OMGBUm WQ&m SCHIEESAM EM OMSTREKEN. Kasteel „Het Onweersnest." ~FEUILLETOW. 49ste Jaargang. Donderdag 5 Augustus 1926 No. 14624 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, bij verlies vau een hand, voet of oog; f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam B uiten landseh Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMA B K T 14. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert e n t i n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt..J2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. vergadering, waarop zich 500 afgevaardigden uit alle deelen der Vereenigde Staten bevonden, met luiden bijval begroet. De werking van den economischen boycot. De belangstelling voor de gebeurtenissen in Mexico is op het oogenblik het meest gericht op de resultaten van den economischen boycot en de verklaring van ex-president Obregon, dat hij de regeering steunt. Deze mededeeling van Obregon heeft veel teleurstelling in kerkelijke kringen verwekt, waar men hoopte, dat hij een verbond tusschen de agrariërs en de trouwe aan hangers der kerken zou hebben bewerkt, ten einde zoodoende zijn herkiezing als president mogelijk te maken, hetzij bij de volgende ver kiezing, hetzij door een oproer. Om deze hoop echter geheel en al den bodem in te slaan, is nog de teleurstelling gekomen, dat ook de bekende generaal Arnulfo Gomez, wiens kansen voor het presidentschap niet gering worden geacht, zich aan de zijde van de regeering heeft ge schaard. Over den economischen boycot doen tegen strijdige berichten de ronde. Ofschoon men in de kleinere winkels in de hoofdstad weinig ver schil bespeurt met, normale tijden, hebben de groote warenhuizen en luxe winkels wel degelijk een zekere slapte in het bedrijf geconstateerd. Bisschop in de gevangenis dood gevonden. Naar uit Nogales gemeld wordt, is de onlangs gearresteerde bisschop van Huejutla in de ge vangenis te Vera Cruz dood gevonden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geselireven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Fusie. B. en W. van Schiedam brengen ingevolge het -bepaalde bij artikel 4 der Armenwet, ter openbare kennis, dat bij hun besluit van den 15en Juli 1926 goedgekeurd door de Ged. Staten der provincie Zuid-Holland den 26en Juli d.a.v. het Diaconiehuis der Hervormde Gemeente van da lijst der in deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid, be doeld in artikel 3 der Armenwet, is geschrapt, op grond, dat een fusie is tot stand gekomen van het Weeshuis der Hervormden met het Diaconiehuis der Hervormde Gemeente, ten gevolge waarvan thans nog slechts één dezer stichtingen bestaat en wel het Weeshuis der Hervormden. Schiedam, 4 Augustus 1926. DE MEXICAANSCHE KERKVERVOLGING. Dorpen in rouw., Volgens berichten uit verschillende deeleg van Mexico hebben bewoners van dorpen en kleine steden zich in rouwgewaad gestoken en zwarte doeken voor de huizen opgehangen. Uit Cordoba wordt gemeld, dat de arbeiders, die in optocht door de straten trokken om te manifesteeren ten gunste van de regeeringspoli- tiek, onmiddellijk stilhielden, toen de klokken om twaalf uur luidden en volgens de oude ge woonte ontblootten zij het hoofd. Zij baden, terwijl kreten ,,leve Galles" weerklonken. Een rouwdag van het Vatican n. De dag, waarop in Mexico het decreet dat de Katholieken aan de vervolging der regeering blootstelt, in werking treedt, was voor het Vati- caan een rouwdag. De Paus celebreerde de mis in zijn particuliere kapel en bad daar voor de Mexicaansche Katholieken. Overigens wordt de toestand door het Vaticaan kalm onder de oogen gezien. Het Vaticaan is er namelijk van overtuigd, dat na den door de katholieken in Mexico aan den dag gelegden tegenstand, de regeering niet anders zal kun- hen doen, dan een hernieuwd onderzoek in te stellen naar de juistheid der door haar gevolgde methode. Het schijnt evenwel, dat de Heilige Stoel zich tegelijkertijd langs diplomatieken weg tot de Vereenigde Staten heeft gewend, om te trachten aldus de scherpe kanten aan het re- geeringsdecreet te ontnemen. Een protest van de ridders van Columbus. Op een bijeenkomst van den Oppersten Raad van de Ridders van Columbus, de grootste Ka tholieke vereeniging van Amerika, verklaarde de voorzitter, Flaherty, dat 800.000 Ridders van Columbus tegen de anti-kerkelijke maat regelen der Mexicaansche regeering hun stem verheffen. „De gebeurtenissen in Mexico", al dus de heer Flaherty, „zijn van zoo groote beteekenis, dat het dringend noodig is daartegen positie te nemen op een wijze en met een energie, welke ieder misverstand uitsluiten." De woorden van Flaherty werden door de 143) Ha, mijn jonge vriend, hernam de St. Mery, in dit opzicht hebt ge nog geene ervaring Alle krankzinnigen beweren bepaald en met werkelij ke overtuiging, dat ze volkomen verstandig zijn, net zooals de meeste misdadigers hunne onschuld zweren. We zullen op al de kamers in dezen gang geen enkele krankzinnige vinden en toch hebben ze waarschijnlijk voor altijd het verstand verloren. Traverse kon zich inderdaad van de waar heid dezer woorden overtuigen, alvorens hij met den directeur de ronde gemaakt had. Wel, vroeg hem de heer de St.Mery, toen ze weer in het salon kwamen, hebt ge u nu over tuigd, dat niet een enkele aan zijne krankzinnig heid gelooft Ja, hernam Traverse, behalve de jonge dame op de eerste verdieping. Tusschen deze en de overi ge zieken schijnt een hemelsbreed verschil te bestaan. Bah 1 Bah Miss Montclar is schooner, voornamer en bevalliger dan de anderen en ge hebt u door haar bekoorlijk uiterlijk laten ver leiden, dat is alles. Wanneer er een onderscheid bestaat, is het, dat hare krankzinnigheid van meer innerlijken aard is. Ze bevindt zich reeds FRANKRIJK. Succes voorPoincaré. De derde financieele wet. van Poincaré, de wet betreffende de Banque de France, is heden gepubliceerd. De wet bestaat, zooals gemeld, uit vier clau sules, welke voor de Banque de France het wettelijk verbod opheffen, om francs te koopen tegen een hoogeren prijs dan dé koers en verder de bank machtigen, goud en deviezen op de markt aan te koopen de bankbiljetten, die dooi de Banque de France voor den aankoop van dit goud en deze waardepapieren zullen worden uitgegeven, blijven buiten het totaal der toelaat bare circulatie, vastgesteld bij de wet van 4 Dec. 1925. De minister van Financiën zal, zooals be kend, ten slotte gemachtigd worden, voor den tijd van drie maanden van de aanvaarding der wet af met den gouverneur van de Banque de France alle noodige overeenkomsten te sluiten, die de Banque de France in staat zul len stellen om, door middel van een herstel van den franc, de stabilisatie der valuta voor te bereiden. Deze nieuwe wet van Poincaré heeft wel belangstelling gewekt, niet slechts met het oog op de maatregelen zelve, doch ook met' het oog op de aanwijzing, die hierin gegeven wordt omtrent de eventueele richting, waarin de financieele politiek van den premier zich be wegen zal. Vooral trekt de verwantschap dezer wet, met de voorstellen der commissie van ex perts de aandacht. De belangstelling wordt nog verstel kt door het feit, dat de premier gisteren met de commissie der experts een bijeenkomst heeft gehad. twintig jaar in dezen toestand. Hoe is het mogelijk? riep Traverse ongeloo- vig. L an moet ze sedert hare geboorte reeds zwak van geest zijn, want ze schijnt nauwelijks ouder dan achttien jaar te zijn. En is toch bijna dubbel zoo oud, hervatte de heer de St. Mery. Miss Montclar is twee en dertig jaar. Ii averse zou dit nooit geloofd hebben, wan neer hij in zijne eigene moeder er geen voorbeeld van had, die er bijna nog jeugdiger uitzag, dan hij zelf. Welk een ongeluk riep hij. Nog zoo verblin dend schoon en reeds veroordeeld om hier, af gesloten van de wereld, haar leven te slijten. Juist hare schoonheid is de schuld van haar ongeluk, hernam de heer de St. Mery hare geschiedenis is zeer treurig, zooals ik u' reeds vertelde, lwee jaren geleden werd zij hier ge bracht door een heer uit irginië, die een hoogen rang bezit in het leger en als een zeer achtens waardig man bekend staat. Miss Montclar stamt uit eene zeer deftige familie en is familie van dien hooggeplaatsten officier, die mij vertelde, dat ze nauwelijks vijftien jaar oud was, toen ze krankzinnig werd. Zij leefde meerdere jaren in stille afzondering, totdat haar toestand allengs verergerde en 't gevaarijk werd haar te be waken. Er bleef niets anders over, dan haar in een gesticht te brengen. Men hoorde van mijne beroemde inrichting en schreef mij...We hadden weldra accoord en, de hooggeplaatste officier, RUSLAND. Nieuwe onthullingen in de ,,I z w e s t i j a." De „Izwestija" publiceert een nieuw schrijven van den voormaligen Estlandschen gezant te Moskou, Birk, dat het bestaan van een plan voor de isolatie van Sovjet-Rusland en het vormen van een militair verbond onder leiding van Polen moet bevestigen. Hieruit zou, volgens Birk, de weigerende houding der Estlandsehe regeering ten aanzien van de voorstellen der Sovjet- regeering tot het sluiten van een garanti.e-ver- drag te verklaren zijn. De sovjet-regeering heeft 400 commandanten, aanhangers van Zinowiefl', ontslag gegeven uit het legér. De r o o d e h e L CHINA. K a n t o n-t roepen gedrang. Uit den poel van intriges, welke in de paar laatste weken de overhand hebben gehad, be ginnen zich eenige feiten los te maken, welke van werkelijke beteekenis kunnen zijn voor de ge beurtenissen in de Yangtse-valleien te Kanton. De geallieerden beweren, dat zij de generaals Soen-Tsjoean-fang, de man van de vijf provin cies en Sjang-Sji-yao overgehaald hebben, de anti-roode campagne te steunen. Indien dit waar blijkt, zullen de Kanton-troepen in Hoenan zich binnenkort in een moeilijke positie bevinden, tenzij zij zich haastig terugtrekken. Zij kunnen althans niet op den steun van alle Kwansi troepen rekenen, terwijl zij bovendien in het zuiden gemakkelijk kunnen worden afgesneden. Over deze feiten betoont men zich in anti- roode kringen zeer verheugd en reeds worden de dagen geteld, die nog zullen moeten verloopen, voor de wreede heerschers te Kanton zich vluch tend in veiligheid zullen trachten te brengen. In officieeie kringen te Kanton heerscht een tamelijk zenuwachtige stemming. Er is ook daar tekort aan geld, evenals in het noorden, waar ook wanhopige pogingen worden gedaan om de oorlogskas te stijven. In verband met de regeling van den boycot trachten de geallieerden van de douane een leening van 25 millioen dollar te krijge. Bij eenige gevechten in de nabijheid Nankau-pas hebben de geallieerde troepen eenig terrein gewonnen. SYRIË. Betere toestanden. De situatie in Syrië schijnt aanmerkelijk ver beterd te zijn. Dit blijkt uit een door de „Times" uit Beiroeth ontvangen bericht, waarin wordt gemeld, dat een groep van 200 touristen, die gis teren te Beiroeth is geland, over Damascus naar Palestina zal reizen, met toestemming en medewerking der regeering, hetgeen zeker niet mogelijk zou zijn, indien de toestand gevaar zou opleveren. ALLERLEI. Uit Hankow De Amerikaansche Katholieke missie meldt, dat zij de invrijheidsstelling van pater Cunninghan, die den löden Juni door ban dieten bij Hoenan gevangen genomen werd, heeft kunnen bewerken. Uit Madrid De rechter van instructie heeft 39 personen, die in verband met de samen zwering tegen den Spaanschen koning gearres teerd waren, in vrijheid doen stellen. Een aantal waarvan ik u sprak, bracht haar hierheen, O die heer was zoo zacht en goed met haar en nu moet hij nog ondank van haar ondervinden... Hoe dat De ongelukkige beweert nu, de schoonzuster van dien braven officier te zijn, de weduwe van zijn broeder, dien hij vermoord en de moeder van een kind, dat hij haar ontroofd had, om zich van haar groot vermogen meester te maken. Daarom wil ze nu altijd mylady genoemd wor den en niet miss Montclar, eene beleefdheid, die we haar niet weigeren, als wij er aan denken. Dit alles, hernam Traverse, is voor mij nog geen duidelijk bewijs, dat ze werkelijk krank zinnig is. Hoe Een idee fixe als dit, waardoor juist haar weldoener, die met vaderlijke liefde voor haar zorgt, de vervolger is, zou dat niet waanzin zijn De verbeelding, dat men haar echtgenoot vermoord heeft, dat de vermoorde de broeder van den moordenaar was en haar van heur kind beroofde zijn dat geen klare bewijzen van hare krankzinnigheid Wanneer gij haar nader kent, zult ge zeker overtuigd zijn, dat ze het verstand verloren heeft en er weinig hoop bestaat op genezing. In de eerste dagen kreeg ze aan vallen van woede en in den laatsten tijd is ze eerst bedaarder geworden, ja, zoo bedaard, dat ik vrees voor stompzinnigheid. Traverse dacht bij zich zelf, of de heer de St. Mery niet eer het verstand verloren had, andere beklaagden is in arrest gehouden. Uit Brussel Het was gistermorgen half- tien twaalf jaar geleden, dat de schending van het Belgisch grondgebied door de Duitsche troe pen een voldongen feit werd. Zooals ook vorige jaren geschiedde, werd dit droevige feit in geheel België herdacht. Uit Londen Liet Engelsche parlement gaat heden op zomer-recés en ofschoon het, wan neer het kolenconflict voortduurt, aan het eind van elke maand eenige dagen zal bijeenkomen om de wetten in zake den noodtoestand te ver lengen, zal het zijn herfstzitting niet voor 9 November beginnen. Uit Moskou: De „Iswestija" schrijft met betrekking tot de verklaring van graaf Bethlen over de hervatting der handelsbetrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Hongarije, dat de Sovjetregeering een handelsverdrag met Honga rije eerst na volledige hervatting der diploma tieke betrekkingen tusschen beide landen zou kunnen sluiten. Naar den „Ruigeiihoek". Sinds Haar komst ten paleize Soestdijk heeft IIM. de Koningin, gelijk bekend, onder be handeling gestaan van den hofarts dr. Port uit Apeldoorn. Ingevolge zijn advies is thans besloten, dat beiden heden naar den „Ruigenhoek" zullen vertrekken. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Den 16en September hoopt de voorzitter der Eerste Kamer, de luit.-generaal op non-actief en adjudant van II. M. in b. d„ J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, zijn tachtigsten verjaardag te vieren. De leening voor het Engclsclie Vakverbond. De toezeggingen van de vakbonden en het bedrag, dat het Nederl. Verbond van Vak- vereenigingen uit het stakingsfonds heeft ge leend, beloopen thans, naar „Het Volk" meldt, 225.000. Hierbij is niet gerekend de 60.000, die het N.V.V. aan het Engelsche vakverbond heeft geschonken, welk bedrag ook uit het stakingsfonds is geput. De nieuwe gezant van Peru. „The Times" bericht, dat dr. Ricardo Rivera Schreiber, zaakgelastigde van Peru te Londen, binnenkort Londen zal verlaten om zijn nieuwen post, als gezant van Peru te 's Gravenliage te aanvaarden. Zijn regeering heeft hem als er kenning voor bewezen diensten,bij zijn promotie begiftigd met de Orde van de Zon van Peru. 't Kan verkeeren. Het oud-üd der Tweede Kamer, mr. dr. A. R. v. d. Laar, te Gendringen, die jarenlang in zijn verkiezingspropaganda de belangen der Hed. Flerv. Kerk verdedigde, heeft zijn lid maatschap van de N. H. kerk opgezegd. Het autobusbedrijf der Nederl. Spoorwegen. Omtrent de oprichting van een autobusbedrijf door de Nederlandsche Spoorwegen kunnen wij nog nader mededeelen, dat het, hoewel de plan nen nog slechts in hef allereerste stadium van voorbereiding zijn, de bedoeling is om van het autobusbedrijf een naamlooze vennootschap te maken, ongeveer in gelijken vorm als het be- want zoo iets te beweren van de ongelukkige dame kwam hem onbegrijpelijk voor. De vreem de of miss Montclar, zooals de directeur haar noemde, schoen ongevoelig geworden voor haar rampzalig lot, hetgeen onzen jongen vriend nog al een groot verschil toescheen met stompzinnig heid. Traverse besloot met bijzondere opmerk zaamheid den geestestoestand van de zoo genaamde ongeneesbare te volgen, die reeds alvorens hij hare lijdensgeschiedenis kende, zijne deelneming ten zeerste had opgewekt. Wat de heer de St. Mery hem van de edel moedigheid van den vaderlijken vriend van miss Montclar verteld had, bevredigde den jongen arts maar half. Hij begon te twijfelen of de heele geschiedenis niet eene gefingeerde was, om daar achter eene misdaad te verbergen. Hij onthield zich daarom van een bepaald oordeel over deze zaak, daar hij eerst de,.jonge dame nauwkeurig wilde gadeslaan en zich persoonlijk wilde overtui gen, of ze niet het slachtoffer was van eene schandelijke kuiperij, zooals men die in kranc- zinnigengesticliten niet zelden vindt. Het was hem opvallend, dat de heer de St. Mery zoo e slist aan hare genezing twijfelde. Vergis e zie de oude directeur of handelde hij vo gens eene ■geheime opdracht van den „ede en en ree v schapen" officier, die er wellicht een bijzonder belang bij had, miss Montclar hier gevangen te houden [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1