DMGBLMD VOO#? SCHIEDAM EN "F E U E L L E T O De duivel der Woestijn. 49ste Jaargang. Woensdag 8 September 1926. No. 14652 Bniean i KOEMARKT 4 - Telefoon tn^feommunaai 68085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maasden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentiini 15 regels 1.75, alka ragal daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madadaelingan 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekeringf SHMHjg geheel© invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, voet of oog I 290 bij doodf 100 bij verlies van een i* ^Den^ffirzekerm^wordtugewtai^^ duim; £60 &if verlies van een wijsvinger? f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, i Van splinter en balk. De vrijheden ons Roomschcn, na een eeuwen lang knechtschap geschonken, gaven den stoot tot een opgewekte katholieke beweging, welke met de jaren in werkdadigheid won. De wellicht niet verwachte ontplooiing van deze kracht veroorzaakte toen een actie binnen de landspalen, die ons nu juist niet vriendelijk gezind was. Het anti-papisme, ingedommeld tijdens den winterslaap van het katholicisme in Nederland, rees weer op om als weleer brieschend rond te gaan. Mocht men eerst nog denken aan een soort schrik die meestal tot ongerijmde daden aan leiding geeft, tenslotte moest men wel conclu- deeren, dat de meesten van die alarmeerende ij veraars gedreven werden door den haat, die, door alle tijden, even hardnekkig als onchristelijk is. We willen hier niet al die leelijke en domme woorden, welke in de richting van Rome ge roepen werden, herhalen zij mogen bekend ge noeg heeten, worden trouwens tot op heden herhaald en zullen, helaas, ook in de toekomst nog vaak aan de luchtgolf toevertrouwd worden en de eenige troost hierbij is de wetenschap, dat vele andersdenkenden niet instemmen met alles wat van kansel en katheder tegen ons ge oreerd wordt. Meer dan eens heeft onze pers de felle agitators op het gevaarlijke gewezen van een drijven, dat zijn energie-centrale niet vond in het positie ve, maar in het negatieve tallooze malen her innerde men onze belagers aan het voorbeeld van splinter en balk Edoch, altijd tever geefs. Hadden wij dan zoo'n groot ongelijk, toen we de vreemdelingen, die wieden wilden in onzen tuin, den raad gaven hun eigen erf voor een wildernis te bewaren Gezien onze waarnemingen, meenen we van niet en in die meening werden wc weder gesterkt door het volgende artikeltje van ds. Kersten, dat we vonden in ,,De Saambinder" UIT DE NED. TIERV. KERK. „Het, kan ook den lezers van de „Saambinder" niet onverschillig zijn hoe het in de Hervormde Kerk toegaat integendeel, die kerk heeft hare belangstelling en in hun ziel leeft de hope, dat God eens nog haar uit het stof herstellen zal. De scheiding hebben zij aanvaard niet als doel, maar als middel tot herstel der Vaderlandsche kerk, waarin de Heere zoo krachtig Zijn Woord eens plantte en zooveel van Zijn gunst deed smaken, maar die Hem trouweloos verliet., ja, Gods volk en knechten uitwierp. Die stroom van vijandschap en on- en bijgeloof is wel wat ge luwd, heeft althans een niet onbelangrijken tegenstand verkregen in de langzamerhand op gekomen richting, die de aloude Gereformeerde Waarheid handhaven wil en doen zegevieren ja zegevieren, opdat de rechten Gods weder zullen gehandhaafd het Synodaal juk zal mogen afgeworpen en de leugenlecr zal veroordeeld en verdreven worden. Menschelijkerwijze kampen deze mannen een onmogelijkeu strijd. Niet al leen het Modernisme is hun tegen maar velen, die de Confessie beamen, zweren zoo trouw aan de eenheid der in de Herv. Kerk saam wonenden, dat zij van geen verbreken van den Synodalen band willen gerept. Droevig Dientengevolge wordt „Synode" na „Synode" (ik schrijf „Synode" tusschen aanhalingsteek ens, want een eigenlijke Synode, naar Gereformeerd 10) Een seconde staarden allen hem verwonderd aan. Ze zagen hoe hij langzaam zijn masker losmaakte. Het volgend oogenblik viel dit omlaag en keken zij in het welbekende ge laat van Georges Dubois. O'Reilly inclms, was stomverbaasd, dat niemand een woord kon uitbrengen. Toen het echter eindelijk goed tot hen doordrong, dat Georges Dubois en de woes- tijvduivel, die geheimzinnige ruiter die alleen tientallen roovers onschadelijk maakte een en denzelfden persoon waren, brak een geestdriftig hoera los en ieder haastte zich om hun ex- collcga de hand te drukken. Het was een la waai. waaraan geen einde scheen te zullen ko men. De inlander die O'Reilly het eerste nieuws gebracht had, stond met wijd opengesperde oogen van verbazing toe te zien hoe de woestijn- duivel, de Shaitan, waarover zulke verschrik kelijke verhalen verteld werden, zijn meesters een voor een de hand drukte. Eindelijk verzocht Georges Dubois, die inmiddels was afgestegen, om stilte. „Ik ben jullie zeer erkentelijk voor de harte lijke ontvangst maar als iemand nu voor mijn kerkrecht is het in geen geval) gehouden, zonder dat iets ook maar verbetert in den toestand. Integendeel vele nieuwe dwangbepalingen zijn opgekomen. Zoo al Reglementen op de tracte- menten der predikanten. Voldoet een kerk de opgelegde bijdrage niet, dan wordt haar het recht onthouden bij ontstane vacature weder te be roepen. Er zijn gemeenten, die om des beginsels wil, niet betalen zij kunnen er niet toe over gaan gelden te storten in een kas, waaruit ieder zijn deel ontvangt tot den grootsten vijand van God en Zijn volk toe. Jaar na jaar zijn en blijven zij vacant. Wie de „classis" het recht gaf zulk een dwang- bepaling toe te passen Ja, vraag maar eigen lijk kan niemand dat recht geven, want hier is geen rechthier geschiedt gruwelijk onrecht. Vele kerkvoogden, die dat onrecht gevoelen, vcreenigden zich en willen nu beproeven de vrijheid te herkrijgen. Zij zagen geen anderen weg dan een uitspraak van den rechter te vragen en zij vonden, zoo luidde het bericht, Mr. J. v. Kuyk te 's-Gravenhage bereid, de procedure te voeren. Indien deze zaak doorgang vindt zal het een belangrijke procedure worden. Laat ons hopen dat de Heere het ten goede sture en niet eindeloos de leugen en het onrecht trium ph eer en." Ziehier een geluid, dat voor de Gravenmeijers, Lingbeeken c.s., niet van een vijandig-valsche sirene komt. Zouden zij er door tot bezinning komen en bedenken, dat men zichzelf niet kan heiligen, door alleen te smalen op de feilen van een ander Te verwachten is het niet. Meer ligt het voor de hand, dat zij, in hun aandrift om de Petrus-rots te rammeien, eerst het hachelijke van hun positie zullen beseffen, wanneer de verwaarloosde muren der eigen Kerk wankelen. Dergelijke verblindheid kunnen wij niet anders dan betreuren; ook omdat in den strijd tegen het voortdringend moderne heidendom, geen enkel bastion gemist kan worden. Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. De Raadszetel-kwestie. De Canadeesche delegatie welke gister in een geheime zitting bijeen geweest is, heeft besloten tijdelijk af te zien van de aanspraken op een der nieuw in te stellen met-permanente Raadszetels. De Canadeesche gedelegeerde Sir George Foster verklaarde in een interview dat Canada thans niet zal aandringen op een Raadszetel doch zich niettemin het recht voorbehoudt deze aanspraken in de toekomst weer naar voren te brengen. Sir Foster voegde hieraan toe, dat deze be slissing de andere dominions geheel vrij zal laten. De ochtendzitting. De Volkenbondsbijeenkomst heeft in de och tendzitting van gister zes vice-presidenten ge kozen en wel Austen Chamberlain (Engeland), Briand (Frankrijk), Ishii (Japan), Scialoja (Ita lië), Baron Lehmann (Liberia) en dr. Francisco Figueroa (Guatamala). Daarna werd de zitting verdaagd. Heden namiddag komen dc verschillende commissies en het Volkenbondsburean bijeen. Intocht. Vrijdag heeft de plechtige intocht plaats van de Duitsche delegatie in den Volkenbond, nadat heden tot de toelating zal zijn besloten. De Duit- paard wil zorgen, zou ik gaarne kapitein Beai- eourt. spreken. O Reilly en jullie kunnen meegaan, als je er ten minste belang in stelt mijn geschiedenis van de laatste maanden te vernemen. Eenise uren heb ik wel tijd. Dubois voorstel werd met geestdrift ontvangen en vergezeld door O'Reilly en een groepje van ongeveer acht officieren "werd hij naar de tent van den kapitein geleid. HOOFDSTUK VII. „Na de vruchtelooze expeditie," begon, Du bois, toen allen gezeten waren, „begaf in mij naar Frankrijk om de erfenis van mijn oom in ontvangst te nemn. Je begrijpt dat het ge beurde geen oogenblik uit mijn gedachten was, maai* in de allereerste plaats had ik geld noodig. Ik had een plan uitgewerkt om alleen in de woes tijn op onderzoek uit te gaan. Was ik daarbij verongelukt, waar veel kans op was, dan had mijn notaris te Parijs, de eenige die mijn plan kende, zijn te nemen maartegelen geweten. Maar dat heeft met mijn eugeulijk verhaal niets te maken. Zoodra ik over het noodige geld be schikte en dat was spoedig, begon ik aan de uitvoerig van mijn plannen. In de eerste plaats kocht ik de voor mijn plannen benoodigde klee ding. Een rijkleed van soepel dun geel leder, een kap van dezelfde stof, en een masker. Boven de ooggaten maakte ik zelf twee sterke electri- sche lampjes, om zoo ook des nachts in staat te zijn, betrekkelijk goed te zien en bovendien de sche delegatie, onder leiding van dr. Stresemann, komt Donderdagavond te Genéve aan. Toch nog obstructie? Vernomen wordt, dat zekere delegaties en in het bijzonder de Noorsche delegatievan plan zijn hedenochtend de Assemblée te vragen de twee voorstellen van den Volkenbondsraad, nl. in zake den zetel voor Duitschland en de niet-permanente zetels, te scheiden cn de terugzending van laatst genoemd voorstel naar de juridische commissie te verzoeken. Wanneer dienovereenkomstig mocht worden gehandeld, zal dit hierop neerkomen, dat on middellijk tegemoet wordt gekomen aan den wensch van Duitschland en dat de andere landen in onzekerheid worden gelaten wat betreft het aantal niet-permanente zetels. De Raad is voornemens, een dergelijk voorstel krachtig te bestrijden en Briand zal niet aarzelen, het spreekgestoelte te bestijgen, wanneer dit noodig mocht blijken. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. 'n Verzoekschrift van 't Episcopaat. Het R.K. Episcopaat heeft een verzoekschrift gericht tot het Congres, waarin wordt aange drongen op de intrekking van bepaalde clau sules in het bewuste amendement op de grond wet. De petitie doet duidelijk uitkomen, dat de katholieke kerk geen bijzondere voorrechten vraagt, doch aandringt op godsdienstvrijheid voor alle gezindten. DE TOESTAND IN SPANJE. Een officieele nota. In een officieele nota wordt verklaard, dat de opstandige beweging gisternamiddag geheel be ëindigd is. Alle opstandige organisaties hebben zich onderworpen. De leiders zullen voor den krijgsraad terecht staan. In de nota wordt tevens verklaard dat de beweging niet het karakter van een revolutie heeft gedragen. Het gerucht over een republikeinsch complot _om den koning te San Sebastian op te lichten, is van allen grond ontbloot. 6 67 Officieren ontslagen. In een officieele verklaring van Primo de Ri vera aangaande het conflict met de artillerie officieren, wordt o.a. gezegd, dat Bilboa het 'centrum van de officierenmuiterij is geweest. Tot dusver zijn 667 officieren ontslagen. FRANKRIJK. Tegen de vervolgingswetgeving. Bij een Eucharistisch congres in het diocees Blois heeft de „vrijzinnige" overheid de plech tige processie verboden. De bisschop van Blois, mgr. Audollent, is daarop naar Villefranche-sur- Cher, waar het congres plaats had, gegaan en heeft gelast de processie tóch te doen uittrekken. Ondanks de gendarmen en een kartellistisch- communistische manifestatie, heeft de processie zonder incidenten plaats gehad, alleen werd te gen mgr. Audollent proces-verbaal opgemaakt. ROEMENIE. Een echte Sovjetstreek. Het gerucht, dat 18 Russische oorlogsschepen uit de Oost- naar de Zwarte Zee zullen komen, heeft in Roemenië ongerustheid teweeg ge bracht. Frankrijk heeft, zooals bekend, de vloot, die indertijd te Bizerte was binnengeloopen, weer aan Rusland uitgeleverd, op voorwaarde dat woeslijnroovers nog meer vrees te kunnen in boezemen. Ik speculeerde op hun bijgeloovig- heid en het gelukte mij. Het beroep van kunst- schutter dat ik jaren geleden in Amerika beoefen de kwam mij daarnij zeer te stade. Misschieten bestond bij mij niet, om mijn oude vaardigheid niet alleen terug te krijgen, maar te overtreffen Ik leerde onder her rijden vlug en zuiver schie ten. Na al deze voorbereidingen reisde ik naar Algiers toe. In Takamody kocht ik van een oude verarmde Arabier voor een fabelachtige som het paard, dat volgens de oude man in ge heel Afrika zijns gelijken niet had. Geen moment heb ik dit ooit in twijfel getrokken. Het dier bracht mij overal heen met de snelheid van den wind. Maar ik had een basis noodig, vanwaar uit ik mijn operaties kon beginnen. Ik zocht en vond een goede schuilplaats in het gebergte, waarvan ik een geheel levensmiddelen en ammunitiedepot maakte. Mijn wraak kon beginnen. Ik was thans zoo zeker van mijn schot dat ik zoowel rechts als links op vijf en twintig pas afstands onder het rijden, een ruiter uit den zadel kon lichten. Misschien lijkt jullie een dergelijk overdacht wraakplan krankzinnigheid maar ik geloof dat ik op dat oogenblik ook krankzinnig was krankzinnig van smart over het verlies van mijn verloofde. Ik had slechts een doeltrouw aan mijn eed de moordenaars van den majoor net zoo lang te vervolgen en tp verdelgen totdat ik zelf zou val len. Na lange nasporingen kwam ik door toe deze niet naar de Zwarte Zee zou worden over gebracht. De Russen honden zich aan deze voorwaarde, in dier voege dat zij uitsluitend de Oostzeevloot naar de Zwarte'Zee overbren gen, doch de Bizertevloot in de Oostzee laten. GRIEKENLAND. Duistere berichten. Groote geheimzinnigheid omringt de actie van de Grieksche republikeinsche garde, seint Reuter d.d. heden uit Athene. Maar geheim zinnig en duister is ook dit Reuter-telegram. Het vervolgt dan nl. Toen de- garde gisteren op weg was naar de voorstad Aghia Paraskevi, keerde zij naar Athene terug, nadat er patrouilles infanterie en cavalerie heengezonden waren. Verder wordt gemeld, dat speciale militaire maatregelen getroffen zijn „met het oog op de ernstige insubordinatie der republikeinsche garde." Zooals men ziet, een duistere affair.e. Zeker is echter, dat er te Athene weer wat aan de hand is. ALLERLEI. De gemeenteraad van Lyon heeft met 30 tegen 26 stemmen de aangekondigde motie der socialisten aangenomen, waarin Herriot's af treden als burgemeester van Lyon wordt ge- eischt, wegens zijn zitting nemen in het kabinet- Poincaré. Alleen de radicaal socialisten hielpen den Kerk- vervolger. Volgens berichten in de Fransche bladen heeft de Roemeensche regeering een nota ge richt tot de Sovjet-regeering waarin zij aan laatstgenoemde voorstelt over te gaan tot het sluiten van een pact van non-agressie voor een periode van 10 jaar. Uit BoedapestEen aantal extremistische socialisten beproefde tegen den middag een be tooging te houden voor het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken. De betoogers werden door de politie uiteengedreven. Vijfenvijftig personen werden gearresteerd. Uit Berlijn Volgens berichten uit Hamburg hebben de havenarbeiders in de Noordzee-havens de loonovereenkomsten opgezegd. Zij verlangen een loonsverhooging van 20 Uit BelgradoOfficieel wordt medege deeld, dat koning Alexander van Joegoslavië, die te velde vertoeft, is aangetast door een acute keelontsteking, gepaard gaande met hooge koorts en een ontsteking in de onderkaak. Volgens een bericht uit Cairo aan de New- York Herald" is Damascus Zondagmorgen door 500 bandieten aangevallen die de stad binnen drongen, doch na een gevecht van twee uur wer den teruggedreven. Er zouden bij dit gevecht 40 personen gedood zijn, onder wie 3 Fransche soldaten en eenige inwoners der stad. Uit Berlijn De Pruisische Landdag zal zich binnenkort met de nieuwe voorstellen van het huis Hohenzollern bezig houden. Men hoopt voor deze nieuwe voorstellen een meerderheid in den Landdag te kunnen vinden. Binnenland. §*3 Vier ontwerp-verdrageu. Bij de Tweede Kaïner zijn ingediend vier ont werpen van wet (en bijlagen) le. tot goedkeuring van het ontwerpverdrag van Genéve betreffende de gelijkheid van be handeling van vreemde arbeiders en eigen onder danen voor de ongevallenverzekering val te weten, dat Tonareggs van den stam van sheik Hassan den overval op den majoor uit gevoerd hadden. Ik kon beginnen. En het noodlot was mij ook ditnaal gunstig gezind. Toen ik den derden dag van mijn ver blijf in de bergen mijn schuilplaats verliet, ontmoette ik acht Tonareggs van den stam dien ik gezworen had te verdelgen. Mijn aanval was zeer onverwachts. In het gevecht schoot ik er zeven van hen neer, de achtste liet ik met op zet ontkomen. Vanaf dat oogenblik had ik den naam van den woestijnduivel." Een huivering ging door de toehoorders. Dubois merkte dit op, en vervolgde gejaagd „Ja ik weet wat jullie denkt, maar ik was gek, gek van wraak en bloeddorst en ik zou zoo doorgaan tot het einde. Voor de mannen die haar en mijn leven hadden verwoest, kende ik geen genade. Toen kwam de hoopEen gewonde Tonaregg bekende mij alles. Dat Sheik Hassan, Jeanne Higgins had verkocht aan een schatrijken Arabischen koop man. Ibrahim Ben Ali geheeten en die temidden van zijn gebouwen, honderd mijlen naar het Zuiden, aan den voet van het gebergte woonde. Ook vertelde de man mij dat de koopman na den barbaarschen koop voor verscheidene maan den op reis was gegaan en Jeanne, onder bewa king, in zijn huis had achtergelaten. Bovendien, zei hij dat Sheik Hasan den majoor eigenhandig had neergestoken. Mijn hoop werd een vaste overtuiging. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1