DMOBLMOWQ&R S CMS ES3OtW&TREiGEM* F E U 8 L lYï O ET" Eene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Woensdag 15gSeptember^l926. No. 14658 Bureau K'jO'jE MA RKT 4. Teleioon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b"o n n'e men tVn per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— pér kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35'cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 hij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij lol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1 L. GROENEWEG om vergunning tot oprichting van een steenhouwerij in een houten loods, staande op het terrein aan de Heeren straat 41/1, kadaster Sectie B. No. 2998; 2 J.F. OSTERMEIER om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het hakken, rooken en koken van vleeschwarea, in het pand Groenelaan 31; kadaster Sectie M. No. 2627, met één electromotor van 1 P.K. drijvende een gehaktinachine. Deze verzoeken zijn met. de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 29sten September, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende dne dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, dan de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing, ingevolge de Hinderwet, gerechtigd zii, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet, voor het Gemeente bestuur of één of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 15 September 1926. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Schouw over de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-Frank el and zal gedreven worden op Woensdag 29 September a.s. des vooriniddags ten negen ure. Schiedam, 14 September 1926. Buitenlandseh Nieuws. ITALIË. In verband met den aanslag op Mussolini zijn te Rome reeds ongeveer driehonderd personen gearresteerd. Onder hen bevindt zich Enrico Malatista, een bekende anarchist, die vroeger het blad „Umania Nova" uitgaf. Men gelooft, dat de dader van den aanslag dit niet op eigen initiatief heeft gedaan, zooals hij bij zijn verhoor door de politie verklaarde, doch dat er een complot bestond. De autoriteiten trachten thans de sporen daarvan te ontdekken om alle samenzweerders onschadelijk te maken. Alle familieleden van den dader, wiens wer kelijke naam, Gino Lucetti is, zijn voorloopig in arrest gesteld. Het is gebleken, dat Lucetti een week te Rome heeft vertoefd, alvorens hij zijn plan, om Mussolini om het leven tebrengen, uitvoerde. In fascistische kringen neemt men aan, dat het complot is gesmeed door anti-fas cisten in Frankrijk, die evenwel in Italië goede vrienden hebben. Er wordt op aangedrongen, dat allen, die medeplichtig zijn, ter dood zullen worden veroordeeld. De fascistische bladen doen heftige aanvallen op Frankrijk. de werkzaamheid van den raad. Loudon, zin spelend op Spanje en Brazilië, verklaarde „Zij die ons verlaten, zullen merken, zonder dat wij het hun zeggen, dat ondanks zijn jeugd de Volkenbond onmisbaar is voor het leven der vol ken." De kwestie der niet-permanente zetels. Gisterochtend is de eerste juridische commissie bijeengekomen op de dagorder staat de be spreking van het verkiezingsreglement voor de niet-permanente zetels. De derde commissie van den volkenbond heeft een resolutie aangenomen, volgens welke het on derzoek inzake den particulieren aanmaak van wapenen moet worden voortgezet, zoodat er ee^a speciale conferentie over de kwestie ge houden kan worden, tenzij de algemeene ont wapeningsconferentie bijeengeroepen is, wan neer de achtste volkenbondsvergadering volgend jaar September bijeenkomt. Uit Konstantinopel wordt aan de „Times'/ gemeld, dat in een officieus bericht uit Angora tegengesproken wordt, dat de Turksche regeering eenigerlei stappen heeft gedaan met de bedoeling om in den Volkenbond te worden opgenomen. Het bezoek van den Tnrkschen gezant te Boeka rest en van den Turkschen zaakgelastigde te Bern droeg een zuiver particulier karakter. Overigens schenkt Turkije de grootste aandacht aan den werkzaamheid van den Volkenbond. Abessynië, Italië en Engeland. Dank zij de bemiddelende uctie van den Vol kenbond schijnt bet, geschil tusschen, Abessynië Italië en Engeland nopenszekereovereenkomsten tusschen deze beide laatste landen te verdwijnen. De regeering van Abessynië heeft niet aan den Volkenbond de mededeeling doen toekomen, dat zij voor 10 September aangekondigd had. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Jhr. London aan het woord. De vergadering te Genéve heelt gistermiddag de bespreking voortgezet van het verslag over 3) Gij zult haar honderdmaal meer beminnen, dan wanneer gij haar niet verlaten hadt. Ge loof mij, ofschoon ik maar een eenvoudig na tuuronderzoeker ben, ben ik ook een weinig menschenkenner. Welnu, ik betuig u, dat de afwezigheid voor de genegenheid is, wat het prikken voor een biefstuk is. Vergeef mij deze platte vergelijking, welke evenwel juist mijn gedachte uitdrukt. Waarop George de Malher antwoordde „Dat klinkt alles zeer bekoorlijk. Maar ik durf u verklaren, dat ik drie jaren achteruit gezet zou willen worden op de ranglijst en daar enboven nog tal van andere zaken zou willen geven, de portefeuille van mijn minister niet te vergeten, indien ik op dit oogenblik te Mo- rillon kon zijn in een klein, wit, onder de hoo rnen verborgen huisje, waarin mijn vrouw be paald een spelletje schaak speelt met een eerbiedwaardige nicht. Op dit oogenblik verwaardigde zich een kapitein ter zee aan George te vragen of deze van de partij wilde zijn. Men kan niet anders doen, dan zich gevleid toonen over zulk een ver zoek van een hoogere in rang. De jonge offi- IIET VERDRAG VAN LOCARNO. Gister zijn de ratificatie-oorkonden van de verdragen en conventies van Locarno door de vertegenwoordigers der staten, die deze verdra gen onderteekend hebben, bij het secretariaat- generaal van den Volkenbond gedeponeerd. Deze intieme plechtigheid, waarbij de pers met werd toegelaten, werd bijgewoond door Briand, Stresemann, Debronckére, Chamber lain, Scialoja, Zaleski en Benesj. De plechtigheid, die een zeer eenvoudig karak ter droeg, bestond hierin, dat elke vertegenwoor diger sir Eric Drummond een exemplaar der verdragen en conventies, onderteekend door het betreffende staatshoofd, overhandigde. Er wer den geen redevoeringen gehouden. DÜITSCHLAND. Verklaringen van Stresemann. Stresemann, de rijksminister van bnitenland- sche zaken van Duitschland, heeft vandaag bij gelegenheid van de uitwisseling van de rati ficatie-oorkonden van de verdragen van Locarno, de vertegenwoordigers van de Engelsche pers ontvangen. Hij betoogde, dat de Duitsch-Fran- sche toenadering geen benadeeling van Engel sche belangen beteekent. Ditzelfde gold ook voor het ijzer-kartel, waaraan de Engelsche industrie ten gevolge van haar eigen besluit niet deelnam. SPANJE. De volksstemming in Spanje is gisterenavond geëindigd, lot des avonds negen uur beschik te de regeering over meer dan vijf millioen stemmen. De resultaten uit eenige provin cies ontbreken nog, zoodat de regeering op zes millioen stemmen rekent. Heden wordt een zitting van den Ministerraad gehouden, welke zich zal bezighouden met de maatregelen voor de bijeenroeping van de Natio nale Vergadering. PORTUGAL. Er is besloten een expeditie te zenden naar Macao, bestaande uit drie duizend man artille rie- en infanterietroepen, welke op twee transport schepen daarheen gebracht zullen worden. De expeditie zal vergezeld worden door twee kruisers. oier boog, nam in de quadrille plaats met dé eerste de beste danseres, die zich voordeed, bracht de dansfiguren in wanorde, onderging woedende blikken van den kapitein ter zee en de spottende lachjes van zijn oom en onder vond, nadat hij zijn danseres naar haar plaats had teruggevoerd, de eerste bevrediging, welke hij sedert langen tijd gekend had. Op het oogenblik, dat hij bij Sir Owen terug keerde, naderde hem een officier en voerde hem ter zijde. „Mijnheer, zeide deze tot hem, de admiraal verzoekt u, onmiddellijk bij hem te komen, zonder iemand er iets van te zeggen. Wilt ge zoo goed zijn mij te vergezellen George maakte een verraste buiging. Hij volgde zijn gids door de menigte der genoodig- den heen, drong door in de kajuiten op de achterplecht, overschreed den drempel van een deur, waarbij een met een hellebaard gewa pend matroos op wacht stond en wachtte, tot de ordonnans-officier den admiraal zou ge waarschuwd hebben. Admiraal De la Rénolière bevond zich met den Franschen consul alleen. „Waarde mijnheer De Malher, zeide hij tot hem, ik heb u zooeveu plotseling doen roepen, omdat de zending, welke ik u op te dragen heb, geen uitstel lijden kan. Gij keert onmiddellijk naar boord van de Sinus terug, doet de vuren ontsteken en, zoodra gij genoeg stoom zult CHINA. De regeering van Kanton zond een mededee ling aan den Britsehen consul-generaal, waarin zij betoogt, dat de Chineesche politie de rivier en de Britsche werven zal patrouilleeren en bewaken en storing van de scheepvaart door posten voorkomen. Met het oog op deze belofte trekken de Britsche marine-autoriteiten, die onlangs handelend optraden om aan het voort durend schieten door postersbooten een eind te maken en de Britsche werven van posters zuiverde, hun kanonneerbooten van de werven terug. In geval de Chineezen hun beloften niet na komen of de onderhandelingen nopens den boycot niet in afzienbaren tijd hervatten, zal de actie worden voortgezet. Uit Hankau wordt gemeld, dat ten gevolge van de beschieting van de stad Wanhsien door de Engelschen aan Chineesche zijde 2000 dooden en gewonden zonden zijn gevallen. ALLERLEI. Uit Genéve meldde men gister Hedenochtend te elf uur zullen de ministers van buitenlandsche zaken der mogendheden, die het Verdrag van Locarno hebben gesloten, bij het Secretaaaat- Generaal van den Volkenbond de ratificatie- oorkonden deponeeren. Uit Madrid wordt bericht, dat de Spaansche piemier besloten heeft, zich niet naar Amerika le begeven tot het bijwonen der opening van de tentoonstelling te Philadelphia. Een telegram uit Londen meldt De leden van de kolencommissie uit het kabi net hebben vanmiddag vergaderd en den brief van Evan Williams aan minister Churchilll besproken. Er is echter geen enkel besluit ge nomen en men verwacht, als gemeld, geen stap pen voor Baldwin's terugkeer uit Aix-les-Bains. De mijnwerkershond heeft een manifest ver spreid, waarin hij zijn leden aanspoort, nu klaar blijkelijk de doeleinden van de eigenaars meer en meer worden onthuld, in alle districten pal te blijven staan en tot het uiterste aan den eisch van nationale loonregeling vast te honden. Men meldt aan het „Journal" uit Madrid De krijgsraad is te Segovia bijeengekomen voor behandeling van de zaak tegen den kolonel der artillerie te Segovia en 45 leeraren aan de aitil- lerie-academie aldaar, beschulcligd van oproer. De koninklijke commissaris eischte tegen eerstgenoemde de doodstraf en tegen de anderen levenslange gevangenisstraf. Het vonnis zal eerst bekend worden gemaakt, als het ter goedkeuring zal zijn onderworpen aan den Hoogen Raad van Oorlog en Marine. Uit Washington meldt men De Amerikaansche vlooteommandant in de wateren van Nicaragua meldt, dat hij een gewa pend detachement uitgezonden heeft om een Engelsch stoomschip te bevrijden, dat door de rebellen geënterd was. De commandant beval den insnrgenten het schip te verlaten. In België zal de gewone wintertijdregeling in den nacht van 2 op 3 October a.s. worden ingevoerd. De Poolsche regeering moet voornemens de directe belastingen met 15 a 20 te verhoo- gen om dekking voor de noodzakelijk geworden verhooging der ambtenarensalarissen te verkrij gen. Uit Parijs meldt men dat de Spanjaarden over de geheele linie opnieuw in strijd zijn ge wikkeld met de Marokkanen. Deze nieuwe situa tie zal voor de Fransche legerleiding aanleiding zijn.om grootere aandacht aan het Noordelijk front te wijden. De Maandag te New-York uitgeschreven Pruisische leening van 20 millioen dollar is zeer sterk overteekend. De „Germania" bericht, dat de Katholieke gedelegeerden in den Volkenbond zich aaneen gesloten hebben ter betere behartiging van de katholieke belangen. Aan een interview van de Parijsche „Jour nal" met Primo de Rivera is het volgende ont leend Welke wetgevende vergadering hebt u als model genomen vroeg de man van de Journal. Geen enkele. Dit type parlement bestaat nergens. Het is een uitvinding van mij. Men be schuldigt er Spanje gaarne van ouderwetsch of achterlijk te zijn. Men zal het een geheel nieuwen weg zien inslaan.Ik geloof, dat deze proefneming belangstelling zal wekken. Van harte hoop ik, dat er uit het debat tusschen specialisten, karig met woorden, mannen van beteekenis zullen te voorschijn komen, aan wie ik maar al te graag de regeering zal overdragen, want ik ben hier niet voor mijn pleizier. Ik werk 18 uur per dag en slaap 's nachts 4 uur. Na een siesta van een uur des middags, ga ik weer aan mijn bureau zitten en verlaat het, behalve voor het diner, niet vóór 3 uur 's nachts. De „Vossische Zeitnng" meldt, dat men in diplomatieke kringen te Genéve overweegt, de aanstaande zitting van den Raad van den Vol kenbond in December te Berlijn, onder voor zitterschap van Stresemann te houden. In een onderhoud, dat Grandi, de Italiaan- sche onderstaatssecretaris, had met den Brit,- schen minister van buitenlandsche Zaken, Cham berlain, werd een aantal belangwekkende, ook niet-Europeesche zaken behandeld. Naar ver luidt, zou niet alleen de Abessynische kwestie be sproken zijn, doch zou ook tamelijk uitvoerig van gedachten zijn gewisseld over de Tanger kwestie. Zekere overeenstemming tusschen het Britsche en het Italiaansche standpunt kon worden vastgesteld. Binnenland. Uit de R. K. Staatspartij. De R.K. Rijkskieskringorganisatie in den kies kring Dordrecht heeft gekozen tot leden van den partijraad de heeren jhr. von Fisenne, Rijswijk Max Zomerdijk, Delft mr. Ilellenburg Hubar, Rijswijk en J. Barendse, Poeldijk, als vertegen woordigende resp. de intellectueelen, arbeiders (Micliaëlisten), middenstanders en boeren (tuin ders). Als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren mr. W. Cremers, DelftJ. van Abbevé, Schiedam Tabbers uit Sommelsdijk en P. J. Barendse Honselersdijk. hebben, zult ge aan de kade gaan aanleggen, om een lading in te nemen. De cholera is met groote hevigheid te Beyroeth uitgebroken. De scholen, welke onder onze bescherming staan, hebben reeds groote verliezen geleden. Overeenkomstig de houding, die wij in het Oosten aannemen, zijn wij verplicht de onge lukkige bevolking, door deze plaag overval len, zoo spoedig mogelijk te hulp te komen. „Mijnheer de Fransche consul heeft dezen avond reeds spoedeischende maatregelen ge nomen om middelen te bereiden en alles, wat gij zoudt kunnen innemen en tot ontsmetting noodig is. Zoodra uwe lading zich aan boord bevindt, zult ge zes doktoren aan boord opne men twee van hen zijn burger-geneeskundigen, de vier anderen komen van onzen gezondheids dienst. Gij zult u recht door naar Beyroeth begeven en daar wacht gij bevelen af, terwijl gij, volgens uw geweten,, de meeste zorg voor uwe bemanning zult hebben en de plichten tegenover de menschheid niet uit het oog ver liezen moogt." ,,'t Is wel, admiraal, ik vertrek onmiddel lijk. „Ga mijnheer, ik reken op uwe stilzwijgend heid liet zal nog vroeg genoeg zijn, als men deze droevige tijding morgen verneemt. De zending is niet zonder gevaarik wensch u den besten uitslag toe". Vijf minuten later nam George de Malher van Sir Owen afscheid, die te vergeefsch verklarin gen wilde uitlokken. „Ik zal ze u aan boord van de Sirins geven, waarde oom, indien ge de gastvrijheid wilt aanvaarden, die ik u tot morgen aanbied. In het tegenovergestelde geval moet ik zwijgen." ,,'t Zij zoo", sprak Sir Owen. In gezelschap van den jongen man stapte hij in een sloep, na zoo koelbloedig mogelijk een sigaar te hebben aangestoken. II. WAARIN MEN KENNIS MAAKT MET JAN HALGOUET, BIJGENAAMD QUOSÉ. Terwijl de schitterende menigte zich op het dek van de Guiclren verdrong, namen een twaalf tal Fransche matrozen, tot de bemanning van de Sirius behoorende, hun genoegen aan vas ten wal in gezelschap van drie Russische zee lieden en vier Spaansche kameraden. De Fransche matrozen spraken geen woord Spaansch; de Russen verstonden noch Spaansch noch Fransch en de Spanjaarden hadden niet het minste idee van Fransch of van Russisch. Wordl vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1