staande spoorwegbouwbedrijf, dus staande naast de Ned. Spoorwegen. Onderzocht wordt thans hoe in het buitenland dergelijke bedrijven werken en hoe zij daar zijn opgezet. Behalve met personenvervoer zal de vennoot schap zich bezighouden met het vrachtgoederen- vervoer, om op die wijze te trachten het door de Ned. Spoorwegen verloren terrein weer terug te winnen. Daartoe zullen de nieuwste en grootste personen- en vrachtauto's in dienst worden ge steld. Het is ook de bedoeling om eigen garages en reparatie-inrichtingen in het leven te roepen. Tot directeur van deze nieuwe naamlooze vennootschap is met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer R. G. M. A. Heg, thans inspecteur van het vervoer bij de Ned. Spoor wegen te Utrecht. De bedoeling is om met de exploitatie van de autobuslijnen in het Noorden des lands te beginnen. Vermoedelijk zal dit plaats vinden op 1 Januari a.s. De valuta-coneurrcntie. „De v o 1 k s-o p i n i e bewerken". Het Kamerlid H. Hermans schrijft in „De Volkskrant" Nieuwe economische moeilijkheden bedreigen ons land. De waardedaling van het Belgische, Fransche en Italiaansche geld bezorgt ons goedkoope waren. Een voordeel voor ons land, verklaren de vrijhandelaars door dik en dun. Maar dit oordeel is zeer oppervlakkig. Het houdt geen rekening met allerlei bezwaren van gewicht. Vooreerst staat vast, dat meer gekocht wordt dan noodig is, om behoeften te bevredigen. En dit is in de meeste gevallen het tegenovergestelde van een voordeel. Vervolgens kunnen wij ook constateeren, dat er, onder den schijn van een koopje, veel minder waardig goed wordt gekocht en dat de lage prijzen aanlokken tot het koopen van artikelen, die overbodig zijn. Ook dit is een nadeel. En op de derde plaats wordt de eigen industrie benadeeld. Reeds zwaar getroffen, doordat zij op de wereldmarkt niet tegen valuta-zwakke landen kan concurreeren, verliest zij ook nog een deel van haar afzetgebied in het eigen land. Toename van werkloosheid is het gevolg, wan neer niet een loonsverlaging wordt geforceerd. In beide gevallen alweer een groot nadeel. Ook kan nog gewezen worden op het verlies dat geleden wordt door reizen en verteringen in het buitenland. Meer geld dan gewoonlijk wordt over de grens gedragen. Al deze nadeelen vallen niet te ontkennen. Hierbij vergeleken verzinken de twijfelachtige voordeelen van een tijdelijke goedkoopere be- hoeftenvoorziening in het niet. Dat dit toch eens begrepen werd Halsstarrig vasthouden aan principen, waar mede buitenlandsche regeeringen den spot drijven, heeft ons land al heel wat gekost.i Maar in regeeringskringen wil men dit niet inzien. Politieke partijen, die zweren bij den vrijhandel, zien in eiken maatregel tegen buiten landsche concurrentie ook wanneer deze concurrentie hoogst abnormaal is -een gevaar voor hare beginselen, en de regeeringen houden hier rekening mee. 't Is alleen te veranderen door de volks-opinie te bewerken. Ook alle arbeidersorganisaties moeten tot het inzicht gebracht worden, dat in bepaalde om standigheden bescherming van eigen nijverheid noodzakelijk is, en niets anders beteekent dan bescherming der arbeiders. En dan veranderen die politieke partijen en met haar de regeering wel van inzicht Lager theeverbruik. In „Economisch-Statistische Berichten" be cijfert F. H. de Koek van Leeuwen, dat de in 1924 ingevoerde, sterk verhoogde rechten een minder verbruik van thee in Nederland tengevol ge hebben gehad van ongeveer 1.200.000 K.G., d.i. van 26 pCt. van het tegenwoordige verbruik of van 21 pCt. van het berekende verbruik van 5.8 millioen K.G. Het aandeel van ons eigen koloniaal product in het Nederlandsche verbruik is met ruim 6 pCt. verminderd. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. HET EUCH. TRIDUÜM VOOR ZIEKEN. Ingekomen giften. Het beroep op de weldadigheid van Roomsch Schiedam voor de schoone zaak van het zieken- triduum, is niet tevergeefsch geweest. Reeds hedenmorgen kwamen de eerste giften bij ons bureau binnen en wij verwachten met het co mité dat deze voorbeelden in ruime mate na volging zullen vinden. De verantwoording volgt hier Van een weduwei Tër eere van St. Liduinajo. Voor het Euch. Triduum, ter navolging - 35. Uit naam van het comité danken wij de gevers voor hun milde bijdragen. Reglementswijziging van het St. Jacobs Gasthuis. In vervolg op het schrijven van B. en W. aan den Gemeenteraad van 31 Juli 1926 kan nog worden medegedeeld, dat Regenten van het St. Jacobs Gasthuis zich met onderstaande redactie kunnen vereenigen. In het tweede lid van art. 4 wordt in plaats van „die in den Armenraad vertegenwoordigd is", gelezen: „welke voorkomt op de lijst der instellingen van weldadigheid". Art. 8 wordt gelezen als volgt: Bestuurders. Het college van Regenten, als bedoelt in art. 1 van dit reglement, bestaat uit 10 leden, die door den gemeenteraad worden benoemd en ontslagen. De benoeming geschiedt overeenkomstig het bepaalde in de „Verordening omtrent de wijze van benoeming der leden en beambten van het bestuur der Godshuizen en andere instellingen van weldadigheid", vastgesteld door den ge meenteraad van Schiedam den 23 Februari 1852, gewijzigd den 31 Juli 1891. Het college van regenten geeft bij het ont staan van een vacature in dit college hiervan ten spoedigste kennis aan de besturen der te Schiedam gevestigde en op de in de Armen wet bedoelde lijst voorkomende instellingen van weldadigheid, door welke tijdens het ont staan der vacature voor 5 of meer verpleegden de kosten geheel of gedeeltelijk worden goed. Elk dezer besturen is bevoegd na de voormel de kennisgeving, doch uiterlijk binnen een maand na het ontstaan der vacature, aan het college van Regenten ter vervulling van die vacature een opgave van 2 personen in te zen den. Het college van regenten zal bij de aanbe veling voorgeschreven bij art. 2 der voormel de Verordening met de zooeven vermelde op- de opgave, die tevens bij de aanbeveling wordt overlegd, zooveel mogelijk rekening houden. De kennisgeving als bedoeld in de 3e ali nea van dit artikel blijft achterwege ten aan zien van die instelling van weldadigheid, door welke bij eene vroegere vacature een opgave als zooeven bedoeld is gedaan, waar op do be noeming van een der door haar opgegeven per sonen is gevolgd, mits de benoemde nog in functie, en volgens rooster niet aan de beurt van aftreding is. Regenten worden benoemd voor den tijd van 5 jaar. Ieder jaar treden 2 leden af, te beginnen met 1 Januari 1928, vol gens daarvan op te maken rooster. In afwijking hiervan en van het in het le lid van dit artikel bepaalde, wat de wijze van ontslag en aftreding betreft, zal een lid van het college van regenten als zoodanig aftreden, indien hij ophoudt lid te zijn van het bestuur der instelling van Weldadigheid, die bedoeld lid heeft geplaatst op een opgave als bedoeld in de 4e alinea van dit artikel en zijn benoe ming daarop is gevolgd. Het 2e lid van artikel 9 wordt gelezen als volgt: De instelling wordt in- en buiten rechten vertegenwoordigd door den voorzitter en den secretaris van het college van regenten. Door regenten wordt in den regel eenmaal per maand vergaderd. Oordeelt de voorzitter het noodig, dan wordt een buitengewone vergadering belegd. De Oranje-vcreeniging. De viering van den Koninginnedag. De Oranje-Vereeniging is reeds druk in de weer met, de voorbereiding der viering van den Ko ninginnedag. Naar we vernamen zal het program ma voor deze feestelijkheden er ongeveer als volgt uitzien. 30 Augustus 's Avonds taptoe. 31 Aug. v.m. Klokluiden, koraalmuziek op de Markt, marscli door de stad van muziek korpsen kinderfeesten op het feestterrein. N.m. Bloemencorso. 's Avonds Avondfeest. Aan het bloemencorso kunnen wagens en fietsen deelnemen, geen auto's en motorrijwielen. Nog eenige andere punten worden overwogen, o.a. de mogelijkheid van een voorstelling door een gymnastiekvereeniging, een 3 K.M. roei- wedstrijd, een ballonnenwedstrijd, een gecostu- meerde voetbalwedstrijd en een gondel vaart. Besloten is aan het door het bestuur ontworpen program zoo mogelijk toe te voegen een gecostu- meerde voetbalwedstrijd, voorafgegaan door een optocht door de stad en die in te lasschentusschen het kinderfeest en bloemencorso. Omtrent het avondfeest kan nog niet veel worden meegedeeld. Een concert en een vuur werk zullen daarvan deel uitmaken. De moeilijk heid is iets te geven, waarvan alle aanwezigen op het terrein kunnen genieten. De commissie voor het avondfeest zal haar aandacht aan dit punt schenken. Zooveel mogelijk zal er naar gestreefd worden, dat speciaal iets gedaan wordt op 31 Augustus voor de leden, waardoor het dus zaak zal zijn als lid der vereeniging toe te treden. Het plan, om bij het 25-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar den leden eeufeest aan te bieden, heeft het bestuur moeten laten varen, omdat het de uitdrukkelijke wensch was van H. M. dat bij die gelegenheid geen festivi teiten zouden plaats hebben. 1LK.S.V. Excelsior. De commissie welke op de laatste algemeene vergadering benoemd was en tot taak had na te gaan in hoeverre het mogelijk is het cricketspel in onze plaatselijke R.K. sportvereeniging in te voeren, heeft er geen gras over laten groeien. Zij heeft direct de hoogst noodige materialen aangeschaft, zoodat Zondag j.l. de oefeningen reeds konden aanvangen. Voorloopig zullen op Zondagen en enkele avonden per week oefenin gen plaats vinden en zoo mogelijk aan het eind van dit seizoen enkele wedstrijden. In October a.s. zullen dan omtrent de cricket- beoet'ening op een buitengewone algemeene vergadering definitieve besluiten worden ge nomen. Vragen van liet raadslid Collé. Door den heer Collé is den burgemeester verzocht in de Vrijdag a.s. te houden raads zitting de volgende vraag te mogen stellen Is er, als gevolg van het optreden door B. en W. inzake steunverleening aan de Nederlandsche glasbewerkers te Jumet (België) reeds eenig resultaat bereikt Zoo ja, zijn B. en W. dan bereid van de ge troffen regeling den Raad mededeeling te doen Vereeniging Verjaardag. Gistermiddag kwamen wederom de dames bestuursleden van bovengenoemde vereeniging bijeen om de resultaten vandentweemaandelijk- schen arbeid, Juni en Juli, vast te stellen. Na opening door de voorzitster, mevrouw S. Hijman, werd overgegaan tot de opening der busjes, waarvan de inhoud weer verblijdend was en weer de ontvangsten overtrof over de maan den Juni en Juli 1925. Besloten werd aan 5 patiënten verlenging der bijdragen toe te staan (deze patiënten zullen spoedig als genezen ontslagen worden). Na dankzegging aan de damesbestuursleden voor hun aanwezigheid, werd de vergadering- door de voorzitster gesloten. Alg. vergadering. Belanghebbenden verwijzen wij naar de an nonce, waarin voor de aandeelhouders van de N. V. Handel- en Transport Mij. Gebr. Roest Co., een algemeene vergadering wordt aan gekondigd op 20 Aug. a.s. Bij Kon. besluit van 30 Juli is be noemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school alhier,R. Frantsen, thans tijdelijk leeraar aan die school. Gistermiddag heeft de 15-j arige G. van D. uit de Mariastraat bij de politie aan gifte gedaan, dat Dinsdagmiddag haar lage lakschoenen zijn ontvreemd van het zand- terrein nabij de boschwachterswoning. Zij had die schoenen daar neergezet, terwijl zij op dat terrein aan het spelen was. Van een ander kind zouden een paar kousen zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gistermiddag te 6 uur had in de Oranjestraat een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, J. P. F. uit Rotterdam en J. L. G., wonende Stationstraat alhier. Beide wielrijder^ reden op het rijwielpad in de richting Lange Nieuwstraat. Bij het passeeren kwamen zij in aanraking met elkander, waar bij zij kwamen te vallen en de rijwielen beschadigd werden. G. was genegen de aangerichte schade te ver goeden. Te omstreeks 7 uur gisteravond waren eenige kinderen aan het spelen in een tent op het zandterrein achter de Villastraat, toen eenige jongens de aardigheid hadden met steenen op die tent te gaan gooien. Toen de kinderen daarop naar buiten kwamen, werd de 12-jarige M. Groenendaal, wonende Schiedam- sche weg 64 te Rotterdam, met een steen aan het hoofd getroffen, waardoor zij nogal ernstig werd gewond, zoodat zij onder behandeling van dr. Elzevier Dom is gesteld, die de wonde heeft verbonden. Gistermorgen in de vroegt^e is de fruithandelaar H. J. P. van hier, naar de groentenmarkt op het Noordplein te R'dam gedaan met een paard en wagen, waarop manden met pruimen, trossen bananen en kistjes aalbessen geladen waren. Plij liet den wagen een oogenblik onbeheerd staan. Toen hij terugkwam, was alles verdwenen. Kort daarop werd|zijn paard en wagen onbeheerd aangetroffen op de Linker Rottekade. De lading was evenwel verdwenen. UIT ROTTERDAM. Juweelcndiefstal. De vorige week Maandag heeft een man, in overspannen toestand de groote winkelruit ingeslagen van de firma B. aan de Soetensteeg alhier. De man is wegens vernieling opgesloten. Al dadelijk vermoedde de heer B., dat omstan ders van de verwarring, die dadelijk na het ge beurde ontstond, gebruik gemaakt hebben, een en ander uit de étalage te stelen. Een inventari satie van den etalagekast bracht aan het licht, dat verdwenen zijn een briljant, ter waarde van 1640, een platina-ring met briljant, ter waarde van 1245 en een broche met 5 parels, t.er waarde van ƒ350. Vast staat, dat de man, die de ruit ingeslagen heeft, den diefstal niet gepleegd heeft. De heer B. is tegen dergelijke diefstallen verzekerd. Verduistering op groote schaal. Sedert 1922 was de nu 38-jarige W. B. als boekhouder in dienst bij een naamlooze vennoot schap, die gevestigd is aan de Boompjes alhier en die handel drijft in triplex-hout. De man ge) noot het volste vertrouwen en werd weinig of niet gecontroleerd. Dezer dagen werd evenwel een accountantsonderzoek ingesteld en dit bracht aan het licht, dat vele groote posten in de boeken niet verantwoord waren. Een voortgezet onder zoek wees uit, dat B. in de jaren 1925 en 1926 stelselmatig bedragen uit de boeken hield en ten eigen bate aanwendde. De tekorten beloopen ten minste 10,000. Dit bedrag is door W. B. geheel verspeculeerd. B. is aangehouden en opgesloten. Het onderzoek duurt voort. Gemengd Nieuws. Ongeluk op de wielerbaan. Op de wielerbaan van het onder Lonneker gelegen stadion heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Toen een aantal wielrenners daar aan het oefenen was, is zekere Groothuis uit Hengelo gevallen op de betonbaan. De jonge man bleef bewusteloos liggen hij bloedde uit de ooren. Hij is naar het R. K. ziekenhuis t.e Enschedé overgebracht, waar bleek, dat hij een hersen schudding bekomen had. Zijn toestand is zeer ernstig. B r a*n dstichting de oorzaak. Het vermoeden van de Haagsche brandweer en politie, dat de brand, welke in den nacht, van Maandag op Dinsdag twee groote hooibergen op de boerderij „Het Uilennest" nabij Clingen- daal aan den Wassenaarschen weg gedeeltelijk heeft vernield, niet ontstaan was tengevolge van broeien van het hooi, doch te wijten zou zijn aan boos opzet, is bewaarheid. Eergisteren toch heeft zich bij de marechaus see te Wassenaar aangemeld de 31-jarige zwerver H. W„ die kwam mededeelen, dat hij de hooi bergen in brand had gestoken om onder dak te komen. De man is aan de Haagsche politie overgegeven. Trein zonder rails. De eerste „track- less-train", die een wereldtour maakt, zal, na reeds 38.000 mijlen door Canada, Amerika, Mexico en Engeland afgelegd te hebben, 9 Aug. ook in ons land te zien zijn. De trein bestaat uit een volledige locomotief met tender en een luxueus ingerichte Pullman-car met een eet- en slaapzaal voor vijf personen. De trein kan 40 mijl per uur afleggen. De locomotief is voorzien van twee 90 P.K. motoren, hydrauli sche remmen etc. Er is ook een radio-installatie in den wagen. Een groot aantal plaatsen in ons land, w.o. ook Schiedam, zal worden bezocht. Een intermezzo. Eergisteravond laat voer de sleepboot Volharding 5 van de Waal haven naar de Veerhaven te R'dam. Ter hoogte van paal 23 in de Waalhaven hoorde de kapitein plotseling een gil, gevolgd door een hevigen stoot. Bij onderzoek bleek, dat de sleepboot een roeiboot overvaren had. De twee inzittenden, beiden matrozen van het Grieksche stoomschip Penagos, waren te water geraakt. De kapitein van de Volharding 5 slaagde erin één van de drenkelingen bij zich aan boord te krijgen. De andere is door de opvarenden van het juist passeerende sleepschip Dido opgepikt. De ma trozen waren op weg, om den kapitein van de Penagos, die op bezoek was aan boord van het stoomschip Marico, af te halen. Zij verklaarden, dat zij een licht in de roeiboot hadden. De kapitein van de Volharding 5 verklaart evenwel geen licht gezien te hebben. Diefstal vanmagazijngoederen. Te Delft is door de politie gearresteerd de loopjongen D. J. wegens diefstal van een aan zienlijk bedrag aan magazijngoederen ten nadeele van zijn patroon. In verband hiermede is aan gehouden wegens heling de koopman V., te wiens huize de goederen in beslag genomen werden. Brandstichting. Eergisteren is te Onst- wedde (Gr.) gearresteerd de arbeider K., wiens vrouw wegens brandstichting ter beschikking van de justitie is gesteld. K. wordt verdacht zijn vrouw te hebben aangespoord, brand te stichten. Stakende brandweer. Wegens een uitlating van den oudsten wethouder in de laatste raadsvergadering heeft het Hillegomsche brandweercorps in zijn geheel op één na, ontslag genomen. Gelukkig treedt het op verzoek van den burgemeester eerst af als een nieuwcorps is gevormd. 'n Kwaadaardige sinjeur. De Mon nikendwarsstraat te Amsterdam was gister nacht in rep en roer. Tegen drie uur kwam in perceel no. 2 een man beschonken thuis. Even later rook men brandlucht de dekens van het bed van den dronken man stonden in brand. Een andere bewoner kwam met een branden- petroleumlamp om te zien wat er gebeurde. De beschonken man maakte zich hierover blijk baar kwaad hij greep de petroleumlamp en sloeg ermede naar den ander. Deze werd aan het linker oog getroffen en zal dit moeten mis sen. Een bewoonster van het huis die eveneens was toegesneld, kreeg brandwonden in het ge laat. Onder hevig verzet is de dader gearresteerd. Groote brand. Een geweldige brand teisterde Dinsdagnacht Losser. De 'Brand ont stond in de kleermakerij van den heer Olde Egberink aan de Langestraat. Het perceel stond spoedig in lichte laaie. Op het gelui van de brandklok snelden vrijwel alle dorpsbewo ners met de brandweer naar het brandend huis. De vlammen waren spoedig naar het aan grenzende café overgeslagen. De brandweer kon aanvankelijk tegen de vuurzee niets uit richten en binnen een kort verloop van tijd wa ren totaal zeven huizen door het vuur aange tast. Verdere uitbreiding van den brand wist de brandweer chter te voorkomen. De zeven huizen, bestaande resp. uit een kleermakerij, een café, een rijwielherstelzaak, een groenten- zaak en drie arbeiderswoningen, brandden tot den grond toe af. Eenige kinderen uit de arbeiderswoningen wist men, na veel moeite, te redden. Van het huisraad kon bijna niets in veiligheid worden gebracht. De bewoners van de arbeiderswo ningen waren niet verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Noodlottig onweer. Volgens een be richt uit Boekarest aan het „Journal" is de bliksem ingeslagen in een groote boerderij in de omgeving van die stad. De boerderij en de stallen stonden weldra in lichtelaaie. Dertien personen, vijftig paarden en een aantal koeien zijn in de vlammen omgekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2