RWATTAS5 im,REEP Verven JE PHOENIX" Tel. Do. 68015. Stoomen OMSTREKEM. FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest" ct. Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 19 Juli 1926. No. 14609 Bureau KOEMAB KT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A bTo n n^e meuten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ë£n 15 regels /|1.75 elke^regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden|rmededeelingen |75^'ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met umcieei JverKnericni io cis. - Gratis-Ongevallenverzekering 1' 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 20o bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door _deN-Holl.Algem^ Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBONDSRAAD. De eenstemmigheid. Volgens de „Daily Telegraph" hebben de Fransche, Engelsche en Italiaansche juridische deskundigen hun voorloopig afzonderlijk onder zoek beëindigd over de vraag, of de meening van Spanje en Brazilië de noodzakelijke een stemmigheid in de kwestie van Duitschlands toelating tot den Volkenbond ten ongunste kan beinvloeden. Het resultaat is in alle drie gevallen gelijk, namelijk, dat er eenstemmigheid bestaat, wanneer alle leden van den Raad, die aan de speciale zitting deelnemen, het eens zijn. Op deze wijze is, volgens de „Daily Telegraph" een ju ridische moeilijkheid ten aanzien van de komende Septemberzitting uit den weg geruimd. FRANKRIJK. De regeering treedt af. Bij het debat, dat Zaterdag in de Fransche Kamer plaats had over de wet, waarin Caillaux speciale bevoegdheden op financ. gebied voor de regeering verlangde, is de regeering verslagen. De stemming, die om 8.28 n.m. plaats had, le verde het resultaat op, dat 288 stemmen tegen en 243 voor het wetsontwerp werden uitgebracht. Het kabinet heeft onmiddellijk zijn ontslag ingediend. Na afloop der Kamerzitting hebben Briand en zijn collega's zich naar het Elvseé begeven om aan den president Doumergue hun ontslag aan te bieden. Doumergue heeft dit aanvaard. Hij zou terstond besprekingen over den politieken toestand beginnen en de voorzitters van Kamer en Senaat ontvangen. Toen men aan Caillaux vroeg wat zijn indrukken waren, zeide hij „Er is geen gelukkiger lot. dan het mijne." Bij het verlaten van het Elysée zeide Briand tot de daar aanwezige journalisten „Denk toch niet, dat ik telkens mezelf zal opvolgen. Ik kan niet voortdurend leven in een sfeer van vijan digheid. Thans heb ik de vrijheid en ik ben zeer verheugd." Toen men hem vroeg, wat het doel van zijn onderhoud met Doumergue was geweest, antwoordde Briand „Wij zijn eenvou dig gekomen om ons ontslag aan te bieden en den president te danken voor de wijze waarop hij ons bij de vervulling van onze taak heeft terzijde gestaan. Gister is aan Herriot opgedragen de nieuwe regeering te vormen deze aanvaardde de op dracht. arbeidshervatting op de oude basis mogelijk te maken ITALIË. Mussolini's sociale politiek. Mussolini heeft een commissie benoemd, be staande uit vooraanstaande bankiers, industriee- lcn, politici en economen, om te onderzoeken op welke wijze de tusschenhandel kan worden uitgeschakeld en de levensbehoeften voor de arbeiders tegen den laagst mogelijken prijs kun nen worden verstrekt. Mussolini heeft de com missie verzocht voor 25 Juli a.s. rapport te willen uitbrengen. In een vergadering der com missie, welke gisteren in tegenwoordigheid van Mussolini werd gehouden, werd besloten in de industrieele districten winkels te openen, waar de arbeiders goedkoop levensmiddelen en klee- 'ding kunnen krijgen. ENGELAND. In ieder geval geen subsidie. De bisschop van Litchfield heeft een schrijven gericht tot Baldwin, waarin hij hem verzoekt een deputatie uit de kerken te willen ontvangen, ten einde de crisis in het mijnbedrijf te bespreken- Bij dit schrijven was een mededeeling gevoegd van de mijnwerkersfederatie, waarin wordt ge zegd '„Het bestuur der federatie is bereid de aanvaarding van een overeenkomst bij haar leden aan te bevelen, als deze tot stand komt op de voorwaarden,welke door de leiders der kerk zijn geopperd. Baldwin heeft geantwoord, dat hij bereid is, de deputatie hedenavond te ontvangen, maar voegt hieraan toe, dat de voorwaarden voor hervatting van den arbeid slechts kunnen worden vastgesteld door een overeenkomst tusschen eigenaars en mijnwerkers. De regeering, zegt hij verder, kan volstrekt niet ingaan op het denkbeeld van een nieuw subsidie aan de mijnindustrie, ten einde de JOEGOSLAVIË. Drastische maatregelen. De bladen schatten de schade, welke door de overstroomingen is aangericht, op twee milliard dinar. De Donau heeft een bres geslagen in de dijken nabij Bohojevo, waardoor deze plaats onder water is geloopen. De regeering heeft, ten einde aan den nood der slachtoffers tegemoet te kunnen komen, in principe besloten, de sala rissen der ministers, afgevaardigden en ambte naren te verlagen. 2350 8J BELG1E. De spoorwegregie goedgekeurd. De Belgische Kamer heeft Zaterdag het wets ontwerp besproken betreffende de instelling van een nationale spoorwegmaatschappij. De minister van Spoorwegen zeide daarbij, dat men niet be hoeft te vreezen, dat het buitenland zal trachten invloed te krijgen in de maatschappij door de inwisseling van Belgische staatspapieren tegen aandeelen van de spoorwegen, want de Belgische staatspapieren zijn bijna alle in handen van Belgen. De Kamer heeft 4,en slotte het wetsontwerp waarbij de staatsspoorwegen worden over gedragen aan een Nationale maatschappij van Belgische spoorwegen, in eerste en tweede lezing aangenomen. log) Ook Herbert Creyson had bevel gekregen over een regiment en begaf zich na het korte verlof naar 't, leger hij had dus gelegenheid, spoedig de eerste lauweren te plukken in den veldtocht, die den 1 Januari 1847 b,egon. Doch bij zijne aankomst deed hij de treurige ondervinding op, dat juist kapitein Lenoir het bevel voerde over zijn regiment en dat zijn zoon Graven adjudant was. Hij was dus in handen zijner bitterste vijanden. He zaak liet zich niet meer veranderen en Herbert zag in, dat hij zich in 't onvermijdelijke schikken moest. Daarom maakte hij 't voor nemen den kolonel zooveel mogelijk te ontwijken en hem steeds de eer te geven, die den meerdere van den ondergeschikte toekomt. Ook tegen Graven zou hij vriendelijk zijn zooals 't onder officieren van gelijken rang past, zonder echter omgang met hem te maken. Tot zijn groote verbazing ondervond Herbert echter, dat. de twee Lenoirs zelfs zeer hoffelijk jegens hem waren. De eenige verklaring, die hij zich hiervan geven kon, was dat ze wellicht MEXICO. Actie der Katholieken. De Mexicaansche Roomsch-Katholieken heb ben door bemiddeling van de Nationale Liga voor de Verdediging van Godsdienstige Vrijheid hun bedoeling te kennen gegeven om de nieuwe op den godsdienst betrekking hebbende bepalin gen van de Mexicaansche regeering, welke op 31 Juli van kracht zullen worden, krachtig aan te vallen. In hun programma Wordt de medewerking van alle Mexicanen gevraagd voor het teweeg brengen van een ingrijpende economische crisis. Aan alle Mexicanen wordt gevraagd, zich te beperken tot het aanschaffen uitsluitend van de meest noodzakelijke benoodigdheden, het gebruik van voertuigen te vermijden, zich te onthouden van het bijwonen van openbare vermakelijkheden, zoo weinig mogelijk elec- triciteit te gebruiken, te weigeren hun kinderen naar openbare scholen te sturen en ten slotte actieve propagandisten te worden voor een algemeenen economisch en en socialen boycot van hen, die de regeeringsvoorstellen steunen. In dezen oproep wordt een brief van den aarts bisschop Del Mora geciteerd, waarin deze zegt, dat het plan steun verdient en waarbij hij de geestelijken en de leeken aanbeveelt, van gan- scher barte dit program te steunen. ALLERLEI. Uit Oslo Het Storting is door den koning ontbonden. Het Hof, waarvoor de leden van het vroegere kabinet-Berge zullen terechtstaan, is thans samengesteld uit 31 leden van het Lugting en 9 leden van het Opperste Hol'. Het proces zal vermoedelijk in October aanvangen. Uit Washington Senator Borah heeft den beheerder der gerequest-reerde buitenlandsehe bezittingen verzocht, hem inlichtingen te ver strekken omtrent 'de overdrachtacte met de Britsche regeer;ng van Amerikaansche spoor weg- en staal-obligaties ter waarde van 125 millioen dollar, welke tijdens den oorlog, toen zij in bezit van Duitschers waren, in beslag ge nomen waren en betreffende een soortgelijke operatie met Canada. Uit Berlijn Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Dantzig gemeld, dat 19 dezer de fi- nancieele commissie van den Volkenbond over den financieelen toestand van Danzig te Londen zal beraadslagen. De hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig, prof. Van Hamel, 'is reeds naar Londen vertrokken. Uit Londen Volgens een beslissing van het Hooge Gerechtshof te Dublin zullen Britsche patenten van voor December 1922 geldig zijn in den Ierschen Vrijstaat. Uit BoedapestDe links staande burger lijke oppositie-partijen hebben besloten één linksche partij onder den naam van nationaal- democratische onafhankelijkheidspartij te vor men. Uit Pretoria De Zuid-Afrikaansche re- geering heeft de uitnoodiging der Britsch-In dische regeering tot het houden eener „Aziatische conferentie" aangenomen. Binnenland. liet Ne,d.-Belgisch verdrag. De Belgische Kamer heeft het Nederlandsch- Belgisch verdrag Zaterdag met 96 tegen 1 stem en 9 onthoudingen goedgekeurd. Minister Van der Velde heeft daarbij een regeeringsverk laring afgelegd inz,ake het annexionisme. De Rijksmarinewerven. Dezer dagen is de instelling door den minister van marine ad interim te verwachten van een commissie, welke tot taak zal hebben het uit brengen van advies over de vraag, of de Rijks marinewerven in den tegenwoordigen vorm en omvang moeten worden gehandhaafd. 4213 6 hierdoor zijn stilzwijgen wilden verkrijgen over 't gebeurde in de boschkapel van Tip-Top. Want die zaak was niet erg geschikt om onder de officieren eene bijzondere achting voor den kolonel en zijn zoon op te wekken. Inderdaad was dit 't geval. Om deze reden behandelden ze hem zoo hoffelijk, ofschoon ze hem in 't hart den bittersten wrok toedroegen. In New Orleans had kolonel Lenoir bevel gekregen een aantal vrijwilligers in 't regiment op te nemen en hen in den wapenhandel te oefenen. Op zekeren dag, toen Herbert naar de oefe ningen der jonge manschappen stond te kijken, bemerkte hij een vrijwilliger, wiens gang en hou ding hem bekend voorkwamen. Na eenige schreden deed de aanvoerder de afdeeling een wending maken en nu zag Herbert den jongeling in 't gezicht. De vrijwilliger in 't grove soldatenpak was wie beschrijft zijne verbazing, Traverse, de verloofde van Clara Day. Beschaamd sloeg deze de oog en neer, toen hij zijn vriend bemerkte. Na het exerceeren werden de recruten naar de kazerne gebracht. Herbert volgde op eenige schreden de afdeeling, waarbij Traverse was. Toen de soldaten vrij waren, riep hij zijn vriend. Herbert reikte hem de hand en zeiTraverse, hebt ge u ook onder onze banier geschaard Welk een geluk, dat we ons hier ontmoeten Haag meldt Naar wij meenen te weten, hebben bij de ontmoeting in het Holland Huis te Brussel tusschen den Belgischen minister van landbouw, den heer Baels en mr. J. B. Kan, Nederlandsch minister van binnenlaudsche zaken en landbouw, besprekingen plaats gehad, waarbij verschillende 'land- en tuinbouwbelangen van de beide landen betrokken waren. Het verbod van vleeschinvoer in Engeland. Zaterdag bevatte de „Westminster Gazette" een artikeltje van een Nederlandsch correspon dent over den vleeschinvoer uit Nederland. Voorts wijdt het blad drie kolommen aan het invoerverbod, dat het een protectionistische intrige ten behoeve van de Engelsche vleesch- trusts noemt. Volgens een deskundige, loupen de prijzen voor bepaalde soorten gevaar ver dubbeld te worden, én zal met September zoo goed als geen varkensvleesch meer te krijgen zijn. Het embargo is volgens Smithfield geen waarborg tegen besmetting, vooral nu haren en huiden van kalveren én varkens toegelaten worden en besmetting, zoo ergens, toch meer in de huiden dan in het vleesch zit.Als bewijs voor de bewering dat de regeering politieke doel einden heeft voert Smithfield aan, dat de Nederlandsche rëgeering de Britsche aangeboden heeft, op haar kosten waarborgen tegen be smetting te geven... Dr. Luther naar Curgaao. Men meldt uit Berlijn, dat de gewezen rijks kanselier, dr. Luther, weldra een reis zal onder nemen naar Guragao. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, geëindigd 15 Juli, in Nederland uitgesproken 80 faillissementen tegen 71 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Juli 1926 207-3 faillissementen tegenover 2281 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Eindelijk een oplossing. In een Zaterdagmiddag onder leiding van de heeren Peterse en Moltmaker gehouden vergade ring te Arnhem van het stakende personeel bij de tram te Zutphen Emmerik, werd met op 2 na algemeene stemmen besloten het compromis voorstel van den heer Van der Lande te aanvaar den en de staking op te heffen. Het autobus- bedrijf der N. V. is Zaterdagnacht 12 uur stop gezet. De werkgeversvereniging besloot Zater dag tot aanvaarding van dit compromis. Nederland en BeJgie. |L a n d- en tuinbouw belangen. Het Nederl. correspondentiebureau te Den Pensioen voor maatschappelijke werkers. Reeds langen tijd werd in de kringen van het maatschappelijk hulpbetoon de behoefte ge voeld aan een voorziening van den ouden dag der sociale werkers, die hun krachten aan de instel lingen geven en ook werden wel plannen voor zulk zien voorziening gemaakt. Deze plannen hebben nu onlangs een concreten vorm aange nomen met de oprichting van de Nederlandsche Centrale Vereeniging voor Pensioenverzekering van Maatschappelijke Werkers (De Pensioen Centrale), door een aantal personen van ver schillende richting, alle belangstellenden in kwesties van philanthropischen en maatschap en aard. Een geluk, ja fluisterde de vrijwilliger en nog wel als gewoon soldaat, bij zulk een wan ordelijken troep. Wat bekommert ge u over anderen, hernam Herbert. Je zoudt de eerste recruut niet zijn, die het tot generaal bracht. Traverse glimlachte treurig. Met een wee moedigen blik op zijn grof, op sommige plaatsen gelapt soldatenpak en de plompe schoenen, schudde hij treurig het hoofd. Wat mij betreft, ik verklaar je ronduit, zei hij, dat dit drillen en africhten en 't samenleven met zulk een samenraapsel van volk mijn vader landsliefde eerder afkoelt dan opwekt. Traverse, 't spijt mij je zoo te hooren spreken, hernam Herbert. Overigens waart ge toch nooit mismoedig Integendeel, ik had het tegenovergestelde gebrek, niet waar Gekendet mij als een mensch, die graag zijne klachten overschatte, die hoog wilde vliegen en voor wien geen doel te ver was om het te bereiken. Zie nu eens, hoe ver ik met mijn eerzucht en streven gekomen ben. Ik droomde van de schoonste verwachtingen, ik stelde mij een paradijs op aarde voor en nu sta ik hier met een verroest geweer in de hand bij een troep landloopers en vagebonden, om op commando rechts en links te keeren. Maar om 's Hemels wil, Traverse, riep Her- bert, wat bracht je tot het wanhopig besluit, Deze Vereeniging stelt zich ten doeldoor onderlinge samenwerking ten behoeve van die sociale werkers, welke, hetzij in dienst van om je te laten inlijven', indien je geen lust hebt tot soldaat spelen De nood, de ellende, de bittere teleurstelling in mijne verwachtingen en voor alles de treurige overtuiging, dat Clara mij vergeten en haar eed gebroken heeft Clara Zij, die u nog altijd bemint, die geen minuut van den dag laat voorbijgaan, zon der met liefde aan je te denken Hoe is 't mo gelijk, dat gij aan haar kondt twijfelen Ik heb 't ook niet eerder geloofd, dan toen ik een brief van haar ontving, waarin ze mij mededeelde, dat ze mij mijn woord terug gaf, wijl zij ook het hare niet kon houden. Hier, lees den brief en overtuig je, hoe na meloos ongelukkig ik ben, dan zult ge ook begrijpen, waarom ik soldaat ben geworden. Traverse haalde uit den borstzak van zijn soldatenjas een verfrommelden brief te voor schijn, dien hij zijn vriend overreikte. Met bevende hand opende Herbert ie schrijven. Hij kende het schrift van Clara me Traverse verzekerde hem echter, dat ><- van hare hand was. De brief bevatte de volgende weinige gelen WordI vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1