GAG BLADVOOff SCHIEDAM EM GMBTREMtEH WEEK REVUE. DITJES EN DATJES. 49ste Jaargang. Zaterdag 4 September 1926. No. 14649 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam TWEEDE BLAD. BRUSSELSCHE KBONIEK. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau fK 0 E;MAR;K T [4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b o n n'e m n t e"n per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ë^n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 'maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. B i n n e n 1 a n d- We hebben al weer een vlag-incident, ditmaal in Goor geschapen. Deze gemeente heeft een socialistische raadsmeerderheid en sinds enkele maanden ook een socialistischen burgemeester. Een der raadsleden had een voorstel ingediend om op verjaardagen van leden van het Ko ninklijk huis de vlag niet uit te steken en de burgemeester verklaarde zich vóór het voorstel niet omdat hij uit principe tegen vlaggenver- toon was op dagen, als genoemd, maar omdat ja, omdat een deel des volks het Konink lijk Huis vaak in den strijd tegen het socialisme betrokken had. Hetgeen bewezen werd niet de aanhaling van een volksdeuntje uit 90-er jaren „Domela moet zakkies plakken, leve Wil- lelmien In Goor werd dus niet gevlagd op 31 Augus tus, maar blijkens mdedceling van den Goor- schen burgemeester is de Koningin aardig op weg naar beterschap en als zij zich zoo netjes tegenover de socialisten blijft gedragen, dan is er kans, dat ook in Goor op haar verjaardag weer de vlag van het Stadhuis wapperen zal Weinig menschen zal het hinderen, dat de Goorsche vlag dezer dagen niet is uitgestoken. Geen monarchistische gedachte zal door die daad geschaad worden, rnaar wat elk verstan dig mensch moet treffen, is dat een groote partij als de S.D.A.P. met een ruime politieke erva ring en een aanmerkelijken politieken invloed nog' niet uitgewassen is boven dat peuterige gedoe, dat sterkte meent te vinden in kinder achtige onthoudingen inzake algemeene ge bruiken. De Koningin is op het oogenblik Staatshoofd en zij regeert zelfs de burgemeester van Goor ontkent het niet op constitutioneele wijze. Welnu, in zulke omstandigheden wil het gebruik, dat men op Haar verjaardag van officieele ge bouwen de vlag uitsteekt, Een overtuigd mo narchist doet dat misschien uit hulde, een on verschillige om het bestaande gebruik en een politiek andersdenkende uit beleefdheid. Zelfs in een socialistische republiek zou men met recht zulke beleefdheid eischen, zeker van degenen, die door het Staatshoofd in een be stuursfunctie benoemd zijn. De dienaar behoeft niet eender te denken als de meester, rnaar de dienaar, die aan zijn verschillende denkwijze het recht ontleend om grof en onbeleefd te zijn, die toont daarmee gemis aan karakter, dat hij zijn positie onwaardig geachL moet wor den Als de S.D.A.P. zich niet boven zulk klein gedoe weet te verheffen, zal ze daarvan ten slotte zelf de nadeelen ondervinden. Wel be schikt ze over een groot kiezerskorps, maar ze zal toch wel niet de illusie koesteren, dat dit korps slechts uil overtuigde republikeinen be staat. Wie door een veelvuldigen omgang met het publiek weet, wat daaronder leeft, is het niet onbekend, dat duizenden menschen om allerlei redenen, vaak uit óntevredenheid in een of ander opzicht „rood" stemmen en toch trouw achter Oranje aanloopen, vooral als er „wat te doen is". Het andere -vlag-incident dat echer géén Dr. Jan Romein schreef in de „Amsterdam mer" (de Groene) over Mexico. Wie is dr. Jan Romein Wc kennen hem niet persoonlijk, maar uit zijn artikel rijst het portret van zijn innerlijk, zijn karakter en zijn ziel op een portret zoo onflatteus, dat we het om onaangenaamheden met den strafrechter te voorkomen, niet kunnen hateekenen. Dr. Jan Romein profiteert gcduchtig van de fraaie Nederlandsche wet, die wel beleedigingen van personen, doch geen beleediging van in stellingen kent, want deze eigenaardigheid stelt hem in staat om straffeloos een golf modder naast de Kerk uit te storten, terwijl hij tevens Weet, dat diezelfde goedsullige Justitie, ter stond bereid is, zich in een bassenden Cerberus om te tooveren, indien iemand het wagen durft, de gedragingen van. den nobelen dokter naar Waarheid uit te beelden. Men verbaast zich te recht, dat de redactie van een „neutraal tijd schrift" van beteekenis, zich medeplichtig maakt aan zulk een laaghartigen aanval op de Kerk, omdat het in andere gevallen zoo pietluttig de ge voeligheden van den lezerskring ontziet. Toen dr. Frederik van Eeden, in de „Groene", ka zijn bekeering, spontaan verhaalde van het geluk, dat zijn nieuw geloof hem schonk, kreeg hij op 'n kwaden dag zijn ontslagbrief als re dacteur toegezonden en die smadelijke trap werd gemotiveerd met de laffe uitvlucht, dat het tij d- vlag-incident is gebleken, houdt nog immer de gemoederen gespannen. Wat Moeskops op den Wielerbaan te Milaan uithaalde, was zeer afkeurenswaardig. Dat heeft men van verschil lende zijden gezegd en daarmee had de zaak „uit" kunnen zijn en voor de vergetelheid be stemd. Maar de menschen van de wielersport wenschen zulk een einde nietze willen wraak en daarom duurt het onverkwikkelijk gedoe over de zaak voort. Wraak willen ze, echter niet tegenover Moes kops, over wiens optreden het eerste woord van afkeuring nog gesprokem moet worden in hun vergaderingen, maar tegenover den secretaris van denWielerbond die het incident in de bladen bracht, tegenover den Wielerbond-offical Hoorn berg, omdat hij de eer niet op prijs stelde een kaakslag te mogen incasseeren van een vijfvou- digen wereldkampioen en tegen het bestuur van den Wielerbond, dat onzen waardigen kampioen ter verantwoording heeft durven roe- Tegen al die menschen worden moties aange nomen en het bestuur is reeds tot aftreden be wogen. De heer Moeskops, „onze" kampioen gaf weer een staaltje van zijn fijngevoeligheid en bescha ving, door zelf een motie voor te stellen om den man, die het incident vermeldde, en den andere die de kaakslag van onzen held ontving, te royeeren Als die sportverdwaasden zoo nog een poosje doorgaan, zullen ze het beschaafde en wel denkende deel van ons volk niet alleen van den vijfvoudigen wereldkampioen, maar van den heelen wielersport-beweging vervreemd hebben. Wie op het einde van het seizoen hun vacan- tie op Scheveningen doorbrachten, hebben hun hart aan de aanschouwing van „ilc meest verhevene sport" kunnen ophalenniemand zoekt het ook zoo hoog als onze vliegeniers. Zij hebben ter gelegenheid van de luchtvaart- vertooning schitterende staaltjes van hun kun nen gedemonstreerd. De voorzitter sprak 1>ij de opening de hoop uit, dat de demonstraties zonder ongelukken verloopen zouden en we moeten erkennen, dat het niet zonder reden is', dat men ongelukken bij demonstraties vreest de ongeval lenstaaltjes zijn droevig genoeg. De directie der K.L.M. schreef onlangs, dat de meeste vliegtuig-ongevallen plaats grepen bij het verrichten van gedurfde manoeuvres en het maken van „kunstjes", 't Is daarom zeer de vraag af al die demonstraties met lucht- acrobatiek wel in staat zijn het vertrouwen in het luchtverkeer te verhoogen. Er komen nu geregeld ongevallen voor. Daags na de demon stratie verongelukte te Scheveningen bij zulk een „kunstemakerij" nog een Pander-vliegtuig, dat aan die demonstraties had deelgenemen (2 dooden) - en het publiek debiteert al zulke gevallen op rekening van „de" luchtvaart, volstrekt geen onderscheid makende tusschen beleidvolle burger-luchtvaart en de luchtacro- batiek van sportlui en militaire vliegeniers. Buitenland. Een onverwachte wending neemt de revo lutie in Griekenland, doordat generaal Kon- dillis, de leider der revolutie, zich voor een socia listische republiek heeft uitgesproken, zelfs ver klaard heeft wel het Russische voorbeeld te willen volgen, indien zijn land zoo krachtig was als het sovjet-rijk. Kon de generaal zijn plannen volvoeren, dan zouden we dus van de burger- schrift onzijdig was en dus geen apostel-arbeid plaatsen non. Let wel! I oen dr. v. Eeden voor de Kerk schreef achtte men de neutraliteit bedreigd, nu dr. Ro mein tegen de Kerk schimpt, is er geen vuiltje bij de zorgvolle redactie aan de lucht. Ach prof. Kernkamp en collega Brugmans, zoowel als de komieke mijnheer Gharivarius en mevrouw lop Naef, weten wel dat hun smaak in deze niet veel van het andersdenkende deel der bevolking verschilt. Het is zoo zalig, als een deftig weekblad, onder den titel van wetenschappelijk samen gestelde superphosfaat of Chili-salpeter, een lading vuil aan den voet van den Petrusrots lost, maar 't is de vraag of die gezichten nog zoo glunderen, wanneer ze besjieuren, dat wij katholieken onze neuzen nog meer voor de le veranciers van die viezigheid ophalen, dan voor de stinkstof zelf. We weteni miet waar de heer Romein zijn doc toraat in behaalde, 'n Historicus is hij niet, dat- verraden de enormiteiten, die hij debiteertvan recht heeft hij geen notie we vermoeden, dat hij in de wiskunde promoveerde, wijl hij tot op 'n duizendste miligram weet, waarmee hij neu trale redactie's en dito lezers kan bekoren. De hooggeleerde lost geen schot op de misda- digersbende, die eerst huilde om scheiding tusschen Kerk en Staat en die thans, nu die scheiding verkregen is, zich als struikroovers op de Kerk werpen, maar wel bombardeert het heerschap Rome met een serie verwij ten, die lijke dictatuur tot een „dictatuur van het pro letariaat" gekomen zijn, een overgang, die ten slotte niet onlogisch is, omdat men van uitersten tot uitersten geraakt. Degenen, die propaganda maken voor fascisme, mogen daaraan wel eens denken. Intusschen, in Griekenland veranderen de gebeurtenissen snel van aspect en generaals hebben over het afgemeen nog«aI zéér bijzondere denkbeelden over wat „socialistisch" betee- kent. Denkt maar eens aan wat er van de socia listische revolutie van maarschalk Pilsoedski in Polen geworden is Dezer dagen komt al wéér de kwestie van Duitschland's toelating tot den Volkenbond aan de orde, rnaaf met het gemodder om de bezetting van de raadhzetels is het nog niet in orde en daarom kan men nog voor onverwachte gebeurtenissen komen te staan. De Volkenbond zou gelijkheid van rechten der volkeren brengen, de hegemonie des groote staten zou worden verbroken. Die groote stalen hebben een raads- zetel en dus een leidende positie en de regee ringen, die geen werkelijk groote staten vete- genwoordigen, maar het zich verbeelden of hun land tot grootheid willen verheffen, eischen nu mede zoo'n zetel op, óók een leidende func tie. 'tBijft gaan om de macht, vroeger zónder Volkenbond, nu door middel van dien bond. Het aanzien van deze organisatie als rechts instituut daalt meer en meer. Spanje, de hardste schreeuwer om een zetel, is misschien wel tevreden te stellen, in „ruil" voor de toevoeging van het geinernationali- zeerde Tangergebied aan het Spaansche man- daatsgebied in Marokko. Zoo kan de Volkenbond dus misschien nog misbruikt worden voor impe rialistische doeleinden. Het roode leger van Kanton, de Chineesche vrienden der Russische bolsjewiki, hebben aan merkelijke voordeelen behaald op de legers van Woepei-foe. De toestand heeft daardoor weer een dreigend aanzien gekregen in China, zoodat ver schillende mogendheden er reeds toe zijn over gegaan om oorlogsschepen te zenden ter be scherming harer belangen en onderdanen. Hoe de zaken er zich ontwikkelen is moeilijic te zeggen, want het Chineesche Staatsleven is even ingewisseld als het Chineesche Mah-jong. In dat spel Kan de wind uit alle hoeken waaien, men kan bestookt worden met draken of door schorpioenen. Wie het ingewikkelde Mah-jong kent en speelt, wordt telkens verrast door de wonderlijke combinaties, die zich onver wacht vormen. Dat alles verschilt niets van het politieke en inilitajre spel der Chineezen. (Van onzen eigen correspondent). De zevende Vlaamsehe bedevaart naar den IJzer. Is de financieele toestand, hier in België, nog een onderwerp waarover wij nog een uiteenzet ting schuldig zijn, toch kunnen wij niet nalaten den lezer deze maal te vertellen van een gebeur tenis die, in Vlaanderen, van groote symbolische beteékenis is. Wij bedoelen de zevendeVlaamsche bedevaart naar de doodenvelden van den IJzer. Men weet hoe de oorlog Vlaanderen heeft geteisterd, dorpen en steden heeft verwoest, hoe ten-slotte vier jaren lang aan het IJzerfront hij uit stuiversromannetjes g e p u t heeft. Zijn zeergeleerde maakt zich voorts belachelijk door den indruk te wekken of Galles en zijn kor nuiten, als helden kampen om hun „cultuur" tegen de looden overmacht der Kerk en wat zou er dan niet tegen zoo'n Kerk geoorloofd zijn nietwaar Let goed op 't woord Kerk geachte lezer Dat woord is listig gekozen door Jan Romein. Hij, zoo goed als de andere scribenten, weet drommelsgoed, dat men niet moet reppen van draconische maatregelen die tegen de katho lieken worden getroffen, 't Volksgeweten moest eens ontwaken en partij trekken voor de ver drukten. Neen, men spreekt met opzet van „de Kerk" en die instelling, gunt ook de meest recht schapene andersdenkende, door een fout in zijn opvoeding, nog wel een ezelstrap. 't Is hun immer op school, in huis en in con versatie geleerd, dat de Kerk de incarnatie is van al wat leelijk heet. Wat deert het hun dus of Pluto Calles haar krenkt. Op dien gedachtengang speculeert ook dr. Romein. Bah Vertel nu eens aan Uw 'fijn publiek heer dokter, wie of er wezenlijk getroffen wor den, door het breidelooze banditisme in Midden- Amerika Vertel nu eens als gij durft, hoe men soldaten met machine-geweren en revolvers laat ingrijpen in godsdienstige overtuiging van de burgerij hoe men den vrijen wil der meerderheid tyranniseert' door onwettige besluiten, doorge en langs de kust het vernielende vuur van de eertijds zoo bloeiende Vlaamsehe landstreek een woestenij heeft gemaakt. Na den oorlog hebben duizenden Nederlanders immers de streek bezocht. Nu nog is er verkeer van toeristen, ook van bloedverwanten der gesneuveldend, ie er begraven liggen, maar toch in mindere mate. Augustus is de verjaarmaand van dien strijd op leven en dood en in deze maand vallen lierinne- ringsdagen, die door de huidige generaties niet licht zullen worden vergeten. Voor de Vlamingen is de oorlog een groote be proeving geweest. Niet alleen werd het land verwoest, de bevolking geterroriseerd, maar ook aan het front werd door hen zwaren tol betaald. Tachtig percent van het Belgische strijdende leger waren Vlamingen, volgens officieele cijfers en dus ook tachtig percent van de graven. En nochtans wedervoer hen geen recht in het leger, dat, op totaal Franschen leest geschoeid, geen rekening hield met elementaire eischen, die zelfs ten opzichte van de Fransche Senegaleezen werden vervuld. Dat zijn trouwens bekende dingen. Het proces van dr. de Beuckelaere heeft daaromtrent heel wat geleerd. Men weetookhoe daartegen het verzet is gegroeid. Waar de offi cieele zorg voor de Vlaamsehe volksjongens ont brak, daar waren er echter anderen, hoogstaande Vlaamsehe militairen, Vlaamsehe aalmoezeniers en brancardiers, meestal priesters en seminaris ten, die zich hun lot, aantrokken, hen geestelijk en moreele opbeuring brachten. Zij vormden de bekende studiekringen die, later, onder voor wendsel van noyautage-organen te zijn, van hoogerhand werden ontbonden. Door hen werd echter niet alleen gedacht aan de levenden, maar ook aan de Vlaamsehe dooden en het werk „Heldenhulde" zorgde er dan ook voor dat op het graf van eiken gesneuvelden Vlaming, die dit bij testamenteel formulier had beschikt, met geld van zijn wapenmakkers en van het Werk zelf een zerk'werd geplant, een kruis dat, met een blauwvoet, het opschrift droeg A(lles) V(oor) V(laanderen) V(aanderen) V(oor) K(ristus naar Iersche opvatting ontworpen door den op het front zoo sympathieken Vlaamschen kunstenaar Joe English, te Vinckem gesneuveld. Elke planting van zoo'n zerk was aan het front, terwijl de granaten barstten, onder het vuur van den vijand, in de vreeselijke oogenblikken van de beschieting, een roerende plechtigheid, die tevens een Vlaamsehe betooging werd Met het groeien van het aantal zerkjes groeide echter ook den angst van hen voor wie zij een aanklacht vormden. Hét edele Vlaamsch initia tief werd bekampt in het geniep, want in het openbaar dierf men het niet uit vrees voor wan ordelijkheden. In den nacht van 9 op 10 Februa ri 1918 werd op lafhartige wijze door de Sureté Militaire de A.V.V. V.V.K. teekens met ce ment toegestreken, op een groot aantal Vlaam sehe zerkjes te Oeren. De Vlaamsehe kameraden van de gesneuvelden lieten echter niet begaan den volgenden nacht waren de teekens er weer dubbel zoo groot opgeschilderd met zwarte verf. Dat was de Vlaamsehe geest aan het front onder den oorlog Na den oorlog heeft deze geest zich gehandhaafd. „Heldenhulde" heeft zijn werk voortgezet met de inrichting van bede vaarten naar de dooden van den IJzer, naar de graven van de vele Vlaamsehe jongens, die, on bekend, sneuvelden voor het ideaal der volkeren- vrijheid. waarin zij ook hun eigen volk omvatten. dreven met geweld, gevangenisstraf en boeten. Het zijn menschen als gij en wij dokter, die men naar het stoffelijke tracht te verderven, in dien zij hun zieleleven niet willen laten dooden en zoo gij voortgaat met dit wanbedrijf te sanctionneeren, dan zijt gij de meest duistere duisterling dan zijt ge met permissie een barbaar. Dr. Romein eindigde zijn historisch-roman- tisch-fantastisch betoog met een allegortische apotheose, die wel veel nadenkens moet hebben gekost maar hem tenslotte ook veel pleizier zal hebben gegeven. 't Wapen van Mexico leende hem namelijk een passend slot. Op dat wapen moet men weten, staat een ade laar afgebeeld, die strijdt met een slang. Die voorstelling is zinnebeeldig en de scherpzinnige dokter geeft zoo tusschen de regels te verstaan, dat de helderziende voormalige ontwerper met dien adelaar Calles en met die slang de Kerk be doeld heeft. Na die conclusie, even giftig als valsch, willen we slechts opmerken, dat er buiten de Kerk toch ook nog slangen kruipen en voor de rest zouden we dr. Romein willen voorstellen de portretten van Calles en aartsbisschop Mora del Rio eens aan een onpartijdiger! teekenaar te overhandigen, met de opdracht daar een passend attribuut op aan te brengen. Wij verwedden er een lief ding om, dat de man over liet eene gezicht tralies trekt, en om 't andere hoofd een aureool schetst. Maaslandus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5