DAGBLAD WQQD SGMEOAM EN OMSTtiEXEÊÊ* Kasteel Jet OnweersnesL" FEUILLETON. 49ste Jaargang. Donderdag 19 Augustus 1926. No. 14636 Bureau K O E MARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t i jn 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering JE 51)0 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een d^fa^JMEjOJbij^erlies^nn^ei^wqsving^ Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Een verbod. Naar uit New-York bericht wordt, hebben de Mexicaansche kerkelijke overheden den katho liekenverboden kerken te betreden in gemeen ten, waar communisten in de burgerlijke bestuurs commissie voor de kerken zitting hebben. De mislukte samenzwering tegen Galles. In Mexico werd een over het geheele land verspreide samenzwering ontdekt. Vele ver dachten zijn gearresteerd. Heden wordt uit Mexico-City gemeld dat men daar verwacht dat president Calles van de Vereenigde Staten de uitlevering zal vragen van den aldaar vertoe- venden vroegeren president Huerta, daar deze de hand zou hebben gehad in de in Californië ont dekte samenzwering. RUSLAND. Financieele m e i 1 ij k h e d e n. Stalin, Ryivof en Koejby hebben een oproep gericht tot alle economische organisaties van de Sovjet-Unie, waarin geklaagd wordt over de voortdurende geldverspilling en waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid de strengste zui nigheid in acht te nemen, daar dit de eenige mogelijkheid is, om door de huidige financieele moeilijkheden te komen. Volgens een vooraan staand economisch tijdschrift raken deze moei lijkheden alle takl^n van het bedrijfsleven, doch vooral de metaal-, steenkool- en chemische industrie, alsmede den hout- en lederhandel. Al deze bedrijven zijn ten achter met de uitbe taling der arbeidsloonen. ENGELAND. Het m ij n c o n f 1 i c t. De executieve der mijnwerkersfederatie heeft niet gedraald van haar gisteren verkregen be voegdheid, om onderhandelingen te openen, gebruik te maken. Zij heeft onmiddellijk, niet zooals verwacht werd de regeering, maar den eigenaars om een bespreking verzocht en he denmiddag zullen, zooals gemeld, voor het eerst weer de twee partijen elkander ontmoeten. Bij het kabinet, dat zich tot bemiddeleng ge reed houdt, heeft het voldoening gewekt, dat de mijnwerkers zich direct tot de eigenaars hebben gewend. De onderhandelingen kunnen daardoor slechts bespoedigd worden. Aange nomen wordt, dat de mijnwerkersleiders zelf' geen voorstellen zullen doen, maar zullen af wachten, welke voorwaarden de eigenaars zul len aanbieden. Daar in alle districten de nieuwe loonsvoorwaarden op achturenbasis door de eigenaars reeds zijn bekendgemaakt, zullen de mijnwerkers waarschijnlijk om alternatieve voor stellen bij een zevenurendag vragen, welke de eigenaars in Nottingshamshire en Derbyshire reeds gereed hebben. De publicatie van deze laatste voorstellen was slechts in verband met de Maandag j.l. gehouden gedelegeerdenconfe rentie uitgesteld. De eerste stap is dus gedaan. Dat de onder handelingen een vlot verloop zullen hebben, kan evenwel nauwelijks verwacht worden. FRANKRIJK. Bezuinigingsmaatregelen. Met betrekking tot de bijeenkomst welke de ministers heden zullen houden ter bespreking Van de maatregelen tegen de duurte verneemt de Petit Parisien", dat de regeering niet alleen 155) Beschuldig uwe brave ouders niet, mijn kind, hervatte de majoor. Ze verlieten je niet vrijwillig, maar waren evenals ik en mijne on gelukkige vróuw de slachtoffers van een boos aardig mensch, een levenden duivel, die het op ons aller ongeluk gemunt had. Hij stierf wel rouwmoedig, doch mijn toorn vervolgt hem tot in het graf, wanneer ik bedenk, hoeveel on heil hij stichtte. Doch ik wil u zijne onthullingen voorlezen, Cap. Hieruit zult ge het best uwe eigen geschiedenis leeren kennen. Capitola volgde met spanning het verhaal der vele misdaden die majoor Warfield haar uit de achtergelaten papieren van zijn doods vijand voorlas. Zoo werden haar eindelijk de donkere geheimen onthuld, die over haar jeug dig leven rustten. Wat de machtigste, vreug devolste indruk op haar maakte was de zalige gedachte, hare moeder nog te bezitten. En ze kende ze reeds, ze herinnerde zich nu het bleeke gelaat der witte gedaante, die in het „verbor gen huis" zich over haar gebogen en haar op het voorhoofd gekust had. Ook de opvallende gelijkenis van eene persoon met het portret, die ze meer in haar leven meende gezien te heb- voornemens is, toe te zien op de prijsregeling in het binnenland, doch ook den invoer van som mige artikelen te beperken en te verminderen, ten einde het evenwicht der handelsbalans te herstellen. Volgens een officieele schatting zou het bedrag, dat op de openbare diensten kan worden be zuinigd, 500 millioen bedragen. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. Verklaring van Kellogg. Kellogg verklaarde, dat de Ver. Staten deel nemen aan de conferentie te Genéve, uitsluitend om den last der bewapeningen te verminderen. De Amerikaansche gedelegeerde te Genéve, heeft reeds een aantal voorstellen ingediend om het probleem langs den weg eener internationale overeenkomst op te lossen. Hij voegde er bij, dat de bewapeningen te land door regionale overeen komsten geregeld zouden kunnen worden. De vlootkwestie zou geregeld kunnen worden door een accoord betreffende zekere klasse van sche pen. ALLERLEI. Uit Parijs De „New York Herald" verneemt thans weer uit Sofia, dat volgens een mededee- ling van den metropoliet Stephan van Sofia koning Boris in het huwelijk zal treden met piin- ses Giovanna van Italië. Binnen enkele dagen zou de officieelehuwelijksafkondiginggeschieden. Uit San Sebastiaan De Spaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat het inlijven van Tanger in de Spaansche zone van internationaal belang zou zijn en zou bijdragen tot de veiligheid in de straat van Girbaltar. De Spaansche regeering, aldus de minister, gelooft stellig, dat alleen deze inlijving in staat is een definitieve oplossing te geven aan het Tanger-probleem. Uit Genéve Het secretariaat van den Volkenbond heeft heden eenige wijzigingen bekend gemaakt in de agenda voor de a.s. bij eenkomst van den Volkenbond. De studiecommissie voor de samenstelling van den Raad zal op 30 Augustus bijeenkomen De zitting van den Raad begint in plaats van op 3 September reeds op 2 September. Uit Adelaide De Minister van Openbare W erken, Hill, is benoemd tot premier van Zuid- Australië als opvolger van Gunn, die aftrad. Draadloos wordt gemeld, dat, volgens een bericht uit Tokio aan de „New-York Times", de in Oost-Azië verblijf houdende wit-Russische ge neraal bemenof een expeditie uitrust tot ver overing van Siberië. Uit Damascus Sinds 5 dagen is in de omgeving van Damaskus de rust volkomen her steld. De onderwerping der opstandelingen duurt voort. Het gebied der Druzen is geheel in handen der branschen. De opstand is onderdrukt. Uit Boissy Lariviere Na een voorbereiden de vergadering en een banket, waarbij driedui zend personen aanzaten, is gisteravond het in ternationaal democratisch vredescongres offi cieel geopend in het openluchttheater van het kasteel Bierville, waarheen de congresleden zich in een door fakkels verlichten optocht begaven, met de vlag van den Volkenbond voorop. Dertig naties zijn op het congres vertegenwoordigd. Binnenland. R. K. Volkspartij. Gepubliceerd werden de antwoorden van Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, op de brie ben, zonder zich te kunnen herinneren wan neer, was haar nu geen raadsel meer. Zij zelf geleek op het portret, het was de gelijkenis tusschen moeder en dochter, die ook destijds den jongen Lenoir op 't ware spoor der identi teit van Capitola bracht. Dus zal ik zoo gelukkig zijn, mijne moeder weer te zien 1 riep ze verheugd uit. Zeidet gij niet, oom, dat zij met uwen zoon Traverse en Herbert op de terugreis naar hier zijn? Ja, mijn kind, hernam, de grijsaard. De wakkere jongens brengen haar hierheen, we kunnen eiken dag hunne aankomst verwachten. Zie eens, Cap, welk een wonderbare samenhang van gebeurtenissen Ik ik was zoo gelukkig de dochter van Eugéne Lenoir uit de gevaren van New-York te redden en nu is 't weer mijn zoon, waarvan zich de Voorzienigheid bediend om je moeder te redden. Is hier niet duidelijk Gods hand in 't spel, die ons leidde We willen nu te ruste gaan, beste Cap, want ik moet mor gen voor dag naar Tip-Top om vandaar den beste Staunton te halen. Op 't punt van naar zijne kamer te gaan, hoorde hij* met ijzeren klopper zoo hevig de groote slotpoort beuken, dat 't door 't slot dreunde. Onmiddellijk daarna ging de poort open Zouden het reeds onze verwachtte rei zigers zijn zei de majoor. Het zou mij zeer aangenaam zijn, indien ik hen welkom kon hee- ven van de R.K. Volkspartij inzake het zich politiek organiseeren van R. K. in die partij. De secretaris der R. K. Volkspartij, afdeeling Noord-Holland, verzoekt thans de „N. Haarl. Crt." ook de brieven aan Mgr. gericht, te willen opnemen. De eerste brief luidde als volgt Amsterdam, 5 Juli 1926. Monseigneur, De ondergeteekenden, vormende het bestuur van den Kieskring Noord-Holland van de Roomsch-Katholieke Volkspartij in Nederland, veroorlooven zich beleefdelijk de vrijheid zich te wenden tot U. D. H. met het volgende Zooals U zult hebben vernomen is in Decem ber 1922 te Amsterdam opgericht de R.K. Volks partij, van welke partij wij hieringesloten het Program insluiten. Nu is het ons eerbiedig verzoek van U te mo gen vernemen dit in opdracht van alle af- deelingen der R.K. Volkspartij in de provincie Noord-Holland of het toelaatbaar is te ach ten, dat Roomsch-Katholieken zich politiek organiseeren in de R.K. Volkspartij. Wij verklaren ons gaarne bereid desgevraagd ons verzoek nader persoonlijk bij U. D. IJ. te komen toelichten. Uw antwoord met belangstelling tegemoet ziende, Met gevoelens van ware hoogachting, Van U. D. H. de gehoorzame dienaren in Jezus Christus, Haarlem J. J. Buiting, voorz. Amsterdam J. J. Gemmel, secr. Alkmaar G. Schneiders, lid. Velsen Jac. Zuurbier, lid. Hilversum H. LI. Thoolen, lid. Hierop antwoordde de Bisschop, zooals men weet, dat de R. K. Volkspartij een scheuring veroorzaakt en dat mgr. niet kon begrijpen, hoe een goed Katholiek er zelfs maar aan denkt, om aan die scheuring mee te werken, gezien de heillooze gevolgen van zulk een splitsing in het buitenland. Daarop werd dan ten tweede male een brief gezonden van den volgenden inhoud Amsterdam, 26 Juli 1926. Monseigneur, Wij kwamen in het bezit van Uw schrijven van 8 Juli j.l. en veroorloven ons eerbiediglijk de vrijheid het volgende onder Uwe bijzondere aandacht te brengen. Inderdaad is het waar dat de R.K. Volks partij staat buiten de Katholieke Staatspartij, hetgeen echter zijn oorzaak vindt in de omstan digheid, dat haars inziens in de Katholieke Staatspartij de belangen der Roomsche demo cratie niet voldoende behartigd worden volgens de beginselen, neergelegd in de Encycliek Rerum Novarum. Inderdaad is het ook waar, dat de R.K. Volks partij een scheuring onder de Katholieken ver oorzaakt, maar dan toch slechts in politieken zin, omdat onze leden voor het altaar één zijn met al hun geloofsgenooten. De R.K. Volkspartij ziet in de politiek van de Katholieke Staatspartij een gevaar a. door de verwaarloozing der geestelijke belangen der Roomsch-Katholieken (Gezant schap bij den Paus, Missievrijheid, Processie verbod) b. door de reactionnaire politiek, welke de Katholieke Staatspartij voert ten gevolge van het samengaan met andersdenkenden, waardoor een groot verloop van R. K. arbeiders naar de sociaal-democratie plaats heeft met het nood wendig gevolg, een verloren gaan voor de R.K. Kerk. ten, voordat ik mijn vrouw afhaal. Oom en nicht luisterden nog toen Wool de deur opende, en met een van vreugde stralend gelaat uitriep: Mister HerbertSir mister Herbert Ha, mijn neefriep de majoor den bin- nentredenden man de hand reikend daar hij hem niet omarmen kon wijl Capitola reeds aan den hals van den knappep kapitein hing, mijn lieve Herbert, ik ben trotsch op je Wat ben ik blij je weer te zien Je hebt uwe ouden oom eer aangedaan, waarlijk de cadet van West-Point heeft zich dapper gedragen, wees daarom welkom .hartelijk welkom Wij verwachtten je met ongeduld ik heb je brief aan Cap gelezen, voegde hij er in een adem bij, je zult haar hebben, ja je zult met haar bruiloft vieren, wanneer je wilt. Ik haal mij ook morgen mijne vrouw, want je hebt woord gehouden en mij hare onschuld bewezen. Mor gen vroeg ga ik naar Willow-Iieights. Niet noodig, dat ge zoo ver gaat, lieve oom, hernam Herbert. Doch veroorloof mij eerst eene vraag aan Cap dan zal ik u zeggen, waar om gij niet naar Willow-Heigtlis behoeft te gaan Cap, onze goede oom heeft je alles gezegd, niet waar? Ja, alles, hernam 't jonge meisje, 't is dtfs niet noodig, dat je het herhaalt. Maar waar hebt ge mijn moeder gelaten Is ze niet bij je? Wij meenen door het bovenstaande duidelijk te hebben aangetoond, dat onze scheiding van de Katholieke Staatspartij in het 'belang der R.K. zaak in het algemeen niet alleen ge- wenscht, maar zelfs noodzakelijk is en meenen hierdoor als Katholieken op juiste wijze de R.K. zaaK te dienen. Het moge ons naar aanleiding van het voren staande veroorloofd zijn U. D. H. alsnog te ver zoeken ons een rechtstreeks antwoord te doen toekomen op de door ons in ons vorig schrijven bedoelde vraag „Is het al dan niet toelaatbaar te achten, dat Roomsch-Katholieken zich orga niseeren in de R.K. Volkspartij Wij verklaren ons ook thans nog gaarne bereid desgevraagd ons verzoek persoonlijk bij Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid te komen toe lichten. Uw antwoord met belangstelling tegemoet ziende. (Volgens dezelfde onderteekeningen). Bij deze brieven geeft de „N.H.C." o.m. het volgend commentaar „Begrijpen wij het bestuur van de R. K. Volks partij goed, dan was het te doen om met onzen Bisschop in debat te treden over de al of niet juistheid der tot nog toe door de R. K. Staats partij gevoerde politiek. Immers, eerst wanneer kan worden toegegeven, dat de bestaande R. K. politieke organisatie niet meer deugt, kan aan een betere gedacht worden. Hoeveel grieven nu de R. K. Volkspartij tegen de oude Staatspartij moge hebben en hoezeer zij van haar eigen voor treffelijkheid overtuigd moge zijn, wij kunnen toch moeilijk bij haar de overtuiging veronder stellen, dat onze Kerkelijke Overheid aan de R. K. Staatspartij openlijk een brevet van onbekwaamheid en van seniele aftakeling zou geven. Een dergelijke getuigenis zou zelfs niet van een politieken tegenstander te verwachten zijn. De R. K. Staatspartij heeft zich nog altijd als de sterkste in den lande weten te handhaven, telt onder haar kopstukken de bekwaamste politici en beste sociologen, heeft een glansrijke historie als geen andere politieke partij in ons land en onschatbare verdiensten voor de Kerk en den Staat. Bij nader inzien moet de R. K. Volkspartij toch wel tot het inzicht komen een heel zonderlingen eisch aan onzen Bisschop te hebben gesteld met de vraag, om de R. K. Staatspartij voor ons tegenwoordig Roomsch geslacht onbewoonbaar te verklaren. Niemand is zóó naief en zeker is dit van de leiders der R. K. Volkspartij niet tepver- onderstellenom te denken, dat men op politiek terrein meer bereikt met versnippering, dan door eenheid. Dat was dan ook het eenige, wat onze Bisschop aan de Roomsche politieke dissidenten antwoordde kijk naar het buitenland ziedaar wat de verdeeldheid onder de Katholieken heeft bewerkt en zeg dan nog eens, dat gij de verant woordelijkheid voor die verdeeldheid aandurft Tegenover die alles-overheerschende een heidsgedachte vallen alle grieven en griefjes over een meer of minder democratisch karakter der Katholieke Staatspartij, over „Calvinisti sche" politiek en dergelijke, volkomen weg. En wanneer de heeren der R. K. Volkspartij be weren, de verantwoordelijkheid niet te willen aanvaarden voor de duizenden zielen der Room sche arbeiders, welke door de politiek van de Staatspartij naar de S.D.A.P. worden gedreven, dan kan men hun antwoorden, dat noch de lieer Arts, noch de heer Felix Donders, Setteur, of hoe de leiders der Volkspartij ook mogen heeten, te dien opzichte ook maar eenige verantwoorde- Ja, en je zult haar dadelijk zien, her nam Herbert, en ik ben vooruitgesneld om het eerst nog eene andere persoon voor te stellen. Oom, zei hij tot dezen, we zijn over Staunton gereisd, en we hebben mistress Warfield en miss Day meegebracht. Traverse breng uwe moeder en uwe bruid binnen Gelijktijdig ging de deur open om den jon gen dokter en zijne moeder binnen te laten, die op den arm van haar zoon leunende lang zaam en aarzelend den majoor naderde, terwijl Clara aan de deur staan bleef. De oude drift kop meende, dat de grond onder zijn voeten wegzonk met wankelende schreden ging hij zijn vrouw tegemoet en zou zich zeker voor haar op de knieën geworpen hebben, indien Martha niet beide armen naar hem uitstrekte. Martha, Martha riep al stamelende de grijsaard, zult ge mij ooit kunnen vergeven Mistress Rocke of beter gezegd mistress Warfield zonk aan de borst van haar echtge noot, dien zij met tranon van liefde besproeide. Het is een oogenblik van plechtige stilte, waar op, zonder een enkel woord te spreken een duur zame verzoening plaats vond. Ook Traverse gevoelde geen wrok meer je gens dengene, die hij zoo diep geroerd in de armen zijner moeder liggen en weenen zag. Hij vatte de hand zijns vaders, die zich nu van Martha losmaakte om zijn zoon te omhelzen. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1