OMSTiMEXEM. Kasteel „Bet OnweersnesL" FEUILLETON. 49ste Jaargang. wttMMH Donderdag 22 Juli* 1926 No. 14612 Bureau KOEMARKT! 4. - Telefoon Intercommunaal 68085 I ostbus 30. A bonne men ten'per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ëjn 15 regels /|1.75 elke regel daarboven[f35 cent, 3gmaal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezongen.t. irrl;rT. r-m cTn nrnti«-On(ii»vallpnvprzekeriDa f 569 bij levenslange geheele invaliditeitt 206 bij verlies van een hand, voet ol oog i 200 bij dood t _0 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 Juli 1926 het ver zoek van 1. KUIJPER, VAN DAM en SMEER te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van absinth tot een hoeveelheid van 7445 H.L. in de panden Westvest 19, 21 en 23, kadaster Sectie L. Nos. 2401 en 2402 2. de firma VISSER en CO. om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van spiritus tot een hoeveelheid van 700 H.L. in het pand Lange Haven 46, kadaster Sectie C. No. 55 3. SPIJKER EN VAN VLIET om vergunning tot uitbreiding van de inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Christiaan Iluygen- straat 12, kadaster Sectie I. No. 2237 (ged.), door bijplaatsing van 2 electro moto ren van resp. 3 en 7\ P.K., drijvende een vlak- en lij stenschaaf machine, een vandiktebank en een slijpbanlc en door verwijdering van een electromotor van 5 P.K., drijvende een vandiktebank. VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 23 Juli 1926. vermogensaanwas, hetgeen te verkiezen is boven een beroep op financieelen steun van het buiten land. Herriot- verdedigde zijn optreden van jl. Zaterdag tegen de regeering-Briand en ontkende, dat hij gehandeld had uit partijbelang. Na afloop van de zitting moesten de leden van het kabinet zich door een achterdeur ver wijderen, daar de ontzettende menigte, die bij het gebouw der kamers was samengeschoold, een dreigende houding aannam. Herriot begaf zich terstond naar den president der republiek in het Elysée om het ontslag van het kabinet in te dienen. Doumergue is onmiddellijk begonnen te onder handelen. Het is waarschijnlijk, dat hij aan Poincaré heeft opgedragen een kabinet te vor men. Een paniek op de Ne w-Y orksche beurs. Een sensationeel gerucht volgens hetwelk de Banque de France gedwongen zou kunnen zijn om morgen haar betalingen te staken, omdat de biljetten-circulatie het wettelijké maximum bereikt zou hebben, veroorzaakte tegen het slui tingsuur een scherpe daling op de effectenbeurs te New-York. De prijsnoteeringen daalden met 2 tot 8 punten, omdatdespeculamtentot overijlde realisaties poogden over te gaan. De frank ver loor de helft van zijn winst van heden 20 pun ten. Buitenlandseh Nieuws. RUSLAND. Een beestmenseh overleden. Het lid van den Hoogsten Economische!) Raad en voorzitter der voormalige Tsjeka, Djerzjinski, is in den ouderdom van 49 jaar te Moskou overleden Volkscommissaris Djerzjinski, wiens dood wij meldden, is gestorven aan een hartverlam ming. Onder het tsaristisch régime bijna onafge broken banneling in Siberië, keerde Felix Djer zjinski na de Kerenski-revolutie vandaar terug. Hij werd na de tweede, de communistische re volutie, belast met de leiding der Tsjeka, de politieke staatspolitie en kreeg als zoodanig den naam van den „Zwarten Pope van het Bolsjewisme", om de ontzettende wreedheden die onder zijn oppertoezicht de Isjeka aan haai slachtoffers pleegde. Djerzjinski oefende zulk een terreur uit, dat men algemeen aan zijn ver stand twijfelde. De taak der Tsjeka die later den naam kreeg van G.P.U. (Gepeoe) was, e tegenstanders van het bolsjewistisch régime ui te roeien. Djerzjinski spaarde er niet één. Mar teling en massamoord was schering en inslag van zijn beleid. Hij liet 512 onschuldigen terecht stellen na de vermoording van zijn mede-terro rist Oeritski. SILEZIE. Vier aanslagen t e g e 1 ij k. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Polowo tegen het huis van den broeder van den onlangs tot li jaar gevangenisstraf veroordeel den rector Dudek, een dynamietbom geworpen. Dudek werd ernstig gewond, terwijl het huis zwaar beschadigd werd. Ook te Hohenlohe hütte is een aanslag met een dynamietbom ge pleegd en wel tegen den predikant aldaar. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn is voorts te Kattowitz een bomaanslag gepleegd tegen den uitgever van het blad „Polonia", ter wijl ook in een schouwburgzaal een bom is geworpen. spoorwegkringen een tijd, waarin het niet moge lijk zal zijn, het aantal arbeiders te verkrijgen, dat noodig is om de werken, welke men ont worpen heeft, te kunnen uitvoeren. De oorzaak van dit verschijnsel moet hoofd zakelijk worden gezocht in de beperking van de immigratie. De spoorwegen konden voorheen in hun behoefte aan arbeiders voorzien uit de landverhuizers daar deze echter in den loop der tijden voor beter werk geschikt worden, be gint zich nu gebrek aan nieuwe immigranten te doen gevoelen. Om de gevolgen van dit tekort te voorkomen, heeft men methoden en werktuigen ingevoerd, die arbeid besparen, niet zoozeer uit hoofde van de daarmede gepaard gaande besparing van loon als wel om denzelfden arbeid met een geringer aantal arbeidskrachten te kunnen uitvoeren. Wat de werkzaamheden betreft, die van het jaargetijde afhankelijk zijn, is men bezig deze ook voortgang te doen hebben in den tijd, waar in men ze vroeger placht stop te zetten. Vele spoorwegen zijn met bepaalde werken vroeg in het jaar begonnen en hebben ze zoo spoedig mogelijk doen uitvoeren, om reeds in den zom'cr daarmede gereed te zijn, een en ander in verband met het gebruik van de arbeiders voor den eigen lijken spoorwegdienst, waaraan wegens de oogsl- beweging groote eischen worden gesteld, terwijl ook tal van arbeiders zich voor het binnenhalen van den oogst op het land verhuren. CHINA. Grensincident b ij Hongkong. Naar gemeld wordt, zijn twee Europeesche politie-agenten en vier leden der bemanning van een Britsch patrouillevaartuig door Ghineesehe posten op de territoriale grens in de Sjamtsjoen- rivier aan boord van het schip „Schana gevan gen genomen. Een afdeeling militairen is uitge zonden, om de gevangenen te bevrijden. Nader meldt Reuter, dat de politieagenten thans weer in vrijheid zijn gesteld en naar Hong kong zijn teruggekeerd. ernstig gewond. De winkels in de woelige wijken der stad zijn gesloten. De toestand is zeer ernstig. Nadert meldt Reuter, dat de politie, na op verschillende punten der stad op de menigte gevuurd te hebben, er in geslaagd is. de rust te herstellen. Tot dusver werden 33 personen ernstig gewond. Uit Parijs Gisteravond laat is medege deeld, well|e bedragen er bij de Caisse de Dépots en bij de spaarbanken zijn opgemmen. Van 11 tot 20 Juli werd 14.245.000 francs gedeponeerd en 10.691.000 francs opgevraagd, zoodat 10.691.000 francs meer werden opgevraagd dan gestort. Uit Moskou De Russische pers publiceert mededeelingen over Poölsehe toebereidselen aan de Litausche grens. Hef doel zou zijn, onder de in Litauen woonachtige Polen een Opstand te provoceer en. Binnenland Eerste Kamerverkiezingen. De voorzitter van het Centraal Stembureau maakt bekend, dat de openbare zitting voor de nummering van de eandidatenlijsten voor de Eerste Kamerverkiezingen zal worden gehouden op Maandag 26 Juli, des voormiddags te 11 uur, in het lokaal van het gemeentehuis te 's Graven- hage, voorheen voor de vergaderingen van den raad bestemd. GRIEKENLAND. Naar normale toestanden. De verwachte vrijlating der naar het eiland Naxos verbannen voormalige Grieksche minister presidenten en andere politici werd heden be volen. De huidige minister-president. Eutaxias ver klaarde, dat de gedeporteerden vei lof zullen krijgen Zaterdag naar Athene terug te keeren. Ook de vervolging tegen Papanastasioe ingetrokken FRANKRIJK. Weer 'n kabinetscrisis. De' Fransche Kamer heeft de motie van ver trouwen in het kabinet-LIerriot- verworpen me 190 tegen 237 stemmen. Voordat in de Fransche Kamer de stemming plaats had, stelde Herriot de vertrouwenskwestie Hij deed een beroep op steun voor een politiek om den franc te redden door een belasting op den 131) Op zekeren morgen, den 3en September, vond majoor Greyson zijn vriend op de voor posten. Hij schrok heelemaal over zijn jammerlijk uitzicht en vroeg hem deelnemend of hij ziek was. Je ziet er ellendig uit! riep hij. In plaats van hier op post rnoest je eerder op de ziekenlijst staan. Wat scheelt je Traverse had eerst voor den majoor het ge weer gepresenteerd, daarna zette hij het al, om zijn vriend te antwoorden. Ik ben ziek naar lichaam en ziel, hervatte hij. Ik zeg je, Herbert, dat 't zooniet lang meer kan duren, anders zal ik weldra onder de dooden zijn. Spreek, wat is er voorgevallen, dat ik je zoo ontmoedigd zie? Natuurlijk weer een hatelijk heid van den kapitein Ja Maar ik wil niet klagen, het zou kinder achtig zijn over een lot te morren, dat ik mij zelf bereid heb Wees niet kleingeestig, vriend, vermaande de majoor. De oorlog zal weldra geëindigd zijn, wanneer Mexico binnen eenige dagen ingenomen is, kan de vrede niet lang meer uitblijven. Dan kunt gij weer aan uwe praktijk gaan en dokter Rocke worden, voegde hij er bij. AMERIKA. Gebrek aan arbeiders. Terwijl in de meeste landen van Europa over werkloosheid wordt geklaagd Duitschland en Engeland moeten daarbij in de eerste plaats worden genoemd, Frankrijk vormtonder de groo te landen een uitzondering vreest men bij Amerikaansche spoorwegen, dat men in de naas te toekomst niet meer over de noodige arbeids krachten zal kunnen beschikken, speciaal wat betreft het onderhoud van den weg. Sedert jaren heeft men geen klachten over gebrek aan arbeiders gehoord, doch nu voorziet men m ALLERLEI. Uit Philadelphia De Amerikaansche minister van Marine Wilbur, die gisteren op de marine werf te Philadelphia een gedenkteeken onthulde met betrekking tot het, honderdvijftigjarig be staan van de Amerikaansche marine, gaf uiting aan de. hoop, dat de marine zich in de volgende jaren krachtig zal ontwikkelen. In vredestijd zoo zeide de minister, moet er ineer geëxperimen teerd worden, want in oorlogstijd wordt al het gebruikte op de proef gesteld. Uit Moskou: Een detachement Perzische opstandelingen van ongeveer 700 man, dat door regeeringstroepen achtervolgd werd in de streek van Gaudan, is de grens van Sovjet-Rusland overgekomen. Het detachement werd ontwapend en geinterneerd. Uit Berlijn Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de tekst van het, Turksch-Russisch handelsverdrag en een aantal belangrijke docu menten verdwenen zijn. Uir Ottowa De Canadeesche premier Meighem heeft medegedeeld, dat op 14 Septem ber a.s. de algemeene verkiezingen zullen worden gehouden. Uit Calcutta Bij de gevechten van gister ochtend tusschen Hindoes en Mohammedanen, waarbij door de politie op de menigte gevuurd werd, zijn zeven personen gedood en verscheidene Het voorstel-mevrouw Boissevain. Prov. Staten van Noord-Holland behandelden eergisteren het rapport der commissie, naar aanleiding van het voorstel van mevrouw Boissevain tot toekenning van pensioen aan weduwnaars en weezen van vrouwelijke Ge deputeerden. Mevrouw Boissevain betoogde, dat het bij haar om het beginsel gaat. Het, was een teleur stelling voor haar, dat de commissie van advies zoo huiverig is geweest, al' te wijken van het bestaande. Zij heeft voor geen enkele vrouw iets meer gevraagd dan aan de mannen wordt gegeven, maar ook niets minder. Om nu een onzuivere stemming te vermijden, is zij bereid haar voorstel in te trekken, onder voorwaarde, dat Ged. Staten de geheele zaak van het weduw naarspensioen voor de ambtenares in studie nemen. De forenzenbelasting. Naar het „Wkbl. v. BI. cultuur" verneemt, is er ernstig sprake van, dat degenen, die in een der bloembollenveilingsgebouwen in den streek een zitplaats gepacht hebben voor zoover zij niet in de gemeente wonen waar de veiling gelegen zullen worden aangeslagen als 't Is mogelijk, dat je gelijk hebt. Mogelijk en waarschijnlijk is 't, dat ik dien dag niet meer beleef. Ik heb in twee, drie nachten nier meer geslopen, misschien is dit een gevolg van den strengen dienst, ik ben heelemaal uitgeput. Een bang voorgevoel van een naderend onheil drukt mij zwaar, ik verklaar je ronduit, Herbert, dat ik mij nooit zoo ongelukkig gevoeld heb. Ik heb drie^ dagen bestendig dienst gehad. Loop heen, riep Herbert, houd moed en zet een vroolijk gezicht op, daardoor ergert ge uwe vijanden 't meest. Denk aan uwe lieve bruid, aan uwe goede moeder en stel u voor, dat ge binnenkort een benijdenswaardig echtgenoot zult zijn en dat u een gelukkig en onbezorgd leven op Willow-Heights wacht. Dit zal uw moed op nieuw doen opflikkeren en je de noodige kracht geven, het zoolang uit te houden als het de plicht gebiedt. Ach, Herbert, je weet niet, welke redenen tot bezorgdheid ik heb, hernam de jongen zuchtend. Ik vrees, dat 't hun gelukken zal, mij heel en al uit te putten en indien ik dan eens in den dienst te kort bleef Hoe zou dat mogelijk zijn vroeg majoor Greyson verwonderd. Je zult begrijpen, wanneer ik je mijnelij- densgeschiedenis der drie laatste dagen vertel, zei Traverse. Doch 't is hiertoe de plaats niet en ik kan je zoo lang niet in je ronde ophouden. Dat gaat niet, doch kom na uwe aflossing in mijne tent. Ik zal voor een glas punch zorgen forens in de plaatselijke inkomstenbelasting. Noodtoestand. In verband met den dreigenden noodtoestand in de Brabantsche textielindustrie is een com missie van werkgevers en werknemers gevormd, welke zal onderzoeken, welke afweerinaatregelen moeten worden genomen. R. K. Vrouwenbond. Van schoone dagen! Mej. Toos Post schrijft ons namens het cotnité van voorbereiding Het program van actie door den internatio nalen vrouwenbond ook aan de afdeelingen van onzen Hollandschen vrouwenbond uitgereikt, en dan kunt ge uw hart voor mij uitdtrorLn. De majoor ging heen, terwijl Traverse hem treu rig nakeek. Ik zou u in uw tent bezoeken. Maar zullen ze mij daarvoor een minuut tijd laten. Zeker niet, zuchtte hij, en ge zidt vergeefs op mij wach ten. Herbert zag inderdaad zijn armen vriend den ganschen dag niet meer, en toen hij 's avonds naar hem vroeg, vernam hijdat hij met patrouille op verkenning was. Den volgenden morgen vroeg hij weer te vergeefs naar den jongen vrijwilliger Nu heette het, dat Traverse voor levensmid delen uitgezonden was en 's avonds meldde men hem, dat hij als ordonnans een officier vergezel de, die aan generaal Gutmann een geheim In richt moest overbrengen. Traverse had gelijk, zei Herbert bij zich zelf, naar 't schijnt, hebben ze zijn ondergang be sloten. Nu begrijp ik alles. Eergisteren was hij reeds zoo uitgeput, dat hij nauwelijks op zijn beenen kon staan. Hij zei, dat hij onafgebroken drie dagen dienst hacl gehad en nu nog twee da gen op marsch. Die duivel van een Lenoir en die schandelijke Zuten hebben 't listig uitgedacht- Ze zullen hem nu op een post zetten, voorts afwachten, dat hij inslaapt, om hem dan te ver rassen. Ja, ja, zoo is 'tO, die ellendelingen! Dit bedoelde de arme jongen als hij sprak over een naderend onheil. Hoe zal hij zich nu redden Is gehoorzaamheid niet de eerste plicht van een soldaat. Maar dat ze voorzichtig zijn, die boos wichten, anders vallen ze zij voor mijn in den kuil, dien armen vriend graven. Ten min ste zal ik de zaak den commandeerenden gene raal melden, wanneer het zoover komt. Den vol genden dag begaf zich de jonge majoor vroegtij dig naar de tent van officier van Zuten en ver langde den soldaar Rocke te spreken, in vvien hij, zooals hij er bij voegde, veel belang stelde. Het antwoord, dat hij kreeg, bevestigde zijn vermoeden. Nadat Zuten met een gemaakte hoffelijkheid den korten groet beantwoord had, meldde hij hem, dat de soldaat Rocke in arrest was. Waarom vroeg Herbert. Tot mijn spijt wegens een zwaar plichtver zuim, zei de officier. Hij werd slapend op zijn post gevonden. Dat is inderdaad eem misdrijf, dat volgens de krijgswet met den dood gestrafd wordt, her vatte de majoor. Ja, ja, de krijgswet kent in zulk geva g verschooning, bevestigde Zuten, die met moei c zijn leedvermaak kon verbergen. En door wien werd hij gcvoaden nt Door den kapitein zelf, dien Zambisky en sergeant Bowler heden morgen 4 uur op zijne ronde vergeze "h d Vertel mij de omstandigheden, beval de majoor. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT M- - - ,i ta- U1 Ar* v. r* 1 i<tcx wiikon is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1