KWATLC.t Verven JE PHOENIT' Tet No. 68015. Stoom DAGBLAD WOOR SCHIEDAM VOLLE-MELKREEP Beter dan Goed: DE BESTE FEUILLETON De duivel der Woestijn. ,cx. 49ste Jaargang. Vrijdag 27 Augustus 1926 No. 14643 Gratis-OnoevaJUeuverzekering f 566 fcij levenslange geheele invaliditeitf 206 kij verlies van een haiid, voet of oog f 266 kij daad f 100 bij verlies van jnim. «en h» nariUa van Mn wfisvInaeK f 15 Mi verlies van eiken anderen vinoer.De verzekering wordt, gewaarborgd door 4e N Hok. Akrwn Ver* baak bebtoda» Buitenlandseh Nieuws. Geen 'ernstige tegenstand. Binnenland NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau i KOEMARKT 4 Teleloon intevcomnnuMMl 68085 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden fü.70, per week 20 cent, franco per post 3 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v t r t s t i 1 d I 1— b regels 1.75, alk* regsi daairbovec 85 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingSE 75 «5 Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertseran. Tarievsn worden op toegezonden. Incassokosten worden berekend. at. 3 maal per regel, aanvraag «J ll Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan- kondigiugen van het Gemeentebestuur. Verjaardag van II. M. de Koningin. Met het oog op de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, zullen op Dinsdag 31 Augustus a.s. gesloten zijnhet Bureau Onderwijs, de Bureaux van de Gemeente- Secretarie, de Technische Bedrijven, Gemeente- Werken, den Gemeentelijken Woningdienst, de Gemeente-Reiniging, de Arbeidsbeurs en het Burgerlijk Armbestuur, alsmede het Handels- Entrepot en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek benevens de Zwemplaatsen. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal op Dinsdag 31 Augustus a.s. geopend zijn van 99.30 voormiddag. Het kantoor van den Keuringsdienst van vee en vleesch zal op dien dag tot 4 uur'n.m. geopend zijn. De bruggen en sluizen, met uitzondering van de Buitensiuis, zullen Dinsdag 31 Augustus a.s. na des namiddags 12 uur gesloten blijven, terwijl de pont over de Buitenhaven op dat uur zal worden stilgelegd. Schiedam, 28 Augustus 1926. mKHM Van de besprekingen tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaars is ten spoedigste een volledig verslag opgesteld en per specialen koerier naar Baldwin, die te Aix-ies-Bains vertoeft, gezonden. Genoemd verslag zal morgen worden gepubli ceerd. Op het oogenblik wordt de strengste geheimhouding betracht, maar naar de meening van goed ingelichte kringen is het niet waar schijnlijk, dat de bijeenkomst tot een onmiddellijk gunstig resultaat zal leiden. Naar het schijnt is nog geen verdere bijeenkomst vastgesteld. FRANKRIJK. Organisatie der productie. Officieel wordt medegedeeld, dat het kabinet zich met de uitwerking van een program betref fende de organisatie van de productie zal bezig houden. Hierdoor zou kunnen worden bereikt, dat een betere levensmiddelenvoorziening tot stand komt, terwijl de natuurlijke rijkdommen van Frankrijk en de koloniën vollediger kunnen worden geëxploiteerd. 2ao3 8 Verbod verkoop sterken drank. De Burgemeester van Schiedam, gezien de verordening op de tapperijen, logementen, open bare vermakelijkheden en den handel in gebruik te roerende goederen te Schiedam beveelt., dat het op Dinsdag 31 Augustus a.s. den dag, waarop de verjaardag van H. M. de Koningin zal worden gevierd, den tappers en slijters gedurende den geheelen dag verboden zal zijn in hunne tapperijen of slijterijen sterken drank te schenken, toe te dienen, of te ver strekken. De Burgemeester voornoemd, A. GIJSEN. Schiedam, 28 Augustus .1926. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Nadere bevestiging der offieieele tegenspraak. Als aanvulling op het telegram van 24 Aug. waarbij het Pauselijk Staatssecretariaat alle berichten omtrent verzoeningspogingen in Mexi co tegenspreekt deel ik u mede, dat bij den H. Stoel een bericht is binnengekomen, dat eveneens elke mededeeling over onderhande lingen van het Mexicaansclie Episcopaat met Galles en een ongunstig verloop daarvan tegen spreekt, terwijl het nadrukkelijk vermeldt, dat het episcopaat, de priesters en de geloovigen getrouw blijven aan den godsdienst en het gezag dan den H. Stoel. HET MIJNGESCHIL IN ENGELAND. Geen optimistische verwachtingen. De bijeenkomst tusschen de vertegenwoor digers der mijnwerkers en de ministers, die plaats had op verzoek van den secretaris der mijnwerkersfederatie, ten einde den toestand der mijn-industrie te bespreken en opnieuw de kansen na te gaan, om het geschil door onder handelingen te regelen, duurde meer dan IJ uur d e en SPANJE. - Ontevredenheid onder officieren. De meeningsverschillen tusschen de regeering de belangrijke legercorpsen wekken groote belangstelling. De koning, die te Madrid is terug gekeerd, zal Maandag den ministerraad presi- deeren, waarbij deze kwestie ter sprake zal komen. Na op informeele wijze met de regeering be raadslaagd te hebben heeft de koning met den luitenant-kolonel der artillerie die de bezwaren van zijn corps tegen de promotie-voorstellen der regeering had uiteengezet, geconfereerd. Indien deze kwestie op vreedzame wijze wordt opgelost, zal dit alleen het werk zijn van den koning, wiens prestige bij de militairen onbe twistbaar is en wiens beslissing geëerbiedigd zal worden. Volgens de laatste berichten zou het con flict tusschen Primo de Rivera en het officiers corps thans bijgelegd zijn. GRIEKENLAND. Verkiezingen in S e?p tember. Kondilis heeft verklaard, dat de nieuwe par lementsverkiezingen in ieder geval in September moeten plaats vinden. Kapitein Kolealexis, die na de revolutie zijn functie van vlootcommandant had neergelegd, is gearresteerd. Generaal Piastiras heeft verlof gekregen naar Athene terug te keeren. Een nieuw kabinet. Generaal Kondilis heeft een kabinet gevormd, waarin hij zelf de portefeuilles van Oorlog en Marine neemt. De Grieksche regeering is éen samenzwering op het spoor gekomen, die onder leiding stond van den voormaligen commandant der marine, kapitein Kolealexis en ten doel had, generaal Pangalos te bevrijden en per vliegtuig naar het buitenland te doen vertrekken. In verband hiermede heeft Kondilis den voor maligen dictator nog hedennacht naar de oude Turksche gevangenis op het eiland Kreta doen overbrengen. Kreta werd gekozen, omdat de bevolking van het eiland Pangalos zeer vijandig is gezind. Een tegenrevolutie? Een United Press telegram uit Sofia meldt Volgens berichten van de Bulgaarsche grens is in Noord-Griekenland een contra-revolutie uit gebroken, die tot dusverre succes moet heb ben. Gedurende den geheelen dag tot gister avond zeven uur toe was uit de richting van Serres, Grama en Saloniki heftig geschut- en geweervuur hoorbaar. Naar verluidt, beschiet de vloot van Kondillis Saloniki, waar de contra- revolutionnairen zich verschanst hebben. TRIPOLIS. Vijandelijkheden. Uit Tunis wordt aan de bladen geseind, dat in de laatste dagen hevige gevechten hebben plaats gehad in Tripolis, in de omgeving van Ghadames, tusschen Italianen en rebellen De Italianen zonden, na een groote actie te hebben ontwikkeld gedwongen zijn zich terug te trekken, waarbij gevangenen en oorlogs materiaal achter werden gelaten in de handen der Senoessi's. Aan beide zijden is een aantal dooden en gewonden. (Uit Rome kwam heden een tegenspraak hiervan). i) HOOFDSTUK 1. Met een zachten veerenden schok, landde de groote Handley-Page op het grasVeld bij het buitenverblijf van majoor Higgins, rolde nog eenige meters voort en bleef tenslotte staan bij een boschje dadelpalmen. Zonder van het gebruikelijke trapleertje ge bruik te maken, sprongen snel achter elkander twee in leder gehulde gedaanten er uit. De twee aviateurs vormden een zonderling contrast. De een, vlieger-luitenant, O'Reilly, een Franschman met een Ierschen naam, was kori, en breed en zeker een hoofd kleiner dan zijn metgezel, luite nant Dubois. Terwijl O'Reilly met zijn geweldig breede schouders en kromme beenen een eenigs- zins lachwekkende indruk maakte, vooral door zijn eigenaardig schommelende gang, was Du bois een toonbeeld van mannelijke schoonheid. Blank, en toch buitengewoon krachtig gespierd, bewoog bij zich met een soepelheid en lenigheid van beweging, die direct, den allround sports man verried, niettegenstaande echter hun zoo verschillend omhulsel, waren beide mannen innerlijk eender. Allebij uiterst kundige aviateurs en begaafd met een moed en doodsverachting, MAROKKO. Het Fransche offensief ten Noordwesten van Wezzan, gisteren, is succesvol geweest. Men schijnt niet dien ernstigen tegenstand ontmoet te hebben, welke verwacht werd. Rihena werd bezet en het noordelijk deel van het Ghezaualand is thans in Fransche handen. Spaansche troepen, welke op den Frauschen linkervleugel opereeren onder bevel van kolonel Ascensio, namen twee dorpen in. Dit beëindigd offensief zal het zuive ren van het meer Zuidelijk gelegen Gliezaua land vergemakkelijken. ALLERLEI. Uit Warschau De minister van de Spoorwegen heeft in een persconferentie verklaard, dat bin nenkort ter bezuiniging de ministeries en depar tementen van de spoorwegen, posterijim tele grafie, het civiele vliegwezen, lucht- en water verkeer tot een „verkeersministerie" samen gevoegd zullen worden. Uit. Moskou: Vierhonderd Zuid-Ameri- kaansche toeristen zijn te Leningrad aangekomen aan boord van het Duitsche s.s. „Cap Polonio De passagiers, waarbij zich eenige leidende staats lieden uit Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay bevinden, werden door de autoriteiten hartelijk verwelkomd. Uit Parijs Volgens berichten uit Milaan zijn daar alle kaartlegsters gearresteerd. Deze maatregel zal voor het geheele land worden toe gepast. Men verwacht een decreet van Mussolini, waarbij het verboden zal zijn het beroep van kaartlegster uit te oefenen. Goed zoo Mussolini Volgens een bericht uit Parijs aan de „Daily Mail" stellen de Britsche en Fransche ministeries van Marine een onderzoek in naar de beweerde levering van Duitsche dnikbooten naar Rusland met schending van het Verdrag van Versailles. De Duitschers zouden de Sovjet-vloot hebben voorzien van acht onderzeeërs van het nieuwste type, welke zij krachtens het Verdrag hadden moeten vernietigen. Sommigen daarvan zonden 'n operatiesfeer hebben van 13.000 K.M. Te Verona zijn ten gevolge van huiszoekin gen 400 socialisten gearresteerd, terwijl ook te Padua verschillende arrestaties hebben plaats gehad. De R. K. Volkspartij. In een nieuw schrijven aan de ,,N.-H. Crt." bepleit het bestuur van de R. K. Volkspartij opnieuw zijn houding. Ondanks herhaling van de bekende argumenten, schijnt dit jongste verweer eenigszins aarzelend, en aan het slot heet het „Gezien verder de pogingen door ons aan gewend (vóór de laatste verkiezingen) om met de R. K. Staatspartij tot overeenstemming te geraken, welke pogingen door Baron van Wijn bergen in een diepzinnig stilzwijgen werden genegeerd, schromen wij niet te verklaren, de gevolgen onzer actie en de daarmee gepaard gaande verantwoordelijkheid te zullen bezien in het licht dezer negatie Wat van dit geval juist is, en welke redenen indertijd hebben gegolden, kunnen wij voor het oogenblik laten rusten, maar intusschen heeft „De Volkskrant" opgemerkt „Moest men nu nog vaststellen in de Staats partij is het geen leven, men wordt door een conservatieve leiding doodgedrukt, dan zou ten slotte een scheiding wellicht beter kunnen worden geacht dan een toestand van onder drukking. Maar de nieuwe leider van de Staats partij biedt alle waarborgen, dat de democratie in de partij tot haar volle ontplooiing zal kunnen komen, en met Mgr. Nolens, den voorzitter van den Partijraad, behoort hij tot. de demo craten-van-de-daad, wat altijd nog iets meer waard is dan het afsteken van een democrat.i- schen toost. Kortom, het zal een goede dag zijn, waarop de R. K. Volkspartij tot het politieke vaderhuis terugkeert". Inderdaad kan er na de jongste gedachten- wisselingen moeilijk nog een steekhoudend argument voor de R. K. Volkspartij worden gevonden, om in haar isolement te volharden en den duidelijken vaderlijken wenk van Z. D. H. Mgr. Cahier niet na te volgen. Moge zij dezen wenk, die van meer beteekenis is dan bet artikel De Morgen", waarvan het heet, „dat het grieven zoo uitermate scherp belicht", ;ens in de binnenkameren des harten 4213 6 die hen de bewondering van hun ondergeschikten en de achting van hun superieuren had doen verwerven. „Ik denk dat de ouwe je nu wel een half jaar eerder met zijn dochter zal laten trouwen," grinnekte O'Reilly. „Georges je bent toch een geluksvogel. Eerst verloofd met Jeanne en nu krijgt die oude erfoom van je, die nog nooit een minuut naar je heeft omgekeken, het in zijn bol, om ineens dood te gaan en jou een kwart mil- lioen te vermaken. Je moet maar boffen. Zeg Als je niet verloofd was, een mooie gelegenheid om verlof te vragen Georges Dubois antwoordde niet op den woordenvloed van den ander, maar richtte met een lachend gezicht snel zijn schreden naar het kleine villatje, dat halverwege tusschen het groen lag verscholen. „Hé loop niet zoo hard, verliefde struisvogel mopperde O'Reilly, die met zijn kromme beenen zoo snel niet vooruit kon komen. Glimlachend hield Dubois den pas in en wachtte tot zijn vriend naast hem was. „Werkelijk jongeman", hijgde O'Reilly, „toen ik verliefd was liep ik zoo hard niet-." „Natuurlijk niet", antwoordde Dubois ern stig, „een verliefde struisvogel loopt altijd harder dan een verliefde gans." Een oogenblik keek de ander verbluft, toen vertrok zijn mond zich tot een breeden grijns. „Werkelijk kerel, gelijk heb je al weer." Een poosje liepen zij zwijgend door. „Ik vind het eigenaardig", merkte Dubois plotseling op, „dat ik nog niemand zie verschijnen. Ze moeten toch de machine gehoord hebben." O'Reilly knikte, „Ja, dat is zeker vreemd." Nadenkend betraden de beide mannen de villa. Hun ongerustheid vermeerderde nog, toen zij door de openstaande deur, in den marmeren gang waren gekomen. Een. doodsehe stilte om ringde hen. Hun vroolijkheid van eenige oogen- blikken geleden was als bij tooverslag verdwe nen. Onwillekeurig gevoelden zij met hun door de woestijn en wildernis gescherpte zintuigen en intuitie, een naderend onheilofschoon zij met geen mogelijkheid hadden kunnen zeggen, wat zij werkelijk vreesden. Dubois was de eerste, die het onaangename gevoel van zich afschudde en de glazen tochtdeur openduwde. Een koele luchtstroom kwam hen tegemoet, maar tege lijkertijd ook weer die onheilspellende stilte. Eensklaps slaakte O'Reilly een onderdrukten kreet, zijn gelaat was doodsbleek geworden toen hij naar een zeker punt in de halfduistere gang staarde. Dubois, die de richting van zijn blik volgde, werd op zijn beurt docr een hevigen schrik aangegrepen. En niet zonder reden Het groote borstbeeld van Napoleon, dal altijd naast de studeerkamer van den majoor prijkte, lag op den grond aan scherven. Vlak er voor lag een stille witte gedaante. De oppasser van den majoor De twee mannen stonden een oogenblik roerloos naar dit tooneel te staren. Toen snelde Dubois, op den voet gevolgd door O'Reilly, m onze nog e coram Deo overwegen „Tijd". De uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen. De uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen voor de Belgische havens zullen volgens De Ned. Werkgever" met ingang van 15 October worden opgeheven. Men herinnert zich, dat deze tarieven een voorwaarts en terwijl de laatste bij de beweging- looze gedaante neerknielde, rukte George Dubois de deur van de studeerkamer open. Op hetzelfde oogenblik tuimelde hij achteruit, alsof hij een hevigen slag ontving. Majoor Hig gins lag naast zijn schrijfbureau op den grond. Tusschen zijn tuniek stak het gevest van een Arabischen dolk. De gebroken oogen, die strak naar de zoldering staarden, vertelden den jonge man, dat alle menschèlijke hulp hier te laat kwam „O'Reilly kijk gilde hij bijna. De aviateur richtte zich op en wierp een blik naar binnen. Met een kreet van afgrijzen deinsde hij terug. „Vermoord stamelde hij. Majoor Higgins, die goeie ouwe kerel vermoord O, die schoften Plotseling werd Dubois door een waanzinnigen angst aangegrepen. „O'Reilly, Jeanne!" en zonder den zin af te maken, drong hij zijn vriend op zij en rende de gang in, steeds haar naam roepende. Hij vloog de trap op, rukte deuren open, snelde kamers door, maar tevergeefs. Slechts de echo antwoordde hem op zijn wan hopig geroep. Jeanne Higgins was spoorloos verdwenen, zonder twijfel door de moordenaars van den ouden majoor weggevoerd. Dit werd Georges Dubois volkomen duidelijk, toen bij zich na een half uur vergeefs zoeken, wanhopig en uitgeput weer bij O'Reilly veegde. Deze las de smart op het gelaat van zijn jongen vriend. [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1