""feuilleton. Kasteel Jet Onweersnest Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag|'25 Augustus 1926 No. 14641 Bureau i KOEMARKT*. Teiefoou laïeiseommunaMl 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/ 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert sntilnt 1ft regelm f UB, sik# regel daarboven 35 nt, 3 meel plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden msdsdeelingsn 75 o psr regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteereo.. Tarieven wordsn op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van ©en hand, voet of oog f 260 bij dood f 100 bij verlies van <$m, duim: f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger-De verzekering wordt gewaarborgd door d# N .Molk Aigem. Vere bank Sehiedató de Statistiek mij bij schrijven d.d. 16 Augustus j.1No. 815, afdeeling I, heeft medegedeeld, dat Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouder van Schiedam hebben bij hun besluit van 23 Augustus 1926 vergunning verleend aan de N. V. MAAT SCHAPPIJ „OXYGENIUM" tot uitbreiding van de waterstof- en zuurstoffabriek in de panden Buitenhavenw» g 48-50, kadaster Sectie L. nos. 2220-2221, met een reserve-electromotor van 70 P.K., drijvende eren reserve-dynamo voor het opwekken van electrischen gelijk stroom voor het vervaardigen van waterstof. Schiedam, 25 Augustus 1926. Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Tegenspraak van het Vaticaau. Een particulier telegram uit Rome meldt aan de ,,Msb." Naar aanleiding van de berichten in sommige bladen verklaart het Pauselijk staatssecretari aat, dat den H. Stoel geen enkele mededeeling van het Mexicaansche Episcopaat omtrent het voeren van onderhandelingen met president Galles heeft bereikt en dat door den H. Stoel geen enkele nieuwe beschikking werd gegeven aan het Episcopaat, waarin dit aanleiding kon vinden z'n houding te wijzigen. Een botsing te Guadalajara. Elke hoop op een oplossing van het conflict tusschen kerk en staat in Mexico is vervlogen na de bekendmaking van het episcopaat, dat met algemeene stemmen is besloten de onder handelingen met de regeering niet voort te zetten. Het episcopaat schijnt tot dit besluit te zijn gekomen door de mededeeling in de ochtend bladen, dat prg^ident Galles verklaard zou hebben, dat de priesters, die naar de kerken terugkeeren, ondergeschikt zijn aan de staats wetten en door de overtuiging, dat bij voort zetten van de boycot de regeering zich zal gaan matigen. ,,E1 Universal" meldt, dat een groote menigte door de politie werd uiteengejaagd op het hoofd plein te Guadalajara, toen deze de politie wilde beletten een aantal meisjes te arresteeren, die geschriften van religieuzen aard verspreidden. Verscheidene arrestaties hebben plaats gehad de politie moest van de wapens gebruik maken, doch niemand werd gewond. Een federaal soldaat werd gedood en drie studenten en een verkeersagent gewond, toen eenige duizenden studenten een opstootje in het stadion van Mexico-city veroorzaakten bij het houden van athletiekwedstrijden. De te hulp gesnelde troepen schoten in de lucht, waarop eenige personen uit het publiek op de troepen begonnen te schieten. ENGELAND. C o o k's laatste looneisch. Bij de mijnen van Nottingshamshire hebben gister eenige ongeregeldheden plaats gehad. Groepen stakers, die van knuppels voorzien waren, hadden zich in de straten nabij de mijnen opgesteld en bedreigden de mijnwerkers, die het werk wilden hervatten, met gewelddadigheden. Er kwamen spoedig belangrijke politie-verster- kingen aan, waarna er schermutselingen tusschen politie en stakers ontstonden. De politie moest eenige charges uitvoeren, ten einde den werk willigen de mogelijkheid te geven aan den arbeid te gaan IjU weerwil van deze bedreigingen werken er verscheidene duizenden mijnwerkers in Not-, tinghamshire. In een rede in Zuid-Normanton heeft Cook heden verklaard Ik ben bereid der) vrede te teekenen op een minimum loonbasis van 10 shilling (ƒ6.per dag. BULGARIJE CONTRA JOEGOSLAVIË. Het Bulgaarse he antwoord. De Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken is naar Varna vertrokken om den koning den tekst van het antwoord aan de buurstaten ter goedkeuring voor te leggen. Oorspronkelijk zou de nota heden worden overhandigd, doch in verband met den toestand in Griekenland, is het waarschijnlijk, dat de verzending nog zal worden uitgesteld. 160) Je bent een ellendeling, een leelijke hond, riep Bill. Heb je vergeten met welk een gevaar voor zijn eigen leven ons Mac Donald uit de gevangenis verloste Ik wil je de hand niet kussen, zeidet ge, doch wanneer het er op aan komt mij in jou plaats te laten ophangen, kunt ge op mij re kenen 1 Zoo hebt ge toen gesproken, erbarmelijk schepsel, en nu gehandeld moet worden, wil je van niets hooren. Doch wij hebben jenietnoo- digook zonder jou kunnen wij ons plan vol voeren. Wie onzen kapitein lief heeft, die volgt mijn raad 1 Wie is met mij Nu meldt zich niemand - Niemand, herhaalde op dit ogenblik eene stem, die alle aanwezigen deed schrikken, dat Steven onder de tafel kroop en zij de anderen Verschrikt uit elkander deed stuiven. Het was Mac Donald, die plotseling tusschen hen stond, Mac. Donald, die allen achter slot en pendel waanden, Mac Donald, hun chef, dien zij meenden, dat hij morgen met den strop zou kennis maken. En gij hebt gelijk, ging de kapitein voort, nadat hij tusschen zijn kameraden stond. Het was wel mooi van jou, Bill, dat jij het uiterste 2514 8 DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. De buitenlandsche politiek. In tegenstelling met anders luidende berichten wordt uit Athene gemeld, dat de omverwerping van de regeering van Pangalos geen wijziging- in de buitenlandsche politiek tot gevolg zal hebben. Acht omwentelingen sinds 1909. Het Grieksche volk verstaat de kunst van revolutie maken. In 17 jaar hebben in Grieken land acht revoluties plaats gehad, die van Zon dag 1.1. meegerekend. De serie begint mét 1909 toen brak een revolutie uit, met het gevolg, dat de Grieksche prinsen zich uit het leger terugtrokken. Dan volgt 1916. De Saloniki-revolutie. Een voorloopige regeering wordt gevormd door Venizelisten in Macedonië. 1917. Koning Constantijn wordt gedwongen afstand van den troon te doen, ten gunste vau zijn zoon Alexander. Toen Alexander in Decem ber 1920 stierf, werd een volksstemming uitge schreven, die tot gevolg had, dat Constantijn weer den troon besteeg. 1922. Na de Grieksche nederlaag in Klein- Azië werd Constantijn, na een leger-revolutie, wederom gedwongen het land te verlaten. Hij werd opgevolgd door zijn zoon George. 1923. Militaire revolutie, onderdrukt door Pangalos. 1924. Koning George II wordt onttroond, nadat Venizelos bij de algemeene verkiezingen heeft gezegevierd. De republiek wordt uitge roepen. 1925. Pangalps neemt Het bewind in han den. 1926. Kondilis werpt het Pangalos-regime omver. Zooals men ziet, sinds 1922 zijn revo luties in Griekenland jaarlijks terugkeerendje gebeurtenissen. ALLERLEI. Draadloos wordt gemeld, dat volgens mede deeling van den consul-generaal van Nicaragua te Parijs zijn régeering den opstand heeft onder drukt. Uit Londen wordt echter gemeld, dat de revolutie vorderingen maakt en de opstande lingen wederom eenige plaatsen hebben bezet. De regeering van Costarica heeft verklaard, zich neutraal te zullen houden en alle opstan delingen, die 'over de grens mochten komen, uit te leveren. Uit Londen De Canton-troepen zijn voor- uitgerukt en bedreigen thans Jotsjan (Hoenan) van twee kanten. Zij hebben volgens de „Times" de steden Tsingkang en Toengtsjeng ingenomen. De spoorweg PekingKalgan is weer in ge bruik genomen. Uit Londen Volgens een telegram uit Tsjangsja is de plaatselijke bedrijfsleider van de Asiatic Petroleum Comp. door de Chineesche bandieten vrijgelaten. Uit Berlijn Naar de bladen vernemen zal de Duitsche Volkenbondsdelegatie eerst naar Genève vertrekken, wanneer de toestand aldaar zóó is opgeklaard, dat de opneming van Duitsch- land in den Volkenbond vaststaat. Uit Genéve De technische militaire sub commissie van de commissie tot voorbereiding der ontwapeningsconferentie heeft heden een begin gemaakt met de behandeling der kwestie van de beperking der bewapen ng. Volgens een bericht uit Teheran, heeftde sjah van Perzië alle automobielen in zijn land gerekwireerd, ten einde regeeringstroepen te vervoeren naar het gebied, waar een opstand is verwekt door een oom van den vroegeren sjah. Binnenland. Nederland en Siam. Op 24 Augustus heeft op het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het op 8 Juni 1925 te 's-Gravenhage tusschen Neder land en Siam gesloten verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart. Naar Aegina. Pangalos zal op Aegina gevangen worden ge zet. De menigte nam 'n zeer vijandige houding aan toen hij verscheen. Pangalos zag er bleek en onrustig uit. De orde werd met moeite her steld. De vijandschap is zeer scherp. Er is ner gens een blijk van sympathie met hem waar te nemen. voor mij wagen wildet, doch het zou u niets gebaat hebben en uw eigen ongeluk geweest zijn. Overigens ziet ge, dat uwerzij ds voor mij niets meer behoeft gedaan te worden, want se dert twee uren ben ik vrijvrij als een vogel in de lucht, dank zij eene persoon van wier list en koelheid ik veronderstelde, dat ze mij zou redden. De algemeene schrik en verbazing waren zoo overweldigend, dat de bandieten nog al tijd niet recht wisten of 't Mac Donald in vleesch en bloed was, die voor hen stond en of ze hem misschien gehangen hadden zooals bepaald was, zoodat hij nu als geest verscheen. Eerst toen Mac. Donald- den beker greep en uitriep „Leve mijne bevrijdster, leve miss Capitola Black dien tot den bodem ledigde, erkenden de roovers, dat het hun opperhoofd in persoon was, die naar 't scheen, gedurende zijne langdurige gevangenschap het drinken nog niet verleerd had. Uwe bevrijdster Miss Black dus weer dit jonge meisje riep Bill verrast. Dan is 't je zeker gelukt haar in handen te krijgen? Is ze misschien in de nabij lieid -Neen, zij is in betere handen, dan in de mijne, antwoordde Mac Donald. Doch luis tert, antwoordde Mac Donald, ik mag niet veel tijd verliezen, wil ik mij in veiligheid brengen. Zoodra ik vrij was, begaf ik mij naar ons hol aan de heksengrot. Toen ik u daar niet vond, liep ik hierheen en ik ben blij, dat ik n gevonden Het conflict bij „Bolnes." Naar het bestuur van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond mededeelt, is de staking van metaalbewerkers in de fabrieken van „Bolnes" onder Krimpen a./d. Lek heden zoo goed als algemeen. Gistermorgen had de stakersvergade ring plaats, waar Rotterdamsche bestuurders van den modernen bond het woord hebben ge voerd. Veel leven om niets. De zinnelooze a m b t e n a r ij Per speciale circulaire brengt de Commis saris de Koningin in de provincie Limburg het volgende ter kennis van de gemeentebesturen dier provincie meldt de ,,N. Venlosehe Crt." „ik heb de eer te uwer kennis te brengen, dat de Directeur van het Centraal Bureau voor heb, want ik wi! van u afscheid nemen en onze verbintenis oplossen, ten minste, ik wil uw opperhoofd niet meer zijn, daar ik besloten ben, een eerlijk leven te beginnen en voor im mer van hier te vertrekken. Ook wij waren voor de ontbinding on zer bende, antwoordden' Steven en eenige- ande ren. Zonder een aanvoerder als gij, kunnen we niets meer uitvoeren en daar wij je op eene andere wijze meenden te verliezen, stond het bij de meesten onzer het besluit vast, ons geluk el ders te zoeken. Mac Donald keurde dit goed, ging op zijne gewone plaats aan het hoofdeinde der tafel zitten en vertelde zijn kameraden op welke wijze hij door Capitola gered was. Na zijn verhaal geëindigd te hebben, haalde hij uit zijn zak een beurs met goud, wier in houd hij op de tafel ledigde en in twee helften verdeelde. Deze helft hier, zei hij tot zijn kameraden, is voor u. Verdeelt ze rechtvaardig, dan heeft iedereen een penning, die hem te pas komt, wanneer gij mijn voorbeeld wilt volgen en een eerlijk leven wilt beginnen. Ik zelf wil heengaan en verre van hier een nieuw vaderland zoeken, daarvoor heb ik de andere halft noodig van het geld. En nu mijne vrienden, een laatsten dronk op 't welzijn mijner redster en tevens „Vaart wel - Een donderend hoera der bandieten volg de op deze toespraak en weldra was Mac Do- hem uit eene nadere, met het gemeentebestuur van Venlo gevoerde briefwisseling over het bevolkingscijfer is gebleven, dat het aantal uit die gemeente vertrokken vrouwen over 1925 nog met 1 dient te worden vermeerderd en alzoo moet worden gebracht op 919. Dientengevolge moet het aantal vrouwen met 1 verminderen en het bevolkingscijfer van Venlo op 31 December 1925 opnieuw worden vastgesteld op 10.843 mannen, 11.336 vrouwen, totaal 22.179. In verband met het voorafgaande behoort het bevolkingscijfer dezer provincie op laatst gemeld tijdstip te worden bepaald op 252.844 mannen, 242.913 vrouwen, totaal 495.757. Roode opvoedkunde. Het „Dagblad v. N.-Brabant" schrijft Het roode dagblad „Het Volk" organiseert voor zijn lezers een pleizierreisje naar Parijs. Kost dat wat Honderdtwintig ldollandsche guldens. De proletariërs doen het écht-fijn. Ze reizen 2e klasse lunchen in den restauratie wagen maken auto- en boottochten en bezoe ken de meest bezienswaardige gebouwen der Metropool. Net als de gevloekte kapitalisten. Opvallend is het, hoe nauwkeurig de katho lieke kerken (Notre Dame, Madeleine, Sacré Coeur, St. Sulpice en andere) worden vermeden. Niks voor de roode broeders om eens eenig idee te krijgen van wat de katholieke kunstenaars hebben gewrocht. Neen, ze gaan liever 's Avonds naar de Mou lin Rouge, het brandpunt van 't mondaine nachtleven, 's Nachts naar de voornaamste ar-, tistencafé's en cabarets. En ook staat op het programma bezoek aan de Folies Bergères of het Casino de Paris, de twee meest geruchte revue-theaters van de wereldstad. Zoo voedt „Het Volk" zijn „gezeten" lezers op. Arrne proletariërs zullen het wel uit hun hoofd laten om maar eventjes 120 neer te tellen Ex-keizer Wilhelm. Nu minister Kan weer op de departement is, heeft het Vad. zich tot hem gewend om in lichtingen in zake de geruchten van een moge lijke verhuizing van den ex-keizer naar het buitenland, in verband met diens gezondheids toestand Zijn Excellentie verklaarde kortweg, dat er geen woord van aan was. Wat de gezondheid van den ex-keizer betreft, toen de minister vorige week te Doorn kwam, was de lichte aanval van griep,waaraan de keizer lijdende was, geweken de keizer was in den besten welstand en het onderhoud had in den tuin van het Huis te Doorn plaats. Ook van een gerucht, als zou de ex-kroonprins zijn vader komen bezoeken, was den minister niets bekend en toen hij de vorige week te Doorn was, was daarvan ter plaatse zelfs geen sprake. Invoerrecht vleescli. De minister van financiën brengt ter kennis i van belanghebbenden, dat de commissie van deskundigen voor de samenstelling van den prijscourant ter berekening van het invoerrecht op vcrsch of gekoeld vleesch, in hare vergadering van 23 dezer, bedoelden prijscourant heeft vastgesteld als volgt. rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 60 paardenvleesch Versch of gekoeld, 100 K.G. 40. nald verdwenen. Had iemand dezen nacht bij de stallingen, van den ouden heer te Warfieldhouse de wacht gehouden, dan had hij een man van liooge ge stalte, bleek gelaat en in den wind fladderende haren op den ponny van miss Capitola zien komen aanrijden van 'i paard springen, de stal deur zachtjes openen, Gyp binnenleiden en met Fleet Foor, den besten renner van den ma joor zien uitkomen, om na weinige seconden in de duisternis van den nacht te verdwij nen. Toen Cap den volgenden morgen bezig was met zich te verkleeden, verlangde de stal knecht haar te spreken. Wat is er, Jem vroeg zijne meesteres. Miss, hernam de neger, x-eeds voor 't aanbreken van den dag ging ik naar Tip-Top om uw ponny te halen, doch hij was niet meer daar. Llij is zeker gestolen. God zij dank riep Capitola tot groote ver bazing van den knecht, die niet begreep, welke beteekenis het verdwijnen van het paard voor Capitola had. Toen voegde het meisje er bij: Arme Gyp, ik zal je dus niet meer zien Des te grooter was hare vreugde toen aan 't ontbijt Wool uit den stal kwam en een zakje met geld bracht, waaraan een briefje bevestigd was met de woorden er op: Driehonderd dollars voor Fleet Foot. Mac Donald, die niet meer stelen wil. [Wordt vervolgd.) z'4i-i— mm,a Muaggenc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1