Pandora-Bioscoop. Gebruik voor het inmaken Uwer Vruchten Jansen Wnnlerlnod's i f 2.85 per 111 Jetty en Louis Daniels. IM1I\SES T H K AT EK Swe": 1 De Millioenen-Race 2* D'r op of d'r onder BENNY WILLY VAN NOORDT Joris Martinus v. Noort t Sparen brengt Welvaart. SPAARBANK Spaarbusjes. [If H ill il lil Ci III vü is te Caborne een kruitfabriek in de lucht ge vlogen. Tot nu toe zijn onder de puinhoopen 7 dooden en 4 zwaar gewonden vandaan ge haald."1! Een „Times"-bericht meldt, dat de ontplof fing, heeft plaats gehad in een vuurwerkfa briek te Capurso bij Bari. Alle twintig perso nen, die in de fabriek werkzaam waren, zijn om het leven gekomen. Reddingspogingen leverden groot gevaar op, daar in de onmiddellijke nabij heid van het brandende gebouw een giwqte voorraad kruit was opgeslagen. Onder de om wonende bevolking ontstond een paniek. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Ernstig spoorwegongeluk in Beieren. Gistermorgen 9 uur 28 is de per sonentrein RegensburgMunchen, die om b 58 vertrekt, bij het binnenkomen in het station Langenbach (Boven-Beieren) gedérailleerd. Ver scheidene personenwagens sloegen om. Twaalf reizigers zijn gedood, zeven zwaar en twintig licht gewond. Omtrent de oorzaken van de ramp wordt nog het volgende gemeld: De trein reed me' een snelheid van 72 K.M. daar hij te Langenbach niet behoefde te stop pen. Daarbij liep bij een wissel een der eerste personenwagens uit de rails. Aan dezen wissel moeten gisteren (volgens anderen echter eerst een half uur vóór de ramp) reparaties zijn ver- verricht. Klaarblijkelijk is verzuimd een waar schuwingssignaal te brengen, om den trein langzamer te doen rijden. Volgens nog niet be vestigde geruchten moet de wisselwachter, die dit heeft nagelaten heeft, verdwenen zijn. Een ontaarde moeder. Te Landes- hut in Silezië is een vrouw gearresteerd, wier zeven kinderen kort na hun geboorte waren overleden. Men vermoedt, dat de moeder al haar kinderen heeft omgebracht. Onmiddellijk na haar arrestatie slaagde zij er in te ontkomen. Zij kon echter spoedig met behulp van een po litiehond worden gevat. Autocar in de rivier gestort. Een sight-seeing-car is tegen een boom gere den en in de rivier gestort nabij Saint Die. Drie touristen verdronken, terwijl tien inzittenden ernstig gewond werden. 't Genot van erven. Ongeveer hon derd jaar geleden is tusschen een der neven van den Italiaanschen vorst Garazoli de Ba- reno en diens tegenstanders zijnde omstreeks 500 bloedverwanten, een monsterproces be gonnen om de erfenis van den vorst, die des tijds omstreeks 5 millioen lire bedroeg. Intus- schen is de erfenis tot 15 millioen aangegroeid en het aantal erfgenamen tot 700 stuks. En nadat gedurende een eeuw 50 adcocaten kans gezien hebben, van dit eeuwige proces op ruimen voet te leven, heeft, thans een jong ad vocaat de stommiteit begaan, aan het proces een einde te maken, hiermede talrijke zijner collega's zwaar dupeerdend. De nakomeling van den genoemden neef krijgt 1\ millioen, de andere helft wordt onder de G99 overige erfeniscandidaten verdeeld. Te vermelden valt nog, dat vier erfgerech- tigden twintig jaar geleden in een duel om het leven zijn gekomen. Zij hadden elkaar van bedrog wederkeerig beschuldigd. Voorts heeft zich omstreeks het jaar 1870 een jong adco- caat zóó grondig in het dossier gewerkt, dat hij zijn verstand heeft verloren. Ook de jeugdige advocaat, die thans een ein de aan het proces heeft gemaakt, wordt althans door zijn collega's van verstandsverbijstering beschuldigd. Toen Mussolini honger had..,. Onder dezen titel maakt de „Journal des Debats" melding van een brief van Mussolini aan een vriend, kort geleden met goedvinden van Musso lini openbaar gemaakt, waarin de Duce vertelt van den tijd, nu bijna 24 jaar geleden, toen hij letterlijk zonder cent in Zwitserland aan den kost trachtte te komen. Mussolini was 19 jaar, vol omtzaglijke ambitie en met overvloed van ener gie. Zijn vader was in Romagna in de gevangenis gezet omdat hij bij de verkiezingen watgeweld- dadig opgetreden was om te beletten, dat „cle- ricalen" gekozen zouden worden. Belust op avon turen, dronken van socialistische ideologie, van politiek en van begeerte tot daden, nam de jonge Beneto Mussolini den trein naar Chiasso, trok den St. Gothard over en Zwitserland in, waar een landgenoot hem werk beloofd had. Maar die belofte werd niet gehouden en op een somberen Vrijdag in September 1922 bevond hij zich uit geput en zonder cent te Yverdon aan het meer van Neutachel. Van Yverdon trok hij naar Orbe, waar een metselaarsbaas hem zware steenen liet sjouwen gedurende 11 uur per dag, maar hem na 3 dagen reeds wegstuurde, omdat hij vond, dat Mussolini te goed gekleed was. Musso lini zou hem gaarne de hersens verbrijzeld heb ben met een van de zware steenen, maar bedwong zich. Hij had echter bij het werk zijn schoenen versleten en kocht voor zijn loon een paar nieuwe schoenen. Hij hield nog net genoeg over om een haartje naar Lausanne te nemen. Op een Maan dag daar was het eenige metaal, dat hij nog op zak had een nikkelen medalje van Karl Mark. Dien geheelen dag liep hij rond, diep ontmoedigd en zich afvragende of hij nog een dag langer zal leven. De muziek in een park ontspant zijn geest Wel wat, maar hij is zoo uitgeput, dat hij op het punt staat aan voorbijkomende Engelschen Wat geld te vragen om onderkomen te hebben voor den nacht. Maar de woorden willen hem niet over de lippen. Hij vlucht weg met een vloek en brengt den nacht door onder de Groote Brug van Lausanne. Den volgenden dag komt hij iemand uit zijn geboortestreek, de Romagna tegen, aan wien hij zijn wedervaren vertelt.' Deze lacht hem uit. Mussolini vervloekt hem maar de ander steekt de hand in den zax en geeft hem 10 stuiver. Mussolini bedankt hem en snelt er mee naar een bakkerswinkel, koopt een brood waarmee hij, als met een schat, het bosch in trekt en dat hij daar met een wolvenhonger verslindt. Hij had gedurende 26 uren niets ge geten. T-oen Mussolini in 1922 weder te Lausanne was als hoofd van de regeering van Italië om er met Curzon en Poincaré over het lot van Eu ropa te beraadslagen, toonde hij van het balkon van het groote hotel, waar hij afgestapt was, aan een commissaris van politie de Groote Bnm van Lausanne en zeide „Daar heb ilt onder geslapen" De commissaris antwoordde filoso fisch „Mijnheer de President, dat is het leven Dat is toch niet het leven van iedereen, voegt de Debats er aan toe. Een ontmoeting met een hotel- r a t. Terwijl in een der grootste hotels van Vi chy mevrouw Virginia op haar kamer de laat ste hand legde aan haar toilet, werd plotseling de deur geopend en trad een heer, enkel gekleed m broek en overhemd, binnen. Op het zien dei- dame trok hij zich echter haastig terug, zonder een woord van^xcuus. Vijf minuten later klop te hij aan, thans keurig in avondcostuum, en stelde zich voor als markies de Saint Yrieix. Hij kwdm. zijn verontschuldiging maken voor zijn vergissing in een oogenblik van verstrooid heid had hij de kamer van mevrouw Virginia voor de zijne aangezien, 's Nachts intusschen wachtte mevrouw een nieuwe verrassing. Op verdacht geschuifel in haar kamer, knipte zij het licht aan en weer stond zij tegenover den markies. Op haar hulpgeroep lichtte deze zijn hielen, terwijl hij een tasch achterliet, waarin hij reeds al haar geld en haar juweelen had op geborgen. Enkele minuten later was de psêu- do-markies, die een student in de rechten bleek te zijn, tusschen twee agenten op weg naar de gevangenis. Aardverschuiving in Korea. Ten gevolge van een aardverschuiving te Wiju (Noord -Korea) zijn dertig personen bedolven. Negen lijken zijn reeds geborgen. De ontploffingsramp te Czepel. Eerst thans is het mogelijk den omvang der ontploffingsramp op het Donau-eiland Czepel volledig te overzien. Dooden zijn gelukkig niet te betreuren. Zelfs de 24 manschappen der wacht zijn ten slotte weder bijgekomen uit de door den geweldigen luchtdruk veroorzaakte verdooving, die ver scheidene uren aanhield. Allen hebben echter een zóó ernstige zenuwschok opgeloopen, dat het nog niet mogelijk was hen te verhooren. De materieele schade is uitermate enorm en kan nog niet bij benadering worden vastgesteld. De textiel-fabriek van Weiss, die aan de mu nitiefabriek grenst, een der grootste industri- eele ondernemingen in Hongarije, is ernst F beschadigd. De arbeid zal in het gunstigste geval eerst over acht a tien dagen worden lier- vat. Tot zoolang zullen omstreeks 1000 arbei ders zonder werk zijn, voorzoover zij althans bij de herstelwerkzaamheden niet kunnen wor den gebruikt. De arbeiderskolonie is vrijwel geheel verwoest. De schade, die de ontploffing in de naburige plaatsen, met name het dorp Boedafok, heeft aangericht, loopt in de mil- liarden kronen. Bijna alle daken zijn bescha digd, terwijl van vele huizen de daken door den luchtdruk werden weggeslingerd. Van talrijke woningen zijn voorts de muren gescheurd. Burgerlijke Stand. Geboren: Aug. 12. Theodoras, z v T Veldhoven en IT. Schippers, Strijenschestr. Hendrika Adriana, v. v. A. Degeling en J. Ploeg, Kinderbuurt. Jan, z. v. J. van Eijk en J C J. van Paassen, Voornschestr. Johannes z v M. van der Beek en A. C. van Eijk, Fabristr —13 Erno, z. v. C. H. W. J. van Dam en J.G. Nolmans Fabriplein Overleden: Aug. 12. W. Andrews, oud 32 j., b./d. gemeente. Kerknieuws. Nieuw Missiehuis. De zeereerw. pater R. Wildenberg, die prefect was aan de missieschool der Paters v. d. H. Geest te Gennep, is benoemd tot overste van het mis siehuis, dat deze orde gaat stichten in de oude werkplaatsen der S.S. te Gennep. Kerkconsecraties. De kerk van O. L. Vr. van Lourdes te Scheve- ningen zal worden geconsacreerd op Woensdag 25 Augustus, die van de H. Lidu.ina aan de Schenkkade in den Haag op Maandag 6 Sep tember. (Verbeterd bericht). Overgang tot het Katholicisme. Volgens de „Germania" is de Noorsche ro manschrijfster Sigrid Undset, die eenigen tijd geleden genoemd werd als candidate voor den literairen Nobelprijs, tot het katholiscismeover- gegaan. De vorderingen der Katholieke Kerk in China. Naar een opgave in den Almanak der Chinee- sche Missies (Zikawei 1926) wordt China met betrekking tot den stand der Missies meest in 5 groote gebieden verdeeld. Het best ontwikkelde missiegebied van China is dat van het Noorden met 16 zelfstandige missies en een groot aantal katholieken (878.028). Daarentegen is in dit gebied het get.al der cathechumenen naar ver houding gering het bereikt slechts 54.612. Het tweede missiegebied ligt in het midden van China. Het telt 322.729 katholieken daar entegen een hoopvol aantal doopcandidaten, .1. 163.327. Het Oostelijk gebied telt 663.963 ka tholieke en heeft het grootste aantal cathechu menen, n.l. 168.381. Het westen, ingedeeld in 8 missies, telt 233.029 katholieken, met 19.387 cathechumenen. Het bescheidens! zijn de ge tallen in het Zuiden, waar het naast 179.672 katholieken slechts 15.185 doopcandidaten geeft. Het gezamenlijk aantal katholieken in China bedraagt 2.277.421, hetgeen tegenover het vorige jaar een aanwas van 54.178 beteekent. Het aantal biechten, gedurende hel afgeloopeu jaar bedroeg 15.122.435, dat der IT.IT. Communie's 15.163.983. De christelijke liefdadigheid verheugt zich in een hoogen bloei. In de weeshuizen zijn 22.387 en in de Huizen der Kindje-Jezus-Ver- eenigingen zijn 48.181 kinderen ondergebracht. In de katholieke ziekenhuizen worden 69.784 zieken verpleegd, in de tehuizen voor ouden van dagen zijn 8.052 oudjes geherbergd. In de volks apotheken werden in 908.381 gevallen medi cijnen zonder betaling afgegeven en bij de zieken- ambulansen waren 3.680.936 kostelooze onder- zoexingen en geneeskundige behandelingen te verantwoorden. In de z.g. bidscholen of een voudige godsdienstscholen waren 181.645 kin deren op de katholieke volksscholen gingen 59.033, op de burgerscholen 21.765, op de middel bare scholen 14.949 scholieren, terwijl do katho lieke universiteiten 400 katholieke studenten tellen. De Lieve Vrouwe processie te Antwerpen. Op Zondag 22 Augustus a.s. zal de groote Lieve Vrouwe-processie te Antwerpen gehouden worden. De nieuwe aartsbisschop van Mechelen, mgr. van Roey, zal daags te voren te Antwerpen arri- veeren Na het opstellen van het. mirakuleuzebeeld van Onzen Lieve Vrouw van Antwerpen in de hoofdkerk zal de aartsbisschop officieel ten stadhuize door het stadsbestuur worden ver welkomd. Zondag na de processie bieden burgemeester van Cauwelaert en zijn echtgenoote mgr. van Roey een middagmaal aan. SPORT. CRICKET. Programma voor Zondag. Eerste klasse. Rotterdam V.O.C.Ajax. Schiedam H.- D.V.S.V.R.A. Enschede: P.W.—V'.V.V. Nij megen QuickSt. G.C. Tweede klasse. A. Haarlem R. en W. IIAlbion. Amster dam V.V.V. IIA.C.C. B. UtrechtKampong H.C.C. III. Schiedam H.-D.V.S. II—IT.C.C. IV. Derde klasse. A. Amsterdam A.C.C. IIU.V.V. Amster dam VleermuizenKampong II. Amsterdam Olympia—D.V.C. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 14 Aug. v.m. 6.31 n.m. 6 55. 15 Aug. v.m. 7.08 n.m. 7.32. 16 Aug. v.m. 7.50 n.m. 8.15. 17 Aug. v.m. 8.43 n.m. 9.08. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 13 Aug. Aangekomen s.s. Selandia, van Hamburg in de Wilhelminahaven. s.s. Greenwich, van Barry. SCHIEDAM, 13 Aug. Vertrokken s.s. Gop- thorne, naar Hamburg. Eng. zeesleepboot ITullinan, naar Hull terug uit zee. s.s. Sumatra naar Hamburg. HAMBURG, 14 Aug. Vertrokken s.s. Agility, met olie naar Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Hedeu 1.80 per ketel Ad verten tiën. Op den 18en Augustus hopen onze Ouders en 2620 10 Magdalena Maria v. Hensdes hun 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. ITun dankbare kinderen. Heden vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlij den van onze innig geliefde zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MARIA ELIZABETH VAN ALP HEN, geboren NABER, Weduwe van JACOBUS WALTHERUS JOHAN NES v. ALPHEN, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der sterven den, in den ouderdom van 52 jaar. Uit aller naam J. J. A. VAN ALPHEN. Schiedam, 12 Aug. 1926. Lange Kerkstraat No. 56. De H.H. Uitvaartdien sten zullen plaats hebben in de parochiekerk van den H. Joanne? den Dooper, Maandag 16 Aug. des mor gens ten 6|, 7 en 8 uur, waarvan ten 8 uur de ge- zongenH. Mis van Requiem, waarna de begrafenis. Kantoren Lange Haven 8o, Leliestraat Kethel (Oud Pastk.) 4 4 0 Spaarzegels 2, 5 en to Cent Bewaar-Loketten. van f 2.tot f 25.- 2614 34 Religieuse Artikelen. Mathenesserdijk 208, Tel. 33783. Rotterdam- Ruime sorteering St. Theresiabeelden, Schil derijen, Leesboeken, Wijwaterbakjes, Kerk boeken, enz. ZIE DE ETALAGE. Vanaf heden Zaterdag optreden van 2621—10 worden d a g e 1 ij k s aangenomen aan het bureau KOEMARKT 4, door de courantenbezorgers, den boekhandel, enz. Van Vrijdag 13 t/m. 19 Augustus een record- programma met iï attractioneele hoofdnummers Hoogst, spannende en meest sensationeele sportfilm m 7 aclen met in de hoofdrol NORMAN KERR4 in 6 acten, met in de hoofdrol MONTY DANKS. KNAL LACHSALVO'S!!!!! I. 01' IIET TOONEEL: Het bekende duo met hun nieuwste transf ormatiescliets„WAT ttlJ Een half uur van werkelijk amusementIL^ Deze 3 Enorme Schlagers met de beste artisten van de wereld moet U gaan z*®n' w„ons j vooral Uw plaatsen! Hot isiete Buitengewoons lederen middag 2 uur Matinee. lederen avond aanvang 8 uur Pr Zondags 1-3-5 en 8 uur. 3. 36

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3