om persoonlijk den veldtocht tot herovering van Peking te leiden. ALLERLEI. Volgens een bericht uit Zürich is de 1700 M. hooge Monte Arbino, aan den voet waarvan Bellinzona is gelegen, sedert eenige dagen in voortdurende beweging, ten gevolge waarvan de top van den berg zich reeds een meter heeft verplaatst. Geweldige aardmassa's dreigen neer te storten. Voor Bellinzona bestaat geen di rect gevaar, daar het door een kleinen, tus- schen den Monte Arbino en de plaats gelegen granieten berg wordt beschermd. Volgens een bericht uit Breslau werd in de mijn Botien in het mijndistrict Orlove Lazy een houwer tijdens zijn arbeid krankzinnig. Met zijn houweel wierp hij zich op twee zijner medeai beiders. Een van hen doode hij onmiddel lijk en de andere kreeg zoodanige verwondingen, dat hij in de mijn overleed. Bij pogingen, den krankzinnige te overmeesteren, ontstond een hevig gevecht. Hierbij werden de krankzinnige en een aantal personen ernstig gewond. Ten slotte gelukte het den man uit de mijn te verwijderen, waarna ook de dooden en ge wonden uit de mijn konden worden gebracht. Een bericht uit Brussel meldt dat het bericht vanDagens Nyheter, volgens hetwelk binnenkort de verloving van prins Leopold van België met de Zweedsche prinses Astrid zou worden aangekondigd, van bevoegde zijde te Brussel noch wordt bevestigd, noch tegengesproken. Een telegram uit Brussel meldt, dat de ar beiders der meeste ijzergieterijen te Antwerpen en omliggende plaatsen, die een loonsverhoo- ging \an tien procent hadden aangevraagd in staking zijn gegaan, omdat hun de gevraagde verhooging niet werd gegeven. Uit Madrid Het ministerie van marine deelt mede, dat ten gevolge der uitgewisselde Spaan- sche en Italiaansche vlootbezoeken de Koning aan Mussolini het grootkruis van marine-ver dienste heeft toegekend. Volgens een bericht uit Bayonne is een auto waarin koning Alfons van Spanje zich bevond, in de buurt van Bayonne in botsing gekomen met een andere particuliere auto. De Koning reed naar een polo-wedstrijd in flinke vaart en moest bij een draai van den weg plotseling stoppen voor een hoop steenen, die van een berghelling geschoven waren. Een andere par ticuliere auto reed van achteren den Koninklij ken automobiel aan, juist toen de Koning en zÜn gezelschap uitgestapt waren. De wagen werd zwaar beschadigd. Een bericht uit Berlijn luidt Volgens mee- dedeeling van het dep. van Buitenlandsclie Zaken te Washington zullen de Amerikaansche toeristen in Europa op het einde van het jaar 700 millioen dollar hebben uitgegeven, tegen 500 millioen in het vorige jaar. Bovendien hebben de Europeanen, die naar Amerika zijn geëmigreerd, 900 millioen naar Europa gezon den. Binnenland. Opening der Staten-Generaal. Het programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 21 dezer is dat des middags te twaalf ure de leden der Staten-Generaal zich zullen begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof en in vereenigde vergadering te zamen komen onder leiding van den voorzitter van de Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministerieele de partementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te één ure, mede in die zaal vereenigen. Te kwart vóór één ure zullen in het gebouw aan wezig zijn de grootmeesteres, de grootofficieren der Kroon uitgezonderd de opperceremonie- meester en de chef van het Militaire Huis de kamerheer-ceremoniemeester en acht kamer- heeren. De Koningin zal ter opening van de zitting der Staten-Generaal te één uur met den volgenden stoet van het Koninklijk Paleis afrijden a. een commando cavalerie tot opening van den stoet b. een rijknecht-majoor en twee rijknechts - te paard c. de opperceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, met een lakei gaande naast elk portier d. de Koningin, vergezeld van den Prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg, gezeten in eene staatsiekoets met acht paarden be spannen, met een koetsier naast elk paard en vier lakeien gaande aan beide zijden van de koets. De chef van het Militaire Huis en de gouver neur der koninklijke residentie, te paard, rijdend respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de Staatsiekoets een weinig achter het portier. De officieren van het Militaire Huis, te paard, rijden achter de staatsiekoets, twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voor e. een commando cavalerie, tot sluiting van den stoet. Zoodra de stoet gekomen is aan de Ridderzaal zal de Koningin aan den ingang ontvangen wor den door eene commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den kamerheer-ceremonie meester, de acht kamerheeren, de grootofficieren en den opperceremoniemeester Hare Majesteit geleidt naar de vergaderzaal. De Koningin keert naar het Koninklijk Paleis terug met den stoet, waarmede zij is gekomen n in de bij artikel 4 vermelde orde, waarbij de volgende weg zal worden genomen van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad), door de Heul- straat, naar het Koninklijk Paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen worden gelost gedurende den rit van de Koningin naar de vergaderzaal en gedurende den terugrit naar het Koninklijk Paleis. Graaf van Limburg Stirum Te Arnhem is heden overleden in den ouderdom van 94 jaar mr. S. J. Graaf van Limburg Stirum, in leven Kamerheer en jagermeester in bij zonde ren dienst der Koningin. De overledene was begiftigd met het groot kruis der huisorde van Oranje-Nassau. Het vliegwezen. Is het „Vad." wel ingelicht, dan is bij de Regee ring de instelling in overweging eener commissie, ter bestudeering of voorbereiding van een nauwer verband tusschen de Vliegdiensten van Leger en Vloot. Voorzitter dezer commissie zou worden mr. J. Woltman, secretaris-generaal van het De partement van Oorlog. Esperanto. Naar de „Rott." verneemt, zal bij de e.k. behandeling der L.O.-wet in de Tweede Kamer waarbij opnieuw over het Fransch beslist zal worden door eenige Kamerleden een voorstel worden gedaan om het Esperanto als facultatief leervak in te voeren. Een viertal leden der Kamer verklaarde zich bereid het voorstel te verdedigen, terwijl het waarschijnlijk door mej. Westerman zal inge diend worden. Commissie van overleg. Naar men aan de „Msb." meldt, zal de heer P. Feltzer, directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage, in de plaats van den heer van LIengelaar, die 1 October a.s. den dienst gaat verlaten, benoemd worden tot onder-voorzitter van de postale commissie voor georganiseerd overleg. De Terschelling II. Gistermorgen zijn twee mijnvegers van Nieu- wediep naar Terschelling vertrokken voor een onderzoek naar den vermisten loodsschoener. liet Engelst'h eskader te Amsterdam. Gistermiddag om half één heeft schout-bij - nacht Kelly, commandant van het tweede Brit- sche kruiser-eskader, dat op bezoek is te Amster dam, zijn opwachting gemaakt op het departe ment van marine bij den minister van marine a.i., den heer Lambooy. Hij werd vergezeld door kapitein ter zee Pépon marine attaché der En- gelsche legatie, die hem aan den minister voor stelde en door kapitein-luitenant ter zee Haines, adjudant van den admiraal. bij den chef van den marinestaf, schout-bij-nacht Slaayb. Daarna had, om één uur, in het Kurhaus op Scheveningen het noenmaal plaats, door de Nederlandsche regeering ter eere van het bezoek van het Engelsche esxader aangeboden aan den eskader-commandant en vele officieren der Britsche schepen. De minister van marine a.i. heeft, nadat een dronk was gewijd aan de wederzijdsche Vorsten huizen, een tafelrede in het Engelsch gehouden. Na den watersnood. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant heb ben goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Oeffeit tot het aangaan van een rekening-cou rant ten bedrage van 20.000 tot dekking dei- kosten voor het herstel der Maasdijken. Cijfers van de Rijkspostspaarbank. Aan het Verslag van de Rijkspostspaarbank over 1925 zijn de volgende cijfers ontleend. In 1925 bedroeg het aantal inlagen 2.041.528 tegen 1.941.793 in 1924, terwijl het bedrag dier inl. was 120.881.892.60 tegen 123.708.934.95 in het voorafgaande jaar. De inlagen vermeer derden dus in aantal met 99.735 en verminder den in bedrag met 2.827.042.35. Russische Bijbels. „De Nederl." meldt, dat de staatsdrukkerij te Leningrad dus de officieele drukkerij der Sovjetregeering zich bezighoudt met het drukken van Protestantsche Russische Volks bijbeltjes en heet het letterlijK „De nieuwe Russische volksbijbel is met medewerking der regeering tot stand gekomen Amerikaansche vrienden hebben het geld voor een oplaag van 25.000 exemplaren verzekerd J" „De Tijd" zegt Ook voor de bolsjewiki klinkt de Amerikaansche dollar dus blijkbaar verlei delijk genoeg, om hun brutaal principe „Gods dienst is opium voor het volk" te verloochenen. In den anti-kapitalistischen Sovjetstaat riekt het geld dus al evenmin. De woclde-bclasting. „De Tijd" schrijft aan het slot van een artikel over dit wetsontwerp het volgende Indien Minister De Geer van meening is, dat de weeldoverteringsbelasting mag achterwege blijven, dab kan het ontwerp zonder meer wor den ingetrokken. Oordeelt hij daarentegen, dat de nieuwe belasting noodig is om andere, schade lijker hi ffingen nog verder te verlagen, dan be hoort onze Minister van Financiën er rond voor uit te komen en dient hij alsnog te trachten het verbeterde ontwerp door te zetten. Nu heeft het de schijn, dat het ontwerp alleen als een inemoriepost voor „een later tijdstip" op de agenda blijft, terwijl het den Minister van Finan ciën eigenlijk niet kan schelen, wat de Kamer ermede doet. Dat is geen houding. Niet de Ka mer, maar de Regeering moet eerst kiezen tus schen intrekken of doorzetten. De zaak is te belangrijk om haar in den mist te laten hangen en de belanghebbende industrieelen hebben na al het geadresseer toch wel het recht vrij spoedig te weten, waar zij aan toe zijn. Hopen wij maar dat de Troonrede of de Mil- lioenen-nota Dinsdag a.s. hieromtrent meer licht brengt. Onderscheiding. Aan mevrouw W. A. No letvan Gent te Nij megen is Maandag op haar Gouden huwelijks feest door den IToogEerw. heer Deken Mgr. C. A. van Son het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. De heer W. Nolet ontving deze pau selijke onderscheiding bij zijn gouden feest als Vincentiaan. Baron van Voorst tot Voorst. Vandaag viert de heer J. J.G. baron van Voorst tot Voorst, Luitenant-Generaal en voorzitter der Eerste Kamer zijn 80sten verjaardag. De R. K. Vakbeweging. Naar het „Huisgezin" uit goede bron ver neemt, blijft het ledental der R. K. Arbeiders beweging zich in stijgende lijn bewegen. Voor zoover uit de thans beschikbare gegevens kan worden opgemaakt, valt er over het tweede kwartaal van dit jaar een vooruitgang van ruim 2000 leden te boeken. Het N.V.V. tegen Stenhuis. ITet verbondsbestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen heeft, naar „het Volk" meldt, in zijn j.l. gehouden vergadering kennis genomen van de voorstellen, welke door den verbondsvoorzitter R. Stenhuis bij het Inter nationaal Vakverbond zijn ingediend, inzake de boycot van Italiaansche goederen. Daar de meening zou kunnen bestaan, dat zoodanige voorstellen niet zonder overleg met de betrokken bestuursiustanties van het N.V.V. worden ingediend, besloot het verbondsbestuur, waar dit niet het geval is geweest, te publiceeren, dat het voor deze voorstellen in geen enkel opzicht de verantwoordelijkheid kan aanvaarden Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Propaganda-club Frankenland. We'gaan beginnen 1 beginnen het nieuwe leven van Roomsche propaganda. Eenige maanden geleden is door middel van dit blad en door een circulaire aan het Roomsche volk van onze parochie bekend gemaakt, dat nu na een al te langdurige rust de propaganda-club een nieuw l .ven wenscht. Een nieuw leven van propaganda op zuiver godsdienstig gebied, op sociaal en politiek terrein. Ons program is mede te werken met het kruis in top aan recht en orde in het vaderland. Maar hiervoor zijn op de allereerste plaats personen noodig, mannen met een gioote liefde voor Christus en Zijn Kern, mannen niet alleen uit éénen stand, maar uit alle rangen van ons parochieel leven A.s. Vrijdagavond half negen zal de eerste bijeenkomst, plaats hebben in de benedenzaal van den Kath. kring. Aan de oud-leden der Pro paganda-club L een convocatie gezonden, maar nog anderen hebben we noodig. Daarom spreekt onderget. het vaste vertrou wen uit, dat op dien avond aanwezig zullen zijn vertegenwoordigers van alle standen onzer pa rochie, opdat onze club „Sint Leonardus" in de toekomst krachtig moge bevorderen het gods- dienstig-zedelijk, het sociaal-maatschappelijk wel zijn van Schiedam. L. BEUNE, j,r. Een belangrijke opdracht. De firma Dirven en Spoor, fabriek van koper en leidingwerken alhier, heeft van een der groot ste scheepswerven in ons land in opdracht ont vangen het aanleggen der pijpleidingen op een tankboot groot 5500 ton. De aanneemsom van dit werk bedraagt c.a. 50.000. Deze nieuwe bestelling getuigt weer van een groot vertrouwen in de Schiedamsche industrie. D. L., heeft bij de politie aan gifte gedaan van de vermissing van een halfwas varken, uit een weiland aan den Rotterdamschen Dijk. Naar een bloedplas in het weiland te oor- deelen, is het dier afgemaakt, alvorens het ver voerd is. De politie stelt een onderzoek in. Gisterenavond is door de poli- tie de jongen G. aangehouden, die uit een tuin in het Sterrebosch een hoeveelheid peen had ont vreemd. Ion nadeele van den fourage- handclaar J. v. d. K., van hiar, is op den Cool- singel te R'dam een portefeuille inhoodende 10.gerold. Lijst van onbestelbare brie- ven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Sepc. 1926. Brieven binnenland J. A. W. Bijl, 's-IIage Corn. Dekkers Jr., R'dam E. Faassen, R'dam. M. Kröger, Amsterdam A. J. Lambregt- se Jr. 's-Hage. Maasbode (2 stuks), R'dam Nagel R'dam. Briefkaarten binnenland: M. v. Driel, Wcmeldinge. Brieven buitenland: Angelo, Do mingo C. Haaften, Vigo Th. Keeman, Nw. YerseyN. S. Philipstra, New-York Ryan, Cardiff. Briefkaarten buitenland: A. Klink, Duitschland. Moskka, Rossia. Zes briefkaarten zonder adres. UIT ROTTERDAM. Een nieuw station. Naar de „Dordr. Crt." meldt, is door de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen officieel medegedeeld, dat van 3 October a.s. af het station IJsselmonde op de lijn Dordrecht Rotter dam voor reizigersverkeer wordt gesloten. Van dienzelfden datum af zal aan het einde van de Rosestraat nabij den overweg van den Lorte Feyenoorddijk te Rotterdam een nieuw station geopend worden dat den naam Feyen- oord zal krijgen. Binnenkort zullen ook in Rotterdam in na volging van Amsterdam de tramwagens met brievenbussen worden voorzien. DiL is té dan ken aan de Kamer van Koophndel, welke be gin Juni een adres daartoe verzond aan den Directeur-Generaal der Posterijen. De directie der R.E.T.M. heeft reeds de noodige medewer king toegezegd. Het ligt in de bedoeling alle lijnen van bussen te voorzien, uitgenomen lijn 13, welke op den Linker Maasoever blijft. Bij het passeeren van het Postkantoor en van het stationsplein zullen de bussen worden gelicht en wel van des morgens 8 tot des avonds 10 uur. In verband met dezen maatregel zullen de lichtingen der brievenbussen, welke in de nabijheid van de trams staan, worden verminderd tot twee per dag. Dinsdagmorgen is in het lokaal van de Rot- terdamsche Vereeniging voor den Termijn- handel in granen op de Beurs in tegenwoordig heid van talrijke vooraanstaande vertegen woordigers van den graanhandel, de Rotter- damsche termijnmarkt voor tarwe geopend. INGEZONDEN. Het geschenk aan „Orphcus". Geachte Redactie Uit ingekomen stukken in de bladen naar aanleiding van mijn oproep voor het geschenk aan Orpheus", welke stukken overigens sym pathiek waren, heb ik gezien, dat er een misver stand is gerezen omtrent de eventueele bestem ming van de muziekschulp. Sommigen moenen, dat Orpheus" het ge schenk uitsluitend voor zich zelf zal benutten Ik deel die meening niet. De burgerij biedt bij het 60-jarig jublileum Orpheus" een muziekschulp aan. Die waardige daad zal zeker door het Mannenkoor even waar dig worden beantwoord. Het geschenk,door samenwerning der burgerij vernregen, zal Orpheus" zoo weten te gebrui ken, dat daarbij zooveel mogelijk wordt tege moet gekomen aan de wenschen, die in de burgerij blijnen te leven. Daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. Wij bieden ons geschenk aan uit dankbaar- hid voor hetgeen Orpheus" in meer dan een halve eeuw aan Schiedam wist te schenken. Wij zijn erkentelijk voor de wijze, waarop het den naam Schiedam menigmaal buiten onze stad heeft hoog gehouden en nog steeds hoog houdt. Wij toonen, dat wij als burgerij aan de vereeniging verplichting hebben. Maar omgekeerd zal Orpheus" door die feestgave aan de geheele burgerij verplichting hebben en ik ben van meening, dat het die ten volle zal nakomen. U, redactie voor de plaatsing dankend, Hoogachtend, V. SICKENGA. Gemengd Nieuws. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LEIDEN. Het onderzoek begonnen, Onder leing van ir. E.C.W. van Dijk is gistermorgen in de eerste klas wachtkamer van hot station Leiden het vanwege de Neder landsche Spoorwegen in te stellen onderzoek naar het ongeluk nabij de Vink geopend. Tegen woordig waren ook de hoofdinspecteur-gene raal ir. A.IT.W. v.d. Vegt (lid van de door den minister van waterstaat ingestelde commissie van openbaar onderzoek), jhr. I. Roell )een der door den rechter-commissaris der Haagsche rechtbank voor het strafrechtelijk vooronder zoek benoemde deskundigen), voorts ir. J.C. Loman en de hoofden van de verschillende takken van dienst der Nederlandsche Spoor wegen. 's Middags zijn verschillende ambtenaren en personen opgeroepen om over het ongeluk te worden gehoord. De jumbo. De locomotief van den verongelukten trein is naar het stations-emplacement te Leiden overgebracht. Zij lijkt betrekkelijk weinig be schadigd. De spaken van het linkerachterwiel hebben door het ombuigen van de rails een diepe inkneping gekregen. EEN FAMILIE-DRAMA. Een krankzinnige? Gistermiddag half twee heeft zich te Rotter dam in de Slachthuisstraat een vreeselijk drama afgespeeld. De 30-jarige kantoorbediende W. de H„ wonende in de Sionstraat, kwam de ouder lijke woning binnen met de vraag Waar is de oude Zijn moeder stond aan de deur hij duwde haar op zij cn op het antwoord van zijn inmid dels verschijnende zuster, die zei dat haar vader op zolder was, snelde hij de trap op en vond zijn vader in een hoek van de zolder, bezig met aard appelschillen. Hij greep een bijl, die daar toevallig op zolder lag en voor de oude man zulks kon voorkomen, sloeg hij er op los. Een gil klonk. Dan diende de zoon den vadtr met hetzelfde wapen nog enkele slagen toe. Verder hebben zij hun opwachting gemaakt (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2