Bij Muggebeten Fa. W. A. HOUTMAN Co., Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 10 blokjesrapen. 12 blaastrappen#en boegspriet loopen. 10 balanceeren. 12 18 tonneljesteken. de al of niet toelaatbaarheid der R. K. Volks partij Hierop antwoordde Mgr. als volgt Mijne Heeren, Ons schrijven van 8 Juli was Onzes inziens zeer duidelijk de landen, waarheen wij daarin verwezen, zijn Kath. landen, waar een dergelijke scheuring onder de Kath. altijd is gemotiveerd met zuiver politieke redenen in Frankrijk zelfs ondanks de waarschuwing van Paus Leo XIII. Die menschen achtten zich ook goed Katholiek, en de geschiedenis heeft be wezen, welke schade zij toch aan de Kath. zaak en aan de H. Kerk hebben toegebracht. Toen wij dus daarnaar verwezen, koesterden wij de hoop, dat gij daarin een rechtstreeksch antwoord zoudt zien, niet door woorden, maar door de feiten zelf gegeven. Nu wij in die hoop zijn teleurgesteld, geven wij thans onomwonden de verklaring, dat gij door Uw scheuring straks verantwoordelijk zult staan voor de gevolgen, als onze verzwakte Kath. partij- niet meer in staat zal zijn om krachtig onze Kath. belangen te verdediger. Uw dienaar in O. H., A. J. GALLIER, Bisschop van Haarlem. Commentaar is o.i. hierbij verder overbodig. Wie durft er nu, vraagt liet genoemde blad, na lezing van deze brieven zeggen nu weet ik de meening van den Bisschop nog niet Winterdienst spoorwegen. De winterdienstregeling op de Nederlandsche spoorwegen zal 3 October in wencing treden. De examens voor de Hoofdakte. Naar men weet, moet volgens de thans geldende bepalingen een onderwijzer twee jaar als zoodanig werkzaam zijn geweest alvorens in de gelegenheid te worden gesteld, examen te doen tot het verkrijgen van de hoofdakte. Een en ander heeft nogal eens aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Naar de „Tel." verneemt, is echter een soepeler regeling in dezen te wachten, waartoe binnenkort een wetsontwerp tot wijziging van dé Lager- Onderwijswet bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Vreemde examen-toestanden. Mr. N. J. Vellinga, advocaat en procureur te Den Haag, verzoekt opneming van het volgende: Eenige belanghebbenden bij de examens Middelbaar Gymnastiek, gehouden te Haarlem, van meening, dat zij een voldoend examen hebben afgelegd en toch door loting zijn af gewezen, hebben mij verzocht een klacht in te dienen bij den betrokken minister. Deze loting zoude gebaseerd zijn op de over weging, dat het aantal bevoegde leerkrachten anders te groot zou worden en daardoor het on derwijs schade zou lijden. In verband hiermede verzoek ik allen, die op een of andere wijze belrokken zijn geweest bij deze examens, mij feiten-materiaal te doen toekomen van hetgeen zij persoonlijk gehoord of gezien hebben. Volgens de wet op het M. O. zijn de examen commissies uitsluitend belast met het onderzoek naar de bekwaamheid van de candidaten en hebben zij niet te waken voor een te groot aantal bevoegde leerkrachten, terwijl de wet van loting in het geheel niet spreekt. Schriftelijke mededëelingen omtrent boven staande, worden gaarne ingewacht te mijnen kantore, Laan van Meerdervoort 175, te 's Gra- venhage. het. Bestuur van de Óranje-Vereeniging mooie prijzen beschikbaar gesteld, waardoor het dan ook een groote deelname verwacht. Als nieuwe attractie is het kruistouw- trekken op het programma geplaatst. Dit is een spel, waaraan 4 jongens tegelijk deelnemen. Aan 4 palen bevindt zich een stuk chocolade. De deelnemers liggen geknield op een afstand van 2 meter van een paal en zijn door een zich tusschen die palen bevindend touw met elkander verbonden. Op een gegeven sein beginnen nu de 4 deelnemers te trekken en wie nu het eerst het stuk chocolade van de paal in handen heeft, komt in aanmerking om mee te kampen naar een prijs. Voor nadere bijzonderheden, alsmede voor dag en tijdstip van aanmelding, zie men de aanplakbiljetten. Inenting. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de gewone wekelijksche zittingen voor koepok inenting in den Doele, een einde zullen nemen. Voor belanghebbenden zal de gelegenheid alsnog zijn opengesteld op a.s. Woensdag namiddag van 12-| uur voor onvermogenden en van 2£3 uur voor betalenden. Luxor. Reeds voor acht uur was Luxor gisteravond uitverkocht, want de Hollandsehe succesfilm „De Jantjes" vervaardigd naar het bekende en gelijk namige tooneelstuk van Herman Bouber, zou wederom draaien. We vinden die groote opkomst een verblijdend teeken, want het bewijst, dat men om publiek te trekken, heusch niet behoeft af te dalen naar minderwaardige middelen en de massa ook nog in beweging komt voor een voudig goede volkskunst van nobel gehalte. We hebben allen weer genoten van dit echt menschelijke stuk hoe hadden de onverschillig doende, doch eerlijk-kranige Jantjes de aandacht van ieder en hoe leefde de geheele zaal mee met hetgeen zich afspeelde tusschen die natuurge trouwe volkstypen, waarvan de meesten hun goede hart achter ruwe manieren trachten te verbergen. Het succes van „De Jantjes" werd gisteravond nog verhoogd door de explicatie van den heer Vigeveno, die de geestige teksten met het onvervalschte smijdige Amsterdamsche dialect weergaf en bovendien de bekende liedjes op beschaafde wijze zong. „Een reuze-nummer" hoorden we terecht iemand opmerken. Al zou het bijprogram ook niet zoo goed ver zorgd zijn geweest als nu het geval was, dan zou, een bezoekaan Luxor nog zeer aanbevelens waardig zijn. Pandora. Pandora heeft deze week weer een zeer uit gebreid programma. Na het journaal een klucht genaamd „Een hyper-moderne kapperszaak", gevolgd door een dito film met den griezeligen titel van,, De moord in de straat Lourcine", vooral deze laatste film is van goed gehalte, geestig en vlot gespeeld. Als eerste hoofdnum mer „De avonturen van een Marokaansch ko lonist", een romantische geschiedenis met nogal veel avontuur, zoodat een ieder iets naar zijn gading vindt in dezen film. Op het tooneel van hedenavond af wederom het welbekende duo Daniels. Na de pauze „Trouwe Harten", een drama tisch filmspel. Deze film munt uit door prach tige fotografie en speelt in de onderste lagen der samenleving van een groote havenstad. Het spel is zeer goed, doch het druipt van sen timentaliteit, wat heel mooi is voor hen, die er van houden. Wie dit programma wil gaan zien er is geen reden om niet te gaan, heeft daartoe de gele genheid tot Maandagavond, daar vanaf Dinsdag een geheel nieuw programma draait. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Import- en exportfirma's, die geïnteresseerd zÜn 'Éi den handel op Turkije, worden gewezen op het bestaan der onlangs door de Turkscbe Regeering hier te lande gevestigde handels delegatie, die zich ten doel stelt het aanknoopen van handelsbetrekkingen tusschen Turkije en ons land zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Belanghebbenden zullen goed doen zich in voor komende gevallen te wenden tot genoemde Turk- sche handelsdelegatie, Gabriel Metsustraat 22 te Amsterdam. Gevonden voorwerpen. I u bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle Werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags beleenbriefje, damesmantel, muilkorf, cein tuur, luiers in handdoek, bril, bruinkinderschoen- cje, stroohoed, buikriem, sleutel, sleutel aan kettinkje, schop en pet, portemonnaie inh. 16 ct. Bij vinders geitje, Station rijwielbelasting- plaatje, D. de Jonge, Havenstr. 45 R. K. kerk boek, 1 h. van Alphen, Villastr. 94 portemonnaie met inh., A. Kooien, Grofbaan 35/8 riem, I. Zuidgeest, L. Achterweg 8/15paar kinder schoentjes, II. Geul, Westfrankelandschestr. 62 huissleutel, A. Rensman, Anth. Muijsstr. 34; loterijbriefjes, A. Peters, Grofbaan 25/9; kinderringetje, J. Eijkenbroek, Gr. Markt 31 B rollen papierhout, LI. Vermeer, Roonschestr. 24 beige handschoen, J. Suvaal, Dwarsstr. 5 hor loge, A. Cino, Hagastr. 42halskettinkje met slot, D. Maan, Buitenhavenweg 176/12 broche, J. Ruhaak, Tuintaan 40; hangslot met sleu tel, J. G. Schel'fers, Rijnstr. 20A rijwielbelasting plaatje, N. Wassenaar, Eendrachtstr. 35; paar kinderklompjes, J. Blokland, Sommeldijkschestr. 15 lederen muilkorf, C. v. d. Meij, Singel 132/7 kinderklompje, L. van Rijsdijk, Zijlstraat 38 gewicht, J. Lips, Spinhuispad 20 lot van „Sym- p icmia C. Ruts, Raam 8 kindertaschje met mli., A. Blokland, Hoofdstr. 25 medaillon met portretten, G. Korengevel, Geervlietschestr. 21 zakmesje, A. Rost, Villastr. 102mantelcein- Waarom zoudt U een piano, orgel of kunst- spelpiano buiten de stad koopen heeft steeds een flinken voorraad instrumenten voor U beschikbaar, zoowel eenvoudige als meer kostbare. Algemeen bekende, vooraanstaande merken. Matige prijzen, schriftelijke garantie. Bezoekt ons magazijn zonder verplichting Uwerzijds. Wij geven U gaarne alle gewenschte inlichtingen en voorlichting. 2619 13 tuur, M. Mak, Broersvest 19 d. portemon naie inh. 0.18, C. Bron, Spoorstr. 23 te Kethel Bijdorp portemonnaie inh. 0.11, Mevr. Wed. kloeke, L. de Gollignystr. 17 schooltasch met inh., Wed. P. Kokelaar, Singel 209 rijwielbe- lastingplaatje in étui, C. J. van Dongen, St. Liduinastr. 90B zilvergeld, T. Sykula, Broers- Veld 123 geld, J. Pil, Nieuwe Buurt 3 ;*R. K. kerkboekje en ring met 3 sleutels, G. Koppen hagen, L. Achterweg 38/1 rijwielbelastingplaat- je in étui, F. Lips, Houtstr 6; regenjas, S. Bosdijk Voorneschestr. 12 portemonnaie met inh., E. de Groot, Hoofdstr. 197 monnaie met inh., E. de Groot, Hoofdstr. 197 loterijbriefjes, M. van Plaasteren, Rott. Dijk 69A. In den afgeloopen nacht mei dde zich hier bij de politie om onderdak een zekere P. B., een vreemdeling van Duitsche nationali teit. flij is aangehouden en zal vermoedelijk naar Duitschland worden uitgeleid. Gistermiddag te 2 uur werd op den Rotterdamsehen Dijk een hond door een automobiel overreden en deerlijk gewond. Het dier is op de Gemeente-Reiniging afgemaakt. Gistermiddag te 5 3/4 uur was de 9-jarige LI. de Gids, wonende Eendrachtstraat op een vrachtauto geklommen, om een eindje mee te rijden. Toen de chauffeur hem van den auto afjoeg, liep hij, door de vaart die hij had, tegen een paaltje op het rijwielpad aldaar, waar door hij viel en een wonde boven het linkeroog opliep. Na door het lid van E. H. B. O., van Oosterom, te zijn verbonden, is hij onder be handeling gesteld van een geneesheer, die de wonde heeft gehecht. Gisteravond teomst, reeks 10 uur is op den Rotterdamsehen Dijk, ter hoogte van het roode hek, een man, die later bleek te zijn zekere J. van D. uit Rotterdam, door de electrische tram overreden. Een zijner voeten werd daarbij verbrijzeld, terwijl hij een ern stige hoofdwonde bekwam. Hij is door de po litie per rijwielbrancard naar het ziekenhuis vervoerd en daat ter verpleging opgenomen. Omtrent de oorzaak verklaarde de bestuurder van de tram, dat hij, op den Rotterdamsehen Dijk rijdende, een man naast zich op de tram baan zag loopen. Hij gaf meermalen signalen en wilde den man voorbijrijden, toen hij zag, dat deze een stap zijwaarts deed in de richting van den tramwagen, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. Ofschoon hij alles in het werk gesteld had om een overrijding te voorko men, werd de man toch voor het voorwiel ge grepen, met het bekende gevolg. UIT ROTTERDAM. Een Hollamlsche IJslander. De 33-jarige koperslager H. h. K., zonder vaste woonplaats, maakt er zijn werk van, verhuurders van ijsco-wagentjes te benadeelen. Stelselmatig biedt hij zich bij ijswafelfabrixanten als knecht aan. Wordt hij aangenomen, dan Vertrekt hij met wagentje, ijs, wafeltjes en witte jas, om niet meer terug te komen. Hij heeft bekend zich hier al vijfmaal aan een dergelijk misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De politie veronderstelt even wel, dat hij nog meer soortgelijke delicten op liet geweten heeft. Bovendien zou hij dezelfde stre ken te 's-Gravenhage uitgehaald hebben. Ook het vorige seizoen moet hij iets dergelijks gedaan hebben. De man is gisteravond, toen hij zich om nacht verblijf meldde aan het asyl aan den Boschhoek alhier aangehouden. Hij is opgesloten. Een nieuwe fabriek voor de firma van Nelle. De firma Erven de wed. J. van Nelle te Rot terdam heeft het plan om in den loop van jaren haar fabrieken en kantoren te verplaatsen naar het terrein aan de Delftshavensche Schie, waar van al een gedeelte in gebruik was als sport terrein voor haar personeel. Hèt heele stuk giond heeft aan het water een frontbreedte van pl.m. 350 M. en een diepte van pl.m. 250 M. Daarvan zal het achterste deel, ruim een derde van het geheel, bestemd blijven voor de ont spanning van arbeiders en arbeidsters. Er wordt begonnen met het bouwen van een tabaksfabriek daarnaast zijn geprojecteerd, maar nog niet aan de beurt, een koffiebranderij en theepakkerij De tabaksfabriek wordt van gewapend be ton en ook de palen, waarop zij komt te staan het worden er 700, elk 18 i 19 M. lang zijn van hetzelfde materiaal. Het gebouw, dat behalve den beganen grond, 7 verdiepingen krijgt, wordt zoowat 31 M. hoog. Alleen de werkruimte wordt 80 M. lang. W. B. Theater. W. B. biedt deze week een zeer varieerend programma. Tusschen journaal en revue draaien een drietal kleinere films met als eerste nummer „Piccadilly genoegens", een serie aardige opna men uit een Londensch cabaret. Vervolgens een komisch werk, „El Capitano in het hooge Noor den", met in de hoofdrol Buster Keaton. „Huipie als Toreador" is een geestige teekenfilm Op het tooneel een kort maar zeer aardig variété-nummer, dressuur van papagaaien en kanaries." Als eerste hoofdnummer „Moet je nog een Augurkieeen spel van zure bommen en revolutie, een werkelijk leuke klucht met veel aardige vondsten. Na de pauze een drama in zes acten, genaamd „Het noodlot getrotseerd" een mooi werk met veel spanning en zeer goed spel. Gaarne bevelen wij dit programma bij onze levers aan. Prinses-Theater. Bovengenoemd theater biedt deze week haar publiek weer een zeer goed programma. Er wordt begonnen met 'n aardige twee-acter, waarin Zigoto de hoofdrol vervult. De eerste hoofdfilm, „D'r op of d'r onder", 'n komische sportcomedie in 6 acten met Monty Banks in de hoofdrol, doet het publiek herhaal delijk daveren van 't lachen. Prachtige boot races vormen een aantrekkelijk detail. Henny en Willy van Noordt treden op in een aardige schets „Wat zei je." Tenslotte lest best een werkelijk goed span nend filmwerk, vol piquante sensatie. Norman Kerry als de Amerikaansche bankierszoon Bob vervult de hoofdrol. Niemand verzuime in de vacantie dit program ma eens te gaan zien. UIT DELFT. Gasmotor uit elkaar gesprongen. In de fabriek van den heer B. aan den Oost singel, sprong gisteren een gasmotor uit elkaar, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De materieele schade was echter vrij aanzienlijk. Door de kracht van de ontplof fing vielen ongeveer 50 glasruiten in scherven. en Beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting 2617 4 Vrachtauto te water. Te Kedichem is gisteravond een vrachtauto van de stoom- zuivelfabriek „De Linge" te Arkel van den Lingedijk gereden. In den auto zaten, behalve de chauffeur, twee jongens. Een van hen, de 16-jarige zoon van den rijksveldwachter D„ te Arkel, was onmiddellijk dood. De andere jongen kreeg geen letsel. De chauffeur kreeg een onbeteekenende been wond. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. D o o d e 1 ij k ongeluk. Gistermiddag om streeks kwart over vier, kwam een dame uit Voorburg met een 8-jarig meisje achterop een fiets uit. den tunnel van den Rijswijksclien weg te 's Gravenhage. Zij bemerkte eerst op het laatste oogenblik een zwaren vrachtauto van de firma Huss, die de Waldorpstraat afkwam, maakte zich zenuwachtig en viel, met het gevolg, dat het achterop zittende kind onder den vracht auto terecht kwam. De kleine was onmiddellijk dood. De brand te Oss. Naar de ,,'s LIert. Crt." nog verneemt, is de kostganger A. v. d. Hagen, die venter is, en, naar gezegd wordt, wel eenig bezit zou hebben, toen hij door het raampje van een opkamer vluchtte, aangespro ken door twee mannen, die buiten stonden. Het lag voor de hand, dat v. d. Hagen dacht, dat deze lieden hulp wilden bieden, doch zij spraken hem aan en vroegen om geld. Toen hij daaraan niet voldeed, zijn de mannen verdwenen v. d. LIagen heeft hen niet herkend. De aan wezigheid der mannen doet vermoeden van kwaadwilligheid rijzen. De rechter als letterknecht Voor het kantongerecht te Medemblik stond een handelaar uit Wervershoof terecht wegens het feit, dat hij boter had verkocht, welke te be.jt was. Hij verkocht namelijk een boter-melange, welke volgens de wet te veel natuurboter bevat te, waardoor er meer dan 10 pCt. vetgehalte aanwezig was. Daar de handelaar in conflict is gekomen met de wet concludeerde het O. M. tot 5 boete. Daar het echter geen groote overtreuing is, eischte de kantonrechter 1, welk bedrag door den handelaar, die te beste boter leverde, werd voldaan. Sloot en autobus. Gisteren geraakte te Zeist een autobus op den Utrechtscheri weg; bij de buitenplaats „Yollenhove" in den wee ken berm en kantelde in de sloot. De inzitten den wisten door het bovenluik naar buiten te komen. Niemand werd gewond ook de auto bus bekwam slechts geringe schade. Een windhoos. Liet dorp St. Anthonis in Noord-Brabant is, naar de Bossche Ct. meldt, geteisterd door een windhoos die betrekkelijk lang aanhield. Er werd ontzettend lawaai ge hoord en vele inwoners, die dachten dat er een stormramp op komst was, vluchtten in de kel ders. Bij den molenaar C. M. werden ruim 500' pannen van het dak geslingerd en een eind ver der neergeworpen. Verder woei daar een muur in. Verschillende andere woningen kregen even eens schade. Ook hoornen en gewassen moesten het ontgelden. De schat in de bedstee. Bij een ca féhouder in de Tulpenstraat te Haarlem, is uit de bedstede, een geldkistje met 400 ont vreemd. Kruitfabriek in de lucht gevlo gen. Naar de „Messagero" uit Bari verneemt EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN. De dagkaarten, voor het ziekentriduum zullen morgen (Zondag) aan de R. K. Leeszaal, Lange Haven 92, te bekomen zijn, van half twee tot half drie en wel tegen den prijs van minstens 10 cents. Zij, die bloemen wenschen te geven (liefst uit sluitend witte) kunnen deze bezorgen aan de Frankenlandsche Kerk op Maandag na den middag. Kinderen beneden de 16 jaar hebben geduren de het Tnduum geen toegang tot het kerkgebouw Nog b nen gekomen gif te n. Met dankbaarheid Benny2 50 Ter eere van het H. Hart van Jezus'tot lafenis der zielen van vader en moeder f Voor de genezing van een ziek been2.50 Ter eere van de kleine H. Theresia 5. Voor het goede doel2.50 Voor het Euch. Triduum van N. N. om herstel voor een zieke2 50 Oranje-vereeniging. Volksspelen op 31 Au g u s t u s. Deze spelen zullen bestaan uit Voor meisjes: 6 6 8 Voor j o n g e n s van 4 tot 6 jaar koek trekken. )i 8 10 balanceeren. i> 6 12 blaastrappen. 8 14 boegsprietloopen. 16 18 mastklimmen. 14 16 hindernisbaan. u 12 16 zak loopen. jj 10 14 kruistouwtrekken. 12 18 tonnetjesteken. Voor hen, die bij deze spelen uitblinken en daardoor recht op een nriis verkriicen •/iïn drmr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2