KWATTAfV Verven JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen Kasteel „Bet Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN. "FEU I LLETON.~ VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE ct. 49ste Jaargang. Maandag 20 Juli 1920 No. 14015 Bureau i KOEMA RK T 4. Telefoon fmeieommonas! 68085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advirtrotitm 15 regale 1.75, eik» regsi daarboven BS at, 3 maei plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden m»d«d»ellng»n 75 o p»r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20® bij verlies van een hand, voet of oog f 290 bij doodf 100 bij verlies van een iliiimrjjSCnijjverilesnfaiiieci^^ Buitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. Poincaré gereed. Het ministerie Poincaré kan met recht den naam van een groot ministerie dragen, daar het niet minder dan zes oud-premiers in zijn midden vereenigt. n.l. Poincaré, Briand, Herriot, Pain- levé, Barthou en Leygues. Als oud-presidenten van den ministerraad zijn alleen Caillaux en Millerand er buiten gebleven, daar Clémenceau zich geheel uit dc politiek teruggetrokken heeft. De drie „big men" van de combinatie pre sident Poinéaré, vice-president Barthou en minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, vormden voor den oorlog een driemanschap, dat steeds in één adem genoemd werd en destijds heftig bestreden werd door Clémenceau, toen deze hoofdredacteur van „l'Homme libre" was. Wat zal echter 't financieel program van Poincaré zijn Zeker geen consolidatie van de vlottende schuld, geen beroep op buitenlandsche credieten en waarschijnlijk geen onmiddellijke stabilisatie, doch wel nieuwe belastingen. Nieuwe voorschotten van de Banque de France. De nieuwe Fransche regecring heeft Zaterdag middag haar eerste kabinetszitting gehouden, waarin de regeeringsverklaring besproken werd. De definitieve vorm daarvan zal echter eerst in den ministerraad gesteld. Hoewel de nieuwe premier sterk gekant is tegen inflatie, zal hij machtiging vragen voor de verkrijging van verdere voorschotten van de Barique de France, welke gagarandeerd zul len Worden door de opbrengst der belastingen van 1926, die binnenkort moeten binnenkomen. van vandaag worden vast- De rechterzijde spreekt haar vertrouwen uit. De commissie uit de besturen van het natio naal republikeinsch verbond heeft vergaderd onder voorzitterschap van Millerand en zich met eenparige stemmen uitgesproken voor een motie van vertrouwen in het ministerie-Poincaré. Mellon, de Am e rik. min. van financiën in F r a n k r ij k. Mellon heeft zijn bevreemding uitgesproken over de Engelsche houding inzake de schulden - regeling. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de franc niet zonder buitenlandsche hulp gered kan worden. De eerste daad der nieuwe regeering is ge weest, dat zij een dringend beroep heeft ge) daan op de belastingbetalers, om onmiddellijk zooveel mogelijk van de belastingen over 1926 te willen betalen, zonder te wachten op de officieele aanmaningen. In een schrijven van een der onderstaats secretarissen van Cailleaux lezen we „Doch het blijft nietttemin waar, dat wij van Engeland en van Nederland in het b ij- zonder de lelofte hebben gekregen van on middellijke hulp, die een" ruim voldoende en volledige werking van het plan der experts mogelijk zal maken. Poincaré zal de Kamer verzoeken, de bespre kingen over de. interpellatie met betrekking tot de financieele politiek uit te stellen tot het deba8 over de ontwerpen zelve. Hij zal de kwes- 134) Ik geloof je, arme Traverse, rnaar vertel verder, hebben ze je werkelijk slapende gevon den Moest men aan u schudden, eer je wakker werd, zooals Zuteu zei Ja, zoo was het. Ik hail razende hoofdpijn, het bloed schoot mii naar het hoofd, mijn hart klopte hoorbaar en toch werd ik op post ge voerd. Nauwelijks stond ik er tien minuten of ik kreeg een gevoel, alsof ik moest, sterven. Ik kneep mij in de armen, om wakker te blijven, ik liep als iemand, die dronken is. Eindelijk ont viel mij het geweer ik wilde het oprapen, doch nu zonk ik zelf neer en sloot de oogen. Hoelang ik gelegen heb, weet ik niet. Plotseling werd ik hevig vastgegrepen, ik meende den kapitein voor mij te zien met nog andere, officieren, die druk met- elkander spraken, doch ik verstond niets, Als een. automaat werd ik hierheen gevoerd, waar 'k weer insliep en door akelige droomen gekweld Werd, tot dat ik u hier bi) mij vond. Ja, ja, fluisterde Herbert, hun plan was sluw overlegd, en nu verheugen ze zich onge twijfeld over den goeden uitslag, doch houd itioed, Traverse Ze kunnen nog geen victorie kraaien. We moeten de hoop nog riiet opgeven, bent nog te redden tie van vertrouwen stellen ten einde een daging van het debat te verkrijgen. ver- ENGELAND. Nieuwe voorstellen in voorbereiding? De bladen verwachten dat er in de eerstvol gende dagen een gunstige ontwikkeling in het Britsche mijnconl'hct zal plaats hebben en de hoop wordt uitgesproken dat de debatten, welke* Maandag in de beide Huizen zullen beginnen, tot het heropenen van de onderhandelingen zul len leiden. De terugkeer der arbeiders naar de mijnen gaat langzaam voort, doch is bijna geheel beperkt tot de Midlands. In Labourkringen wordt gezegd, dat nieuwe voorwaarden zijn voorbereid door de eigenaars van Nottinghamshire en Derbyshire, waarop de arbeid de volgende week hervat zal kunnen worden. De „Daily Mail" zegt, dat de mijnwerkers thans de keus hebben. Zij kunnen thans zelf nagaan, welk loon zij voor een arbeid van zeven uur kunnen ontvangen. De krachten op Warwickshire geconcentreerd. Het feit, dat de mijnwerkers in Warwickshire (het district waar de eigenaars zooals bekend iets hooger loonen hebben aangeboden dan de in April geldende, welke tevens voor den 'iijd van negen maanden gegarandeerd zijn) naar de mij nen gaan terugkeeren, heeft Cook, de secretaris der mijnwerkersfederatie, aanleiding gegeven, om zoodra hij uit Parijs terug was, een bezoek aan dit district te brengen. Hij verklaarde hedc-n, dat er een plan bestaat om de kern van den strijd naar Warwickshire te verleggen, welk district juist door de bijzondere aanbiedingen het meest daarvoor geschikt is. De En: en de sc he zeelieden politiek. Behalve tot de onverwijlde afscheiding' van liet internationaal verbond van trandporlar- beiders, besloot de zeeliedenvereeniging ook tot het houden van een stemming onder de aange slotenen over het zich afscheiden van alle poli tieke verbonden. De motie van de zeeliedenvereeniging, waarin dit besluit vervat is, zegt, dat de vergadering van oordeel is, dat tal van aansluitingen bij vreemde verbonden een verspilling zijn van het vereenigingsgeld, met name wat betreft hét internationaal verbond van transportarbeiders, dat de laatste jaren meer een politiek verbond, dan een vakverbond is geweest, terwij! bovendien Edo kimmen, de secretaris, zich schuldig maakt aan het uitvaardigen van manifesten zonder behoorlijke machtiging van het bestuur, welke dientengevolge misleidend zijn voor alle Euro- peesche arbeiders. «UITSCIILAND. .De ontwapening. Van officieuze Duitsche zijde wordt verklaard, 1,n1C',e on' waPeriingskwestie geen principieele moeilijkheden meer bestaan. Het zijn zuiver militair-technische aangelegenheden, die nog afgewikkeld moeten worden. Zoowel te Parijs als te Berlijn wordt daaromtrent op het oogen- 2414 9 blik onderhandeld. Men is te Berlijn overtuigd, dat deze kwesties, zonder tot ernstige mogelijk heden aanleiding te geven, geregeld zullen wor den. Het bezette gebied. In een intervieuw met een medewerker van Wolff heeft de minister voor het bezette gebied herinnerd aan de ernstige misstanden waaron der de bevolking te lijden heeft, o.a. door her in beslag nemen van scholen,uitgebreide manoeu vres, overdreven sterke gendarmeriebezetting, de aanwezigheid van Afrikaansche troepen en, den laatsten tijd, ook weer door uitspatting van de bezetting. De minister eischt onderhandelin gen over de vereischte hervormingen, een gron dige herziening van de militaire rechtspraak en van het stelsel der verordeningen, met name ten aanzien van de vrijheid van drukpers en van vergadering. Ten slotte drong de minister, met een beroep op de toezeggingen van den gezantenraad van November, aan op vermindering van de bezet tingstroepen van 85.000. tot 50.000 man. De minister zei ook nog, dat hij een spoedige op heffing van de bezetting een logisch uitvloeisel van de politiek van Locarno acht. BELGIE. Drastische maatregelen. Krachtens een reeks bepalingen welke de ministerraad hedenmorgen besloten heeft aan den koning voor te leggen, zal de minister van Nijverheid een maximumprijs voor steenkool kunnen vaststellen en den uitvoer ervan kunnen beperken. De publieke vermakelijkheden zullen om een uur 's nachts worden gesloten, met uitzondering van die in de badplaatsen. Het zal verboden zijn des namiddags warme maaltijden op te dienen. De ministerraad heeft voorts de heffing over wogen van een belasting van tien francs op buitenlandsche auto's bij het binnenrijden in Beroering onder de arbeiders? Tengevolge van de toenemende duurte der levensmiddelen, speciaal van het brood, valt onder de Belgische arbeiders een zekere beroe ring waar te nemen.In deindustrieele centra van liet Walenland, vooral in de Borinage en.de streek van Charleroi, wordt, door de commu nisten, van deze onrust gebruik gemaakt om zooveel mogelijk agitatie te verwekken en de arbeiders tegen de socialistische ministers op te. zetten. Ook in den schoot van de Arbeiderspartij zelf begint de oppositie het hoofd op te steken en reeds hebben de Brusselsche afdeeling der Metaalbewerkerscentrale en het Arbeidersver- bond van Vilvoorde aan de Brusselsch Federatie 4213 6 Hoe zou ik zoo iets durven hopen, Herhert Ik weet dat de krijgsraad geen genade kent, de soldaat, moet onbepaald gehoorzamen, en wan- neer hij daartoe te zwak is, on op zijn post in slaapt, volgt eenè onteerende doodstraf, die zijn nagedachtenis nog brandmerkt. O moeder O Clara waarom sneuvelde ik niet bij Veracruz Waarom ben ik aan dat moorddadig gevecht ontsnaptalleen om schande over u te bren gen. Wanhoop niet, lraverse, vermaande de majoor. Uw toestand is niet. zoo hachelijk als ge u voorstelt. Men zal op de omstandigheden let ten, Ti averse, dat. is zeker. Gij zult rechtvaar dige rechters vinden en al kwam het, tot, het ui terste, dan zal de generaal uw vonnis niet be krachtigen. Neen, neen, Herbert, alles zal zijn gewonen loop gaan, zooals altijd. Heden of morgen zal men den krijgsraad bijeen roepen en mij schul dig verklaren, vier en twintig uur later krijg ik den kogel. Zoo zal, zoo moet het gebeuren, een anderen uitslag is niet te hopen. Gij ziet dat ik op het ergste ben voorbereid mijn leven, dat zulk een heerlijke toekomst te gemoet ging, zal een treurig einde hebben. Dat zal 't niet riep Herbert met overtui ging. Ik herhaal het u, ge zult gered worden. Waarom aan eene onmogelijkheid te ge- looven Het is geen onmogelijkheid het is wel een moeilijk geval, maar juist in die moeilijkheid ligt een waarborg voor den goeden uitslag. Vergeef mij, Herbert, doch dat klinkt par- doxaal %t Kan zijn. Ik heb dit, echter meer onder vonden. Hoe moeilijker mij iet« voorkwam, des te hardnekkiger streefde ik naar de overwinning. En dan behaalde ik ze ook. Maar laat. ons daar over zwijgen, je wil nu eenmaal het tegendeel van mij gelooven. We zullen binnen een paar dagen zien, wfe ge lijk heeft. Ondertusschen heb ik een prachtig middel tot afleiding voor je meegebracht, 'hier zoo neem Het zijn brieven van je moeder en van Clara, die Gapitola bij mijn pak voegde. Brieven? riep Traverse, terwijl hij ze met uitgelaten blijdschap uit zijne hand rukte en aan zijne lippen drukte, o, dat is een troost voor mij in deze droeven uren Op dit oogenblik verscheen een onderofficier, die den majoor bevel overbracht, zich om twee uur in de groot.e tent van den kapitein te bevin den, waar de krijgsraad zou bijeenkomen, om over den soldaat Rocke te spreken die beschul digd was van op zijn post geslapen te hebben. Men vraagt mij als rechter, zei Herbert, opdat ik niet als zijn verdediger kan optreden. Docdi dit zal mij niet beletten een woord voor hem te spreken en hem met overtuiging zijne onschuld bewijzen. Traverse hoorde niet wat Herbert zei, hij was te zeer verdiept in zijne brieven. Eerst toen de van de Socialistische Arbeiderspartij moties gezonden, waarin verklaard wordt, dat voor de socialistische ministers het oogenblik aange broken is om uit de regeering te treden. In sommige steden van het Vlaamsche land wordt eveneens door de Vlaamsch-nationalisti- sche propagandisten, blijkbaar niet geheel zon der succes, getracht op dezelfde wijze stemming te maken onder het volk, tegen de regeering. ALLERLEI, Uit RevalDe Nationale Vergadering heeft met 46 tegen 34 stemmen haar vertrouwen uit gesproken in de nieuwe regeering. Premier is Teeman, minister van buitenlandsche zaken Akel. Uit Melbourne Een tornado, vergezeld gaande van hevige slagregels en hagel heeft het Guxlongdistrict in Victoria geteisterd. Een persoon werd gedood, acht gewond. De oogst- schade is groot. Uit Londen Uit Johannesburg wordt bericht, dat men aldaar Vrijdag den koudsten dag sinds menschenheugenis heeft ondervonden, daar de temperatuur 12 graden vorst aanwees. Uit Berlijn Door den meteoroloog van het vliegpark, dr. Pollog, is een record-vlucht gemaakt in 3 uren 26 min. Door den trein wordt deze afstand in 18 uren afgelegd. Uit Damascus De Fransche troepen heb ben zich vereenigd. In Goelha ontmoetten zij eenigen tegenstand die spoedig gebroken werd. In de Dsjebel Druze is het kalm. Uit Londen Uit Sjanghai wordt bericht, dat door den brand in het entrepot aldaar een hoeveelheid kina is verloren gegaan, waarvan de waarde op 60,000 pond wordt geschat. De totale schade wordt op 90,000 pond geraamd. Uit Belgrado Volgens een bericht uit Belgrado aan het „Wiener Tageblatt" zou de gewezen kroonprins Karei van Roemenië naar zijn land terugkeeren. Er zou een algeheele ver zoening met den koning tot stand gekomen zijn en Karei zou al zijn rechten terugkrijgen. Uit Parijs: Zaterdagavond heeft het volk van Parijs, naar Belga meldt, op de boulevards weer zijn^ergemis gelucht aan het adres der buitenlandsche toeristen, die in volgeladen toer- auto's door de stad reden. Ditmaal bepaalde ie betooging zich tot fluiten. Een uitgebreide orde dienst belette de menigte te hoop te loopen. Binnenland. De Koningin terugverwacht. Naar wij vernemen, wordt H. M. de Koningin, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, a.s. Dinsdag ten paleize Soest dijk verwacht. H. M. komt dan rechtstreeks uit Zwitserland en zal ongeveer halftwaalf aan de halte Soestdijk uitstappen. Mond- en klauwzeer. In de maand Juni werden 3591 veebeslagen door mond- en klauwzeer aangetast, terwijl 1220 beslagen, die in Mei of eerder besmet werden, begin Juni nog niet genezen waren. De boringen in het niijnveld Vlodrop. Ofschoon thans in beide boortorens te Vlodrop een diepte is bereikt van ruim 700 meter, zijn de resultaten nog geenszins bevredigend. Maan dag jl. heeft de boortoren bij het klooster de vijfde laag kolen van beteekenis aangeboord. De Herkenbosscher boortoren bij wachtpost 4 van de lijn Vlodrop—Roermond, heeft nog geen majoor afscheid nam van hem, zag hij verheugd op. Wat mij Clara en mijne goede goede moe der schrijft, riep hij, vervult mijn hart met, nieuwe hoop. Ze schrijven mij, dat cr geen dag voorbijgaat, zonder dat ze God voor mij bidden Ja, Herbert, dat hunne brieven juist voor het beslissend uur aankwamen, vind ik een goed voorteeken en nu geloof ik zelf aan mijm red ding Een vast vertrouwen op God, hernam Her- bert, is het plechtanker ,in den nood, de ure der beproeving zal u een machtig wapen zijn, om uwe vijanden te overwinnen. Majoor Greyson ging spoedig heen en Traver se verdiepte zich weer in zijne brieven, t.ewijl een vroolijke glimlach zich om zijne bleeke lippen plooide. XVI. Voor den krijgsraad. We zouden het geduld onzer lezers te lang op de proef stellen, indien we hen de Leele ver handeling van den krijgsraad, die over't lot van Traverse Rocke te beslissen had, liet bijwonen. De jonge, soldaat maakte dadelijk een gunsti- gen indruk op de rechters door zijn goede ma nieren, welke men niet van een gewoon nu i air maar van een beschaafd jongeling verwac.i Wordl vevolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 7 .1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1