Venei JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen FiUILLHTQRi. Kasteel „Het OiweersaesL" BMGBLADWOON SGHiE£9MM QMETRBNEN» VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Vrijdag 6 Augustus 1926 No. 14625 Telefoon Intercommunaal MöOfio Postbus 39. 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Bureau :£K-0JE M A R K T 4. A b_o nnementen per A d v e r t e n t i n 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen Jwordt 2maal berekend. Ingezondens mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog 200 bij dood 1' 20(1 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam Bij «I krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 5 Augustus 1Q2G het verzoek van de N. V. MAATSCHAPPIJ „OXYGENIUM" om vergunning tot uitbreiding van de waterstof- en zuurstoffabriek in de pan den Buitenhavenweg 4850, kadaster Sectie L nos. 22202221, met een reserve-electromotor van 70 P.K., drijvende een reserve-dynamo voor het opwekken van electrischen gelijkstroom voor het vervaardigen van waterstof, verdaagd, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 6 Augustus 1926. Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Bloedige incidenten. Er zijn 6 personen gedood en 14 gewond te Guadelaja Dinsdagavond bij een botsing tus- schen soldaten en katholieken. Bij een katho lieke betooging te Torreon is een persoon gedood en waren er 8 gewonden. In de hoofdstad terroriseeren bandieten de vrouwen zij rukken haar de gouden en zilveren kruisen af onder voorwendsel, dat deze in strijd zijn met de wet. De handelskringen toonen zich bezorgd over de gevolgen van den katholieken boycot. BELG IE. Nimmer weer inflatie. Aan de gister gehouden lunch der vereeniging van de buitenlandsche pers, somde minister Jaspar de maatregelen op, welke België reeds op financieel gebied heeft genomen. Hij bevestig de, dat het Belgische volk nooit zal willen en er nooit in zal toestemmen, dat nogmaals gebruik zal worden gemaakt van het bedriegelijke gif der inflatie. Jaspar zeide ten slotte, dat België moedig voorwaarts zal gaan op den smarteïijken weg, die leidt tot de stabilisatie van den franc, het symbool van crecliet, vertrouwen en geloof. FRANKRIJK. De voorstellen van Poincaré. De Kamer heeft het wetsontwerp besproken tot oprichting der kas tot beheer en delging der nationale verdedigingsbonds. Na een tusschenkomst van Poincaré, die de kwestie van vertrouwen stelde, verwierp de Kamer met 350 tegen 172 stemmen het socialistische tegenvoorstel. Met 420 tegen 140 stemmen nam zij tenslotte het regeeringsontwerp aan. Het regeeringsontwerp betreffende de ope raties tot stabilisatie van den franc, dat o.a. de Bank van Frankrijk machtigt om Fransch goudgeld tegen premie te koopen, evenals de viezen en het emissie-maximum in dezelfde verhouding te verhoogen is met 365 tegen 181 stemmen aangenomen. Beslag op Russische fondsen. In Mei j.I. had te Moskou een tentoonstelling zullen plaats hebben van Fransche voortbreng selen, waaromtrent overeenstemming was ver- 144) Traverse besloot dit te onderzoeken en de waarheid, met alle hem ten dienste staande middelen uiL te vorschen. Volgens de opdracht van den heer de St. Mery moest hij dagelijks al de krankzinnigen bezoeken hij kwam dus ook met miss Montclar in aanraking en trachtte haar vertrouwen door eene goede behandeling te winnen. Het duurde dan ook niet lang of de dame merkte duidelijk het onderscheid tusschen de oprechte hartelijkheid van den jongen dokter en de gemaakte hoffelijkheid van den directeur, waarin zelfs een zweem van spot lag. Op zekeren dag betuigde miss Montclar onzen jongen vriend daarvoor haren dank. Gij vergist u nooit, zei ze. Gij noemt mijaltijd mevrouw of mylady, geeft mij den titel, dien mij toekomt en spreekt niet zoo spottend als de anderen. Hoe komt het, dat gij hierin eene uitzondering maakt Wijl ik overtuigd ben, dat gij op dien titel geen aanspraak zoudt maken, indien hij niet toekwam, hetvatte Traverse met eene buiging. Maar mijne ongelukkige buurvrouw hier naast beweert koningin te zijn en wenscht majesteit genoemd te worden. Weet ze dan ook, welke titel haar toekomt kregen tusschen een Fransche organisatie en de Russische Gostorg, de staatsorganisatie voor ,den buitenlandschen handel. De Russische re geering maakte echter zwarigheden in verband met den binnenlandschen toestand in Rusland, waardoor de tentoonstelling tot een later tijdstip werd uitgesteld. In verband met deze vertragingen en op ver zoek van de Fransche organisatie, die aanmer kelijke kosten had gemaakt voor de voorberei ding der tentoonstelling, heeft de president der Seine-rechtbank bevel gegeven tot inbeslag neming van alle fondsen, die door de Gostorg en de Russische handelsdelegatie in Frankrijk bij Parijsche banken zijn gedeponeerd. Deze maatregel vormt een belangrijk prece dent in de betrekkingen tusschen de Sovjet-re- geering en den buitenlandschen handel. RUSLAND. Een tekort van 130 millioen. Plet Russische commissariaat van financiën heeft heden het budget voor het komende fi- nancieele jaar uitgewerkt en aan den Raad van Volkscommissarissen ter bekrachtiging voor gelegd. Het budget wijst een deficit aan van 130 millioen roebel. Naar verluidt, zou de Sovjet- regeering van plan zijn, ter dekking van het deficit een binnenlandsche leenirg van 150 millioen roebel uit te geven. 2533 8 BULGARIJE. De K o m i t a d j i-i n v a 11 e n. De vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en Italië hebben gisteren bij de Bulgaar- sche regeering te Sofia stappen gedaan, in ver band met de voortdurende invallen van Bulgaar- sche benden aan de Joegoslavisch-Bulgaarsche In verband met tegenstrijdige berichten in buitenlandsche bladen verschenen, deelt, het Bulgaarsche nieuwsagentschap mede, dat op 28 Juli de soldaten van den Bulgaarsclien grenspost geweervuur hoorden, dat uit het Joegoslavische gebied kwam. Toen den Joegoslavischen sol daten naar de reden voor dit vuren werd ge vraagd, antwoordden zij, dat een gevecht was ontstaan tusschen Komitadji's en de Joego slavische soldaten en dat de Komitadji's om singeld waren. Plet geweervuur duurde tot middernacht voort. Er werden bevelep, gegeven, om te beletten, dat iemand de grens zou pas- seeren. Uit Madrid Volgens een offieieele mede- deeling zullen er strenge administratieve straf maatregelen worden genomen tegen alle ambte naren en andere personen, die in het publiek, in heftige bewoordingen hun meening uitspreken tegen door de regeering genomen maatregelen of die zich lasterlijk over ministers uitlaten. Reeds heeft de ministerraad deze maatregelen toegepast op een telegrafist, een gemeentelijk ambtenaar en op graai' Pegellal, gezantschaps secretaris, die bovendien voor den rechter zal verschijnen. Uit* Berlijn De „Corriera della Sera" meldt,, dat de Abessinische kwestie tusschen Parijs en Rome opgelost is. Spanje heeft aan Motta, den voorzitter der volkenbonds-commissie tot reorganisatie van den volkenbondsraad, verzocht, den datum vast te stellen van de tweede zitting dier com missie. Blijkbaar wil Spanje de kwestie der per manente zetels vóór de a.s. September-zittingen definitief geregeld zien, om dienovereenkomslig zijn houding te bepalen. MAROKKO. Spaanse he vorderingen. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de ope raties van gisteren, drie colonnes in den sector van Ceuta gemakkelijk Soek-el-Arb bereikten, een andere colonne bezette Fondak Amin en een derde veroverde Tarnes. ALLERLEI. Uit Berlijn Te Mogkou zijn drie personen gearresteerd, die een aanslag op Stalin wilden plegen. Volgens een draadloos bericht is professor Rosse, een der leiders van den Elzassischen Heimalbund, door de Fransche rechtbank uit zijn ambt ontzet. Binnenland. De Weeldeverteringsbelasting. Naar het ,,Vad." verneemt, zal de Weelde verteringsbelasting worden ingetrokken. In verband met bovenstaand bericht, meldt, de Haagsche redacteur van de „Msb.": Zooals men weet, is de minister van Finan ciën reeds geruimen tijd met vacantie. Dat hij in dezen tijd een wetsontwerp zal intrekken, is opzichzelf reeds zeer onwaarschijnlijk te achten. Vermoedelijk vindt het bericht van het „Vad." zijn oorsprong in de bekende uitlating van den minister destijds aan de aardewerk fabrikanten te Maastricht gédaan, dat hij over woog het wetsontwerp' aan te houden. Wij vernemen echter, dat sedert dien niets van een besluit van den minister om het wetsontwerp in te trekken bekend is ge worden. Het put- en kcetbaasstefeel. Ontvingen voorheen de arbeiders bij de Zuiderzeewerken hun loon van den put-keetbaas, welke daarvan het kostgeld en andere in de keet noodgedwongen 'gemaakte verteringen af hield, thans ontvangen zij het van den aan nemer zelf, zoodat de arbeiders nu hun kostgeld enz. zelf aan den keetbaas betalen. Hiermee hoopt men een einde te hebben gemaakt aan de opgedrongen winkelnering als 't gebruik van bier, sigaren, sigaretten enz. zoolang men echter het geheele stelsel niet uitroeit, blijft het half werk. 4213 6 O, mevrouw, hoe kupt ge u door zulk eene vergelijking beleedigen riep do jonge arts. Wel, bewonen wij niet beiden dezelfde ver dieping, waar zich de ongeneesbaren bevinden hernam de jonge dame. Helaas ja, maar tengevolge van een onbegrij pelijk misverstand van den heer de St. Mery, die blijkbaar uwen toestand valsch beoordeelt. Ik vind, mevrouw, dat gij zeer goed bij uw ver stand zijt, terwijl de ongelukkigen, bij welke men u hier gevangen houdt, zeker hun verstand voor altijd verloren hebben, is het uwe ongedeerd gebleven, ondanks toestanden en gebeurtenis sen, die iemand anders wel krankzinnig zouden gemaakt hebben. Een uitdrukking van dankbare vreugde sprak uit de schoone oogen der arme vrouw. O riep ze, niet de kracht van mijn geest', maar de kracht, van God heelt mij gedurende de lange rij van jaren, dat men mij tot vertwijfeling zocht te brengen, voor waanzin behoed Doch, voegde zij er bij, hoe komt gij tot de overtuiging, dat ik niet krankzinnig ben Weet ge dan, of ik nu niet soms een helder oogenblik heb, dat wat langer duurt dan gewoonlijk Vergeef mij, rnylady, wanneer ik u beken, dat ik u-, sedert dat ik hier ben, nauwkeurig gadesloeg. Ik werd om zoo te zeggen een spion, die u niet uit 't oog verloor, ik lette op elk woord, elke beweging, elke verandering van gelaat, in een woord, ik achtte het mijn plicht als dokter uw toestand nauwkeurig te bestudeeren. Verre vandaar, dat, ik u zou moeten vergeven, zei de dame, moet ik u veeleer danken, dokter Rocke, want ik houd u voor een rechtschapen man, die het goed met, mij meent. Toch ben ik verwonderd, dat gij niet, zooals de anderen de meening deelt van den heer de St. Mery, die mij ongeneeslijk acht. Mylady, ik sprak zijne meening van het eerste oogenblik af tegen en nu vraag ik mijaf hoe het mogelijk is, dat de St. Mery zich zoo in u vergis sen kan. O, dit is gemakkelijk te verklaren, hernam de dame, de St. Mery is geen boosaardig inensch, maar hij is een kwakzalver, die#*iet veel meer verstaat dan zijn eigen voordeel. Men bracht mij bij hem, betaalde voor mij vijf jaar vooruit en vertelde hem van mij eene geschiedenis, die hij in zijn eigen belang geloofde. Daar hij van meening is, dat men hier goed verzorgd is, dat men niets beters en aangenamers kan verlangen, dan rustig en zorgeloos in dit huis, te midden eener prachtige streek te wonen, neemt hij het zoo nauw niet met het onderzoek naar den geestestoestand zijner kostgangers, ja, hij acht het een zeker bewijs van krankzinnigheid, wan neer men dit „paradijs", dit „Eden" wil ver laten. Overtuigd, dat men hem over mij de waar heid vertelde, houdt hij mijne bewering voor de uitspraak eener krankzinnige. Men verzeker- de. hem, dat alles, wat ik omtrent mijn zwager vertelde, slechts eene idee fixe was, dat ik krank zinnig was geworden, omdat men mij niet met Hel beruchte artikel. De Katholieke Priester weer geweerd? De Makassarsche correspondent van het „Soer. Hbld." schrijft aan dat blad Naar wij vernemen, bestaat er kans, dat pastoor Kapell binnenkort Makassar gaat ver laten, om als pastoor op te treden op den Ban- gaai-archipel. Er wonen op de eilanden van dezen archipel vrij veel katholieken, maar zij behooren thans tot het aan de protestantsche zending toegewezen gebied. Willen de katholie ken hier blijvend missie-arbeid uitoefenen, dan zou de archipel dus eerst als missie-terrein aan hen moeten worden overgedragen, wat wel niet zonder toestemming der zending zal kunnen geschieden. Of deze toestemming zal worden, gegeven, valt te betwijfelen. In elk geval schijnt, de Apostolische Prefect van Celebes, Mgr. Panis, voornemens te zijn deze aangelegenheid persoonlijk te Batavia te bespreken. De „Java Post" teekent bij dit bericht het volgende aan Wat er van dit alles aan is, weten wij niet. Wc hopen het te gelegener tijd te vernemen. Maar 't zou toch een schande zijn, als ook daar weer, waar volgens dien correspondent vrij veel katholieken wonen, de katholieke priesler geweerd werd s.chande voor onze regeering, schande voor de protestantsche zending, die op Celebes bijna alle landschappen onder gouvernemenls goedkeuring als het hare be schouwt en toch geen personeel heeft, om die landstreken te kerstenen. Dus dan maar liever de kans gegeven aan die landschappen om Mohammedaan, dan om katholiek te worden, 'n Waarlijk „christelijke" gedachte 1 De zege ningen van art. 123, het artikel, dat vooral katholieke propaganda aan banden legt, en daarom waarschijnlijk door sommigen o, zoo gewild is. Minister Kan in Drenthe. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, heeft gister met de Tweede Kamerleden, de heeren Van Voorst, tot Voorst en Engels, een bezoek aan verschillende plaatsen in Drenthe gebracht. De hec-ren werden vergezeld door den inspecteur voor de werk verschaffing, den heer Jongbloed. Staih- en Gewestelijk Nieuws. HET EUCH. ZIEKENTRIDUUM. Nieuwe giften. Hedenmorgen mochten wij voor het Eucha ristisch Ziekentriduum de volgende giften ont vangen Voor het Ziekentriduum25. Voor onze zieken- 25. Van een gesjochten jongen- 4.30 Op hoop van zegen - 2.50 Tevens kunnen wij hierbij vermelden dat reeds verschillende winkeliers toezegging hebben ge daan van giften in natura. ITet is begrijpelijk, dat ook deze gaven hartelijk welkom zijn. Wie volgt. De proviandecring van schepen. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer Uw Raad hierbij aan te bieden een ontwerp-verordening, houdende be palingen nopens het verstrekken van proviand en andere goederen aan boord van schepen in de gemeente Schiedam. De noodzakelijkheid van een dergelijke ver een zekeren officier liet trouwen. De heer de St. Mery vond het gemakkelijker en voordeeliger deze leugens te gelooven, in plaats van zich be wijzen voor mijne bewering te verschaffen en zoo bleef ik hier. Doch waarom zijt gij niet zoo lichtgeloovig als de andere assistent-artsen, die het nooit waagden hem tegen te spreken Wijl ik onafhankelijk van hem ben, hernam Traverse en Tk mag onverholen mijne meening uitspreken. Wat de andereg niet durfden zeggen, uit vrees van wellicht hunne broodwinning te verliezen durf ik openlijk tegenover de heele wereld staande houden. Neem het mij niet kwa lijk, mylady, -wanneer ik beken, dat uwe droef heid en uwe overgeving van 't eerste oogenblik af mijne sympathie opwekten. Ik beoordeel u, zooals gij u aan mij vertoondet en Goddank, spoedig zag ik, dat ik mij niet vergiste en ik werd overtuigd, dat gij zoo gezond van geesl en lichaam zijt als men het maar wenschen kan. Ja, gij hebt mij juist beoordeeld, riep de dame, ja, ik bezit mijn volle verstand 1 Al liet ik mij in den beginne tot Wanhoop en toorn ver ei en, dien de heer de St. Mery als razernij verklaarde, hooit was mijn geest beneveld. Op mijn eerewoord, mylady, g'J -mij dat niet t, verklaren, ik ben van uwe helder heid van geest volkomen overtuigd. Worcll vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1