DAGBLAD w&qm sghsebmmomstreken. KWATTAf? Vem „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen "feuilleton. Kasteel „Bet Onweersnest" VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed*. DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 2 Augustus|1926 No. 14621 Bureau KOE M iVR^KjT; 4. iTelefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A bo n'ne meit'e n f per 3 [maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal." Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. m«Advertent i ë[n 15 regels /|1.75 elke regel daarboven£35*cent, 3 maal plaatsen wordtV2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijs ving er;_fj_5 bijverlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. Geen discussies o_v er financieele voorstellen. De Kamer heeft met 380 tegen 150 besloten geen discussies te houden over de artikelen der financieele voorstellen der Regeering als bewijs van vertrouwen in de Regeering. BELGIE. Overleg met Frankrijk. Briand had een vrij lang onderhoud met de Belgische ministers Franqui en Vandervelde. De ministers bespraken verschillende vraagstuk ken op internationaal politiek en financieel gebied en in het bijzonder de kwestie der wissel koersen hij won inlichtingen in omtrent de maatregelen, die genomen zouden moeten wor den, opdat de verdediging van den Franschen en den Belgischen franc op het moment van de crisis aan een der beide landen geen nadeel zal opleveren. Vervolgens hadden Vandervelde en Francqui een onderhoud met Poincaré. Bij hun vertrek weigerden de Belgische ministers een gepreci seerde verklaring af te leggen. De ministers zijn Zaterdag weer vertrokken. ENGELAND. Een belangrijke verklaring van Cook. Sprekende in Leicestershire verklaarde Cook, de secretaris der mijnwerkersfederatie, dat de mijnwerkers hun best hadden gedaan en niet meer konden doen. De mijnwerkers konden den strijd niet on bepaald voortzetten. Zij hebben nu een groote geste voor den vrede door de vertegenwoordi gende christelijke kerken gedaan. Wil de natie eischen, dat deze voorwaarden aanvaard wor den De mijnwerkers zouden door den honger verslagen kunnen worden, maar de voorwaarden, welke hun dan zouden worden opgelegd, zouden de industrie nooit tot vrede en voorspoed kunnen leiden. SPANJE. Aanslag op Primo de Rivera. Op het oogenblik, dat Primo de Rivera op weg was naar het station, ten einde de terugreis naar Madrid te aanvaarden, slingerde een individu een dolk naar het gesloten rijtuig van den premier, zonder hem evenwel te treffen. Een politieauto, die ter bewaking van Primo de Rivera achter diens auto aanreed, reed den aanvaller omver, wiens rechterbeen brak en die onmiddellijk gearresteerd werd. Primo liet zijn rijtuig stilhouden en bekeek den dolk gedurende eenige oogenblikken. Daarna vervolgde hij zijn weg naar het station, waar hij door de menigte werd toegejuicht. De aanvaller is een arbeider, een zekere Domingo Massache Torent, die reeds eenmaal veroordeeld is wegens verzet tegen de politie. Tijdens zijn verhoor schijnt gebleken te zijn, dat hij anarchist is. DUITSCHLAND. Een loonstrijd in hetRoer gebied? De mijnwerkersbonden in het Roergebied hebben de loon-overeenkomst met ingang van 1 Sept. opgezegd. Zij zullen hun nieuwe loonei- schen nog nader bekend maken. 140) Terwijl ze dit in half Engelscli half Koeter- waalsch vertelde, nam ze den jongen dokter bij bij de hand en leidde hem aan het ziekbed, ter wijl ze tevens in één adem haar leedwezen be tuigde, dat ze niet eerder om den beroemden dr. Rocke gestuurd had, waarvan ze pas een kwartier geleden voor het eerst gehoord had. Hier hier is mijn dokter riep ze. Ach, hij is reeds koud en stijf, het bloed loopt niet meer door zijn aderen. Zie eens dokter, hij ziet er reeds uit als een lijk Ach, had ik toch eerder naar u gezonden Wees gerust, mevrouw, hernam Traverse ik hoop, dat het nog niet te laat is. De besmet telijke ziekte, waaraan uw broeder lijdt, ver toont altijd zulke teekenen. Waarschijnlijk ge lukt het mij aan dit schijnbaar levenloos lichaam het leven weer te geven. Het zou ten minste niet de eerste maal zijn, dat ik den dood over won. Traverse bevond, dat de pols van den pa tiënt haast niet meer sloeg, een bewijs, dat hij dicht aan de grens van leven en dood gekomen was. Door vragen vernam Traverse eindelijk van de praatzieke dame, dat de lijder reeds negen In kringen der ondernemers lijkt men niét genegen loonsverhooging toe te staan. Ford tegen bedrijfsraden. De Fordmaatschappij heeft onlangs in West- falen een fabriek geopend. De loonen, die daar door de Amerikaansche ondernemers betaald worden, zijn naar WestDuitsche begrippen zeer hoog. Toen de arbeiders der fabriek tot het vormen van een bedrijfsraad wilden overgaan, verklaarde de Amerikaansche directie, dat indien de ar beiders in het Ford-bedrijf Duitsche wetten wil den invoeren, ook Duitsche loonen zouden wor den betaald. De sociaal-democratische pers is over het optreden der Amerikanen ten hoogste verbol gen. Daarentegen juichen de conservatieve bladen dit optreden toe, dat de arbeiders stelt voor het dilemma sociaal-democratische poli tiek met lage loonen, of goede loonen zonder politiek. MEXICO. De nuntius wordt gedeporteerd. De regeering zendt troepen en politie naar twaalf door het geheele land verspreide strate gische punten, en teinde overal de orde te hand haven. De politie heeft de kathedraal te Mexico omsingeld. Vrijdagavond heeft de regeering gelast, dat de pauselijke nuntius, mgr. Tito Crespi, gedeporteerd moet worden. Het Vaticaan heeft bericht ontvangen, dat de secretaris van de apostolische legatie in Mexico gearresteerd en naar de grens getransporteerd is. Bloedige botsingen bij de kerken. Troepen hebben vuur gegeven op een menigte, welke de kerk weigerde te verlaten. Tien perso nen werden gewond. Op de Mexicaansche Bank had een run plaats, doch de goudreserve werd niet aangesproken'. De socialistische arbeiders betoogen voor Galles. Het Arbeidersverbond besloot President Calles krachtig te steunen. Gister hebben meer dan 100.000 arbeiders gedemonstreerd voor den President. De katholieke kerkgoederen. Uit New-York wordt gemeld De Mexicaansche minister van Bnitenlandsche Zaken, Alberto Tejada, heeft regeeringsagenten instructies gegeven, alle Roomsch-Katholieke kerken, we ke zonder verantwoordelijke bewakers worden achtergelaten, als de leekenwetten Za terdag m werking treden, in beslag te nemen, ui-ïl enn 'Verantwoordelijke bewakers" is blijkbaar met opzet gekozen, omdat de katho- heke geestelijkheid eenigen tijd geleden vele kerkelijke eigendommen onder de hoede van verantwoordelijke leekencommissies stelde. De regeering baseert verder haar besluit tot event, inbeslagneming op de theorie, dat de kerken m werkelijkheid staatseigendom zijn en dat. de kerkelijke goederen slechts in gebruik aan e congregaties zijn afgestaan en wanneer zij met meer in gebruik zijn, aan den Staat te- rugkeeren. De goederen en eigendommen in kwestie vertegenwoordigen een groote waarde; niet Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN 2506 9 alleen is er tal van kerken in de groote steden, ook dorpen, zelfs de kleine, bezitten vele. Enkele zijn ware schatkamers van goud, juweelen en kunstvoorwerpen, w.o. vele schilderijen, o.a. van Murillo en andere oude meesters. AMERIKA. Herzieningsplannen voor het s y s t e e m-D awes. Op de 6e jaarvergadering van het politieke instituut te Williamstown in Amerika is een plan der internationale Kamer van Koophandel ingediend, hetwelk is bedoeld als een aanvulling van het plan-Dawes voor 1928, wanneer men een crisis verwacht. Volgens genoemd plan zou Duitschland be talen in waren, machines en gereedschappen, terwijl een internationale financieele Mij. zou worden opgericht, welke kapitaal zou verstrek ken voor koloniale werkzaamheden in het niet- Duitsche gebied. De internationale Kamer van Koophandel is verder voornemens, een nieuw wereldsecretariaat van financiers en economen te vormen. TSJECHO-SLOWAK1JE. Aanvallen op Benesj. In de Cechoslovaaksche pers hebben den laat.sten tijd geruchten de ronde gedaan, volgens welke minister Benesj zou hebben deelgenomen aan geheime politieke samenzweringen. De mi nister heeft het Cechoslovaaksche persbureau heden een verklaring doen toekomen, waarin hij tegen deze beschuldigingen opkomt. Hij ver klaart, tot dusver met opzet niet op deze pers campagne te zijn ingegaan, doch later aan de hand van documenten daarop te zullen terug komen. ALLERLEI. Uit Parijs Op het vliegveld bij Toul is Don derdag een militair vliegtuig neergestort. De twee inzittenden werden gedood. Uit Belgrado Tijdens den jongsten inval van Bulgaren in de streek van Kriva Palanka, werdemdrie Joegoslaviërs gedood. Het incident heeft levendige opwinding gewekt. Blnoe nland. Groote vleeseliexport uit België naar Duitschland. Onder het opschrift ,,Waar onze levensmidde len blijven" geeft de „Etoile Beige" een verhaal over enormen vleeschuitvoer van België naar Duitschland. Zoo kocht, vertelt het blad, een Hollandsche firma in zeven weken ongeveer een millioen kilo vleesch in België. Eiken nacht vertrekt een trein met versch geslacht vleesch naar Duitschland en den volgenden morgen 4213 6 dagen door dokter Gartier behandeld was en op consult van meerdere geneesheeren onredbaar verloren was gegeven. Dokter Gartier had ver- aai c a jj geen hulp meer wist en had haar den jongen dokter Rocke aanbevolen. Ze ZOU den laatste eeuwig dankbaar zijn, wanneer hij haar dierbaren broeder kon redden. Traverse was niet weinig trotsch, dat een man zoo beroemd als Cartier, zoo loffelijk over hem gesproken had. Hij vraagde naar het verloop der ziekte overtuigde zich van de tot nu gevol de behandeling en hield met zich zelve raad, hoe hij zou werken om weer leven in dit bijna ver stijfde lichaam te brengen. - Mijn broeder, zei de'dame, werd als het ware in Spaansche vliegen gewikkeld, doch ze hadden met de geringste werking ze trokken niet. Traverse bedacht zich een oogenblik. Nu was het tijd om zijn nieuwe geneesmethode in toe passing te brengen. Slechts krachtige middelen konden eene reactie in den toestand teweeg brengen, waarop anders onvermijdelijk de dood zou volgen. Hier is een mosterdblad noodzakelijk, be val hij, die moet zoo heet zijn, dat men er maar eVen de hand in kan houden. Dompel er den zie ke in, verhoog allengs de temperatuur van het water en let nauwkeurig op de werking, die zich aan de huid openbaart. Wanneer ge ziet dat ze rood wordt, neem dan de lijder er uit en leg hem in een warm bed. Begint hij te zweeten, dan is hij gered. Ondertusschen ga ik naar huis om de geneesmiddelen klaar te maken. Hij ging heen. Zijne voorschriften werden stipt nagekomen. Men bereidde een mosterdbad twee bedienden zetten er den lijder in, terwijl zijne zuster de temperatuur van het bad aan houdend verhoogde door het bij gieten van ko kend water. Weldra begon de huid van den patiënt rood të worden, hij kreeg weer leven en daar men het bad misschien wat te warm gemaakt had, brul de hij van de pijn en sprong als een jong man uit de l^adkuip in het bed. God zij gedankt riepen de twee bedien den, hij is van den dood verrezen Een wonder is gebeurd Een dcode is levend geworden Mijn God hij spreekt, hij bewecgtzich,hij leeftjubelde nu ook de kleine dame, toen ze zag, dat haar broeder zich van pijn door het bed rolde. O, mijn broeder, je bent gered Welk een geluk O, gij moordenaars, gij beulen hernam de leider, die bijna gekookt was. Je hebt mij levend gekookt Op dit oogenblik kwam Traverse terug met de geneesmiddelen. Hij zag, dat zijne methode geholpen had en onderzocht met zijne hand de temperatuur van het water. Beste hemel, mevrouw ik heb u niet ge zegd, dat ge uw broeder zoudt koken riep Tra verse, doch de dame hoorde niet en uitte voort durend hare uitbundige vreugde. reeds wordt dit vleesch in diverse Duitsche steden verkocht. Aldus, zegt het Belgische blad, eten onze burgers Argentijnsch vleesch, dat in bevroren toestand wordt ingevoerd, terwijl het versche vleesch, dat België zelf voortbrengt, door de Duitsehers wordt geconsumeerd. België moet dure dollars betalen voor zijn Amerikaansch vleesch en deze Hollandsche maatschappij strijkt een niet geringe winst op van het versche vleesch, dat België uitvoert. De middenstand de dupe. Op het oogenblik wordt te Maastricht een bord rondgedragen, waarop een doodshoofd met gekruiste beenderen is geschilderd, met de waarschuwing, dat de middenstanders weldra dien weg zullen opgaan, als de vrije markt niet zoo spoedig mogelijk wordt afgeschaft. On tegenzeggelijk hebben de arbeiders en de „kleine luijden" wel van de valutaprijzen kunnen profi- teeren en koopjes kunnen halen, waar anders geen denken aan was geweest, maar ook is zeker, dat de winkelstand het kind van de rekening wordt, vooral nu er maar alles op die vrije Woensdagmarkt wordt verkocht. Nu ook al comestibles, drie doosjes sardines voor 30 ct., maar het is meestal oud-verlegen, bedorven goed. Het is er meer dan druk, bijna geen plekje op het groote marktplein, of het was door Belgische kooplui ingenomen een deken op den grond, daarop de waren uitgespreid en dan maar voor een appel en een ei verkocht. Dinsdag wordt in het Staargebouw een protestvergadering door den middenstand be legd, waarop de heer Ch. Janssen uit Am-terdam het woord zal voeren. De ramp op Sumatra. De derde verantwoording van gelden, inge komen bij den Kon. Nationalen Bond „Het Oranje Kruis" (tot en met 30 Juli) vermeldt ten totaal bedrag van 56.632.38^. In het geheel is thans 117.533.1(R ingekomen Na den watersnood. Het bedrag der bij de algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen door waters nood in Nederland te Amsterdam ingekomen gelden bedraagt thans, na de G4ste verantwoor ding, 4.584.602.87. Limburg en liet verdrag met Belgie. In een vergadering te Maastricht van de Limburgsche Liga is het Nederlandsch-Belgisch verdrag behandeld. De heer M. Kemp lneld een uitvoerige rede. Hoewel geen onverdeeld bewonderaar van het tractaat, moest hij toch erkennen, dat Limburg, wat de aan te leggen waterwegen betreft, niet ontevreden behoeft te zijn, zoodat het een brandpunt van binnenscheepvaart kan worden. Bij niet-aanneming van het tractaat zal Maastricht een „dooden hoek" vormen, zoo dood als Aken. Spr. concludeerde ten aanzien van de Z. O. waterwegen geeft het verdrag, wat Limburg wenschen kan. Er volgde eenig debat. Controleurs in de mijnen. De arbeiderscommissies bij de Limburgsche steenkolenmijnen zijn door den hoofdingenieur van het Staatstoezicht op de mijnen, tegen Dinsdag, 17 Aug. a.s., opgeroepen, om voor drachten op te maken voor de benoeming van O, heer dokter heer dokter Gij hebt mijn broeder gered Hij is genezen herhaalde ze, terwijl ze den jongen dokter om den hals viel. Inderdaad, het bad had uitgewerkt, wat zon der twijfel geen ander middel vermocht. Het bloed had weer zijn gewonen omloop gekregen de ziekte was overwonnen. De genezing vorderde spoedig en daar Traver se zich er wel voor wachtte te zeggen, dat zijn patiënt van den dood gered werd door een toe val, meende iedereen, dat de herstelling aan de kunde van den dokter te danken was. Weldra sprak de heele stad van hem en werd hij eertijds in de huizen der minder bedeelden geroepen, nu rekenden de rijken'het zich tot eene eer, hem als huisdokter te hebben. Zoodoende zou hij zeker in korten tijd een groot vermogen verworven hebben in New-Or leans, wanneer het lot niet anders gewild hadde, zooals we in het volgend hoofdstuk zullen zien. XIX. In het krankzinnigengesticht. De oude Fransche edelman, tot wiens gene zing de kennis van onzen jeugdigen vriend zoo wel als de overdreven ijver zijner zuster had medegewerkt, was in de stellige overtuiging, dat hij alleen aan de bekwaamheid van dokter Rocke zijn herstel had te danken. J Wordt vervogd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1