bevat voor dit jaar den strijd tegen de openbare zedeloosheid. Om die actie vruchtbaar te kunnen voeren, dienen wij grondig de oorzaken van het kwaad te kennen en de wijze, waarop dit zoo goed mogelijk is te keeren. Daarom werd in opdracht van de federatie der R. K.Vrouwenbonden in Nederland door een comité van voorbereiding een bijeenkomst van ontwikkelde vrouwen georganiseerd te Vught, op 3, 4 en 5 Augustus a.s. Het keurige program voor deze dagen is be reids den afdeelingen van de R. K. Vrouwen bonden toegezonden en in „De Katholieke vrouw bekend gemaakt.Een flink aantal deelneemsters heeft zich dan ook reeds opgegeven. De commissie was van oordeel, dat het wen- schelijk is ook naast ons eigen orgaan in de pers op deze mooie dagen te wijzen, opdat de dames zouden begrijpen, dat niet enkel de sociale werk sters, de leidsters en bestuurders inonzevrouwen beweging, maar ook alle leden en zelfs de onge organiseerde vrouwen dringend naar „Regina Coeli" worden uitgenoodigd. Eminente sprekers zullen lezingen houden over De onschuld der eerste kinderjaren. Rein heid in de puberteitsjaren. Zedigheid in het gezelschapsleven. Sociale misstanden. Reinheid in het huwelijk. De godsdienst als grondslag der zedelijkheid terwijl, naar we verwachten, geanimeerde besprekingen hieruit zullen voort vloeien. Deze voordrachten zijn, behalve voor de sociale werksters, zoo uiterst nuttig voor de moderne jonge moeders. Kan een diep gods dienstig en gesystematiseerde opvoeding harer kinderen niet een stevig fundament heeten, waar op zooveel hechter het gebouw eener edele, innerlijke volksbeschaving al opgebouwd kun nen worden En de dame van de uitgaande kringen .willen we er opmerkzaam op maken, hoe bij de samen stelling van het program op haar aanwezigheid is gerekend. Daarbij zullen alle deelneemsters het zeker waardeeren, dat de bijeenkomst niet enkel leer zaam, maar ook gezellig wordt gemaakt en door een gezamenlijk, kosteloos uitstapje besloten wordt. Auto-bussen en trams vormen een gemakkelij ke verbinding van Den Bosch met Vught. Men vrage spoedig een gratis-program, óf kaarten aan bij de Penningmeesteresse van het comité mejuffrouw F. Nertrams, Munsterplein 19, Roermond. 3, 4 en 5 Augustus willen heerlijke dagen wor den, waarin wij, Roomsche Vrouwen, kunnen leeren met en van elkaar. In „Regina Coeli" zullen we ons klaar maken om elk op eigen terrein in de beperktheid van het gezin, of daarbuiten op de groote wegen van het sociale leven, het werk te doen, aan de ka tholieke vrouwen opgedragen, tot glorie van God, steun der Kerk en heil der maatschappij. Onze kaasuilvoer naar Oostenrijk. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft goedgekeurd een verdrag met Nederland over den invoer van kaassoorten. De Staatscommissie voor L. O. Naar de „Tel." verneemt, zal de installatie van de Staatscommissie voor de herziening der Lager Onderwijswet, met het oog op den va- cantietijd, eerst in het begin van September plaats hebben. Int. conferentie gestudeerde vrouwen. Een belangrijke delegatie van Britsche ge studeerde vrouwen vertrekt 25 dezer uit Enge land naar het internationaal congres van ge studeerde vrouwen te Amsterdam. Vele belang rijke punten staan op de agenda. 27 Landen zenden delegaties. Van belang is de toekenning van twee internationale reisbeurzen voor een jaar, welke door een Australisch lid der Int. Federatie zijn geschonken. Nederland en de Belgische schoolboeken. De Vereeniging Nederland in den Vreemde chrijft. Naar aanleiding van het feit, dat de Belgische schoolboeken, behoudens enkele uitzonderingen, een onjuist of onvolledig beeld van ons land plegen te geven, heeft dr. J. Presser onlangs voor de vereeniging een rondreis in België ge maakt. Gedurende zijn reis had dr. Presser gelegenheid, met een aantal onderwijsautori- teiten besprekingen te houden nopens de maat regelen, die men tot verbetering van den bestaan- den toestand zou kunnen nemen. Men mag aannemen, dat binnen niet al te langen tijd Nederland in de Belgische schoolboeken meer I tot zijn recht komt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 40-Jarig jubilé. In den zomer van 1886 richtte pastoor van Meegen op initiatief van zijn kapelaan, den wel- eerw. pater Brouwer, de Sint-Catharinavereeni- ging op. Onder bescherming der H. Catharina van Senen, stelt deze zich het onderhoud van de paramenten der Havenkerk ten doel. lederen Woensdagmiddag komen de respectieve leden de liturgische gewaden nazien, herstellen, ver nieuwen, verfraaien. Zijn eenige van het eerste zestal, zooals mej. Josefien Meijer, zuster van den bekenden his toricus, mej. Maria Maathof, nauw geparenteerd aan het vrome echtpaar v. d. BurgMaathof, naar betere gewesten verhuisd, hebben andere om welke reden dan ook den nuttigen, edelen, kunstarbeid moet afbreken, mejuffrouw Anna Westhuis weet van geen wijken, noch wankelen. Veertig jaren achtereen steunt zij onvermoeid de I Sint-Catharinavereeniging met haar degelijke vakkennis en sympathieke leiding. Tot haar intentie wordt dan ook a.s. Zondag in de Sint Janskerk de Hoogmis opgedragen. Moge boven dien een drukbezochte receptie haar van belang stelling doen blijken in de middag uren van één tot drie, Hoogstraat 67b. Stopgezet. Onder de aandacht van het publiek wordt ge bracht, dat de autobusdienst Schiedamsch stadsverkeer op het traject Fabriplein-Station Zaterdag a.s. opgeheven wordt, wegens het gering personenvervoer op deze lijn en ingelegd zal worden op de lijn RozenburgerpleinStation. J. P. K., in dienst der firma W. en Co., heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een rijwiel dier firma, dat hij gisterenmiddag ten 3 1/4 uur onbeheerd had neergezet voor het be lastingkantoor aan de Lange Haven, is ontvreemd Gisterenavond is de 15-jarige v. D., in dienst van den groentenhandelaar van Roon terwijl hij op een rijwiel in de Burgemees ter Knappertlaan reed, door een auto, vermoede lijk van de firma Blok, aangereden. Plij bekwam daardoor een ernstige vleeschwond aan het lin kerdijbeen en is met dezelfde auto, op last van Dr. Geerdes, die de eerste hulp verleende, naar het ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Het rijwiel werd vrijwel vernield. De politie stelt een onderzoek in. UIT KETIIEL. Geveilde en verk. onr. goederen. Notaris mr. H. M. C. Poortman. Veiling 21 Juli. I. Een woonhuis, erve en open gang te Ke- thel, aan de Dorpsstraat no. 22, groot ongeveer 64 vierkante ellen. Geveild voor 2200. II. Een woonuis, erve en open grond te Kethel no. 24, achter Perceel I met recht van in- en uitgang door de in dat perceel begrepen open gang van en naar de Dorpsstraat, te zamen groog ongeveer 101 vierkante ellen. Geveild voor f 1800. Afslag 28 Juli. UIT ROTTERDAM. Laatste transport naar Hongarije. 13 September a.s. zal het laatste transport naar Hongarije vertrekken met hetwelk alle hier vertoevende Hongaarsche kinderen moeten terugkeeren. Druk verkeer. s. s. „R o 11 e r d a m". Het s.s. „Rotterdam" der Holland-Amerika- lijn is eergisteravond via Boulogne sur Mer en Southampton naar New-York vertrokken met 196 passagiers eerste, 162 passagiers tweede, 102 toeristen en 78 passagiers derde klasse, s. s. „R ij n d a m". Het s.s. „Rijndam" der Holland-Amerika- lijn is gisternacht via Plymouth en Boulogne sur Mer van New-York hier aangekomen met 303 kajuitpassagiers, 111 toeristen en 29 passa giers derde klasse. Examencommissie bedrogen. Bij het eindexamen van de 2e Handelsschool aan den Bergsingel trok het de aandacht van de leeraren, dat een drietal leerlingen die voor wiskunde steeds onvoldoende cijfers haalden thans alle schriftelijke opgaven voor meetkunde en algebra zonder één fout wisten te maken. Daar men dit zeer opmerkelijk vond, werd een onderzoek ingesteld. Hieruit bleek, dat een aan de school verbonden beambte, deze jongens eeni ge dagen te voren, de schriftelijke opgave had verstrekt. Den wethouder van Onderwijs is gerapporteerd, dat de employé, die twee leerlingen vooraf in zage gaf van de opgaven, geen geldelijk voor deel uit dezen handel getrokken heeft. De be trokken concierge is voorgedragen voor ontslag, terwijl de leerlingen voor goed van de school zijn verwijderd. Bovendien is hun diploma 3- jarigen cursus ingetrokken. Gemengd Nieuws. Een noodlanding. Gistermorgen was het watervliegtuig W 70 van het vliegkamp de Mok, op Texel, door het warmloopen van cylin ders genoodzaakt, 4 5 mijl van Harlingen een noodlanding te maken. De sleepboot Vliela nd verleende assistentie. Voor zoover bekend, had de noodlanding een vlot verloop. Verdacht van poging tot moord Op last van den officier van justitie in Den Bosch is eergisteren door de gemeentepolitie te Eind hoven aangehouden de 28-jarige ongehuwde grondwerker J. H„ wonende te Eindhoven, ver dacht van poging tot moord op een Belgisch meisje bij Luik. Gistermorgen is hij ter beschik king gesteld van de justitie te 's-Hertogenbosch. Vernieling. Dinsdagavond heeft de 27- jarige A. v. V., die Dinsdagmorgen uit de straf gevangenis, waar hij een straf van 9 maanden wegens diefstal uitgezeten had, ontslagen was, van het modemagazijn van J. T. aan den Han°- te R'dam een ruit ingeslagen. In den loop van den avond is de man, die onder den invloed van sterken drank was, op de Leuvehaven aangehou den. Hij is weer opgesloten. O n v e r b e t e r 1 ij k. Verdacht van diefstal van timmermansgereedschap werd te Haarlem de 39-jarige Jacob Mooten gearresteerd, die eeni ge dagen tevoren uit de strafgevangenis te Scheveningen was ontslagen. De man werd Zondagnacht in een hokje op het terrein van de Zandvoortsche Voetbalvereeniging door de po litie aangetroffen. Daar het de politie .verdacht voorkwam, dat de man, gekleed in een werkpak, zich daar ophield, nam zij hem mede naar het politiebureau te Zandvoort. De man gaf echter een aannemelijke verklaring van zijn verblijf aldaar en werd daarop weer in vrijheid gesteld. Kort daarop werd bij de politie aangifte ge daan, dat op verschillende bouwwerken te Zandvoort timmermansgereedschap werd ver mist. Direct viel verdenking op den 's nachts aan gehouden man, daar deze veel timmermans gereedschap bij zich had. De Zandvoortsche politie stelde zich met Haarlem in verbinding en reeds drie uur nadat de aangifte was gedaan, werd de verdachte in een Haarlemsch logement aangehouden. Het timmermansgereedschap werd bij ver schillende opkoopers in Haarlem teruggevonden. De verdachte, die na aanvankelijk ontkend te hebben, late* toegaf den diefstal te hebben gepleegd, werd ter beschikking van de Haar- lemsche justitie gesteld. Sneu. Vorige week werd te Venlo een werkelijk bijzonder fraaie optocht gehouden als propaganda voor de R. K. Missie. Een groot gezelschap was heelemaal uit Crefeld overgekomen om den stoet te zien, passeeren. Maar ziet, aan het station bleek, dat de leden geen pas voor Holland hadden en er ook geen werk van gemaakt hadden, om één dag over de grens te kunnen. Heftige protesten. Maar onze overigens ge moedelijke beambte bleef onvermurwbaar en terwijl één straat verder de optocht, rechtsom keert maakte, konden de Duitsche gasten zich in de wachtkamer vermeien, tot de eerstvolgende trein hen naar hun haardsteden terugbracht. Een kleine, organisatorische fout wellicht, maar toch sneu voor de warme reis („Vad.") Goed afgeloopen. Te Leiden had eer gisteren op de terreinen der Stedelijke Licht,- fabriekemeen ernstig ongeval plaats, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak schoot een bok, waar mede cement werd opgeheschen, uit den ketting en kwam terecht op twee werklieden, die op een steiger, ongeveer 8 meter boven den be- ganen grond, werkzaamheden verrichtten. De beide mannen verloren hierdoor het evenwicht en stortten neer. De onmiddellijk ontboden Eerste-Hulpdienst kon evenwel bij geen van beiden ernstig letsel constateeren, zoodat dit ongeval boven verwachting goed afliep. Een kinderbeu 1. De politie te Vaals heeft op verzoek van B. aldaar proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van diens kind door den onderwijzer D. aan de openbare lagere school. Meermalen zijn klachten over mishande ling der leerlingen door dezen onderwijzer ver nomen en hij moet al herhaaldelijk door het hoofd der school gewaarschuwd zijn. V erd ronken. Gisteravond is de 9-jarige K. C. W. uit de Zijlmakersstraat te R'dam bij het zwemmen in een van de putten van den voormaligen Schiedamschen watertoren aldaar verdronken. Na eenige uren is zijn lijk opgehaald. 'n Gokzaakje. De in 1923 en 1924 door de administratie der posterijen gebruikte bij zondere overdruk-postzegels van 11 en 15 cent op frankeerzegels van 22£ en 17i cent zijn thans door den directeur-generaal voor verzamelaars verkrijgbaar gesteld. Dezen moeten lid zijn van officieel erkende Nederlandsche vereenigingen. De prijs bedraagt 3 voor het zegel van 15 cent en 1 per stuk voor het zegel van 11 cent. Boos weer op de Zuiderzee. Twee sleepschepen, lsala en Talisman, komende van Delfzijl, zijn gisteren bij opkomend, onstuimig weer op de Zuiderzee gesleept door de Ameland, kapitein De Waard. De ketel van de sleepboot werd lek en het roer geraakte defect. Dit vaar tuig heeft zelf nog Enkhuizen weten te bereiken de sleepschepen zijn verankerd. Van Amsterdam is dadelijk sleepboothulp gevraagd. D o o d e 1 ij k e val. Gistermiddag is de 37-jarige fabrieksarbeider J. Durieux, werkzaam in de Sociëteit Chemische Industrie Katwijk, te Katwijk, van de derde verdieping gevallen. Onmiddellijk opgenomen, werd de man per auto door dr. Lodder naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Tijdens dit transport is hij echter reeds overleden. De ongelukkige laat een weduwe en vier nog zeer jonge kinderen achter. Het ongeluk had plaats, toen D. zich met een handlift op liet hijsehen. Bijna boven gekomen, werd hij duizelig en verloor zijn evenwicht. Voor de bezuiniging. Op het Ko ningsveld te Delft staan een paar honderd kanonnen, sommige met een gewicht van duizenden kilo's. Dat oorlogstuig is verkocht aan het buitenland, dat aan het metaal een nuttiger bestemming zal geven. Om te voor komen, dat de kanonnen nog voor oorlogs doeleinden zouden kunnen worden gebruikt, zijn ze door middel van picrinezuur onbruikbaar gemaakt. Door den trein gegrepen. Op het station Herzugenrath werd de landbouwers knecht A. Nagel, toen hij met twee koeien het spoorwegemplacement overstak, door een trein gegrepen. Het rechterbeen werd boven de knie afgereden van het gebroken linkerbeen werd de voet afgereden. Bovendien bekwam het slachtoffer nog een ernstige hoofdwonde. In zorgwekkenden toestand werd N. naar het hospitaal gebracht. Nog een geval van zonnesteek. De 65-jarige P. H. is Maandag in de buurtschap Rectum bij Rijssen dood in de weide gevonden, getroffen door een zonnesteek. Tragisch. Gistermorgen is de arbeider Graumans uit Ginneken, in dienst van de firma Van Wees te Breda, die een dagje vacantie had en was gaan visschen, in de Mark verdroulcen. Dood door schuld? In den nacht van Maandag op Dinsdag is de chef-monteur L. Melse uit Brunssum in een opbraak van de staatsmijn „Hendrik" dood gevonden. Hij is door mijngassen vergiftigd. De ventilator was buiten werking gesteld. De man, een ongeveer 40-jarige weduwnaar, laat vijf kinderen achter. Schip gezonken. Een motorboot van de reederij N. Parlevliet te Katwijk aan Zee, geladen met zout en tonnen, is te Rees, bij Emme rik, gezonken. De schipper J. Zuiderduin wist zich zwemmende te reddenzijn knecht, O. Bakkenes, is verdronken. De lading was ver zekerd. Krankzinnige ontvlucht. Uit het krankzinnigengesticht te Venray is Maandag avond een 23-jarige verpleegde ontvlucht. Hij nam een damesrijwiel, dat voor het gesticht stond, mede. De ontvluchte heeft een middelbare lengte en een dikzwarten haardos. Hij is gekleed in een zwart pak. Droevig einde. Irt een regenput te Waubach is het lijk gevonden van huisvrouw Knubben. De ongelukkige, die niet te best bij het hoofd was, is in den put geraakt, toen de huisgenooten ter kerke waren. Vermist. Te Strass bij Kerkrade wordt sinds Zaterdag vermist de 18-jarige D. Hij ging voor zijn ouders boodschappen doen, doch is niet meer teruggekeerd. Hevig onweer. Een hevig onweer, ver gezeld van zware slagregens, heeft boven Twente gewoed. Te Hengelo liepen eenige straten onder water. Het hemelvuur sloeg in een der gebouwen van de aannemersfirma Hoenders en Vos aan de Enschedéschestraat. Een begin van brand ontstond, die echter spoedig kon worden ge- bluscht. Te Borne werden eenige koeien in de weide gedood. Zware hoornen zijn ontworteld. De bliksem sloeg in de steenbakkerij van S. De arbeider G. werd getroffen en aan een der beenen verlamd. Brand ontstond hier niet. Een g e v a a r 1 ij k dood z w ij n. In de slagerij van den heer A. te Wierden kwam een haak, waaraan een pas geslacht varken hing, in aanraking met de electrische leiding, waardoor het varken onder stroom kwam. A., die het dier terug wilde trekken, kwam ook met den electrischen stroom in aanraking, eveneens zijn 18-iarige dochter, die haar vader bevrijden wilde. Een jongere zoon, die hierna te hulp kwam, kwam eveneens onder stroom, doch in mindere mate dan vader en dochter, zoodat hij zich wist los te werken. Hij wist den stroom af te sluiten, waardoor vader en dochter bevrijd werden. Deze hadden verschil lende blauwe plekken, vooral aan de armen, opgeloopen. De zaak Haas. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft thans den Berlijnschen commissaris van politie Büsdorf, die reeds met de politie te Maagdenburg voor het onderzoek in de zaak Haas—Schroeder heeft samengewerkt, met nieuwe instructies naar Maagdenburg gezonden. De rechter van instruc tie, die de zaak in handen heeft, zou volgens de „Vossische Zeitung" weigeren met Büsdorf samen te werken en zich willen houden aan den Maagdeuburgschen commissaris Tenholt, Deze heeft aangekondigd een klacht te zullen indienen tegen enkele bladen, die zich onvriendelijk over hem hebben uitgelaten. Haas is gisternamiddag met Schroeder ge confronteerd. Het resultaat van deze conferentie wordt geheim gehouden. Het stoffelijk overschot van den vermoorden boekhouder is gisteren begraven. Schroeder is thans nog de eenige, die beweert, dat Haas de hand in het spel heeft gehad. Men denkt nu, dat Haas 'n dubbelganger heeft, die den moord pleegde. Noodlottige brand. Maandagavond zijn de bezittingen van de weduwe Jung te Hutsberg bij Beyersdorff (graafschap Glatz) tijdens de afwezigheid van de eigenares, af gebrand. Bij den brand zijn de schoonvader der weduwe en twee kinderen van 5 en 9 jaar in de vlammen omgekomen. De overige drie kinde ren konden gered worden, doch bekwamen ernstige brandwonden. Staking bij hetVaticaan. Voor de eerste maal in zijn geschiedenis is thans bij het Vaticaan een staking uitgebroken. De tuinlieden aldaar hebben nl. geweigerd het werk te her vatten, alvorens hun hooger loon is toegezegd De intendantuur heeft de zaak in onderzoek. De doodende hitte in de V. S. Er heerscht te New-York een ontzettende hittegolt- Zesentwintig personen zijn tengevolge van de hitte omgekomen honderden zijn fiauw geval len. Zondebokken. De franc is een nietig iets, in vergelijking tot pond of dollar. Met den dag wordt de afstand tusschen franc en Angel saksische eenheden grooter. De Parijzenaars zijn nerveus, opgewonden, misschien ook ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2