Eene raadselachtige verdwijning. FEUILLETON. MÏJNHARDT's mag ook wel worden gedacht aan het aanvra gen of opbellen, voor geestelijke hulp tenzij het een trein geldt voor waardevolle dieren. Nederland en Duilsehland. Wolff seint uit Berlijn, dat Zaterdag zijn overhandigd de ratificatie-oorkonden van het liet Nederlandseli-Duit sche handelsscheepvaart- vaartverdrag, dat den 26sten November 192b is gesloten, alsmede van de Nederlandsch-Duit- sche douane- en credietovereenkomst van den zelfden datum. I)e plannen van minister Lambooy. Afvloeiing v a 11 beroepskader. Bij de audiëntie, welke de Minister van Oor log op 9 September aan het Hoofdbestuur van „Ons Belang" verleende, bleek, dat een 160- tal onderofficieren als gevolg van de plannen van den Minister zullen moeten afvloeien. Een wijze van afvloeiing als bij de burgerambte naren (de pensioengerechtigden en de jonge ren) werd niet mogelijk geacht in verband met de sterkte der verschillende jaarklassen bij de Infanterie. In het corps onderofficieren is de groep van tot 37-jarigen leeftijd bijzonder groot, zoodat de afvloeiing der sergeanten zich wel tot deze jaarklassen zal bepalen. Komen de plannen van den Minister tot uitvoering, dan zullen over compleet zijn Bij de Infanterie 48 s.m.a.'s en fouriers, 19 s.m.i.'s en 70 sergeanten. Bij de onbereden Artillerie 22 sergeanten. Periodieke bevordering heeft wel de instem ming van den Minister, maar dit. zal geen ver hooging van het totale salarisbedrag voor de onderofficieren tengevolge mogen hebben. Instelling van een Raad van Beroep kan spoe dig worden verwacht. De belangen der wacht gelders werden besproken, waarbij de Minister nadere overweging van enkele ondergeschikte punten toezegde. Het Enyclsehe eskader. Het Engelsche eskader onder commando van schont-bij-nacht Kelly is Zaterdagmorgen om half zeven van Antwerpen te IJ mui den aangekomen. Het bestaat uit vier scheper de Cu ragao, admiraalschipCleopatra, Comus en Cambrian. Curacao en pantserfort hebben 21 saluutschoten gewisseld. Te IJrnuiden was geen officieele begroeting de eerste begroeting is in de hoofdstad. De schepen schutten in genoemde volgorde en varen op eigen gelegenheid door naar Amster dam. Het noenmaal door de Regeering te geven ter gelegenheid van het bezoek van het Tweede Engelsche kruiser-eskader aan Amsterdam zal Woensdag 15 dezer in het Kurhaus te Scheve- ningen plaats hebben, des namiddags ten I ure. Stad - en Gewestelijk Nieuws. 1) I. EEN BAL EN EENE ZENDING. Op Donderdag, 5 Sep temtier 1892 had er aan. boord van liet pautfterschip Le Guichen een luisterrijk bal plaats. Dit oorlogsschip droeg de kleuren van den vice-admiraal De la Rénoliére en was met de andere schepen van het eskader to Piraeus geankerd. Sedert een week waren de Fransche schepen in de haven geankerd en de officieren en matro zen werden volgens de gewoonte, welke tot den zeeslag van Mavarino opklom, den slag, die Frankrijk zoo innig met Griekenland verbond, gedurende deze week, op allerlei wijzen door de Hellenen feestelijk onthaald. Terzelfder tijd bevonden zich aan de Piraëus een Russisch pantserschip, dcDiinilriDonskoï en een Spaansc.h fregat, de Ahnanza. Op zekeren dag, dat de Russen een nationaal feest vierden, hadden deze hun Fransche kameraden aan een broederlijken maaltijd uitgenoodigd en de Spanjaarden, niet achter willende blijven, hadden op hun beurt hun Custiliaansche beminnelijkheid ten toon gespreid. Door deze blijken van gastvrijheid getroffen, wilde de admiraal al deze vrienden van Frankrijk op zijn beurt onthalen, doch daar mooie doel, kan het ook bezorgd worden aan onderstaand adres. Wij deden hierbij mede, dat in het Dagelijksc.h Bestuur van het Comité eenige verandering is gekomen. (Iet Dag. Best. van het Jubileum-Comité Zr. Mulder, miirzilster. Mej. Be> EKSLt is, sec.esse, Alitalia v. Solmsstr. 31. Mej. Akkerman, pain.esse. Scheepvaarlheweyiny. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 481 schepen, waar van 67 Nederlandsche, 147 Engelsche, 56 Noor- sehe, 49 Zweedsehe, 17 Deensehe, 61 Duitsehe, 43 Fransche, 4 Amerikaansche, 4 Belgische, 13 Italiaansche, 6 Grieksche, 2 Japansche, 5 Spaansche, 2 Russische, 5 Finsche, 1 Estlandsch, 3 Joegoslaafsche, 1 Portugeesch, 1 Dantziger en 1 Peruaansch. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 333, S c li i e d a m 2 0, Vlaardingen 26, Hoek van Holland, 7, Poortershaven 4, Pernis 1, Vonde lingenplaat 1, H.-Ido.Ambacht 1 en bovendien voor Schiedam 19, Vlaardingen 12, Poor tershaven 11, Vondelingenplaats 46 st. om te bunkeren. In hetzelfde tijdperk van 1925 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 272 schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 206, S c li i e d a in 5, Vlaardingen 19, Hoek van Holland 7, Pernis 1Gorinchem 1, Zwijndrecht l en bovendien voor Schiedam 2, Vlaar dingen 3, Pernis 1, Poortershaven 2, Vondelin genplaat 24 st. om te bunkeren. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg 1926 13,322 schepen, netto reg. ton 19,495,925.1925 9,698 schepen, netto reg. ton 14,880,162. Rotterdam 1926 9,511 schepen, netto reg. ton 14,311,761. 1925 7,779 schepen, netto reg. ton 11,676,216. rijwiel bereed, dat niet voorzien was van een rijwielbelastingmerk. Zaterdagmiddag heeft de 15-j a- rige C.B., bij de politie aangifte gedaam, dat van zijn rijwiel, dat hij geplaatst had in do gang van de Openbare Leeszaal aan de Lange Haven een rijwielbelastingmerk in étui is ontvreemd. H e t 2-j a r i g kind van van D. aan de Broersvest viel Zaterdagmorgen met de rechterhand in een blikken bus, waardoor een 4 c.M. lange wonde ontstond. Het. kind is door een geneesheer verbonden. JV. deed Zaterdag b ij de politie aangifte, dat men zijn tuinhuisje in het. Volks park heeft opengebroken en uit zijn tuin een hoeveelheid bloemen heeft ontvreemd. D e 14-j a r i g e loopjongen B. is op de Oude Sluis door een gespan aangereden, terwijl hij daar op een rijwiel reed. De jongen vervoerde een aantal fleschjes medicijnen voor den apotheker L., in wiens dienst hij is. Flesch jes en inhoud gingen verloren. De schade be draagt 3.50. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag ten nadeele van B. aan de Willem de Zwijgerlaan 5 kippen en een haan zijn ontvreemd. De poli tie stelt een onderzoek in. Gistermorgen is door de poli- tie in den politiepost aan de Broersvest verbon den S.A. wonende te Dordrecht., die een diepe snijwonde had aan de rechterwijsvinger. Gistermiddag z ij n door eenige honden, die liepen in een gemeenteplantsoen nabij het tramhuisje, een tiental planten ver nield. Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tablctlen 60 et. Zenuw-Table! ten 75 et. Staal Tabletten. 90 et. Maag-Tabletten 75 et. 2864 9 Bij Apoth. en Drogisten. de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft de 18- jarige werkman H.W. Verbeek een wagen ko kend water over het lichaam gekregen. De jongeman is in het gasthuis opgenomen zijn toestand is hopeloos. Gemengd Nieuws. De spoorwegramp b ij Leiden. Het officieele bericht omtrent den toestand der gewonden bij het spoorwegongeval luidt bevre digend. Alleen de heer Mctz was hedenmorgen minder goed. De anderen gaan allen vooruit. Wanneer zich geen onverwachte complicaties voordoen, zullen allen hersteld terugkeeren, zonder dat amputaties noodig zijn. De Justitie bracht heden een bezoek aan het Academisch Ziekenhuis in verband met de gerechtelijke schouwing der lijken. Z.K.H. de Prins heeft een bezoek gebracht aan de plaats des onheils. K o n i n k 1 ij k e deelnemin g. Zondagmiddag hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik met hungevolg een bezoek gebracht aan degenen, die bij de spoorweg ramp werden gewond en thans in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden worden verpleegd. De hooge bezoekers werden ontvangen door prof. Zaayer en prof Van der Hoeve, waarna een rondgang werd gemaakt langs de patiën ten. H.M. onderhield zich met ieder van hen, gedurende enkele oogenblikken, terwijl ieder een bouquet rozen ontving. Nadat het Koninklijk echtpaar ongeveer twintig minuten bij de gewonden had vertoefd, werden nog enkele oogenblikken doorgebracht in de kamer van den directeur. Het bezoek was niet tevoren aangekondigd, doch bij het vertrek der vorstelijke bezoekers was zeer veel publiek aanwezig. Grensavonturen. Er was een tijd dat deze zich voornamelijk afspeelden aan de Duitsehe grens. Door den val van den franc verplaatste zich het tooneel naar Esschen en Feynis, met dit verschil, dat een meer chauvi nistisch volk zich prikkelbaarder begint te betoonen ten opzichte van ons koopjeshalend publiek en de tooneeltjes, die zich bij de douane afspelen, vaak niet het komische karakter hebben, die eertijds dc grensverhalen zoo sma kelijk konden doen worden. Verscheidenheid is er anders nog altijd. Een merkwaardig staaltje beleefde een heer uit Tilburg. Zooals bekend, is het zeer moeilijk hiet te lande klein Fransch bankpapier te verkrijgen. Daarvan bleek nu ook een Fransch douanebeambte op de hoogte te zijn. Gemelde heer, die er niet aan dacht invoerrechten te ontduiken, declareerde zijn sigaren en bleek het fransche rijk fr. 66.86 schuldig te zijn. Hij betaalde met twee biljetten van 50 franc, waarop de beambte hem beduidde dat er in afgepast geld moest betaald worden. Waarop de heer hem uitlegde, dat het hem on mogelijk was, thans reeds voldoende vreemde pasmunt te hebben. Tenslotte moest de Hol lander genoegen nemen dat hem enkel een biljet van 20 franc werd teruggegeven. Zoo ver ging het nog vier andere personen in denzelfden wagon, op wier protesten de beambte slechts antwoordde met een„u behoort afgepast geld te hebben." Het is niet na te gaan, of deze de zoodanig gewonnen duiten als een bij verdienste beschouwen in elk geval gelooven we niet, dat er van hoogerhand tot dezen maat regel order was gegeven. Niet te vroeg! Enkele dienstplichtigen, die vrijstelling hadden verzocht van herha lingsoefeningen, die Donderdag 9 September te Amersfoort een aanvang zouden nemen, kelen hinderpaal, want het vaarwater werd onop houdelijk verlicht door den hellen glans van reus achtige reflectors en door kolossale gekleurde vuurpijlen, die de geheele haven en de huizen van Piraëus verlichtten. Bij de opening in de ver schansing had de admiraal zich geplaatst, omge ven door het état-major van de Guiclien en zijn ordonnance-officieren daar ontving hij de ge noodigdeu en gaf een macht van beminnelijke woorden zijn gasten ten beste. In de volle beteekenis van het woord was De la Rénoliere een man van de wereld een even volmaakt edelman als uitmuntend zeeman. Toch, na anderhalf uur bij de stuurboordstrap te hebben doorgebracht, begon hij ernstig naar de aankomst der laatste genoodigden te ver langen. Geheel zijn voorraad van gastvrije ge zegden en uitdrukkingen was uitgeputhij moest de krachtigste pogingen aanwenden om niet in herhalingen te vallen en in een oogenblik van op gewondenheid zei hij tot zijn officieren.op het oogenblik dat hij zijn derde paar witte handschoenen aanttrok „Ik heb reeds twee doode paren handschoe nen onder mij." Waarop de officier had geantwoord met een uitbarsting van vroolijkheid. Op dit oogenblik kwam een zeer kwistig geborduurd persoon uit de sloep te voorschijn zoodra de admiraal hem bemerkt had, liep hij. hem met uitgesterkte handen tegemoet. Wordt vervolgd.) Tien-jariy beslaan. Men schrijft ons De Vereenigiag tob bescherming van zuigelin gen zal over eenige maanden tien jaar bestaan 1 Welk een nuttig werk zij verricht, door het instand houden van haar Consultatie Bureau, zal ieder begrijpen, die het tegenwoordige sterfte cijfer vergelijkt met dat van 10 jaar geleden. 1914 -1918 was het cijfer der zuigelingen sterfte 9.85 in 1925 3.94%. Hel is dus van groot belang dat 4e Vereeuiging haar werk flink zal kunnen voortzetten. Om clit te kunnen doen, moet zij over voldoende gelden kunnen beschikken en daar er een groot tekort in kas is, zal er geholpen moeten worden. Daarom wil bovengenoemd Comité, behoudens Koninklijke goedkeuring, een verloting inschrij ven, waarvan de opbrengst het Bestuur der Vereeuiging aangeboden zal worden bij hun 10- jarig bestaan in November a.s. Wij rekenen dus op aller medewerking om deze verloting zoo groot mogelijk te maken. Dinsdag. 13 en Woensdag 11 September, zullen eenige dames met lijsten, hij de winkeliers een bijdrage vragen. Ieder kan allicht een kleinig heid'missen en wij zijn voor alles dankbaar. Helpt mede een goed werk tot stand te bren gen. Mocht iemand iets over hebben voor hel. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags ceintuur, knipmes, metalen smeerpot, sleutel van een melkbus, sleutel met ring, dameshand schoen, sleutel. Bij vinders damestaschje met inh., J. Poot., Broersveld 157portemonnaie met inh., A. Loch, Lange Achterweg 67 portemonnaie, B. Wuisman, Broersvest 39 dameshorloge in armband, Wed. A. Meeder, Buitenhavenweg 122bdameshandschoenen, J. Ham, Lange Achterweg 6 sigarettenkoker, D. van Duikeren, Ouddorpschestr. 12a sleutel, G. Post, Nieuwe Maasstr. 441)kindermuts, J. Blokland, Hoofd straat 159/9 notitieboekje, VV. Bakkes, Voorne- schestr. 15a gladde gouden ring, P. Aleman, Hoofdstr. 193rijwieltransparant, IJ. Soters, Middelharnisschestr. 38b stroolioed, M. Struik, Singel 171 postduif, A. de Bloois, Sluiswachter, Spuiknaal ring met 3 sleutels, J. Hoogwerf, Lange Achterweg 28/1 collier, L. Feelders, Huijsmanstr. 9a hondenhalsband, A. Lemson, Ploegstr. 35 staaf ijzer, K. Bakker, Tielman Oemslr. 14 ceintuur, B. Kruining, Overschie- scheplein 3 kindercape, J. v. d. Spek, Gordon- str. 32a rijwielbelast.ingplaatje, A. Zuidgeest, v. Leeuwenhoeckstr. 22b kinderschoentje, M. Bouthoorn, Warande 2a grijze jongensbroek, M. Hamerslag, Prins Frederik Hendrikstr. 13b Lip's sleutel met ring, J. Goedvolk, Putters- hoekschestr. 24 portemonnaie met inh. (ge vonden in een Brockwaybus) B. van Zwienen, Joost van Geelstr. 4a te Rotterdam rozenkrans in étui, van der Vorst, Oostsingel 36 damespor- temonnaie met inh J. Schipper, Warande 81b damesring met 2 steentjes, van der Zee, Fabri- straat 66b kindermuts, J. Reherman, Ged. Broersvest 8. A.D. deed gisteren bij de politie aangifte, dat zijn 9-jarig zoontje op de Broers vest door zekeren S. is mishandeld. Deze zou den jongen tegen den rechterknie hebben ge schopt, waardoor deze is verwond. Zaterdagmorgen is door de po litie een wielrijdster aangehouden, die een hem de tijd ontbrak, om het geheel afzonderlijk te doen besloot hij hen gezamenlijk te bedan- ken, door hun een feest aan te bieden, dat. een geheel bij zonderen stempel droeg. Het dek van de Guichen was in^en schitterende balzaal veranderd het werd overdekt door zeil doek, dat op de verschansing afhing en geheel verlicht door ruikers van electrisch licht deze ruikers waren in wapentrofeeën geplaatst. Eleetrische lichten slingerden zich om de torens der groote kanonnen, die op hunne beurt onder opeenhoopiugeu van groene planten verdwenen en alleen door deze weelderige versiering heen het gepolijste koper van hun kulassen lieten scluLteren. De vlaggen van alle landen, door behendige decorateurs opgehangen, bedekten de strenge lijnen der ijzeren wanden en verhieven zich in breede plooien tot verblindende trofeeën. Men had de stuurplecht van al haar seinvlaggen beroofd en deze verborgen het. katoenen gewelf onder een veelkleurig opperkleed. De uitmunten de muziek van de Guichen had op de brug plaats genomen en achter het gordijn op den achter grond had men een welvoorzien en zonderling buffet opgeslagen, dal verlicht werd door licht gevende draden, welke achter reusachtige' blok- ken ijs waren geplaatst, die, omdat zij het licht naar alle kanten weerkaatsten, veel op kolossale edelgesteenten geleken. Hadden de bedienden aan het buffet geen militaire houding bezeten en ware de oorlogzuchtige aanblik der kanonnen, zelfs onder bloemen verborgen, er niet geweest, niemand had kunnen denken, dat deze bevallige balzaal ingericht was op een dezer machtige UIT BOTTERDAM. Kolenlremmersstalduy. De vorige week Vrijdag werd door de direc tie der Steenkolen Handelsvereeniging aange kondigd, dat voor 200 tremrners bij de laad- Lruggen in de Waalhaven van het drieploegen- stelsel in een tweeploegenstelsel zou worden veranderd, dus in plaats van den acht-urendag de tien-uren dag zou worden ingevoerd. Voorts zou het vaste weekloon in tonnengeld, 20 ets. per tori, te verdeelen over 200 man, worden ge wijzigd. In verband hiermede, werd Zaterdag morgen in het Vorkooplokaal een vergadering van het personeel van de laadbruggen van de S.H.V. gehouden, welke vergadering druk be zocht was. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, welke uitspreekt, dat de nieuwe arbeidsvoorwaarden niet kunnen wor den aanvaard en het werk dient te worden fieer- gelegd met ingang van Maandagmorgen. De vier bestaande transportarbeidersorga nisaties worden uitgenoodigd deze actie gemeen schappelijk te steunen. Dc tramverbinding met den Linker Maasoever. De werkzaamheden aan de trambanen op den Linker Maasoever hebben, naar wij verne men, tot nu toe zulk een vlot verloop gehad, dat het dooi trekken van de lijnen 12 en 12a naar haar definitieve eindpunten, Groene Zoom, en Groene Hillcdijk, waarschijnlijk veel eerder zal kunnen geschieden dan, men aanvankelijk berekend had. Ook met het gereedmaken van de trambaan tusschenHïïlesluis en de Brielsche- laan is men vlug opgeschoten, zoodat op den zelfden datum, waarop de lijnen 12 en 12a doorgetrokken, zullen worden, ook lijn 2 Ceu- traal-stationCharlois in dienst gesteld kan worden. Vermoedelijk zal dit binnen enkele weken al gebeuren. Het passagiersvervoer op de lijnen 12 en 12a heeft zulk een omvang aangenomen, dat Za terdag en Zondag bijwagens ingelegd moesten worden. UIT DELFT. Kokend water over 't lichaam. Zaterdagmorgen omstreeks half 6 heeft op en verschrikkelijke pantserschepen, ware schuil plaatsen van den dood niemand had zich kun nen verheelden, dat dit gepolijst verdek, door lieve satijnen schoentjes aangeraaktdat deze veelkleurige hal, waar zich in het warme licht der Edison-lampen zooveel lieve damestoiletten cn zooveel schitterende uniformen bewogen, misschien was voorbestemd om eenmaal in een bloedig slagveld te Worden veranderd door granaten doorschoten, door de revolverkanonnen schoongeveegd en door den hliksemenden' schok der torpedo's bedreigd niemand had zich kun nen verheelden, dat van al deze vlaggen,, die nu zulk een kleurrijk geheel vormden, eens misschien niets anders zou overblijven, dan een in flarden geschoten driekleurige vlag, als gespijkerd aan den top der masten. En wij zijn genoodzaakt, er bij te voegen, dat niemand aan zulke vreeselijke en verschrikkelijke dingen dacht. Men vermaakte zich aan boord van de Guichen, zonder verder te denken en zonder wijsgeerige beschouwingen de zeeofficieren ge droegen zich als welopgevoede lieden, voor wie zulke gelegenheden, om zich te vermaken, zeld zaam zijn en de uitgenoodigden, die de oorspron kelijkheid van de omgeving bewonderden, geno ten met volle deugen van de Fransche gastvrij heid. Men had elkander de uitnoodigingen voor het bal ontrukt. Terwijl dan ook de quadrille reeds gedanst sverd, gingen de sloepen voort steeds nieuwe genoodigden aan te voeren en telkens zag men lichte japonnen, gouden galons of zwarte rokken de stuurboordstrap bestijgen de sloepen ondervonden op bun tochten geen en- 'I w'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2