Pijnlijke Voeten ROMEINSCHE KRONIEK. Laatste Rerichten. Telegrammen. Kerknieuws. SPORT. Burgerlijke Stand. Hoog Scheepvaart, water te Hoek van Holland. Handelsberichten. Beurs van Sehledam. R o in c, 12 Juli 1926. De onverdraagzaamheid der twintigste eeuw. door Hendrik Reuter, Rome. De berichten, die week in week uit over de gruwzame kerkvervolging in Mexico binnen komen en waarbij zich verschillende publicaties over onderdrukkingen en vervolgingen der ka tholieken in Frankrijk, in Tsjechodowakije, in Rusland, Joegoslavië, Roemenië, Turkije en China aansluiten, zijn niet alleen verontrustend voor het katholieke Europa, maar noodigen ook uit tot een diepere onderzoeking van de vraag hoe toch in onzen verlichten en vrijheidlievender! tijd een zoo verbitterde en brutale onderdruk king van vredelievende burgers mogelijk is en dit uitsluitend en alleen wegens hun godsdien stige overtuiging. Men vraagt zich verwonderd af maar kan het dan zulke ongeloovige menschen hinderen, wan neer anderen hun standpunt ten aanzien van godsdienstige vraagstukken niet deelen Het is tenslotte begrijpelijk, dat bij de ijverige pro paganda, die voor het ongeloof gemaakt wordt, bij de ver om zich heengrijpende onLkerstening van onze cultuur, onze pers en litteratuur, het geloof uit veler harten verdwenen is. Maar waar om geraakt men in vuur en vlam wanneer ande ten aan een hiernamaals gelooveu, tot God bidden en hunne kinderen eene godsdienstige opvoeding geven Goed, later er menschen zijn, die te goeder trouw meenen, dat godsdienst iets onzinnigs is en het Christendom een groote dwaling. Hebben zij echter het recht, deze hunne meening aan anderen op te dringen met list en geweld, met bewust valsche aantijgingen, door ophitsing en, nog erger, met de wapenen in. de vuist anderen in de uitoefening van hun geloof te hinderen Wat kunnen die menschen ter ver ontschuldiging hunner godsdienstige onver- draagzaaam heid, of liever totale anli-godsdien- stigheid, naar voren brengen Het beroep op de z.g. onvereenigbaarheid van Christendom en wetenschap valt reeds weg tegen deze daadwerkelijkheid, dat juist de voor- aanstaandste mannen der wetenschap en niet het minst tevens onder de natuurkundigen, zich in groeten getale Christenen noemen, terwijl ze geen tegenstrijdigheid vinden tusschen de resul taten der wetenschap en den godsdienstleer. Wat een Pasteur en een Volta, een Ampère en een Fizean, een Reinke en een Wasmann geheel als met de wetenschap overeenstemmend be schouwden, dat zal toch niet een demagoog van een partijleider, van een tijdschriftredacteur of van een socialistische ophitser als met de weten schap in strijd durven uitduiden Is het niet belachelijk, dat menschen, die zelve van de we tenschap uiterst weinig benul hebben, een tegen spraak tusschen geloof en wetenschap willen vinden juist diiar, waar de grootste natuurkun digen, de lichten der menschelijke wetenschap, niets van een dergelijke tegenstrijdigheid be speurd hebben Die tegenstrijdigheidsformule, waar de kerk- vijanden in Frankrijk en Mexico, in Weenen, Praag of Moskou mee schermen, kunnen wij der halve rustig als een openlijke onwaarachtigheid verwerpen. Hoe is dan echter psychologisch deze haat en deze verbittering tegen den godsdienst te ver klaren Een ongeloovig, maar rustig en eerlijk denkend rnensch moet toch bij zichzelven zeggen: alhoewel ik zelf niet gelooven kan en vind dat de gronden voor de leer van het Christendom geen bewijskracht kebben, zoo moet ik toch de on loochenbare zegeningen van den godsdienst in het volksleven erkennen en diegenen be nijden, die de voor mij onbegrijpelijke standvas tigheid in het geloof bezitten. Ik moet hen be nijden, omdat zij in hun godsdienst een groote, in-zich harmonische, op de diepste vragen des menschenlevens een vast antwoord gevende leer bezitten, die hun zedelijk streven leidt, hen in hun lijden een nooit aflatende troost en in den dood de schoonste uitzichten viedt. Ik kan niet bidden, maar ik kan er wel niets op tegen hebben, dat anderen zich in gebed tot den Oneindige meenen te kunnen wenden en daarin kracht en leniging vinden in de wisselvalligheden des levens. Kan ik ook maar eenigszins beoordeelen of zij onrecht hebben Kan ik bij hen met een ln Soesterberg schijnt men jaloersch te zijn op Kampen,met zijn postkantoor zonder brieven bus, waarover de Nederlandsche bevolking zich destijds kostelijk heeft vermaakt. Men schijnt te wenschen in Soesterberg, dat voortaan ook gesproken wordt van de Soesterbergsche ui, Wat toch is het geval In het militair-vlieg kamp te Soesterberg moet een nieuwe vliegtuig- loods komen. De levering van die loods is opgedragen aan een Düsseldorfsche firma. De loods, die ruim 40.000 zal kosten, is in Duitschland pasklaar gemaakt. Op 7 Juli 1.1. zou een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de loods. Doch nu blijkt bij het uitzetten van de rooi lijnen, dat voor de bestelde loods geen plaats is, tenzij een andere loods, waarin wapenen zijn opgeborgen, wordt afgebroken. Natuurlijk hebben de militaire autoriteiten te Soesterberg bij het denkbeeld, een goede loods af te breken, bedenkelijk het hoofd ge schud, maar de aannemer van de nieuwe loods, die alles kant en klaar heeft om aan het bouwen te gaan en met zijn werklieden klaar staat, wijst op zijn recht om. schadevergoeding te eischen. Ten einde raad hebben de militaire autoriteiten te Soesterberg nu maar besloten, dat de loods zal worden afgebroken. (Een schadepostje, dat hef Rijk, ruw geschat, op 20.000 komt te staan). In den namiddag van 7 Juli is- men werkelijk dwingend tegenbewijs voor den dag komen? Kan ik het wetenschappelijke bewijs leveren, dat er daadwerkelijk geen God is geen eeuwig hiernamaals dat van alles wat het Evangelie leert juist het tegendeel waar is Neen, dat kan ik niet. Waarom zal ik dan die anderen niet hun geloof laten, dat zij voor juist en bewezen houden en dat hen zalig maakt Zoo toch moest in werkelijkheid een recht vaardig en objectief denkend ongeloovige rede neeren en daarnaar handelen. Hiervan is echter geen sprake. Priesters gevangen nemen, klooster zusters door gewapende soldaten onder smaad heden en met gruweldaden uit het land doen jagen, op biddende geloovigen schieten, katho lieke bezittingen voor honderden millioenen bestelen en berooven, de katholieken onder uitzonderingswetten stellen, hen iedere vrijheid van drukpers, vereeniging en vergadering ont nemen, de arbeiders en staatsbeambten onder dreiging met ontslag tot toetreding der anti kerkelijke organisaties dwingen, het christelijk en katholiek onderwijs in de scholen, door geweld en allerlei chicanes onmogelijk maken, en dat alles in naam der vrijheid en vooruit strevendheid en is dit onderwijl niet juist een hoon tégen de vrijheid en tégen den vooruit gang Drukt dit alles niet op onze eeuw het stempel eener anti-godsdienstige onverdraag zaamheid Men heeft in de vorige eeuwen altijd weer de godsdienstvrij heid aIs*een elementaire eisch voor vooruitgang en ontwikkeling beschouwd. Men heeft oorlog gevoerd in naam der godsdienst vrijheid, wanneer het er om ging de heerschappij van den katholieken godsdienst in de katholieke staten te breken. Thans wil men echter van godsdienstvrijheid en verdraagzaamheid tegen over de katholieken niets meer weten. Heden heet het niet meer, dat ieder vrij zal zijn in wat hij gelooven wil, maar niemand heeft te ge looven wat een bepaalde richting niet bevalt. Is dat niet een teruggang niet tot de middel eeuwen - maar tot in de oudheid en het barbarendom En de woordvoerders der vrijheid en van den vooruitgang De verlichte pers en de moderne staatslieden Waar blijven ze met hun protesten, met hun vlammende verontwaardiging tegenover de godsdienstonderdrukking en tegenover de onverdraagzaamheid, die te midden der 20ste eeuw in sommige landen voor geen gruweldaad terugschrikt, wanneer 't er om gaat hun tyran- nieke vervolgingswellust te bevredigen Om den verrader Dreyfus te redden, om den moordenaar en lijkenschender Francisco Ferrer, te rechtvaardigen, heeft men heele kranten en boeken volgeschreven, heeft men interpellaties gehouden en een diplomatiek ingrijpen ge- eischt. Daarentegen mogen duizenden christenen in Turkije en honderdduizenden -in Rusland vermoord worden, duizenden priesters en orde- zusters in Frankrijk en Mexico beroofd en uitgewezen worden, honderdduizenden ouders het recht van een godsdienstige opvoeding hunner kinderen ontnomen en milliarden aan kerkelijk bezit ontroofd worden, dit alles zonder dat het cultureele geweten van Europa ook maar één woord van protest daartegen gestameld heeft, en zonder dat de openbare meening der ontwikkelde wereld dit vandalisme gehoorlijk gebrandmerkt heeft als een schande, der men schelijke civilisatie aangedaan. Gezien het schaamtelooze drijven der anti katholieke onv erdraagzaamheid in een reeks van landen, gezien het zelfgenoegzame stil zwijgen en het gemoedelijk toezien der Euro- peesche woordvoerders, is men wel gerechtigd eraan te twijfelen, of onze tijd daadwerkelijk een verlichte en vrijheidlievende is, doch daaren tegen niet veeleer zeer ver achter de ware ontwikkeling aankomt. Op zijn minst moeten de groote katholieke organisaties in de verschillende landen bij de vervolging, zooals thans in Mexico, niet lijdelijk toezien. Zij moeten overal vlammende protesten uitbrengen, door de pers tot. groote openbaarheid gebracht en den katholiekenorganisaties der betreffende landen medegedeeld^ worden. De geweldpleging op de katholieken en het breken der godsdienstvrijheid moeten voor de gehcele wereld gebrandmerkt worden voor hetgeen ze in waarheid zijn schurkenstreken, karakt.er- looze politieke avonturen, barbaarschheid en tyrannic. Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PT ROL 2305 4 begonnen om de loods te ontruimen en met bekwamen spoed op te ruimen. Natuurlijk is er een ernstige fout gemaakt- door een der militaire bureaux. Men heeft een loods besteld van 75 M. breedte en 20 M. diepte, zonder zich van te voren te overtuigen, of voor een loods van zulk een omvang wel plaats is. De medewerker van „De AvondposL" besluit „Wij hopen, in het belang van den belasting betaler, dat dit muisje nog een staartje heeft, want dat op deze wijze wordt omgesprongen met 's lands iinanciën, is toch wel wat al te J era Een stil jubileum. Kardinaal O' Con- nell, de Aarstbisschop van Boston, vierde voor kort zijn zilveren Bisschopsjubileum. Men wil de dezen dag feestelijk vieren, doch de kardi naal wees elk feest af. „Een stille Mis in de kathe draal, om 7 uur opdat ook de fabrieksarbeiders erheen kunnen gaan, en dan terug naar den da gelij kschen arbeid Zoo gaf hij het bevel en aldus werd gedaan. De kardinaal is in elk opzicht een merkwaar dig man, een der werkelijk groote kerkvorsten. Hij is energiek en krachtig. Niettemin was hij, zoo verteld hij zelf, in 25 jaar slechts in 8 geval len genoodzaakt met gestrengheid op te treden. In het gansche verloop van zijn bisschoppe lijke ambtsuitoefening heeft hij tegen geen en kelen zijner priesters een kerkelijke straf moe ten toepassen. Zijn diocees telt heden een mil- lioen katholieken en is een der grootste van Amerika. Honderd jaar geleden waren er in hetzelfde diocees nog maar ongeveer 1000 kat holieken. Kardinaal O' Connell is een krachtige figuur, een redenaar en een schrijver van uitgesproken individualiteit. Velen zijner uitspraken gaan als aphorismen van mond tot mond. Eenige dezer gevleugelde woorden laten wij hier volgen "De bisschop is de herder niet alleen van de witte, maar ook van de zwarte schapen". „Vrome lieden praten weinig over hun gods vrucht, vromere daarentegen spreken over niets anders". „De driftige is een zelfmoordenaar die met toornige woorden zijn eigen graf graaft." "Menschen, die veel eten, veel drinken en veel slapen, verwonderen zich achteraf, waarom het anderen beter gaat als hen". „Indien er slechts drie menschen op de we reld waren, ook dan nog zou een onder hen de aanvoerder zijn." „Hoe wijzer wetgever, hoe minder wetten". „Wilt ge een groot man zijn zoo zoek ook nog in uw vijanden iets goeds «te ontdekken". „Ik heb zestig jaar lang gearbeid en het heeft mij niet geschaad". „Vergeef snel Het spaart tijd en bevordert de spijsvertering „Sla geen acht op beleedigingen Het dient immers nergens toe". „Een mensch zonder geloof is als een Aero- plaan zonder motor." Hij kan zich niet in de hoogte werken". „Het zekerste teeken voor een heilig pries ter is zijn liefde tot, de gevallenen". Een mooie uitvinding. De Hanauer Ouarz Lampcngesellsehaft heeft een apparaat geconstrueerd, met behulp daarvan het moge lijk is, binnen zeer korten tijd vervalschingen van bankbilletten, postzegels, aandeelen en an dere papieren van waarde te constateeren. De firma heeft voor een groot gezelschap van pers vertegenwoordigers, de nieuwe uitvinding ge demonstreerd. Onfeilbaar brengt het apparaat elke vervalsching aan het licht. Zoo vertoonen vier soorten papier, die overdag alle dezelfde kleur hebben, onder de analyseerende quarz- vlam alle heel andere kleuren. Ook papiersoor ten, die met het bloote oog niet van elkaar kun nen worden onderscheiden, fluorseceeren onder de werking van het apparaat zoodanig, dat elke afwijking der samenstelling onmiddellijk zicht baar wordt. Daarbij komt nog, dat ook bloedvlekken e.d onder de lamp fluoresceeren. Ook vetvlekken, kunnen met behulp van het apparaat onder scheiden worden worden naar afkomst, n.l. of zij van minerale olie dan wel van plantaar dige olie afkomstig zijn. Voorst kan men dien of weefsels met behulp van katoen vervalcht ziin. Van echte paarlen, die geheel anders fluo resceeren dan kunstpaarlen, kan de echtheid, met het apparaat worden vastgesteld. Onder de werking van de lamp fluoresceeren echte tanden helder, terwijl vullingen en valsche tanden don ker blijven en een donkere massa vormen. Groote hotelbrand. Een in de na bijheid van New-York gelegen hotel is afge brand. Er bevonden zich 48 personen in het ge bouw, terwijl het personeel 40 man telde. Twaalf personen zijn tijdens den brand om het leven gekomen, twintig worden vermist en elf zijn gewond. Millioenend.efstal. Naar de „Ti- roler Anzeiger" alhier mededeelt, is te Kufstein een brandkast in de spaarbank aldaar openge broken. Door de dieven werd 330 millioen kro nen in contanten gestolen, terwijl de zich even eens in de brandkast bevindende effecten niet werden medegenomen. Door de K o n i n k 1 ij k e auto over rede n. Toen de koning van Italië eergisteren door Florence reed, werd hij door een menig te aangehouden. Men deelde hem mede, dat juist een jongen overreden was. De koning gaf bevel, den knaap in zijn auto te brengen. Het slachtoffer overleed daarin weldra. Slecht weer in Zui d-I t a 1 i Sedert eenige dagen woeden op Sicilië, in Calabrië en t.: Napels hevige wervelstormen, gepaard gaande met zware wolkbreuken. Ook uit Noord-ltalië inzonderheid dc omgeving van Florence, worden wolkbreuken gemeld. Een hevige storm heeft boven de omgeving van Napels gewoed. Talrijke* huizen hebben zwaar geleden. Ook boven de stad Napels woedde een hevige storm. Een koudegolf heerscht in Noord- en Midden- Italië.Nognimmer kwamen er zulke lagetempe- raturen voor in Juli. Het geheim der hooge loon en in Amerika. De politieke medewerker van de „Daily Mail" meldt, dat de Britsche regeering in den a.s. herfst waarschijnlijk een officieele missie naar Amerika zal zenden, om „de methode te bestudeeren, waardoor d<^ loonen in Amerika zoo hoog opgevoerd kunnen worden". Golf van Aden) brandende door de opvarenden verlaten. Zij wordt geheel verloren beschouwd. De passagiers en de leden der bemanning zijn allen gered. De postzakken zijn verloren. De „Fontainebleau" is een nieuwe passagiers boot van de Messageries Maritimes, 10.000 ton groot en was op 2 Juli van Marseille naar Yokohama Vertrokken. Water en vuur. Een enorme brand heeft gewoed in een groot badhuis te Triest. Zestig badkamers werden verwoest. De reis om de wereld in... 28 dagen. De Amtrikaansche wereldreizigers Evans en Wells zijn in hun vliegtuig Dinsdag avond om 10.30 uur te Chicago en om 11.30 te Cleveland aangekomen. Woensdag vroeg zijn ze te Mitchell Field bij New-York gearriveerd. De duur van hun reis om de aarde heeft 28 dagen en eenige uren bedragen. Weerbericht. Verwachting Matige N. tot N.O. wind gedeeltelijk bewolktwaarschijnlijk droog weer koeler. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Juli. 15 Juli. Londen ƒ12.105/, 12.101/, Berlijn 59 261/., -59 24i/a Parijs - 6.44 - 6 16 België - 5 95 - 5 68 Zwitserland- 48.21 - 48 227 a Amerika - 2.481B'1# - 2.48'/» Weenen - 35.171/a -35.13 Kopenhagen- 65.971/, - 65 95 Stockholm- 66 76 66.72V2 Oslo 54.50 - 54.50 Madrid - 39.60 39.40 Milaan8 5778 8 40 LAVA UIT DEN VESUVIUS. BERLIJN, 15 Juli (draadloos). Omtrent het noodweer te Napels wordt nog gemeld, dat groote schade is aangericht door .overstroo mingen. Als gevolg van een aardverschuiving bij den Vesuvius is er lava uitgestroomd, waardoor een straatweg is versperd en boerderijen worden bedreigd. Er heerscht een paniekstemming. Rector M. A. Thompson. De ZeereeAv. heer M. A. Thompson, directeur van het St. Lucia-gesticht te Bennebroek, heeft tegen 1 October e.k. ontslag aangevraagd uit de H. Bediening. Mgr. dr. Alph. Aliens. Wij vernemen, dat in den gezondheidstoestand van Mgr. Dr. Alph. Ariëns nog geenerlei wijziging is gekomen. De zieke is nog steeds uiterst zwak en mag zelfs van zijn intiemste vrienden geen bezoek ontvangen. Schip verbrand. De Fransche mailboot „Fontainebleau" js te Djiboeli (Roodc Zee Paulen. De Hollander Paulen won bij de internationale athletiekwedstrijden te Parijs de 400' meter in 49.6 sec. Geboren: 13 Juli. Willem, z. v. W. van der Stelt en J. Rovers, Voornschestraat. 14 Juli. Willem, z. v. A. Meinster en P. in 't Veld, Rhoonschestraat. Angenita Willemina, d. v. A. Nijman en A. W. Verbeek, Hoofdstraat. Wijntje, d. v. A. K. de Wilde en W, Nels, Kortlandstraat. Maria Gerard ina, d. v. I,. J. van der Toorn en A. L. Hodes, Beierl. straat. Gehuwd: J. J. C. Hersbach, 31 j. en A. L. Rietstap, 28 j. W. F. van Jaarsveld, 21 j. en F. Herkelman, 22 j. J. Stooker, 36 j. en J. J. Roggeveen, 39 j. P. Touw, 23 j. en M. A. van Opijnen, 20 j. J. R. Sjoer,'25 j. en L. I.. Messer, 24 j. 15 16 17 18 6.29, n.m. 6.59. 7.09 n.m. 7.37. 7.49 n.m. 8.20. 8 38 n.m. 9.08. Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Juli v.m. Juli v.m. Juli v.m. Juli v.m. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3