lang aangekondigde Eucharistisch Triduum voor de zieken van Schiedam en omstreken. Onder groote belangstelling buiten de kerk muren, begon reeds tegen kwart voor negen het af- en aanrijden van de met pauselijke kleuren getooide auto's, welke de zieken van hun woning naar de Frankenlandsche kerk ver voerden.. De hoofdingang, afgezet door politie, die het publiek op behoorlijken afstand hield, droeg zijn groote deuren wijd geopend om de lijdenden te doen intreden en opgaan naar het altaar, verlicht en versierd met bloemen hen te brengen bij Jesus Eucharislicus, hun de vreugde te doen smaken, die bet Huis des Heeren biedt voor alle gezonden nu óók voor hen, die lijden. Wit-geschort en geel-geband verleenden de liefdezusters, verpleegsters en dames-assistenten, ónder leiding van hoofdzuster Alfonsa, uit het Hypolitusgesticht te Delft, de noodige liefde volle hulp aan de zieken, bij het uitstijgen der auto's en rijtuigen, die geheel belangloos door particulieren waren afgestaan. Op tactvolle wijze werden de liggende zieken per brancard tot vooraan in het kerkgebouw gereden, waar zij op even voorzichtige wijze op een voor ieder gereserveerde ligstoel werden neergelegd. Het zou oorlog kunnen zijn en de kerk een hospitaal! Maar neen Het karakter van deze dagen draagt een veel hoogere wijding. De zieken in de eentonige woestijn van hun lijden worden gebracht, naar de oase der kerkelijke eeredienst van tussehen de witte ziekenkamer-wanden worden zij geleid tot aan de voeten van den Man der Smarten, om ziel en lichaam te koesteren in zijn Goddelijke nabijheid. Toen alle zieken op hun respectievelijke plaatsen aanwezig waren, werd het „Veni Crea tor" aangeheven, waarna de hoogeerw. deken een kort openingswoord sprak. Spr. noemde de zieken de uitverkoren zielen GodsImmers, ons gansche streven hier op aarde moet zijn, zooveel mogelijk gelijkvormig te worden aan God. Welnu, Christus, die vanaf Zijn geboorte tot aan Zijn wreeden marteldood *toe, niets dan lijden heeft gekend, bevoorrecht velen onder ons met ziekten, pijnen en kwalen, waardoor wij meer in de gelegenheid worden gesteld het leven van Christus te benaderen. Men heeft u hier in deze kerk gebracht, zoo vervolgt spr., om uw lijden als een ofi'er hier aan Zijne voeten te leggen en Hem te vragen om volharding in het geloof en moed 0111 met liefde, dus niet alleen gelaten, maar met liefde, hetTijden geduldig te dragen. Het was een schoone gedachte van de leiding van het ziekentriduum om als hoofdintentie voor deze dagen vast te stellen verbetering van den toestand in Mexico, terwijl de plechtige H. Mis, van dezen morgen, werd opgedragen tot intentie van de aanwezige zieken. Inmiddels had de kerk zich nog gevuld met een groot aantal geloovigen, die wilden tegen woordig zijn bij deze indrukwekkende plechtig heden. De H. Mis werd gecelebreerd door den deken geassisteerd door den wëleerw. heer Trouwborst en kapelaan Wiemers. Het zangkoor zong de mis van Perosi, waar mede ook de zangers zich voor de zieken, die reeds zoolang van alle kerkelijke plechtigheden waren verstoken, verdienstelijk maakten. Op plechtige wijze werd onder het zingen van „Sacris Solemniis" aan de zieken de H. Commu nie uitgereikt. Na de H. Mis, die met groote aandacht door de zieken werd gevolgd, hield de hoogeerw. celebrant een korte toespraak, waarin bij wees op de groote voorrechten van het bijwonen van het H. Misoffer. Nadat vervolgens door alle aanwezigen het Tantum Ergo werd gezongen, en den Zegen met Allerheiligste was gegeven, werd de ochtend plechtigheid met het lied Macht van het lijden, gesloten. Hierna werd het Ons Heer uit de kerk ge dragen, waarop aan de 85 zieken koffie met broodjes werden rond gediend door zusters en verpleegsters. Alles verliep in de meest volkomen orde, zoodat om 12 uur wederom de plechtigheden van de handoplegging konden aanvangen. De Handoplegging. De-priester, als plaatsvervanger1 van Christus, legt elke zieke de hand op, ten teeken van vaderlijke liefde en zorg. Ilët was een indrukwekkende plechtigheid, de negen aanwezige priesters, in tegenwoordigheid van het H. Sacrament, rnet gestrekte handen boven elke zieke te zien rondgaan om Gods zegen over hen af te smeek en. Op het koor hadden zich de jongenskoren van de Gorzen- cn Frankenlandsche kerk verzameld, die onder leiding van kap. Leesberg de litur gische gezangen uitvoerden. Na afloop van deze ceremonie, die werd geleid door pastour Maller, werd na een korte dank zegging en het Tantum Ergo den Zegen met het Allerheiligste gegeven, terwijl een Liduina-lied de plechtigheid besloot. Hedenmiddag 2 uur had het Lof en de zege ning der zieken plaats. Op deze plechtigheden komen wij morgen nog terug. Nog ingekomen giften. Ter eere van de LI. Liduina tot lafenis der geLovige zielenf2.50 Tot zekere intentie - 2.50 N. N- 5.— Ter eere van St. Liduina voor een ver kregen genezing van chronische heup jicht (Ischias)- 2.50 Voor St. Liduina-Comitó ter eere H. Theresia- 1. Kapelaan A. 3. Leesberg. Met groot leedwezen zullen de parochianen van de Gorzenparochie hebben vernomen, dat de weleerw. heer Leesberg, door den bisschop opgeroepen is om zijn geestelijken arbeid te verrichten op een ander terrein. Met groot leedwezen want in de vijf jaren dat kapelaan Leesberg in de parochie van 't H. Hart gestaan heeft, won hij aller harten door zijn onver moeide toewijding en sympathiek karakter. Maar ook het andere gedeelte van Roomsch Schiedam zal dezen volijverigen priester noode zien vertrekken, omdat kapelaan Leesberg mede buiten het parochie-verband optrad, zich ver dienstelijk maakte in velerlei organisaties en op lezingen en vergaderingen zijn redenaarstalenten niet verborg. Kapelaan Leesberg laat hier ongetwijfeld een leegte na, die lang gevoeld zal worden. Onze beste wenschen vergezellen overigens den wakkeren werker in 's Heeren wijngaard naar zijn nieuwe standplaats te Haarlem. Tot opvolger Van k.ap.elaan Leesberg is door mgr. Gallier ..benoemd de weleerw. heer A. F. J. Goossens, die; s.inds 1-917 kapelaan was in de St. Joseph's parochie te Deh Haag. De burgemeester van verlof terug. De burgemeester, van zijn verlof teruggekeerd, heeft zijn werkzaamheden weer hervat. De drukke scheepvaart. Over de buitengewone levendigheid in de Rotterdamsche en Schiedamsche havens, schrijft de „Rotterdammer" o.m. het volgende Als men bedenkt, dat in 1924 eerst in Decem ber het 10.000ste schip de Rotterdamsche havens binnenliep en bij den tegenwoordigen stand van zaken er komen ruim 300 schepen per week binnen men dit getal reeds in September denkt te bereiken, dan mag zeker wel van een abnormale drukte gesproken worden. Wat nog nooit gebeurd is, geschiedde nu niet minder dan 60 zeeschepen lagen voor Hoek van Holland te wachten om binnengelaten te worden. Alle havens zijn overvol en ook de boeien op de rivier zijn meer dan bezet. Komt het in nor male tijden niet voor, dat méér dan één schip aan één boei gemeerd liggen, thans ziet men in de Waalhaven drie schepen aan één stel boeien liggen, een mogelijkheid, die alleen bij het kalme weer van den midzomer geopend is. Ook de Noordzijde van de Waalhaven is geheel bezet met schepen, die met drijvende kranen gebunkerd worden, terwijl ook langs de beide Katendrechtsche hoofden geen meter is opengehouden. Het haventje „Rotterdam-West", waar in de laatste 100 jaar slechts één enkel schip was gemeerd, is thans overvol. Voor ongeveer 300 'échepcn is in onze havens emplooi te vinden, doch hoewel met man en macht, dag en nacht wordt gewerkt, moeten zell's vele schepen, die de havens binnen zijn, nog wachten om aan de beurt te komen. Vorige week Maandag is voor het eerst het consigne „vol" gegeven en werden voor Rotter dam bestemde schepen buitengaats opgehouden. Vóórdien werden reeds schepen met bestem ming beneden Rotterdam Opgehouden. Een sleepboot werd uitgezonden, waarop een onderhavenmeester te Hoek van Holland het scheepvaartverkeer regelt. Regelmatig wordt communicatie onderhouden met den havenmeester, en telkens wanneer een schip vertrekt, wordt een ander in de gelegenheid gesteld op te stoomen naar Rotterdam. Tot heden behoefde nog geen schip langer dan een dag te wachten, wat pleit voor de outillage onzer havens, daar het in Zuid-Amen- kaansche havens wel voorkomt, dat men 14 dagen en langer moet wachten vóór men aan de beurt is. Maar er wordt dan ook hard gewerkt. Zaterdag en Zondag werd zelfs met volle kracht door- gebunkerd. Al het materiaal, dat beschikbaar is, wordt onafgebroken gebruikt, ook dat, wat reeds als oneconomisch op non-activiteit was gesteld. Wat al in geen jaren meer gebeurde, moest men nu noodgedwongen weer aanpakken,: er werd de laatste dagen weer „met de hand" gebunkerd. De grootste drukte valt waar te nemen bij den Vondelingenplaat, waar heele rijen schepen liggen. Tengevolge van de bunkerdrukte is, zooals begrijpelijk is, ook de Rijnscheepvaart geweldig toegenomen. Zaterdag 11. lagen de geladen kolenaken zelft tot boven Bolnes De drukte in de havens beperkt zich echter niet alleen tot biuikerschepen, al is in evenredig heid tot het geheel hun aantal wel grootook in het stukgoederenverkeer valt een opleving waar te nemen. Vooral de aanvoer van graan, hout erts en ijzer neemt toe, terwijl de reparatiehellingen weer een levendiger beeld vertoonen. Het drukst van allen hebben het waarschijnlijk de havenloodsen, die vrijwel dag en nacht doorwerken. De steenkolenmaatschappijen maken ten gevolge van den millioenen omzet gulden dagen mee. Ook op de arbeidsmarkt heeft de drukte een gelukkigen invloed gehad. Vergeleken met eenige maanden geleden, is naar men ons mede deelde, de werkloosheid onder de havenarbeiders met ongeveer 75 afgenomen. Eenzelfde maatregel als Rotterdam, heeft reeds sedert eenige dagen het Schiedamsche havenbedrijf moeten nemen wegens gebrek aan plaats moesten de schepen, die binnen wilden kornen, worde teruggestuurd. De drukte is hier bijna nog intenser dan te Rotterdam. In de Wilhelminahaven liggen 4 schepen aan een stel boeien. De bunkermaohine van de S.S.M. werkt 'on afgebroken aan, terwijl ook de drijvende kranen in volle actie zijn. In een hoekje van de Wilhelminahaven ligt- regelmatig een groot getal trawlers te bunkeren. De 3 boeien op de Maas zijn regelmatig ingeno men, terwijl ook aari de Maaskade door twee zeeschepen ligplaats wordt genomen. De geweldige drukte wordt wel het best gedemonstreerd door de mededeeling, dat anders te Schiedam gemiddeld een 70-tal schepen binnenkomen en thans alleen in de maandJuli 364. Tot op heden kwamen in de maand Augustus 188 schepen binnen, waarvan vele voor de „Nieuwe Waterweg". Onze lieve huisdieren. Gistermorgen te 11J uur is de 11-jarige A. Gommel uit de Heerenstraat in die straat door een hond in den linker-bovenarm gebeten eu verwond. Ook zijn kleeding werd beschadigd. De jongen is door een geneesheer Verbonden. Ook jnej. K, uit Kethel werd gistermorgen in de Boterstraat door een hond aangevallen, terwijl zij daar op een rijwiel reed. Haar kleeding werd beschadigd. Hoeveel menschen zullen er door die Schie damsche wolven nog gebeten moeten worden, eer er een muilkorfgebod komt Besmettelijke Ziekte. Ter gemeentesecretarie is in de afgeloopen weck aangifte gedaan van 1 geval van mazelen en 2 gevallen van Roodvonk. Geslaagd voor het te Den Haag gehouden examen Nijverheidsonderwijs, akte N.I., de heer IIvan Harten, van hier. Gistermiddag te ongeveer vier uur reed een tramwagen van lijn 8 die in volle vaart den Schiedamschen Weg af kwam hij de Hooge Boomen tegen een met graan bespannen sleeperswagen, welke uit de Iludsonstraat kwam. Het voorbalcon van de tram werd geheel ver nield, de sleepersvvagen werd eenigszins be schadigd. Een 9-jarig jongetje dat achter den sleepers wagen liep, C. B. wonende in de Fabriekstraat alhier, raakte, doordat de wagen door den schok op zij werd geduwd met- zijn linkervoet onder een der wielen, zoodat dit lichaamsdeel gedeel telijk verbrijzeld werd. De jongen werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aau den Coolsingel overgebracht. Volgens getuigen verklaringen draagt de trambestuurder de schuld van deze ernstige aanrijding. Hij zou n.l. hoewel daartoe gelegenheid was, niet voldoende geremd hebben en de electrische rem zelfs niet in werking hebben gesteld. Proces-verbaal is opgemaakt. Omtrent den zoo plotseling over leden G. Griep uit lerseke, kunnen wij melden, dat door de doktoren geen verschijnselen op het lijk zijn gevonden, die wijzer, op een vergiftiging. De doodsoorzaak is naar alle waarschijnlijkheid dus hartverlamming geweest. In den afgeloopen nacht is door de politie geconstateerd, dat in de Plantage van een wilde rabarberplant 2 stengels zijn afgerukt. De politie onderzoekt wie deze snoode daad begaan heeft. UIT ROTTERDAM. Een brutale inbraak. De familie N. v. d. V., die een villa aan den West Varkenoordsehen weg alhier bewoont, is uitstedig, de dienstbode, die alleen in huis is, heeft haar kamer op de bovenste verdieping. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd deze dienstbode wakker, doordat het hondje aansloeg. loen ze even luisterde, hoorde zij op de benedenverdieping gestommel. Zij durfde niet naar beneden gaan, om te telefoneeren en vluchtte naar het dak. Toen zij hier een oogen blikje zat, kwam een voorbijganger aan. De dienstbode riep hem toe, dat er vermoedelijk dieven in huis waren. De voorbijganger snelde daarop naar het goederenbureau van de Neder- landsche Spoorwegen, waar bij het politiebureau aan de Paul Krugerstraat opbelde. Van daar trokken dadelijk twee agenten per rijwiel op onderzoek uit. Bij de villa gekomen, ontdekten zij, dat het huis verlaten was. Zij kregen evenwel een aanwijzing in welke richting, zij de dieven moesten zoeken. Zij trokken erop uit en vonden inderdaad in den Hillebuurt twee mannen, die een groot pak droegen. Op den komst van de agenten sloegbn de mannen op den vlucht, waar op een der agenten zijn revolver te voorschijn haalde en een schot in de lucht loste. De vluch telingen bleven staan, waarna de agenten het tweetal en het pak naar het politiebureau over brachten. De aangehoudenen bleken de Italiaan- sche kooplieden F. R. en H. G. te zijn, beiden 26 jaar oud. Zij ontkenden iets van de inbraak af te weten. Het pak, wat zij bij zich hadden bleek te bestaan uit een tafellaken v£n de familie v. d. V. In dit laken was een groote "partij tafelzilver, sie raden, zilver en goud geld en een beurs met geld geknoopt. Uit het onderzoek is gebleken dat de dieven eerst aan de achterzijde binnengekomen zijn. Na over een ijzeren hek geklommen te zijn, zijn zij den tuin doorgeloopen en hebben zij van de serre twee groote spiegelruiten ingeslagen. Hier stuitten zij evenwel op een gesloten deur, die zij niet open konden krijgen. Zij hebben daarop het pand weer verlaten en hebben toen aan den zijkant het glas in lood raam van de vestibule verbrijzeld. v De beide brutale zonen van het zonnige Zuiden zijn nu achter slot en grendel. Gemengd Nieuws. Mishandeling. In bewaring is gesteld de 29-jarige W. H. S. van liet Spui te 's-Graven- hage, die, toen hij Zaterdagavond niet thuis mocht komen, zijn 54-jarigen vader een mes steek in de hartstreek toebracht. Een 25-jarige inwonende broer, die zijn vader wilde helpen, kreeg van den onverlaat ook eenige messteken, waardoor hij werd verwond aan pols en hoofd. Beide zijn in het militair Hospitaal verbonden. De vader moest ter verpleging worden opge nomen. De geheele familie S. staat bij de politie on gunstig bekend. Smokkelarij. Toen dezer dagen zekere J.H. uit Schore belastingambtenaren zag op dagen, zette hij 13 kisten over boord, die bij onderzoek bleken frauduleus ingevoerd siga rettenpapier te bevatten. Er was voor onge veer 5000 aan inkomende rechten ontdoken. Het zal voor H. nu wel een zeer dure reis wor den Een duur slokje. De 43-jarige koop man S.N.S. uit Dordrecht heeft bij aangifte gedaan, dat Zaterdagavond, toen hij op het Willemsplein te Rotterdam op een bank zat, aangesproken is door twee Duitsch sprekende mannen, die hem een slok uit een bierflesch aanboden. S., die dorst had, nam het aanbod aan. Kort daarop werd hij -zwaar in het hoofd Hij geraakte ia slaap en werd eerst na eenige uren wakker. De Duitschers waren verdwenen, evenals zijn portefeuille met jjapieren en zijn beurs met 7.50. De politie stelt een onderzoek in. Brandstichting? Zaterdagavond om streeks elf uur is de groote landbouwschuur van J. Dieleman te Driewegen gemeente Bier vliet afgebrand een gedeelte van den oogst en 2 varkens zijn verbrand. Vermoedelijk kwaadwilligheid de oorzaak. De landbouwer zelf was niet thuis en de overige bewoners la gen reeds te slapen. Jeugdige dieven. In den laatsten tijd werden te Kerkrade op 6 verschillende plaatsen in winkels .de missiebusjes gestolen. De politie beeft nu de hand kunnen leggen op de jeugdige dieven, een 4-tal knapen van 814 jaren oud. Een kwade dag voor Brummer. De koopman in kleeden, Brummer, die nog steeds in voorarrest zit in verband met het ver moeden, zich schuldig gemaakt te hebben aan den overvol van de Boaz-bank te Bussum is, zooals we onlangs meldden, van tal van geweld misdrijven verdacht. Doch bij confrontatie werd hij niet berkend in andere gevallen bleek dat hij de bewuste misdrijven niet gepleegd kón hebben. Anders staat het ten opzichte van een mis drijf in Juni te Hoogkarspel gepleegd. Hier werd een vrouw onverhoeds overvallen en met een hamer op het hoofd geslagen. In verband hiermede is de gedetineerde geconfronteerd met den burgemeester van Hoogkarspel en een politie-beambte, die den vermoedelijken dader dien dag gezien hadden. Zij herkenden Brum mer dadelijk. Op de plek des misdrijfs werd een electrische zaklantaarn gevonden, 't Bleek dat deze afkomstig was van den dader. De justitie heeft thans den rijwielhandelaar opge spoord, die den lantaarn verkocht had. Brum mer werd ook door dezen persoon herkend als de man die het voorwerp in den winkel in ont vangst had genomen. Tragisch ongeval te Kamper duin. Te Kamperduin, gemeente Schoorl, werden gistermiddag mevrouw dr. Poort-Schou ten uit Bergen en 'r zuster uil Oosterblokker, terwijl zij met dr. Poot en den heer Blank uit Bergen aan het baden waren, plotseling door den stroom gegrepen, met het gevolg dat beiden den dood in de golven vonden. Pogingen, door dr. Poot en dr. Dekker uit Bergen aangewend, om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. Mevrouw Poot was nog slechts een jaar gehuwd haar zuster was ongehuwd. In Bergen, waar juist het 25-jarig priester feest van pastoor Rengs gevierd werd, tot wiens parochie mevrouw Poot behoorde, maakte dit droevig ongeval diepen indruk. „Er zit een man in hui s." Het gis termorgen door de politie ingestelde onder zoek naar de daders van de inbraak bij de da mes Zuydam aan de Turfmarkt te Gouda, heeft uitgewezen, dat er heelemaal niemand in het huis is geweest. Alles was stevig op slotgeen pen was verschoven, geen deur geopend De heele sensatie werd veroorzaakt door de dienstbode, die dacht wat te hooren en toen zoo erbarme lijk is gaan gillen met de mededeeling: „Er zit een man in huis." De commissaris van politie, de heer A'! Ber- theux heeft, door het instellen van een nach telijken rijwieldienst, uitgebreide veiligheids regelen genomen, zoodat de stad voorbeeldig bewaakt wordt. Overvaren. Het Engelsche stoomschip The Marquis heeft Zondag in het kanaal Gent- Terneuzen een roeilbootje overvaren. De twee opvarende broeders, de Belgen van Hecke, oud 26 en 37 jaar, uit Amandsberg, van wie een gehuwd was, zijn verdronken. V erdronken. Zondag is bij het zwem men in de Kreek te Hoek de 21-jarige Jacob

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2