ROMEINSCHE KRONIEK. Rome, 19 Juli 1926. Het land der wetteloosheid. Drie landen der wereld kan men héden ge voegelijk als wetteloos aanduiden Rusland, China en Mexico. Een sluwe propaganda is weliswaar in de gehcele wereld aan het werk om de gruweldaden der Mexicaansche regeering te verschoonen of op z'n minst te doen dood zwijgen, maar de waarheid dringt door alle dichte leugennetten heen. Het allernieuwste uit dit land der wetteloos heid is wel, dat de regeering-Calles een wets ontwerp indiende om art. 130 van de grondwet, volgens welk de niet-Mexicaansche priesters uit het land verwezen werden, te veranderen. Volgens de nieuwe grondwet zullen de buiten landsche priesters niet, meer uitgewezen, maar tot een geldboete van 500 pesos en tegelijk tot een gevangenisstraf van twee jaar veroor deeld kunnen worden. Te weten dus dat moet in de grondwet van den Staat staan Want de grondslag der staatsorde valt voor deze heeren met de vernietiging der kerk samen. Een in de rechtsorde van den modernen Staat wel gansch ongehoorde wetteloosheid heeft de overste dr. Barros ondervonden. Hij arbeidde tot heden op het Mexicaansche oorlogsministerie. Daar hij tegelijk advocaat was, zoo nam hij de verdediging voor het gerecht van bisschop Zarate van Huetjutla op zich, toen men deze wegens een „critiek" op de wet voor het gerecht gesleept had. Daarop werd Barros op het ministerie van oorlog ontslagen. Men wilde daarmede .opnlijk toonen, dat geen staats ambtenaar voor een katholiek priester ook zelfs in rechte pleiten mag. Men zou zich echter vergissen, wanneer men meende, dat de Mexicaansche regeering zich enkel en alleen .tegenóver de kerk de grootste willekeur veroorlooft. Zoo juist is in de Ver. Staten een opzienbarend boek verschenen „De brieven van mevrouw Rosalie Evans uit Mexico De uitgeefster is mevr. Cadden Pottus, de zuster van mevr. Evans, een voorname Amerikaansche, die op aanstichten der regeering door gewone straatroovers vermoord werd. In die brieven vertelt de ongelukkige vrouw, hoe de roofzuchtige regeeringen jarenlang op alle denkbare wijzen haar gechicaneerd hebben. Het boek geeft een menigte onthullingen over de ongelooflijk drieste en wettelooze manier, waarop heden in Mexico geregeerd wordt. De echtgenoot van mevr. Evans had zich door zijn arbeid aanzienlijke landerijen in Mexico verworven. Toen hij in 191/ stierf, nam de weduwe de zakelijke leiding van zijn bezit over. Gedurende hare afwezigheid werden deze bezittingen echter zonder nadere motiveering door de revolutionaire regeering in beslag genomen. De weduwe zocht haar recht. Maai uit was des te moeilijker, waar in dit ongelukkige land de eene revolutie op de andere volgde. Madero werd reeds in 1913 vermoord. Zijn opvolger Huerta werd verdrongen door den candidaat der Ver. Staten, Caranza. Huerta werd uit het land verjaagd en stierf in 1915 in den kerker van El Paso in Texas, waar hij wegens een ondernomen samenzwering teren de Ver. Staten vastgehouden werd. De regeering- Caranza was de laster en de laaghartigheid zelve, die nauwelijks door de gruwelen der Fransclie revolutie of van Sovjet-Rusland overtroffen werd. Mevrouw Evans wist van al deze dingen aanvankelijk in het geheel niets en zoo duurde het een half jaar eer zij goed gewaar werd, dat men haar eenvoudig wilde bedriegen. Zij schreef aan haar zuster, dat zij nog nooit de heerschappij van zulk een kliek over een gansch land voor mogelijk gehouden had. Er zijn hier menschen aan het roer, zooals men zich slechts kan in denken, dat te „Florence" ten tijde van Mac- chiavelli werden aangetroffen. De gouverneur van den Staat Puebla, waarin hare bezittingen lagen, noodigde openlijk de Indianen van de bergen uit, oin de landerijen der grondbezitters te plunderen, waarop de gerechtsdienaren van den gouverneur zelf de Indianen weer beroofden. Eens kwam Berlanga, de minister van binnen- landsche zaken uit het kabinet Caranza, naar Puebla en nam toevallig in hetzelfde hotel verblijf, waar ook mevr. Evans vertoefde Zij betrad de kamer van den minister, dien ze daar met zijn raadgevers aantrof. Deze heeren schrok ken zoodanig over haar plotseling verschijnen, als was in haar persoon een nieuwe Charlotte Gorday met een onder haar boezem verborgen mes voor den minister getreden. Zij bereikte in ieder geval door energieke handelwijze, dat minister Berlanga haar haure bezittingen weder deed teurgkomen. Toen Carranza viel, schreef zij 7 Mei 1920 aan haar zuster „Gisteravond zijn mijn tegen standers Carranza, gouverneur Cabrera van Puebla en een reeks hunner bentgenooten met groote ladingen zilver en andere metalen, die ze uit de kerken gestolen hadden, er vandoor gegaan Ze worden door diplomaten van het soort van den heer Wilson beschermd en mogen de vruchten van hun vierjarige rooverijen geheel en ongestraft behouden. De nieuwe machthebbers, Obregon en diens partijgenooten, zijn echter geen haar beter. Hoogstens in zoo verre, dat zij de rooverijen openlijk in eigen naam bedrijven en zoo toch eenigermate riskee- ren, terwijl Carranza en Cabrera rustig thuis zaten en er in hun slemppartijen slechts aan dachten, hoe zij „wetten" konden maken om het volk uit te buiten". Daar mevr. Evans door haar huwelijk een Engelsche werd, zocht zij bij de Engelscbe diplo matieke vertegenwoordiging hulp. Cummings, de vertegenwoordiger van Engeland, trok zich haar lot aan. Het gevolg was, dat de Mexicaan sche regeering de terugroeping van Cummings eischte en dit ook bereikte. In 1923 nam Obregon door een eenvoudige verordening zonder den minsten rechtsgrond het geheele eigendom van mevrouw Evans in beslag. De vertegenwoordiger der Ver. Staten, dien nu ook de leiding der zaken van Engelsche onderdanen was toevertrouwd, had voor de arme vrouw niets dan leege woorden. Desalniet- tegenstaande gaf zij den moed niet op en bleef haar rechten verdedigen, alleen reeds om te toonen,, dat het land niet een buit van tegen het recht indruischende „regeerende" roovers en dieven mocht worden. Een jonge Amerikaan, Dashiel, werd door de houding der regeering zoo verontwaardigd, dat hij zich vrijwillig aanbood de vrouw te hulp te snellen en verdreef de roovers met het geweer en het pistool in de hand. Mevrouw Evans wilde echter niet, dat deze man zijn leven voor haar op het spel zette. Liever sterf ik zelf", schreef zij aan haar zuster. "Ik beschouw mijn tegenslagen als een heiligen kruistocht voor de moreele saneering van Mexico, en val ik daarbij, welnu, dan geef ik mijn leven voor de verdediging van recht en wet". Obregon viel en Calles "kwam, de huidige president van Mexico. Mevr. Evans hoorde hem zelf in December 1923 in een redevoering het gruwelijkste bolsjewisme prediken. Calles noodigde daar het volk en de Indianen openlijk uil;., de „haciendados" paclithoevenbezitters uit te plunderen. Met de hulp der Ver. Staten en met wapengeweld werd de „verkiezing" van Calles tot president in 1924 doorgevoerd. Korten tijd na den terugkeer van Dashiel, werd mevr. Evans in een rijtuig op den landweg door „boe ren" aangeroepen en terwijl zij uit het rijtuig wilde stappen, werd zij op een afstand van tien meter beschoten. Zij viel onder de wielen, waartusschen zich heur losgaand liaar verwarde, zoodat haar de huid van het hocd'd gereten werd. Zulke dingen gebeuren ongestraft in het land, waar de wetten slechts gemaakt worden om het volk uit te rooven en de kerken te knevelen. Zeer merkwaardig doet bij zulke gebeurtenis sen de houding der Ver. Staten aan, die met de misdadige regeering van Mexico door dik en dun schijnt samen te gaan. Zoo verklaarde ten minste voor kort nog de aartsbisschop Curley van Baltimore, dat een goed deel der verant woordelijkheid voor de Mexicaansche gruwelen bij het departement van buitenlandsche zaken der Ver. Staten rust, aan welks spits de bekende vrijmetselaar Kellog staat. De Ver. Staten hebben er interesse bijdat de orde bij hun buren nooit hersteld wordt en evenzoo zien zekere protestanten en vrijmetselaars der Ver. Staten niet gaarne de versterking van het katholieke Mexico zoo na aan hun eigen grenzen. Nietemin heb ik het verscheidene malen mijn plicht geacht, zelf af en toe het hoogtestuur te bedienen. Onder mijn leiding zijn de voorberei dende werkzaamheden verricht, terwijl Ells worth in Amerika was. Ellsworth gaf 120.000 dollar voor de expeditie en niets meer, maar de Italiaansche regeering heeft 200.000 dollar gegeven, terwijl ik de ziel van alle werk zaamheden was, welke het succes van de vlucht ten doel hadden. Wij hadden wel kunnen slagen zonder Ellsworth, maar niet zonder mij zou de expeditie hebben plaats gehad en zou zij niet succesvol geweest zijn. Ik heb altijd getracht vriendelijk jegens Ellsworth te zijn, maar ik moet thans zeggen wat ieder trouwens weet: Ellsworth was slechts passagier, dien ik op Spits bergen aan boord nam en die het luchtschip te Teller verliet". Ellsworth heeft in een persgesprek geant woord op deze uitlatingen van Nobile. Hij zeide: „Het i's juist, dat Amundsen en ik slechts passa giers waren op de „Norge", maar ik herhaal, dat Riiser-Larsen de navigatie leidde". Ellsworth ontkent, dat Amundsen salaris ontvangen zou hebben. De oneenigheden tus- schen de Noorsche en Italiaansche leden der be manning begonnen op Spitsbergen. De „Tribune" meldt, dat volgens de verkla ring van een Noor, die deel uitmaakte van de bemanning, Ellsworth, Amundsen en Nobile, elkaar niet konden uitstaan. Hij vertelde, hoe na een avond, toen Riiser-Larsen na een confe rentie naar zijn kamer was teruggekeerd, Amund sen hem den volgenden morgen weenend aan trof. Hij zeide:„Die Nobile is verwaander dan ik van een beschaafd mensch mogelijk had ge acht ik kan het niet verdragen." Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Aanvankelijk matige tot zwakke N. W. tot W. wind, later opnieuw sterk toenemende Z. W. wind aanvankelijk half bewolkt, met weinig of geen regen later zwaar bewolkt tot betrokken, met regenbuien weinig verandering in temperatuur. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 21 Juli. 22 Juli. ƒ12.091/ ƒ12 09»/. Berlijn 59 181/, - 59 22 Parijs - 5.29 - 5 57 - 5 64 - 5 671/2 Zwitserland -48.16 - 48.161/ 2 - 35.20 - 35 20 Kopenhagen - 65 90 - 65.921/,, Stockholm - 66.60 - 66 CO Oslo - 54.60 - 54 221/, New-Yerk -2.481/, - 2.48»/, Telegrammen. ontwaardigd, over de Britten en Yankees, die met hun zwaarwichtig geld in de Lichtstad goe de sier maken. Dinsdagavond een kleine uitbarsting van wrevel. Op de Place du Tertre, de ziel van het oude Montmartre. Een gezelschap Amerikanen komt in een toerauto aanrijden. Opeens begint een hondertal Montmartrois, voor de café's op het pleintje gezeten, te jouwen en te fluiten. Som mige hunner beklimmen zelfs de treeplanken van den auto, en het schijnt tot een handge meen te komen. Politie is echter spoedig ter plaatse. Maar aleer de opgewonden citoyens de Montmartre zijn verwijderd en gekalmeerd, hebben twee brigadiers zulke klappen opgeloo- pen, dat zij hun dienst niet verder konden waar nemen. Eén der manifestanten is gearresteerd. De gevaarlijke kwallen. Meer dan honderd dagjesmenschen, die in Mersey bij Wal lasey in het Engelsche graafschap Lancester, de genoegens van het zeestrand smaakten, zijn daar Zondag door kwallen aangevallen en „ge stoken". Tachtig der baders kregen zulke won den, dat zij zich onder geneeskundige behande ling moesten stellen. Een man en een meisje, die van schrik flauw gevallen waren, konden slechts met de grootste moeite bij kennis wor den gebracht. Stellig zouden nog veel meer men schen kwetsuren opgeloopen hebben, als niet een groep lieden, die zich op een hoog gelegen strandgedeelte bevonden en de kwallen bij troep pen uit de zee zagen naderen, deze baders door geschreeuw op het gevaar attent hadden maakt. ge- Kleine „groote" mannen. Het ge schil tusschen Amundsen en Nobile is toegespitst door de volgende verklaring van Ellsworth „Ik wensch de in de pers verschenen berichten met betrekking tot het aandeel van Nobile in de expeditie te corrigeeren. Nobile construeerde het luchtschip en werd tot gesalarieerd kapitein aangesteld in precies dezelfde functie als de ka pitein van een schip. Gedurende de tocht is hij nimmer als navigator opgetreden. Ik betwijfel of hij verstand heeft van navigatie. Er zijn tus schen Nobile en mij nooit meeningsverschillen voorgekomen. Ik heb den grootsten eerbied voor zijn prestatie, doch het zou buitengewoon on billijk zijn jegens Rijser-Larsen, Horgan eri Wis ting de eer zoowel van het sturen als van de navigatie niet te geven wien zij toekomt. In zijn antwoord zegt Nobile:„Daar ik kapi tein was, was ieder afhankelijk van mij aan boord Ik stelde Rüser-Larsen aan als navigator. Ieder aan boord ontving salaris, Amundsen ook, doch de Italiaansche leden werden door de Italiaan sche regeering betaald. Gedurende de vlucht heb ik reeds als kapitein dienst gedaan, alle be velen gegeven en alle werkzaamheden gecon troleerd. Natuurlijk kan de kapitein niet alle controle-werkzaamheden zelf verrichten, omdat het zijn plicht is algemeen toezicht te houden. station, waar de kardinalen aankwamen, heeft de Spoorwegmaatschappij 20.000 dollar besteed. Gedurende het Congres droegen alle auto-taxies der stad naast de Amerikaansche ook de Pau selijke vlag. Op het congres waren ongeveer 600 journalis ten aanwezig. De katholieken onder hen hadden op den sluitingsdag een bijzonder aanbiddings uur in de kathdraal, reeds van 3 uur 's morgens af. De 75-jarige Bisschop Hugh Mac Sharry van Kaap de Goede LIoop moest 13.000 kilometer afleggen om naar Chicago te komen. SPORT. VERSTANDIGE WOORDEN. LONDEN, 22 Juli (draadloos) In Crystal Palace te Londen heeft ex-premier Lloyd George voor de intern, jeugd een merkwaardige rede gehouden ter bepleiting van vrede en arbitrage en afschaffing der bewapeningen. Ook de voor waarden van het verdrag van Versailles werden in zijn arbitrage-plan betrokken, evenzoo als alle stakingen en uitsluitingen. Er zijn, zei Lloyd George, grootere legers in Europa dan ooit tevoren. Zoo lang dit duurt, zullen wij in moeilijkheden zitten. „Europa heeft van de bewapening gedron ken, tot het delirum tremens kreeg in 1914 en het gaat nu voort, met in 't geheim te drinken." Opnieuw deed Lloyd George tenslotte een beroep op de jeugd om een betere toekomst te verzekeren POINCARÉ KABINETSFORMATEUR. PARIJS, 22 Juli (draadloos). Poincaré heeft de opdracht tot kabinetsformatie aanvaard. De Kamer heeft om 1.15 uur het wetsontwerp van De Monzie aangenomen, waarbij de Banque de France gemachtigd wordt de buitenlandsche credieten weer af te staan en te beschikken over het overschot van het Mortelfonds om in de behoeften van de schatkist te voorzien. Poincaré heeft verklaard een kabinet te zullen vormen met zeven andere leden. Onmiddellijk, nadat Poincaré de kabinetsformatie aanvaard had, begaf hij zich naar den Senaat, waar hij met ver schillende politici confereerde. SLACHTOFFERS VAN I)E HITTEGOLF. NEW-YORK, 22 Juli (draadloos). Naar schat ting zijn sedert Zondag 80 personen gestorven als gevolg van de hittegolf, die heerscht in Midden-, West- en Oost-Amerika. HEVIGE WOLKBREUK IN PERZIE. BOEKAREST, 22 Juli (draadloos) Een nieuwe wolkbreuk heeft Perzië geteisterd. De oud-Perzische stad Rugowo bij Yck is binnen enkele minuten geheel onder water geloopen. Talrijke personen werden door de watermassa in hun huizen verrast en konden zich niet meer redden. Volgens de bladen zijn 100 personen gedood. SPOORWEGONGELUK. FEZ, 22 Juli (draadloos) Een ernstig spoor wegongeluk hee.t plaats gehad tusschen Hek nes en Fez. Er zijn 7 personen gedood en 20 gewond. MUNITIE-ONTPLOFFING. MUNCHEN, 22 Juli (draadloos) In een munitiedepot te Freimann zijn gisteren bij het overladen van munitie 2 arbeiders gedood door dat een gedeelte der munitie ontplofte. Kerknieuws. beide organisaties ter Conferentie van de R.K.F. met den N.V.B. Zondag heeft een commissie uit het Federatie bestuur op het bondsbureau van den N.V.B. te Den Haag geconfereerd met een commissie uit het bestuur van den N.V.B., meldt, de „Sport- ill." De punten van bespreking waren voorname lijk a. het wederzijdsch overnemen van roye menten en schorsingen b. het beletten van het overloopen van spelers tijdens het seizoen van katholieke vereenigingen naar neutrale en omgekeerd c. het spelen van wedstrijden door de Fede ratie, haar bonden en vereenigingen tegen elf tallen van buitenlandsche katholieke bonden en vereenigingen. Over de punten a en b werd algeheele overeen stemming bereikt. Betreffende punt c is zeer lang gediscussieerd. De N.V.B. blijkt in deze aangelegenheid door de F.I.F.A. zeer te zijn gebonden. De Federatie wenscht in deze kwestie niet afhankelijk te zijn van den N.V.B. Men ver trouwt echter ook voor deze kwestie een op lossing te vinden. Het resultaat van deze besprekingen zal worden vastgelegd in een concept-overeenkomst, welke den besturen der goedkeuring zal worden aangeboden. Om den Bonkersde Hoog-bal. Het bestuur der Schiedamsche Zwemclub zal het Waterpolo-Concours om den Bongers-de 1-Ioog bal op Zondag 1 Augustus a.s., 's middags 1 uur, in de gemeentelijke zweminrichting aan den Havendijk houden. De waterpolo-commissie van den N.Z.B. heeft haar volle medewerking toegezegd. Als eisch werd gesteld dat de deelnemers moeten voorzien zijn van de gebruikelijke startkaarten. Oorspronkelijk werd de Bongers-de Hoog bal beschikbaar gesteld voor poloteams uitkomende in de 2e klasse competitie N.Z.B. Door de nieuwe competitie-indeeling meent 8.Z.C. echter gerech tigd te zijn thans haar uitnoodiging te richten tot alle zevent.allen spelende in de reserve 2e klasse Competitie N.Z.B. de 3e klasse Competi tie N.Z.B. en de reserve 3e klasse Competitie N.Z.B. De bepalingen die voor het Waperpolospel gelden zijn voor dit tournuoi eveneens bindend. Inschrijvingen moeten plaats hebben vóór of op Woensdag 28 Juli a.s. Het inleggeld be draagt 2.50 per ploeg. Als prijzen worden beschikbaar gesteld le. voor den winnaar van liet concours de Bongers-de Hoog Bal als wisselprijs, benevens een verguld zilveren club-medaille. 2e. voor den verliezer in den eindstrijd een zilveren club-medaille. 3e. voor de club die hierna het beste resultaat heeft, bereikt, een bronzen club-medaille. DAMMEN. Maandag 1.1. werden voor het kampioenschap van R. K. Schiedam de volgende wedstrijden gespeeld 1 e k 1 a s. G. BeekmanJ. Gunneweg 20. F. SteenhouwerA. v. Eijk 20. Th. Gunneweg G. v. Beers 20. J. NijdN. v. Baarle 20. 2 e K 1 a s. F. v. BeersDam 20. B. Gokke J. v. Beers 20. A. v. BaarleJ. v. Dongen -0. Burgerlijke Stand. Geboren: Juli 18. Wilhelm, z.v. J. J* Claris en W. H. P. M. Gerritsen, Aleidastr. 20. Elisabeth, d.v. J. de Bruin en J. M. A. van Leeu wen, Zwartewaalschestr. Gehuwd: Juli 21. W. J. Roijers, 35 j. en E. M. Roeling 37 j. H? Vroon 45 j. en J. M. R. Kramer Freher 24 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 22 Juli v.m. 1.— a.m. 23 Juli v.m. 1.22 n.m. 1.52. 24 Juli v.m. 2.10 n.m. 2 40. 25 Juli v.m. 2.54 n.m. 3.26. Gem. Hoogwater 87 e.M. -t- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 21 Juli. Aangekomen: s.s. Nord- pol, van Londen. s.s. Eleni S. Gossifogli, van Marianopel, om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven en 8 Engelsche stoomtrawlers Het Eucharistisch Congres to Chicago. E enige getallen. In verband met het Eucharistisch Congres te Chicago geven de Amerikaansche bladen nog de volgende getallen Men berekent de kosten alleen voor de ver siering der stad Chicago op ongeveer 6 millioen dollar. Voor de versiering van het Centraal- Handelsberiehten. Beurs van Sehledam. Moutwijn. SCHIEDAM, 22 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. -nö Namens de commissie voor de noteer "g. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 22 Juli. Men noteert voo Spiritus 100 ƒ21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schred. Spoelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3