l)e aanmaak van gasmaskers. Naar „het Volk" meldt zal het Eerste Kamer lid P. Danz zich met de volgende vragen tot den minister van Oorlog wenden 1. Is het den Minister bekend, dat aan de Rubberfabriek „Hevea" te Oosterbeek gas maskers worden gefabriceerd voor het Depar tement van Oorlog en dat de arbeiders, die daaraan werken, verplicht worden 70 uur per week te werken 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid mede te deelen wat de reden is dat deze fabricage van gasmaskers met zoo groote haast moet geschieden 3. Is de Minister bereid maatregelen te treffen, dat aan deze regeeringsopdracht niet langer dan den normalen werktijd wordt gewerkt? Het autobusbedrijf der Ned. Spoorwegen ei\ de Firma van Gend en Loos. Naar het ,,Hbl." verneemt, loopt het contract, dat de firma van Gend en Loos met de Neder- landsehe Spoorwegen gesloten heeft, op 30 Juni 1023 af» Daar het nieuwe autobusbedrijf der Ned. Spoorwegen o.m. beoogt besteldiensten, zoowel in de steden als op het plattelan 1 te orgahiseeren, is de mogelijkheid niet uitge sloten dat met de firma v. G. en L. een regeling wordt getroffen, waarbij door gedeeltelijke over neming van personeel en materieel de goede gang van zaken in het op te richten bedrijf ver zekerd zal worden. Om schaamrood te wol-den. We lezen in de „Rott." We hebben ons te schamen over wat in de laatste weken in Indië aan 't licht is gekomen Daar zijn koelies, die zich niet verweren kun nen, op de meest gruwelijke wijze geranseld en tot bloedens toe gepijnigd en gemarteld. Blanke menschen, die immers zooveel hooger staan in ontwikkeling en beschaving, die Christe nen genoemd worden, gaan als beesten te keer tegen bruine arbeiders en laten er in dolle woede op los slaan. Wanneer hier te lande iemand zijn hond of paard op deze wijze mishandelt, dan loopt, ge lukkig en terecht, het publiek te hoop en daagt de politie den onverlaat voor den rechter. Maar in Indië doet de eene mensch zulks den medemensch, ook naar Gods beeld geschapen, aku. Onze regeering heeft zich te schamen, dat zij dergelijke bestialiteiten nog niet kan verhinde ren. De arbeidsinspectie heeft zich te schamen, dat haar toezicht blijkbaar nog onvoldoende is. De politie heeft zich te schamen, dat zij de beestmenschen niet eerder in 't cachot sleept. Wij allen moeten schaamrood worden, dat deze beulen onze medemensehen zijn, die aldus den naam en de reputatie van Christendom en beschaving door het slijk sleuren. En dan hebben sommigen nog den moed om in de Statera-Generaal de afschaffing der „poe nale sanctie" te bestrijden. Het is wel zeer droevig. Men kan onzenthalve de omstandigheden ten volle in rekening brengen. Men kan allerlei verzachtende omstandigheden pleiten. Wij kennen den inlander niet als arbeider en koelie. Verschil van behandeling tusschen daar en hier zal wel noodzakelijk zijn de verhouding tusschen baas en knecht kan ongetwijfeld in de tropen niet zijn als bij ons maar niets, niets ter wereld wettigt of vergoelijkt ook maar, dat blanke halfduivels hun ongetemde woede koelen op machtelooze medemenschen. De rechter in Indië versta zijn plichthier klinke een verontwaardigd protest op. De Javaan is een mensch, lezer, zei Multatuli terecht. De Javaan is uw medemensch, de bruine is uw broederleert Gods Woord ons en dat zegt veel meer. StatU- en Gewestelijk Nieuws. HET EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM. e r v o 1 g van de pj c c h,t igheden /^"gisteren. Lof éii' ziekenzegening, Nadat om ca. 1 uur de plechtigheden der Handoplegging "waren beëindigd, kwam het ijverige korps der verpleegsters weer in het gelid om de zieken in hun dagelijksche behoeften te voorzien; hier eh daar de ligging wat te ver gemakkelijken én de noodige medicijnen en versterkende middelen toe te dienen. Om 2 uur ving een plechtig lof aan, dat werd gecelebreerd door pastoor Maas uit Vlaardingen, waarbij hij werd geassisteerd door pater Jansen van Mill-Hill en den eerw. heer Trouwborst. Tijdens het lof hield pastoor Maas een predi katie, waarvoor hij tot tekst had gekozen „Komt allen tot. Mij, die belast en beladen zijt"'. Christus, zoo zegt spr., voegt hieraan toe eh Ik zal u verkwikken. Met enaele voorheelden uit liet leven van den Goddelijken Zaligmaker sterkt de eerw. predikant het vertrouwen der zieken, omdat alleen door een groot vertrouwen op God, het Jijden een gunst is, draaglijk wordt en genezing mogelijk is. Tot voorbeeld aan hen, die lijden, stelt spr. onze heilige stadgenoote Liduina, een lijderes bij de gratie Gods, die dóór haar lijden zooveel heeft bijgedragen tol den luister van God-en tot hèil van vele andere zieken. Hierna vond de processie plaats die werd voorafgegaan niet het kruis en door knapen van de reeds .genoemde zangkoren, allen in toga en wit koorhemdmrervolgens een a3ntal geestelijken waarna het Sacrament, gedragen door pas toor Maas, volgde. De aanwezige verpleegsters, ieder met een kaars, sloten de processie. Als de stoet na dezen plechtigen ommegang wederom het priesterkoor had bereikt, werd een aanvang gemaakt met de Zegening der Zieken. Luid klonk de stem van den leider van het triduum, kapelaan Paulussen, bij de aanroepin gen, die door alle aanwezigen werden herhaald. Een ontroering ging door het kerkgebouw bij de beden Heer, maak dat ik zien moge 1 Heer, maak dat ik gaan moge Heer, indien Gij will, kunt Gij mij genezen Terwijl ging het H. Sa crament door de rijen der zieken, gevolgd dooi de aanwezige geestelijken en werd iedere zieke afzonderlijk met het Allerheiligste den Ze gen gegeven. Hoe innig en devoot geschied de dit alles En hoe baden, hoe riepen zij Jezus, Zoon van David, ontferm U mijner Heer wees mij arme zondaar genadig Nadat alle zieken waren gezegend, zongen de aanwezigen het Tantum Ergo, waarop pastoor Maas aan alle gelopA'igen den Zegen.gaf.,-rot sjot, van dezen eersten dag werd Maria, de Moeder van Smarten en de Hulp der zieken, ingeroepen door het zingen van Wees gegroet o Sterre. Hierna werden de zieken, die uiterst voldaan waren over het verloop van den dag, op dezelfde wijze als des morgens per auto en ziekenauto naar huis vervoerd; 15 van hen konden per voet naar huis. Tweed,? dag. Dezen dag hadden nagenoeg dezelfde plechtig heden plaats als gisteren. Na de zegening der zieken hedenmorgen had de zegening der genees middelen plaats, die naar de kerk waren mede gebracht. Inplaats van een plechtige H. Mis werd heden morgen een StilleH.Mis opgedragen door pastoor Jansen van de Singelkerk, die na het Evangelie een kort woord van opwekking sprak tot de aanwezige zieken en hen aanspoorde onver moeid het oog gericht te houden op den heiligen levenswandel van St. Liduina, die met zooveel vreugde en dankbaarheid haar lijden wist te dragen. Het LI. Misoffer werd opgedragen tot intentie van de afwezige zieken, die niet in de gelegenheid zijn aan hét triduum deel te nemen. Tijdens het uitreiken der communie zong het jongenskoor op verdienstelijke wijze het Os esca viatorum. Om 12 nur hadden dezelfde plechtigheden plaats met een wijziging in de gezangen. De zieken toonen een groote dankbaarheid voor de zorgen en moeiten, die allen zich voor hen getroosten. Bij het aantal van gister hebben zich nog 2 zieken gevoegd, zoodat er thans 87 deel nemers zijn. Het plechtig lof om 2 uur werd gecelebreerd door pastoor LI. Iieijlveldt van Kethel met assis- Len'ie van rector van Pinxteren en kap. F. F. v, Buuren van Kethel. Pastoor Heijtveldt hield een gloedvolle toe spraak tot de voor hein liggende zieken, die hij aanspoorde tot een groote godsvrucht tot de Moeder-Maagd. Tot tekst had hij gekozen Behoudenis der kranken bid voor ons. Temidden van de droeve klanken, van ellende, lijden en droefheid klinkt de naam van Maria, als een toevlucht, als een steun voor de kranken. Spr. herinnert aan de godsvrucht en devotie in de genade-oorden van Maria en de bewijzen die talloos zijn van wonderbare genezingen, door haar voorspraak verkregen. LIaar voorspraak bij Jezus is onbegrensd, maar niet altijdverhoort zij onze gebeden om genezing van onze kwalen. Toch blijft zij immer de Behoudenis der kranken, omdat, indien zij niet onze tijdelijke belangen, dan toch zeker onze geestelijke belangen bepleit bij LIaar Goddelijken Zoon. De liefde en het vertrouwen" van Liduina op Maria was heel groot en door Maria is onze geliefde stadgenoote tot zulk een hoogte van heiligheid gekomen. Na deze toespraak had weer de processie plaats en vervolgens de Zegening der zieken met het Allerheiligste. Ook deze tweede dag is naar aller wensch verloopenmoge de oefeningen veel genade voor de zieken hebben afgeworpen 1 Nog binnengekomen giften. Uit dankbaarheid 2.50 N'. N2.50 N, N2.50 Ter eere van de H. Liduina uit dank baarheid voor een verkregen gunst met gebed voor genezing voor een zieke moe der La...,.v- 2.50 Tót zekere intentie ter eere van St. Liduina A. en S:!?.'.- 2.50 Voor de zieken ter eere van St. Liduina om door haar voorspraak in de werkzaam heden te worden gezegend10. Ter eere van St. Liduina voor de ge nezing van een kwaal, van N. N2.50 J. J. M. voor een bijzondere gunst2.50 Ver. tot bestrijding der tuberculose. Het, jaarverslag over 1 925. Aan de inleiding van dit vijftiende jaarverslag ontleenen wij het volgende De werkzaamheden der Vereen, blijven zich steeds uitbreiden van'hét Consultatiebureau wordt steeds meer gebruik gemaakt én het aantal onder toezicht staande gezinnen stijgt langzaam maar zeker. Dit is én een gevolg van het groot aantal gezinnen hier ter stede, waar de t.b.c. zich nestelde én ook van het toenemend vertrouwen in het Consultatie bureau en de erkentelijkheid voor wat bestuur en huisbezoekers voor dé patiënten doen. Dit is voor de Vereeniging een verblijdend verschijnsel. Doch met. dat al groeien de uit gaven maar de inkomsten niet. Rijks- en Prov.- subsidies groeien wel, doch niet in verhouding tot. de uitgaven en de Gem. subsidie groeit helaas niet. Ook het aantal Schiedammers dat tegen 1. per jaar lid der Vereen, kan worden, vast niet. De Emmabloem-collecte, die slechts eenmaal per jaar gehouden wordt, valt nooit mee. Spe ciaal wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze collecte slechts in de laatste week van April gehouden wordt en dat alle andere collectes „voor de tuberculozen", niet van de-ze vereeni ging uitgaan. Een woord van dank wordt gebracht aan de vereeniging „Verjaardag", die steeds klaar staat om financieel te steunen, met welken steun reeds veel patiënten aan verpleging in een sana torium of.op andere wijze geholpen werden. Met een opwekking aan alle Schiedammers om de Vereeniging te steunen in den strijd tegen de tuberculose, eindigt de inleiding. Verder ontleenen wij aan het verslag Het aantal zittingen van het Consultatiebu reau bedroeg 99, het aantal consulten 595 over 514 patiënten, n.l. 169 consulten over 169 nieuwe patiënten voor eerste onderzoek 32 m., 45 vr., 92 k. 426 consulten over 345 patiënten voor hcr- onderzoek.;, 2S^rn., 11-7 vr., 2.00 k. Behalve voor consulten werden 218 patiënten ontvangen voor Pirquet-reactie en verschillende besprekin gen. Op 31 Dec. 1925 waren 1887 personen inge schreven tegen 1718 op 1 Jan. 1925. Van de op 31 Dec. 1925 onder controle staande 798 personen (1 Jan. 629) werden in den loop van het jaar 84 pers. afgeschreven, zoodat 714 pers. onder controle bléven. 18 maal Werd op het Centr. Lab. te Utrecht sputum-onderzoek verricht. Bij 5 patiënten werden t.b.c.-bacillen gevonden, Pleactie van Pirquet was bij nieuw ingeschreven patiënten positief 101 m., negatief 49 m. en niet verricht 19 m. Van de kinderen, die een positieve reactie vertoonden, waren er in het eerste levensjaar 1, in het 12e 6 in het 34e 3 in het 56e 11 in het 7—-10e 21 en in het 11-14e 8. Op 13 Dcc. bleven 409 gezinnen onder toe zicht. Liet aantal gezinnen, dat bezocht werd, bedraagt 462, het aantal afgelegde huisbezoeken 3032 en het aantal bezoeken voor sociaal werk 396. Buitenshuis werden verpleegd in Sanatoria 7 m., 8 vr., 4 k. in Llospitiums 5 kinderen in Ziekenhuis 2 m., 14 vr., 5 k. in Lighallen 7 m., 10 vr. en 12 k. Naar Va'cantie-kolonies gingen 7 kinderen, terwijl 1 man en 11 kinderen elders verpleegd werden. In 18 gevallen werd voor verpleging in Sanatorium en Hospitium finan- cieele hulp door de Vereen, verleend. In 16 van deze gevallen verleende de Vereeniging „Ver jaardag" steun. Meerdere hulp werd ontvangen van Kerkgenootschappen, Particuliere Vereen, en Burg. Armbestuur. Liet aantal woningverbeteringen bedraagt 18, 4 maal werd huurt,oeslag verleend, terwijl 11 gezinnen bijdragen ontvingen voor de huur 12 voor de wasch en 4 voor hulp in de huis houding. De lighallen werden 27 April geopend en 14 Nov-, gesloten. Opgenomen werden7m., 10 vr., 12 k. Liet totaal aantal verpleegdagen was 3407, het aantal verzuimdagen 207. De gewichts toename was minder gunstig dan vorig jaar 8 patiënten kwamen aan van 1.5 tot 5.5 K.G. twee patiënten 7 K.G. Uit het Verslag van den penningm. blijkt, dat dé financieele toestand vrij wat is achteruit gegaan, wat hoofdzakelijk moet worden gezocht in den verpleeglijd, die in vele gevallen langer duurde, dan was begroot. LIartelijken dank wordt gebracht aan allen, die de Vereen, financieel steunden. Niettegenstaande de financieele ach teruitgang blijft de Vereen, moedig voortgaan, daar zij de overtuiging heeft, dat haar werk ge waardeerd wordt en gesteund. Het verslag eindigt met een opwekking om lid te worden voor een minimum-contributie van ƒ1.-— per jaar. Afscheid van kapelaan Leesberg. Morgenavond 8 uur zal, naar wij vernemen, kapelaan Leesberg in het patrouaatsgebouw aan de Hoofdstraat, atscheid nemen van zijn patro- naatsjongens, de. Jozefsgezellen en de resp. besturen. „Buitenleven". Wij verwijzen onze lezers naar de annonce, waarin mededeelingen worden gedaan nopens de tentoonstelling van „Buitenleven", die morgen in „Musis" geopend wórdt. Goedkoope trein. Belanghebbenden verwijzen wij naar de an nonce, waarin de Ned. Spoorwegen aankon digen, dat er Donderdag a.s. een goedkoope trein in de richting Goes—Vlissingen rijdt. Geveilde en verk. onr. goederen. Notaris IJ. B. E. B la i s s e. Veiling op 18 Augustus. Een gunstig gelegen winkel- en woonhuis te Kethel, aan de Dorpsstraat 6, groot 1 are. Ge veild voor 2400. Afslag 25 Aug. a.s. B ij Ko n. besluit van 13 Augusr tus zijn tijdelijk benoemd aan de Rijkshoogere- burgerschool alhier tot leerares mejuffrouw G.J- Fermin, te 'sGravenhage, en tot leeraar J. Smit, te Rotterdam. C. N., wonende Abbenbroeksche straat, heeft bij de politie gistermorgen aangifte gedaan, dat van zijn rijwiel, dat hij geplaatst had in een gang van het kantoor der klinknagel fabriek aan den Noordvestsingel, zijn rijwiel- belastingplaatje is ontvreemd. Gisteravond te 10 uur werd der politie kennis gegeven, dat men twee personen had aangehouden, die betrapt waren op het st.elen van hout. Liet bleek dat men in de Wilhelminahaven bezig was met. het lossen van een schip, geladen met hout en de gebr. LI. ia die haven waren aangetroffen, zittende in een roeiboot en in het bezit van twee stukken hout. Zij verklaarden, dat houl in de haven te hebben gevischt en zich niet aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. UIT ROTTERDAM. Koe in beslag genomen. Gisterochtend is op de veemarkt alhier één koe in beslag genomen. Bij onderzoek is gebleken, dat het dier met mond- en klauwzeer besmet was. Bliksem in een R. K. pastorie. Gistermorgen half zeven is de bliksem geslagen in den Schoorsteen van de pastorie van de LI. K. kerk aan den Crooswijkschen weg alhier. De schoorsteen is gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De hulpbrug over de Koningshaven. Het staat thans vast, dat voor 1 September de tram over de hulpbrug over de Koningshaven te Rotterdam zal gaan rijden. De gemeenterekening over 1925. Verschenen is de Rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente Rotterdam over 1925. Als per resto batig slot op deii gewonen dienst wordt een som vermeld van 3,489,672. Hiervan zal echter naar wij vermoeden nog een belangrijk bedrag afgaan aan alsnog op 1925 te hoeken uitgaven. Hoeveel, is niet uit deze rekening af te leiden. Het totaal der werkelijke inkomsten gewone dienst) is 82,710,643, dat der werkelijke uit gaven ƒ79,225,971. Bij o! krachtens netten of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan- kondigingen van bet Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar van 1926 voor Zuid-Holland zullen worden gehouden te Gorinchem, 26 Augustus, alleen voor type tuigpaard Dordrecht en Rotterdam, 21 September, alleen voor type trekpaard en Middelbands, 22 September, alleen voor type trekpaard. Inschrijvingsbiljetten aan te vragen bij den secretaris der Provinciale Regelingscommissie, den heer P. Oly, Laan van Meerdervoort 50 te 's Gravenhage. Gemengd Nieuws. Kinderverwaarloozing in Den Haag. In een perceel aan de Maystraat. te 's-Gravenhage heeft de politie een ergerlijk geval \an kinderverwaarloozing ontdekt, waar van drie kinderen van 7 en 2 jaar en één van acht maanden het slachtoffer waren. Vooral het jongste kindje verkeerde in een dergelijken staat van vervuiling, dat de Gem. Dienst op neming in een kindertehuis noodzakelijk achtte. De 27-jarige moeder leefde sinds eenigen tijd van haar man gescheiden en woonde sa men met een 19-jarig jongmensch, een schoen makersleerling, waarmede zij den geheelen dag van huis trok. LIaar kinderen liet zij dagen lang onverzorgd achter, tot groote ergernis van de buren, die van hun woningen uit de twee oudste kinderen in den tuin konden zien spelen. De stakkers kregen den geheelen dag eten noch drinken. Een buurmeisje, dat medelijden kreeg, klom over de schutting en vond in een kamer in een wieg het kleine kindje van acht maanden, dat zich vermaakte met het spelen met vlijm scherpe messen. Liet kind zat zoo onder het vuil bedekt, het beddegoed verkeerde in een dergelijken onreinen toestand, dat het meisje niet den moed had het stumpertje aan te raken. In overleg met de buren werd de politie gewaarschuwd en de kinderen daarop overge bracht naar het politieposthuis aan de Ko ningsstraat, de baby met wieg en al. Later, toen de moeder met haar beminde kwam opdagen, werden ook zij naar het poli bureau overgebracht. De vrouw werd na ver hoor weer vrijgelaten het jongmensch echter wegens minderjarigheid vastgehouden tot pa pa hem kwam afhalen. Zijn fiets kwijt en nog ƒ25. Aan de spoorbaan ZevenhovenNieuwveen, had iemand zijn fiets tegen een afsluitboom gezet. Toen hij zijn karretje weer wilde bstijgen, was het verdwenen. De man dacht aan dief stal en informeerde aan het station Zevenhoven. Hier liet men hem eenige brokstukken van een rijwiel zien, welke men op de locomotief van de juist passeerenden trein gevonden had. Of de overblijfselen soms van hem konden zijn, zoo vroeg men hem. De man beaamde dit. Hij kreeg ƒ25 boete op den koop toe, wegens het plaatsen van woorwerpen op de spoorbaan. Noodlottige twist. Een zoontje van den heer N. te Nieuwe Wetering kreeg bij een twist met enkele kinderen uit de huurt een steen in het linkeroog, dat zoodanig werd gewond, dat hij het waarschijnlijk zal moeten missen. Llij werd naar het academisch zieken huis te Leiden overgebracht. Misdaad? Eergistermorgen tusschen 8 en 9 uur werd aan de Oostzijde van het kanaal LIattem-Dieren gevonden in de nabijheid van de rottingfabriek der firma Van Dijk aan den kant van genoemd kanaal een fiets, waarvan i.M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2