KWAlïAff Verves „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM BH OMSTREKEN FEUILLETON. Kasteel „Bet Onweersnest." VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed .DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 23 Augustus 1926. No. 14639 Gratis-Ongevallen verzekering f 500 bij levenslange gebeele invaliditeitf 200 bij verlies van een band. voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een daim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger' f 15 bij verlias van eiken anderen vingen De verzekering word* gew#»rbor$rd de N Poll, Aftrem Ver®, bank Schiedaie Buitenlandseh Nieuws. Binnenland NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau t KOEMARKT 4. Telefoon Inseïeominniaas! 68085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijks nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiieht 10 ets. Advirtiatilm 5 regels f 1.75, eik» regel daarboven 35 at, 3 aaeaS plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededaeliugen 75 e p*r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteerrm. Tarieven wordwa op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Een s c h rij v e n van het Zwitser sch Episcopaat. In naam van het Zwitsersche Episcopaat heeft Mgr. dr. Georgius Schmid von Grüneck, Bisschop van Chur, het volgend schrijven van deelneming en sympathie tot den Mexicaanschen Aartsbis schop Mgr. Mora y del Rio gericht Monseigneur, Geheel de beschaafde wereld is van ontzetting- vervuld over de brutale vervolging, waarvan de Kerk in Mexico het slachtoffer is en tegelijk bewondert zij dien heldenmoed, die doet terug denken aan de tijden der eerste Christenen. De berichten uit Uw ongelukkig land hebben ook de ons toevertrouwde kudde der Zwitser sche bergen met deelneming vervuld en wij als herders kunnen dan ook niet nalaten U onze levendige gevoelens van sympathie te betuigen en U te verzekeren, dat wij ons in den geest vereenigen met hen, die den strijd des Heeren strijden. Onze gebeden, alsmede die van onze geloo- vigen, zullen zich vereenigen met de gebeele wereld, met den wensch, dat de vrede en de heilige vrijheid, waarop de Kerk van Christus krachtens Hare Goddelijke zending toch recht heeft, weer spoedig in uw land mogen heerschen. Terwijl wij dus met zorgen en bewondering Uw strijd volgen, nemen wij daaraan dus met geheel ons hart deel als uwe broeders in Christus. Een beroep op het congres. Het Episcopaat deelt mee, dat een beroep zal worden gedaan op het congres om de grond wetsartikelen betreffende den godsdienst te wijzigen. Daar de geestelijkheid niet aan den politieken strijd mag deelnemen, zal deze wor den geleid door Katholieke leeken. Twee afgevaardigden doodelijk gewond. Een Reu ter-telegram uit Mexico-city maakt melding van een hevig straatgevecht, dat in een der voornaamste straten van de stad is ge leverd, als een gevolg van de hevige antithese tusschen de politieke partijen in het Congres. De tegenstanders, waaronder zich niet minder dan zeven Congres-afgevaardigden van de stad Mexico bevonden, hadden zich aan weerszijden van een straat opgesteld en beschoten elkaar met revolvers. Twee afgevaardigden werden doodelijk verwond, kolonel Garcia werd gedood, terwijl de gouverneur van den staat Tabasco, Garribo, door een schot in het gezicht werd gewond. REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Pangalos ontvlucht. Gistermorgen kwamen dc bewoners van Athe ne tot de ontdekking dat een nieuwe regeering was geinstalleerd. Generaal Kondilis heeft, met steun van ma rinetroepen en van garnizoenen uit de provincie, de regeering van generaal Pangalos zonder te genstand te ontmoeten, omvergeworpen. Door de voornaamste steden in de provincie wordt de nieuwe situatie met groot enthousias me begroet. Generaal Pangalos, die aan boord van de tor pedoboot „Pergamos" eenigen Lijd geleden voor een vacantiereis naar Spctzai was vertrokken, is aldaar gearresteerd. Ook enkele vooraanstaan de militairen zijn gearresteerd. Zij zullen voor een speciaal Hof van onderzoek verschijnen. Het manifest, van generaal Kondilis is per vliegmachine verspreid. Hierin wordt uiteen gezet, dat de staatsgreep is geschied, ten einde 158) Toen Gapitola in 't licht der lantaarn trad, die het sombere gewelf zwak verlichtte, ver ried Mac Donald door zijne uitdrukking van verbazing, dat hij het meisje herkende. O, welk een geluk, dat ik u voor mijn dood nog eenmaal kan zien, miss riep hij, zijne geketende handen zoo ver naar haar uit strekkende, als zijne boeien hem dit veroor loofden. O, miss, wat zijt gij goed, dat gij komt, voordat het voor mij eeuwige nacht wordtIk verlangde zeer naar uw bezoek, alleen om u nogmaals te verzekeren, dat ik mijne handen nooit met bloed bevlekte. Nam ik aan, u uit den weg te ruimen, zoo gebeurde dit alleen voor den schijn én in de hoop u te redden, gelooft gij mij O, zeg mij, zijt gij van de waarheid mijner woorden overtuigd Ik geef u mijn woord als man, als ik dat kan, helaas, niet zeggen als een man van eer, maar als een, die op den drempel der eeuwigheid staat. Wat ik u zeg is de zuivere waarheid -Ik geloof u Mac Donald, hernam Capi- tola met bevende stem. Tot mijn groote vreugde heb ik verno- cen gezonde reorganisatie tot stand te brengen van de gewapende macht en van de regeering. Voorts wordt Pangalos er van beschuldigd, de constitutioneele rechten te hebben geschon den en zijn beloften niet te hebben vervuld. Later wordt gemeld De „Pergamos" is bij een poging om Pangalos in veiligheid te bren gen, terwijl zij juist tot taak had, hem gevan kelijk naar Athene te voeren, beschoten door de „Kilkis" en de watervliegtuigen doch zonder succes. De „Kilkis" heeft ten slotte de achtervolging moeten opgeven, omdat haar snelheid niet groot genoeg was. De commandant van het overblijvende ge deelte der flottilje torpedobooten, die zich, zoo als reeds gemeld, tegen de nieuwe regeering had verklaard, heeft Zante verlaten en is naar het Zuiden gevaren, blijkbaar met de bedoeling om Pangalos te helpen bij zijn ontsnappings pogingen. Men verwacht, dat hedenavond nog een treffen zal plaats hebben. IIET VREDESCONGRES. Het pacificisme in Duitschland. Op het congres te Bierville veridaarde de Duitsche Rijksdagafgevaardigde Bergstrasser, met betrekking tot de resultaten, welke de paci fistische partij in Duitschland heeft bereikt, dat in Duitschland de groote meerderheid thans in waarheid vredelievend is. Men moet daarom wenschen, dat de kwestie der volledige ont ruiming van het Rijnland spoedig opgelost zal zijn, want dit zou den tegenstanders van het pacifisme een wapen uit de hand slaan, waarvan zij zich met voorliefde bedienen. ENGELAND. Afvallige districten. In de twee voornaamste Midland-districten, Derbyshire en Nottinghamshire, zijn opnieuw een groot aantal mijnwerkers aan den arbeid ge gaan en het verlangen om nu eindelijk een eind te maken aan den 16-wekenlangen stilstand, blijkt in sommige gevallen zoo groot, dat 'de mijnwerkers de nieuwe contracten teek enen zon der ze gelezen te hebben. In de overige districten schijnt de toestand onveranderd alleen verwacht men, dat in Schotland heden vele mijnwerkers zullen terugkeeren. Betrouwbare cijfers zijn niet be schikbaar, doch het aantal terugkeerende mijn werkers schijnt in totaal in Nottinghamshire niet ver heneden de 10.000 te zijn en in Deiby- shire iets meer dan 10.000. In Staffordshire en Warwickshire, waar al sedert langen tijd wordt gewerkt en wel in elk der districten door circa 6000 man, zijn de laat ste paar dagen nog wel enkele arbeiders terug gekeerd, doch hun aantal is niet groot. De mijn werkersbonden in deze districten blijven trouw aan de federatie. Hoewel er nu bij elkaar waarschijnlijk on geveer 30.000 man aan het werk zijn, is het op een totaal van 1 1/4 millioen op zich zelf nog van geen beteek enis en feitelijk alleen als aan wijzing van de stemming onder de mijnwerkers van belang. De districtsleiders vechten overal voor hand having van het verzet. Cook heeft zijn spreek- plannen gewijzigd om hedenmorgen in de direct door afvalligheid bedreigde plaatsen het woord te gaan voeren. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Ook Japan vredelievend. Naar verluidt stemt de Japansche regeering men, miss, ging de gevangene voort, dat gij in uwe rechten als erfgename van het „ver borgen huis" getreden zijt. Ook zei men mij, dat gij morgen zoudt trouwen. Welnu miss, de laatste wensch van mij, de wellicht zijn laatsten adem zal uitblazen op 't oogenblik dat gij voor het altaar staat, is, dat God uw huwelijk met Herbert Greyson moge zegenen. O, Donald, kunt ge geluk en zegen wen schen denk denk daar niet aan. Aan mijn ongeluk is niemand schuldig dan ik alleen. Wie dwong mij den weg der eerlijkheid te ber- laten Vroeg of laat moest men mij dit lot, treffen. Wat gij daartoe bijdroeg, miss, is minder uwe schuld dan de mijne. Het was een edele strijd tusschen or:s beiden, een strijd der liefde mijnerzijds, een strijd om eer van uwen kant. Gij hebt overwonnen, miss, nu behoef ik ten minste niet te verwijten, u 'met mij ongelukkig gemaakt te hebben. Zoodoende scheiden we dus als vrienden, miss en als bewijs daarvoor, miss, geef mij, stervende tot. afscheid uw hand. Capitola vervulde zijn wensch en terwij! zij den druk zijner hand even beantwoordde, fluisterde zij: Mac Donald, ik heb al het mogelijke ge daan om u te redden. Ik weet het edele miss. Moge het u wel gaan op aarde, zoolang gij leeft. Meer voedingswaarde dan SB EIEREN gedeeld, dat hij deze vragen gaarne mondeling zal beantwoorden. 2506 9 ten zeerste in met de rede, door de Amerikaansche staatssecretaris Kellogg te Plattsburg gehouden, over de ontwapeningskwestie. Men legt deze redevoering aldus uit, dat president Goolidge een nieuwe conferentie tot beperking der be wapening ter zee zal bijeenroepen, wanneer de besprekingen van den Volkenbond te Genéve geen resultaat zouden opleveren. In officieele kringen te Tokio heeft men nooit verwachting gekoesterd, dat de confereutie van Genéve in dit opzicht een succes zou opleveren, olschoou de regeering ernstig er naar heeft gestreefd, dat zij tot resultaten zou leiden, daar men in Japan niets liever wenscht, dan de hooge marine-uit gaven te verminderen. CHINA. Een succes der Canto n-t roepen? De regeering van Canton heeft onlangs ge tracht, den druk op het Kwomintsjuun te ver lichten door het zenden van een expeditie naar het Noorden, die tot taak had, de aandacht der geallieerden onder Woe-Pei-foe af te leiden. Naar gemeld wordt, zouden de troepen van den „rooden" generaal uit Canton, Tang-Seng- tsji bij Hankou den rechtervleugel der troepen van Woe-Pei-foe aan het Hoenanfront door broken hebben. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De leden der Prov. Staten zijn opgeroepen ter voortgezette zomerzitting op 8 September a.s. in de vergaderzaal der Tweede Kamer. Alsdan zal worden voortgezet de behandeling van de provinciale begrooting voor 1927, terwijl behalve de overige nog niet afgedane onder werpen ook nog aan de orde zal worden gesteld het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van de overeenkomst betreffende de terleen verstrekking van ten hoogste 2.000.000 voor den bouw van een gesticht voor R.K. vrouwelijke patiënten te Noordwijk en Noordwijkerhout. Staking bij de motorenfahriek „Bolnes." Daar geen antwoord is ingekomen bij den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond van de directie van de motorenfahriek „Bolnes" onder Krimpen a. d. Lek, in zake den eisch tot intrekking van het ontslag van twintig arbeiders, zoo staat thans vast, dat heden aan deze inrichting de arbeiders in staking zullen gaan. Het conflict omvat tach tig man. ALLERLEI. Uit Stokholm De gezondheidstoestand van Koningin Victoria van Zweden is zorgwekkend. Uit Parijs De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken wijst er op, dat, alle alar- meerende geruchten betreffende Tanger onge grond zijn en dat de orde geen oogenblik werd verstoord. Uit Athene Generaal Metaxas, leider der oppositie, is Zaterdag gearresteerd. Eenige arrestaties hebben verder plaats gehad voor aanslagen tegen het regime. Uit Berlijn De centrale bond van Pool- sche mijnwerkers heeft tegen September a.s. een loonsverhooging van 25 geëischt in ver band met den gunstigen toestand der industrie ten gevolge van de Britsche mijnwerkersstaking. De werkgevers hebben den eisch van de hand gewezen. Uit Berlijn Tot nu toe zijn er in Breslau ongeveer 10.000 katholieken aangekomen om aan den katholiekendag deel te nemen. Rijkskanselier Marx zal een rede over den politieken toestand houden. De vredessamenstelling der cavalerie. Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid dr. de Visser betreffende verzwakking van de vredessamenstelling der cavalerie met ruim 200 paarden, heeft de minister van oorlog aan den voorzitter van de Tweede Kamer mede- Dc textiel industrie. Een t ij d e 1 ij k invoerverbod gevraagd. Naar wij vernemen, hebben diverse organi saties van werkgevers en werknemers in de tex tielindustrie zich tot de Regeering gewend met het verzoek om in den geest van het Schoen wetje een tijdelijk invoerverbod in het leven te roepen voor verschillende producten der Fransche en Belgische texbielindustrie, speciaal wollenstoffen, linnen- halflinnen- en jutearti- kelen, tafel- en beddegoed, band en veters, tri cotageartikelen, wollen- en cocestapijten, -mat ten, loopers-, enz. Met het rekest is een uitvoerig rapport over den omvang der valuta-concurrentie aan de Regeering overgelegd, in welk rapport gegevens zijn verwerkt over dc stijging van den invoer van textiel fabrikaten uit Frankrijk en België in de jaren 19201926; over de verhouding van invoer tegenover binnenlandsche productie over de nadeelcn, die de industrie van de -valuta- concurrentie heeft ondervonden en thans onder vindt over de werkloosheid over de maat regelen, die genomen moeten worden enz. Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is een audiëntie gevraagd, om rekest en rapport nader mondeling toe "te lichten. De onregelmatigheden in St. Philipsland. Vrijdag zijn de burgemeester, de secretaris en de gemeenteveldwachter ontboden naar Middelburg, om te verschijnen voor den waar- nemenden commissaris der Koningin, mr. Die- leman. Na gehouden onderzoek en verhoor is den burgemeester aangezegd, zijn ontslag te nemen tegen 1 October. De gemeenteveld wachter is in eere hersteld. Over hel aandeel van den secretaris in de vervalschingsgescliie- denis zal in een openbare raadsvergadering worden beslist. Daarbij zullen ook de verschil lende onderdeden der rekening ter sprake ge bracht worden, daar deze besprekingen in de laatst gehouden raadsvergadering achterwege gebleven zijn. 4213 6 Ik wensch hetzelfde voor u, Donald, her nam Gapitola. Mac Donald keek haar verbaasd aan. Voor mij herhaalde hij met pijnlijken glimlach. Warempel miss, mijn aardsch geluk zal weldra ten einde loopen. Hieraan hadt, ge wel kunnen denken, eer gij dezen wensch uit- spraakt, die zoo spottend klinkt. Ook dan, Mac Donald, indien er mis schien nog een middel was om u te redden hernam Capitola zachtjes. De bandiet beefde van het hoofd tot de voeten. Miss, heb ik u wel verstaan fluisterde hij. Hoe zou 't nog mogelijk zijn mij aan den beul te ontrukken, die reeds zijne handen naar mij uitstrekt Ja, Donald. Ik heb werktuigen voor u bij mij, waarmee gij u van deze ketens bevrij den kunt, waarmee gij de ijzeren tralies van het raam kunt doorsnijden om le vluch ten. God, weet, of 't goed is, wat ik doe de menschen zullen mijne handelwijze zeker af keuren. Ik zou mijn geheele leven geen vroo- lijk oogenblik meer hebben, wanneer gij op mijn trouwdag sterven moest, daarom breng ik u deze werktuigen, waarmee gij zonder twijfel weet om te gaan. Hier zijn ze. Capitola haalde uit haar rijkleed twee Engel- sche vijlen, een breekijzer en een lang zijden touw, waaraan Mac Donald zich door een ven ster kon neerlaten. Mac Donald greep naar de voorwerpen, evenals een drenkeling zich aan de reddende hand vastklampt. Haastig verborg hij alles onder zijne kleeren. Is dat voldoende vroeg Capitola. Ja, ja, deze vijlen, dit touw zijn voor mij de vrijheid, het leven Maar iets hebt gij ver geten'voor het geval, dat mij een wachter in den weg loopthebt ge geen revolver mee gebracht Donald, zei ze, ik had dit gemakkelijk kunnen doen, doch ik wilde niet. Ik geef u de middelen om te ontvluchten -- indien 'L moge- lijp is en ge kunt het, zonder bloedvergieten Ik kan het voor mijn geweten verantwoorden, maar ik kon het niet, Donald, wanneer dit, een ander het leven zou kosten. Gij hebt gelijk miss, vergeef het mij Luister, Donaldging Capitola voort. Hier zijn duizend dollars in goud. Het is de prijs, die op uw hoofd gesteld was en dien ik gekregen heb, omdat men uwe gevangenne ming aan mij te danken heeft. Met deze som kunt gij een ander leven beginnen. Wordl vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1