Fa. I. 4. HOUTMAN Co., tXS Fietstochten Zomerhitte thans geldende tarieven bij onze vaderlandsclie spoorwegen, stellig stof te over vinden voor een gansche rij examen-vraagstukken. Zooveel is in ieder geval zeker aan overzichtelijkheid souf- freeren de tariefpublicaties van die spoorwegen bepaaldelijk niet. Erger nog zij brengen den argeloozen reiziger zoo af en toe danig in de war, en zullen in deze dagen, waarin duizenden de dagen tellen, die hen nog van de zomervacantie geseheiden houden, tot heel wat teleurstelling moeten leiden. Sinds korten tijd namelijk zijn wij onthaald op de mededeeling met 1 Juli komen er vacan- tiekaarten En waar zelfs ondanks de tariefs verlaging, op dien datum ingegaan, het zitten in de spoorwegcoupé's ten onzent nog steeds een luxueuze werkzaamheid geacht moet worden, daar is kon het anders menig huisvader bij voorbaat in verheugenis geraakt, toen hem werd kond gedaan, dat hij straks met vrouw en kroost per „vacantiekaart" bosch, strand of hei zou kunnen opzoeken. Zijn niet vaeantiekaarten papiertjes, waarop men vergelijkenderwijs althans voor een prikje mee mag rijden? Eilacie Bartjes leeft niet meer, doch zijn edele kunst zit ons te zeer in 't bloed, om niet de vraag te stellen wat houden we nu precies met. een vacantiekaart in den zak Dit wiskundig probleem nu wordt opgelost door een van de huidige koele zomerdagen te besteden aan op tellen, aftrekken, vermenigvuldigen, alsmede deelen. Vaeantiekaarten -niet zonder ophef door onze spoorwegdirectie gelanceerd kosten voor de eerste klasse negen, voor de tweede zeven, voor de derde vijf gulden. Aangenomen de familie wil een reisje van 100 Kilometer on dernemen. Dat kost per gewoon kaartje eerste klasse 4.87-J (vacantiekaart 9.tweede klasse 3.87^ (vacantiekaart 7.derde klasse 2.75 (vacantiekaart ƒ5.Met andere woor den voor een reisje van 100 Kilometer heeft men zijn heil niet bij een vacantiekaart te zoeken- Maar 190 K.M. dan? Men bedenke, dat zulks beteekentverder dan Amsterdam-Maastricht. Hier liggen voetangels en klemmen, want voor de Kilometers, die men nog meerijdt,na de eerste 150, betaalt men minder dan voor de reeds af gelegde. Resultaat190 K.M. eerste klasse 8.80, tweede klasse 7.0G, derde klasse ƒ5.01. Wij zijn er Wie- den moed heelt om met onze spoorwegen 190 K.M. mee te rijden, wint als reiziger tweede klasse per vacantiekaart zes cent en wie hetzelfde presteert als reiziger derde klasse één cent, en wie het in de eerste klasse doetlegt er twee dubbeltjes op toe Ziedaar het onberekenbaar nut van de fa meuze „vacantiekaart". Afstanden boven de 190 K.M. kan men in ons overzichtelijk vader land slechts bij uitzondering rijden. Maar wie diiurtoe in de gelegenheid is hij doe het met een vacantiekaart, want hij alleen zal daarvan eenig profijt trekken. Doch het ware interessant, van de spoor wegdirectie te mogen vernemen, wat zij zich toch wel voorgesteld heeft van de invoering van vaeantiekaarten, die als het er op aankomt, geenerlei nut hebben. Een vacantiekaart is een der loffelijkste vindingen van onzen tijd, mits zij gelegenheid geeft tot werkelijk goedkoop reizen. Moge dan de spoorwegdirectie haar zon derling regeling alsnog vervangen voor een, waaraan vacantiehoudend Nederland wat hééft. „Tel." De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Juni 3.885.500 meer opgebracht dan verleden jaar. In het eerste halfjaar 1926 is de opbrengst ruim 193/'4 millioen gulden grooter geweest dan een jaar geleden, waarvan e.a. 10®/4 rnillioen gulden aan de ver hoogde invoerrechten te danken is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Raadsoverzieht. V a 1 u t a-w e e n. Men hoort van vacantie-dagen, van tourisme, uitstapjes en snoepreizen men beleeft het heerlijkste zomerweer, voelt nog de nawerking van de stovende hittekabbeling en men koestert de hoop, al wandelende naar het raadhuis, dat deze teekenen des tijds, ook aan de ontvankelijke gemoederen der vroede vaderen niet zijn ont gaan en hen in een stemming gebracht hebben, om met gezwinden spoed de muffe bedomptheid der vergaderzaal te ontvlieden. Om de waarheid te zeggen we hadden ditmaal niet tevergeefs vertrouwd op den ge zonden zin van onze belangen-behartigers er was 'n neiging tot voortmaken, en dat het toch weer een zitting werd in den ouden, langen (niet te verwarren met grooten) stijl, was te wijten aan den val van den Belgischen franc. Schiedam is nu eenmaal een ongeluksvogel. Terwijl heel 't land likkebaardt aan valuta koopjes, moest onze goede stad natuurlijk weer het loodje leggen. In 1924 zijn verschillende werklooze Schie- damsche glasblazers naar Jumet in 't Walenland vertrokken en hebben daar indertijd, zij 't dan bij ongunstige omstandigheden, arbeid gekregen. Naar alle waarschijnlijkheid zou Schiedam nooit meer van deze ex-burgers gehoord hebben, indien door de financieele politiek der Belgische regeering, die de eene helft van haar inkomen uitgeeft aan het delgen der oorlogsschulden en de andere helft verkwist met soldaatje spelen, de franc niet was gaan kelderen. Bij 1924 vergeleken, heeft dit geldstuk de helft van zijn koopkracht verloren en daar de Belgische glas fabrikanten het tot nu toe vertikken, de loonen te verhoogen, laat het zich indenken, dat de toch al minder rooskleurige toestanden, nog ellendiger werden. Een en ander heeft aanleiding gegeven, dat Waarom zoudt U een piano, orgel of kunst- spelpiano buiten de stad koopen heeft steeds een flinken voorraad instrumenten voor U beschikbaar, zoowel eenvoudige als meer kostbare. Algemeen bekende, vooraanstaande merken. Matige prijzen, schriftelijke garantie. Bezoekt ons magazijn zonder verplichting Uwerzijds. Wij geven U gaarne alle gewenschte inlichtingen en voorlichting. 2343 13 ^ie ex-Schiedammer, A. Jung, uit Jumet vandaan aan het gemeentebestuur een verzoek om hulp heeft gericht. B. en W. vonden, dat dit een kwestie was er werken nog duizenden andere Nederlanders in België die den Staat aanging, hebben daarop de regeering gewezen en stelden den Raad voor, den gevraagden steun niet te verleenen. in normale omstandigheden had de Raad mogelijk zonder al te veel woordenpraal langs dit verzoek gedefileerd, maar nu wilde 't geval, dat deze week vier van die oud-stadgenooten in Jumet hun werk hebben opgezegd en zich, „als zonder bestaan zijnde", op kosten vanhetNeder- landsch consulaat naar hun vaderstad hebben laten terugvoeren, waar zij natuurlijk niet met open armen ontvangen werden. De politie heeft ten slotte de menschen onderdak verschaft en gistermiddag had het geheele gezelschap zich 'n plaats op de openbare tribune uitgezocht. Onder deze omstandigheden laat het zich begrijpen, dat de heer Collé zich als kampioen opwierp voor deze inderdaad beklagenswaardige menschen en dit op zijn gewone, ontzettend- uitgesponnen manier deed, afgewisseld met ruzietjes tegen weth. De Bruin en den voorz. (voor gister weth. Houtman). Het zweemde naar de „reinste" demagogie, want al etaleerde de spreker de goedheid zijns harten naast de nooden der glasblazers, voor de practische be zwaren van zijn royaliteit sloot hij moedwillig de oogen. Tevergeefs trachtte de voorz. den man duide lijk te maken, dat het niet aanging, dat de gemeente op eigen houtje een groepje Neder landers in den vreemde gaat steunen of het zich vrijwillig broodeloos maken in de hand mag werken door uitgewekenen gul te onthalen. Raak was ook de opmerking, dat juist de toe gevendheid, die de heer Collé preekte, België eronder heeft geholpen. Tevergeefs wees weth. Van Velzen er op, dat de inflatie ook de Belgen treft en dat het on mogelijk zoo'ji noodtoestand kan zijn als de heer Collé beweerde, omdat anders de Blcgische werkliedenbonden wel waren opgetreden. 't Werd een praten en weerpraten. Ook weth. De "B ruin veroordeelde het gedrag der vluchte lingen mr. Kavelaars wierp een balletje op over 'n comité de heer Collé bleef gloeiende speechjes afsteken er werd nog gezinspeeld op het geluk, dat Colijn ons voor de valuta-ellend§, behoed heeft enz., inaar het eind van het liedje was, dat B. en W. zich niet verbonden tot bepaalde toezeggingen en eerst nog eens over wegen zullen, wat of het beste gedaan kan worden. Twee uren waren aan deze kwestie vermorst. \'oor alle zekerheid voerde de voorzitter het instellen van een raadscommissie tot bevrediging inzake het bewaarschoolonderwijs van de agenda en belandden we bij de nieuwe verordening op de legesgelden.Hier hield de heerVanden Tempel een gerekt pleidooi voor de geregelde kadaster- bekijkers en weth. Boddeüs beloofde hem ten slotte 'n zekere reductie bij wijze van 'n abonne ment, maar de heer Van den Tempel wilde 't veel goedkooper hebben, dan de weth. voor stelde. 't Werd weer 'n miserabel gewurm, waaraan de voorz. 'n einde maakte, door het punt te verdagen, nadat hij den heer Van den Tempel niet onduidelijk had verstaan gegeven, dat deze 'n uitmuntende verdediger was van eigenbelangen. De rest van de debatten heeft, na een mis lukte poging van den heer Dinkelaar om 'n extra-zitting uit te lokken, over de geruischlooze bestrating „geloopen". De heeren Hijman en Brounts hebben voor namelijk het nut van de asphalteering der Hoogstraat bepleit, waartegen de voorz. en weth. De Bruin financieele en technische be zwaren zetten. De voorz. voelde er niet veel voor om 'n 30000 uit te geven voor 'n straatdek van twijfelachtig nut, waar hij met 1000 de straat weer in 'n behoorlijken toestand kan brengen. Ook voor de naaste toekomst kon hij weinig hoop geven, omdat bij 'n volgende be grooting voor dringender zaken geld moet worden uitgetrokken o.a. noemde hij 'n spoor verbinding met onze havens, de nieuwe begraaf plaats en oeververbetering. Even voor half zeven besloot de Raad B en W. gelijk te geven, zoodat de Hoogstraat geen asphalt, maar een spoedige opkalefatering krijgt. (Binnen 14 dagen wordt er aan begonnen). De heer Brounts boekte nog succes met een door hem uit Maastricht meegenomen koperslak kei, 'n nieuwe vinding, die o.m. het voordeel van geruischloosheid heeft en bovendien niet duur is. Op zijn, in die richting gedaan voorstel, kreeg hij de toezegging, dat een proef over 200 M2. zal worden genomen en op zijn aan dringen deed de voorz. de toezegging, dat, indien eenigszins mogelijk, die proef in de Hoogstraat zal plaats vinden. Toen viel de hamer. 'n Attentie voor de zieken. Door het „Hakkert-strijkje" zal morgen Zondagmiddag 3 uur op welwillende wijze voor de verpleegden in het stadsziekenhuis een concert worden gegeven. Programma: 1. Glüek Wunsch Ouverture. 2. Waterlilies Het doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. 2340 7 Viool Solo. 3. Traum Ideale Julius Fucick. 4. Serenade Bois Lensky. 5. Ouverture Si j'étais Roi. Pauze. 6. Palvu Marsch. 7. Avanti Cresendo. Mando line Duet. 8. Sonate van F. Schubert op. 137. Voor piano en viool. 9. Concert Ouverture no. 7. 10. Vaderlandsclie liederen/ Pandora. Het journaal geeft deze week verschillende aardige opnamen. Als||we dit gehad hebben, draait een klucht in twee acten, getiteld „Wat doe je in de kou die er wel in slaagt de lach spieren aan het werk te zetten. Als eerste hoofd nummer een film in zes acten, genaamd „De kleine Held". Het is de geschiedenis van een kleine jongen, die door een ieder verstooten, de wereld intrekt en later schatrijk terugkeert om een edele wraak te nemen op lien, die hem in zijn jeugd hadden doen lijden- Een werk vhl mooie trekjes en zeer goed gespeeld. Op het tooneel het duo Daniels, thans als Hollandsche duëttisten. De hoofdfilm na de pauze is wat minder zoete lijk dan haar voorgangster, iets, wat een ieder zal begrijpen wanneer men hoort, dat de hoofdrol in handen is van Richard Talmadge. In deze film getiteld „Richard Talmadge als erf genaam", laat onze held weer eens op zeer ko mische wijze de meest krasse staaltjes van zijn behendigheid en kracht zien. Ondanks de warmte kramen we een bezoek aan Pandora wel aanbevelen. Luxor. De films in het Luxor-theater worden door haar bezoekers altijd geapprecieerd. Zoo ook deze week. Een der 3 hoofdfilms „De val van Rome" is zeker alleen een gang naar Luxor waard. De ensceneering is waarlijk mooi, soms indrukwekkend. Wel twijfelen wij aan de histo rische juistheid van enkele details in deze film, zij doen echter niets af aan het groote geheel. Hoot Gibson als de vuurvreter weet wederom da nig de aandacht tot zich te trekken. Sensatie op sensatie Iaat hij volgen en immer komt hij zege vierend uit 't gevecht. „Op het Hellende Vlak",de 3e hoofdfilm is een gemoedelijk slotnummer. William Desmond, de groote optimist, laat zich nooit ontmoedigen en heeft ten alle tijde nog een lach Een spannende race op 't, einde is een waar dig slot. Het ongeluk in Eure. Reeds is gemeld, dat op het werk der aanne mersfirma Spek en Kalis, in het departement Eure (Fr.) een ernstig ongeval gebeurd is, waarbij de werkman J. Brand Tzn. doodelijk werd ge wond. Verder werden nog zwaar gewond de wek- lieden Prins en Koppelaar, eveneens uit Slie- drecht en licht gewond Goedhart en Goudrïaan van hier. Nader kan nog gemeld worden, dat een bagger molen van genoemde firma bezig was met het uitdiepen van een afwateringskanaal in het land van La Bassée, toen plotseling de emmerketting bleef stilstaan, waardoor een ongewone spanning ontstond. De baas geloofde, dat de oorzaak een klomp mergel was, welke vaak in deze streken, ver woest door bombardementen, wordt aangetrof fen. De oorzaak was echLer een Duitsche granaat van 150 K.G., die tegen de opgaande emmer- ketting stootte en ontplofte, toen hij neer kwam, waardoor de werklieden getroffen werden De gewonden werden overgebracht naar het hospitaal te Rijssel, waar Brand overleden is. Het werkvolk verkeerde, aldus verder dit nadere bericht, zeer onder den indruk van het gebeurde. Dadelijk werd dan ook het werk neer gelegd naar achteraf bleek gelukkig, want in een der emmers werd nog een granaat gevonden. Eenige jaren geleden zijn ook twee Sliedrechte- naren bij het springen van een granaat in Frank rijk om het leven gekomen. Geslaagd voor te te Amster dam gehouden examen fraaie handwerken de dames J. W. van Hattum en C. Bos, beiden van hier. P. R., wonende te Rotterdam, aan den Schied. weg, is gisteravond omstreeks half negen met zijn Ford-auto bij het postkan toor tegen de verkeerslantaarn gereden. Door den schok werd de witte ballon der lantaarn vernield. De auto liep ook vrij ernstige schade op. De vooras werd verwrongen, de motor raakte defect. Met behulp van een slêepwerktuig werd de auto naar de garage van Winkelman gesleept. Gistermiddag reed de 2 8-jarige varensgezel J. K. door verkeerde manoeuvres met zijn motor tegen het hek voor het huis van ds. Dokma, aan de Groote Markt. Het hek werd ontzet, terwijl de motor eenige schade bekwam aan het voorwiel. Gistermiddag om 2 uur is in het Sterrebosrh door den gemeentelijken bosch wachter aangehouden, ter zake van schending der openbare eerbaarheid de 24-jarige J. P. de H., varensgezel te Rotterdam. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Prinses Theater. Na 'n varieerend journaal, draait een aardige klucht in twee acten, getiteld „De groote idioot." In de eerste hoofdfilm „De wervelwind cow boy", wordt de hoofdrol vervuld door den be roemden wildwestrenner-filmheld Hoot Gibson. Een film "m^spanning en sensatie. Op het too naai de humWist Mr. Harris. Na de pauze draait een mooi kinowerk getiteld „De Roode Muis." Het is een speelfilm van de beste soort, waarin de bekende Siegfriedspeler, Paul Richter, op zeer fijngevoelige wijze de hoofdrol vertolkt- Deze film is vrij van dik opgelegde sensatie en geeft slechts een beeld van de werkelijkheid, doch een werkelijkheid, die treffend en boeiend is. Wij kunnen dit programma voor volwassenen ten zeerste aanbevelen. De fabriek van valsehe rijwielplaatjes. Omtrent de ontdekking van de rijwielplaatjes- fabriek kan nog het volgende gemeld worden De moeder van de gisteren gearresteerde jongens vervoegde zich heden bij de recherche en vertelde, dat haar jongens geen valsehe rijwiel- belastingplaatjes op hun rijwielen hadden, want dat ze zelf de plaatjes op het postkantoor aan den Goudschen singel gekocht had. Dit blijkt echter niet juist te zijn. Nog kunnen wij melden, dat, de plaatjes vrij goed nagemaakt zijn door den graveur de II. De dir. van het telegr. kantoor. Tot directeur van het telegraafkantoor te Rotterdam is benoemd de heer W. A. Horsthuis, thans adjunct-directeur bij de telegrafie. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Glazen buisjes 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2342 7 Vervolg Kerkberieht. LESSEN en EVANGELIEN. Vervolg van het II. Evangelie volgens Lucas. C. 16. Te dien tijde zeide Jezus tot zijn leerlingen deze gelijkenis Er was een zeker rijk man, die een rentmeester had. En deze werd bij hem beschuldigd, dat hij zijne goederen verkwistte. En hij ontbood hem en zeide hem Waarom hoor ik dat van u Geef rekenschap van uw rechtmeesterschap, want gij kunt geen rentmeester blijven. Maar de rentmeester zeide bij zichzelfWat zal ik doen Want mijn heer ontneemt mij het rent meester schap. Spitten kan ik niet. te bedelen schaam ik mij. Ik weet wat ik doen zal, opdat ze mij, als ik het uit rentmeesterschap ontzet ben, in hunne huizen opnemen. En hij ontbood een voor een de schuldenaars van zijn heer, en hij zeide tot den eersten Hoeveel zijt gij mijn heer schuldig Deze zeide Honderd vaten olie. en hij zeide hem Neem uw schuldbrief en ga vlug zitten, en schrijf vijftig. Weer tot een anderen zeide hij Maar gij, hoeveel zijt gij schuldig Deze zeide Honderd mud tarwe. Hij zeide hem: Neem ilwe papieren en schrijf tachtig. En de heer prees den bedriegelijken rentmeester, omdat hij voorzichtig gehandeld had. Want de kinderen dezer wereld zijn voor zichtiger dan de kinderen des lichts, wat hun eigen kring aangaat. Ook lk zeg u Maak uzclven vrienden door middel van den be driegelijken mammom, opdat ze, bij uw ver scheiden, u opnemen in de eeuwige tenten. A G E N D A. Maandag 19 Juli. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Dinsdag 20 Juli. R. K. Mannenzangvereen. „St,. Caecilia", onderaf#'! v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 8| tot 10| uur. Gemeenteraad. Vergadering van V r ij d a g 10 Juli. Ver v o 1 g ingekomen stukken. Van B. en W. schrijven, naar aanleiding van de door het lid van den Gemeenteraad, den heer W. van der Hoek, gestelde vraag, betreffende het plaatsen van de gemeente Schiedam in een hoogere klasse voor de personeele belasting. B. en W. stellen voor hierop dadelijk te beslissen. Zie hiertoe ons nummer van Dinsdag. Van B. en W. schrijven, naar aanleiding van het verzoek van A. J. Jung te Jumet om aan de Schiedamsche glasblazers aldaar hulp te verleenen. In genoemd schrijven geel'l het Gullege als zijn meening te kennen, dat, waar bedoelde werklieden reeds sedert 1924 te Jumet werkzaam zijn, het thans niet op den weg der gemeente ligt hen financieel te steunen. Na 'n eindeloos debat, waarop wij later nog terugkomen, nam de Raad genoegen met de toezegging, dat B. en W. nader overleg zullen plegen, over te nemen maatregelen en intusschen bij de regeering op ingrijpen zullen aandringen- Van het lid van den gemeenteraad, den heer H. van der Kraan, schrijven dd. 9 Juli 1926, waarin hij verzoekt in de eerstvolgende raads zitting aan den Burgemeester als hoofd der politie de navolgende vragen te mogen|stellen 1. Is liet den burgemeester als hoofd der politie bekend, dat op liet meest drukke uui van den dag, n.l. tusschen 12 en 1 uur, niemand op de Koemarktbrug aanwezig is ter regeling van het verkeer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2