DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WEEK-REVUE. 49ste Jaargang. Zaterdag 11 September 1926 No. 14655 Gratis-Ongevallenverzekering f 560 bij levenslange geheele invaliditeitf 26§ bij verlies van een ksnd, voet o! ®og f 286 bij d@@d i f160 bff verlies vstn een daim; 160 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken andereja vinfieg.De verzekering wordt gewaarborgd do&? êf NM®1!Algem. Vara, bask Schiedam TWEEDE BLAD. BRUSSELSCHE KRONIEK^ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau i KOEMARKT 4. Telelooa InteveommonMl G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maasden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijks nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvertentiIns 15 regels f I.J5, «ik» r»g®J daarboven 35 c at, 3 matl plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen ?5 o per regti. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteertn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Binnenland. De drukte in de Rotterdamsche haven houdt nog steeds aan. In wijden boog liggen geregeld een groot aantal schepen op zee vóór den ingang van den Nieuwen Waterweg te wachten op het vrijkomen van een plaatsje in de haven, om daar na op te stoomen. De drukte is zóó geweldig, als ook vóór den. oorlog nog niet werd geconsta teerd. Illusies over de beteekenis daarvan be hoeven we ons intusschen niet te maken, daar de groote meerderheid der schepen voor het vervoer van steenkolen bestemd is, zoodat de huidige drukte spoedig geëindigd zal zijn, als dc Engel- sche mijnwerkers den arbeid weer hebben her vat. Intusschen op het oogenblik is liet druk, érg druk in de Rotterdamsche haven, drukker dan 't ooitjgeweest is, drukker dan we het in afzien- baren toekomst-tijd verwachten mogen. Niet temin heeft Rotterdam nog zijn werklooze haven-arbeiders, die „steun" trekken. Crisis werklozen Er bestaat een instituut van havenarbeiders reserve, omvattende de honderden arbeiders, die door de crisis, slapte in het bedrijf werkloos zijn. Zij ontvangen, door den finaneieelen steun van de gemeente, een wekdijksch loon, waar tegenover ze zich dan verplichten om zich op zekere uren van den dag te melden, teneinde te vernemen, of ze zich door het verrichten van „passende" haven-werkzaamheden ook ver dienstelijk kunnen maken. Hun gewone arbeid is het lossen en vervoeren van z.g. stukgoederen, maar de huidige drukte in het havenbedrijf ver oorzaakt door het kelentransport, behoeft ar beiders, die werkzaam willen zijn in het machi- nale-kolentransport-bedrijf. Van kolen echter kan men zwart worden en daarom zijn vele on dersteunde werkloozen, die vroeger gewoon waren stuk-goederen te vervoeren, van mecning, dat zoo'n kolen-baantje geen „passende" werk zaamheid voor hen is. Daarom worden voor het kolenbedrijf thans allerlei arbeidskrachten geëngageerd, die nim mer in de haven werkzaam waren en blijven vele werkelooze haven-arbeiders „steun" trekken Natuurlijk worden er wel verontschuldigingen bedacht, maar die zijn tenslotte weinig steek houdend en 't is niet geheel ten onrechte, dat velen uit deze gebeurtenis weer concludeeren, dat heel die steun-beweging op den langen duur bij minder standvastige arbeiderselementen ar- beidsschuwheid kweekt, waardoor ze tot on- socialc nictsnuIters en gemeenschapsparasieten verworden. Van den anderen kant oordeelen zij, die het maatschappelijk nimmer eens tegenliep, wel eens al te hard over de steuntrekkers, welker groote meerderheid toch werkelijk bestaat uit goed willende elementen, die echter met al hun goeden wil toch geen loonenden arbeid kunnen vinden. Een Erigelsche rechter bracht de vorige maand zijn vacantie doorgevende onder en met de paria's die des nachts een rustplaats zoeken onder de bruggen der stad en ook hij kwam tot de con clusie, dat 80 dier menschen wilden werken en het doen zouden, als ze er de gelegenheid toe kregen. Do economische toestand op de wereld is echter nog zóó, dat er geen werk voor alle goed- willenden is. Dat tegenover dezulken een ge meenschapsplicht te vervullen is, moet ieder onbevooroordeelde duidelijk zijn. Daarnaast heeft die gemeenschap er rechl op, dat er voor gewaakt worde, dat het belastinggeld aan 011- waardigen besteed wordt en dat door een nauw keurige controle tegen arbeidsschuwheid worde gewaakt. Veel menschen hebben de gewoonte om onder het genot van een goede sigaar na een copieus diner of onder het drinken van een bittertje vóór het eten, allerlei sociale kwesties op te los sen. Ze moesten ais ik Jöwel, als ze er zelf maar eens voor stonden en de verantwoor delijkheid te dragen kregen. Wij zijn het er over eens, dat arbeidssehuwen beroepsbedelaars en andere gemeenschapspara sieten onwaardig zijn, om met liet geld van de belastingbetalers onderhouden te worden. Moet de overheid zulke lui dan maar aan, hun lot overlaten Onrechtvaardig zou het inderdaad niet zijn, maar tóch Die arbeidsschuwheid, die zwerversnatuur, die luiheid van sommigen onzer medemensehen, zijn ze ten slotte niet eenige der vele kwalen, zieklen, die het menscih- dom met zieh4meesleept Zijn ze niet meer te beklagen, zulke menschen, dan te bestraffen Natuurlijk, men mag de kwaal niet verergeren door de omstandigheden te scheppen, waaronder ze kan voortwoekeren, waaronder vooral een al te groote vrijgevigheid gesteld moet worden. Het belang van de gemeenschap eischt echter, naast dat dier onmaatschappelijke ele menten zelve, dat we ze terughouden van wan hoopsdaden de honger maakt van een mensch een verscheurend dier. Hoe is niet dezer dagen een onzer beroemdste bouwwerken, het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam, bedreigd door een hongerige bedelaar Denkt vooral eens aan het ontstellende spoorwegdrama te Hannover De twee daders zijn nu gepakt en hebben bekend. Jonge kerels waren het nog, zwervers van nature of geworden door de omstandigheden. Ze hadden honger, sliepen in het veld, leefden van wat ge stolen vruchten. Toen beraamden zij den aanslag op den trein om te kunnen rooven. Een en dertig dood en en tientallen kermende gewonden werden uitgehakt of uitgezaagd uit de versplinterde wagens Dat was de prijs waarvoor twee desperado's hun brood kochten Neen, het sociale vraagstuk is veelzijdig en lossen we niet op onder liet rook en van een lekkere sigaar. De Bussumsche politic is niet erg gelukkig met het opsporen van misdadigers. Na den sta- tionsoverval werd de dader reeds aangeduid en heel diens leven ontsluierd, vóór men hem te pakken had en toen eindelijk tot arrestatie zou worden overgegaan, bleek het zoo overduidelijk, dat de man volstrekt onschuldig was, dat de po litie zich niet verder blameeren durfde door hem uit België, waar hij gevonden was, te laten uit leveren. De dader van den overval bij de Boaz-hank te Bussurn was ook al weer gauw gevonden, maar nadat de man langen tijd in voorarrest gezeten heeft, is hij wegens gebrek aan bewijs ontslagen moeten worden. Hetgeen natuurlijk nog weinig omtrent zijn onschuld zegt, zoodat ten deze nog niet van eene misvatting aan de zijde der Bus sumsche politie gesproken mag worden. Beëindigen we dezen keer ons overzicht van het Jjinnenlandsch gebeuren met de prachtige overwinning te inemoreeren van de Laga-aeht, die op de wedstrijden te Luzem het Europeescho kampioenschap wist te veroveren in een strijd tusschen acht naties, waarmee deze bekende rocivereeniging een nieuwe zege toevoegde aan haar reeks van overwinningen. De roeisport is nog van zoo'n ouderwetsche adel, zonder geknoei met verkapt professiona lisme, zonder verafgoding van de leidende krach ten. De Laga-aeht heeft gewonnen en daarover verheugt een ieder zich, zonder te weten, dat de ploeg was samengesteld uit Piet „Zus" en Jan „Zoo Sport om de sport, de overwinning om de eer, men ziet het niet veel meer. Bui tenland. liet groote nieuws was deze week Duitschlands toelating tut den Volkenbond, doch hier is reeds zooveel over geschreven, dat we er hier maar over zwijgen. Spanje's houding inzake den Volkenbond is nog steeds recalcitrant, ofschoon het toch niet de toelating van Duitschland wilde bemoeilijken daarom houdt de Spaansche regeering zich af zijdig van de Raads- en Volk en,bondsverggde- ringen, die op het oogenblik gehouden worden, zoodat haar veto den gang van zaken niet ver storen zal. De Spaansche regeering blijfl echter een vasten zetel eisc.hen. Iemand, die in eigen kring moeilijkheden on dervindt, is vaak ook zelf lastig tegenover ande ren zóó is misschien Spanje's houding te ver klaren. Moeilijk wordt Primo's bestuur het de laatste dagen wel gemaakt en een oogenblik is zijn positie wankel geweest, toen heel de artille- riemacht van* het leger tegen hem in verzet kwam. Op Spaansche wijze echter heeft hij het verzet gesmoord alle artillerie-officieren wer den eenvoudig aan den dijk gezet en zij zullen zich voor den Krijgsraad te verantwoorden lieB- ven. Wordt deze overwinning van Primo be stendigd, dan zal zijn bestuur er ongetwijfeld door op een hoogdl plan komen te staan de Spaansche dictator immers was door het leger aan het bewind gekomen, maar de militaire Junta's lieten dan ook niet na om haar invloed op hem te gelden. Heeft hij zich van dien invloed weten te ontdoen, dan zal ongetwijfeld eene toenadering tot de burgerlijke politici en een terugkeer tot parlementaire bestuursverhoudin- gen daarmee vergemakkelijkt zijn. Het verzet der artillerie tegen Primo was in den grond der zaak het conflict tusschen den conservatieven militairen geest en een gezonde gedachte. De dictator wenschte de bevordering in het leger geregeld te zien naar verdienste, het officiers corps wilde de promotie bestendigd hebben naar anciënniteit, d.i. bepaald naar het aantal dienst jaren. In het China is het heelemaal mis. De roode Kantonneezen, die de wereld eerst verbaasd hebben door hun snelle opmarsch naar het Noorden, schijnen hun krachten overschat te hebben en door een afsnijden hunner verbindin gen door de troepen van Woe-pei-f'oe (niet ge sneuveld, niet gewond, niet gevangen, zooals verschillende berichten eerst wilden doen ge- looven) met een volkomen nederlaag bedreigd. De Eurogeesche mogendheden echter hebben het op het oogenblik niet alleen met de Kantonnee zen aan den stok, maar ook al met dier tegen standers. Een der onderbevelhebbers van Woe- pei-foe heeft Engelsche schepen met haar be manning aangehouden en deze kwestie heeft zelfs een volkomen geveeld tusschen Ghineesche troepen en een paar Engelsche oorlogsschepen ten gevolge gehad, voorloopig eindigende met een terugtrekken der Engelsche oorlogskrachten. De janboel in China zal tenslotte misschien weer op een Europeescho interventie moeten uitloopen De mijnwerkersstaking in Engeland is weer in een nieuw stadium gekomen. De regeering plaatste zich tot nu toe op het standpunt van de heeren zoeken het maar met elkaar uit. Nu de arbeiders echter stakingsmoe worden en tot groote concessies bereid blijken, dreigt eene oplossing af te stuiten op de onverzettelijkheid -van wie zich overwinnaars achten de mijn eigenaren. Om zooveel mogelijk voordeden te verkrijgen en de nationale kracht der mijnwer- kersorganisaties te breken willen ze slechts dis trictsregelingen en riiel over eene nationale rege ling spreken. In deze zaak echter heeft Churchill namens de Engelsche regeering de partij der arbeiders ge kozen en de regeering heeft de middelen om de eigenaars te dwingen o.a. in de vaststelling van den toelaatbaren arbeidstijd. Er zijn teekenen, dat de mijneigenaren nu inbinden, zoodat ein delijk het einde van dezen onverk wikkelijken strijd in 't zicht komt. (Van onze eigen correspondent). De financieele toestand oï de groote (leniteneie. Brussel, 8 Sopt. '26. De atmosfeer sedert den oorlog is hier te lande nog nooit zoo kalm geweest als thans het geval is. Dit kan Verwondering baren voor wie de zaken van buiten af bekijkt. De financieele crisis is immers, op een zeker oogenblik in een gevaarlijke paniek ontaard, die het land op den weg naar het bankroet bracht. Hoe is dit dan zoo spoedig ver anderd dat men thans kan spreken van een on gewoon kalme atmosfeer Van hét geheim der massapsychologie zal wel nooit iemand de sleutel weten te vinden. In het geval van België zou liet ook bezwaarlijk gaan zich beslist uit te laten. Maar toch zijn er dingen die veel verklaren, omdat zij tevens ook als opheldering dienen voor «een goed begrip van den finaneieelen toestand, dc eerste oorzaak van dc paniek. Dc mislukking van de regeering Poullet, vooral door de formidabele oppositie van dc financieele, industrieele en ook handels-onder nemingen, die in de eerste plaats steun hadden moeten verleenen, is een bekend feit, De pers, in handen van deze groepen, voerde een dage- I lijksche hardnekkige campagne tegen de katho liek-socialistische regeering die aan de vereenigde krachten der tegenstanders welke in het kiezen hunner strijdmiddelen zelfs niet ontzagen het welzijn van gansc.h het volk op to offeren,niet konden weerstaan. Dan is de regeering Franequi gekomen en met hem de tijd der nationale penitentie. Wij zeggen regeering Franequi, alhoewel de katholiek Jaspar de eerste minister is, omdat met Franequi, een in elk opzicht energiek man, die een gewezen officier is van de Congeleesohe weermacht en in Centraal Afrika door zijn persoonlijk optreden, veel bijdroeg tot de verovering van het goudland Latanga en later ook in China een voorname rol speelde, om het ten slotte tot vice-gouverneur van de Société Générale en nu tot minister te brengen, de regeering Jasjiar staat ol' valt en hij is dus de ziel van de huidige bewindscom binatie is. Franequi is niet de man van veel ij dele woor den en houdt zich - dit heeft hij gemeen met den heer Van de Vijvere liefst achter de schermen, waar hij echter opperbaas is. Noch tans werd er, bij het aan hetjhewind komen, toch gedraald op een wijze, die de onrust onder de bevolking, ondanks de felle campagne door vrijwel alle bladen ingesteld, niet kon kalmeeren. Er was tijd noodig van zich te oriënteeren, plan nen te maken, doze een begin van uitvoering te geven. Dit duurde zoolang het Parlement zetelde, maar niet, zoodra naderde het reces, of - ver moedelijk is zulks niet ongewild geschied de activiteit der regeering verdubbelde. Er wordt in de begrooting gesnoeid „a tours de bras" zooals dit hier heet en niet de minste critielc geduid, de grondbelastingen werden verdubbeld, trein- en posttarieven verhoogd, de wet op dc financieele volmacht voorgesteld eigenlijk een financieele dictatuur alsmede de wet op de industrialisatie van de spoorwegen, die overgedragen worden aan een maatschappij met de opbrengst ten bate van het amortisatie- fonds, voor de aflossing der vlottende schuld. Het Parlement werd eenvoudig overrompeld met de financieele wetsontwerpen, waarhij trouwens geen keuze werd gelaten aan de meerderheid, die door het feit dat een nationaal verzamel- of coalitiekabinet tot stand was gekomen, was verzekerd. Daar het ging om, op de reeds zwaar beproefde bevolking, nieuwe taksen en belas tingen to heffen, voor een bedrag van 1.500 millioen franc hebben niet alle Kamerleden daarmee genoegen genomen. Bij de stemming stemden alleen de Ylaamsche nationalisten en de communisten -- dc eenige officieele oppositie beslist tegen, doch de Vlaamsehe sociaal-de mocraat Gelders en de katholieke Vlamingen Van Gauwelaert, Sap, Blavier, Van 'den Eynde en Herbert onthielden zich. Talrijke socialisten waren verder weggebleven om tegen hun partij - genoofcen in de regeering geen positie te moe ten kiezen. In den Senaat echter was heel de geschiedenis op een drietal uren geklonken. Naast de 600 millioen nieuwe belastingen die door het kabinet Poullet in Januari werden geëischt, om, zoo mogelijk, het financieel herstel te bewerken kwam hiermee nog een totaal be drag van 1.500 millioen franc ter beschikking te staan van het amortisatie- of schuldddgings- fonds. Nooit heeft de Belgische bevolking zwaardere lasten gedragen en verbazend mag het heeten, tevens kenschetsend voor de lucht van de democratie in België, iu vergelijking met wat er zich heeft voorgedaan in Frankrijk, dat de democraten in het Belgische Parlement deze lasten zoo maar goedschiks hebben aanvaard, daar zij vooral de mindere standen treffen door hen vertegenwoordigd. Zoo werd het bier met 150 millioen getroffen, tabak, sigaren, sigaretten met ruim 25 millioen, van de verhooging der douanerechten werd 331 millioen verwacht en van de autobelasting -40 millioen. De overdrachts taks, eigenlijk een belemmering voor den handel, die tenslotte door den verbruiker wordt betaald, zou 475 millioen opbrengen. Ook de toeristen werden bedacht met een taks op de auto's van 10 fr. per wagen en per dag en een ver blij f stak ss van 20 t.h. op de kamerhuur en van 15 l.h. op het volledig pension. Om bezuinigingen te verwezen lijken werd naast het bruin brood gelast dat, behalve te Oostende, Blankenberge en Spa de cafés en openbare vermaakgelegenheden om 10 u. 's nachts zouden worden gesloten. Deze en andere, minder belangrijke, maat regelen werden getroffen met bovendien een decreet waarbij strenge straffen voorzien werden voor liet verspreiden, door de pers of anderszins, van berichten,die het crediet van het land kunnen schaden. Naast de financieele dictatuur kwam er dus nog de financieele censuur. En toch, dit alles verwekte geen vertrouwen. In totaal bedroeg op het oogenblik dat deze maatregelen werden getroffen, de Belgische openbare schuld ongeveer 60 milliard papier franc in goudfrancs eigenlijk slechts het dubbele van vóór den oorlog Daaronder was en is een vlottende schuld van 18 milliard franc aan schatkistbons. In den loop van de vier eerstvolgende maanden zou de Belgische staaf voor de eventualiteit gesteld geweest zijn een totaio som van 5 milliard 800 millioen terug te betalen, aan vervallende schatkistbons, zon der de büitenlandsche vlottende schuld te reke nen, reusachtige sommen waarover de Belgische schatkist niet beschikt. Dat de terugbetaling van alle, schatkistbons zou worden geëischt was niet zeker, maar toch mocht men er zich aan verwachten dat een groot deel van de houders der vlottende schuld-bewijzen terugbetaling van hun geld zouden eisclicn, daar op twee maanden de terugbetalingen met ruim 210 millioen francs de hernieuwingen hadden overtroffen waardoor de inflatie reeds onrustwekkende verhoudingen had aangenomen.Van de 1.500 millioen francs nieuwe biljetten waren reeds 1 1/4 milliard uit gegeven. Nieuwe inflatie scheen onvermijdelijk, wat noodzakelijkerwijze door de onverbiddelijke economische wetten nog tot een verdere deprecia tie van den Belgischen franc zou hebben geleid, met weer hooger wordende duurte, economische ontwrichting en, tenslotte, weer grootero inflatie, die door de verdere franc-inzinking verder zou noodzakelijk blijken. In deze omstandigheden heeft de regeering een „coup de force" gewaagd en heeft zij de verplich te consolidatie voorgeschreven d.i. eenvoudig de uitbetaling van de schatkistbons gestaakt, wat neerkomt op een moratorium, of beter op een onderhandsch aceoord, daar, in de plaats van schatkistbons aandeden van de Belgische spoor wegmaatschappij werden aangeboden, die van gewaarborgden wisselkoers genieten. Er was echter geen verplichting. Zij die geen aandeden wenschten konden hun bons laten afstempelen. Deze zouden dan, naar gelang het amortisatie- l'onds geld beschikbaar kreeg, worden uitbetaald. Het aantal afgestempelde bons is echter niet bijzonder talrijk geworden. De verplichtingen van den Staat tegenover de Banken en de hande laars die hun geld, in Staatsfondsen belegd, noodig hadden, werden integraal nagekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5