Venen JE PHOENIX" el. No. 68015. Stoomen dijschepen bevrijd zijn en de Chineezen voorbeel dig gestraft zijn voor de vernedering, die de Britsche vlag is aangedaan. Het vuur der kanonneerbooten heeft een groot aantal slachtoffers gemaakt, zelfs wordt gemeld, dat de stad Wanhsien vernield zou. zijn door het bombardement der kanonneerbooten. Binnenland. De K.L.M. en Lövvenstein. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor In de pers is reeds vermeld, hoe de bankier Lövvenstein, die de groote stabilisatieleening van België financieren zal, er een eigen lucht vloot op na houdt. Lowenstein woont in Biarritz, doch heeft herhaaldelijk besprekingen met geldmenschen uit alle oorden der wereld.'Deze laat hij per vliegtuig naar Biarritz komen, of wel hij reist zelf door de lucht naar hen toe. De organisator van deze luchtvloot is Colonel Minchin, een gewezen vliegtuigbestuurder der Imperial Airways. Het is dus begrijpelijk dat Löwenstein voor zijn doel aanvankelijk Engel- sche toestellen charterde van de Imperial Air ways, terwijl de Fransche vliegtuigbouwers poog den den multi-millionair hun toestellen te leve ren. Niettegenstaande dit, had Col. Minchin zijn zinnen gezet op een Fokker F VII A-vliegtuig, omdat dit z.i. het beste, snelste, veiligste en geriefelijkste toestel is, dat heden bestaat. Hij grondde deze overtuiging op het- werk, dat hij de K.L.M. met deze vliegtuigen op haar inter nationale luchtlijnen had zien verrichten. De K.L.M. kon, aan het einde van haren drukken zomerdienst, zulk een toestel missen en zoo is Zondag 5 September het vliegtuig H-NADJ, hetzelfde, dat op 28 Mei de vlucht naar Marseille uitvoerde, in Parijs door Col. Minchin overgenomen, die er terstond daarop mede naar Biarritz gevlogen is. Maandag bracht het Löwenstein naar Barcelona, waar thans een belangrijke conferentie plaats vindt. Deze verkoop is een duidelijk bewijs hoe hoog men de Nederlandsclie Fokker-vliegtuigen en het werk, dat de K.L.M. er mee verricht, in het buitenland waardeert. Mededeelingen van den Katli. Radio Omroep. Nationale Omroep III. Wij stellen ons voor, wanneer zich het directo rium van den nationalen omroep gevormd heeft, bestaande uit de verschillenden vertegenwoor digers der groote stroomingen in ons geestelijk en cultureel leven, dat dezen een taak Le ver vullen hebben die niet tot de onmogelijkheden behoort, n.l. een nationale programma op te stellen. Dit zal zooals wij in onze vorige beschouwingen zeiden, een programma moeten zijn, waarin zich ons volksleven met. zijn meeningen, met zijn mentaliteit, met zijn idealen en verlangens zoo volkomen mogelijk afspiegeld. Welnu voor een beduidend gedeelte ten minste wat betreft den tijdduur der uitzendingen zal zulk een programma al geen moeilijkheid opleveren, omdat het zal bestaan uit muziek. Wat instrumentale muziek beLreft heelemaal niet, wat de vocale aangaat maar zeer weinig. Hierbij kunnen nog de onderwerpen gerekend worden, weke zich op technisch gebied bevinden en enkele andere, zoodal overblijven die, welke wij kunnen thuisbrengen op godsdienstig, wijs- geerig, sociaal kunstgebied, m.a.w. die welke invloed hebben op 's menschen levensbeschou wing. Als men nu de uitzendingen, welke be schikbaar zijn voor die onderwerpen verdeelt volgens de sterkte der groepen in liet directo rium vertegenwoordigd, dan bestaat er voor ieder de gelegenheid, en wel naar die mate als ieder talrijk is in den lande, om zicii in den nationalen omroep te uiten. Men make dus een algemeen programma op waarmede zich allen kunnen vereenigen, geve aan iedere groep wat de sprekers betreft de noodige gelegenheid naar de mate van haar getalsterkte, en ieder bekomt zijn deel en alle hebben gelegenheid om uit te zenden. Wanneer op deze wijze een toekomstige omroep werk zaam zou zijn, dan kunnen wij hem in vollen zin nationaal noemen. Er bestaan zeker nog moeilijkheden. Hoe moeten de kleine groepen, die niet afzonderlijk in den nationalen omroep zijn opgenomen tot een uitzondering komen G.i..is de oplossing eenvoudig. Zij sluiten zich aan bij de grootere, en deze verdeelen in gemeen overleg de hun toekomende zenduren. Zoo b.v. sluiten zich allen, die tot dc orthodoxe protestanten gere kend willen worden, aan bij de Christelijke, die tot de modernen willen behooren bij de vrijz. Protestantsche-radiovereeniging aan, ge lijk dit nu reeds feitelijk geschiedt bij de twee Protestantsche vereenigingen. Een tweede moei lijkheid bestaat voor de kerkdiensten, die spe ciaal Godsdienssige uitzendingen, en die w^lke bij gelegenheid van voorname gebeurtenissen plaats hebben. Wat de kerkdiensten betreft, deze kunnen door de verschillende kerkgenootschappen, ge lijk dat nu reeds billijk geschiedt, verdeeld worden. Wat aangaat de speciale uitzendingen op Gods dienstig gebied, welke door een bepaald kerk genootschap gewenscht worden, alsmede de voorname gebeurtenissen, zooals congressen, deze beide kunnen een onderdak vinden bij een tweede zender, die van verschillende golflengte gelijk met den eersten of hoofdzender werken kan, en die aan de speciale verlangens der ver schillende groepen volkomen kan voldoen. De hoofdzender kan dan ongehinderd zijn pro gramma's afwerken zonder eenige onderbreking de particuliere programma's worden onderge bracht bij dan tweeden zender zoodat heel dat mechanisme ongestoord zijn gang kan gaan, en voldaan wordt aan ieders redelijke eischen en verlangens. En hiermede hebben wij uiteengezet hoe wij ons den Nationalen Omroep voorstellen. Zal hij werkelijk zoo worden Wij weten het niet. Wij betwijfelen het zelfs. Er wordt zooveel achter de schermen afgespeeld en de invloeden van een zekere categorie van menschen op de regeeringspersonen zijn zoo sterk dat ja, wij willen het probeeren met den Nationalen Omroep maar de secretaris van den H.D.O. schrijft het „pastoor Perquin, houdt een achterdeur open. L. II. PERQUIN. Voorz. K.R-O. StadU- en Gewestelijk Nieuws. Geveilde en verk. our. goederen. IHjfNotaris D. B o d d e ft s. Veiling 10 Sept. I. Een gunstig gelegen pand en erf aan de Sehie Nr. 14 meL uitgang in de Doelestraat, bestaande in twee pakhuizen met bovenwoning groot een are 28. centiaren. Geveild voor 6500. II. Een pand en erf, staande en gelegen aan de Lange Kerkstraat Nr. 24 op den hoek van de Kreupelstraat. Geveild voor 1700. III. Een gunstig gelegen winkel- en Woon huis mot erf en open grond aan de Sint Liduina- straat Nr. 31 en Veenlantstraat 29, groot 71 centiaren. Geveild voor 11800. Afslag 17 Sept. as. Notaris HBEB 1 a i s s e. V e i 1 i n g 1 0 Sept. III. Twee afzonderlijk te veilen huizen met erven, te Schiedam aan de Oosterstraat nummers 65 en 67, ieder groot 76 centiaren. Geveild voor 3000 en 2300. IllIV. Twee afzonderlijk te veilen huizen met erven, Le Schiedam aan den Parallelweg nummers 128a. b. c. en 92a. b. groot resp. 1 are 20 centiaren en 1 are 21 centiaren. Geveild voor 6500 en 0300. V. Een winkel- en woonhuis met erf, LeSchie- darn, aan de Breedstraat nummer 36, met ach teruitgang naar de Zijlstraat, groot 51 centiaren. Geveild voor 2850. VI. Een pand bevattende benedenwoning en twee bovenwoningen met erf te Schiedam, Parallelweg no. 124a, b, c, groot 1 are 20 cen tiaren. Geveild voor 6200. Afslag 17 Sopt. a.s. Gistermiddag te 4 uur had een aanrijding plaats tusschen een luxe auto, die door de Vlaavdingerstraat naar den A'laar- dinger Dijk reed en bestuurd werd door J.D. uit, Vlaardingcn, en een vrachtauto van de Servio Maatschappij te Rotterdam, bestuurd door J. van D- alhier, die van de Vellevest kwam gereden. Van de vrachtauto werden achter- spatbord en treeplank ingedrukt, terwijl van de luxe auto een lantaarn en een voorspat- scherm werden, beschadigd. De bestuurders verklaarden beiden signalen te hebben gegeven, doch deze niet te hebben gehoord. De schade wordt door verzekering gedekt. T ij d ens een muziekuitvoering, welke gisteravond aan den Oostsingel gegeven werd ,is mej. V. uit de Voornscliestraat, flauw gevallen. Nadat "zij was bijgekomen is zij per auto naar hare woning vervoerd. UIT ROTTERDAM. Rlank en Bruin. De Europeesche zeelieden hebben besloten, niet Le monsteren op schepen waarop reeds een Arabier gemonsterd heeft. Aangezien een schip niet uit kan varen, met een uitsluitend Arabische bemanning, heeft men op het aanneemkantoór voor zeelieden voorloopig althans geen Ara bieren meer Le monsteren. Van beidé besluiten is kennis gegeven aan de politie. Deze heeft nu maatregelen genomen, waardoor den eersten tijd geen Arabieren meer in de omgeving van de Veerhaven kunnen komen. Zoodra. er met het veerbootje van Katendrccht - - waar haast alle Arabieren verblijf houden naar den Noord- wal oversteken, worden zij van politiewegc teruggestuurd. liet is wonderlijk hoe snel een dergelijke maatregel bekendheid krijgt. Van morgen zijn slechts enkele Arabieren naar de Veerhaven afgereisd. Gistermiddag is er geen een komen opdagen. Bij of krachleus wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van bet Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 9 September 1926 het verzoek van 1. The Toffee and Caramel Manufactory ,X,MAGAH" om vergunning tot oprichting van een fabriek van chocolade- en suikerwerken in het pand Buitenhavenweg 138, kadaster Sectie L. No. 2018, met een stoomketel van 20 M2. ver warmingsoppervlak en 3 electro motoren van resp. 10, 5 en 2 P.K., drijvende 3 vacuumpom- peïi, een verdeel- en snijmachine en een voedings pompje en 2. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPI RITUSFABRIEK te Delft om vergunning tot oprichting van een inrichting Lot het capsuleeren 4213 6 van ku.rken met een preparaat bestaande uit aether en collodion in een gebouwtje aan het Groenweegje 30, kadaster Sectie A. No. 1463, alsmede tot bewaring van aether en van collo- dionwol tot een hoeveelheid van resp. 200 L. en 30 K.G. in een gewapend-betonkluis, geplaatst in de onoverdekte ruimte, grenzende aan ge noemd gebouwtje Verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 10 September 1926. INGEZONDEN. Een geschenk van de burgerij aan „Orpheus". Geachte Redactie Voor den volgenden oproep verzoek ik U plaatsing. Bij voorbaat zeg ik U dank. Tot de vele duizenden, clie Woensdag j.l. het Concert in de Plantage hebben bijgewoond en daarvan zeer hebben genoten had ik ook de eer te behooren. Het viel mij daarbij'op, dat de muziektent ter plaaLse aan de uitvoerenden slechts een ge brekkige gelegenheid bood, zich op te stellen, zooals voor een goede uitvoering gewenscht is. Dit tekort aan ruimte heeft geen afbreuk ge daan aan de qauliteit van het gebodene. In tegendeel, wat door de vereenigingen ten ge hoore werd gebracht, was van dien aard, dat er reeds van verschillende zijden op werd aan gedrongen, het geven van dergelijke concerten te herhalen. „Orpheus" is daartoe, zooals mij gebleken is, wel bereid. Nu ligt het m.i. op den weg van heel onze Burgerij, aan de plannen van die vereeniging krachtigen steun te verleenen. In November a.s. zal „Orpheus" zijn 60-ja- rig bestaan feestelijk herdenken. Bij die gelegenheid moesten we dan als ge schenk van de Schiedamsche ingezetenen een bedrag kunnen aanbieden, waarvoor de ver eeniging zich een groote, gemakkelijk verplaats^ bare muziekschelp zal kunnen aanschaffen. Dan kan het volgend haar reeds op een ge schikt terrein niet de Openlucht-concerten wórden aangevangen. Wanneer iedereen in onze stad zich een klein offer getroost, is het benoodigde bedrag spoedig bijeen. Zelfs de kleinste beurzen kunnen hel pen, het plan te verwezenlijken. Gelukt het, dan kan aan ons oudste en te recht genoemd stedelijk koor een geschenk worden vereerd, dat in de toekomst aan duizen den in onze gemeente groot genot zal schenken. Aan allen, die met dit plan instemmen, ver zoek ik, voor het einde der volgende week hun naam en adres op te geven met de bijvoeging ,,Orpheus"-gfesehenk Een Commissie van voorbereiding kan dan spoedig Worden gevormd en Schiedam is tijdig gereed, om de belangen van de Kunst te dienen, door het 60-jarig „Orpheus" met een waardig geschenk te huldigen. Het is nu tijd, veler wenschtn om te zetten in een daad, voor onze gemeente van niet geringe beteekenis. Een groot aantal sympathie-betuigingen wach tend, Hoogachtend, V. SICKEN GA. Warande no. 93. Gemeugd Nieuws. Een aanvaring. Het „Hdbl." v. Antw- schrij ft Een Engelseh stoomschip geladen met steen, kwam uit de richting van Terhagen varen, en hield koers naar de openstaande netbrug oyer de Rupel. Een Nederlandsclie tjalk, toebehoo- rende aan schippers, was bij gebrek aan wind gedwongen te laveeren, om door de brugopening te kunnen varen. Alhoewel de schipper, de vrouw en kencht evenals de talrijke aanwezigen op de brug daar alle mogelijke en onmogelijke teekens den stuurman van het nog ver verwijderde Engel- sche schip opmerkzaam maakten, op het ge vaar, veranderde deze noch zijn richting, noch zijn snelheid, met het ongelukkig gevolg dat hij dé tjalk op de hoogte van het zwaard van het schip pletterde tusschen den kop van zijn vaartuig en de steigers der lirug. Dank zij de veerkracht der steigers werd het houten schip niet geheel vermorzeld. Het vertoonde een groot lek. De knecht was erin geslaagd tijdig in een bootje te springen, de schipper en diens vrouw werden, door den schok, echter op het dek geslingerd en kwamen met den schrik en lichte kneuzingen vrij. De stoorner bekommerde zich noch om de stoffelijke schade, noch om mogelijke slacht offers en zette onverstoord zijn koers voort. De tjalk werd, door toedoen van bereidwilli ge)! en hulpvaardige schippers door een paar schepen naar den wal gebracht te Boom. C o b h a m is te r e c h t. Met het oog op de hevige stormen die het telegrafische ver keer verstoorde gevoelde men eenige bezorgd heid te Rangoon aangaande het lot van Alan Gobham, die gister niet aldaar aankwam. ITeden echter werd tc Rangoon een bericht van hem ontvangen, waarin hij mededeel-... de, dat hij nabij Bangkok was geland, vermoe delijk wegens het slechte weder. Hij wordt later op den dag te Rangoon verwacht. De bioscoopramp te Drum Gol- logher. Bij het gerechtelijk onderzoek naai de oorzaak van de tragische bioscoopramp te Drum Collogher, waarbij 53 personen den dood vonden, verklaarde de eigenaar van den bios coop, dat het projec'tietiestel zich in het midden van de zaal bevond, op ongeveer vier meter afstand van de deur. De films lagen op een tafel, een meter of drie van liet toestel afze lagen onbeschermd buiten de metalen doozen. Vlakbij brandde een kaars eveneens onbeschermd. Er was in de zaal geen brandblusch-apparaat aan wezig. Toen deopearteur zag dat 'n film vuurgevat had, trachtte hij met zijn handen den brand te doo- ven, maar op dat oogenblik raakte iemand met zijn pet de brandende film aan, waarop het vuur ook de andere films aantastte. Hij hield toen de aanwezigen voor kalm te blijven zitten, maar een aantal snelde naar de deur. Bij de teraarde-bestelling van de slachtof fers verrichte de bisschop van Limmeriek de absoute president Cosgrave was mede aanwe zig, terwijl koning George een telegram van deelneming had gezonden. Polka en zelfmoord. In de Fransche bladen lezen we, dat een 50-jarige invalide oud-strijder te St. Denis bij Parijs zichzelf met 0en revolverschoL door het hart van het leven heeft beroofd, omdat zijn dochters het haar hadden laten afknippen. Een poos geleden, toen zijn dochters haar plan aankondigden, had hij reeds gedreigd, dat hij zich zou dood schieten als zij het deden en nu zij haar plan ten uitvoer hebben gebracht, heeft hij ook aan zijn bedreiging' gevolg gegeven. De oudjes van Italië. Volgens de jongste opgaven betreffende Italië zijn er nieL minder dan 146 mannen en vrouwen, die hun honderdsten verjaardag al korteren of langeron tijd achter den rug hebben In 1921 had Italië nog slechts 115 van deze kranige oudjes. De oudste Italiaan, is 120 jaar en woont in een dorpje van Liturgie, de landstreek die het grootste aantal personen van een eeuw en onder onder haar bewoners telt. Rome heeft er „maar" acht. Het testament van Valentino. Het testament van Valentino, den overleden filmster, is gisteren Le Los Angeles geopend. Zijn eerste vrouw wordt er niet in genoemd, zijn tweede wordt bedacht met één dollar en zijn woning, onroerende goederen en meubi lair komen aan Alberto en Maria Guglielmo, zijn broer en zuster. Een tante krijgt een le gaat, maar de contante waarde van de nalaten schap staat nog niet vast. Een later bericht meldt, dat de advocaat en de executeur van Valentino de waarde van zijn nalatenschap op ongeveer I millioen dollar geschat hebben, waarvan ruim de helft in on roerende goederen, Mevrouw Waruer, een tante van Valentino's tweede vrouw, erft ongeveer 1/3 deel, omdat zij Valentino's zijde gekozen had in zijn tweede echtscheidings-proces. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matige Z.- tot Z.W. wind nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken weinig of geen neerslag weinig verandering in temperatuur. De spoorwegramp bij Leiden. Vas Diaz meldt uit A'dam Hedenmorgen 8 uur hebben wij nogmaals geinformeerd naai den toestand der gewonden, welke in het aca demisch ziekenhuis te Leiden verpleegd worden, men deelde ons mede, dat de toestand der pa- tienten onveranderd is. Hoewel de toestand van enkele patiënten ernstig blijkt, bestaaL er, uitgezonderd voor den stoker K. v. Ettikoven, die er zeer erg aan toe is, voor de meesten geen direct levensgevaar. Men meldt ons uit Voorburg Den geheelen nacht is men bezig geweest met het opruimen der puinhopen der verongelukte wagens. De geruchten, als zou zich nog een 4de slachtoffer onder een der wagons bevinden, zijn gelukkig niet bevestigd. Zeer waarschijnlijk zijn thans alle gewonden geborgen. Verschillende autori teiten hebben een onderzoek ingesteld op de plaats des onheils. Men meldt ons uit A'dam Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van het echtpaar Lobo Braakensiek vermoedelijk morgen worden overgebracht naar Amsterdam v. Ettikoven is overleden. He tverhaalva neen ooggetuige. Een ooggetuige verhaalde nog aan „de Msb." Wij stonden met verschillende anderen te wachten aan den overweg dicht bij de Vink, toen wij plotseling een geweldigen slag hoor den, terwijl terstond daarop jammerkreten de lucht vervulden. Terstond begrepen wij, dat er een ernstig ongeval met den trein uit den Haag moest hebben plaats gehad en snel den naar^ de plaats van de ramp op eenige honderden meters afstand van den overweg. Daar zagen wij den trein. De locomotief (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2