OMBBLMD W&Oi® S Kasteel „Het Onweersnest" F E U L t ETOWL 49ste Jaargang. Dinsdag 17 Augustus 1926 No. 14694 Bureau K OjjjE MARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gehcele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Van kwaad tot erger. Ten einde een nog krachtiger tenuitvoerleg ging der vervolgingswetten indegeheelerepubliek te verkrijgen, heeft de Mexicaansche minister van Justitie het ontslag geëischt van alle 56 districtsprocureurs, die verantwoordelijk zijn voor de plaatselijke ongeregeldheden. De mi nister acht het raadzaam, uitsluitend personen aan te stellen, die sympathiek staan tegenover de maatregelen der regeering. De minister deelde voorts mede, dat zich in het geheel veertien priesters hebben onderwor pen, in verband waarmede hun toestemming is verleend, hun plichten waar te nemen. In al deze gevallen heeft de bisschop de priesters geëx communiceerd. De boycot doet zich nog steeds gevoelen. De regeering heeft evenwel verklaard, dat als de boycot niet sterker wordt doorgevoerd, de toe stand de volgende maand weder normaal zal zijn. De regeering is echter niet bang voor een leugen. Om het bezit van een kerk. De katholieken uit de stad Sanagel, die in de meening verkeerden, dat de leiders der schis matieke kerk toebereidselen troffen lot het in beslagnemen van hun kerkgebouw, weigerden dit te ontruimen, toen hun dit door de politie werd gelast. Er ontstond een vechtpartij, waarbij aan beide zijden eenige personen licht gekwetst werden. Afgezien hiervan is de Zondag rustig voorbij gegaan. Een revoluti e-p o g i n g Ongeveer 150 personen, die geworven waren voor het verwekken van een revolutie ohder bevel van den oud-minister van Oorlog, Enrico Estrada, zijn gisteravond te San Diego (Califor- nië), gevangen genomen. De Amerikaansche autoriteiten hebben voorts beslag gelegd op een groote hoeveelheid wapenen en munitie. De opstandelingen werden gevangen genomen op omstreeks 3 mijl afstand van de Mexicaansche grens, waar zij geconcentreerd waren voor een inval in de dorpen aan de andere zijde van de grens. Tot de gevangenen behoort ook de leider Estrada. Als eerloozen teergevoelig worden. Vólgens de „Frankfurter Zeitung" zal de Mexicaansche gezant te Rio de Janeiro vertrek ken, daar de Braziliaansche regeering op klach ten over een artikel in het officieuze Braziliaan sche blad over het godsdienstconflict in Mexico geen bevredigend antwoord heeft gegeven. RUSLAND. De opvolger van Zinowjef. Aan den als volkscommissaris van Handel ontslagen Kamenef is geen andere functie aan geboden, zoodat hij, evenals Zinowjef, van allen invloed bij de partij of de regeering is uitgesloten. Van het driemanschap, dat na Lenin's dood het bewind in handen had, is thans nog alleen Stalin over. De nieuwe volkscommissaris, die tot opvolger van Kamenef werd gekozen, Mikoian, werd in 1895 te riflis geboren. Hij speelde een groote rol tijdens den burgeroorlog bij Bakoe en heeft sindsdien wel belangrijke partij-, doch nimmer invloedrijke economische posities bekleed. Mikoian heeft zijn benoeming blijkbaar te 153) Hoera, hoera, Capitolariep hij, met zijn hoed zwaaiend en een sprong zettend, die hein ten clown zou benijd hebben, hoera, de vrede is geteekend Onze dappere troepen koe ren als overwinnaars terug. De couranten zijn er vol van. Hier zijn ook brieven van Herbert voor jou en voor mij. Hoera, een prachtige jon gen Hij heeft dapper gevochten en komt als kapitein terug. Het meisje liet in hare vreugde de porcelei- óen vaas vallen en viel den jubelenden grijs aard om den hals. Een minuut later zaten ze heiden in een leunstoel en lazen de brieven. Herbert vroeg in zijn schrijven aan Capito- 'a zolder veel omwegen hare hand. Het verlangen te kennen gevende van dadelijk na zijne aan komst te trouwen. Ik heb mijn oom wel geschre ven voegde hij er bij, doch hierover zei ik niets, haar ik met hem andere dingen te behandelen heb, waarin ik onze huwelijkaangelegenheden niet wil mengen. Het staat dus aan jou, hem met onze plannen in kennis te stellen. Wel, op mijn eer, dat is zoo kwaad niet, dacht het ondeugende meisje. Hij schijnt zeker te zijn van mijne toestemming en nu brengt hij danken aan zijn voortdurenden steun van Stalin's politiek. Berichten over groei der oppositie. Naar uit Reval wordt gemeld, verwerft de oppositie in Rusland eiken dag talrijke scharen aanhangers onder de communistische arbeiders. Geheime besprekingen en zelfs vergaderingen hebben plaats in tal van fabrieken en eindigen soms met wanordelijkheden en arrestaties, lederen avond worden tal van verdachten ge vangen genomen, w. o. vele communisten. Sedert 22 Juli heeft men meer dan 5000 personen ge arresteerd. De Oostzce-pers maakt wederom melding van wanordelijkheden door legertroepcn in de straten van Moskou en Odessa. Er zouden dooden en gewonden zijn. In proclamaties, ondertcekend door den pre sident en door de Volkscommissarissen, wordt de bevolking der groote steden uitgenoodigd de orde te handhaven en zich aan de door de auto riteiten genomen maatregelen te onderwerpen. De verdediging van het Kremlin zou met lichte artillerie versterkt zijn. Advertenti ë]n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. p l hij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een |D<^erzekerin£word^ewa^ ENGELAND. Het m ij n-c o n f 1 i c t. Na de bespreking van het resultaat der stem mingen in de districten over het xompromis- voorstel der bisschoppen, is de conferentie der mijnwerkersgedelegeerden gister tot heden ver daagd. Er werd nog geen enkel besluit genomen betreffende hervatting van formeele onderhande lingen. Dagelijks wordt het aantal mijnwerkers, dat de arbeid hervat, grooter. Volgens de jong ste berichten zijn thans 5880 man in Lanarkshire aan den arbeid gegaan, 5191 in Warwickshire en in het centrum van Cannock 3500. Het ge- heele personeel van drie mijnen in Shropshire, 1680 man, heeft voorts heden het werk hervat. De officieele Brilsche draadlooze dienst meldt nog, dat volgens de uitgebrachte rapporten over de stemming 367.650 stemmen tegen en 333.036 stemmen voor het memorandum werden uit gebracht. TURKIJE. Kem al haalt bakzeil. De kwestie der sluiting van debuitenlandschc Kamers van Koophandel heeft een onverwachte wending genomen, doordat de diplomatieke vertegenwoordiger van Kemal te Constantinopel, aan de vertegenwoordigers der betreffende lan den heeft medegedeeld, dat men niet de Kamers wenschte te sluiten en dat de bezoeken van de politie in de afgeloopen week op een misverstand berustten. Binnenkort zal de regeering aan de Kamers de kwestie schriftelijk uiteenzetten, terwijl dan echter tevens naamsverandering gevraagd zal worden. De Britsche Kamer van Koophandel was van daag geopend, doch voor het oogenblik worden nog geen certificaten van oorsprong weer uit gegeven. CHINA. Zorgeloosheid. Het uitbreken van een buitengewoon hevige cliolera-epidemie heeft tot opzienbarende ont hullingen geleid over den toestand bij de water leiding te Tsja-Pei. Van 19 tot 31 Juli werden bijna 1409 gevallen van cholera aangegeven. Thans is bij 't internationale gezondheidsde partement waarschijnlijk het drievoudige aan- i mij nog in de noodzakelijkheid zelf bij mijn oom te gaan vragen voor hem. Heeft men ooit zoo iets beleefd Maar hij komt uit het veld en daarom moet men hem een wei lig door de vingers zien ik zal hem la ter wel voor zijn overmoed doen boeten, dien lieven neef. En nu aan 't werk het beste is, dat ik mijn oom en voogd dezten brief laat le zen, dan kan hij zien, waar mij de schoen wringt. Oom, begon ze, terwijl ze den majoor even bij den arm trok. Laat nu je plagerijen achtërwege, Cap hernam hij, zonder op te zien van een groot, vel papier, waarvan hij den inhoud met groote verrassing scheen te doorlezen. - Men zou zeggen, dat hij zelf een huwe- lijksvoorstel gekregen heeft, lispelde Capitola, die met dit vermoeden nader bij de waarheid kwam, dan ze dacht. Zonder naar de woorden zijner nicht te hoo- ren, was de majoor met zijn schrijven in de hand opgestaan, verliet de kamer en snelde naar zijne kamer, waar hij zichzelf opsloot. Gewis, zei Capitola, dat is zeker zoo ik heb mij niet vergist. Zeker eene trouwlusti ge weduwe, die hem hart en hand aanbiedt. De majoor verscheen pas na het. avondeten, toen Capitola reeds zeer verbaasd was over zijn overklaarbaar wegblijven. Zijne houding verried, dat er in zijn binnen- gegeven, waarvan 65 procent in de nabijheid van Tsja-Pei. Er werd dan ook op aangedrongen dat de autoriteiten in genoemde stad toestemming zouden geven het water door buitenlandsche deskundigen te laten onderzoeken. Bij het on derzoek bleek, dat de waterwerken in den meest verwaarloosden toestand verkeerden, dien men zich slechts kan denken. De beide voornaamste filters konden niet meer worden gebruikt. Op den bodem van de tank, waaruit het water af vloeide, krioelde het letterlijk van ongedierte. De maatschappij, die deze waterwerken be heert, stemde er in toe, dat de buitenlandsche deskundigen maatregelen namen, waardoor 'n tijdelijke verbetering in de hoedanigheid van het water is gekomen. In elk ander land zouden de beheerders van deze waterleiding ongetwijfeld zijn vervolgd in verband mei de grove nalatigheid, waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt. De onver schilligheid van de autoriteiten en van het pu bliek is echter typisch Chineesch. ALLERLEI. Uit Berlijn De Italiaansche regeering heeft geweigerd aan den bekenden pacifist von Gerlach een pas voor Italië te verleenen. Mussolini zwetst liever over heldendood. Uit RevalDe conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken over de Oostzee landen zal in September te Genéve gehouden worden even voor de Volkcnbondsbijeenkomst. -Uit Athene De Grieksche minister-pre sident heeft medegedeeld, dat hij verwacht, dat de onderhandelingen met Engeland over de oorlogsschulden binnenkort zullen worden her vat. Abd-el-Krim zal volgens de „Petit Parisien' binnen een 14 dagen naar zijn verbanningsoord vertrekken. Die plaats is, in weerwil van alle geruchten, nog niet vastgesteld, zegt het blad Men noemt Madagascar en Reunion. In ieder geval zal Krim niet direct naar zijn definitief verblijf vvorden gebracht. Daarbij zal het vertrek worden geheim gehouden en zal niemand den gevangene mogen spreken, hoewel dit in strijd is met de Marokkaansche traditie. Te Parijs is gisteren het Spaansch-Fransche handelsverdrag onderteekend, hetwelk ook voor Tunis geldt. Uit Madrid De Spaansche premier Primo de- Rivera heeft aan de journalisten verklaard, dat Tanger in het Spaansche protectoraat moet worden opgenomen. De Rivera wees op de moge lijkheid van internationale moeilijkheden, als deze kwestie op andere wijze wordt opgelost. Binnenland. Nederland en Turkije. Een draadloos bericht maakt er melding van, dat te Angora het Turksch-Nederlandsch handels verdrag onderteekend is. Een ultimatum aan Heemaf. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, de Ned. R. K. Metaalbewerkersbond en de Chr. Metaal bewerkersbond in Nederland hebben aan de directie der N. V. Heemaf te Hengelo geschreven, dat, wanneer aan hun verzoek van 3 Juli niet is voldaan, door het personeel op Donderdag 19 Aug. a.s. de arbeid zal worden gestaakt. Voor besprekingen blijven zij zich als steeds gaarne bereid verklaren. ste eene geheele omwenteling had plaats ge had. die hem geheel uit zijne normale stemming had gebracht. Hij zag zoo bedaard, bijna ont moedigd, en toch zoo tevreden uit, als een man, die op 't punt is een pijnlijke bekentenis af te leggen en tevens een verblijdend geheim in zich omdraagt. Capitola! fluisterde hij, terwijl hij be proefde te glimlachen. O, ik weet 't reeds, oom, hervatte 't jonge meisje, den grijsaard te hulp komend, gij wilt zeggen, dat gij mij eene tante wilt geven, niet waar? Maar gij weet niet de juiste inleiding voor uwe mededeeling te vinden. Ja, lief kind, hernam de oude heer, wiens gelaat nog rooder werd en zich de kin wreef, dat is 't juist, waarmee ik verlegen ben. Capitola was zoo verrast, dat ze niet wist, wat ze zeggen zou. Eindelijk begon ze harte lijk te lachen. O o, riep ze, dat is kostelijk Vergeef mij, oom! Ik houd 't niet uit van 't lachen. En wie is de gelukkige Ach, wat een genoe gen Wie zal de eer hebben Toen ze het koperroode gezicht van haar oom zag, schaterde ze opnieuw van het lachen. Het is geen nieuwe beminde, Cap ver klaarde eindelijk de oude oom, het is diegene die sedert jaren reeds mijn vrouw is. Deze woorden deden plotseling onze vrien din het lachen staken, die nu haar oom heel Kortzichtig oordeel. In politicus moge het oud-liberalisme tot den bedelstaf gebracht zijn, in het economisch leven speelt het nog een groote rol. Doch ook daar zal het zich, schrijft terecht de „Rott.", juist door zijn eenzijdige kortzichtigheid, op den duur den dood eten. Het orgaan van het Verbond der Nederl. Werkgevers laat geen gelegenheid voorbij gaan om te toonen, dat het oud-liberalisme nog in deze organisatie hoog op den troon zit. Toen onlangs de LIaagsche raad besloot de tram door een gemengd bedrijf te doen exploi- teeren, werd tevens de mogelijkheid geopend om zekere medezeggenschap aan het personeel toe te staan door de aanwijzing van een lid in den Raad van Beheer in overleg met de vakvereeni- gingen. Het orgaan van het Verbond van Ned. Werk gevers is hierover zeer ontsticht en schrijft „Een dergelijk college heeft uitsluitend te letten op het algemecne belang en niet op speci ale groepsbelangen. Bij de regeling van de arbeidsvoorwaarden van het personeel kan met dat personeel, desnoods met de organisaties daarvan, overleg worden gepleegd, maar met het algemëene bpheer van de onderneming heeft het personeel zich niet in te laten. Het personeel is in dienst van de onderneming het heeft geen leidende functie daarbij te vervullen. Principieel is de genomen beslissing volkomen onjuist". De zaak wordt dus principieel veroordeeld. Welnu, over de practische beteekenis zeggen wij thans ook niets. Deze kan zeer disputabel zijn. Maar tegen den geest van dit stukje wenschen we wel op te komen. Het is kortzichtigheid om te meenen, dat de arbeidsvoorwaarden slechts groepsbelangen zijn en niet tot het algemeene belang behooren. Het is onjuist om de regeling der arbeids voorwaarden geheel los te maken van het algemeen beheer. En het teekent den oud-liberalen geest der organisatie, wanneer gezegd wordt, dat desnoods overleg met de organisaties gevoerd kan worden. Terwijl ten overvloede blijkbaar geheel ver geten wordt, dat het hier een publiek bedrijf en geen particuliere onderneming geldt. Of dit begin van medezeggenschap practisch veel uitwerken zal, is een vraag op zichzelf principieele bezwaren zien wij in de regeling niet. Onregelmatigheden te St. Phiiipslund. Gistermorgen zijn te St. Philipsland gekomen ter onderzoek van de gemeente-administratie en andere zaken, de heeren Van der Weyden, lid van Ged. Staten, tevens waarnemend com missaris der Koningin van Zeeland, en Telgen, hoofdcommies ter provinciale griffie. Het onjjjer- zoek heeft tot half vijf 's middags geduurd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. IIET EUCII. TRIDUUM VOOR ZIEKEN. De uitverkoren zielen Gods. Wie wel eens een genadeoord, waar zieken om genezing vragen, heeft bezocht, zal nog met welgevallen terugdenken aan den geest van liefde en opofferingsgezindheid, welke gaat over allen, die daar, in vereeniging, bidden, vragen smeeken om genezing voor zichzelf of anderen. Het is opmerkelijk, hoe daar, waar zieken zijn, de saamhoorigheid en verdraagzaamheid samen gaan om het lijden der zieken te verlichten. Ook dit hebben wij gezien hedenmorgen, in onze eigen stad, bij de opening van het reeds ernstig en verbaasd aankeek. Capitola, ging de grijsaard verlegen voort, ik ben getrouwd, en nog wel langer, dan ik mij zelf durf bekennen. Ik heb eene vrouw, van wie ik meer dan twintig jaar gescheiden leef ik heb een zoon, die reeds een man geworden is, zonder dat ik hem ken. Waarom staart ge mij met uwe grijze oogen zoo aan, alsof ge mij met uwe oogen doorbo ren wilt Waarom zegt ge mij niet een troostwoord in plaats van mij gelijk eene dreigende nemesis voor mij te staan Ik ben stom van verbazing, maar ik luister, hernam Capitola, zonder hare oogen van den grijsaard af te wenden. Cap, hernam de majoor, ik was afgun stig en achtte mij zwaar beleedigd. In mijn vermeenden rechtmatigen toorn kende ik geen genade voor haar, die ik meende, dat ze mijn naam met voeten getrapt had, maar, verdui veld zou ik als een arme zondaar biechten Kort en goed, die schurk van een Lenoir heeft mij leelijk gefopt en ieder ander man zou in zoo'n geval gehandeld hebben als ik. Ja, zei het meisje bij zich zelve, ik wist vooruit, dat hij de schuld op anderen zou laden. O, ik heb datHet is de gewoonte van alle mannen, die zich evenals hij onfeilbaar achten. Wordt vervolgd NIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1