de Bokx verdronken, die zijn, met hem zwem mend 11-jarig broertje Andries, wiens krachten hem begaven, wilde redden. Andries is bewus teloos gered door Leendert Kense en later tot bewustzijn gekomen. Jacob is levenloos opge haald. Doodslag. Zaterdagavond te ongeveer 11 uur kregen te Zierikzee twèe jongens, P.J. en D.G. van resp 20 en 21 jaar in een lokaal waar gedanst werd ruzie over een meisje. De ruzie Werd buiten voortgezet; de jongste greep een mes, waarmede hij den oudsten een steek in den hartstreek toebracht. De getroffene, die gunstig bekend stond, overleed een uur later aan de toegebrachte wond. De dader, minder gunstig bekend, ging ergens een glas bier zit ten drinken, maar werd spoedig gearresteerd. Zondag was de justitie uit Middelburg ter plaatse en de aangehoudene legde een volledi ge bekentenis af. Het lijk van den verslagene is in beslag genomen. Een reisje op de buffers. Zondag middag, juist toen trein 1657, welke om 2.40 van VVeesp naar Bussum vertrekt, het station uitstoomde, zag de stationchef, hoe een reizi ger op den reeds in beweging zijnden trein deur trachtte te openen. Toen hem dit niet ge lukte, liep hij langs de treeplank tot achter aan het rijtuig en klom vervolgens op de buffers, daar hij, naar later bleek, bevreesd was zich aan de paaltjes te stooten, welke zich aan het einde van het perron daar bevinden. Bij de poging, om op de buffers te komen, stootte de roekelooze reiziger op gevoelige wijze het hoofd tegen een der haken waaraan 's avonds de lantaarns bevestigd worden. De stationschef, vreesende dat de buffer-passagier het volgend oogenblik tusschen de wielen terecht zou ko men, liet het alarm-signaal klinken. Tegelij kertijd had echter een der conducteurs de waaghalzerij gadegeslagen hij wist, langs een treeplank loopende, bij de luchtrem te komen en deze in werking te stellen, zoodat de trein nu spoedig stilhield. De reiziger, een Amster dammer, die naar Bussum moest, doch in Weesp op het perron even een luchtje had willen schep pen, maar te laat bemerkte, dat de trein reeds weer in beweging was, werd in de gelegenheid gesteld, het verdere gedeelte van de reis op iets gerieflijker wijze af te leggen. De klimpar tij langs het spoorrijtuig kostte hem echter een proces-verbaal. Een rare journalist. Een op initia tief van den journalist Frank Power naar Enge land overgebrachte kist, die in Noorwegen ge vonden zou zijn en volgens Power het stoffe lijk overschot moest bevatten van Lord Kitchener bleek volgens een Reutertelegram van gisteren bij opening een tweede kist te bevatten, die met koper beslagen was. Een lijk werd echter in deze kist niet gevonden. Wel een oude granaat! Een Reuter-telegram uit Londen meldt: In een officieele verklaring wordt gezegd, dat de kist, waarin Kitchener's overblijfselen zich zouden moeten bevonden hebben, blijkbaar nieuw was en geen menschelijke overblijfse len bevat had. Thans is uitgelekt, dat de kist in plaats van uit Noorwegen uit. Schotland is gekomen. Toch dooden op Czepel? De ont ploffingsramp op het eiland Czepel schijnt toch van grooter omvang geweest te zijn, dan offi cieel wordt toegegeven, Dat in de fabriek slechts een kruitontploffing zou hebben plaats gehad, gelooft niemand. Verschillende personen ver klaren gezien te hebben, dat een aantal dooden, men spreekt van 24, zijn geborgen. Het aantal gewonden moet meer dan 100 bedragen. Op het eiland is bijna geen huis onbeschadigd ge bleven. Kinderverlamming. Volgens een be richt uit Landsberg a. d. Warthe is een in het grensgebied heerschende kinderverlamming nu m de Poolsche dorpen aan de overzijde der grens uitgebroken. Ook daar hebben zich reeds gevallen met doodclijken afloop voorgedaan. Over den kop. Een auto met zeven in zittenden is gisteren, ten gevolge van een de fect aan de banden, bij Merzig van een helling m de beek gestort, waar de auto over den kop sloeg. Vier personen uit één gezin werden ge dood de overige drie inzittenden werden ern- 8tig gewond. Levensgevaarlijke baldadig heid. Twee 18-jarige jongens klommen gis ternacht uit baldadigheid tot tweemaal toe boven op den rijdenden trein, waarmede zij van Doebelen in Saksen naar hun woonplaats Riesa terugkeerden. De tweede keer kostte hun baldadigheid hun het leven. Toen de trein onder een spoorbrug doorreed, werden zij beiden neergeslagen en onmiddellijk gedood. Het lijk van den eenen Werd bij aankomst van den trein te Riesa boven °P den wagen ontdekt, het lijk van zijn kame raad werd later op de rails gevonden. Opzet in 't spel? Volgens een bericht hit Boedapest aan Duitsche bladen zijn te Boedapest drie arbeiders in hechtenis genomen onder verdenking de ontploffing van de muni- h1 tie fabriek op het eiland Czepel opzettelijk le hebben uitgelokt. Het nieuws van den dag. Op den straatweg van Milaan naar Pavia is een auto mobiel door een anderen automobiel, die den oersten inhaalde, in de rivier Naviglia gestoo- om Drie personen zijn verdronken en vir ee- wond. Romantis ch. Van René Boureé, den thans 13-jarigen Franschen knaap, wiens iden titeit negen jaar lang onbekend gebleven is, is thans de moeder gevonden. Zooals wij on langs mededeelden, was René een dergenen, die negen jaar geleden Werd gered uit een door de Duit.schers gebombardeerden trein. Men bracht hem toen naar een tehuis, waar hij met vele medeslachtoffertjes werd verzorgd, totdat ouders of voogden de kinderen kwamen op- eischen. Langzamerhand werden alle kinderen door hun familie gehaald, doch alleen Réné bleef over. Eenige dagen geleden heeft men nu echter door oproepen en foto's in de bladen groote bekendheid gegeven aan het geval van René Bourée, met het gevolg, dat thans de moeder zich heeft aangemeld. Zij is postbeamb te te Grougis in het departement Aisne. Zijn vader is als reserve-officier in het begin van den oorlog gesneuveld. René's moeder, die toen te Chauny woonde, en in het. ziekenhuis werd verpleegd, mocht toen de Duitschers de plaats bezetten, en zij hersteld was, niet vertrekken. René was toen reeds met een groep andere kin deren naar Parijs gezonden. Toen de vrede werd gesloten, stelde dé v;ouw alles in 't werk om haar kind op te sporen, doch zonder resultaat, totdat zij dezer dagen de foto van haar kind in de bladen zag. De ge lukkige moeder is thans naar Parijs vertrokken, om haar verloren gewaand kind op te halen. René's pleegouders, die hem negen jaar trouw hebben verzorgd, blijven intusschen bij hun voornemen, hem voor hun rekening te laten studeeren. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Z. of W. richtingen, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien, weinig verandering in temperatuur. Een record. Naar men ons uit Heerlen meldt, bedroeg Vrijdag de productie van de staatsmijn Emma 72 wagons, zijnde de grootstedagproductie,welke door een Limburgsche mijn tot nu toe werd behaald. Brand. Men meldt ons uit Berkel Alhier is hedennacht de woning en de daaraan grenzende rietdekkerij van den heer W. B. tot den grond toe afgebrand. Ook de inboedel ging geheel verloren. Omtrent de oorzaak is niets bekend. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 16 Aug. 17 Aug. Londen 12 10'/, 12.107, Berlijn - 59 33 - 59.337 Parijs - 6 77 - 6.79 België - 669 - 697, Zwitserland - 48 15 - 48 16 Amerika - 2.49,/16 - 2.497, Weenen -35.07 V, - 35.177, Kopenhagen - 66 22V, - 67.21 Stockholm 66.75 - 66 72 Oslo -54.677, - 54.627, Madrid 66 05 - 38.30 Milaan 8 16 8 18 Telegrammen. BULGARIJE EN JOEGOSLAVIË. HetBulgaarsche antwoord gereed. Berlijn 17 Aug. (draadloos). Naar de Neue Freie Presse verneemt, is het ontwerp van het Bulgaarsche antwoord gereed. Het zal de beschuldigingen, die de buurlanden geuit hebben, weerleggen en er zijn bevreemding over uit te spreken, dat Griekenland en Roeme nie aan het Servische protest hebben deelge nomen. Voorst zal het verzekeren, dat Bulgarije den vrede wenscht, doch dat het noodzakelijk is, dat ook de buurlanden alles zullen doen om de oorzaken van conflicten te vermijden. Een copie van het stuk wordt aan de groote mogend heden toegezonden. Kerknieuws. Benoemingen; Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft op- dracht verleend tot stichting van een nieuwe parochie te 's Gravenhage (Spoorwijk) aan den weleerw. heer B. P. M. de Jong, kapelaan te 's Gravenhage (St. Liduina). Benoemd tot kapelaan, de volgende eerw. heeren Haarlem (H. Joseph) A. J. Leesberg, Schie dam (Allerh. Hart) A. F. J. Goossens 's Gra venhage (Hi Joseph) J. D. Sistermans Beem- ster L. Gudde Rhoon D. Buis (Neomyst). Amsterdam (H. Willibrordus binnen) J. F. II. Biermans Sloten J. J. IlogervorstNoord- Zijde J. J. Kooy (Neomyst). Amsterdam (H. H. Nic. en Barb.) G. W. v. DiestSoeterwoude J. J. Boon (Neomyst). Rotterdam (LI. Elisabeth) m. F. Elsenbroek Bennebroek W. J. Warmenhoven Amsterdam (O. L. Vr. v. Lourdes) P. C. Vollebregt Hem en Venhuizen J. C. v. d. Meer (Neomyst). Rotterdam (H. Joseph) P. v. Kampen Amsterdam (H. LI. Petrus en Paulus) C. A. Ouwendijk Beverwijk (O. L. Vr. v. Goeden Raad) P. P. J. M. Schretlen Leidschendam N. G. Pronk (Neomyst). Rotterdam (LI. Llildegardis) J. J. Maas; IJmuiden G. M. .M. Hijgemann Liminen C. P. M. Holtkamp (Neomyst). 's Gravenhage (H. Jacobus) L. Brink Rot terdam (H. Nicolaas) B. W. Kloes Bovenkerk W. A. E. Bokelch (Neomyst). 's Gravenhage (Allerh. Hart): Th. W. Loomans Amsterdam (Allerh. Hart) S. A. J. Willemsen Rotterdam (H. Laurentius) G. B. N. Luken MiddelburgH. W. van Schie (Neomyst). 's Gravenhage (Allerh. Sacrament) L. H. Oudejans Amsterdam (H. Gerardus Majella) J. P. v. Houten Langendijk C. G. Standen- rheijer (Neomyst). 's Gravenhage (Allerh. Sacrament) H. J. A. M. v. d. Veen WervershoefJ. Verleun Hoek van Llolland N. C. de Rooy (Neomyst). Leiden (H. Joseph) A. I. M. Busch Purme- rend A. J. M. v. d. Burg Overveen G. J. W. van Dijk Nederhorst-den-Berg IIA. J .Drost KwintsheulG. Kempen (Neomyst). OegstgeestA. J. Raaffels Achthuizen W. J. J. M. v. d. Berg Heemskerk J. J. Houdijk. Lutjebroek: L. J. BresserHonselersdijk J. Rijk Den Burg (Texel) J. J. Eeken (Neo myst). WormerveerA. A. v. Rijn Grootebroek A. Hoogschuur (Neomyst). Maassluis: A. A. Trouwborst (Neomyst); Warmond E. Stolwijk (Neomyst). Tot assistent te Medemblik W. N. Zijlstra (Neomyst). Z. D. H. de bisschop van Haarlem hééft eervol ontslag verleend aan pater J. A. van Lieshout O.E.S.A. als kapelaan in de parochie van den H. Augustinus te Nieuwendam, en aan pater B. Th. Makaay O.E.S.A. als kapelaan in de parochie van de H. Rita te Amsterdam, en heeft benoemd tot kapelaan in de parochie van den H. Augustinus te Nieuwendam pater C. J. Agasi O.E.S.A. en tot kapelaan in de parochie van de LI. Rita te Amsterdam pater W. J. M. Stolte O.E.S.A. Het Missiehuis te Hoorn. Het St. Bonifacius-Missiehuis van de Congre gatie van Mill Hill, tijdelijk reeds te Hoorn ge vestigd, zal daar blijven. Aan den Berkhouterweg is een geschikt terrein gevonden voor den defi nitieven bouw. Zilveren priesterfeest. Uit verschillende plaatsen bereikten ons be richten omtrent op 15 Augustus j.l. herdachte priesterjubilea. Plaatsgebrek noopt ons tot beperking, waarom wij aüeen het jubileum vermelden van onzen oud-stadgenoot den zeereerw. pastoor Th. M. Beukers, die Zondag in de St. Petrusparochie te Leiden zijn 25-jarig priesterfeest vierde. Zaterdagavond te omstreeks half zeven werd de eerw. jubilaris door het feestcomité, bestaande uit de eerw. heeren kapelaans en het kerkbestuur van den trein afgehaald. Met twee auto's werd vervolgens naar de pastorie gereden aan de Breestraat, waar van vele huizen de vlaggen mét wit-gelen wimpel wapperden. Te half acht werden in de feestelijk versierde kerk de plechtige Vespers gezongen. De ver siering die zich feitelijk alleen bepaalde tot het Priesterkoor en de altaren, was geheel in over eenstemming met den eenvoud, die pastoor Beukers zoo bijzonder kenmerkt. Zondagmorgen te 10 uur werd de plechtige Hoogmis door den eerw. jubilaris, opgedragen met assistentie van den zeereerw. Pater Vincent Beukers S.J., heer-neef van den jubilaris, als diaken, den zeereerw. heer Meysing, pastoor te Wassenaar, als sub-diaken en den weleerw. heer H. Brouwers als presbyter-assistens. In het priesterkoor hadden o.m. plaats ge nomen de hoogeerw. heer Mgr. Taskin, president van het Groot-Seminarie Hageveld, Kanunnik P. L. Dessens, deken en pastoor te Leiden, Father Meijer, uit Roosendaal, prof. Juffermans, prof. Nolet, Rector Wanna en de kapelaans J. C. C. Groot en Th. Kemperman. Het zangkoor vertolkte op voortreffelijke wijze de Missa in honorem Santi Gregorii, terwijl de „Schola Cantorum" van het Groot-Seminarie te Warmond de Gregoriaansche gezangen uit voerde. De zeereerw. jubilaris hield zelf de feest predikatie en schetste daarin allereerst, dat de geloovigen niet zijn gekomen om den priester te huldigen. In een kerkgebouw, waar de Meester aanwezig is, past geen huldiging van den knecht. Alle plechtigheden van dezen morgen ge schiedden om het Offer der H. Mis aan God zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. De feestredenaar werkte vervolgens uit, hoe het Offer er een is van lof, dank, verzoening en snieeking en paste dit toe op de feestviering van dezen dag. Na de H. Mis voerde het zangkoor de Pries tercantate van v. Schaik uit. Des middags werd van 11£ uur een zeer druk bezochte receptie gehouden. Namens de parochianen bood de oudste der kapelaans, de weleerw. heer H. Brouwers, den jubilaris een flink bedrag aan geld aan, waarna St. Joseph- gezellen-vereeniging, St. Petrus-Patronaat en Maria-Congregatie eveneens hun gelukwenschen aanboden onder aanbieding van stoffelijke blijken van belangstelling, waarin ook tal van parochia nen zich niet onbetuigd lieten. Ook maken wij nog melding van het zilveren pastoorsfeest. van een anderen oud-stadgenoot, n.l. den zeereerw. heer W. P. H. Jansen, pastoor der St. Jozefsparochie te den LIaag. Zaterdagavond werd de jubilaris door geeste lijkheid en kerkbestuur der parochie in de kerk aan de Van Limburg Stirumstraat ingehaald. Onder klokgelui schreed de jubilaris, vooraf gegaan door een stoet van bruidjes en van mis dienaars, naar het fraai met planten en bloemen versierd altaar, terwijl de zeer talrijke aanwezi gen een feestlied, gedicht van kapelaan Boone kamp, zongen op de wijze van het Paaschlied, een compositie van pastoor Jansen. Namens de parochianen sprak de oudste ka pelaan de weleerw. heer A. J. Goossens een woord van welkom tot den jubilaris en schetste vervolgens den arbeid van pastoor Jansen, die zich vooral uitte in een innige liefde tot de kinderen en voor hun geestelijk heil. Daarna bood hij het feestgeschenk aan een som gelds voor de tegelversiering achter het hoogaltaar. Na deze toespraak werd een plechtig Lof ge celebreerd door den jubilaris met assistentie van de weleerw. heeren Simons en Boonekamp, kapelaans der parochie. Zondagmorgen droeg Pastoor Jansen aan het fraai versierde en verlichte altaar zijner paro chiekerk een solemneele H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door de weleerw. heeren A. T. J. Goossens als presbyter-assistens, Si mons als diaken en de weleerw. heer Th. Boone kamp als sub-diaken, terwijl de eerw. heer van Rooyen, theologant van Warmond, als eeremo- niarius fungeerde. De dag werd besloten door een plechtig Lof met „Te Deum", waaronder pastoor Jansen in een rede dank bracht voor de talrijke bewijzen van belangstelling. Voor pater Marijnen. Voor Pater Marijnen, den zich noemende „Kleine Henri" zijn de volgende giften ontvan gen T. Z. 2.50, N. N. 1.—, N. N. 2.50, N. N. f 4.M. L. 5.Door middel van den hoog eerw. Deken 25. Half October hoopt de Missionaris via Parijs naar zijn geliefde Chineezen terug te keeren. Te Parijs brengt hij eenige dagen door in het Moe derhuis der Lazaristen. Dan hoopt h1f verlof te krijgen den 24sten October tegenwoordig te zijn bij de Bisschopswijding te Rome van zes Chi- neesche Priesters. Het kan zijn, dat menig Schiedammer den zwaarbeproefden, van alles beroofden en toch moedigen Missionaris 'n aalmoes wil geven, doch opziet tegen de wandeling naar Warande 159. Welnu 1 in dit geval zal iedere Geestelijke in Schiedam, wij mogen er niet aan twijfelen, er zich gaarne mee belasten iedere gift, hoe klein ook, in ontvangst te nemen. Dank voor het reeds ontvangene. PATER PETRUS CREMER, Rector. Burgerlijke Stand. Geboren: Aug. 13. Antonia Theresia, d. v. W. Oosterholt en J. M. J. Albers, Damlaan. Michael Marinus Cornells, z. v. M. van der Kuil en P. van der Dusse, Wattstraat. 14. Jan, z. v. H. Harreman en H. K. Meeder, Zijlstraat. 15. Maria Alberta, d. v. T. A. de Lange en C. M. Heetman, Pr. Mauritsstraat. Antonia Hendrika Maria, d. v. A. J. van Kaste-i ren en M. A. de Roos, Otterbuurt. Cornelia Maria, d. v. P. van Slobbe en M. L. Middendorp, Nassaulaan. 16. Charles Meijert, z. v. C. Marples en T. Kers, Noordvest. Maria, d. v. P. J. Kooij en N. Vink, Laan. Overleden: Aug. 14. C. Hoos, oud 33 j., Heerenstraat. Seheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 17 Aug. v.m. 8.43, n.m. 9.08. 18 Aug. v.m. 9.47 n.m. 10.19. 19 Aug. v.m. 11.10 n.m. 11.43. 20 Aug. v.m. 12.29 n.m. 12.54. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM, 16 Aug. Aangekomen Eng. s.s. Agility, kapt. D. Gilles, met olie van LIarburg voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. het vertrok heden haar Hamburg. Lettiseh s.s. Dagmar van Expila Finland met papierhout. - Duitsch s.s. Emma Sauber, van Makslahte met papierhout, beiden in de Wilhelminahaven. Duitsch s.s. Arthur Kunstman, van Fredriks- ham met papierhout aan den steiger Ooster-' haven. s.s. Schouwen, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Eng. s.s. Egyptian Transport, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. s.s. Owatta en 8 Engelse he stoomtrawlers om hier kolen te bunkeren van Huil. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 17 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 13. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 17 Aug. Men noteert veer Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Speelingvereeniging", Heden 1.80 per ketel. ROTTERDAM, 16 Augustus. Binnen- landsche granen. Tarwe. Met ruim aan bod in de puike kwaliteit betaald van 14.50 tot 15.25. Aanvangbeurs nog iets erboven betaald. Voor kwaliteit van 13 tot 14. Rogge 10 tot 10.50. Gerst Chevalier minder ter markt 10 tot 10.25, puike erboven betaald. Haver 10 tot 10.75. Buitenlandse he granen. Rogge. Zuid-Russische disp. 11.85—11.15, naar kwali teitWestern disp. naar kwal. 11.9511.60 Duitsch/Poolsche disp. 10.15. Gerst 48 k. Malting disp. 189, dito ladend/ geladen 188 Canada No. 3 disp. 195. Haver. Canada No. 2 disp. 11.10, dito No. 3 dito 10.10 Canada feed No. 1 disp. 9.65. Mais per 2000 kilos Laplata disp. 1/4, dito aangek, f 171, dito st. 171/172 Donau/Galfox disp. 174—176, dito st. 175—176 Zuid-Rus sische disp. 172.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3