Stad>- en Gewestelijk Nieuws. Gemenyd Nieuws. Het Eucharistisch Triduum voor zieken. 't Moge menigeen verwonderd hebben na afloop van het triduum niets te hebben gehoord van het St. Liduina-comité, 't meest verwonderd was zeker ondergeteekende, die geheel onder den indruk van het door eendracht bereikte, nog Donderdagavond een dankwoord schreef voor de ,,N. S. Courant." De zaak waar het hier over gaat is en was te mooi om hier het leelijke woord „schuld" te gebruiken maar zeker is dat ten deze het Liduina Comité geen verwijt zich te maken heeft. Na deze inleiding moge „Schiedam" alsnog van onze dankbaarheid hooren Ik schreef ongeveer dat het vele com missies na een of anderen goedgeslaagden opzet niet zoo gemakkelijk was om te bedanken, als in deze omstandigheden voor mij Immers de medewerking is zoo algemeen geweest, dat ik niemand kon vergeten wijl allen hebben mee gewerkt zeggen wij ook aan allen zonder onder scheid onzen oprechten dank. „Medewerking", zoo beweerde ik verder, zegt hier eigenlijk te weinig er is geweest toewijding, och laten wij het ouderwetsch noemen 't is een openbaring geweest van echte christelijke naas tenliefde. Ik heb niemand met name willen noe men, maar een uitzondering moet ik maken voor de R. K. Bouwvakarbeiders. Zij hadden hun ar beid aangeboden voor het inrichten der kerk; maar we konden daar geen gebruik van maken omdat we maar over één dag beschikten, den Maandag. En hoe ze zich op ons gewroken heb ben Wel Donderdagavond na volbrachte dag taak stond daar een heele ploeg stoere mannen klaar om nu we ze wel konden gebruiken de kerk weer zoo spoedig mogelijk in orde te maken Prachtig hoor! Moge de zegen Gods op St. Lidui- na's voorspraakonder ons dien geest van saam- hoorigheid, waarin we alles kunnen bereiken steeds meer bevorderen. Dat zou wel de heerlijk ste vrucht zijn voor de gezonden van het Euch. zieken triduum. L. Ph. J. PAULUSSEN, Voorz. St. Lid. Comité. Een nieuw patronaat. De oprichting van het nieuwe patronaat in de Singelparochie, waaraan reeds lang gewerkt werd is nu nabij. De inrichting van het patronaatsgebouw, in het perceel Emmastraat 3, is zoo goed als vol tooid en de concierge heeft er bereids zijn intrek genomen. Zondag a.s. is er gelegenheid voor de ouders om hun kinderen te laten inschrijven als lid, waarop vermoedelijk half September het patro naat officieel zal worden geopend. Tot directeur van dit nuttige en noodigc jeugd werk, is de weleerw. pater Nauta aangesteld. Broeder-overste Caniillus. Dezer dagen vertrekt uit ons midden een man, die gedurende een groot deel van zijn leven gaven en krachten in dienst heeft gesteld van onze stad Schiedam. Er zullen er in Schiedam maar weinig zijn, die broeder Camillus niet kennen hij is hier reeds 16 jaar woonachtig, in het broederhuis aan de Nieuwe Haven. Daarvan was hij 6 jaar overste, zoodat ook onder zijn bestuur, 2 jaar geleden, de geheele verbouwing is tot stand gekomen. Menig jongmensch uit Schiedam en omstreken heeft aan zijn leiding èn als leeraar èn als paedagoog veel te danken. Velen zullen zich nog wel herinneren hoe, toen broeder-Camillus nog leeraar was van de examen-ldasse voor de H.B.S., een beroep op hem werd beantwoord en na de toelatings examens nog nooit iemand is afgewezen. Daar hij lid is van de commissie tot toezicht op het L.O., alsmede lid van de commissie tot wering van het schoolverzuim, spreekt het van zelf, dat hij een zeer geziene persoonlijkheid is in de onderwijswereld. Wij t wijfelen er niet aan of de sporen van zijn langdurigen en omvangrijken arbeid zullen in Schiedam nog tot ver in de toekomst geteekend blijven. Reeds op Vrijdag a.s. is zijn vertrek naar Amsterdam bepaald velen zullen hem slechts noode zien vertrekken. De plaats van broeder-overste zal worden be zet door broeder Ludolfus, die zich reeds 2 jaar in het broederhuis aan de Nieuwe Haven be vindt en als leeraar aan M.U.L.O., alhier werk zaam is. „Buitenleven." Zaterdagavond, 't was weer erg druk geweest in Musis, is de tentoonstelling van „Buiten leven" gesloten. De expositie heeft zich, gelijk te verwachten was, in veel belangstelling mogen verheugen niet minder dan G00 betalende bezoekers zijn er genoteerd. Het bestuur is dan ook uitermate over het verloop van een en ander voldaan. Zuid-Holl. Bakkersbond. Woensdag a.s. wordt in Musis Sacrum, 's morgens 11 uur, de jaarvergadering geopend van den Zuid-Hollandschen Bakkersbond. Op de agenda, komt o.m. voor de verkiezing van een voorzitter en vier bestuursleden. Het programma voor de feestelijkheden luidt als volgt: 11 uur v.m. officieele ontvangst in Musis van de leden en hun dames 123 uur rit per extra tram naar paviljoen Plaswijk te Hilligersberg voor de'dames, welk uitstapje der dames door de ontvangende vereeniging tijdens de vergadering wordt, aangeboden 4 uur rond vaart door de Rotterdamsehe havens voor alle deelnemers aan-den Bondsdag 6 uur gezamenlijk diner in Musis. Tijdens het diner concert en daar na gezellig samenzijn. Een tragisch ongeval. Gistermorgen ten 10-j- uur hoorden wande laars in het Sterrebosch hulpgeroep, dat uit de richting der rivier kwam. Zij begaven zich daarheen en zagen op pl.m. 200 meter van den walkant een man in de rivier liggen spartelen. Daar het weder ruw en geen schip in zicht was, kon den man geen redding worden gebracht, waarop hij in de diepte verdween en verdronk. Even daarna passeerde de passagiersboot „Prin ses Juliana" de plaats van het ongeval. De ka pitein, op een en ander attent gemaakt, heeft zijn schip nog gedraaid en den omtrek afge zocht, echter zonder resultaat. Wie de ver dronkene is, is niet bekend. Wel was even te voren een zeeschip voorbijgevaren in de richting Hoek van Holland, zoodat het niet onmoge lijk is, dat de man daar ongemerkt overboord is gevallen. Verdronken. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 13-jarige Albertina Backelant, gewoond hebbende Hoofd straat 5/4, op een steiger achter het terrein der Maatschappij „Matex" aan den Maaskant aan het spelen zijnde, daarvan gevallen en in de rivier de Maas terecht gekomen. Een der opvarenden van een voor den wal liggend zee schip sprong haar onmiddellijk na en ofschoon de man meermalen dook, kon hij het meisje niet bereiken. Vermoedelijk is zij, onder het schip geraakt en verdronken. Onmiddellijk is met dreggen begonnen, dat langen tijd is voortgezet, doch zonder resultaat. Het stormweer op de Maas. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur geraakte op de rivier voor deze gemeente het Noorsche s.s. „Alderny", door den sterken vloed en den hevigen wind op drift, zoodat het bijna tegen den walkant aan het Hoofdplein terecht kwam. Door 3 sleepbooten is het schip weder op zijn plaats gebracht. Terwijl men met een en ander bezig was, bemerkte men, dat midden op de rivier een kano was omgeslagen en een man zich daaraan vastgeklampt had. Een der sleepbooten ging den man tehulp, nam hem met zijn schuitje aan boord en vertrok daarmee in de richting Rotterdam. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week is ter gemeentesecreta rie aangifte gedaan van 3 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van mazelen. Seliecpvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 497 schepen, waarvan 383 stoomschepen, 1 zeelichter, 7 bijleggers, 1 vreemde sleepboot. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 342, Schiedam 12, Vlaardingen 19, Maassluis 3, Hoek van Holland 10, Poortershaven 6 en boven dien voor Schiedam 2 8, Vlaardingen 10, Poortershaven 15, Vondelingeplaat 51 schepen om te bunkeren. In hetzelfde tijdperk van 1925 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 303 schepen, waar van 262 stoomschepen, 2 zeelichters, 2 vreemde sleepbooten en 37 stoomschepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 230, S c h i e d a m 5, Vlaardingen 22, Hoek van Holland 8, Pernis 1 en bovendien voor Sc hie dam 5, Vlaardingen 3, Pernis 2, Poortershavcn 3 en Vondelingenplaat 24 schepen om te bunke ren. De „eerste paal" in het Broersvehf. Hedenavond ten 8£ uur, zal de eerste paal voor de versiering van het Broersveld worden geplaatst. Bij deze gelegenheid zal het Harmonie-gezel schap Harpe Davids zijn medewerking verleenen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan heL Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sleutel, wit kindermutsje, rozenkrans in étui, rijwielbelastingplaatje, aardappelschop, ring met sleutels, parapluie, Kindermuts, ongevallenwet- kaart, ceintuur, sigarettenpijpje, zakje inh. 9| ct. Bij vindersrijwielbelastingplaatje, H. de Vogel, Wattstr. 19 idem, H. Vlek, Boterstr. 1 2 petroleumvaten, P. Maan, N. Maasstr. 20a zegelring, .1Korengevel, Raam 38 portemon- naie met inh., J. Vredebregt, Huijsmanstr. 14b rijwielbelastingplaatje, A. v. d. Touw, van Leeu- wenhoeckstr. 15 damestasch met in., G. Vemer, Westfrankelangsche str. 42; kinderjurk, J. van Eek, Pr. F. Hendrikstr. 15b portemonnaie inh. 15 ct., W. Ruts, Raam 8 regenjas, J. Bras, le Tuinsingel 11 gouden broche, P. Hoozemaus, Brugmanstr. 53b regenjas, M. Schreij, Mariastr. 25a speelgoed, A. v. d. Woude, Nieuwe Haven 71b; hondenketting, M. Plooij, Huijsmanstr. 42b damestasch met inh., R. Monnik, Schiet- baanstr. 9 te Kethel doublé horloge, J. van Harwegen den Breems, Lange Haven 104; damesportemonnaie inh. loterijbriefje, M. v. d. Brink, Boorneschestr. 19 zwart k.schoentje, H. v. d. Boor, L. Achterweg 32b rijwielbelas tingplaatje, .1. Goedendorp, Bakkershaven 27 kinderhalsketting, C. Brussaard, Nassaulaan 20 vernikkeld horloge, M. Krommenhoek, Hoogste. 72jachthond, H. van Dijke, Nieuwe Buurt 1 yale sleutel, J. Pinkster, den Bommelschestr. 52 sleutel, A. v. d. Heiden, Middelharnisschestr. 22 vulpenhouder, H. Lansbergen, Hoogstr. 78 portemonnaie met inh., G. de Bruin, Korte Ach terweg 12B sigarettenpijpje, A. Engering, Lloogstr. 180; doublé armband,. H. Aldag, Pr. F. Hendrikstr. 14b regenjas, J. Verwiel, Ged. Broersvest 34/7 wit hondje, H. Koster, Hoofdstr. 51 jongensregenjas, P. Krom, Kogen- vangerstr, 9b te Rotterdam zwart taschje, J. van Pelt, Lekstr. 88b rijwielbelastingplaatje, M. van Kampen, Gordonstr. 3c hoed, P. van Hagen, Brouwerstr. 15 leesboek, J. van Zellem, Hoogstr. 135 te Vlaardingenzakmesje, van Bergen Walraven, Warande 39b. Gisterenavond te 6 uur is een opvarende van een Engelsch schip, liggende in de Wilhelminahaven in beschonken toestand te water geraakt, llij werd door twee zijner collega's gered. Zaterdagavond deed een chauf- feur bij de politie aangifte, dat hij met zijn auto tegen een hek was gereden op den hoek Vlaardingerdijk en Westvest, omdat plotseling een autobus den hoek omreed en hij, om een aanrijding te voorkomen den draai te kort moest nemen. Het hekwerk werd hierbij ver nield, doch de schade zal worden vergoed. S.LL, wonende Hoogstraat, is Za terdagavond op den hoek Hagastraat en Nieu we Haven, terwijl hij daar op een rijwiel reed, aangereden door een motorrijder. Hij viel tegen de straat waarbij hij zich bezeerde en de ln- taarn van zijn rijwiel werd beschadigd. De mo torrijder reed dóór, zonder zich om den aange- redene te bekommeren. Het nummer van diens motorrijtuig is bekend. J.B. 13 jaar, uitdcHuysmanstraat is Zaterdagmiddag met zijn rijwiel in de Korte Daven gereden, omdat hij het stuur kwijt raakte. Hoor burgers is hij weer op het droge gebracht. UIT ROTTERDAM. De zaak Verschoor. Naar de verdediger van den heer Verschoor, den gewezen penningmeester van het comité van de Drentsche venen, die gearresteerd werd onder verdenking, gelden te hebben verduisterd, ons mededeelt, is de instructie in deze zaak geslo ten. Voor verschillende posten, die in de boe ken niet verantwoord waren, kan geen over tuigend bewijs worden geconstrueerd. De ge brekkige wetgeving, in zake verantwoording- van gelden, die voor liefdadige doeleinden be stemd zijn, maakt, dat V. slechts een verduiste ring van eenige honderden guldens zal kunnen worden ten laste gelegd. De oneerlijke boekhouder. Het onderzoek in de zaak tegen den 34-jarigen boekhouder W. B., die in het huis van bewaring ingesloten is, als verdacht van verduistering indiensLbetrekking van belangrijke bedragen ten nadeele van de handelmaatschappij hlolland- sche handel in triplex en gebogen meubelen en staniool Luterma aan de Boompjes alhier, heeft uitgewezen, dat B. een bedrag van ruim 24,000 verduisterd heeft. Tal van postkwitantiën zijn onbetaald teruggekomen. Gebleken is, dat de vorderingen al betaald waren, maar dat B. de gelden ten eigen bate aangewend heeft. Gelijk bekend is, heeft hij met het verduisterde geld een naamlooze vennootschap gesticht, die een goederenhandel tot doel had. \oorts is komen vast te staan, dat B. kwade posten veelal deed innen door een incasso-bureau. De door dit bu reau voor de N.V. Luterma ontvangen bedragen hield B. eveneens achter. De vrede geteekend. De straatoorlog in de Van der Takstraat con tra de Feyenoordstraat is Zaterdagavond negen uur beëindigd. Want, toen is de steen des aan stoots, d.i. het bord, dat de Feyenoordstraat afsloot, weggenomen en konden de voetgan gers naar verkiezing weer door de Van der Takstraat of Feyenoordstraat gaan. UIT DELFT. Geen nieuwe woningen. De Coöp. Bouwvereeniging „de Goede Wo ning" heeft aan het college van B. en W. mede gedeeld, dat zij geen gebruik meer wenscht te maken van het aan haar door den Raad toege kende voorschot ad f 225.000 voor den bouw van 72 woningen. Verduistering. Te Arnhem is een ge val van verduistering aan het licht gekomen, gepleegd door den secretaris-penningmeester van een zieken- en spaarkas. Indertijd was aan de Arnhemsche Protestantsche Volksbond ver bonden een afdeeling voor hulp bij ziekten en een spaarkas. Een aantal leden van deze vereeniging waren ontevreden over den gang van zaken en besloten toen zelfstandig op te richten een Pro- restantsche zieken- en spaarkas-vereeniging, die ten doel had, aan de aangeslotenen bij ziekte een wekelijksche uit.keering te doen en die boven dien de gelegenheid bood voor kinderen om te sparen, welk spaargeld gebruikt werd voor het maken van uitstapjes. Het beheer was opgedragen aan zekeren J.v. G. Dezer dagen nu is gebleken, dat deze zich sedert 1923 heeft schuldig gemaakt aan verduis tering. Toen een sedert kort aan de vereeniging verbonden voorzitter lid Werd der kas-commis- sie en in die kwaliteit een onderzoek instelde, bleek hem, dat v. G. een bedrag van ten minste 1300 had verduisterd. Tot dusver had hij de kans gezien om bij con troleering van de kas en de administratie een ander spaarbankboekje dan dat waarop de ver- eenigingsgelden waren gestort en dat op zijn naam stond, vluchtig te vertoonen en zoodoende den indruk te wekken, dat de benoodigde gelden aanwezig waren. Toen het bedrog aan het licht kwam heeft het bestuur hem in de gelegenheid gesteld binnen een bepaalden tijd de vermiste gelden aan te zuiveren toen dit niet geschiedde, heeft men politie en justitie in de zaak gemengd. Auto met witte brood aangesla- g e n. De Nederlander J. is in de Rodenbachstraat te Antwerpen aangehouden, wegens het ver- kooijen van wittebrood uit Nederland. Daar het verkoopen van wittebrood verboden is, werd de geheele voorraad, ongeveer duizend brooden aan geslagen. Het brood wordt' ver beurd verklaard ten voordeele van het Bureau van den Openbaren Onderstand. De bekeurde zal een hooge boete te hebben betalen. Chèque van 245.000 verdwene n. Naar wij vernemen werd Zaterdag op het kan toor van de Alg. Industrie Mij. te 's-Gravenha- ge, van een Weensche bank een aangeteekende brief ontvangen, welke een chèque van 245.000 moest bevatten. Bij opening bleek de brief met waardeloos papier gevuld. Men vermoedt dat de cheque tusschen Weenen en Amsterdam ontvreemd is. De politie heeft de zaak in onderzoek Motor over den kop geslagen. Zaterdag had nabij het Lustoord „Molenheide" een doodelijk motorongeluk plaats. De motor rijder J.v.G. uit Maarheze reed daar met den heer J.v.K. uit Leende, beiden aannemers, op de duozitting. Plotseling sprong een band, ten gevolge waarvan de motor over den kop sloeg. De bestuurder van G. bekwam nagenoeg geen letsel, doch de heer v.K. liep een ernstig schedelfractuur op. Na verbonden te zijn is v.K. per auto huiswaarts gevoerd, waar hij he denmorgen aan de gevolgen is overleden. Hij laat een vrouw met 4 kinderen achter. O n g e 1 uk t ij d e n s een veiling. Bij een houtverkoop aan het Zalkerveer door no taris Jhr. Bloys van Treslong te Kampen, heel'l een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de ver koop op enkele perceelen na was afgeloopen, stortte de houtstelling plotseling om, juist naar de zijde, waar de notaris en zijn klerk en een tiental anderen onder de houtmassa bedolven werden. Onmiddellijk werd met alle macht aan het opruimingswerk begonnen, zoodat bin nen een kwartier allen uit hun benarde positie bevrijd waren. De heer Bloys van Treslong bleek inwendige kneuzingen beloopen te hebben en was tevens aan een been verwond. Ook de klerk en enkele anderen klaagden over lichaamspijnen. Erger nog waren de boeren Ruitenberg en Van Gelder, beiden uit Zalk, er aan toe met ernstige hoofdwonden moesten zij in bewusteloozeu toestand worden weggevoerd. Vermoed wordt dat de stelling is omgevallen, tengevolge van het ontij ding wegrukken van planken. H o u t z a g e r ij uitgebrand. Za terdagnacht halfvier is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de houtzagerij der N.V. Mouw en Passenier aan den Korten Mui- derweg te Weesp. Het vuur vond in de aanwe zige voorraden hout gretig voedsel. De brand werd voor het eerst ontdekt door personeel van de gemeentegasfabriek, welke grenst aan het terrein der zagerij. Daar hier 'snachts niet kan getelefoneerd worden, liet men aan de gasfa briek onmiddellijk de stoomfluit werken, ten einde op die wijze de aandacht der politie te wekken. Deze waarschuwde daarop de brand meesters, die juist deze week dor het gemeen tebestuur geïnstalleerd waren, en dus hun vuur doop ontvingen. Inmiddels waren de vlammen aan gewakkerd tot een vuurzee de voorraden hout, welke zich in het fabrieksgebouw bevonden, knapperden, en knetterden, rJsof een vuurwerk werd afge- afgestoken. Eerst Zaterdagmorgen om acht uur kon gezegd worden, dat men den brand meester was, hoewel men nog ruim een uur water bleef geven. De groote zagerij is geheel uitgebrand de opgeslagen houtvoorraden buiten het gebouw heeft men kunnen sparen. De schade kan, ruw geschat, op 63.000 worden geraamd. Alles is op beurspolis verzekerd. Botsing tusschen auto en tram. Te Meppel had Vrijdag een botsing plaats tusschen de stoomtram der N.T.M., uit de richting Hijkersmilde de auto van den heer J. Stegeman uit Staphorst, den opvolger van het bekende Staphorster boertje. De auto reed met zulk een vaart zijwaarts tegen de locomotief, dat deze uit de rails werd geworpen en een halven slag draaide. Ook het voorste personen rijtuig ontspoorde. De heer Stegeman werd ernstig aan het hoofd gewond. De auto werd deerlijk gehavend en ook de tram bekwam schade. Teruggekomen en gea rresteerd. De gemeente-deurwaarder LI. uit Sittard, die spoorloos verdwenen was nadat hij een maand ge leden aan de Staatsmijn te Heerlen 1000 van inbeslag gelegde loonen in ontvangst had genomen is Vrijdagavond over de grens gekomen en door de gemeentepolitie gearresteerd. Omtrent de handelingen van den deurwaarder J.H.H., die, zooals gemeld, hier weer terugge keerd en gearresteerd is, vernemen wij nader, dat gebleken is, dat hoewel de boeken schijn baar klopten, een groot bedrag aan belasting gelden, welke niet geboekt waren, verduisterd is. Dit bedrag moet in de duizenden loopen. De deurwaarder, die naar Maastricht is over gebracht, heeft een bekentenis afgelegd. Een gelukkige verg i;s s i n g. Te Schoonhoven was het Vrijdagmiddag halfdrie op de Haven een buitengewone drukte. Het vierjarig kleinzoontje van den heer Venney, dat met zijn ouders daar logeerde, zou zijn ver dronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2