DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Kasteel „Bet OnweersnesL" 49ste Jaargang. Donderdag 15 Juli 1926, No. 14606 Bureau i KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertent i Sni 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 nt, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden insdedeelingsu 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 hij verlies van eec daim; f 60 bij verlies vaneen^j|svingCT|^J^bqj/^rHesvan_eIk^andereii_vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door N.iiolI.Algem.Veri. bank Scbieday Buitenlandseh Nieuws. BELG1E. De fiuan ciee-le dictatuur. In de gisternacht gehouden zitting der Bel gische Kamer ten bespreking van het wetsont werp tot het verstrekken van volmacht aan den koning, verklaarde minister Hymans nog, dat de regeering de amendementen der centrale Kamerai'deeling overneemt. De regeering is voornemens, op constitutioneel gebied te blijven; de rechterlijke macht zal controle kunnen uitoefenen op de daden der regeering, geschied krachtens de door de Kamer gegeven volmacht de perswetten zullen van kracht blijven. De eerste minister, Jaspar, verklaarde, dat het recht van interpellatie van het parlement gehandhaafd blijft. De regeering denkt er niet aan, nieuwe belastingen in te voeren. Het eenige artikel der wet werd bij zitten en opstaan aangenomen. In het bijvoegsel wordt gezegd, dat de wet op den dag der aanneming barer afkondiging van kracht zal worden. Een denkbeeld van de paniek, die ontstaan is door de sprongen, welke de wisselkoers de laarste dagen heeft gemaakt, wordt gegeven door het feit., dat het publiek in het tijdvak van 1 tot 13 Juli alleen te Antwerpen meer dan vijf millioen francs heeft opgenomen bij de Rijks postspaarbank. Heden heeft minister Anseele den prijs van den overtocht Ostende Dover met 50 verhoogd. De verhooging der spoorwegtarieven, waartoe 1.1. Maandag is besloten, zullen naar geraamd wordt 100 millioen francs opbrengen. FRANKRIJK EN ENGELAND. Gematigde voldoening. De Fransch-Engelsche schuldenovereenkomst wordt in de Fransche bladen nog niet uitvoerig besproken. De bladen beperken zich in het alge meen tot het publiceeren van den tekst der overeenkomst. De „Echo de Paris" is van meening, dat de groote waarde van de door Churchill gegeven garantie bestaat uit het feit, dat het Britsche kabinet vanaf 1 Mei formeel de afhankelijkheid der Fransche schuldbetalingen aan Engeland en Amerika van de Duitsche herstelbetalingen erkend heeft. Het politieke resultaat is niet zoo groot. Engeland verbindt zich, het rechtvaardige principe der waarborg clausule te handhaven. De „Volonte" meent, dat de voordeelen der Londensehe overeenkomst bereikt zijn door de sterke persoonlijkheid van den Franschen mi nister. De „Figaro" schrijft „Het eenige voordeel der overeenkomst „is, dat het debat over de waarborgclausule onder de geallieerden met toestemming van Engeland geopend is." De „Quotidien" zegt„De overeenkomst is een nieuw argument voor de stelling, de on- derteekening van een overeenkomst te weige ren, welke Frankrijk onder zekere omstandig heden niet houden kan." Meer dan ooit is daarom overeenstemming met Amerika zonder een waarborgclausule on mogelijk, zegt het blad. HET ENGELSCHE MIJNGESCHIL. Een b e 1 a n g r ij k e conferentie. Een belangrijke ontwikkeling in den toestand 126) Wie zegt u, dat dit mijn doel was? hernam Cap. Wat ik daarvoor wilde bereiken, was iets heel anders dan uwe gevangenneming. Jammer genoeg, gij zelf hebt mijn, schoon plan verijdeld. Hoe? Wat voor een plan? riep Mac Donald verbaasd. Ge wilt mij toch niet doen gelooven, dat gij voor hadt, u op deze wijze te laten ont voeren door mij? En indien dit mijn plan geweest ware? meende Capitola. Hoe! Indien ik 't leven bij mijn ouden knorrigen oom eens moe ware, in dien ik de vrijheid terug verlangde, waarin ik geboren ben en besloLen ware, de gouden boeien te breken, die majoor Warfield mij aangelegd heeft zou dit iets verbazends zijn? Miss Capitola, hernam Mac Donald ern stig, ik vrees dat gij een gevaarlijk spel met mij drijft.. Bedenk goed, dat deze bekentenis niet eene gehuichelde mag zijn anders, zou ik krank zinnig worden. Het ware beter voor u gezwegen te hebben, dan mij iets te verstaan geven, wat mijn liefde nog meer doet ontvlammen. Capitola voelde, dat 't angstzweet haar op 't voorhoofd kwam, toen Mac Donald dit zei, alles van het mijnconflict is de beslissing van den al- gemeenen raad van het vakvereenigingseon- gres, om het bestuur der Mijnwerkersfederatie te verzoeken om heden een conferentie te hou den. Het belang is gelegen in 't feit, dat, indien de uitnoodiging aanvaard wordt, dit de eerste samenkomst zal zijn tusschen mijnwerkers en algemeene raad sedert het einde der algemeene staking. TURKIJE. De samenzweerders terechtgesteld. De 13 ter dood veroordeelden wegens de sa menzwering tegen Moestafa Kemal zijn gister morgen bij het aanbreken van den dag te Smyrna opgehangen. Omtrent de executie der dertien deelnemers aan de samenzwering tegen Moestafa Kemal worden uit Smyrna nog de^.volgende bijzonder heden gemeld De terechtstelling had plaats om twee uur 's nachts op de plek, waar de aanslag gepleegd had zullen worden. Zigeuners traden op als gerechtsdienaars. De veroordeelden spraken geen woord, met uitzondering van een hunner, die uitriep „Maakt het kort in een land, waar geen vrijheid bestaat, wil ik niet leven." De lijken der terechtgestelden bleven een halven dag aan de galgen tentoongesteld. MEXICO. Verweer der katholieken. Uit New-York wordt gemeld, dat bij de vruch teloosheid der bisschoppelijke protesten bij de Mexicaansche Regeering, de Katholieken van Mexico er meer en meer toe overgaan zichzelf te helpen. Het eerste middel dat zij aanwenden is dat van den boycot. Men zal er zich namelijk zoolang de Kerkvervolging duurt tot beperken, slechts het allernoodzakelijkste te koopen. Daar door werden begrijpelijkerwijze op de eerste plaats de kooplieden getroffen en eveneens begrijpelijk zetten dezen het op een klagen, als men ziet, dat in verschillende plaatsen van Mexi co de achteruitgang in zaken reeds 25 percent en meer bedraagt. De kooplieden zien geen an deren uitweg dan zich tot de Regeering te wenden en den eisc.h der Katholieken om met de Kerk vervolging op te houden, te steunen. Mocht de Regeering niet toegeven, dan is het niet uitgesloten, dat het tot een burgeroorlog komt, daar de Katholieken vast besloten zijn, liever goed en bloed te verliezen, dan hun rechten prijs te geven- CHINA. Gevechten op alle fronten. Naar vei luidt, zouden op zichzelf staande ge vechten van niet bijzonder grooten omvang plaats hebben op alle ironten, met uitzondering van JHjensi, waai de troepen uit Pelsjili en Sjensi oprukken. I e Hankau maken de geallieerden kleine vorderingen, doch op het Iluailai-front moest de geallieerde brigade terugtrekken en vervangen worden, Omdat zij weinig lust toonde tot den aanval over te gaan. De onweders der laatste dagen belemmerden de krijgsverrichtingen. De gedelegeerden voor de boycot-onderhan delingen te Canton zijn gistermorgen vertrokken. allerlei. Uit Athene De voorzitter van het Hof van Cassatie, Zilimon, heeft hljirmcipehet^voor- hing af van hare tegenwoordigheid van geest, van hare koelbloedigheid; zij durfde den ban diet geen \iees toonen, anders was ze verloren. - Mac Donald, herhaalde ze, herinnert ge u niet, dat ik luid en onverholen mijne bewonde- ring voor den koenen man te kennen gaf, wiens naam alleen voldoende is, om de menschen te doen beven. Ik wist toen nog niet, wie ge waart, en hield u voor een matroos ik geloof, dat dit bewijs genoeg is, dat ge mijne woorden kunt ge looven. En zijt ge nu bereid mij vrijwillig te yolgen, om mijnentwil aan de pracht, die u omringt te verzaken, en een leven vol gevaren, vermoei nissen en ontbeeringen met mij te deelen? Ik bemin gevaren vermoeienissen en ontberingen schrikken mij niet af. Doch wat mijn vrijwillig volgen betreft, daaraan kunt gij onmogelijk denken. Waarom niet? 'i begrijpt, dat ik ei met miin eer en goe den naam rekening moet houden. Wat zou men er van zeggen dat Capitola Black van Warfield house met Mac Donald was weggeloopen? Wat men wil. In onze bosschen behoeven we ons weinig om de meening der menschen te bekommeren. - Ik ben mijn oom dankbaarheid verschul digd en ik mag hem zulk een leed niet berokke nen. Met een woord, miss, gij wilt dus niet, riep Mac Donald, ik zal dus geweld moeten gebrui- zitterschap van het nieuwe Grieksche kabinet aanvaard. Uit Parijs Omtrent de regeling in Marokko wordt, nog gemeld, dat het politietoezicht voor namelijk "ten doel heeft het smokkelen van wa pens te beletten. Het vliegen over de zönes is wederkeerig toe gestaan. De bewaking der maritieme grenzen zal zelf standig geschieden, behalve op het gedeelte van de kust tusschen de Wed Boesedra en de Wed Diaa, waar de conti 61e gemeenschappelijk zal geschieden. Uit Brussel Tusschen de werkgevers en de vertegenwoordigers der metaalarbeiders is overeenstemming bereikt. Men verwacht, dat morgen het werk in de Antwergsche haven her vat zal worden. Uit Luxemburg Het kabinel-Bech schijnt definitief in elkaar te zitten met Bethz,_Clemang, Dumont en Dubong als leden. Stater-Generaal eerste kamer. Vergadering van Woensdag 14 Juli. Zonder stemming worden aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de Middelbaar Onderwijswet en de Luchtvaartwet. Bij het wetsontwerp tot wijziging van de wet betreffende openbare middelen van vervoer, met uitzondering van de spoorwegen, komt de heer Van den Bergh (V. B.) op tegen de belemmering van het intercommunale autobus- verkeer, waardoor zooveel beter dan tot dusverre wordt voorzien in het buurtverkeer van centrum tot centrum. De minister van waterstaat (de heer Van der Vegte) betwist dat dit ontwerp strekt om de spoor te bevourdeelen boven de autobus. Het strekt tot regeling van het autobus- verkeer. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming, eveneens de ontwerpen tot onteigening voor den aanleg van scheepvaart wegen in Zuid-Limburg, onteigening voor eenige wi gverbeteringen te Oss, goedkeuring van het. handelsverdrag met Siam, intrekking van ver schillende crisiswetten en wijziging van de In validiteitswet. De vergadering wordt verdaagd lot 27 dezer. Binnenland, Een schrijven van den bondsvoorzitter. „B e v r e d i g i n g". De bondsvoorzitter heeft een brief rond gezonden aan de voorzitters der R. K. Rijks- kieskringorganisaties in Nederland, waarin wordt aangedrongen op een veelzijdige samenstelling van het stemgerechtigde deel van den Partijraad. Wij ontvingen op ons verzoek verlof den brief te publiceeren Mijne Heeren, In aansuiting aan het laatste rondschrijven van den bondssecretaris, acht ik het niet on dienstig u mijn meening kenbaar te maken inzake de samenstelling van het stemgerechtigd deel van den Partijraad zulks mede naar aanleiding van verschillende tot mij gerichte vragen. Gij allen hebt met aandacht de beraadsla gingen gevolgd over de pogingen, die zijn aangewend, om waarborgen te zoeken voor een veelzijdige samenstelling Van dat gedeelte van den Partijraad, zoodat ik mij ontslagen er van ken? Dat zult gij niet, Mac Donald! Dat zou niet, mooi gehandeld zijn van een gentleman ge lijk gij. O, ik doe nog wel andere dingen, riep de ban diet ffit, die zich niet meer kon houden, Ik kan ook een buiehlaarster, die den spot met mij drijft dwingen, en opdat gij ziet, dat 't mij ernst is, wil ik 't mij hier gemakkelijk maken. We heb ben nog tijd genoeg, lieve miss, wanneer we bin nen twee uur vertrekken, is dit spoedig genoeg. Laten we wat eten, gij hebt hier alles bij de hand. In dezen leunstoel is 't zeer gemakkelijk zitten. Willen we het tafeltje hier zetten voeg de hij er bij. Zoo, mijne lieve Cap, ga nu zitten Een kleine hartversterking eer wij 't slot ver laten, kdh u ook niet schaden. Mac Donald begon de taartjes en 't gebak eer aan le doen, hij schonk zich een glas cognac in, dat hij in één teug ledigde. Wel miss, wil je nu niet eens met mij klink en Wees nu eens aardig, en houd de eer van je huis op. Ge zijt zoo terughoudend jegens mij Waarom Kunt ge u niet met de gedachte ver trouwd maken, de eehtgenoote van den beroem den Mac Donald te worden Geloof me ik zou de rol van teeder echtgenoot best kunnen spe len. Zit ik hier niet aan tafel alsof ik twintig jaar lang niets anders gedaad heb Ik voel mij hier heelemaal thuis, 't Is jammer, dat we hier niet kunnen blijven wonen. Ik vrees, dat uw oom dit niet aangenaam zou zijn. Op zijn gezondheid, mag rekenen, daarover verder uit te weiden Evenmin zult gij van mij verwachten, dat ik in staat zou zijn thans eenigerlei inlichting te geven of een weg te wijzen, waardoor de gewenschte veelzijdigheid zonder meer zoude kunnen worden bereikt. Het nieuwe Partijreglement laat dit voor de eerste aanwijzing aan de Algemeene Vergade ringen der Rijkskieskringorganisaties over. Eerst bij de goedkeuring der reglementen, (die pas vóór 1 Januari 1927 behoeven te worden over gelegd), zal ht Partijbestuur deze op dit stuk te onderzoeken hebben. Dit neemt niet weg, dat de aanwijzing van dit jaar de éérste onder de werking van 't nieuwe reglement, die bovendien zal gelden voor drie jaren (tot na dé verkiezingen van 1929) voor liet welslagen der reorganisatie, voor den goeden geest in onze R. K. Staatspartij en daarom voor de geheele Katholieke zaak, van het allergrootste gewicht is. Ik meen daarom goed te doen zonder in 't minst mij te willen mengen in de autonome beslissingen der R. K. Rijkskieskringorganisa ties op deze belangrijke zaak uw zeer bij zondere aandacht te vestigen. Immers de be vrediging, door de reorganisatie gebracht, kan door de te verrichten aanwijzingen stevig worden bestendigd, dan wel grootendeels te niet gedaan. Dat mijn zorg hierover dus uitgaat, zult gij allen begrijpen en billijken. Daarom vraag ik u (en van deze mijn meening kunt u de bestuursvergaderingen ook in kennis stellen) de aanwijzing weloverwogen te leiden. Men is ei niet mede verantwoord deze, geheel zonder eenig richtsnoer, aan het momenteele inzicht van de aanwijzende personen over te laten. Bij die vóóroverweging houde men vast in liet oog het doel en uitgangspunt van den geheelen organisatiearbeid bevrediging. Bevrediging bij de verschillende groepen van ons Katholiek volk. Bevrediging voor lien, die meenden, dat hun meening en inzicht tot nu toe niet voldoende tot hun recht konden komen. En ik zou eraan willen toevoegen bevrediging ook bij hen, die de reorganisatievoorstellen als onvoldoende beschouwden voor den juisten en organischen opbouw van den Partijraad. Geenszins zou ik het gewenscht achten, dat de aanwijzingen geen rekening hielden met die categorie van personen, die tot nu toe in de lagere instanties onzer Partijorganisatie practisch met ijver en bekwaamheid werkzaam waren en in de verschillende streken van het land op politiek gebied actief waren en een uitmuntenden invloed uitoefenden. Maar daarnaast wijs ik er evenzeer op, dat het reglement zegl, dat de aanwijzing dooi de Algemeene Vergadering der R. K. Rijks kieskringorganisaties al dan niet uit haar midden kan geschieden. Men houde ook hier rekening mede. Met beleid en goed inzicht toegepast kan deze bepaling hier en daar wellicht werkelijk een groote mate van bevrediging brengen. Personen kunnen daardoor naar voren komen, wier politieke inzichten wellicht niet door velen onder ons worden geduld, doch wier aanwezig heid in den Partijraad werkelijk tot groot nut en bevrediging kan strekken. Dit alles geef ik aan u en uwe besturen in ernstige overweging. Goed beleid is het, deze punten niet uit het oog te verliezen. Wanneer u allen in dezen geest medewerkt, twijfel ik er niet aan of de aanwijzing der stemgerechtigde lieve miss hij is een braaf heer, riep Mac Do nald, terwijl bij een nieuw glas cognac ledigde. Capitola's toestand was hachelijk, ze waagde eene laatste poging om den roover tot betere gedachten te brengen. Mac Donald, zei ze, ik sprak eerst van de sympathie, die ik voor u heb, doch deze sympat hie, heeft alleen den dapperen, moedigen man, die in mannenstrijd weet te overwinnen. Een strijd met mij, een zwak hulpeloos meisje, ware lafheid. Ik kan en wil niet gelooven, dat gij hier toe in staat zijt.* Geloof wat je wil, miss, hernam Mac Do nald met een ruwen lach. Mac Donald, ging Capitola voort, ik zei ook, dat 't geringste geweld, dat u mij zoudt dur ven aandoen, mijne genegenheid in een doode- lijken haat zoou veranderen. Is u dat om 't even Uw haat, miss? Ik zal dien weer in liefde weten te veranderen, als ge mijn vrouw zijt. Door een laffe daad nooit 1 riep Capitola. Doch, nog een woord, Mac Donald Uk bezit veel kostbaarheden e"h verschillende duizenden m geld alles zal ik u geven, indien ge inwilligt, nuj e verlaten Welk een belachelijk voorstel 1 hernam de bandiet. Meeiit ge dan, dat ik een penning uer laat! Neen, lieve miss, dat beschouw ik alle maal als uw bruidschat, die voor t e me van majoor Warfield gering genoeg is. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1