.s. Alchymist met olie naar Schiedam. LEITH, 13 Juli. Aangekomen s.s. Coronda, ledig van Schiedam. Handelsber ichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 14 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. Namens de commissie voor de no teer mg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 14 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Scmed. Speelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3