DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* "feuilleton. De duivel der Woestijn. 49ste Jaargang. Woensdag 1 September 1926. No. 14646 Bureau £K O^M A R K^T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 tmaanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 [maal berekend. Ingezonden [mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oogf 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Het E*p i s c o p a a t_ d o e t e e n beroep op het Congres. Naar we in de „Osservatore Romano" lezen, zal het Mexicaansche Episcopaat, daarin bijge staan door rechtsgeleerden van naam, een me morandum indienen bij het nieuwe parlement dat saamgeroepen is tegen heden, 1 Septem ber. Daarin zal worden aangedrongen op wij ziging van de thans vigeerende anti-godsdien stige wetsbepalingen. Men gelooft, dat weinig of geen resultaat zal worden bereikt, daar het parlement in zijn overgroote meerderheid Cal- les-gezind is. Mexicaansche methoden. De berichten, dat Guatemala de Mexicaan sche methoden van kerkvervolging begint na te volgen, nemen vaster vormen aan. Zoo hebben de autoriteiten van Puerto Barrios priesters, die van het Eucharistisch congres terugkeeren, op bevel van den president de doorreis geweigerd, ofschoon het consulaat, der republiek te New- Orleans de passen geteekend had. Aan den delegaat van het aartsdiocees Gua temala op het Eucharistisch congres, een zes tigjarigen in het land geboren priester, werd bij zijn terugkeer aan de grens een uitwijzings bevel overhandigd. Dit is de derde maal, dat deze priester uit het land gezet wordt. De toestand der kerk in Guatemala, waar sinds decennia een stille kerkvervolging woedt, schijnt nog treuriger te worden dan zij reeds was. Het voorbeeld van Galles is een aanmoediging voor den president van Guatemala, die bovendien een persoon zonder eenige ontwikkeling is. Van de tachtig priesters, die in het land werk zaam zijn, zijn er reeds zes uit het land gezet drie, die op het oogenblik in het buitenland ver blijven, zullen niet meer worden toegelaten, terwijl een tiende wegens zijn geloofsijver in de gevangenis is.geworpen en een ander door een rechter uit zijn ambt is ontzet. Voor de ruim twee rnillioen Katholieken zijn dus nog zeventig priesters over of één priester voor 31.500 zielen. DE VOLKENBOND. Nieuws uit Genéve. Het sub-comité der studiecommissie ter re organisatie van den Volkenbondsraad, dat de amendementen van Fromageot gister in get ei me zitting heeft behandeld, heeft zijn zitting te ruim 1 uur beëindigd. Bij de besprekingen schijnt men in hoofdzaak van de amendementen te zijn afgestapt. Naar wij vernemen zullen de wijzigingen, welke het subcomité heeft aanvaard, er op neerkomen, dat voor het jaar 1926 een uitzon dering zal worden gemaakt, zoodat de Assemblée reeds thans hoogstens drie der niet-permanente Volkenbondsraadsleden herkiesbaar kan ver klaren. ROEMENIE. Verzoening met kroonprins Carol? Volgens berichten uit Boekarest heeft koning Ferdinand te Parijs een ontmoeting met, kroon prins Carol gehad, waardoor de familieverhou dingen weder normaal zijn geworden. SPANJE. De troonopvolging. Volgens de Matin" zou koning Alfons van Spanje de Cortes zoo spoedig mogelijk willen 4) Toen het lawaai eenigszins bedaard was, ging O'Reilly zitten. „Jullie schreeuwen nu wel zoo," zei hij, „maar het mandje is geen geschenk van mij." „Van wien dan, van den een. ofanderebekeerde Arabier misschien „Van Dubois." Direct bedaarde de vroolijkheid en de gezichten werden ernstig. Een drukkende stilte viel in. Iedereen, kgnde de ongelukkige geschiedenis van Georges Dubois, die na vruchteloos twee maanden een expeditie, uitgezonden om de moordenaars van den majoor en zijn ontvoerde dochter op te sporen, had aangevoerd en sindsdien ontslag uit den dienst had genomen. Luitenant Maurice verbrak eindelijk de stilte. „Is Dublois op heL oogenblik nog te Parijs vroeg hij belangstellend. „Op het oogenblik niet, ik weet zelf niet waar hij op het oogenblik uithangt," gaf O'Reilly hoofdschuddend ten antwoord. „Maar heeren," vervolgde hij, handig van onderwerp veranderd, „het was Dubois' bedoeling, je met dit mandje wijn wat op te vroolijken, dus trekt asjeblieft niet zulke be grafenisgezichten. Jaagt die nare gedachten op de vlucht en brengt een toast uit op onzen bijeenroepen om de troon-opvolging in Spanje re regelen. De gezondheidstoestand van den prins der Asturiën, den troonopvolger, zou slecht zijn. Don Jaime, de tweede zoon van koning Alfons, is doofstom, zoodat de infant don Juan, de derde zoon, voor de troonopvolging in aan merking komt. Voor echter de Kamers bijeenkomen zouden er verkiezingen plaats hebben. FRANKRIJK. Een kerk ter nagedachtenis van Jeanne d'A r c. Zondag werd in Domrémy, het geboorte stadje van Jeanne d'Arc een kathedraal inge wijd, welke te harer gedachtenis is gebouwd. Toen Jeanne in 1431 naar den brandstapel werd geleid, sprak zij den wensch uit, dat er een kerk zou worden opgericht, gewijd aan de nagedachtenis der in den strijd gesneuvelde soldaten. Koning Karei VII beloofde haar wcnsch te zullen uitvoeren, doch hij kwam zijn belofte niet na en de navolgende generaties vergaten haar geheel, totdat na den oorlog van 1870 de Broederschap van Notre Dame des Armées een kleine kapel liet bouwen als oorlogsgedenkteeken. Deze kapel geraakte in verval en kon bovendien slechts 500 personen bevatten, terwijl, er de laatste jaren in den regel meer dan tienduizend menschen naar Domrémy trekken om den naamdag der Heilige te herdenken. Aan de thans verrezen kathedraal is met. onderbrekingen 33 jaar gewerkt. NICARAGUA. Succes der regeeringstroepen. Uit Nicaragua wordt gemeld, dat het den re geeringstroepen, na zwaren strijd, gelukt is de revolutionnairen een ernstige nederlaag toe te brengen. IIET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. In het Engelsche lagerhuis heeft gisteren het groote algemeen debat plaats gehad over het conflict in de mijnindustrie. De regeering ver klaarde zich bereid, bij voldoende instemming van de partijen, nieuwe voorstellen te doen. Op 't oogenblik scheen volgens haar de gelegenheid nog niet gunstig daartoe. CHINA. Successen van het Cant, onleger. Uit een communiqué van het oft'icieele pers bureau blijkt, dat generaal Tsjang Kai-sjek heeft getelegrafeerd, dat het nationale Canton-leger 26 Augustus Woetsjangjjeeft bezet en denzelfden avond nog Hankau. Drie divisies van het leger van Woe-Pei-foe hebben, na de inboorlingenwijken te hebben ge plunderd, Hankau ontruimd, zoodra zij hadden vernomen, dat de Cantonneesche troepen uit Woetsjang oprukten. ALLERLEI. Uit bijna alle landen van Europa komen be richten binnen over katholieke landdagen, die in de zomermaanden worden gehouden. De sociale week der Fransche katholieken in Le Havre, kenmerkte zich al in het bijzonder door haar hoogen wetenschappelijken inhoud. In Italië werd een week voor katholieke or ganisatieleiders gehouden in Porto Nuovo bij Piacenza. De „Belgische katholieke arbeidersjeugd" vereenigde 500 harer leden in een sociale studie week. Als slot begroetten zij telegrafisch de gemeenscliappelijkcn vriend en weldoener, Geor ges Dubois. Vooruit heeren Ik zal wel voor kell- ner fungeeren O'Reilly's woorden hadden de gewenschte uitwerking. Ieder haastte zich zijn drinkbeker te halen, om die door O'Reilly met het bruisen de nat te laten vullen. Midden in deze gewichtige bezigheid plotseling gestoord, door door een sergeant van de wacht, die op luite nant Maurice toetrad. „Luit," daar is een karavaan in aantocht" berichtte hij, „een der gidsen is echter vooruit gereden, en vraagt nu of hij zijn leger naast onze tenten mag opslaan." „Hoe groot is die karavaan „Zes pakkameelen en acht man." „Goed, laat ze hun gang maar gaan, en breng die gids hier. Hoe heet hij „Mustafa, luit." „O, een oude bekende, haalt hem maar ser geant." De sergeant salueerde en verwijderde zich. Eenige minuten later keerde hij met den gids terug, die met een diepe buiging voor de offi cieren maakte. „Ik ven zeer verheugd, Effendi's „Ja,ga maar zitten, Mustafa" lachte Mau rice en maak het je gemakkelijk, wat heb je alzoo te vertellen, iets bijzonders gezien onder weg De karavaanleider knikte. vervolgde geloofsbroeders in Mexico en betuig den hen hun deelneming. -Uit Rome Het kabinet heeft het decreet tot opheffing van alle gemeentebesturen goed gekeurd. Uit Dallas (Texas) „Ma" Fergusson, Amerika's eerste vrouwelijke gouverneur, is gisteren in de voorverkiezingen voor het gou vernementschap van Texas in een verhou ding van twee tegen één verslagen door den procureur-generaal Dan Moody. Deze was de vorige maand al 10.000 stemmen vóór op „Ma" maar hij had nog een gering aantal stemmen noodig om de volstrekte meerderheid te be halen. Generaal Bilotte volgt generaal Gamelin op als opperbevelhebber over de Fransche troe pen in Syrië. Uit Parijs De staatscourant publiceert, een decreet, waarbij de salarissen der ambtenaren met twaalf procent worden verhoogd. Door het kalifaat, van de Spaansche zóne van het protectoraat van Marokko is bevel gegeven, dat alle eigendommen van Abd-el- Krim, roerend en onroerend, veen en landbouw producten, die zich in de Spaansche zóne be vinden, in beslag moeten worden genomen. Dit geschiedt bij wijze van straf voor Krim's gedrag tegenover de wettige regeering. Uit Warschau Het Poolsche Katholieken Congres is gisteren gesloten. Het Congres sprak zich uit tegen de instelling van het burgerlijk huwelijk. Binnenland. Gaat minister van Karnebcck lieen De Haagsche Briefschrijver van de „Tijd" schrijft „De eerste minister, die straks verdwijnt, zal niet zijn de Minister van Oorlog of Arbeid, maar de Minister van Buitenlandsche Zakeb. Ik kan natuurlijk niet tegenspreken, dat waar is, hetgeen dezer dagen een groot voorstander van het verdrag Nederland--België mij zei: „De staatsman wint genoeg, al wint hij niets dan tijd. Minister van Karnebeek doet niets zonder reden. Indien hij de zaak zoo lang slepende houdt en zijn Memorie van Antwoord op zijn departement laat vergeten, dan weet hij heel goed, wat hij doet. De belangstelling, kunstmatig opgeblazen, is aan het tanen en het gros van de Nederlanders begint de zaak te vervelen. Straks plukt onze Fabius Cunctator de vruchten van zijn tactiek en komt hij te staan voor een Kamer, die niet meer warm te krijgen is." Hiertegenover staat echter, dat, als men de politici hoort, het getal tegenstanders geregeld in sterkte wint. Het is niet buitengesloten, dat er een of meer partijen zijn, die zonder uitzondering tegen stemmen, maar het staat daarnaast vast, dat er niet één partij is, die als één man voor is. En juist, waar het tegenstemmen meer voor de hand ligt dan het voorstemmen en dienten gevolge, nu de politiek buiten de zaak staat, de weifelaar eindigen zal tegen te stemmen, zou ik niet weten, waar de heer van Karnebeek 51 stemmen vandaan moet halen. Enfin, in de politiek ziet men vaak het onmogelijke en on waarschijnlijke gebeuren, hier is dit dus niet uitgesloten, maar vooralsnog geef ik hem weinig kans." Klein. In de eergisteravond onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer W. van der Sluis, gehouden vergadering van den rooden raad der gemeente Goor is met 6 tegen 1 stemmen aangenomen een voorstel van het soc.-dcm. raads lid K. Boswinkel om ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin niet te vlaggen. De soc.-dem. burgemeester had vooraf gead viseerd steek de vlag niet uit. Minister van Staat. Bij Koninklijk besluit is beno.emd tot Minister van Staat mr. Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal, laatstelijk Minister van Justitie. Onze Universiteit. Naar wij vernemen zal de rectoraatsoverdracht aan de R. K. Universiteit te Nijmegen plaats hebben op Dinsdag 21 September a.s. Tot rector- magnificus voor het nieuwe studiejaar isbenoemd pater prof. dr. W. J. M. Mulder S.J. „Ja Efl'endi," antwoordde hij langzaaarn, „ik heb iets heel bijzonders gezien, vier uur geleden." „Wat heb je dan gezien, Mustafa infor meerden een paar officieren nieuwsgierig. „De woestijnduivel, Effendi's" „De woestijnduivel?" Een daverend gelach brak los en niet zonder reden Mustafa werd nooit heel „au serieux" genomen. Hij was een uitstekend verteller, maar boven dien had hij de gewoonte, die vele Oosterlingen eigen is, hij kon meesterlijk geheele verhalen aan elkaar liegen. „Zoo, zoo, Mustafa," lachte O'Reilly, „heb je een nieuw stokpaardje uitgevonden Vooruit steek maar van wal, en vertel eens wat over dien woestijnduivel. Iedereen heeft het den laatsten tijd over dat monster en zijn onverza- diglijke moordlust. Hoe ziet hij er uit Heeft hij soms vleugels Ja, het zou kunnen zijn, dat je een van de vliegtuigen er voor aange zien had, maar er zijn absoluut geen bommen geworpen." De gids keek met een verontwaardigd gezicht den kring rond. „Het is de zuiver waarheid, heeren, en de mannen kunnen het allemaal getuigen. Bij Allah wij zijn er getuige van geweest, dat de Shaitan dertien Touareggs uit den zadel schoot. Als de Effendi's mij niet gelooven, zal ik mijn Ilet Eng. invoerverbod voor vleeseli. In een uitvoerige verklaring maakt de Brit- sche regeering bekend, dat zij ten gunste van Nederland geen wijziging zal brengen in haar politiek in zake het invoerverbod vaor versch vleeseh afkomstig van het vasteland van Europa. De Nederlandsclie regeering en de organisaties van Nederlandsch vleeschimporteurs hadden aangedrongen op intrekking van het verbod ten aanzien van Nederland. De slaking bij Heemaf. Maandagavond hebben de gezamenlijke be sturen der metaalbewerkersbonden een breed voerige bespreking gehouden over het antwoord dat aan den rijksbemiddelaar zal worden ge zonden naar aanleiding van zijn voorstel inzake de staking op Heemaf. De besturen kwamen tot volledige overeenstemming. Gisteren hebben de organisaties met hun besturen vergaderd en hun voorstel goedgekeurd. De besturen der metaalbewerkersbonden heb ben onderstaand telegram verzonden aan den rijksbemiddelaar, den heer Van IJsselstein De besturen van den Algemeenen nationalen me- taalbewerkersbond zijn bereid een voorstel in uwen geest het stakend personeel ter aanvaar ding voor te leggen, als de Heemaf uw voorstel aanvaardt. Verzoeke verdere oplossing van ande re punten. De verlaging van de posttarievën. Onlangs hebben wij al een en ander medege deeld over met 1 October a.s. ingaande verlagin gen van het posttarief. Volledigheidshalve laten wij hieronder de verschillende wijzigingen volgen: Het port, voor briefkaarten wordt gebracht van 7| op 5 cent. Het recht voor expresse-be stelling van brieven wordt verminderd van 30 tot 20 cent, en voor postpakketten van 40 tot 30 cent. Het tarief voor postpakketten wordt als volgt tot een gewicht van 1K.G. 30 cent (thans 40 cent) voor een gewicht van 1 tot 3 K.G. 40 cent (thans 50 cent) en voor een gewicht van 3 tot 5 K.G. 50 cent (thans 60 cent). Naar wij vernemen wordt met Indië nog onderhandeld over de wijziging van enkele ta rieven (landmailbrieven en briefkaarten), doch daaromtrent is nog geen beslissing gevallen. Het bedrag, dat door de bovengenoemde ver laging door de Posterijen zal worden gederfd, wordt op ruim 3 rnillioen gulden per jaar ge schat- Van verlaging van het tarief voor binnen- menschen hier halen, wij hebben het allen met onze eigen oogen gezien. Het was een vreese- lijk gezicht Effendi's en het gebeurde op den zelfden plaats waar een maand geleden f ook tien Tousreeggs zijn neergeschoten. Trouwens als u vier uur in Noord-Oostelijke richting rijdt, zult u de lijken van de Touareggs vin den." Luitenant Maurice en de anderen begrepen dat de man dit maal de waarheid sprak. „Ver tel eens hoe het gegaan is," verzocht hij. De gids zette zich op zijn gemak en na een lange haal aan zijn pijp gedaan te hebben begon hij zijn verhaal, dat de lezers al kennen hier en daar werd het wel een beetje op Oostersche manier overdreven, maar overigens was het geheel volgens de waarheid. Toen hij geëindigd had, bleef het gcruimen tijd stil. Iedereen was eenigszins onder den indruk van zijn woorden, aan wier waarheid nu geen oogenblik meer getwijfeld werd vooral toen de andere gids en eenige kooplieden der kara vaan zich bij het gezelschap voegden, en het verhaal volkomen bevestigden. Ook had ieder der officieren meermalen in de laatste zes maanden van den woestijnduivel fabelachtige dingen hooren vertellen, maar nimmer was het bij hen opgekomen, om er maar een schijn van waarheid in te zien. Wordi vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1