hunnen behoeve uit de Staatskas over 1926 zal worden uitgekeerd, zou men moeten weten, welk salaris ieder hunner zal ontvangen. Dit is echter niet bekend. Ook het getal hunner lesuren moet worden geraamd-WUmnemende, dat zij, dooreengenomen. hetzelfde getal lessen geven als aan de overige docenten, gemiddeld, is op gedragen, en de subsidiën over 1924 als maatstaf nemende (de subsidiën over 1925 zijn nog niet becijferd) raamt de eerstondergeteekende be doeld bedrag globaal op 380.000. Het aantal priesters en religieusen, dat op 1 Januari 1926 verbonden was aan nijverheids dag- en avondscholen, zoomede het bedrag hunner salarissen is nog niet bekend. Op 1 Jan. 1925 waren aan deze scholen verbonden pl.m. 300 priesters en religieuzen. In hun salarissen wordt door het Rijk in den vorm van subsidie naar ruwe schatting voor pl.m. 200.000 bij- ge diagen. Bij het Roomsch-Katholiek universitair onder wijs eindelijk waren op 1 Januari 1926 16 priesters en religieusen werkzaam. In de kosten van hun salarieering droeg het Rijk, dat slechts een kleine tegemoetkoming in de kosten van de gebouwen heeft, niet bij. Vraag 3. Naar de leer van den Hoogen Raad, neergelegd in zijn arrest van 22 Februari 1917 (Beslissingen in Belastingzaken no. 1665) wordt de waarde van hetgeen als opbrengst in natura wordt genoten, bepaald door het bidrag der uitgaven, die de genieter zich daardoor bespaart, met dien verstande, dat nimmer aan die voor- deelen een hoogere geldelijke waarde kan worden toegekend dan zij in zichzelf hebben. Aangezien dus de geldswaarde van het genot van kost en inwoning van kloosterlingen moet worden be paald naar de bijzondere omstandigheden van eiken genieter, is niet in het algemeen te zeggen, op welk bedrag de belastingadministratie dat genot schat. Voor de Olympiade. Uit I n d i twee e^n een halve ton. De Javasche Bank heeft thans naar Nederland een bedrag van 201.000 gezonden, zijnde de opbrengst«van de loterij, Len behoeve van de Olympiade 1928 in Indië gehouden. Hierdoor heeft Indië totaal 250.000 bijeen gebracht, terwijl indertijd slechts 150.000 was gegarandeerd. De electril'icatie van de lijn Rotterdam—Amsterdam. Dezer dagen zijn op het spoorweg-emplace ment bij het station D. P. te Rotterdam de eerste draadmasten aangevoerd ten behoeve van de electrificatie van de lijn Rotterdam Amsterdam via 's Gravenhage. Zooals bekend is, is het traject Den Haag Leiden reeds voltooid en hebben het vurige jaar op deze lijn de nieuwe wagens - de thans tijdelijk in gebruik zijn bij de Zuid-Hollandsche Electrische - proef gereden. De trajecten DelftDen Haag en LeidenHaarlem zijn thans ook gereed gekomen. O]) de lijn Haarlem Amsterdam is men met het plaatsen van palen en het ophangen van de draden bezig. Op 1 Augustus wordt het laatste stuk, nl. Rotter damDelft, onderhanden genomen. Met ingang van 1 Mei 1927 zullen dc electri sche treinen op de lijn RotterdamAmsterdam gaan rijden. De Culemhorgsche moordzaak. Naar „Het Volk" meldt, is de instructie in de Culemborgschc moordzaak gesloten en zal zij in October door de Tielsche rechtbank in open bare behandeling worden genomen. De heer O. de Beus te Culemborg, tegen wien wegens be- leediging van commissaris Blok een klacht werd ingediend, is tegen 16 September voor de recht bank te Hiel gedagvaard. Hel Ncderlandsch-Belgische verdrag. Het wetsontwerp tot ratificatie van het Nederlandsch-Belgische verdrag komt Woensdag of Donderdag van de volgende week aan de orde in den Senaat. Baron Decamps David, oud-minister, is rapporteur. Een nieuwe mijnstreek in Gelderland. De Nederlandsche Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken, waarvan de heer ir. Jan Koster te Heerlen directeur is, heeft met de Amsterdamsche bankiers, de heeren Hope Co., een aanvraag om concessie gedaan voor de ontginning van steenkool, st'eenzout en aardolie in een mijnveld, aan te duiden met Jen naam „Gelria" en gelegen in de gemeenten V interswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eiber- gen (Gelderland). Het bedoeld mijnveld, waarvan het grondplan geteekend is en bij de concessie aanvraag is overgelegd, beslaat een oppervlakte van 12.000 hectaren. liet verdrag met Belgie. Tegenstand. In de „Voorwaarts" stond een artikel het blijkt van mr. Sannes te zijn geweest waarin aanvaarding van het verdrag met België „on vermijdelijk" werd genoemd. De soc.-dem. wethouder van Rotterdam, A. B. de Zeeuw, komt tegen dit standpunt van mr. Sannes op. Met grooten tegenzin heeft hij er kennis van genomen „Om twee redenen. Ik voel voorloopig heel weinig voor de beslissing, waar de schrijver heen wil. Als men in ons land zoo gemakkelijk buigt voor den wil van een ander volk, althans van zijn vertegenwoordiging als in dit artikel, heeft, een met ons onderhandelend volk gemakke lijk spel. Het heeft maar voor te geven dat het met ons in vriendschap leven wil en het kan ons zijn wi! opleggen. In de tweede plaats acht ik het schrijven van Jit artikel verkeerd, omdat het onderwerp, dat het behandelt, belangrijk genoeg is, om in de Kamerfracties en met het partijbestuur overleg te plegen voordat sommige Kamerleden en onze redacteuren er hun persoonlijke meening over geven. In dit geval was er m.i. voor den schrijver nog eerder reden, dat overleg af te wachten. Niemand kan eenige voordeelen van het verdrag op zichzelf in zijn artikel ontdekken en hij ziet duurzaam belang van het Nederlandsche volk alleen in de aanneming van het verdrag, omdat hij bang is voor de ontstemming van België. Ik heb altijd gemeend, dat vrees een slechte raad gever is. En ik blijf dat van meening, ook al gebruikt men zulke mooie woorden als „in wezen socialistische politiek" om die vrees te verbergen". lntusschen betuigde „Het Volk" Woensdag avond instemming met het artikel van mr. Sannes, dat het hoofdorgaan der partij „bijzonder veel genoegen heeft gedaan". De beteekenis van deze woorden (van mr. Sannes) klemt te meer, nu het een Rotterdamsch blad is, waarin zij neergeschreven zijn. De economische bezwaren van het verdrag toch zijn voor Rotterdam verreweg het sterkst. Wij spreken de hoop uit, dat, als het verdrag in de Kamer in behandeling komt, zij zich in even groote mate haar politieke verantwoorde lijkheid bewust zal toonen. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Triduum R. K. Volksbond. Gisteravond is ter herdenking van de uit vaardiging der encycliek „Rerum Novarum", 35 jaar geleden en tot viering van het stichtings- feest, voor de leden der afdeeling Schiedam het triduum begonnen onder leiding van pater Bor- romeus de Greeve. Het middenschip der kerk. was geheel bezet met de leden der afdeeling, terwijl ook nog vele andere geloovigen aanwezig waren. Tijdens het lof heeft pater Barromeus, na er op gewezen te hebben, waartoe dit triduum wordt gehouden, n.l. tot verinnerlijking van ons godsdienstig leven, de verhouding uiteen gezet tusschen onze zorgen voor het tijdelijke en het eeuwige. Verbetering van sociale toestan den, zegt de gewijde redenaar, waartoe wij lid zijn van den R. K. Volksbond, in niet mogelijk zohder een hechte godsdienstige basis „Eeuwig ga vóór oogenblik". Eerst zorgen voor het eeu wige, dan voor het tijdelijke. „Mannen-broeders, zegt spr., ge zijt niets, als ge den lof krijgt van de wereld ge zijt gered, ge hebt overwonnen, als ge over uw werk de goed keuring wegdraagt van God." Wij wijzen er nogmaals op, dat de oefeningen op heden en morgenavond orn 8 uur worden voortgezet in de kerk aan het Frankenland, terwij! Zondag des morgens te 6 uur een gezongen H. Mis zal worden opgedragen, waaronder al- gemeene H. Communie. Na het pfëchtig slui tingslof met toespraak 's avonds te half zeven, zal in een korte slot-bijeenkomst in het bonds- gebouw kap. A.Leesberg eveneens een toespraak houden. 25 Jaar collectant. Op 27 Juli a.s. hoopt de heer J. A. Stegman den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar geleden als lid van het collectantencollege der parochie van O. L.V. Visitatie werd geinstalleerd. Zondag a.s. zal de Hoogmis tot intentie van den jubilaris worden opgedragen. Bekneld geraakt. Gisteravond ten 7 uur was een aantal haven arbeiders in de Wilhelminahaven alhier bezig met het lossen van steenkolen uit het rijnschip Brahms waarbij gebruik gemaakt werd van een stoomkraan met kolenknijper. Toen op een gegeven oogenblik iets aan de knijper haperde, werd deze op de buitenhelling van ge noemd schip neergezet in ruim 4 en werd den havenarbeider W. Oosterling, wonende Wal ra venstraat 30 te Rotterdam, opgedragen een en ander te herstellen. Toen deze daarmee bezig was stapte een andere arbeider op den rand van den knijper, waardoor deze kantelde en O. met het hoofd bekneld geraakte tusschen dê bak van den knijper en het z.g. erl'schild van het schip. O. zakte bewusteloos ineen, terwijl het bloed hem uit neus, mond en ooren vloeide, Dr. de Bruin, die spoedig ter plaatse was en geneeskundige hulp verleende, oordeelde 's mans toestand zeer ernstig en gelaste zijn overbrenging naar het ziekenhuis, hetgeen door de politie per wij wie,1- brancard is geschied. Nader vernemen wij dat de toestand van den getroffene nog uiterst kritiek is. Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken. Bevorderd van de 1ste naar de 2de kl van D .11 f J. Allard, A. Bakker, M. Bakker, E. Eijsberg, M. de Groot, J. Suttorp, J. Teygeler, B. Keemink P. Molenaar, N. Tettelaar, C. Baron, J. Bloem, A. Dirksen, J. Ju, M. Noordhoek, M. Rademaker, P. de Gelder, N. Gille, T. Meder, J. v. d. Schalie, H. Staal, A. Wassenaar, N. Golhof, N. Guis, M. Kooymans, T. Oosthoek, J. Poot, A. Winkes, M. Boutkan, T. Kok, M. Nederhof, B. Selier, J. v. d. Tempel, C. Verkade, N. van Alphen, M. Bogerd, J. Tilburg, M. de Bree, J. Breugom, M. Goedvolk, M. Heyman, A. Neus, T. la Plein, G. van Waardenburg. Voorwaardelijk bevorderd N. v. d. Linden, M. Dorsman; L. van Woerkom. Bevorderd 'van de 2de naar de 3de kl. van M. Boekhout, S. Bokhorst, A. de Bruin A. v. d. Burg, N. Eijsberg, A. de Goederen, LI. Ko ning, C. Vis, M. de Vries, T. Braam, H. de Graaf, R. Krabbendam, M. Selier, G. Verwey de Win ter, B. Vervoort, J. Wessel, A. Winkes, E. v. d. Zee, M. Zonneveld, J. Bijkerk, T. Bijl, C. van Geene, A. Poot, B. de Vries, B. Baris, C. Hooger- boord, N. v. Noortwijk, T. Schenkel, T. v. d. Touw, M. v. d. Kaden, E. v. d. Wamelen, A. Kerkhof. 4 Leerlingen niet bevorderd. Van de 3de naar de 4de kl. huisnaaister S. Bruinaars, M. Garree, R. Jansen, A. Kerse- meyer, D. de Winter. Voorwaardelijk bevorderd G. Poort. Bevorderd van de 1ste naar de 2de kl. van D. II N. v>. d. Eijk, F. Klapwijk, A. de Kroes, M. Leusen, J. May, I. Simons. 1 leerling niet bevorderd. Bevorderd van de 1ste naar de 2de kl. „Huis houdkundige" J. Dominions, G. de Kok, K. Scheigrond, M. v. d. Tuyn. Voorwaardelijk bevorderd L. Loos. Niet bevorderd één leerling. Bevorderd van de lste naar de 2de kl. Cos tuumnaaien T. van Doornik, N. van Ileyst, C. van Vliet. Bev. van de 2de naar de 3de klasse Costuum- naaien M. van Buren, G. Bokhorst. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse Costuumnaaien A. Verbaan. 1 leerling werd niet bevorderd. Diploma voor „Huishoudkundige" J. Meijer te Schiedam. 2 leerlingen kregen geen diploma. Getuigschriften Na 2-jarige cursus van D. II A. Blokland, J. Boogaerts, te Schiedam B. van Dijk, te Rotterdam C. van der Kramer, Delft B. van Reeven, Overschie W. van Toor, Vlaardingen. Huisnaaister 4-jarige cursus M. Blokland, G. Bonefaas, M. Dorsman, N. Heyman, M. van der Linden, A. Monster, C. van Noortwijk, J. Poot, N: Poppezijn, P. van Zwet, allen te Schiedam J. Nederlof, Rotterdam. Hulp in de Huishouding 3-j. curusus B. Bal, J. Dirksen, M. Keuzenkamp, M. Lub, C. IJoogerboord, C. van Kleef, J. de Kloe, B. van der Knaap, C. Laroy, J. Opschoor, A. Poppezijn, N. Pranger, P. Van Zwet, allen te Schiedam J. Bijl, Kethel J. de Lijstent de Raadt en F. Veerbeek, Pernis. 1 leerling kreeg geen getuigschrift. Voor akte Nuttige Handwerken slaagden de dames M. Bal, C. Hoogerboord, L. Jonkers, L. Krui mel, te Schiedam C. van Dijk, Rotterdam A. van der Eyk, Overschie. Voor Akte Fraaie Handwerken slaagde mej. J. Sorber, Rotterdam. Getuigschrift als coupeuse B. de Rooy, B. Pranger, Gerda van Leeuwen, te Schiedam, L. Nederlof, Rotterdam. Getuigschrift voor Costuumnaaien J. Elderkamp. Uit het Poortman-Vaillantfondst. werden prij zen uitgereikt aan leerlingen van lste klasse D. I T. la Plein, Hoek van Hol land A. Poot, Kethel J. Teygeler, Vlaardin gen J. van der Tempel, A. Wassenaar, te Schie dam. lste klasse van D. II F. Klapwijk, Overschie. 2de Klasse van D. I T. Bijl, Pernis M. Boek hout, A. de Goederen, T. Schenkel, te Schiedam. 3de Klasse van D. I A. Kersemeijer, Schie dam, J. Bijl, Kethel. 4de klasse van D. I M. van der Linden, Schiedam. Eergisteren is te Amsterdam voor de diploma's A en B Handenarbeid ge slaagd de lieer M. de Regt, van hier. Bij de te 'g Grave nhagegeho u d e n examens zijn geslaagd voor het M.U.L.O. diploma A. G. v. d. Sar en G. Meulstee, leer lingen van school A 1 aaA het Oude Kerkhof, alhier. Gisteravond te 6 uur is op den Singel de 10-jarige J. K„ wonende Emmastraat, aangereden door A. J. F., die daar op een rijwiel reed. Het ongeval had plaats omdat de knaap de straat overstak en de wielrijder zoo snel reed, dat een aanrijding onvermijdelijk was. Het rijwiel werd beschadigd. D e 14-j a r i g e H. de L., w o n e n d e Heerenstraat, reed gisteravond te 9 uur op de Broersvest met zijn rijwiel tegen een boom, doordat hij met een trapper het trottoir raakte. De jongen viel tegen den grond en is binnen gedragen in den politiepost aan de Broersvest, waar bleek, dat zijn rechterpols was ontwricht. Na door de politie te zijn verbonden, is hij onder behandeling van een geneesheer gesteld. Het rijwiel werd nogal beschadigd. D e 22-j a r i g e J. IJ. u,it Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij gistermiddag, terwijl hij op den Rotterdamschen dijk op een rijwiel reed, omver is geloopen door een paard, begeleid door W. H. De geleider verklaarde, dat het dier niet vooruit wilde, waarom hij het sloeg, tengevolge waarvan het paard achteruil liep. De wielrijder werd aan een arm gewond, terwijl liet rijwiel werd be schadigd. Doordat de bestuurder van een met paard bespannen voertuig, genaamd C. de J„ gistermiddag in de Lange Kerkstraat uit moest wijken voor een kind, dat plotseling de straat overstak, ^reed hij het trottoir op, waardoor een boom eenigszins werd ontveld en schade aan de tegelbestrating werd toegebracht. UIT ROTTERDAM. Een internationale zakkenroller gesnapt. Woensdagavond heeft een rechercheur van de rijkspolitie op het station D. P. alhier den 34-jarigen J. A. uit Oekraine op heeterdaad betrapt bij het zakkenrollen. Op het oogenblik, dat de D-trein Bazel Amsterdam hier aankwam, liep A. over het perron. Dicht, bij hem stonden drie handlangers, van wie een zich eensklaps liet vallen. De beide andere handlangers drongen op, waarbij zij tegen een bejaarden heer, die zoo juist uit den trein .gestapt was, aanbotsten. Van deze ge legenheid maakte A. gebruik, om de partefeuille van den heer uit diens binnenzak te stelen. De rechercheur, die A. wel kende, was mee gaan opdringen en kon op die manier precies zien wat er gebeurde. Hij hield A. aan en bracht hem naar het politiebureau aan het Haagsche Veer over, waar hij is opgesloten. A. is een welbekende internationale zakken roller, die reeds geruimen tijd door ons land reisde en op zijn meeste tochten door de politie gevolgd werd. Bij zijn verhoor vertelde hij eerst Dinsdag over de Belgische grens gezet te zijn. Het is evenwel gebleken, dat hij reeds eenige weken in Den Haag verblijf heeft gehouden. Zijn vingerafdrukken komen voor in de dacty- loscopische registers van de politie te Amster dam en hier. Het is dus niet de eerste maal, dat de politie hier met hem te maken kreeg. Hel woningvraagstuk. De gemeenteraad van Rotterdam nam een moti.e van den heer Baars aan, waarin B. en W. worden uitgenoodigd voorstellen in te dienen, waardoor andere waarborgen dan tot nu toe bestonden, worden- verkregen voor een goed beheer van de Stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Rotterdam. De maximum snelheid. Naar wij vernemen, zal de verordening be treflende de maximum snelheid omstreeks 1 Aug. a.s. in werking treden. De politie zal vermoedelijk den eersten tijd overtreders nog waarschuwen vrij spoedig zal evenwel tot verbaliseeren worden overgegaan. Nadeel van terugwerkende kracht. Gistermorgen is een luxe auto, die op het Hofplein alhier stilgestaan had, toen de chauf feur, J. A. de W„ den motor aanzette, plotseling achteruit gaan rijden. Dc chauffeur trachtte nog op den wagen te springen, maar tevergeefs. De auto reed eerst een steenen paal omver, botste daarna tegen een bloemenkraam op, die zwaar beschadigd werd en«kwam ten slotte tegen het hek terecht, dat langs het water van de Delftsche Vaart staat. Dit hek is grootendeels vernield. De wagen bleef halverwege hangen en is door een bergingsauto van de maatschappij Jacatra weer op den weg gebracht Inlichtingen verzocht. In November 1925 werd in een hier aan komenden trein een groote som gelds achter gelaten. De vinder heeft dit bedrag gedeponeerd bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. De centrale recherche, bureau Haagsche Veer alhier, verzoekt hun, die over dit geld eenige inlichting kunnen geven, zich aan genoemd bureau te vervoegen. Gemengd Nieuws. Wederom wil d-w est in Bussen. Gistermiddag 4 uur heeft te Bussum weer een brutale overval plaats gehad. Een tot dusver onbekend gebleven persoon -vervoegde zich aan de kassa van de Boazbank aan de Brinklaan en vroeg den directeur, den heer Joosten, een bank biljet van 10 te willen wisselen. Terwijl J. hein vroeg hoe hij het biljet gewisseld wilde hebben, haalde de man plotseling een revolver voor den dag en richtte deze op J. Meteen ontrukte hij J- het geld, waaruit deze het wisselgeld wilde ne men. Het is een bedrag van ongeveer 8000. De man ontsnapte naar buiten, achternage zet door J., keerde zich om en sloeg J. met de kolf van de revolver zoo op liet hoofd, dat J- bloedend verwond werd. De man is daarna ontkomen. De overval op klaarlichten dag heel't groote sensatie gewekt in het dorp. De directeur, de heer Joosten, die zeer onder den indruk was van het gebeurde, (hij had bo vendien veel pijn van de hem toegebrachte wond) deelde de geheele toedracht der zaak mede. Naar hij zeide zich te herinneren had de roo- ver een geelachtige gelaatskleur en zag er uit, alsof hij in eenige dagen niet was geschoren Hij had donkere haren, droeg een donker grijs pak en had vermoedelijk een strooien hoed in de hand toen hij het misdrijf pleegde „Zoudt u mij een tientje kunnen wisselen was de vraag van den bezoeker, die een in el kaar gefrommeld bankbiljet van 10 uit zijn vestzak te voorschijn haalde. De heer Joosten, die met de kantoorbediende, mej. Sikking, in het kantoorlokaal was, zei gaarne den man te willen helpen. Hij liep naar de brandkast, die recht tegenover het loket in het kantoorlokaal staat en waarop de geldbak en een portefeuille met bankbiljetten lag. „Hoe wilt u het bankbiljet gewisseld hebben Het antwoord van den man voor het loket luidde heel kalm:„Geeft u me maar vier rijksdaalders' De heer Joosten kwam nu met vier rijksdaal ders naar het loket toeloopen en'zag toen, dat de man, die naar het wisselgeld had gevraagd, zich met, het bovenlichaam door het loket had gewerkt. Aanvankelijk dacht de directeur aan een grap, maar spoedig bemerkte hij in welke hachelijke situatie hij was komen te verkeeren- De man had een revolver te voorschijn ge haald en hield deze op den heer Joosten gericht, terwijl hij hem toeriep: „Je geld of je leven Hevig ontsteld wilde de heer Joosten in de eer ste opwelling den indringer te lijf gaan en be ging daarbij de onvoorzichtigheid de kantoor deur, die gesloten was, open te doen. En terwijl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2