Fa. W. A. HOUTMAN Co., arme, brave mijnwerkersgezinnen een vroolijken en aangenamen dag hebben kunnen brengen. Heeft de mijndirecteur zelf geen brandstof aan gedragen voor het steeds feller oplaaiend vnnr der ontevredenheid De beruchte marseh. De lezing van „Oorlog". Van de zijde van het departement van Oor log is aan het Gorr. Bur. een uitvoerige mede- deeling verstrekt in zake het resultaat van het onderzoek naar het gebeurde van den bekenden marseh van het 13e R. I. in Limburg op 9 en 10 Augustus. Daaraan is o.a. het volgende ontleend „Gebleken is, dat tegen majoor Froeling geen enkele klacht van ruwe behandeling van zijn minderen is ingekomen. Een bejegening, die trouwens in het geheel niet zou stronken met de groote toewijding door dien officier geduren de zijn lange militaire loopbaan steeds voor zijn ondergeschikten betoond. De uitdrukking „al moeten zij er heen kruipen, komen zullen ze er door enkele berichtgevers den majoor in den mond gelegd en die zooveel stof deed opwaaien, kan gevoeglijk naar het rijk der fabelen worden verwezen. Algemeen werd bij onderzoek de meening geuit, dat de oefening wel zeer zwaar was, doch dat de in de couranten gedane mededee- lingen zeer overdreven waren. De gevolgen van de oefening op 9 en 10 Augustus j.l. in den vorm van zieken, die moes ten worden geëvacueerd of ter verpleging op genomen, zijn van dien aard geweest, dat niet valt te ontkennen, dat van den troep waarbij zeer veel z.g.u. voorgeoefenden waren ingedeeld te veel is gevraagd. Het is niet goed gezien geweest deze oefening op Maandagmorgen 10 uur te beginnen en de voorzichtigheid had geboden de nachtoefening niet te doen doorgaan. Het niet uitgeven dei- tenten aan de compagnieën hoewel met een goed» bedoeling geschied, is niet goed te keuren Meer toezicht op het eten van fruit tijdens den marseh was geboden geweest. Na het spoorwegongeluk. Het verkeer hersteld. Naar wij vernemen, is van hedennacht af het opgaand hoofdspoor AmsterdamRotterdam via Haarlem en Leiden weder berijdbaar met een snelheid van 10 K.M. op de plaats der ramp. Heden zal het treinverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam weer een normaal verloop hebben. Deelneming van H.M. de Koningin. De burgemeester van Leiden heeft gister middag namens H. M. de Koningin Haar deel neming betuigd aan de in het Academisch Ziekenhuis alfaar opgenomen gewonden bij het spoorwegongeluk nabij De Vink. Bezoek van den Comissaris der Koningin. Ook de Commissaris der Koningin in de prov. Zuid-Holland, de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, bezocht gistermiddag de plaats, waar de sneltrein van Rotterdam naar Amsterdam op 9 dezer is verongelukt. De malversaties te St. Pliilipsland. Men meldt uit St. Philipsland In verband met de vroeger gemelde verval- schingen is gistermorgen de justitie gekomen voor een nader onderzoek. De heer L. J. van Nieuwenhuyzen werd tot een verhoor uitgenoo- digd. De staking bij Heemaf. Men meldt uit Hengelo De stakingsleiders hebben gister beslaten, de posten aan de fabriek te verscherpen. De posters zullen allen, die de fabriek in- en uit gaan, aanhouden. In verband met de werkzaam heden, die aan de fabriek worden verricht, zullen scherpe maatregelen worden genomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hoog bezoek. Dezer dagen vertoefde in onze stad mgr. Roeling, bisschop van Djerbe, Apost. Vicaris vah de Opper-Congo. in gezelschap van pater J. Gallencamp, beiden van de sociëteit der Witte Paters. Zij waren de gasten van den heer Arnold Zoetmulder, wiens heerbroer, pater P. Zoetmulder, zooals bekend, reeds vele jaren in de Congo werkzaam is. Monseigneur bracht vele groeten en de beste wenschen van onzen oud-stadgenoot aan de familie over. De bisschop droeg een H. Mis op in de St. Liduina-kapel en heeft heden zijn reis weer voortgezet. Het 1000ste scliip. Was het een verblijdend verschijnsel, wat deze week kon worden vermeld met. betrekking tot ons Havenbedrijf, wij mogen ook de oogen niet sluiten voor de opleving in het algemeen voor fabriek en werkplaats, zoodat de werkloosheid blijft afnemen en zelfs op 't oogenbiik gebrek is aan branders, ijzerwerkers, kokers en kalfaters bij scheepswerven. Laten wij hopen, dat hierin geen kentering meer komt. Naar wij vernemen konden de laatste dagen weer een 200tal werkloozen in de metaalindustrie te werk worden gesteld en kregen ook enkele vaklieden heden weer werk. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijne bij- en hulppostkantoren over de maand Augustus 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 20.780,56 (hieronder 1 formulier ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 1 formulier ad 1.in spaarbank zegels van 1 cent (school- sparen) en terugbetaald 18.438.87. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2341,69. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 38. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 150. E.H.B.O. Zaterag 18 September n.m. 3 uur zal de Ned. Vereeniging E.H.B.O. een oefening hou den in het Volkspark op het feestterrein. Ieder die belang in het werk van E.H.B.O. stelt, heeft toegang. Tevens maakt het bestuur be kend, dat de nieuwe circus Maandag 20 Sep tember a.s. n.m. 8| uur weer begint onder lei ding van dr. de Leeuw. Pandora. Na een vroolijken openings-marsch, wordt aangevangen met een mooi en actueel journaal, gevolgd door een sport-sensatiefilm van zeer goed gehalte, getiteld „Revanche". Hierna draait de eerste hoofdfilm, genaamd „Vader schap." Het is de geschiedenis van een vader, die zichzelf opoffert voor zijn dochter. Een mooi werk met zeer goed spel. Op het tooneel Jan van Esch, Hollandsch humorist met vroolijke en ernstige liedjes. Na de pauze een groot filmwerk in zes lange acten, genaamd „De voddenraper van Parijs", - geheel bewerkt naar het bekende tooneelspel van dien naam. Een voortreffelijk geënsceneerd werk, met heel goed spel, waarin vooral de hoofd persoon uitblinkt. Men zal er deze week weer geen spijt van heb ben een gang naar Pandora te hebben gemaakt. Voor de nieuwe kerk. Liet „Gezelschap Heggelman" zal in het aan staand winterseizoen weder een aantal liefdadig heidsuitvoeringen geven te Schiedam en in de omliggende plaatsen, hoofdzakelijk ten bate van de nieuwe H. Hart-kerk. Liet gezelschap is reeds samengesteld en de rollen zijn bereids in studie genomen. Het stuk, waarmede dezen winter zal worden opgetreden en hetwelk door den heer Heggelman werd vervaardigd, draagt tot titel„Maria's Macht te Lourdes", drama in vier bedrijven, waarna apotheose. Het speelt ten tijde der ver schijningen te Lourdes het stuk is opgedragen aan pastoor Möller. Pluiinveetenloonstelling. Gisteravond vergaderde de Schiedamschpluim vee en konijuenliefhebbers „Onderling Be lang". Het hoofdpunt van bespreking voor dezen avond was de tentoonstelling. Besloten werd deze te houden op 26-27 en 28 Novembera.s. in de zalen van den R.K. Volksbond. Alle pluimveehouders kunnen op deze ten toonstelling hun dieren inzenden. In der ver schillende klassen zijn reeds mooie eereprijzen door firma's hier ter stede en van buiten be schikbaar gesteld. Liet vraagprogramma werd overeenkomstig het voorstel van het bestuur vastgesteld en zal na 1 October voor iederen pluimvee-, konijnen-, duiven- en eendenhoudcr gratis verkrijgbaar zijn bij den Secretaris der Tentoonstelling, Stephensonstraat 22a. Drie bekwame keurmeesters hebben reeds hun toezegging gedaan en met nog enkele wordt onderhandeld. De leden worden opgewekt om te zorgen dat we voldoende eereprijzen bij el kander krijgen, want dan kunnen er in elke klas enkele geplaatst worden. Er zijn zelier 200 eereprijzen noodig. Verschillende vooraanstaande personen heb ben reeds hun steun toegezegd, dus zal ook deze tentoonstelling wel Weder slagen. De Koninklijke goedkeuring is aangevraagd voor een verloting van pluimvee enz. welke binnen enkele dagen verwacht wordt. De trek king daarvan zal plaats hebben ten overstaan van den Hoofdinspecteur van politie op Maan dag 29 November 's namiddags 2 uur in den R.K. Volksbond. De commissaris van politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overwe ging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Johannes Hendrikus Hofstede, wonende Hoekschestraat 15 aldaar. Tevens deelt de commissaris van politie te Til burg mede, dat Gornelis Josehpus Maria "Jons- sens, tegen wiens praktijken onlangs werd ge waarschuwd niet meer woont Noord Besterd- straat no. 23, doch dat deze thans inwoont bij Hofstede voornoemd. Gisteravond zijn hier door de politie de pl.m. 7 jarige jongens uit Rotterdam aangetroffen, die hier rondzwierven. Zij zijn door hun ouders hier afgehaald. A. M. O., wonende Hoofdstraat deed gisteren bij de politie aangifte, dat een pl.m- 12-jarige schooljongen zijn dochertje in de Nassaulaan in het gelaat heeft geslagen waarbij haar bril ter waarde van 3.50 werd vernield. Naar w ij vernemen zullen de lolingsmimmers 228 en daarboven van den dienst plicht voor deze gemeente, lichting 1927,worden vrijgesteld. UIT ROTTERDAM. Overvallen en beroofd. Eergisteravond omstreeks halt' tien, wilde do 23-jarige schippersknecht LI. B. thuis behooren- de aan boord van een in de rivier de Maas, ter hoogte van de Oude Plantage alhier, op stroom liggend rijnschip, naar boord terugkeeren. Hij zou juist een fluitsignaal geven, om den schipper Waarom zoudt U een piano, orgel of kunst- spelpiano buiten de stad koopen heeft steeds een flinken voorraad instrumenten voor U beschikbaar, zoowel eenvoudige als meer kostbare. Algemeen bekende, vooraanstaande merken. Matige prijzen, schriftelijke garantie. Bezoekt ons magazijn zonder verplichting Uwerzijds. Wij geven U gaarne alle gewenschte inlichtingen en voorlichting. 2858 13 te waarschuwen, toen hij onverhoeds aangeval len werd. Een hem onbekenden man gaf hem een geduchten slag op' het hoofd, waardoor hij het bewustzijn verloor. Een half uur later kwam hij weer bij kennis. Llij lag toen veel dichter aan den waterkant, dan dat hij eerst gestaan had. Vermoedelijk heeft zijn aanvaller hem dus versleept. Verschillende sporen wijzen hier ook op. Uit de binnenzak van zijn vest, miste B. 8 bankbiljetten van 25 en 6 van 10. Llij had een niet ernstige verwonding aan het jukbeen. Van den dader is nog niets gevonden. De poli tie zet haar onderzoek voort. W. B. Theater. Voor hen die de Potemkin-film nog niet ge zien hebben is deze week de gelegenheid nog open daar dit werk nog een week geprolongeerd is. Reeds te kwart over zeven wordt aangevangen met deze film, hierna draait het gewone pro gramma, terwijl daarna, om half elf, weer de Potemkin-film vertoond wordt, zoodat men vroeg of laat komende steeds deze film te zien krijgt. Het programma geeft deze week aan nieuws, behalve revue en journaal een zeer goed geslaagde opname van het spoorwegongeluk bij Leiden. Voor de pauze draait verder als hoofdnummer „Het huwelijk van een moderne vrouw." Het is de geschiedenis van een vrouw, welke gelijk wilde zijn aan den man. Na de pauze „De Yankee Ridder", bewerkt naar een der boeken van Mark Twain. Liet ver haal houdt in een satyre' op de middeleeuwen, is nogal komisch en wordt vlot gespeeld. Gaarne bevelen wij een bezoek aan W. B. aan. Prinses-Theater. Nadat de kluchtige 2-acter „Een bruiloft in de wolken", waarom hartelijk wordt gelachen, is afgedraaid, gaat voor deze week als 1ste hoofd film „Liet gevecht op de plantage", waarin de hoofdrol wordt vervuld door Edmund Lowe, als Kirk Ramefond, die, hoewel overal geacht en bemind, toch niet gelukkig is, daar 't hem juist op de meest kritieke momenten aan de noodige moed en energie ontbreekt. Als gevolg daarvan wordt hij door zijn vader uitgewezen. Als zich dan eindelijk eens een gelegenheid voordoet zijn moed te kunnen toonen, vindt hij zijn meesteres en keert gelukkig, met haar naar zijn woonplaats terug. Een mooie film met zeer goede momenten. Liet operette-gezelschap de Kievits houdt het publiek op zeer aangename, wijze bezig met „Zóó tem ik m'n schoonmoeder". Na de pauze werd aangekondigd, dat als gevolg van de spoor wegramp de film „De engel der duisternis niet was aangekomen. Daarvoor in de plaats draaide ,,DejjlKoningen der renbaan", een verhaal van de volbloed Kentucky-paarden, een hoogst spannende film Een bezoek aan Princes-tlieater deze week is een welbestede avond. Bijrol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- cn aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeen teraad in zijn vergadering van den 7 September j.l. heeft besloten gunstig te beschikken op het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs aldaar, gedaan overeen komstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, om medewerking te verleenen tot de uitbrei ding van hare school aan de Lekstraat. Ingevolge het bepaalde bij het 2e lid van art. 76 van voornoemde wet kan ieder ingezetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd besluit bij de Gedeputeerde Staten in beroep komen. Schiedam, 11 September 1926. Vervolg Kerkbericht. KALENDER. (1219 September 1926). Parochiekerk van den II. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 14e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (16e Zondag na Pink steren), blz. 434. 2e Oratie van Maria's LIeiligen Naam, blz. 507. Prefatie van de II. Drievuldig heid, blz. 51. Maandag. Van den dag. Mis van den vorigen Zondag. 2e en 3e Oratie, blz. 392 Oratio II cn III. Geen Gloria, noch Alleluia, noch Credo. Gewone Prefatie. Dinsdag. Kruisverheffing, blz. 830. Prefatie van het LI. Kruis, blz. 48. Woensdag. quatertemper, feest der zeven Smarten van de H. Maagd Maria. 2e Oratio van den LI. Nicomedes, Martelaar, blz. 833. 3e Oratie van quatertemper-Woensdag, blz. 440. Laatste Evangelie, blz. 440. Donderdag..IT. H. Cornelius en Gyprianus, Martelaren, blz. 837. 2e Oratie van de IT. Euphcmia, Maagd en Martelares, blz. 833. 3e Oratie, blz. 392 Oratio III. Vrijdag. quatertemper. De LI. H. Wouder- teekenen in het lichaam van den H. Francis- cus, blz. 835. 2e Oratie van den LI. Lambertus, Bisschop en Martelaar, blz. 835. 3e Oratie, blz. 441. Laatste Evangelie, blz. 442. Zaterdag. quatertemper. Z. Joannes Mas- sias, Belijder der Dominicanerorde, blz. 858. 2e Oratie, blz. 443. 3e Oratie van den Paus, blz. 89*. Laatste Evangelie, blz. 443. a.s. Zondag. 15e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (17e Zondag na Pink steren). Van den Zondag. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het gisteren in Uw blad opgenomen schrijven van den beer Sickenga, betreffende „Een geschenk van de burgerij aan „Orpheus", meenen wij publiciteit te moeten geven aan een aangelegenheid, die hiermede direct in verband staat. Reeds lang heeft het muziekgezelschap „O.B. K." het voornemen gehad te trachten in samen werking met de alhier bestaande muziek- en zangvereenigingen van liet gemeentebestuur gedaan te krijgen, dat een beter gelegenheid wordt verkregen tot het geven cn bijwonen van openbare Zomer-concerten, dan tot dusverre het geval was. Lliertoe werd heel onlangs het volgend schrij ven aan verschillende verecnigingen gezonden •Liet zal U niet onbekend zijn, dat het liarmo- niegezelschap „Oefening baart Kunst" sedert eenige jaren de burgerij in de zomermaanden naast de concerten van bet Stedelijk Muziek korps eenige openbare muziekuitvoeringen aan biedt. De ervaring beeft ons geleerd, dat deze concerten door de burgerij zeer op prijs worden gesteld. Om echter deze concerten meer tot hun recht te doen komen, hebben wij getracht van het gemeente-bestuur toestemming te verkrijgen tot gebruikmaking van de Plantage-tent, doch hoe wel instemming werd betuigd met liet geven der uitvoeringen, konden B. en W. hiertoe niet be sluiten. Waar nu de verplaatsbare muziektent feitelijk niet voldoet aan behoorlijke eisehen en het Markt plein nu eenmaal geen plaats is die als uitver koren hiertoe beschouwd kan worden, hebben wij getracht van het Gemeentebestuur gedaan te krijgen, zij het voorloopig, de tent een plaatsje te geven op het St. Liduinaplein, doch ook hierop konden B. en W. niet ingaan. Wij meenen waar Schiedam nog altijd versto ken is van een „Gehoorzaal" en dit voor de on derscheidene Verecnigingen ongetwijfeld be lemmerend werkt, ons Volkspark toch wel de plaats kan zijn die in de zomermaanden een goede gelegenheid kan geven liet publiek rustig, niet gestoord door het steeds toenemend straat rumoer, zoowel van zang als muziek te laten genieten. Waar Schiedam zoo rijk is aan coucerteereude vereenigingen, kan het dunkt ons niet anders of een verzoek tot den Gemeenteraad in dezen geest gericht zal Uw volle sympathie hebben. Strekken de zorgen van de overheid zich uit - en worden daardoor de belangen van de onder scheidene sportvereenigingen niet uit het oog verloren, wij meenen dat een goed ingericht terrein met tent voor liet geven van verschillende openbare concerten waarvan de burgerij in zijn geheel kan genieten ook wel iets beteekent. Het zou ons dus aangenaam zijn indien ook uw bestuur instemming kon betuigen aan een adres door ons aan den gemeenteraad te zenden teneinde tegen een volgend jaar aan ons aller verlangen tegemoet te komen. Indien wij van U hieromtrent binnen enkele dagen, liefst voor het einde dezer maand eenig antwoord mogen ontvangen, zullen wij bij in stemming Uw Bestuur in de gelegenheid stellen adhaesie aan het adres te betuigen. Hierop mochten wij van verschillende vereeni gingen reeds bericht ontvangen. Nu echter de heer Sickenga met zijn denkbeeld voor den dag komt, is het begrijpelijk, dat wij, indien de Bur gerij toont in te stemmen met het doel van den geaebten inzender, nader ten raden moeten gaan en voor 't oogenbiik een afwachtende houding moeten aannemen. Blijkt het dat hier zulk een waardig geschenk door de Burgerij kan worden aangeboden, welnu, te meer klemt dan de vraag naar een geschikt terrein Intusschen kunnen wij niet anders dan bet denkbeeld van den heer Sickenga toejuichen en de vereenigingen die met ons instemmen ver zoeken, ook hier zich niet onbetuigd te laten- Liet bestuur van „O.B.K." Gemengd Nieuws. De spoorwegramp bij de Vink. Er heeft een voorloopige onderlinge bespreking plaats gehad over de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk, zonder echter tot een resultaat te kunnen komen. Er bestaan, zoo vertelde ons de heer van Eek, niet de minste aanwijzingen. De Weg is geheel nieuw nieuwe rails, dwarslig gers, van alles nieuw voorzien en ten hoogste 2 a 3 jaar oud. Eenigen tijd geleden is de weg verzwaard en is er nieuwe ballast op aange bracht, maar reeds gedurende drie weken reden alle treinen zonder eenig ongeval er over heen. Juist was gisteren de weg geheel geïnspecteerd zonder ook maar het geringste abnormale te kunnen aantreffen. Bij de uitvoerige besprekingen van gister morgen heeft men van de oorzaak geen enkel idee kunnen krijgen. Er zijn op het oogenbiik ruim 50 man met het opruimingswerk bezig- o.a. de ploeg Feyenoord onder leiding van den heer Barthen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst —wordt de kopy ni etteruggegeve n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2