DAGBLAD WB0M SCH/EBMM BM OBff&FÊ&IEKEM* F E U I L L a T O Hl. Kasteel Jet Ooweersaest" 49ste Jaargang. Donderdag 29 Juli 1926 No. 14618 Bureau i IOEMA R,K 1 Telefoon inïereommonae! G8035 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbesichfc 10 ets. AdvortsotiSni iQ regelt 1.75, elke regel daarboven 3$ - ut, 3 maal plaatsejn wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdaelingen 70 e per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertesren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 hij levenslange geheel© invaliditeitf 200 duim; 160 bi? verlies vaneen wijsvinger;15 bij verlies van eiken anderen vine©?. bij verlies van een band, voel of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door da N.MoIl.Algem.Vere, bank Schieda&fe Buifenlandsefa Nieuws. FRANKRIJK. Poincaré's optreden. De bladen wijzen er op, dat het kabinet- Poincaré gisteren een meerderheid heeft gekre gen, zoo groot als aan geen enkele regeering sedert het begin dezer wetgevende periode ten deel is gevallen. Artikelsgewijze behandeling. De financieele Kamercommissie heeft met 20 tegen 12 stemmen en 6 onthoudingen de passage betreffende de artikelsgewijze behandeling van het financieel ontwerp der regeering aangeno men. Poincaré verklaarde, dat het hem met het oog op de nabijheid der parlementaire vacantie onmogelijk lijkt, de schuldenaccoorden van Londen er Washington nog te behandelen. Deze kwesties zullen na het weder bijeenkomen der Kamers worden afgehandeld. Een socialistisch tegenvoorstel verworpen. In de financieele Kamercommissie dienden heden de socialisten een financieel tegen-voorstel van Blum in, hetwelk werd verworpen. •Jules Sauerwein schrijft in de „Telegraaf" o.m. De taak, die verricht moet worden, gaat de nienschelijke kracht niet te boven Frankrijk heeft een begrooting, die in evenwicht is, mach tige hulpbronnen, lust tot werken en lust tot. sparen. Men moet dengenen, die hun kapitaal buitens lands hebben vastgezet weer vertrouwen geven mén moet rekening houden met een binnenland- sche schuld van ongeveer veertig milliard goud francs en met een buitenlandsche schuld, die over twee en zestig jaar is verdeeld, waarbij gebruik kan worden gemaakt van onze vorde ringen op Duitschland ;*ons geld moet gestabi liseerd worden door het benutten van een goud voorraad van meer dan vier en een half milliard foucifrancs, zonder dezen voorraad nochtans in de waagschaal te stellen. Het is een ernstig, doch volstrekt niet on oplosbaar probleem. Ik durf zelfs zeggen, dat het minder moeilijk is, dit vraagstuk op te lossen, dan rond dezelfde raadstafel de dertien manne» te vereenigen, die het kabinet vormen, welks eerste ministerraad heden door Poincaré is ge presideerd. Een a n t i-A merikaansche hamerslag. Gistermiddag heeft op de Place des Etats Unis een met een .smidshamer gewapend man, ernstige schade toegebracht aan het monument, opgericht ter eere van de Amerikaansche vrij willigers, die voor Frankrijk gevochten hebben voordat de V. S. aan den oorlog deelnamen. Op 't politiebureau werd bevonden, dat de man een Russisch onderdaan is, die de afgeloopen drie jaar te Parijs woonde. Hij zeide, den hamer spe ciaal voor dit doel te hebben gekocht, om daar mede tegen Amerika te demonstreeren. Een stakingsbes luit van Fransche m ij n w e r k e r s. Het bestuur van den unitairen mijnwerkers- bond heeft besloten, op 9 Augustus een alge- meene staking af te kondigen ter ondersteuning Van de Britsche mijnwerkersstaking en ten einde den wil der Fransche mijnwerkers te be tuigen om een loonsverhooging van zes francs per dag te krijgen. Daar de leden van den alge- meenen bond van mijnwerkers niet voornemens zijn, zich bij de beweging van den unitairen bond 137) O, mijn God mijn God roept hij, 'hoe kan ik genade vinden bij u, ik, die mijn geheele leven misdaad op misdaad stapelde, ik, die al tijd gestreefd heb naar het verzamelen van schat ten Het is te laatHet is te laatriep hij wan hopig. Men ziet, Gabriel Lenoir, de trotsche geweten- looze kapitein, die met roovers verkeerde en sluipmoordenaars in zijn dienst had, hij was, nu de dood zijn kille hand naar hem uitstak', een andere geworden en had nauwelijks het opwek kend woord van een geestelijke noodig om zoo- Veel mogelijk het onrecht goed te maken dat hij gepleegd had. Ik wil mij vernederen voor God en den tnensch, ik wil vergiffenis vragen voor al het kwaad wat ik anderen berokkende. Het was tegen den avond van denzeifden dag als Herbert Greyson met zijne wapenbroeders zich aan tafel wilde zetten, dat hij een briefje kreeg, waarin hij verzocht werd zich oogenblik- kelijk met Traverse naar het kwartier van kapitein Lenoir te begeven, daar deze op sterven lag en dringend naar beiden verlangde, Herbert Verontschuldigde zich bij zijne kameraden om aan bet verzoek te voldoen en spoedde zich naar aan te sluiten, is deze tot een zekere .mislukking gedoemd. BELGIE. De 8-u renconventie aanvaard. De Belgische Senaat heeft heden met 82 tegen 45 stemmen en 4 onthoudingen het gemelde amendement van oud-minister Segers verworpen hetwelk luidde de conventie van Washington betreffende den 8-uren-dag niet toe te passen, zoolang andere landen deze niet aanvaard hebben. De Senaat besloot ten slotte met 103 tegen 16 stemmen en 11 onthoudingen tot rati ficatie van de conventie. De socialisten juichten dit besluit toe. Loonsverhoogingin deBelgische i.i zerfahriek en. De Nationale gemengde commissie voor de ijzerindustrie heeft besloten, de loonen met in gang van 1 Augustus a.s. met tien procent te verhoogen. Mijnwerkersloonen verhoogd. Naar onze correspondent te Brussel meldt heeft de gemengde mijncommissie een nieuwe loonsverhooging met 5 pet. aan de mijnwerkers toegestaan. Deze maatregel treedt in werking met ingang van 1 Augustus. ITALIË. Een drastische maatregel van Mussolini. Uit Milaan wordt gemeld Ter bescherming der valuta heelt de Italiaansche regecring een nieuwe verordening uitgevaardigd. Binnen en kele dagen zullen de autoriteiten geen passen meer aan Italiaansche touristen verstrekken, zoodat dezen wel genoodzaakt zijn hun vacantie binnenslands door te brengen. DUITSCHLAND. De beperking van de doodstraf. In het nieuw ontworpen strafwetboek voor Duitschland wordt aan de doodstraf slechts in zooverre vastgehouden, dat zij alleen kan wor den uitgesproken in geval van moord, dat wil zeggen het met voorbedachten rade en met overleg dooden van een mensch, terwijl bij verzachtende omstandigheden of bij verminderde toerekenbaarheid slechts vrijheidsstraffen mogen worden opgelegd. MEXICO. Toenemende gist. in". De gisting in Mexico ten gevolge van de nieuwe kerkenwetten, die op 1 Augustus in werking treden, neemt dagelijks toe. In liet vooruitzicht van het aangekondigde verbod stroomen de geloovigen naar de kerken voor het bijwonen der missen. Men schat het aantal kinderen, aan wie sedert 1 Juli in de kathedraal het vormsel is toe gediend, op meer dan 90.000 en men is van oordeel,- dat hel. aantal aan het einde der week de hondeidduizend zal overschrijden. Gisteren werd het vormsel aan 5000 kinderen door den aartsbisschop van Mexico toegediend, die ten slotte van uitputting ineenzonk. De geloovigen worden aangespoord de kerken te steunen. Intusschen heeft de regeering geweigerd aan de priesters toestemming te verleeuen, de kerk gebouwen aan de hoede van Katholieke leeken over te dragen, wanneer de diensten op 1 Au gustus zullen eindigen, doek zij heeft gelast, dat de kerken aan personen worden toevertrouwd, die door de burgemeestersgzullen worden be noemd. zijn vriend 1 raverse dien hij gelukkig thuis vond Vlug, kleedt je gauw aan riep hij binnen tredende. We moeten heiden naar Lenoir hij ver- Iangt hoofdzakelijk naar jou en ik zal meegaan. Je weet hij ligt op sterven de geestelijke schreef het mij en verzoekt mij geen minuut te verliezen. Kapitein Lenoir riep Traverse verbaasd. Hoe Verlangt hij naar mij Wat wil hij Dat zult ge spoedig genoeg weten, verbeu zel geen tijd met vragen. Vlug, we mogen een stervende zijn laatste bede niet weigeren. -Zeker nietriep Traverse, want zijn edel hart kende geen wraak, al vroeg hem dit zijn aartsvijand. Als Hft-bert eenige minuten later eerst bij den kapitein kwam, vond hij hem reeds zeer zwak. Het scheen, dat, hem slechts weinige oogenblik- ken meer bleven, om zich te verzoenen, met hem, dien hij zoozeer gekrenkt en zoo vinnig gehaat had. - Hoe, majoor Greyson, breng je hem niet mee? zei hij. Heeft de pastoor u mijn wensch niet medegedeeld Toch, Sir, hernam Herbert. Traverse Rocke wacht hier buiten. Ik won eerst zien of gij wil lens' zijt hem te ontvangen. O, zeker beri ik dat, riep Lenóir. Laat hem binnenkomen. Ik moet afscheid van hem nemen zoowel als van u, Herbert. O, het is goed, dat ge beiden gekomen zijt, ik zal nu met een verlicht hart de groote reis beginnen, waarvoor ik reeds CHINA. Een nieuwe Boksers-formatie. Erich von Salzmann, de Chineesche corres pondent van de „Voss. Ztg.", vertelt in zijn blad, dat in Szechwan, de spoorweglooze, ver in het binnenland tegen de Tibetaansche grens gelegen Chineesche provincie, ten gevolge van den sinds jaren woedenden burgeroorlog, het aantal geheime benden zeer toeneemt. Er heeft zich daar een genootschap naar het voorbeeld van dat der Boksers gevormd, de Bond van den Rooden Lantaarn. Deze heeft de kist. met het stoffelijk overschot van een einde Mei 1925 bij de schietpartij te Sjanghai gevallen Chineesche student naar Tsieng-toe, de hoofdstad van Szechwan, over gebracht en ze daar in het Centrale park ten toon gesteld. Geen wonder, dat dit op de zenuwen van de toch reeds opgewonden bevolking werkt in den zin van een versterkte animositeit tegen de vreemdelingen. Gevolg voortdurende aanvallen op de zendelingen. Een zendeling is op den open baren weg vermoord, een andere ernstig mishan deld. Men vreest, groote uitbarstingen van xeno- phobie. De toestand is daarom bedenkelijk, wijl een onmiddellijk ingrijpen ter bescherming der vreemdetingen door de afgelegen ligging der provincie onmogelijk is en omdat ten gevolge van de uiteenvalling van China iedere druk op de autoriteiten en de regeering totaal zonder effect moet blijven. Dit is een klassiek voorbeeld voor de toestanden in het huidige China. ALLERLEI. Uit Luxemburg Na het debat over de regeeringsverklaring werd de motie van ver trouwen in de regeering aangenomen met 31 tegen 11 stemmen en 3 onthoudingen. Padang Pandjang Alhier is gisternacht Weer een vrij hevige aardschok waargenomen. Uit Londen Mommers, de Nederlander, die, wegens moord op een Italiaansch meisje, ter dood is veroordeeld, is hedenmorgen in de gevangenis van Pentonville opgehangen. Binnenland. Het Ncdcrlandsch-Belgiscli verdrag. De Belgische senatoriale commissie van buitenlandsche zaken heeft verslag uitgebracht over het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Zij raadt de goedkeuring van het verdrag aan. Bij de .bespreking van het wetsontwerp tot ratificatie van het Nederlandsch-Belgisch ver drag, morgen in den Senaat, zal minister Vander- velde vermoedelijk het woord nemen om de cri- tiek in sommige Nederlandsche bladen, sedert de goedkeuring door de Kamer verschenen, te beantwoorden. De Padang-ramp en de Paus. Z. H. de Paus heeft door bemiddeling van den Apostydischen Prefect in Padang een bedrag van 2500 geschonken voor de slachtoffers van de aardbeving. Eerste Kanjer. De Eerste Kamer heeft gisteren na de goed keuring van het handelsverdrag met Duitsch land nog eenige kleine wetsontwerpen afgedaan, waarna de Kamer op vacantie ging. De marechaussee niet bij de justitie. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, Van Rappard, betreffende een voornemen tot marschvaardig hen, zooals ge ziet. Herbert ging naar de deur en opende ze Traverse trad aan het sterfbed. Traverse, zei dc kapitein met zwakke stem, terwijl hij den jongen man de hand toestak, gij haat geen stervende, niet waar O, anders waart ge nu niet hier, om mijne afscheidswoorden mijne laatste bede te hooren. Zwijgend had Traverse zijne hand in die van den kapitein gelegd, zwijgend luisterde hij ook naar de met ontroering gesproken woorden. - Ik heb n wreed en onmenschelijk behan deld Traverse, ging de stervende voort, veel wreeder, dan gij tot nu toe zelf weet. Gij zult later na mijn dood eerst vernemen, hoe iaag en wraakzuchtig ik jegens u was en toch reken ik op uw edel hart., dat ge mij vergiffenis schenkt. Ik was hard en onrechtvaardig jegens u ik kwelde u, waar ik maar kon, ik was vindingrijk in wreedheden, die ik aan u beging, ja, ik beoog de uw ongeluk en schuwde geen middel om daar toe te komen. De goede God nam je in zijne be scherming, en al mijne boosheid trof geen doel. Maar de barmhartige God deed nog meer. Hij schonk mij nog den tijd, om mij met u t„ ver zoenen en u jiier in tegenwoordigheid van uw edelen vriend Greyson en dezen eerwaarden gees telijke plechtig vergiffenis te vragen en u te smeeken mijne nagedachtenis niet te vervloe ken, al is ook de ongerechtigheid, die ik aan u ging, veel grooter dan gij denkt O, Traverse, riep hij, toen hij bemerkte dat de jonge onderbrenging van het wapen der marechaussée bij het ministerie van justitie, heeft de-minister van oorlog geantwoord, dat het denkbeeld, om het wapen der koninklijke marechaussée bij het ministerie van justitie onder te brengen, voor en na wel eens ter sprake is geweestbepaalde plannen in die richting bestaan echter voor het tegenwoordige niet. Voor een dergelijken maatregel zouden zoo danige voorzieningen noodig zijn, dat in elk geval niet buiten voorkennis der Kamer zou kunnen worden gehandeld. Luchtvaartverdrag Nederland-Denemarken. Op 23 Juli jl. heeft op het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van het voorloopig luchtvaartverdrag tusschen Nederland en Denemarken. Internationale federatie van academisch gevormde vrouwen. Gisteravond is in de aula van liet Koloniaal Instituut te Amsterdam de feestelijke openings bijeenkomst gehouden van het congres der In ternationale federatie van academisch gevormde vj-ouwen. De belangstelling was zeer groot. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den waarnemenden burgemeester, den heer F. M. Wibaut en den waarnemenden gemeente secretaris, den heer J. J. Roovers de senaat der universiteit door zijn secretaris, prof. dr. J. H. Scholte. Dordrecht zeehaven. In de Dinsdagmiddag en (avond gehouden raadszitting te Dordrecht is ter sprake gekomen het voorstel van B. en W., om over te gaan tot outillage van de zeehaven, volgens ontworpen plannen," en te leenen voor een daarvoor noodig crediet van 1.665.000. Een en ander werd met 263 stemmen aangenomen. Provinciale Staten. Verslag der commissie van rapporteurs. Verschenen zijn het verslag der commissie van rapporteurs over de provinciale begrooting en de memorie van beantwoording daaromtrent. Een lid betoogde de wenschelijkheid voor kleine plaatsen van samenvoeging van de ambten van secretaris en Ontvanger, waaromtrent Ged. Staten opmerken, dat het initiatief daartoe van den raad moet, uitgaan. Een ander lid maakte de opmerking, dat de verkiezing van den heer Schaper tot Gedepu teerde niet in overeenstemming was met den duidelijk uitgesproken wensch van de meerder heid der kiezers in de provincie. Een ander lid meende, dat deze kwestie alleen in de openbare vergadering der Staten behandeld kon worden, terwijl een ander deze verkiezing in het belang der provincie zeer toejuichte. Eenige leden vroegen of Ged. Staten bereid zijn stappen te doen in het belang der school- hygiëne. Ged. Staten antwoorden, dat zij een onderzoek hebben ingesteld naar den stand van het geneeskundig schooltoezicht in de gemeenten. Van de resultaten van dat onderzoek zal zoo spoedig mogelijk verslag worden uit gebracht. De verbetering der wegen verschaft aan velen werkgelegenheid zij zal in 1927 worden voort gezet. Een aanvang zal worden gemaakt met de werken van de nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJssel en de Gouwe. Voorts wordt er aan herinnerd, dat in de man hem verwonderd aankeek, vraag mij nieti verlang niet, dat ik mij in mijn stervensuur dui delijker verklaar daar in dat pakje, dat ik u, majoor Greyson ter hand stel, zijn mijne be kentenissen vervat. Open het na mijn dood, niet eerder, Herbert, hoor je Ik smeek u eerst na mijn dood. Dan zult ge alles tijdig ge noeg weten, Traverse. Laat het nu voldoende zijn te verklaren, dat ik mijne handelwijze ver afschuw, dat ik ze oprecht betreur en gaarne ongedaan zou maken, als het mij mogelijk was. Kunt ge mij na deze verklaring vergeven, Tra verse Mag ik mijn oogen sluiten mët de zekerheid, dat ge mij niet vloekt, maar dat ge alles groot moedig vergeeft en vergeet, wat ik u berokken de Kunt ge dat, Traverse Ja, zei de jonge man, met diep bewogen stem, ja, ik vergeef u Deze woorden gingen vergezeld van een lichten druk zijner hand, die hij nog altijd in die van den kapitein had laten rusten. O dank, duizendmaal dank lispelde dc stervende, over wiens gelaat een blijde glimlach kwam. Nu sterf ik gaarne, want de zwaarste last is van mijn hart gewenteld En nu nog eenige woorden, Traverse. Dat pak het grootste van beide is voor jou bestemd: open het zoodia. ge thuis komt. Ge behoeft hiermee niet tot na mijn dood te wachten, zooals dit met het pakje van Herbert het geval is. Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BZ3B

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1