OSV5V;REEP DMGBLMB VDOf?OMSTKEXEHf* feuilleton. Kasteel „Het Onweersuest" 'SfüM ïteterdan 6oed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 11 Augustus 1926 No. 14629 Bureau ijKOEHA RjK Ti- Telafoan Intsrecmmunettl 68085 Postbus 39. Abonnementon per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijk® nummera 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering 2 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2ÖÖ dnim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Adverteat iSns 1regel» f 1.75, elks rsgel daarboven 35 c n4, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingan 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Meten ni e t twee maten. Niettegenstaande de betuigingen van de Mexicaansche regeering, dat de regeeringsde- creten op de kerken evengoed zullen worden toegepast op de protestantsche kerken als op de katholieke kerken, is tot nu toe van regee- ringswege niets ondernomen tegen de weinige protestantsche kerken in den lande. De Mexicaansche regeering bepaalt ër zich toe, te verklaren, dat zij zich het recht voor behoud in de toekomst tot nadere stappen over te gaan, zich daarbij plaatsende op het recht, dat alle kerkeigendom toebehoort aan de natie. De regeering heeft aan de protestantsche geestelijkheid verzocht een inventaris oxj te maken van de kerkelijke goederen. De regeering heeft de mannen en vrouwen, die in verband met de beweerde samenzwering om president Galles t.e vermoorden waren in hechtenis genomen, in vrijheid gesteld. Er waren geen bewijzen tegen hen gevonden. Thans, nu men de tweede week van de crisis ingaat is het overal kalm van geen enkele plaats in de republiek worden onlusten gemeld. De bisschoppen spreken. De katholieke bisschoppen hebben gister een antwoord gepubliceerd op de bewering van den Mexieaanschen minister van buitenlandsche zaken die onlangs verxlaard had, dat het op omverwerping van den bestaanden toestand gerichte optreden van de kerk de regeering ge noodzaakt had, de Mexicaansche wet, voor zoover die betrekking had 'op de kerkelijke zaken, toe te passen. De bisschoppen antwoordden, dat de kerk de Mexicaansche grondwet en de andere wetten eerbiedigt, voor zoover die wetten niet in strijd zijn met het gezund verstand en met de stellige rechten van de kerk. Het eerste protest van die z ij d e. De „Daily Telegraph" constateert in een uit voerig hoofdartikel, dat „de daadwerkelijke geest van vervolging herleefd is in eenige van zijn meest verfoeilijke vormen." Het blad her innert aan den jaren-en-jaren-langen strijd tus- schen Kerk en Staat in Mexico en vervolgt dan „Onlangs is het zwaard der staatspolitiek gescherpt geworden door de socialistische partij, welker leiders niet zoozeer anti-clericaal als wel anti-godsdienstig zijn. Men herinnert zich, dat in den afgeloopen herfst op het vakvereenigings- congres te Scarborough, de voorzitter, Swales, de gelegenheid waarnam, de arbeiders-republiek in Mexico en sovjet-Rusland op te hemelen als de twee landen, die voorgingen op den weg naar >,een hoogere ontwixkeing der democratische welvaart, dan de wereld ooit gekend heeft." „Dat is een veelzeggend en onheilspellend verband," zegt het blad, „want de „kerkpoli tiek" van Sovjet-Rusland heeft bestaan in het vermoorden van bisschoppen en priesters, niet bij tientallen en honderdtallen doch bij duizend tallen en in de meest verbitterde Christenver volging sinds de dagen van Decius. Dc Mexi caansche arbeidersrepubliek aanvaardt Lenin's beginsel, volgens hetwelk godsdienst de opium van het volk is en heeft den oorlog verklaard, niet alleen aan het „clerioalisme", doch aan den godsdienst 't geen heel iets anders is 148) Kortom het was mijn eigen trouwring! Hoe kwam deze ring in het bezit der vreemde JA ik wist het, het jonge meisje, dat daar in t bed zoo zacht en vieedzaain sliep gelijk een engel het was mijne dochter, het was mijn mijne Capitola Nauwelijks in staat jnij overeind te houden, wankelde ik nadrhet bed en sloeg de gordijnen terug. Er was geen twijfel meer, zij was het. Die gelijkenis met imj zelf, hare lange zwarte haren, hare gelaats trekken, ja, hare zachte ademhaling, alles, alles zei mij: het is uw kind Capitola zoo moest mijne dochter heeten, indien Granny Crewel 1 mijn wensch vervulde, Capitola sloeg de oogen op en zonk o, ik ongelukki ge, die vergat, welke akeligen indruk mijne spookachtige gestalte op haar maken moest fconk met een za.chten kreet in hts.Q.ï' kussen neer, waaruit ze zich opgericht had. Ik boog mij over haar en drukte een kus op hare lippen, terwijl ik haar met liefkozingen Uit hare onmacht zocht op te richten - daar wierp zich Dorkey op mij en sleurde mij met ruw geweld, ondanks mijnen weerstand, mijn worstelen en mijn gillen, mee. Zoo was mijne onderneming mislukt en mijn waagstuk kostte ünf verlies van een hand, voel of oog I 299 hi| doodf 100 b^j verlies van een De verzekering wordt, gewaarborgd door fe N,Hoil.Aigcm. Vara, bank Schiadaw en van beide misdaden verreweg de ergste." Aldus het zeer scherpe oordeel van een niet- Katholiek Engelsch blad, toebehoorend aan een Israëliet. Het anti-c lericalisme in Mexico. De „Osservatore Romano" zegt, na een uit eenzetting te hebben gegeven van den toestand van de Katholieken in Mexico, dat de vervol gende regeering, die de Katholieke kerk in Mexico wil opheffen, alle onderhandelingen belet. Een schikking op den grondslag van de wet- Calles is onmogelijk. DUITSCHLAND. Concessies inzake de bezetting. Volgens de Matin" heeft Briand den Duit- schen gezant Von Hoesch medegedeeld, dat Frankrijk bereid is de sterkte der bezettings troepen in het Rijnland te verminderen, op voorwaarde, dat het Rijk maatregelen neemt om de gevaarlijke nationalistische propaganda te doen ophouden en dat het geen represailles op de bevolking zal toepassen. BULGARIJE EN JOEGOSLAVIË. B u 1 g a r ij e's v e r m o e d e 1 ij k antwoord. Volgens berichten uit goede bron zal het Bul- gaarsche antwoord op de met ongeduld verwach te Joegoslavische nota wijzen op het feit, dat er geen bewijs bestaat, dat de benden van Bul- gaarsch grondgebied uit het Joegoslaviseh, Crieksch en Roeineensch gebied overschreden hebben. Als men van Bulgarije een hermetische afsluiting der grenzen eischt, moet men beden ken, dat als gevolg van liet vredesverdrag niet meer dan 20 gendarmes voor het bewaken van het 50 K.M. lange grensgebied ter beschikking staan. Bulgarije heeft niets te verbergen en is ieder oogenbiik bereid zich neer te leggen bij de beslissing van een internationale commissie van onderzoek. ENGELAND. De voorstellen der bisschoppen verworpen. De executieve van den nationalen mijn- werkersbond kwam, zooals gemeld, heden bij een, ten einde de resultaten der stemming in de mijndistricten over de voorstellen der bis schoppen na te gaan. Officieel werd .medegedeeld, dat de mijn werkers de voorstellen hebben verworpen. frankrijk. Een rumoerige Nationale Vergadering. Na de rede van Poincaré, aan het slot met een ovatie begroet, is de Nationale Vergade ring, tijdens de rede van den communist Doriot, ongewoon woelig geworden. Toen hij de re geering gelijk stelde met die, welke bij de Com mune arbeiders liet dooden, ontnam De-Selves hem het woord. Doriot echter klampte zich aan de tribune. Zijn vrienden hieven de inter nationale aan, waarop van vele banken ge floten en gegierd werd. De zitting werd toen geschorst, maar Doriot weigerde het gestoelte te verlaten. General Peltier, door eenige soldaten gevolgd, noodigde hem op het spreekgestoelte uit, dit te ontruimen. Toen was langer weerstand onmo gelijk. Zijn vrienden vergolden dit met een vervaarlijk kabaal, waarin de laatste opera ties tot aanneming van het ontwerp verloren mij bijna het leven. Toen de kapitein thuis kwam, vertelde Dorkey hem het gebeurde van den afgeloopen nacht. Den volgenden nacht kwam Dorkey op mijne kamer, ik moest mij vlug aankleeden, waarna ook hij met zijn zoon verscheen dienzelfden nacht moest ik nog het „verborgen huis" verlaten. Ik verzette mij daartegen, ik wilde weten waarheen men mij brengen wou, ik smeekte, ik weende, ik bad om hulp,, totdat de jonge Lenoir mij een zoo hevigen slag toebracht, dat ik bewusteloos neerstortte. Toen ik weer bijkwam, zat ik in een rijtuig naast den kolonel. De koets reed door een bosch, voor zoover ik in de duister nis kon onderscheiden en hield voor een deftig huis, waar ik werd opgesloten en onder toe zicht van een ouden knorrigen neger werd ge plaatst, die er zijn leven voor moest verpanden, dat hij mij niet ontsnappen liet. Lang bleef ik daar niet, want op zekeren dag ontwaakte ik in dit gesticht, in deze kamer, zonder dat ik wist, hoe ik hierheen gebracht was. Een slaap drank, mij toegediend, had zoo goed gewerkt, dat ik niet het geringste bemerkte van de reis, die toch noodzakelijk met mij moest gemaakt worden, om mij hierheen te vervoeren. Reeds meer dan twee jaren ben ik hier nu, begrijp wat ik sedert geleden heb. Alleen de gedachte, dat mijn kind nog leeft, de hoop van haar weer te zien, schonk mij de kracht zulk eene kwel ling te verdragen. God zal mijn dagelijks ge bed verhooren en mij het geluk laten JbeleveD, 2514 8 gingen. De communisten zongen de Carmagnole en het tumult was in het algemeen onbeschrij felijk. Dit maakte het den voorzitter mogelijk, het ontwerp door de laatste stadia heen te jagen. Tenslotte heeft de vergadering het grondwet telijk statuut der amortisatiekas met (577 tegen 144 stemmen aangenomen. "MAROKKO. Succes der Spanjaarden. De stad Sjesjoean is hedenmorgen door in- landsche troepen onder hevel van majoor Capaz bezet. De omliggende hoogten van Cela Mago werden eveneens in bezit genomen. Andere troepen, die zich op het oogenbiik nog in Zoeo el Arbas bevinden, zullen zich morgen bij de troepen van majoor Capaz voegen. De bezetting en ontwapening van het Dje- ballagebied verloopt snel. De stammen onder werpen zich gewillig en er schijnt weinig ge organiseerde tegenstand te bestaan. ALLERLEI. Uit SjanghaiVolgens een Japansch rapport nit Peking zegt Tsjitsjerin in zijn antwoord op den eisch van de Chineesche regeering tot ver vanging van den Russischen gezant Karakkan Als de Chineesche regeering dezen eisch hand haaft zal de Sowj et-regeering niet anders kunnen doen dan de erkenning van de Chineesche re geering te herroepen en de komst van een andere regeering af te wachten. De officieele Britsche draadlooze dienst meldtKoning George van Engeland heeft zijn schrijfbureau gesloten, zijn bureaustoel ach- ternitgeschoven en is op zijn jaarlijksche vacan- tie gegaan, die twee maanden duurt en geduren de welke hij zijn vol tractement behoudt. Den meesten tijd zal hij op het platteland doorbrengen- Uit Berlijn Naar uit Kaapstad wordt gemeld, heeft het Hof te Windhoek den eisch van den Duitschen ex-keizer in zake het eigen dom der Hohenzollerns in Z.-W. Afrika afge wezen. Van 13 tot 17 Augustus wordt, naar men ons uit Brussel meldt, te Spa het 11e interna tionaal katholiek esperantocongres gehouden. Belgische, Nederlandsche, Engelsche, Duitsche, Fransche, Poolsche, Zwitsersche,Ooslenrijksche, Italiaansche gedelegeerden zullen aan dit con gres deelnemen. Uit Windhoek wordt gemeld, dat in de nieuwe wetgevende vergadering van Znid-West- Afrika (Zuid-Afrika's mandaatsgebied) een voor stel is ingediend, om de grondwet in dien zin te wijzigen, dat de Duitsche taal als officieele taal wordt erkend. Dit voorstel is met 9 tegen S stemmen aangenomen. Aangezien de grond wet echter de eerste drie jaar niet gewijzigd mag worden, zal dit besluit voorloopig een doode letter blijven. Uit BagdadToen de eerste-minister zich naar zijn bureau begaf heeft een kommies der belastingen hem aangevallen en met een weer met mijn kind vereenigd te worden. Ja, dat zal gebeuren, riep Traverse met geestdrift, zoozeer had 't verhaal van de onge lukkige weduwe hem aangegrepen. Ja mevrouw, gij zult weer de vrijheid erlangen en met Ca pitola vereenigd worden. O, hoe wonderlijk toch de wegen des Heeren Gij weet nog niet mylady, hoe nauw ons beider lot samen ver bonden is Deze twee Lenoirs waren ook mijn vijanden, zij waren hetwant Craven Le noir is dood en Gabriel Lenoir lag op sterven, toen ik hem verliet. Het jonge meisje, dat in het verborgen huis evenals gij, werd gevangen gehouden, is Clara Day, mijne bruid Doch, wat vertel ik u van al deze personen, in plaats van de eene, waarin gij belang stelt, van Capi tola, van uwe dochter, die nn gelukkig bij haar oom, den majoor van Warfield is en nn de bruid is van mijn besten vriend, den kolonel Herbert Greyson Traverse deelde nu de verheugde moeder van Capitola mee, wat hij in den laatsten brief van haar vernomen had. Het geluk der arme dame, die nu weer nieuwe hoop koesterde wel dra voor altijd met haar kind vereenigd en uit haar lijden verlost te worden, was niet te be schrijven. Traverse beloofde dadelijk met den heer de St. Mery te spreken. Wilde deze aan zijn voor stel geen gehoor geven, dan zou hij zich onver wijld naar New-Orleans begeven en voor mis tress Eugéne Lenoir de hulp der justitie inroe- scheermes sneden over de wang, het voorhoofd en een zijner armen toegebracht. De premier is naar het ziekenhuis gebracht, doch maakt goede vor deringen op den weg der beterschap. De aanval ler is gegrepen. Hij schijnt uit persoonlijke wrok gehandeld te hebben. Uit Londen Tot? opluistering der opening van de nieuwe hoofdstad van Australië, Can berra, zal Z. M. Renown worden gedetacheerd, om den hertog en de hertogin van York over te brengen naar Australië en Nieuw-Zeeland. Uit Berlijn Naar de gevolmachtigde van het gewezen Pruisische koningshuis meedeelt, heeft hij in antwoord op den brief van den Prnisischen minister-president van 21 Juni, voor gesteld een bespreking met de regeering te hou den tot het zoeken van een vergelijk. Binnenland. Het gezantschap te Warschau. Bij Kon. besluit is aan D. baron van Asbeck, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Warschau, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zrjn voornoemde betrekking, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem aan de Koningin en aan den lande in zijn ambts vervulling bewezen. Het gezantschap te Madrid. Bij Kon. besluit is W. D. H. baron van Asbeck, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Mexico, in gelijke hoedanigheid overgeplaatst naar Madrid. Het invoerverbod van vleesch in Engeland. Wij ontvangen thans een persbericht over de besprekingen, welke dr. Berger en dr. Lourens gehouden hebben met. de Engelsche autoriteiten over het invoerverbod van vleesch. Wij laten de laatste zinsneden van dit bericht hier volgen Men was er thans, naar de Engelsclien mee deelden, in Engeland van overtuigd, dat bij de onlangs ingevoerde geslachte varkens die ervan verdacht waren de ziekte te hebben overgebracht niet één varken uit Nederland afkomstig was. Toegezegd werd, naar aanleiding van de ge voerde discussies het Engelsche standpunt nog eens nader te zullen overwegen. Bezoek van het Engelsehe kruiser-eskader. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het Engelsche kruisereskadcr de volgende maand een bezoek aan Amsterdam zal brengen. Op 2 September a.s. vertrekt het eskader naar Antwerpen daarop gaat het den lOdeu Sep tember naar Amsterdam, waar men van 11 tot 19 September zal blijven. Porto-verlaging. Eenigen tijd geleden is gemeld dat het porto voor binnenlandsche briefkaarten met October a.s. zal worden verlaagd. Dit zal dan vijf cent, worden. Het recht voor expresse-bestellingen zal worden teruggebracht van 40 op 20 cent. Wij vernemen nog, dat het in de bedoeling ligt, het porto voor binnenlandsche brieven te verlagen tot 7£ cent, doch daaromtrent is evenwel nog geen enkele beslissing genomen. (Tel.) Potemkin. De geruchtmakende Russische film Potemkin van Proletkult, die in Duitschland verboden is, is op het oogenbiik in ons land. Men heeft pen. In elk geval zal ik niet rusten, riep hij, voordat het mij gelukt is, u te bevrijden. Heb dus goeden moed, mevrouw. Gij hebt in mij een vriend gevonden, die gij met alle kracht voor u zal optreden. Uw lot is aan het keer punt gekomen. Na vele jaren van droefheid zullen nog meerdere jaren van geluk en vreugde volgen. Daar blijf ik n met mijn leven borg voor Toen Traverse op het punt was, mistress Lenoir te verlaten, hoorde hij op de trap eene hem bekende stem. De jonge dokter luisterde een oogenbiik later snelde hij de trappen af. De stem, die hij gehoord had, was van zijn vriend Greyson weldra lag hij in zijne armen. XX Verdere bekentenissen van kapitein Lenoir. Nadat de eerste opwelling van t blijde VVCCI zien bedaard was, deelde kapitein er er zijn verbaasden vriend mede, dat hij na en veldtocht, Mexico had verlaten kolonel Le noir had in zijn armen den geest Uit je brieven wist ik, dat ge hier en kennis gemaakt hebt met een ïoogs in e ressante dame, daarom besloot ik, gmg Her- bert voort, je hier te bezoeken met zoo zeer om jou te zien, als wel de dame, van welke ik reeds zooveel of misschien meer weet dan ge denkt Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1