leveranciers 10 korting. Maar dal is nog niel genoeg de arbeiders betalen in de kcclen hooger prijzen voor de levensmiddelen dan in de winkels op Wieringen worden gevraagd. En dat bij loonen, die in een goede week 22.bedragen, maar in een misweek (met regendagen) son s dalen tot 15. Het behoeft geen beloog, dat de Wieringer bevolking bevreesd en bezorgd is. Reeds meer malen hebben op Zondagavond op den ver- bindingsdijk aanrandingen plaats gevonden door dronken polderjongens. En, zooals ge weet, heeft Zaterdagavond jl. een bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij één persoon gedood werd en eenige andere gewond. Dat zal nog wel de laatste doode niet zijn, waar hier zooveel slechte elementen rondloopen en de beste drinkers de eerste plaatsen innemen. Wel kan er natuurlijk dooi de aannemers zelf veel invloed worden uitgeoefend, en dat geschiedt ook bij sommigen. Maar de fout zit in het stelsel De putbaas moet geen keetbaas zijn. Men late de arbeiders zelf hun verzorger aanstellen, die dan in dienst van het werkvolk staat, zoodat bij eventueele on geschiktheid niet het werkvolk wordt ontslagen, maar de ongeschikte keetverzorger zelf. Alleen wanneer dit geschiedt, zal hier aan de wan toestanden een einde komen en deze moderne slavernij worden opgeheven. Dan krijgen de nette arbeiders hun kans en gebeurt het niet meer, dat deze zich afgeschrikt voelen, zooals één me vertelde, omdat hij het in dien „zwijnenstal" niet langer kon uithouden. Naar aanleiding van dit artikel heeft het Kamerlid Iliemstra den minister van waterstaat verzocht een onderzoek naar deze wantoestanden in te stellen en maatregelen daartegen te treffen. Sladh- en Gewestelijk Meuws. Eerste H. Mis. Aan een feestelijk versierd en met talrijke kaarsen verlicht priesterkoor werd hedenmorgen in de kerk aan het Frankenland een eerste plechtige H. Mis opgedragen door den weleerw. lieer J. .Jansen, missionaris der St. Joseph- Congregatie te Mill-Hill. Nadat de eerw. neomyst Zondag jl. te Mill-Hill door Z. D. H. Mgr.Bier- ihans, algemeen overste der Congregatie, tot priester was gewijd, mocht hij thans, in zijn vaderland terug, in tegenwoordigheid van vader en moeder en verdere familieleden en in zijn oude parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis aan God opdragen. Hij werd hierbij geassisteerd door den zeer- eerw. heer J. C. T. Jansen, deken van Zoeter- woude als presbyter assistens, pater Ludovi- cus Jansen O. P., pastoor te Nijmegen, als "diaken, pater M. v. Gent O.P. als sub-diaken en rector I. v. Gent, O.P., als ceremoniarius,allen familieleden van den neomyst.Op het'priesterkoor hadden nog plaats genomen de zeereerw. heer J. Nolet, pastoor te Schiebroek en voorzitter van de Rotterd. vereen, van Katholiek Onderwijs pater Richters, oud-stadgenoot en verder de' geestelijkheid der parochie. Een groot aantal geloovigen vulde het kerk gebouw, w.o. vele familieleden van den neomyst. Pater Damiamus van Gent O.P., kapelaan te Rotterdam, eveneens lid der familie, hield een treffende rede, waarin hij wees op het verheven ambt van het priesterschap. Hij sprak met Pau las, dat de priester uit den mensch is gekozen en voor den mensch is aangesteld, om hem in gees telijken nood bij te staan en hem te sterken in den moeilijken strijd van het leven. Wij moeten God, alsook de ouders van den uitverkoren neo myst dankbaar zijn, dat zij wederom een priester in ons midden gaven, een priester, die is de tus- schenpersoon van God en den mensch, plaats bekleder van Christus en eenige offeraar van het onbloedig offer der H. Mis. De gewijde spre ker wenschte de ouders geluk, met dezen heerlij ken dag, waarop hun zoon door God is geroepen tol, de incest verheven taak, die de mensch kan volbrengen. Tenslotte spoorde hij den neomyst aan om al zijn krachten en talenten in dienst te stellen van het heil der mensehheid en tot Morie van God. Hierna werd het H. Offer met de grootste plechtigheid voortgezet. Het bijna voltalli- zangkoor der kerk zong voor deze gelegenheid op indrukwekkende wijze de „Missa Trinitas" van Hub. Guypers, alsmede eenige plechtige gezangen, w.o. O Salutaris Hostia.,solo en na de H. Mis het „Laudate" van Ruigrok. Het was een roerend oogenblik toen de ouders uit de handen van hun priester-zoon de H. Com munie mochten ontvangen. In den namiddag werd in de pastorie van het Frankenland gerecipieerd, waar talrijke stad^e- nooten vrienden en hekenden den neomyst °cn zijn familie kwamen gelukwenschen. Recollectie. Voor de leden van het Retraitefonds heeft hedenavond in de Frankelandsche kerk een recollectie plaats. Het Eucharistisch Triduum voor zieken. Zooals reeds werd aangekondigd, zal de eerw hoofdverpleegster op a.s. Zondag, 25 Juli zitting houden in het St. Liduinagesticht aan de' N. Haven. Dc zittingsuren zijn vastgesteld op n.m. H tot 3 en 4 tot. 5 uur. Op genoemde uren moeten alle zieken, die aan het Triduum willen deelnemen, hun naam en adres lateii opgeven bij de hoofdverpleegster, die desgewensebt ook alle inlichtingen omtrent het Triduum verstrekt. Nogmaals zij medegedeeld, dat aan liet Triduum kunnen deelnemen alle zieken, liggende zoowel als loopende, van Schiedam en naaslé omgeving. De meer ernstige zieken moeten echter vooraf aan hun geneesheer vragen of er tegen deelname geen bezwaar bestaat. Het SI. Liduina-Comité zal zich beijveren het vervoer dei zieken zoo goed mogelijk te organi- seeren, en het verblijf der zieken in de kerk tot een waar feest te maken. De Triduumboekjes, waarin alle plechtigheden en liederen zijn opgenomen, zullen a.s. Zondag op liet spreekuur verkrijgbaar zijn tegen den prijs van 75 cents. Het aanschaffen van zoo'n Triduumboekje is verplichtend, behalve voor minvermogende deelnemers. Wij vertrouwen op de algemeene deelname van alle Schiedamsche zieken en gebrekkigen, opdat het Triduum in de stad van St. Liduina méér nog dan in.de andere plaatseri, waar het gehouden is, een succes moge zijn. Het St. Liduina-Comité. Tragisch. Gisteravond zes uur vond politie langs den R'damschedijk, onder onze gemeente, een man in bewusteloozen toestand naast hem lag een half gevulde flesch met lysol. De man werd getransporteerd naar den politiepost, waar dr. de Leeuw constateerde, dat de ongelukkige van de lysol gedronken had en in levensgevaar verkeerde. Terstond daarop werd de toen nog onbekende overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij hedennacht is overleden. Informaties bochten aan het licht, dat de man een 58-jarige Rotterdammer was, genaamd Scholte, die sinds Zaterdag, na een huiselijken twist, vermist werd. De Hoogstraat. Hedenmorgen heeft men op den hoek Korte Dam een aanvang gemaakt met de herstraling van de Hoogstraat. Gister slaagden bij het te Rotter dam gehouden examen nuttige handwerken o.m. de dames M. H. van Wagtendonk en A. de Jong, van hier. Aan de Chr. H. B. S. 5-j. c. te V 1 a a r- dingen slaagden gister voor het eindexamen o.m. 1. Hoogendam en J. Scheurkogel, beiden van hier. Gistermorgen 11 uur is op den hoek Westvest-Vlaardingerdijk een luxe auto van de Mij. Unique, Lange Haven alhier, aan gereden door een vrachtauto van de firma Wieland te R'dam, doordat de chauffeur van den laatsten wagen de bocht verkeerd nam. De auto van „Unique" werd beschadigd aan vooras, radiateur en spatscherm. Hoewel de chauffeur van Wieiand doorreed, kon zijn nummer opgenomen worden, waarna het niet moeilijk viel den dader op te sporen. UitStompwijkisnaarhierterug- gebracht de 9-jarige G. v. Loenen, die voor de zooveelste maal de ouderlijke woning ontloopen is. De glasblazersfamilies uit Ju- met hebben gister den geheelen dag tot laat in den avond weer doorgebracht onder den boom bij het rosarium aan de Broersvest. Heel wat deelneming werd er daar aan hen besteed toen echter gisteravond de ware toedracht der zaak bekend werd, sloeg de stemming merkbaar om. Wij vernamen nog, dat van gemeentewege de heeren v. d. Vlies en v. Gorkum naar Jumet zijn gezonden on zich persoonlijk van den stand der zaken aldaar te overtuigen en, zoo noodig, met de fabrikanten over verbeteringen te onder handelen. Hedenavond worden zij terug verwacht. UIT ROTTERDAM. Tramlijn 8a. Naar wij vernemen, ligt" het in het voornemen van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmij. iijn 8A, die van het Beursplein naar het Haven- spoor rijdt, met September op te heffen, teneinde ten behoeve van de lijnen 12 en 12a het noodige materiaal vrij te krijgen. De klacht tegen de Rotterd. Bankverceniging. Enkele weken geleden werd melding gemaakt van een klacht'door den heer Van H«es, oud- secretaris der directie van de firma Wm. H. Muller Co., bij de justitie ingediend tegen het bestuur van de Rotterdamsche Bankver- eeniging. Naar de „Telegraaf" onlangs wist te melden, heeft genoemde heer zijn klacht inge trokken. Hij zou sindsdien voor goed naar het buitenland zijn vertrokken. Intusschen verzekert „Het Volk", dat in zijn nummer van gisteravond een hoofdartikel aan deze zaak wijdt, dat de justitie, al is de klacht dan ook ingetrokken, het onderzoek ijverig voortzet. Verschillende personen zijn reeds ver hoord, en het blad zegt, goeden grond te hebben om te verwachten, dat alsnog aan de zaak gevolg zal worden gegeven. Mr. A. R. Zimmerman's vertrek naar Amerika. Gisteravond is mr. A. R. Zimmerman, oud- commissaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk, met het stoomschip Rotterdam van den Holland-Amerikaüjn naar New-York ver trokken. Om hem uitgeleide te doen bevonden zich o.a. de heeren A. H. Sirks, hoofdcommissaris van politie en een vertegenwoordiger van het Oostenrijksch consulaat alhier aan boord. In een onderhoud, dat men met mr. Zimmer man had, deelde hij mede, liet voornemen te hebben tot October in de Vereenigde Staten te blijven. Mijn lezingen vangen, zoo zeide hij, te Williamstown bij Boston aan. Daarna zal ik aan de Columbia University te New-York spreken. Ik zal in hoofdzaak over de sanccring van de Oostenrijksche financiën spreker. UIT DELFT. Een razzia op auto's. Het technisch personeel der politie alhier heeft Maandag de langs het Oude Delft passeerende twee- en vierwielige motorrijtuigen gecontro leerd. Speciaal werd een onderzoek ingesteld naar de" rem- en stuurinrichtingen. Bij deze inspectie is gebleken, dat nog tal van bestuur ders de veiligheidsvoorschriften al heel slecht in acht nemen. Bij verschillende auto's bleken, evenals bij de vroeger gehouden controle, de remmlfn onvoldoende te werken, terwijl ook aan dc stuurinrichtingen nogal eens het een en ander haperde. Eenige chauffeurs werden verplicht om hier ter stede verschillende herstellingen te laten uitvoeren, alvorens zij hun tocht mochten voortzetten. Andere bestuurders zagen wij op de binnenplaats van het politiebureau, waar de inspectie werd gehouden, druk bezig met het reparceren van de door de politie opgespoorde defecten. Op welke róekelooze en zeer onverantwoor delijke wijze soms wordt gereden, daarvan leverde een Haagsch chauffeur het bewijs. Bij den door hem bestuurden auto bleken noch de hand- en noch de voetrem" te werken, waarom dat vehikel dan ook door de politie in beslag is genomen. Het spreekt vanzelf, dat van de gecontro leerde auto's ook vele uitstekend in orde waren. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officicclc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de CAPSULE- FABRIEK „HOLLAND" om vergunning tot uitbreiding van de capsulefabriek in het pand Schie 88a-b, kadaster Sectie A. nos. 1389, 1562, 1561 en 859, met 11 elcctromotoren van totaal 19.55 P. K„ drijvende diverse werktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den lden Augustus, des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der gemeente van de schrifturen, die terzake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. "V olgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of één ol meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 21 Juli 1926. Gemeenteraad. Zitting van 16 Juli. Agenda. 9. Voorstel van ~B. en W. tot vaststelling van een nieuwe Verordening op de heffing van legesgelden in de gemeente Schiedam. De heer v. d T e m p e 1 (C. H.) vraagt, of het niet mogelijk is, dat degenen, die veel het kada ster moeten inzien, een abonnement kunnen krijgen, b.v. voor 5 per jaar. De heer H ij man (V.D.) vraagt, of instellin gen van weldadigheid, kerkelijke genootschap pen en dergelijke niet gratis inlichtingen zouden kunnen bekomen. Wethouder B o d d e ii s zegt, dat hij tegen het instellen van een abonnement voor het raad plegen van het kadaster geen bezwaar heeft, doch voor een eenheidsprijs als de heer v. d'. 1 enipel wil, voelt hij niets. Voor iemand, die b.v. dagelijks komt, is 5.te weinig. Spr.wil wel een regeling treffen die meer overeenkomt met de billijkheid. Wat de vraag van den heer Hij man betreft't gebeel gratis raadplegen voor de genoemde inrichtingen acht hij niet goed reductie lijkt wethouder beter. De heer Scheffers (R. K.) zegt, dat hij uit de nieuwe regeling niet heelt kunnen lezen of het kosteloos trouwen op Woensdag en Don derdag tusschen 9—10 uur gehandhaafd blijft. Spiverzoekt om opheldering over dit punt, omdat dit uur zoo belangrijk is voor katholieken, die na liet burgerlijk huwelijk in de kerk trouwen. Weth. B o d d e s zegt dit niet te weten, maar hij zal 't onderzoeken. De heer v. dTempel begint nog eens te pleiten voor goedkooper tarief voor de kadaster bekijkers, wat hem de vermaning van den voorz. op den hals haalt, niet zoo voor eigenbelang te spreken. I enslotte wordt besloten dit punt aan te houden tot een volgende vergaderingweth. Boddeiis krijgt dan tevens gelegenheid, eenige wijzigingen aan te brengen. 10. Prae-advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de Permanente Commissie voor den Georganiseerden Middenstand om me dewerking te verleenen om de winkelstraten te asphalteeren, te beginnen met de Hoogstraat. De heer II ij m a n is niet Verwonderd, dat het advies van B. en W. afwijzend was. Niettemin wil hij nog eens wijzen op het belangrijke van deze zaak en er bij den Raad op aandringen, dat hij besluite, om de voornaamste winkelstraat te asphalteeren. 't Wandelen in de straat zal toenemen, de verkoop' eveneens" en daar zal de gemeente ook haar voordeel van hebben. Voor 'n 27000 mag men dit niet nalaten, temeer daar de bewoners wel genegen zijn iets meer straatbelasting te betalen. Wat de stoepen be treft zij kunnen geen bezwaar opleveren, omdat spr. weet, dat de eigenaars medewerken willen in zooverre, dat zij zullen toestaan, dat de buizen van gas- en waterleiding onder hun stoepen aan gelegd worden. De firma Gouka wil haar stoep zelfs afstaan, indien de gemeente de verandering wil betalen. Spr. dringt bij den raad aan op een beslissing in deze vergadering. De heer Brounts (R. K.) is eveneens een voorstander van de asphalteering der Hoogstraat De tegenwoordige toestand is onhoudbaar en bovendien: wanneer het Koemarktplan uitge voerd zal zijn en dit. moet aansluiten op een ellendig bestrate Hoogstraat, zal/dit lijken op een vlag op een modderschuit. Spr, becritiseert het antwoord van B. en W. op enkele punten en meent dat een bedrag van 27000 niet zoo hoog is, dat het niet op buiten gewoon gebracht zou mogen worden. De mede werking van Gemeentewerken en speciaal van weth. Houtman ontbreekt echter. Wanneer alles dan zou moeten afstuiten op de hooge kosten heeft spr. een tusschenvoorstel n.l. het nemen van een proef op een gedeelte van de Hoogstraat met den koperslakkei, die in meerdere plaatsen oa. Maastricht gebruikt wordt tot groote bevrediging. Met dezen kei die niet duur is "is een geruischlooze bestrating te vormen. Volgens berekening van den dir. van Gem. werken kost die bestrating 9.50. per M2., terwijl 'n gedeelte van dc keien op de Hoog straat 12.50 kost. In Maastricht heeft de directeur van Gemeen tewerken aan spr. verklaard, dat hij deze be strating zelfs prefereert boven asphalt. Spr. stelt tenslotte den Raad voor, Gemeente werken last te geven tot het nemen van een proef op de Hoogstraat over, 200 M2. met den koperslak-kei. De heer v. Dorp (R. K.) verzoekt B. en W. dat zij er uit economisch belang toe besluiten alle voorname straten van een geruischloos dek te voorzien. Door het enorme gedreun, veroor zaakt door het drukke gerij, hebben de huizen heel vee te lijden. Weth. de Bruin (S. IJ.) die blijkbaar de sprekers niet goed gevolgd heeft, meende tegen spraak ontdekt te hebben tusschen de uitlatin gen van de heeren Hijman en Brounts. Hij maakt zich daar danig vroolijk om, tot een woedend protest van den heer Hijman, hem wat voorzich tiger maakt. Weth. wordt dan ernstig en protes teert als Hoogstrater tegen de extra-belasting, die de heer Hijman de bewoners wil opleggen. Hij noemt bet een aanmatiging, wanneer de heer Hijman uit naam van allen spreekt, beschul digt de asphalt-voorstanders van groote over drijving en concludeert, dat Schiedam in dezen tijd geen 30.000 mag vermorsen voor een fictie van enkelen. De voorzitter zegt, dat de comm. van gemeentewerken de asphalteering wel degelijk als n belangrijke zaak beschouwt, maar zij houdt ook rekening met het algemeen belang en de technische moeilijkheden. De asphalteering is uit den tijd. De laatste jaren worden meer de z.g. Topica-bedekkingen aangewend zoo ook op de Nieuwstraat, waar het nieuwe dek goed vol doet. De vergelijkingen met andere steden gaan niet op, want hier is de grond geheel anders. In R'dam is de koperslak-kei geprobeerd; hij is inderdaad geruischloos, maar duur en wordt verbazend glad. Toch wil hij 't voorstel van den heer Brounts om eens over 200 M2. een proef te nemen, in beraad nemen. Spr. neemt evenals de heer Hijmans graag een beslissing over de Hoogstraat, die spoedig lier- straatmoet wordend Deze herstratingkost 1000) Tegen een bestrating met Topica voor de Hoog straat, somt spr. de verschillende oude bezwaren op. Zoolang er trouwens nog stoepen liggen in de Hoogstraat is er nauwelijks aan te denken. Dat de firma Gouka mee wil werken prijst spr., maar een verandering aan de pui aldaar kost minstens 600. Spr. stelt voor, dat de Raad tot herbestrating van de Hoogstraat besluite (alles is er reeds voor klaar) en dat overigens de middenstanders dili gent blijven en ijveren voor het afstaan van stoepen. B. en W. zullen de kwestie onder hun aandacht houden en zoodra de financiën het toe laten, tot een geruischlooze bestrating over gaan. Spoedig zal dit echter niet gebeuren, want op de volgende begrooting zullen bedragen moeten worden geplaatst voor de spoorWegaansluiting op de Haven, de nieuwe begraafplaats en de oeverherziening:. De heer van der M o s t (A. R.) dient een motie in, waarin Gemeentewerken wordt ver zocht, bij het aanschaffen van nieuw materiaal, met de toekomstplannen voor een geruischlooze bestrating rekening houdt. Op verzoek van den v o o r z i 11 e r, die zegt, dat Gemeentewerken dien wenk niet noodig heelt, trekt de heer v. d. Most die motie in. Nadat de heer H ij in a n nog een laatste woord ten gunste van zijn plan gesproken heeft, wijst de heer Brounts den voorz. er op, dat zijn uitlating over de duurte van den koperslakker Op reis kunt D Parol niet missen tegen Zonnebrand,Doorzitten en Stnkloopen O-lui; In

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2