Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Een nieuw conflict. In een te Winschoten gehouden vergadering van cartonbewerkers is met 2/3 der aanwezige stemmen tot staking besloten. Het conflict bij Heemaf. In de gister te A'dam gehouden zeer druk bezochte algemeene ledenvergadering van den Metaalborid (die nagenoeg de geheele Neder- landsche Metaalindustrie omvat) werd het con flict bij de Heemaf behandeld. De houding, door de directie der Heemaf aan genomen, alsook het gevoerde beleid van het dagelijksch bestuur, werd eenstemmig goed gekeurd. De stakingsleiding, die gister te Hengelo ver gaderde was van oordeel dat tot nu toe een te soepele houding is aangenomen ten aanzien van den te verrichten arbeid door en voor Heemaf. Besloten werd, na de afwijzende houding van de directie strengere maatregelen te nemen tegen de fabricage en verzending van goederen voor en door de fabriek. Een afdoende verklaring. We hebben ons afgevraagd, schrijft de „Rot- terd.", hoe het mogelijk is, dat de roode pers in ons land zoo met overtuiging de godsdienst vervolging in Mexico kan verdedigen. Immers is hier te lande de vrijheid van ge loof nergens veiliger dan bij de S.D.A.P., die toch naar eigen zeggen en dus ontwijfel baar met haar Groninger motie den groot sten stoot aan de gelijkstelling van bijzonder openbaar onderwijs gegeven heeft. En nu in Mexico Eerst weifelde „Het Volk" of het partijgenoot Galles, den president-geloofs- vervolger in bescherming zou nemen, dan wel zijn beleid vergoelijken. Spoedig lag echter de schuld der misère geheel bij de „petroleum- bisschoppen", gelijk „Het Volk" ze noemt, wel wetend, dat elke woordcombinatie, welke aan deze nuttige vloeistof doet denken, bedwelmend op de hersenen der goedgeloovige lezers moet werken. Dus werd Galles de verdediger der prole tarische groepen en waren zijn geweldplegin gen gerechte strafoefeningen. Thans heeft Mr. Téllez, de Mexicaansche ambassadeur in de Vereenigde Staten, een af doende verklaring voor deze, eerst ietwat on begrijpelijke houding der roode pers gegeven. Hij heeft met nadruk verklaard „Onze wet ten zijn liberaal. Zij garandeeren de vrijheid van eiken eeredienst Dat klopt. Liberale wetten zijn uitstekend, als ze maar door sociaaldemocraten uitgevoerd worden. Dan is zelfs het militairisme niet ver achtelijk meer. Een Mexicaansche wet verbiedt 't gods dienstonderwijs in alle scholen. Echt liberaal we weten dat in Nederland. Een andere wet verbiedt de kloosterorden. Ook zeer liberaal. Weer een andere wet spot met het recht der Kerk om goederen te bezitten en confiskeert deze zonder schadevergoeding. Alles puur liberaal, terwijl de veilige uit voering berust in de handen van een sociaal democraat en geschiedt overeenkomstig de Grondwet, welke Galles zelf gemaakt heeft bijna heelemaal alleen. Wat praat men dan in Mexico van geloofsvervolging Men roeme liever de vaderlijke bescherming tegen kapi taal en priesterdom. „Dom volkje, dat niet deukt als wij." Daar door werden de autoriteiten in Mexico genood zaakt de bevolking met geweld de zegeningen deelachtig te maken van liberale wetten, be leidvol toegepast door sociaal-democraten, die niets tegen het geloof hebben, als het maar zwijgt. Benoemingen. Door B. en W. is tot klerk ter gemeente-secre tarie, afdeeling Accountant, benoemd Ch. Meij- vogel, bediende van het Bureau van den Wet houder van Onderwijs tot aankomend bedien de is tijdelijk aangesteld aan de afdeeling Fi nanciën, 'l'h. H. Mouwens en de heer G. Klein, commies ten kantore van den gemeente-Accoun tant is overgeplaatst naar het Bureau van den Gemeente-ontvanger. Besmettelijke ziekten. In de afgeloopen week is ter gemeente-se cretarie aangifte gedaan van 3 gevallen van rood vonk en 1 geval van mazelen. Maandelijkseh Bevolkingsoverzicht. Bevolking op 31 Juli 43307 vermeerdering in Augustus door geboorte 84 vestiging 143 totaal 257 vermindering door overlijden 30 vertrek 207 totaal 237 totale vermeerdering 20. Bevolking op 31 Augustus 43327. Over de afgeloopen maand werden 27 huwelijken voltrok ken. Spaarbank Schiedam. Opga ve over de maand Augustus 1926. Inlagen 161.700. Terugbetalingen 106.518,02. Aantal inleggers 1 Augustus 18081. Nieuwe deelnemers 89. Te samen 18170. Geheel afgeschreven deelnemers 46. Aantal inleggers 18124. Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Augustus 1926 5.248.556,44. Bij Kon. besluit van 3 Septem ber is tijdelijk tot leeraar aan de rijkshoogere- burgerschool te Middelharnis R. Frantsen, lee raar aan de rijkshoogereburgerschool alhier, benoemd. Gister is te R'd amdoor het bre ken van zijn fietsvorkE.T. van hier van de fiets geslagen. Ernstig inwendig gekneusd is hij naar het gemeente-ziekenhuis alhier vervoerd. Gisterenmorgen vond de zwem- meester een Duitschen zeeman slapend in een der badkamertjes van de Gemeentelijke zwem inrichting. Door de politie aangehouden, ver klaarde hij van Rotterdam te zijn gekomen en daar onderdak te hebben gezocht. Hij 'is later heengezonden. Gisteren is ter beschik king van de Justitie gesteld zekere P.FI. uit Rotterdam, die Zondag door de politie in de Gorzen was aangehouden, toen hij zijn beroep van liedjes zanger op den openbaren weg uitoefende en bij onderzoek eenige malen gesignaleerd bleek te staan in het Algemeen Politieblad. J.C. la R., wonende te Rotterdam, gaf gisteren der politie kennis, dat hij sinds 3 weken zijn luxen hond, soort smous, vermiste en hem bij onderzoek was gebleken, dat de hond zich bevond ten huize van een bewoner in het Proveniershuis. Deze verklaarde den hond eeni- gen tijd geleden te hebben gekocht van een hem onbekenden petroleumventer voor 5.50. De hond is door de politie in beslaggenomen. Gistermiddag z ij n door de p o 1 i- tie 2 knapen aangehouden, die van het aan de gemeente toebehoorend zand, liggende op de Westerkade, een hoeveelheid hadden wegge nomen. Gisterenmiddag we rd depolitie telefonisch kennis gegeven, dat in het Sterren bosch een meisje reeds eenige dagen rondzwierf, dat weigerde op de haar gestelde vragen ant woord te geven. Door de politie is daarop in het Sterrebosch aangehouden de 21-jarigc C.E.G., wonende te Rotterdam, die verklaarde sinds Woensdag j.l. zonder eten ziekelijk in het Ster rebosch tusschen het struikgewas te hebben gele gen, daar zij niet meer bij haar thuis mocht komen.. De ouders verklaarden niet genegen te zijn hun dochter in hun woning op te nemen. Het meisje is daarop overgebracht naar de poli tie te Rotterdam De aannemer Sheeft b ij de poli tie aangifte gedaan, dat uit een nieuwbouw aan de Broersvest te zijnen nadeele een schuiflad- der van pl.m. 24 sporten is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. B.v.d.M. uit de Vissc herstraat, is gisteravond te 9 uur in de Groenelaan aange vallen door een hond van van L. die hem in het linkerbovenbeen beet, waardoor dit lichaams deel werd verwond en zijn broek scheurde. Voor het machinisten diplom a slaagde gisteren te 's-Gravenhage, de heer H. T. de Recht, van hier. UIT ROTTERDAM. Hel vuur bijzaak de spuit hoofdzaak. Zondagnamiddag werd brand ontdekt in de achterkamer van een benedenhuis aan de Mei- doornstraat alhier, terwijl de bewoners afwezig waren. He buurman, die den brand het eerst gezien had, waarschuwde een brandweerman, die in de nabijheid woont. Hij gaf hem zijn eigen huissleutel, aangezien deze sleutel ook op de woning past van het verlaten benedenhuis. De brandweerman ging de woning binnen, zag dat een bed in brand stond en draaide zich om, sloot de woning weer en verliet zwijgend het pand, om zijn spuit te waarschuwen.De buurman, die het rationeeler had gevonden,indien de brand weerman maar vast met blusschen was begonnen, haalde een tweeden sleutel, ging met een kennis, die bij hem op visite was, naar binnen en zag eveneens het brandende bed. Samen hebben zij toen den matras op het plaatsje gegooid en het vuur met eenige emmers water gebluseht. Toen dit juist klaar was verscheen de spuit. De wakke re gasten hebben daarop de gummislang op de huisleiding gekoppeld en voor een nablussehing gezorgd Jeugdige boefjes. Den laatsten tijd maken twee jongens, een van 18 en een van 12 jaar, er hun werk van, in winkels weinig voorkomende artikelen te vragen. Terwijl de winkelier het gevraagde zoekt, trachten zij de lade te lichten. In de Sion- straat en aan de Vlietkade alhier hebben zij al gebrobeerd hun slag te slaan. UIT ROTTERDAM. Wie heeft de voorkeur Al geruimen tijd heerscht er ontstemming onder de Nederlandsche zeelieden, omdat vele reederijen voor hun schepen kleurlingen en vooral Arabieren monsteren. Gistermorgen stond een groep Arabierenvoor het aanneemkantoor voor zeelieden aan de Veerhaven alhier. Tusehen hen en een groep Nederlandsche zeelieden, die ook stond te wachten, ontstond er eenige wrijving. Des middags was liet weer zoo De groep Arabieren was inmiddels tot ruim 40 man aan gegroeid. Naar schatting waren er ongeveer ruim 400 Nederlandsche zeelieden. Sommigen hadden bamboestokken bij zich, waar spijkers door geslagen waren, enkelen hunner tracht ten scheermessen in de palm van hun hand te verbergen en een droeg een knuppel. Bij het opdringen naar de deur van het kan toor heeft toen een van de Nederlander laatst genoemde Arabier zijn wapen afgenomen en dit werd het sein tot een geduchte kloppartij. Aan weerszijden vielen harde "klappen, toen plotseling geroepen werd pas op, hij trekt een revolver De Nederlanders sloegen daarna op de vlucht, maar kwamen spoedig weer opzetten, waarna de Arabieren het hazenpad kozen. Achtervolgd door de Nederlanders vluchtten zij naar de Zeemansstraat waar zij in het Engelsche tehuis voor zeelieden, dat op den hoek van deze straat en de Calandstraat gelegen is, een goed heen komen zochten. Inmiddels was de politie ter plaatse versche nen. Toevalligerwijs moest de groote transport auto van de politie juist op dat oogenblik in de omgeving van de Calandstraat een vreem deling, die naar het hoofdbureau van politie gebracht moest worden, ophalen. De inspecteur van politie hield deze auto aan en liet haar naar het zeemanshuis rijden. Dear werden 15 Arabieren in de auto geplaatst. Meer konden er niet in en daarop ging het in snellen gang naar het bureau aan de Witte de Withstraat, waar zij voorloopig opgesloten werden. De auto werd daarop met agenten be mand en vliegensvlug werd naar de Zeemans straat teruggereden. Het bleek, dat de overige Arabieren in dien tusschentijd kans gezien hadden de plaat te poetsen. Maar weldra kreeg de politie bericht, dat op een der Heen- en Weerbootjes, dat van Katendrecht naar de Veerhaven voer, een heel groot aantal Arabieren zat, die blijkbaar hun makkers wilden komen helpen. Het gelukte aan den aanlegsteiger te komen, vóór dat het bootje aan wal lag. De poli tie heeft daarop de Arabieren belet aan wal te komen, zoodat zij de terugreis hadden le aan vaarden. Voor vandaag zijn uitgebreide maatregelen genomen, om herhalingen te voorkomen. Op het politiebureau zijn de Arabieren aan een scherp verhoor onderworpen. In het geheel zijn slechts drie scheermessen en één knipmes op hen bevonden. Blijkbaar hadden zij nog vóór hun arrestatie kans gezien de wapens weg te moffelen. Acht van hen zijn ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. De ande ren zijn op vrije voeten gesteld. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 7 September, des namid dags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer A. Gijsen. Tegenwoordig zijn 25 leden. Goedgekeurd worden de notulen van 4 en 25 Juni j.l. De Voorzittei doet mededeeling van een ver zonden telegram ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin en daarop ont vangen dankantwoord en van door Ged. Stalen goedgekeurde Raadsbesluiten. Voorts zijn nog de volgende stukken ingeko men. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het door het lid van den Raad, den heer E. G. van den Bovenkamp, aan hun College gericht schrijven, waarin hij hun College uitnoodigde den Raad zich in principe te laten uitspreken over de invoering van een Ophaal- en Stortingsdienst voor de Belastingen in deze gemeente. Zooals reeds eerder gemeld, zijn hierover bij verschillende gemeenten inlichtingen ingewon nen en de financieele commissie geeft in over weging, voorloopig nog niet over te gaan tothet instellen van zoo'n dienst. Burgern. en Weth. vereenigen zich met dit advies. De heer Bovenkamp dringt om verschil lende reden aan op het nemen van een proef met een dergelijken dienst. De heer Dinkelaar houdt een pleidooi voor dezen dienst en wijst naar enkele andere plaatsen, waar de resultaten zeer goed zijn, o.a. den Helder waar deze dienst is ondergebracht bij den gemeen Le-ontvanger geassisteerd door 2 ambtenaren. Sp»dient een motie in dat de Raad besluite een dergelijke dienst in te stellen. De heer C o 11 ziet bij dit punt nog even kans te zeggen dat de arbeidersklasse, vooral door de belastingen gevild wordt. De voorzit t e r U drukt zich wel wat al te sterk uit, mijnheer Collé. De heer v: d. Kraan (C. H.) spreekt zich over dit punt uit in den geest van den heer v. d. Bovenkamp. Weth. o d d e s spreekt het oordeel van den heer Dinkelaar, als zou het standpunt van het College van B. en W. reeds bij voorbaat tegen dezen dienst afwijzend zijn gesteld, tegen. Wordt vervolgd). De valse he munters. In verband met de valsche zilverbonsgeschiedenis, kunnen wij nog het volgende melden Een van de twee te Sittard aangehouden Duitschers, zekere E.B., had in zijn portefeuille het adres van zijn kosthuis te Heerlen. Dit adres werd terstond aan de politie te Heerlerheide medegedeeld, waarop de commissaris van poli- te Heerlen zich met een inspecteur uit Heerler heide naar dit adres begaf. Men tref daar den Duitscher A.R. aan, die aan een streng verhoor werd onderworpen. Weldra bekende hij aan de uitgifte van valsche-biljetten behulpzaam te zijn geweest. Ook deelde de man mede, waar de drukkerij en de clichés waren. Deze bevonden zich n.l. op een ander adres te Heerlerheide, n.l. aan den Heereweg nr. 25. De drukkerij had een eenvoudig, doch goed ingericht toestel. De clichés werden, gelijk gemeld, in beslag ge nomen. Intusschen was te Maastricht de Duitscher F.W. gearresteerd, eveneens uit Heerlerheide afkomstig. Hij bekende aan het drukken en uitgeven van de biljetten behulpzaam te zijn geweest. De aangehoudenen moeten bekend hebben, dat in gotaal 650 biljetten gedrukt zijn. Hier van werden in de woning aan den Heereweg 207 stuks gevonden, waarna te Heerlerheide in een heg nog 45 stuks werden aangetroffen. Voorts hadden de aangehoudenen nog ver schillende biljetten bij zich. De eveneens te Sittard aangehouden H.K. blijft ontkennen, met deze zaak te maken te hebben, doch de aanwijzingen tegen hem zijn van dien aard, dat men vermoedt, dat hij spoe dig door de mand zal vallen. De arrestanten zijn ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht gesteld. On derzocht wordt intusschen, of nog meerdere personen tot de bende behooron De aange houden waren allen mijnwerkers, en werkzaam op de Oranje Nassau-mijn II te Schaesberg. Ongewenschte passagiers. Zon dagmiddag staptte een man op den Noordsingel te R'dam nabij de Zomerhof straat in een motor wagen van lijn 3. Als conducteur op dezen vtagen deed dienst de man, die een echtschei dingsproces voert tegen de dochter van den pas sagier. De verhouding tusschen den conducteur en zijn schoonvader was dan ook al geruimen tijd minder vriendschappelijk. Nauwelijks was de tram in beweging of de passagier riep „Conducteur ligt daar geen steen op de rails De conducteur boog zich buiLen den wagon om te kijken en tegelijkertijd gaf zijn schoonvader het een vuistslag op het hoofd. De conducteur draaide zich om en een hevige worsteling op het achterbalcon ontstond, die duurde tot de tram de halte bij het Noordplein bereikt had. Met behulp van wagenbestuurder en overige passagiers is de schoonvader daarop uit de tram verwijderd. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. De conducteur klaagde over pijn in het hoofd en in beide beenen. Eet paling! Zekere v.G. woont in een woonschip, dat in de Rotte bij de Zwaanhals kade te R'dam ligt. Een eind verder ligt de schuit van den palingleurder J.S. Zaterdag avond laat wilde S.met alle geweld een paar pa lingen aan v.G- verkoopen, maar v.G. had dien dag geen trek in paling en weigerde. S. werd boos, liep de loopplank op, vernielde de deur, die uit twee planken bestaat welke aan krammetjes opgehangen worden en sloeg ten slotte enkele vischglazen stuk. Bovendien gaf hij v.G. een paar vuistslagen. Wegens mishan deling, vernieling en huisvredebreuk is proces- verhaal tegen S. opgemaakt. De beruchte h e r li a 1 i n g s o e f c- ningen. Het „Hbl." verneemt van een zijner correspondenten De herhalingsoefeningen van de eerste ploeg die vandaag eindigden, hebben weer geleerd hoe uiterst lastig het is om een herhalings lichting geregeld aan het werk te houden op een wij ze, waardoor de belangen van den mili tairen dienst worden gediend, en het moreel van de doorgaans oudere manschappen op peil wordt gehouden. Vooral het laatste heeft offi cieren en onderofficieren van 5, 16 en 21 R. I., waarvan twee lichtingen te Amersfoort voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren, in de afgeloopen wenen ongetwijfeld heel wat hoofdbrekens gekost. De geest onder de mannen in Amersfoort op zijn zachtst uitgedrukt,wasniet al te best.„Kan keren" is den soldaat nu eenmaal eigen, maar er kan in dienst heel wat gekankerd worden voor dat de geest er in het algemeen onder begint te lijden. Het bezwaar is echter, dat de kleinste kleinigheid bij een troep-in-kankerstemming oorzaak kan worden tot ongeregeldheden. Zoo is het ook in Amersfoort gegaan. De geest was aanvankelijk niet slecht, integendeel zouden wij zeggen. Er werd gekankerd op den dienst in'het algemeen speciale feiten, waarover onte vredenheid heersehte, waren er niet. De onte vredenheid begon, na den eersten Zondag. De mensehen, die met 2.4 uur gingen, moesten om half elf Zondagavond binnen zijn, in plaats van Maandagochtend eerste gelegenheid, zooals ge woonte is (later, toen het meerendeel der man nen al weg was, werd bekend gemaakt, daL hef appel Zondagavond te 12 uur zou zijn). Heel groot was de ontevredenheid trouwens niet en de week ging voorbij zonder eenig incident. Op den Maandag werd de stemming meer opge wonden na een lange vermoeiende oefening. De parade op Koninginnedag bracht de gemoe deren op kookhitte. Inplaats van een feestdag werd het één der zwaarste dagen van de herha lingsoefeningen. De geest van den troep, al lengs al minder goed geworden, kwam beneden peil en des avonds kwam het tot een uitbarsting, toen de militaire politie op minder tactvolle wijze een aantal soldaten de kazerne aan den Leusderstraatweg wilde binnenloodsen. Veel waarde dient men overigens aan rel letjes als die van Dindagavond j.l. in Amers foort niet te hechten, liet zijn een paar oproer kraaiers, die den boel aan den gang maken, om te verdwijnen als het mis gaat loopen,en goed willende kameraden er doorgaans laten invlie gen. Het relletje van Dinsdagavond was abso luut fnuikend voor het laatste restje goeden wil van den troep. Met tegenzin werd Woensdag ochtend aangetreden, en juist op dezen Woens dag toonde de leiding geen gelukKigen kijk op den geest van de menschen. Na een vermoeienden marsch moest urenlang op de moordend heete heide worden geoefend. Verschillende afdee- lingen waren drie, vier uur in de brandende zon, zonder drinken. Het aantal uitvallers was niet te tellen, het ziekenrapport overstelpend vol. De geest van verzet werd algemeen en 'savonds

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2