Fietstochten deze rolprent te koop aangeboden aan de ex ploitanten van eenige groote theaters te Am sterdam en R'dam. Deze exploitanten achten de film, vanwege haar communistische strek king, niet geschikt voor publieke vermakelijk heid. De Amsterdamsche en de Rotterdamsche politie hebben Pctemkin evenwel plaatselijk goedgekeurd. Daarop hebben de exploitanten van eenige andere theaters in beide steden de film aangekocht. Wanneer de regeering geen ander standpunt zal innemen, dan de politie in genoemde steden gedaan heeft, zal deze film dus binnenkort in het openbaar worden vertoond \V at een Ilollandseb missionaris van den oorlog te lijden liad. hen Hollandseh missionaris, die niet alleen in zijn werk, maar ook aan den lijve de gevolgen van de Chineesche revolutie heeft ondervonden, is de Lazarist Pater Henri Marijnen uit Tiel, die zijn statie heeft de Kwanpu-t'eou ten Zuiden van de stad Tientsin, waar zoo hevig om is ge vochten door de verschillende Chineesche leger hoofden. Kort geleden is deze missionaris hier te lande teruggekeerd, om wat te bekomen van 'de door gestane ellende. De gelegenheid om metdezen missionaris een onderhoud te hebben, was ons welkom. Hoe Pater Marijnen, die 14 jaar on afgebroken in China werkzaam is geweest, over de toestanden daar te lande oordeelt, zal onge- twijfelt velen interesseeren. De eenvoudige weergave van zijn lotgevallen gedurende de kersttdagen van het vorig jaar wel evenzeer. Het district, waar de missionaris met assis tentie van een Chineescïi kapelaan werkzaam is, heeft een oppervlakte als onze provincie Noord-Brabant. Het naderen van de eerste leger-aTdeelingen werd den missionaris medegedeeld door de vluchtelingen, die op de missie een toevlucht kwamen zoeken. Wel begrijpend, wat in de volgende dagen te wachten stond, nam men maatregelen voor liet onderbrengen der vluch telingen, ongeveer een 1000 vrouwen en kinderen. Spoedig verschenen de eerste troepen op de statie in horden van 50,' 100, 200 en 1000 man. 't Was daags voor Kerstmis. De eersten die kwamen, wijden kleeren. Na dat ze zich van alle losse kleeren en die, welke de menschen aan hadden, hadden meester ge maakt, eischten ze geld. Toen de missionaris geen geld liet zien, begonnen zij alles overhoop te halen, stuk te slaan, den schoorsteen open te hakken en alles na te snuffelen. In de boeken kast werd gevonden het bedrag van 237 dollar, wat bijeen was gebracht voor de voeding der vluchtelingen. Daarna trokken zij heen met rnedenemen van twee rijpaarden, de fiets en het fototoestel van den missionaris. Steeds kwamen nieuwe troepen. Wat de eer sten niet hadden medegenomen, werd de buit der volgenden. Tot de vooravond voor Kerstmis aanbrak. Een kapitein met 500 man stapte af en vroeg om e'en. Nadat hun in de school alles was ge geven, wat men aan voorraad bezat, begonnen zij geld te eischen. Toen zeide de missionaris niets meer te hebben. Op de waranda van de missie-statie nam de kapitein plaats en liet den pater voor zich brengen. Eerstens beval hij zijn soldaten den missionaris van zijn kleeding te berooven. Toen dit geschied was en de missionaris op alle vragen van aen kapitein slechts één antwoord kon geven ik heb geen geld, beval de wreedaard bossen Ie halen en hiermede een vuurtje aan te leggen. Toen de vlammen oplaaiden, grepen de sol daten den missionaris, die bijna geheel ontkleed was, vast en duwden hem in het vuur. Door er telkens over en langs te springen wist de missio naris te voorkomen, dat hij in het vuur kwam te liggen. Maar toe namen zij van tijd tot tijd brandende bossen in de hand en duwden den pater die tegen het lij I', onder de armen en tegen den rug. Onder dit vvreede spel, dat bijna drie uren aanhield, snauwde de kapitein geregeld „lee- lijke Europeesche duivel, geef ons je geld." De overige mannelijke bewoners van liet dorp moesten van dit schouwspel getuigen zijn. Zij zagen toe en lieten den missionaris martelen. Niet zoo echter de jongens van de opleidings school, een groepje, dat Pater Marijnen opleidde voor het Seminarie. Zij smeekten op hun knieën om genade voor hun geestelijken vader, maar de soldaten sloegen op hen geen acht. Tot een der jongens het voorstel deed om de foltering te staken en zelf in het dorp rond tegaan om te probeerert geld bijeen te krijgen om den pater vrij te koopen. In zulke oogenblikken leert men het gehalte van zijn christenen kennen. Men ging op het voorstel in en twee jongens, niet ouder dan 14 A 15 jaar, gingen ondergeleidé van soldaten de huizen van het dorp langs om wat geld bijeen te bedelen. In den tusschentijd werd de missionaris met rust gelaten. Een der soldaten fluisterde den kapitein in het oor, dat in het huis zichnog een kelder moest bevinden en daar zeker no°' wel liet een en ander van waarde moest zijn verborgen. Dreigend hem opnieuw in het vuur te gaan pijnigen, wist de kapitein den missionaris te dwingen om de plaats van den kelder aan te wijzen. Met z'n twintigen sprongen zij in de kleine ruimte en begonnen alles te doorzoeken. De kerkelijke gewaden, die hier waren verborgen verLraptenzij met hun vuilen schoenen en namen de kleedingstukken, welke zij vonden, mede. De kelken had de missionaris in een lakenge- wikkeld en verborgen onder een hoop steenkolen achter het huis. Deze hebben zij niet gevonden. Na anderhalf uur kwamen de twee jongens terug. Met alle moeite hadden zij twee dollars bijeen gekregen. Hierop trok de kapitein met zijn troepen af. Maar de rust was slechts kort. Want eenigen tijd later verschenen weer nieuwe troepen. Een soldaat, die in woede ontstak, toen hij niets meer vinden kon trok zijn geweer, dat hij op het been van den missionaris richtte. Door vlug achteruit te springen wist Pater Marijnen aan het schot te ontkomen. Brullend van woede sloeg de soldaat zijn ruwe klauwen in den hals van den priester en scheurde deze open. Hierop wierp hij den missionaris op den grond, haalde zijn revolver te voorschijn en drukte deze op het voorhoofd van Pater Marijnen, dreigend te zullen schieten, als niet aanstonds geld werd gegeven. Telkens kwamen nieuwe troepen en koelden hun wraak op den missionaris, omdat zij niets meer vonden. Sommigen wierpen den pater op den grond en geeselden hem tot bloedens toe. Drie dagen achtereen heeft deze reeks van kwellingen en mishandelingen geduurd. Te midden van deze ellende ondervond de missionaris één troostde edele en heldhaftige houding van zijn jongens. Ook zij hadden alles verloren maar zij begrepen, dat hun vader voor hen grooter offer had gebracht. Twee van hen, dezelfden, die het dorp waren ingegaan om geld in te zamelen, wilden niet meer van zijn zijde wijken. r „Pater", zoo zeiden zij, IJ hebt genoeg voor ons geleden. Willen zij u nog eens slaan, de eerste slagen zijn voor ons. Willen ze u neerschieten, de eerste kogels zijn voor ons." Na 't vertrek der troepen is Pater Marijnen, gekleed in een weggeworpen soldatenpak naar zijn bisschop in Tientsin getrokken. Liefderijk opgenomen in de huizen van eenige voorname christelijke families, herstelde hij hier spoedig van de opgeloopen verwondingen. Teruggekeerd op zijn statie, moest hij even- we! ondervinden, dat de psychische wonden van de doorstane ellende niet waren geheeld. Die drie dagen hadden van hem gemaakt een grijsb aard en een gebroken man. Nu kwam nog de verdere uitputting door voortdurende slape loosheid. Als de nachten aanbraken, begonnen de gebeurtenissen der Kerstdagen te herleven. Zijn bisschop nam toen het besluit om het district tijdelijk door andereu te doen bedienen en den missionaris een jaar naar het vaderland te zenden tot herstel van zijn geknakte gezond heid. Zoo vonden wij den missionaris een dezer dagen in de rustige kamer van een vriend- kloosterling, die hem nog eenmaal den weg naar het priesterschap had opgeleid. Pater P. Cremer, Reetor der Eerw. Zusters Theresianen, Warande 159, stelt zich gaarne beschikbaar om giften in ontvangst te nemen voor zijn beschermeling, Parer Marijnen, den zich noemenden „Kleine Henri." Wie geeft iets ter eere van den H. Vincentius a Paulo aan dezen zwaar beproefden Zoon van St. Vincentius Stads- en Gewestelijk Nieuws. VOOR IIET ELC.fi. ZIEKÈNTRIDUUM. Nieuwe giften. Ter eere van de H. Liduina voor een goede uitkomst Ter eere van de H. Liduina voor vast werk St. Liduina-dagnaaischool. Pastoor Möller schrijft ons Ouders hebben mij gevraagd, of het niet mogelijk was, in Schiedam voor de katholieke meisjes een dagnaaischool op te richten. Ik wil een poging wagen. Een gediplomeerd leerares heb ik reeds. Als de leerlingen nu maar in voldoend aantal komen 1 Er zal naai- en kniples gegeven worden, vijf dagen in de week. Zaterdag is vrij voor he%ezin. De lesuren kunnen zijn van 912 en 24 uur. óf alleen de middaguren 26. Dit laatste, omdat verschillende ouders mij gezegd hebben, dat zij 's morgens hun dochter thuis houden of in een dienstje laten gaan. Het lesgeld voor naai- en kniples bedraagt één gulden per week, doch in de vacantieweken behoeft niet te worden betaald. De ouders, die hun dochter willen plaatsen op deze dagnaaischool, die wij aan St. Liduina toewijden, kunnen zich aanmelden aan de pastorie, Geervlietschestraat 31. Liefst schrifte lijk. De lessen zullen, bij voldoende deelname, beginnen Maandag 6 September a.s. Van te voren zullen de ouders nog tot een bespreking worden opgeroepen. R. K. Rijkskieskring Dordrecht. Op Zaterdag 11 September zal de R. K Rijkskieskring Dordrecht te Rotterdam een algemeene vergadering houden, waarin be halve de behandeling en vaststelling van het kringreglement de aanwijzing zal geschieden van vier afgevaardigden en evenveel plaats vervangers voor den Partijraad. Aangezien deze eerste aanwijzing welke geschiedt voor een tijdvak tot na de verkie zingen van 1929 niet volgens reglement kan plaats vinden, heeft het Kringbestuur - ter bevordering van een veelzijdige afvaar diging verschillende personen aangezocht en hebben zich bereid verklaard een even- tueele benoeming te aanvaarden, de heeren J. Barendse, te Poeldijkmr. W. A. M. Cre- rners, te Delftjhr. L. von Fisenne, te Rijs wijk A. Hegge, te Overschie L. H. M. Pijle man, te DordrechtR. Tabbers, te Sommels- dijk Adr. Vermeulen, te Vlaardingen M. Zomerdijk, te Delft. De aangesloten Kiesvereenigingen, welke zich met deze aanbeveling niet kunnen vereeni gen, hebben het recht andere candidaten in Liet doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. 2577 6 te dienen uiterlijk tot 7 September e.k., aan het secretariaat, Binnensingel 126, Vlaardingen. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het. postkan toor Schiedam en zijne hulppostkantoren, over de maand Juli 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 22.940,78 en terugbetaald 20.895,58. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 21. Mondharmonica-ver. „Symphonia." Men schrijft ons Zondag 8 Aug. heeft boven genoemde vereeniging een boottocht gemaakt naar Hoek v. Holland. Begunstigd door uit stekend weer, is het in één woord een heerlijke dag geweest. Zoowel leden als begunstigers hebben er toe medegewerkt, om dien dag voor Symphonia tot een onvergetelijken dag te maken. In 't bizonder komt hier de regelings commissie een woord van dank toe. Concert. „St. Ambrosius" geeft morgenavond 8 uur op de Groote Markt een concert. Het programma luidt als volgt: 1. Marsch des petits Bonnus, Langlois. 2. Ouverture Lug- dunuin, G. Alliers; 3. Walzer Frülingstraume, FahiTach 4. Fantasie Robert le diable, G. Meij er beer 5. Ouverture en Fête, Jos. Kesscls 6. Valse l'Aurore, C. Faust 7. Fantasie Tan- hauser, R. Wagner 8. Marsch Souvenir d'Her- monville, E. Larue. De eerste trein zonder rails in Schiedam. De eerste trein zonder rails kwam heden middag twee uur doordat men aan de pont bij den Moerdijk vertraging heeft ondervonden, was men 2 uur te laat op zijn reis om de wereld voor een kort bezoek in onze stad aan, na reeds meer dan 60.000 K.M. door Canada, de Ver- eenigde Staten, Mexico en Engeland te hebben afgelegd. De trein verliet in Maart 1925 New- York om zijn reis door de Vereenigde Staten aan te vangen. Dit middel van vervoer, hetwelk in alle landen buitengewone belangstelling wekte, bestaat uit een volledig uitgeruste lo comotief met tender en een luxueus ingeriehten Pullman-Wagen, bevattende eet- en slaap-ge- legenbeid voor 5 personen; een snelheid van 65 K.M. per uur kan worden bereikt en de con structie en uitrusting van het geheel zijn zoo danig, dat met volkomen veiligheid op alle wegen kan worden gereden. De locomotief is voorzien van 2 krachtige motoren, hydraulische temmen, bel, fluit, enz. De Pullman-Wagen heeft een keuken en buffet, is voorzien van clectrische verlichting, verwarming en electrische ventilatie ook warm en koud sLroomend water is* aanwezig, zelfs een „draadlooze" ontbreekt niet. Een merkwaardige nieuwigheid is het uitzicht balcon, voorzien van "easy chairs", waarop men ongestoord het landschap k an bewonderen., Mr. Edward Carrier is leider van den trein welks wereldreis voornamelijk dient ter bevor dering van bet vertoonen van goede films. Dit doel wordt nagestreefd door de Wilton-Metro- Goldwyn Company te 's-Gravenhage. De trein stopte voor de Luxor-bioseoop, waar weldra honderden belangstellenden tesamen stroomden om dit novum te bezichtigen. Nadat pakken reclame-biljetten waren uitgereikt, werd met enkele vertegenwoordigers van de plaatse lijke pers, een ritje door de stad gemaakt, waarna de trein zonder rails zijn reis door Nederland via den Haag en Amsterdam ging voortzetten. B ij Kon. besluit van 4 dezer is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam A. N. Fabius, ontvanger der registratie en domeinen alhier. T e 's-G ravenhage slaagde voor het examen boekhouder M.O. de heer G. J. Knopper, van hier. Te Rotterda m slaafde voor hef xamen hoofdakte de heer M. Pranger, vanhier. Gistermorgen deed de schippers- knecht J.H. bij de politie aangifte, dat kort tevoren de 5-jarige J. v. d. B. uit de Kreupel- straat was aangereden op de Broersvest, toen deze plotseling voor den door hem bestuurden handwagen liep. Het linkerbeen van den knaap werd ter hoogte van de knie ontveld. De wonde is door een geneesheer verbonden. Een vijftal meisjes, leden van de Geheelonthoudersvereeniging „De Schakel" deed gisteravond bij de politie aangifte, dat zij kort te voren op een grasveld in het Sterrebosch waren aangevallen en mishandeld door een pl.m 16-jarige jongen,J den D. genaamd. Van eeni ge meisjes was "de kleeding ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in, daar de meis jes zich ook beklaagden over een minder eer bare behandeling van den aanvaller. Hedenmorgen te 9 uur werd der politie kennis gegeven, dat in den afgeloopen nacht was ingebroken in het gebouw van Bouw en Woningtoezicht aan de Nieuwstraat 30., Bij onderzoek bleek, dat men door over een muur aan de zijde van het Oude Kerkhof te klimmen op de plaats is gekomen en door een opgeschoven raam zich toegang tot het kantoor heeft verschaft, waar het slot van een archief kast werd verbroken en de boel overhoop ge haald. Voor zoover is kunnen blijken, wordt er niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. De heer K. deed bij de politie aan gifte, dat een zijner vertegenwoordigers te zij nen nadeele 500 heeft verduisterd. Proces verbaal wordt opgemaakt. Bij 't lossen van papierhout uit het s.s. „Storvik", op het Oosterhoofd, is heden morgen half elf een ernstig ongeluk gebeurd. De werkman J. Mei, wonende Wolvenpad 22 te R'dam, die met het toezicht belast was, werd getroffen door een metalen strop, die losschoot en op zijn achterhoofd viel. De man zakte bewus teloos ineen. Dr. Geerdes verleende de eerste hulp, waarna de ongelukkige die een schedel- fractuur bekomen had, naar het Ziekenhuis vervoerd is. Zijn toestand is zeer ernstig. LIT ROTTERDAM. 1 Maandagavond werd de 6-jarige W. S. op den Eendrachtsvveg te Rotterdam aangereden door den 31-jarigen J. D. De jongen is aan de bekomen verwondingen overleden. Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. Vacantiereizen. Onder de leiding van den heer D. van Staveren, directeur van de gemeentelijke schoolbioscoop te 's-Gravenhage, zijn gistermiddag ruim 3 uur van het station D. P. tachtig jongens en meisjes, de beste leerlingen van middelbare scholen uit het geheele land, naar Zwitserland vertrokken, voor rekening van Van den Bergh's Gabrieken, die, zooals men weet, ook verleden jaar een z.g. Blue Band-vaeantiereis hebben georganiseerd. De heer van Staveren wordt in de leiding bijge staan door de heeren J. D. van Rees, reclame-chef van Van den Bergh's Fabrieken en J. J. C. Star- kenburg insp. van 't R. K. Onderwijs alhier ook hun dames maken de reis mede. De kinderen gaan naar Flüelen aan het Vier- woudstedenmeer, van waaruit zij uitstapjes zullen maken. Dinsdag 17 dezer komen zij 's middags Le Rotterdam terug. Bij o! krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van A. A. DE LANGE om vergunning tot uit breiding van de broodbakkerij in het pandKreu- pelstraat 28, kadaster Sectie B. nos. 2559 en 2824 (ged.) met een lxeeteluchtoven. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 25sten Augustus a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die terzake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het .Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 11 Augustus 1926. Gemengd Nieuws. Hooibergen in brand. Maandag morgen omstreeks 10 uur werd er te Amers foort vanuit de gemeente Hoogland brand ge alarmeerd. Het bleek dat er eenige hooibergen in brand stonden up een boerderijbewoond door den landbouwer H. V., en toebehoorende aan het landgoed van den burgemeester, Gopl- horst genaamd. Het vuur, dat zich reeds aan meerdere hooibergen mededeelde, kon nog bij tijds worden bedwongen. Uit een onderzoek bleelc, dat hier niet aan hooibroei moet worden gedacht, daar het vuur van buitenaf heeft ge werkt. Vermoed wordt dan ook, dat kinderen hier met vuur Lebben gespeeld. V e r ij d e 1 d e smokkelpoging. Maan dagavond omstreeks 7 uur passeerde aan het Hollandsche grenskantoor te Gaberg een auto, waarin vier dames en heeren zaten, komende van de Belgische grens. Hoewel de ambtenaren die; buiten stonden, het sein tot stoppen gaven, reed de auto met onverminderde vaart door, eenige minuten later, kwam echter kwain echter uit dezelfde richting een auto, waarin aleen een chauffeur gezeten was. Met een der ambte naren als passagier reed deze nu den vorigen auto in volle vaart achterna, die ergens in Maas tricht werd aangehouden en mee terug moest. Daar verontschuldigde men zich, niet geweten te hebben, dat daar een doorlaatpost was. Behalve allerlei aan invoerrecht onderworpen zaken, werd onder de zitplaats van den chauf feur een groote hoeveelheid l'leschjes odeur en toiletwater gevonden, zoodat er, behalve de boete, een aardig sommetje moest worden be taald en het goedkoope Belgische uitstapje nog een duur bijsmaakje kreeg. Kraan in een sluisput gevallen. Gistermiddag is op het terrein der aluisbolwer- ken te IJmuiden een ongeluk gebeurd, dat nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2