KWAms5 tim-mp DAGBLADW&OB SCHIEDAM EN OMSTREKEN* ""feuilleton. Kasteel „Het Onweersaest" t. Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 18 Augustus 1926 No. 14685 Bureau KOjEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 - Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentië^n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. De mislukte revolutiepoging. Omtrent de mislukte revolutiepoging van den vroegeren Mexicaansehen minister van oorlog lezen we nog in de „Times", dat Maan dagmorgen te Dulzura, in de Imperial Vallei, in Californië, de stedelijke politie, geassisteerd door militairen van den Staat een 150-tal man schappen iii hechtenis nam. Generaal Estrada was reeds den vorigen avond met zijn staf ge vangen genomen. Een der leiders van de samen zwering moet zich nog op vrije voeten bevinden. Beslag werd gelegd op een pantserwagen, twee vrachtwagens met 400 geweren, twee machine geweren en 50.000 kogels, voorts een hoeveelheid klein schiettuig en een aantal transportwagens. Documenten toonen aan, dat de samenzweerders zich Zondagmorgen te Dulzura hadden te ver eenigen. Het departement van Justitie zal de gevangenen voor de rechtbank dagen op grond dat zij hebben geleid of hebben deelgenomen aan een gewapende expeditie tegen de regeering van een bevriende natie en daardoor de neutraliteits- wetten hadden overtreden. De kerkelijke autoriteiten wijzen de veron derstelling, welke hier en daar geuit is, dat zij van het plan wisten, met verontwaardiging van de hand. Ze wijzen er op, dat de kerk slechts haar invloed zal doen gelden, bij pogingen om een vredelievende oplossing van het conflict tusschen kerk en staat tot stand te brengen. Uit Mexico-city wordt nog aan hetzelfde blad gemeld, dat in ee voorsteden Zondag eenige ongeregeldheden voorkwamen, gevolg vermoede lijk van de arrestatie van 21 personen, beschul digd van samenzwering tegen de regeering. Onder de gearresteerden zijn verschillende notabelen van San Angelo. De arbeiders van Mexico. In een persgesprek met de „De Volkskrant" deelde de heer P. J. S. Serrarens, de secretaris van het Intern. Christ. Vakverbond, het vol gende mede omtrent de arbeiders en arbeiders beweging in Mexico De arbeidersbeweging, waarvan in de laatste dagen sprake is, is het socialistisch vakverbond, waarvan ook verschillende leiders in de regeering zitten, o.a. de vroegere hoofdleider, Morones. Dit vakverbond, de C.R.O.M. (Confederacion Regional Obrera Mexicans) is niet bij het I.V.V. aangesloten en ook niet bij de Roode Vak-In ternationale. Beide hengelen naar de gunst der C.R.O.M. In de persberichten van het I.V.V. vindt u het laatste jaar dan ook voortdurend de groot ste instemming met alles wat in Mexico door de regeering geschiedt. Ileele redevoeringen van den socialistischen president Galles worden door het I.V.V. aan de wereld bekend gemaakt, met applaus. Alsof zij zich daardoor nog niet genoeg ge compromitteerd hadden, hebben zij nu uitdruk kelijk de verdediging van de Kerkvervolging in Mexico op zich genomen. Natuurlijk is er geen sprake van strijd tegen den godsdienst dat is maar een praatje van de kapitalistische en clericale pers. U wist waarschijnlijk nog niet, dat de groote pers clericaal was. Ik ook niet. Dat heeft het I.V.V. pas ontdekt. U hebt dezer dagen in de pers wel het ant woord gezien, dat de secretaris van de C. R. O. M. aan het I.V.V. heeft gezonden, 't Is een prachtig staaltje van volksverlakkerij. De heer Trevino bewe'ert, dat de geestelijken bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een JDej^erzekeringwordl^ew^ 154) In Mexico zwaar gewond en den dood nabij, ging de majoor voort, schreef de ellen deling, die mij zoo schandelijk bedrogen had, op zijn sterfbed eenige onthullingen over zijn misdadig leven. Hij gaf dit mijn neef en deze zond mij een afschrift er van. Aan Gabriel Lenoir heb ik mijn ongeluk te danken. Ook mijne arme, onschuldige, door mij verlaten vrouw kent gij, Cap. Zij leefde in de nabijheid van Staunton onder haren meisjesnaam: Martha Rocke. De majoor liet een zwaren zucht hooren en sloeg zwijgend de oogen neer, alsof hij uit den mond zijner nicht het laatste oordeel moest afwachten. Capitola begreep nu alles, waarvan ze zich vroeger geen denkbeeld kon vormen. Nu wist ze waarom de majoor zoo woedend geworden was, toen Herbert zijne pleegmoeder in de gunst van den majoor aanbeval, waarmee hij ae ongelukkige mistress Rocke bedoelde, nu begreep ze ook de oorzaak van zijn woede in de gerechtszaal van Staunton. Ook zij zweeg, want ze wist niet, wat ze doen zou. Zou ze haar oom omhelzen en zijn lot be de kerken verlaten, omdat zij door de wet ge dwongen worden, zich te laten inschrijven bij de gemeente-autoriteiten, die voor de instand houding der kerken als eigendom des lands ver antwoordelijk zijn Van den roof der kerken door den staat spreekt hij niet. Van de inmenging van den staat in het bestuur van de kerk zelve ook niet. Dat de gees telijken tot onmondigen gemaakt worden, die het recht van critiek opldekvetgeving niet hebben, het I.V.V. vindt tegen een dergelijke anti-de mocratische politiek geen woord van protest. Integendeel, de heer Brown, een der secretaris sen van het I.V.V.schrijft in de persberichten een artikel om de Mexicaansche Kerkvervolging te verdedigen en goed te praten. Hij hoopt zelfs, dat de verschillende landen aan Mexico hun sympathie zullen uitspreken. Misschien is het I.V.V. ook wel erg tevreden over het feit, dat in Vera Cruz een kapel aan een vakverbond is gegeven. „Roe staan de Amerikaansche arbeiders ten opzichte van Mexico De American Federation of Labor is door nauwe vriendschapsbanden met de C.R.O.M. verbonden. Zij zijn samen de voornaamste leden der Pan-Ainerikaansche vakbeweging. In 192-1 hebben ze, nog onder Gompers, samen een congres gehouden aan weerskanten van een grensbrug en met gezamenlijke demonstraties, Calles is lid van een der vakvereenigingen der Vereenigde Staten. Toen kort geleden de Vereenigde Staten dreig den in Mexico tusschenbeide te komen, om ka pitalistische belangen te redden, heeft het Ame rikaansche Vakverbond zich eveneens daartegen verzet. „En zijn er geen katholieke organisaties in Mexico Of zij nog bestaan, weet ik niet. Er was een katholiek Vakverbond, dat in Guadalajara ge vestigd was en ongeveer 40.000 leden telde. Dit verbond was met ons in correspondentie, maar het is niet bij on.s aangesloten. Daardoor zijn wij niet volkomen er van op de hoogte. Wel hebben de- leiders ons reeds geruimen tijd ge leden meegedeeld, dat zij een congres niet kon den houden door de roode terreur. loeh schijnt zij een zekeren invloed in het land gehad te hebben want het jongste congres der C.R.O.M. nam een resolutie aan, om tegen de katholieke, arbeidersbeweging te protestecren. Een paar maanden geleden zijn hun bureaux echter verwoest. De socialisten treden in de Mexicaansche staten met dezelfde middelen op als "de fas cisten in Italic. Maar ik heb daarover in den persdienst van het I.V.V. geen protesten ge lezen. Ik verwacht binnenkort bezoek uit Mexico en wij zullen dan wel meer hooren van den eigen lijken toestand. HONGARIJE. Het v a 1 s c h e muntersproces. Bij de verdere behandeling van het Hongaar- sche valsche muntersproces heeft men gister de zitting besteed aan de verdere voorlezing der documenten, die dan ook ten einde gevoerd werd. Windisch-Graetz was ook toen wegens ziekte niet verschenen. Gedurende de behandeling in hooger beroep van de zaak der hiljetten-vervalsching voor het Opperste Hongaarsche gerechtshof te Boedapest herriep heden de secretaris van prins Windisch- Graetz de door hern bij het eerste proces afge- treuren of zou ze hem niet eerder, wegens het hemeltergend onrecht, der deugdzame vrouw aangedaan, den grijzen baard uitrukken. Ge lukkigerwijze kwam ze tot geen besluit, ze bleef bedaard en deed noch 't een noch 't andere. De oude driftkop begon opnieuw. Om aan den pijnlijken toestand, waarin hij tegenover zijne nicht stond een einde te maken, gaf hij eene andere wending aan het gesprek. Nu weet je alles omtrent die ongelukkige toestanden, zei hij nu is 't aan jou om mij te zeggen, wat Herbert schreef. Zeg mij eens Cap, wat je heden morgen van mij verlangdet, toen zoo plotseling wegging. Wel oom ik wilde hm nu was de beurt van haperen aan Capitola. Voor den dag ermee, vertrouwen om vertrouwen. Gap riep de majoor. Biecht op wat is het Het is datHerbert uw voorbeeld volgen en trouwen wil, luidde Capitola's ant woord. Ik dacht het bromde Warfield. Hm op zijn leeftijd reeds trouwen Een jonge snuiter van nog geen vijf en twintig jaar. En gij, oom hervatte 't ondeugend kind Nog trouwen als een kind van Hoe oud waart ge toen Slang, wil je zwijgen donderde de ma joor die onwillekeurig lachen moest. Hier met zijn brief 2514 8 legde verklaringen, waardoor hij den minister president graaf Bethlen, graaf Teleki, den veld- bisschop Zadravecz en den directeur-generaal der postspaarbank ernstig beschuldigd en be weerd had, dat de biljettenvervalsching een door den staat georganiseerde beweging was. Zijn advocaat had hem opgestookt beweerde hij. ENGELAND. De mijnwerkers gezwicht. Op de conferentie van mijnwerkers-gedele geerden, welke gistermiddag te Londen plaats had, werd besloten, dat de uitvoerende commissie dc onderhandelingen zou openen met de mijn eigenaars en de regeering, ten einde eene regeling van het mijngeschil te verkrijgen op nationalen grondslag. Uit Newcastle wordt een eerste zwakte der mijnarbeiders in Northumberland gemeld. Een honderdtal mijnwerkers zijn in de Walbottle- mijn aan het werk gegaan zonder eenige voor waarde zij werken 8 uur en tegen het loon van vóór de staking. Men rekent op een productie van 150 ton per dag. GRIEKENLAND. Strenge maatregelen. Teneinde aan de aanvallen der oppositie tegen het huidig régime een einde te maken, liet de regeering den leider der liberale partij Kafan- daris arresteeren en hem naar een eiland in de Aegeische zee overbrengen. De burgemeester van den Piraeus, Panajotopoelos, is eveneens gearresteerd, evenals een aantal officieren in den Piraeus en op Chalkis. De pogingen om een opstand onder het leger te verwekken zijn misluktde troepen hebben overal een onberispelijke discipline, bewaard. CHINA. Russische bemiddelings pogingen. Naar verluidt heeft de sovjetregeering het voornemen, tusschen de Chineesche generaals Feng-Joe-sjiang en Tsjang-Tso-lin een bemidde lingsactie op touw te zette ten einde de positie van generaal Feng te bevestigen. Tsjang-Tso-lin zou zich onder zekere voorwaarden tot onder handelen bereid verklaard hebben. Het Japan- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft hieromtient verklaard, dat het tegen dergelijke Russische bemiddelingspogingen geen bezwaar heeft. Successen der geallieerden. Door het hoofdkwartier van generaal Tsjang- Tso-lin wordt medegedeeld, dat de geallieerde troepen gistermorgen Hwailai hebben ingeno men. De bezetting van Nankau wordt bevestigd. De geallieerden trekken op alle fronten voor waarts, terwijl het Kwomintsjuun zich terug trekt in de richting van Kalgan. ALLERLEI. Uit SofiaKoning Boris, die eenigen tijd in het buitenland heeft vertoefd, is hier heden teruggekeerd. Wel, ging hij voort, na hem gelezen te hebben, indien ik mijne toestemming niet gaf, zou je toch niet gehoorzamen. Voor mijn part, kun je doen, wat je wilt. Ik dank u vriendelijk, beste oom, hernam Capitola spottend. Luister Cap, ging de majoor voort. Her- bert schrijft, dat ze een of twee dagen na het verzenden van dezen brief zullen vertrek ken uit New-Orleans. We kunnen dus eken dag de reizigers verwachten. Hen te ontvangen is uwe zaak, Cap want ik ga morgen per eer sten trein naar Willow-Heigths, onv mij voor mijne arme vrouw te voet te werpen en haar vergiffenis te vragen. Nu had Capitola geen lust meer haar ouden oom den baard uit te rukken, doch ze wierp zich in zijne armen. God zegene u, oom, lieve oom, beste oom riep ze getroffen. Dit besluit is uw hart waar dig. Moget gij gelukkig en tevreden zijn tot 't einde uws levens. 1 Diep geroerd door dit bewijs van sympathie zijner „kleine ekster", zooals hij Capitola noem de, drukte de grijsaard het jonge meisje aan zijne borst. Capitola, mijn lief kind, sprak hij, ware uwe keuze niet op Herbert gevallen dan gaf ik je mijn zoon Traverse en kreegt gij samen alles, wat in op de wereld bezit. Maar om 't even, je hebt je eigen erfdeel. Heb je nooit aan je ouders De officieele resultaten van de gemeente raadsverkiezingen op het oude gebied van Ser vië en Montenegro toonen aan, dat de radicalen in 1415 gemeenten de meerderheid hebben behaald, de oppositie in 539 gemeenten, waar van 438 voor de democraten. De ontbrekende uitslagen zullen deze huidige verhouding niet noemenswaard wijzigen. Uit Berlijn De Pruisische regeering heeft besloten, om ter bestrijding der werkloosheid een crediet van 60.000.000 mark op te nemen. Dit credietzal worden aangewend voor het nemen van hypotheken ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen. Binnenland. Inzending van genieenterekeningen bij Ged. Staten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bepaald dat de gemeenterekeningen over 1925 met de daarbij behoorende bescheiden, uiterlijk op den 30sten September 1926 aan hen moeten zijn in gezonden. De Rijksmiddelen. De 'Rijksmiddelen hebben, wat de gewone bronnen betreft, in Juli 39.4 millioen opgele verd, zijnde 2 millioen meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari bedroeg de stijging bijna 22 millioen, waarvan ruim de helft door vermeerde ring van de invoerrechten. Dc niet-aangegevcn mijnongevallen. Op de vragen van den heer Hermans betref fende het instellen van een onderzoek in zake het niet aangeven van ongevallen in het Limburgsche mijnbedrijf en de werking van het mijnartsen- instituut en betreffende publicatie van het rap port van dit onderzoek, heeft minister Van der Vegte geantwoord, «dat de Rijksverzekerings bank een onderzoek, als hier bedoeld, heeft in gesteld. Met den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, bij wien deze aangelegenheid be hoort, zal worden overlegd omtrent openbaar making of overlegging van den uitslag van dit onderzoek. Wil brood uit Nederland naar Belgic. De commissie voor de consenten heeft zich gisteren, naar onze correspondent te Brussel meldt, met de kwestie van den invoer van wit brood uit Nederland bezig gehouden. Besloten werd, aan den betrokken minister voor te stellen, bij koninklijk besluit dezen invoer te verbieden. Vaals in nood. In de gisteravond gehouden gemeenteraads zitting kwam ter sprake de berooide toestand van de gemeentelijke financiën. Uitvoerig werd besproken de te dier zake te nemen maatregelen Door de meeste leden werd het aanbod van rijk en provincie om garant te zullen blijven door een 4f geldleening ad 130.000 tegen den koers van 97 pGt. als geheel onvoldoende beschouwd. Kennis werd genomen van het besluit van het burgerlijk armbestuur collectief af te treden wegens de finaneieele moeilijkheden, daar er geen geld beschikbaar was. Door het armbestuur werd er over geklaagd, dat de rekeningen der hospitalen niet betaald konden worden en evenmin de huren. In den laatsten tijd moesten alle uitkeeringen, die tóch reeds buitengewoon laag waren, worden stopgezet, omdat de kas leeg was. Wanneer Den Haag hulp verleent, zullen de betrokkenen op hun verzoek om ontslag terugkomen. gedacht, Cap 1 Zeker, zeer dikwijls. Ik meende, dat ik uwe dochter was en dat mijne moeder gestor ven was, hernam Capitola onbevangen. Je vader, mijn kind, was een braver man dan ik, en je moeder, Cap, is even zoo goed en deugdzaam als Martha Rocke. Van heden af, kleine avonturierster kleine feeks ondeugende heks en hoe ik je nog al meer noemde Toegeloopen bedelaarster, vulde Capi tola aan, straatmeisje ratelslang, en zoo voort Wil je zwijgen, ekster 1 riep de majoor, van heden af ben je de eenige erfgename van het „verborgen huis en de uitgestrekte eigen dommen, die er bij behooren. Wat zeg je daar van, mijne kleine Capitola Het jonge meisje sprong van haar stoel op en gaf een luiden gil- Oom riep ze met beklemde stem, wat zegt u daar Is dat ernst, of houdt ge mij voor den gek Rijkdom en eer zijn voor mij onver schillige zaken, maar goede God zeidet gij mij niet dat ik ouders heb, die rijk en mach tig zijn en toch hun kind verbetten, een meisje, dat ze meedoogenloos aan nood, ellende en ge varen prijs gaven van een leven, dat ik nog zou leiden, haddet ge mij niet gevonden en gered. [Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1