DAGBLAD WOOR SCHIEDAM RH OMSTREKEN* FEUILLETON. De duivel der Woestijn. 49ste Jaargang. Dinsdag 7 September 1926. No. 14651 Bureau i KOEMARKT 4. Telefoon Intneommonaal 68085 Postbus s 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v «i r t n i 5 a n i 1B regel» f 1.75, mikt regel daarboven 88 ut, 8 snaai plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeel inga» 78 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteert. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering t 500 bij levenslange geheel© invaliditeit1200 bij verlies van een ltand„ voel ot nog f 206 bij i«®d 1Ï00 bi» verlies van ©effl duim; 160 bij verlies van een wqsvlnger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger» De verzekering wordt gewaarbo Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKEN BONDSVERGADERING. Afscheidsrede van Benes. De vergadering van den Volkenbond is gister morgen om 11,20 n. geopend. De Spaansche gede-, legeerde was niet aanwezig. In totaal waren 43 staten vertegenwoordigd. Het Huis was geheel bezet. Talrijke persverte genwoordigers waren aanwezig. De loges der diplomaten waren geheel gevuld. Chamberlain en Briand hadden tusschen de gedelegeerden plaats genomen. Dr. Benes, de voorzitter, opende de bijeen komst met een rede, waarin hij een overzicht gaf van de werkzaamheden die de Volkenbond sedert de laatste gewone bijeenkomst heeft ver richt. Inzake de voorbereiding van de Internationale Ontwapeningsconferentie en de Internationale Economische Conferentie zijn reeds beduidende vorderingen gemaakt. Hij drong aan op de noodzakelijkheid om de ontwapeningsconferentie zeer zorgvuldig voor te bereiden want, zeide hij, de mislukking eener slecht voorbereide conferentie zou, een ramp kunnen veroorzaken. Ook zijn de commissies voor het transito- verkeer en het paswezen bijeen gekomen om de door den oorlogstijd gestoorde verkeers- betrekkingen te verbeteren. Benes wees op de groote beteekenis van Locarno voor het scheppen van vredelievende verhoudingen in Europa. Benes stelde de vergadering op de hoogte der voorstellen van de studiecommissie voor den raad en heette nu reeds de Diutsche dele gatie welkom. Benes sprak de hoop uit dat de mogendheden welke zich uit den Volkenbond teruggetrokken hebben, zich bereid zullen verklaren den actieven arbeid weer op te nemen. Hierop benoemde de vergadering de commis sie welke de volmachten zal onderzoeken. Op voorstel van den Zwitserschen gedelegeerde Motta werden de volgende afgevaardigden in deze commissie gekozen Mololï (Bulgarije), Wang (China), Agneroy Bethancourt (Cuba), Laidoner (Estland), Barthelemy (Frankrijk), Maharadja Kapurthala (Indië), Graaf Bonin Longare, (Italië), Baron Lehmann (Liberia). T u r k ij e wil in den Volkenbond. De speciale verslaggever van de Times" te Genéve verneemt uit goed-ingelichte kringen, dat de Turksche regeering diplomatieke stap pen gedaan heeft teneinde aan haar wensch om tot den Volkenbond toe te treden, uit drukking te geven. De regeering van Angora heeft alleen als voorwaarde' gesteld dat haar een niet-per- manente raadszetel wordt toegewezen om niet alleen haar eigen belangen, doch ook die der andere landen van het Nabije Oosten te kunnen behartigen. Deze voorwaarden heeft de Turk sche regeering in een brief geformuleerd, die dezer dagen aan de regeeringen der verschillende mogendheden werd toegezonden. Canada can did a at? De vertegenwoordigers der Britsche Domini ons zijn heden bijeengekomen tot het houden van een bespreking, waarin,,-de beginselen van een door hen in de Vergadering te volgen politiek werden vastgesteld. Bij vroegere bijeenkomsten van den Vol kenbond was in den boezem der Dominion delegaties reeds de wensch tot uiting gekomen om uit bun midden eenfder staten voor de be- gewa&rborgd doar jRJEolI.AIgem.Vera. bank SeMwta» 9) Toen "hij gereed was, las hij Dubois' brief nog eens over. Zonder twijfel sprak er een op gewekte moedige geest uit en hij kon dit niet in overeenstemming brengen met den sombe ren tot wanhoop gebrachten man van enkele maanden geleden. Hij herinnerde zich het bleeke verwrongen gezicht van zijn vriend, toen hij na twee maanden vergeefs zoeken, den dienst ver liet en naar Frankrijk ging om die erfenis kwestie te regelen. Het was een droevig af scheid geweest. En toen O'Reilly hem de hand drukte, had hij beseft, dat Dubois den slag nim mer te boven zou komen. Hij behoorde tot die naturen die slechts eenmaal iiefhebben. Boven dien hield hij van den ouden majoor, als van een eigen vader en diens dood had hem bijna even hard getroffen, als de ontvoering van zijn Verloofde. O'Reilly herinnerde zich zijn woor den „Zij kou beter dood zijn Tommy, duizend maal beter, want nu wacht haar een lot erger dan de dood. Maar zij is een soldatenkind en ik ben er van overtuigd dat zij den dood zelf zal zoeken als er niet tijdig genoeg hulp voor haar opdaagt,. De roovers hebben een dubbelen moord zetting van een niet-permanenten zetel candi- daat te stellen. Naar verluidt zou in den loop der heden gehouden besprekingen de candidaat- stelling van Canada voor een herkiesbaren raadszetel ernstig in overweging genomen zijn. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Ook de protestantse he kerken genationaliseerd. Volgens bericht uit New York, heeft de Mexi- vaansche regeering thans ook de nationalisatie der Protestantsche kerken in Mexico gelast. SPANJE. Tegenstrijdige berichten. Inlichtingen te Cerbère ontvangen, zeggen dat de militaire beweging algemeen zou zijn in alle Spaansche artillerie-regimenten. De kazer nes der artillerie te Barcelona zouden door an dere troepen omsingeld zijn. (Cerbére is een Fransch plaatsje aan de Mid- dellandsche Zee vlak bij de Spaansche grens. Red.) Volgens inlichtingen verschaft door personen, die uit Spanje komen, zou het voornaamste brandpunt der militaire beweging, Bilbao zijn. Te Madrid zijn de soldaten, die trouw aan de regeering zijn, in de straten opgesteld om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Het Spaansche volk schijnt vijandig te staan tegenover elke beweging, die er op uit is om den regeeringsvorm te wijzigen. In een onderhoud met den koning, zou Primo hem zijn ontslag ter hand gesteld hebben, doch de koning weigerde dit. Primo schijnt den. steun te genieten van de groote meerderheid der openbare meening. Hij had een lang gesprek met den minister van oor log en zocht vervolgens den Engelschen gezant op. Een officieus communiqué zegt, dat Primo den geheelen dag in telefonische verbinding heeft gestaan met de militaire gouverneurs der pro vincies die successievelijk de handhaving der militaire tucht en de onderwerping der artillerie- Troepen meldden. In Andalnsië en Catalonië is de zaak sedert gisterenavond totaal geliqui deerd in de andere provincies is men een goed eind op streek. Nergens wordt eenige geweld pleging gemeld. De vertegenwoordiger van Havas heeft te Madrid een onderhond met Primo de Rivera gehad, waarbij deze zeide, dat slechts in Pam- peluna ongeregeldheden waren voorgekomen bij de afzetting der artillerie-officieren.'Een luite nant en een soldaat zouden bij deze ongeregeld heden zijn gedood, vier andere militairen werden gewond. De „Information" meldt uit Madrid, dat alle munitie-fabrieken en tuighuizen in Spanje onder volkomen nieuwe leiding zijn gekomen. De fa brieken en tuighuizen zijn vandaag gesloten tot de aankomst der nieuw benoemde chefs. aanvaardt, worden overgegaan tot ontwapening der RUSLAND EN JAPAN. Wederzijdsche beperkin bewapening. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet- regeering thans ook aan. de Japansclie regeering een garantie .en neutraliteitspact heeft aange boden. De Sovjet regeering stelt wederzijdsche ontwapening in den Stillen Oceaan voor. Van Russische zijde zal, wanneer Japan het voorstel op hun geweten, maar zelfs haar lijk, zal ik niet in hun handen laten. Nooit Deze woorden kwamen O'Reilly weer in de gedachte. Dubois moest zonder dat iemand er iets van wist,zijn nasporingen al dien tijd voort gezet hebben. En 't resultaat? Naar den toon van den brief te oordeelen misschien gunstig. O'Reilly verdiepte zich in gissingen, maar kwam weer op he' zelfde feit terug. De moordenaars van den majoor kon hij ontdekt hebben. Maar dat Jeanne Higgins na zooveel maanden nog in leven zou zijn, was bijna onmogelijk. O'Reilly durfde dit tenminste niet veronderstellen. Maar toch ongetwijfeld voedde Dubois, zooals hij eenigszins tusschen de regels door kon lezen, hoop. Maar waarop Dat was een vraag die O' Reilly niet geheel kon beantwoorden vol ongeduld zag hij dan ook de komst van Dubois tegemoet. Den volgenden morgen werd O'Reilly toen hij uit zijn tent naar buiten trad, bijna onderste boven geloopen door een inlander, die luid schreeuwend tusschen de tenten doorrende. Trillend vair schrik bleef de man bij hem staan. Effendi, de woestijnduivel „Wat is er nu weer met die woestijnduivel?" vroeg O'Reilly knorrig, „hij heeft jou toch niet te pakken genomen wel" De neger schudde heftig het hoofd. „Neen der vesting Wladiwostok. De Japansche regeering heeft een speciale militaire commissie benoemd, die tot taak heeft, den toestand in het Verre Oosten en de voor stellen der Sovjetregeering' te onderzoeken. CHINA. Woe Pei Foe niet gewond. Uit Hankou wordt bericht, dat de Zuidelijke Troepen, die gebouwen in de omgeving van Woetsjang bezet hebben, deze stad Vrijdag j.l. opnieuw aanvielen. Zij kwamen tot bij de versterkingen, terwijl sommigen tracht ten'met ladders de muren der stad te beklimmen. De Noordelijke troepen begonnen te vuren met mitrailleurs en geweren, terwijl een kruiser kanonvuur opende. De aanval der Zuidelijken, die 1200 rnan verloren, werd volkomen afge slagen de verliezen der Noordelijken bedroegen volgens een officieel communiqué 200 man, maar waarschijnlijk meer. De berichten uit Japansche bron, dat Woe Pei Foe gewond zou zijn, zijn van allen grond ontbloot. ALLERLEI. Uit Berlijn Naar de „New York Herald" uit Kairo verneemt, zijn Zondag vroeg in den ochtend 500 opstandelingen Damascus binnen gedrongen, waaruit zij echter na een gevecht van 2 uren weder werden verdreven. Er zouden 40 man gevallen zijn, waaronder 3 Fransche soldaten. Uit New-York Volgens berichten uit Nicaragua wordt Bluefield thans door de revo- lutionnairen belegerd. De rebellen hebben de geheele Karibische kust bezet. Uit Belgrado De eerste kruiser der Z. Slavische vloot, Dalmacija, is gisteravond te Tivat in de Golf van Cattaro aangekomen. De kruiser werd door de bevolking geestdriftig ontvangen. Uit Londen De Admiraliteit deelt mede, dat ten gevolge van geweerschoten, door Chi- neesche bandieten gelost op de kanonneerboot „Cockchafer" en een hulpschip, eenige slachtof fers zijn gemaakt onder de matrozen. Uit Bogota De 6000 stakers bij den Paci- fic-spoorweg en de havenarbeiders te Buena ventura hebben het werk hervat. Hun eischen zijn ingewilligd. Binnenland. De president van den Iloogen Raad. De president van den Höogen Raad, jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman, presideerde heden na langdurige afwezigheid wegens ziekte, voor het eerst weder een zitting van het college. Een bespotting van het heilige. Zoo zouden we willen npemen de onkerkelijke en sniaakmisleidende wijze, waarop helaas op dit oogenblik nog, ondanks een veel meer inten sief liturgisch leven, sommige religieuse winkels een handel drijven ixi artikelen, die voor den ka tholiek heilig moesten zijn, maar waarmede, zij het dan ter goede trouw, op een heiligschen- nende wijze wordt gespot. Dezer dagen langs enkele religieuse winkels wandelende, viel onze aandacht op een nieuwe „attractie" op dit gebied, bestaande uit een slecht gevormd H. Hartbeeld van doorschijnend glas, waarachter op een vernuftige wijze een lichtje is gefabriceerd, waard or dit LI. Hart beeld in den avond een soort lichten gloed in de neen Effendi, maar hij komt op zijn duivels- paard naar het kamp, hij vliegt regelrecht op ons toe. O, Effendi het is met ons gedaan." O' Reilly pakte den bibberenden neger bij den arm „Schei uit met je geklets," zei hij ruw, „uit welke richting komt hij Uit het Zuiden, Effendi, hij is De rest van zijn woorden ging voor O'Reilly verloren. Hij rende naar de Zuidelijken kant van het kamp. Eenige officieren en manschappen had den zich daar reeds verzameld en tuurden inge spannen met kijkers naar een snel naderende ruiter. „Het is zonder twijfel de geheimzinnige rui ter, die de Oosterlingen de woestijnduivel noe men," zei een van hem, zijn kijker aan O'Relly reikend zie zelf maar." Vol spanning bracht O'Reilly de kijker voor de oogen. Er was geen twijfel mogelijk Die ruiter was de woestijndui- delDie gele kleeding en het zandkleurige paard O'Reilly gal den kijker terug. „Ik geloof dat je gelijk hebt," antwoordde hij, Alle duivels wat rijdt, die kerel ontzettend snel, hij kan binnen twee minuten hier zijn!" De officier knikte. „Ja zooals hij rijdt zeker, maar ik ben nieuwsgierig wat hij hier uit komt voeren, het zal anders wel interessant zijn eens met die geheimzinnige persoonlijkheid kennis te maken. En dan zijn paard, het is een pracht- dier De ruiter was ondertusschen zonder het kamer verspreidt. Op dezelfde wijze als we oP dit oogenblik reeds allerlei beeldjes hebben van honden en katten, leeuwen en tijgers, waarin even kunstig een electrisch lanpje is aangebracht, dat bij avond een nieuw soort verlichting moet geven. Voor dergelijke banaliteiten moeten nu ook reeds onze LI. Hartbeelden dienst doen om allen liturgischen smaak in onze Roomsche gezinnen te dooden. Na de lichtgevende afschuwelijk gevormde Maria- en Theresiabeelden hebben we er weer een nieuwe bespotting bij gekregen. Dezer dagen hoorden we oon, dat op dit oogeubliiv in Londen Mariabeelden, waarin een muziekinstrument is aangebracht, verkocht worden. Wat moeten toch de andersdenkenden, die toch reeds zoo'n verkeerden indruk hebben van onze beelden- vereering, wel van onzen Roomschen godsdienst denken, wanneer wij katholieken daar openlijk in onze winkels die kermis van God en Kunst ge klaagde kramerijen, door wie weet welken niaat- schappelijken mislukkeling aan de markt ge bracht, uitstallen, om daarmede onze Roomsche gezinnen te verrijken Hebben we ons al niet jaren lang genoeg ge blameerd met onze ja-knikkende engeltjes, met natuurlijk haar, de communieplaatjes voor stellende hosties, omgeven van trekkebekkende duifjes, waar men de gehandschoende feest- beldjes uit een vernuftige machinerie van papier geknutseld ziet te voorschijn springen, alles door den onzin uitgedacht. Zijn de overgroote meerderheid van onze heiligenbeelden, de Theresia's niet uitgezonderd, nog niet leelijk genoeg en moeten we ze nu door die lichtjesvertooning nog smakeloozer maken Het is treurig, wanneer men soms iangs win kels loopt van katholieke religieuse artikelen. Men zou soms bij zoo'n winkelwandeling wen- schen, dat er een olifant in de etalage kwam en zijn poot op heel die santekraorn zette liet beest zou er geen enkele heiligschennis kunnen plegen. Het wordt hoog tijd, dat wij katholieken, die toch zulk een hoogstaande katholieke religieuze kunst hebben, ons eens ernstig bewust worden hoezeer wij hier misdoen tegenover onzen gods dienst en ook tegenover andersdenkenden en welk een terrein er nog voor ons braak ligt voor een juiste smaak vorming in dc ware kunst en om ons eucharistisch beschavingsleven op een hooger peil te brengen. Dan komt misschien nog eens de tijd, dat in de plaats dat deze prullen door ons katholieke volk worden gekocht, hetzelfde volk den fabri kanten van dezen rommel zal toeroepen „Weg met die heiligsehonnendc prullen wij dulden niet langer dat onze godsdienst-als een maskerade wordt aangekleed en wij verdragen het niet langer, dat onze Heiland in hel spobdeed van Herodes opnieuw over de wereld ter bespotting wordt rondgesleurd („Res.") De stakingen te Djdnes en Slikkerveer. Gister is te Ridderkerk de aangekondigde con ferentie gehouden met den Rijksbemiddelaar Ir. IT. A. van IJsselsteyn. Om elf uur ontving déze de vertegenwoordigers van Bolnes' Motoren- fabriek, vervolgens werden de vertegenwoor digers van de vakbonden gehoord. Om drie uur vinden besprekingen aan met de Int. Scheeps- bouw-maatschappij „De Maas" saarna weder met de organisaties. De conferenties droegen, naar wij vernemen, een informatorisch karakter. Voorstellen wer den over en weer niet gedaan. minst van richting te veranderen, aanmerkelijk dichterbij gekomen en een zenuwachtige span ning kwam over het troepje blanken. Niemand gevoelde werkelijke vrees, maar toch deed een onverklaarbare drang menige hand onbe wust naar de revolvertasch grijpen. De snel heid waarmee de ruiter reed werd nu eerst goed zichtbaar. Nimmer had een van hen een paard zoo zien loopen. Velen van de soldaten hadden uitmuntende paarden, maar bij dit dier was het snelste paard van hen, een slak De afstand ver minderde snel. Zeshonderd meter, vierhonderd, driehonderd honderd meter paard en ruiter hadden nog' steeds dezelfde snelheid. Dan, op slechts vijl' en twintig meter, verminderde de geheimzinnige ruiter plotseling zijn dolle vaart en bracht zijn prachtig dier Vlak Voor de soldaten tot slaan. Een oogenblik ging zijn vlugge blik door de gaten van het masker over het troepje hij zag de handen die de revolvers omklemden en lachtte. „De lieeren moeten mij verontschuldi gen," zei hij met een diepé sonore stem, die O'Reilly zonderling bekend voorkwam, „dat ik zoo onverhoedsch kom binnenvallen, maar zaken van groot gewicht brengen mij hier. Bovendien heb ik nog een kleine verrassing voor u in petto tnaar Iaat u gerust uw revolvers los, ik ben niet van plan op mijn gewezen col lega's te gaan schieten." (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1