I da\£V-.REEP DAGBLMO WO&M SCHBXOANS 0MSTO ""feuilleton. Kasteel „Het Onweersnest" Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 4 Augustus^! 926. No. 14623 Bureau KjO EMARKI 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. a j n t t K i k i i n mm Pnc 0 p.5t%bl°p?r'kwart'.e.° Afzonderlijke ^numniêra'4^ent^Zaterdagavon^nunimer Sj "Tjt 2 m,a| I«ge»UenSX?ig«f75£«7^ ™g"t Li Uceef KerkbericM .0 et,. M SMB Gratis-OngeyalleMerzekeringit 5110 bij levenslange gebeelc invaliditeitTaull bij verlies van een hand, voel ot oog i 300 bij dood aütl bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wlJsYBlI£ELlJÜÜLvei^s van clkcn anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.HolI.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. De ontruiming der kerken. Het is Maandag zoowel te Mexico City als op het land rustig geweest. Meer dan 90 der ker ken zijn zonder incidenten aan de civiele com missies overgedragen, behalve te Tampico, waar de politie op de menigte moet hebben gevuurd, ten einde de kerk te kunnen doen ontruimen. Drie personen zijn daarbij gewond. De voornaamste klacht der kerkbesturen be treft den aard der commissie, welke belast is met de bewaking van de kerkeigendommen. Vele van deze commissieleden zijn politici van twij felachtige reputatie. De economische boycot, waartoe de bond ter verdediging der godsdienstige vrijheid besloten had, schijnt meer invloed te hebben op de gang van zaken als men gedacht had. Op zoek naar een oplossing. Hoewel president Calles het voorstel van de bisschoppen, om een wapenstilstand te sluiten en het volk zich door een plebisciet te laten uit spreken over de nieuwe religieuse wetten, heeft afgewezen, verneemt Reuter uit gezaghebbende bron, dat voorbereidende onderhandelingen zijn begonnen om een persoonlijke, niet-officieele conferentie te bewerken tusschen den procureur- generaal Ortega en vooraanstaande personen uit de katholieke kerk, met het doel een op lossing voor de huidige moeilijkheden te vinden. Obregon steunt Calles. Uit Nogales (Arizona) wordt gemeld, dat ex- president Obregon het banditisme van de Mexi- caansche regeering met betrekking tot de nieuwe kerkelijke wetten, steunt. T w i n t i g-d uizend kerken geseculariseerd. Uit New-York wordt gemeld, dat het aantal kerken, door de regeering geseculariseerd, tot op heden twintig-duizend bedraagt. De „Petit Parisien" verneemt nog, dat het aantal dooden zes en dat der gewonden acht-en-dertig is. FRANKRIJK. Poincaré heeft succes. De Senaat heeft met 250 tegen 13 stemmen de financieele voorstellen zonder wijzigingen aan genomen. Poincaré's exposé in den Senaat. Bij de debatten in den Senaat over het finan cieel plan der regeering gaf Poincaré een uiteen zetting van den huidigen toestand, ontstaan door de stijging van het pond sterling en den dollar en van den daardoor veroorzaakten ach terstand op het gebied der begrooting. Hij be toogde de absolute noodzakelijkheid van nieuwe inspanning en verklaarde, dat de franc in ieder geval tot stijging gebracht zal moeten worden, alvorens tot stabilisatie wordt overgegaan. De regeering heeft, door de onderstaatssecretarissen af te schaffen, haar streven naar bezuiniging aan den dag gelegd. MAROKKO. Tot onderwerping der Djeballas. Het „Journal" verneemt uitjMadrid, dat nieu we belangrijke gecombineerde operaties gister morgen in de Spaansche zone zijn begonnen. Deze operaties hadden ten doel de nog niet onder worpen Djeballas tot onderwerping te brengen en het gebied van de Beni Issen te bezetten. De troepen hebben de voor den dag van gisteren vastgestelde operaties uitgevoerd. 142) Den volgenden morgen werd hij door een gewar van stemmen gewekt schreeuwen, lachen, brullen, alles klonk door elkaar en vormde een akeligen wanklank. Vlug kleedde hij zich aan en snelde naar buiten om dit verfoeilijk concert niet langer te hooren, dat zoodanig op zijne zenuwen werkte alsof hij te midden dezer krankzinnigen zelf 't verstand zou verliezen. In 't voorbijgaan wierp hij een vluchtigen blik door eenige deuren in de kamers der ongelukkigen. Het waren meest jonge vrouwen die op deze verdieping woonden. Het zien der ellendige schepselen vervulde zijne ziel met innig medelijden. Reeds bij de derde deur kon hij het niet meer van zich verkrijgen naar binnen te zien en snelde de trappen af. Aan 't einde van den gang was eene deur, waar door hij moest kijken of hij moest de oogen slui ten. Hij bleef onwillekeurig staan, de bewoon ster was eene buitengewoon, schoone dame, zat aan 't raam, hét hoofd bevallig op de kleine hand steunende. Eene onbeschrijflijke lieftalligheid lag op haar edel gelaat, donkere zwarte wimpers overschaduwden de schoone oogen. De bleek heid van haar gelaat werd nog verhoogd dooi den blauwzwarten glans der zijden haarlokken, CHINA. Feng uit Moskoy terug. Naar gemeld wordt is generaal Feng weer uit Moskou naar China teruggekeerd. Hij is in de omgeving van Kalgan gearriveerd, waar hij een regeering heeft gevormd. Hij zou als vertegen woordiger van de drie Oostelijke provincies met Kirin als hoofdstad tot de Derde Internationale zijn toegetreden. DE PAN-AZIATISCHE CONFERENTIE. Een Aziatische Volkenbond? De Pan-Aziatische conferentie, die op 1 Augus tus te Nagasaki (Japan) is geopend, wordt bij gewoond door ongeveer 50 gedelegeerden van China, Japan, Indië en de Philippijnen. De Chi- neezen hebben ter conferentie aangedrongen op onmiddellijke annuleering der ongelijke ver dragen, onder bedreiging zich te zullen terug trekken. Zij lieten zich echter door de Japan- neezen overreden te blijven, die beloofden, dat al het mogelijke zal worden gedaan om aan de wenschen van China tegemoet te komen. De conferentie besprak vervolgens de arti kelen van een ontwerp voor een Aziatischen Volkenbond, waarbij het voorstel om den zetel van een dergelijken bond te Tokio te vestigen, werd verworpen. Tenslotte is een resolutie aangenomen, waarin oprichting van een pan-Aziatische bank, een universiteit uitsluitend voor de Aziaten en de aanleg van een pan-Aziatischen spoorweg wordt geëischt. Verder is aan kunstenaars opgedragen een pan-Aziatische vlag en aan literatoren om een pan-Aziatische eenheidstaal samen te stellen. Het Esperanto als zoodanig te gebruiken werd niet wenschelijk geacht. ALLERLEI. Uit Warschau De Poolsche Landdag heeft de wetsontwerpen in zake de grond we tswijzigin- gen en de regeeringsvolmacliten in plenaire zitting definitief aangenomen en is daarop heden op reces gegaan. Van de 26 amendementen, die door den Senaat waren aangenomen, zijn in het algemeen door den Landdag die amendementen verworpen, die een beperking van de rechten der regeering ten gevolge zouden hebben gehad. - Uit Londen Uit Konstant.inopel wordt bericht, dat de aanklacht tegen de unionistische leiders, die tegenstanders zijn van Moestafa Kemal en tegen 16 van wie de officier van justitie tien jaren gevangenisstraf heeft geëischt, hun vroegere politieke werkzaamheden behandelt. Hierin wordt beweerd, dat deze politici geweten hebben van de samenzwering tot vermoording van Kemal, waarvan zij bereid waren, voordcel te trekken. - Uit Napels Generaal Nobile en zijn Ita- liaansche kameraden zijn gisteravond van New- York met de Biancanano te Napels aangekomen. Zij werden door de autoriteiten ontvangen, ter wijl een groote menigte de Poolreizigers'toejuich te. Een kanonschot kondigde hun komst aan. De geheele stad was gepavoiseerd. Uit Berlijn De Roemeensche regeering heeft den staat van beleg afgekondigd aan de Dobroedsja-grcns, wegens de invallen van Bul- gaarsche komitadji's. Uit Londen De eerste minister was voor nemens geweest, van Engeland naar Aix les Bains te vertrekken kort nadat het parlement op reces was gegaan, doch heeft besloten, zijn bezoek daarheen uit te stellen, om aanwezig te die tot op de schouders neerdaalden. De zwarte kleeding stemde overeen met de uitdrukking van droefheid, die over haar geheele wezen lag. Als I raverse van zijne eerste verbazing be komen was, bemerkte hij, dat de dame hem zag en blozende over zijne onbescheidenheid snelde hij de trap af, waar hij den heer de St. Mery ontmoette. Ha, ha lachte de oude heer, gij stormt naar beneden, alsof al de krankzinnigen u op de hielen zaten. Zeker zijl ge door het getier mijner kin deren gewekt en uit uwe kamer verdreven. Ge zijt er niet aan gewoon en ik begrijp, dat het een pijnlijken indruk op u moest maken. Ik moet bekennen, hernam Traverse verlegen, dat ik bang werd, zelf krankzinnig te worden Er zal eenigen tijd noodig wezen, eer ik in zulk een omgeving thuis ben. Vergezel mij eerst bij mijn morgenbezoek, hernam de heer St. Mery, dan zult gij onder vinden, dat maar zeer weinigen van hun onge lukkigen zielstoestand bewust zijn. Alleen zij, die heldere oogenblikken hebben, zijn het meest te beklagen. Zoo hebben wij onder andere een koningin, die zich gelukkig acht in mij een eer sten staatsminister te bezitten eene andere verbeeldt zich, dat ze eene beroemde zangeres is, die hier op haar landgoed op hare lauweren rust, eene andere meent door hare schoonheid alle harten te veroveren. Doch laat ons nu ont bijten en dan gaat u mee. Na het ontbijt ging Traverse met den directeur 2514 8 kunnen zijn, wanneer eenige ontwikkelingen in het mijngeschil mcchten plaats vinden. Er is nog geen verandering in den toestand geko men en de regeering blijft bij de mededeeling, die zij gedaan heeft, dat zij geen voorstel kan aan nemen om gedurende 4 maanden subsidie te verleenen. Binnenland Baron Svveerts blijft. Uit de beste bron wordt medegedeeld, dat het bericht van het „Hbh", als zou de commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh het voornemen koesteren om tegen Mei 1927, wanneer hij den 75-jarigen leeftijd zal bereiken, zijn ambt neer te leggen, van allen grond is ont bloot. De huurwetten en de huureominissies. Het Nederlandsch Werklieden Verbond Pa trimonium heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid een adres doen toekomen, waarin hem aan de hand van tal van overwegingen verzocht wordt, althans in de groote steden niet over te gaan tot algeheele intrekking van de huurwetten en bij beperking van de taak der huureominissies te willen rekenen met de be langen der economisch zwakkeren, „die zonder beschermende bepalingen der wet ongetwijfeld in hooge male zouden worden geschaad", gelijk de slotconclusie van het adres luidt. De oorlogsbegrooting. De militaire medewerker van het „Vaderland" schrijft Volgens „zeer betrouwbare inlichtingen", die de „Avondpost" heeft verkregen en in haar nummer van 2 Aug. meedeelt, is de Oorlogsbe- grooting voor 1927 door minister Lambooy teruggebracht tot een 3,000,000 lager bedrag dan die van 1926. Minister de Geer zou zich even wel niet met deze verlaging hebben kunnen ver eenigen en de ontworpen oorlogsbegrooting weder teruggezonden hebben met de mededeeling, dat meerdere verlagingen moeten worden aange bracht. De druk op het departement, van oorlog van de zijde van het departement schijnt zoo groot te zijn, dat minister Lambooy, zonder de adviezen af te wachten, gevraagd aan de ver schillende bevelvoerende officieren, verstrekken de wijzigingen in de legerorganisatie heeft aangebracht. Aldus de „Avp." en omtrent den aard der te verwachten bezuinigingen vinden wij in hetzelfde nummer eenige voorspellingen De Vesting Holland gaat verdwijnen d.w.z. het commando daarover zou worden samengevoegd met den generalen staf. Voorts zouden 237 onderofficie ren moeten afvloeien mer 1 Januari a.s. en wel 50 sergeant-majoors der infanterie, 130 sergean ten der infanterie, 28 sergeanten der vesting artillerie, 8 sergeant-majoors-tamboers, 12 trom petters en 9 schrijvers. En ten slotte zou een weer naar de eerste verdieping. Hier, zei de laatste, toen beiden de gang be- Lraden, waarop de kamer lag, waarin Traverse geslapen had, hier wonen onze ongeneesbaren en wel de vrouwen, zooals gij in 't voorbijgaan hebt kunnen zien. In deze eerste kamer is de lady, waarover ik u gisterenavond sprak. Hij opende de deur door een druk op een ge heime veer en trad met Traverse bij de schoone ongelukkige binnen. Miss Montclar, zoo sprak hij haar aan, veroor loof me u mijn vriend, dokter Rocke, voor te stellen. Traverse maakte eene diepe buiging, welke door de jonge dame met de houding eener ko ningin beantwoord werd. Daarna wendde zij zich tot den directeur en zei koelIk heb u reeds zoo vaak verzocht mij niet miss Montclar te noemen en toch beleedigt gij mij telkens door dezen titel. Wanneer u mij in de toekomst niet den titel geeft, die mij toekomt, zal ik u geen antwoord meer geven. Ik vraag wel verschooning, Mylady riep de St. Mery. Gij ziet er nog zoo jeugdig en be koorlijk uit, dat. ge mij vergeven moet, wanneer ik vergeet, dat ge weduwe zijt. De dame zweeg op dit compliment en keek eerst den ouden directeur en daarna zijn bege leider aan als wilde ze vragen of ze gekomen wa ren om met haar te spotten. Ik vraag u, dokter Rocke, ging de heer de St. Mery voort, of Mylady niet bewonderens- capitulanten-stelsel in aantocht zijn. Het bericht, dat de „Avondpost" ontvangen heeft, lijkt ons niet geheel juist. Er loopen over den gang van zaken verschillende geruchten en meer nabij de waarheid schijnt ons voor- loopig, wat wij vernamen, n.l. dat het eerste ontwerp een iets hooger eindcij fer heeft gebracht dan de vorige oorlogsbegrooting en dat financiën een vermindering van 3 millioen geëischt zou hebben. Over het z.g. Capitulantenstelsel schrijft de „Avondpost" het volgende Bedoeld ontwerp stelt zich op het standpunt, dat bij de toekomstige aanneming van officie ren en onderofficieren moet worden uitgegaan van de regel, dat officieren en onderofficieren slechts een klein aantal jaren in het leger zullen dienen, om daarna over te gaan in burger-rijks betrekkingen. Hierdoor zou vermindering van pensioenlasten worden verkregen, terwijl boven dien wordt voorkomen, dat het departement van Oorlog personeel in betrekking heeft met veel dienstjaren en als gevolg daarvan hoogere salarieering. Aan het wetsontwerp is toegevoegd, een lijst van betrekkingen, waarvoor naar het oordeel van het departement van Oorlog, de officieren en onderofficieren in aanmerking zou den kunnen komen. Het blad verneemt voorts, dat tegen bedoeld ontwerp bijzonder veel verzet is gerezen bij de andere departementen, waar men in het Capitulanten-stelsel een soort militariseering ziet van den burgerlijken Overheidsdienst. Bo vendien wordt de pensioenlast en de salaris last, die anders het Departement van Oorlog zou drukken, slechts overgebracht naar andere departementen, zoodat feitelijk voor de schat kist geen bezuiniging wordt verkregen. Ook de burgerambtenaren meenen, zich sterk tegen invoering van bedoeld Capitulanten-stelsel te moeten verzetten, aangezien toch door over gang van militairen in burger-overheidsbetrek- kingen, dé. kans niet is uitgesloten, dat de pro motie-kansen dier ambtenaren, alsmede het ver krijgen van een vaste aanstelling door hen, die in tijdelijken dienst zijn, door het Capitulanten- stelsel ernstig in gevaar worden gebracht. Ten slotte vernam „De Avp." nog, dat men in R.K. kringen, waar men zich steeds sterk heeft verzet tegen het Capitulanten-stelsel, zeer verbaasd is over het feit, dat juist door 'n R.K. minister van Oorlog pogingen worden in het werk gesteld, bedoeld stelsel ingang te doen vinden. Drukte op den Waterweg. De heer Brautigam heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Marine a. i. Is het den Minister bekend, dat de scheep vaart op den Nieuwenwat.erweg de laatste maand buitengewoon druk is en tusschen. vijf k zes honderd schepen per week uit zee binnen ko men Dat per loodsboot met 24 loodsen aan boord, in veertien dagen dienst ongeveer 450 schepen moeten worden beloodst, waardoor den loodsen een zeer zware dienst wordt opgelegd Dat deze dienst nog wordt verzwaard door inconvenient aan loodsen wegens ziekte, waar door aan de zeeloodsen, wegens een tekort aan binnenloodsen, ook meermalen het uitbrengen van schepen wordt opgedragen Dat zelfs met uiterste krachtsinspanning niet kan worden voorkomen, dat uitgaande en zelfs waardig schoon is Traverse bepaalde zich tot eene stomme buiging. Dit scheen hem het geschikste ant woord, dat hij geven kon. En hoe ging 't u Mylady, gedurende mijne afwezigheid vroeg nu de directeur deelnemend. Deden de menschen in 't huis hun plicht Werden uwe wenschen door de bedienden ver vuld, Mylady ge weet, dat ge slechts te bevelen hebt. Wenschen bevelen, herhaalde de dame met een bitteren glimlach. Klinkt dit niet als spot alles wat ik zeg, houdt ge immers voor de taal eener krankzinnige. Ik ben besloten te zwijgen, voegde ze erbij, terwijl ze zich naar 't raam toekeerde en de twee geneeshceren met meer scheen te zien. O, Mylady, zoo wreed zult ge toch uw dienaar, uw vriend niet willen straffen Ze maakte een gebaar van misnoegen. Kom, laat ons gaan, zei de St.. Mery, toorn kan gevaar lijk voor haar worden en ik zie, dat ze zeer op gewonden is. Mijnheer de St. Mery, vroeg de jonge man toen ze buiten de kamer waren, zeide u me a deze jonge dame tot de ongeneeslijken be ïoor c Helaas ja Het arme meisje Ik heb alle hoop op genezing opgegeven. Ze schijnt mij het tegendeel toe, heel wel bij haar verstand te zijn. (Wordt vervolgdj. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1