DAGBLAD VOOR SCHIE0AM EK OMSTRBSmm. ^~F E y 1t, L ET cm Eene raadselachtige verdwijning. 49ste Jaargang. Zaterdag 18 September 1926. No. 14661 Bureau i KOEMARKT i - Telefoon Intercommunale! 68085 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per weak 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. A d v s r t a n t a 3 18 regel* f IJS, sik® rage! «learfeovea. 35 at. 3 mail plaat,Ben wordt 2 maal berekend. Ingezonden nudedaelingen 75 c per rege'. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert,eer«n. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekeringf 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 20® feff verlies van een hand, voet of @og f 20S bij émüf 109 bi verlies vin duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd daar 4s* PT.FoÜ. Algftm Vers. btisk Ssfeuw? EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor gesehreven en andere ofïicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 1G September 1926 het verzoek van 1. de firma VINK en Co. om vergunning tot oprichting van een automontage en hcrstelplaats in het pand Willemskade 11, kadaster Sectie L. no. 2601, met 2 electromotoren van resp. 20 en P.K., drijvende lagermachines en een dynamo; 2. D. v. d. EIJK Dz. om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het bewaren, afkoelen en verwerken van melk tot boter in het, pand Overschieschestraat 70, kadaster Sectie I. No. 2476, met 2 electromotoren van resp. 5 en 1 P.K., drijvende een weiwaterpomp, een centrifigue en een karn, verdaagd aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 17 September 1926. (Herplaatst). Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 16 September 1926 vergunning verleend aan 1. de Commanditaire Vennootschap onder de firma P. HOPPE tot uitbreiding van hare distilleerderij in het pand Nieuwe Haven 103, kadaster Sectie M.-no. 1281, met een electromo tor van 4 P.K. ter vervanging van den gas motor van 4 P.K. drijvende diverse pompen 2. de CAPSULENFABRIËK „HOLLAND" tot uitbreiding van de capsulefabriek in het pand Schie 88 a-b, kadaster Sectie A. Nos. 1389, 1562, 1561 en 859, met 11 electromotoren van totaal 19.55 P.K., drijvende diverse werktuigen. Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Het benoemen van rapporteurs. Uit Genéve wordt bericht, dat er druk gecon fereerd wordt over de verdeeling van de ver schillende onderwerpen onder de nieuwe Raads leden. Nederland schijnt kans te hebben rappor teur voor de mandatenkwesties te worden. Alleen worden Danzig en het Saargebied waar schijnlijk voor het rapporfceurscliap van Neder land uitgezonderd. Voor Danzig wordt België genoemd. FRANKRIJK. Geheime fascistische agenten in P a r ij s. Uit Parijs wordt gemeld, dat in welingelichte «ringen het, bericht van een conferentie tussehen Briand en Mussolini als voorbarig beschouwd Wordt. De democratische „Paris Soir" meent te weten, dat in de laatste dagen het aantal geheime fas cistische agenten zeer is toegenomen, vooral in Parijs. De. fascisten zouden als arbeiders vendeed zijn en als taan hebben relletjes uit te loKKen, om zoodoende te bowerKstelIigen, dat de anti fascistische elementen worden uitgewezen. De Vereeniging van republhteinsehe Italianen waar schuwt de in FranKrijK woonachtige anti-las- cisten voor dergelijke provocaties. Begrijpelijker wijs heeft deze aangelegenheid in de links-staan de kringen groot opzien gewekt. 6) Wat jon daar betreft, mijn zoon, ik begrijp, dat je mij een paar blauwe oogen wilt geven, ofschoon ik jou enkel op zoetigheid getrakteerd heb. Doch zoo je anders wilt, dan ben ik je man Omdat je me evenwel zooeven belecdigd heb, stel ik je alleen een weddenschap voor je hebt een rooden baard, niet waar Welnu ik wed met je om drie francs, en twee stuivers 7— jelui noemt dat een halven kroon dat ik in een minuut je baard een lichtblond tintje zal geven. Nu afgesproken, dat niemand er zich mede bemoeien zal De Engelschman lachte en stelde zich in positie. ,,A1 klaar. OpgeletEen, twee, drie." Quosé liep in de houding, als ware hij een volmaakte bokser, op den Engelschman toe. Iedereen vroeg zich af, wat hij ging doen en hoe hij de baardschildering zou doen plaats hebben, want dit laatste scheen nog al met moeilijkheden gepaard te zullen gaan. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. De Bretagner begon zijn tegenstander eenige Vuistslagen toe te dienen toen deze de stompen hegon te beantwoorden, boog Halgouët zich Bedreigde vriendschap? Volgens een bericht uit Berlijn is de ver hou ding tussehen Rome en Parijs zoo gespannen, dat Frankrijk zijn grenstroepen versterkt. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Parijs gemeld, dat de spanning tussehen Rome en Parijs zoo toegenomen is, dat Frankrijk zijn grenstroepen versterkt. In het Fransche Alpengebied moeten 6 divisies zijn samengetrokken, teneinde het grensverkeer scherper to kunnen bewaken. Ook het artilleriecorps in de grensvestingen moet de laatste dagen aanmerkelijk versterkt zijl?. Al deze maatregelen beoogen uitsluitend zich te vrijwaren tegen verrassingen van de imperialistische en agressieve stroomingen in de buite.ulandsche politiek van Italië. Hoewel de Italiaansche regeering, naar aan leiding van het protest van de Fransche zaak gelastigde te Rome over de bijna dagelijksche aanvallen, waaraan de Fransche consuls zijn blootbesteld, formeel haar verontschuldiging heeft aangeboden, werd reeds 24 uur later de campagne in de fascistische bladen van Italië tegen Frankrijk hervat. De Italiaansche bladen wijzen er op, dat de vriendschap tussehen Italië en Frankrijk op het spel staat. De Italiaansche regeering is blijkens de uit latingen in de bladen van oordeel, dat de Fran sche wetgeving voldoende middelen aan de hand doet, om de bladen der Italiaansche vluch telingen welke in Frankrijk verschijnen te ver bieden. Ook kan de Fransche regeering de ver gunningen voor Italiaansche onderdanen om in Frankrijk te verblijven intrekken. Frankrijk moet, aldus schrijven de bladen, openlijk zijn goeden wil bewijzen en aan de wenschen van Mussolini tegemoet komen, willen de goede be trekkingen tussehen beide landen niet ernstig verstoord worden. ITALIË. Triëst in staat van beleg. Uit Rome wordt gemeld, dat de prefect van Triest bepaald heeft, dat alle samenscholingen van meer dan vijf personen verboden zijri. Tot nader bericht moeten de theaters enz. gesloten blijven en alle hotels om acht uur des avonds gesloten zijn. ENGELAND. De löijnwerkersstakin g. Uit Londen wordt gemeld, dat de president, van de mijneigenarenbond Evan Williams gister morgen een bezoek bracht aan den eersten mi nister. Het onderhoud duurde een uur. Steun gevraagd aan de Fransche m ij n w e r k e r s. Een bericht uit Lens meldt, dat op het congres der mijnwerkersfederatie Hodges, de secretaris der mijnwerkersinterflationale, een somber beeld ophing van den toestand der Engelsche staking. Hij deed een beroep op den geldelijken en zede- lijken steun der Fransche mijnwerkers en be toogde, dat, indien de Engelsche beweging mis lukt, die een échec voor de staking over het alge meen zal zijn. TURKIJE. De Lotus-affaire. Volgens een bericht uit Marseille hebben eenige zeevaartorganisaties telegrafisch geprotesteerd tegen de houding der Turksche regeering ten opzichte van de .veroordeeling van luitenant Desmons. In het telegram, gericht aan den president van den ministerraad, gaven ze nog te kennen, zonder zich om de slagen van Tingle zich te bekommeren, zoo diep, dat men had kunnen meenen, dat hij op den grond ging liggen daarna omknelde hij met zijn gespierde armen de knieën van den reus, hiel' hem van den grond op, droeg hem en cindweegs voort en wierp hem, met het hoofd omlaag, in een onmetelijke trog vol goudgeel maismeel, waarin de ongeluk kige een oogenblik tot aan het middel bleef zitten. Terwijl de Engelschen op hun kameraad toeliepen, wierp Halgouët eeriig geld op tafel, onder de verbaasde oogen van Mevrouw Dra- con Basili en vertrok met de geheeie bende, die van laghen schudde. En, terwijl men nog de verwenschingen der Britsche matrozen hoorde, liep men zoo spoedig mogelijk het Philopoemen- plein over en nam den koristen weg om de haven te bereiken, waar de sloep hen wachtte, die tot middernacht verlof hadden. Met krach tige handdrukken namen de Franschcn van de Russen en Spanjaarden afscheid, die in de wolken waren over den vroolijken avond en vooral over het sllttafereel, en richtten zich naar de plaats, waar de inscheping moest plaats hebben. Tot hun groote verwondering vonden zij er de sloep niet meer, maar in haar plaats een hunner kameraden, die hun mededelde, dat de Sirins zich in beweging stelde, aan de kade te gaan aanleggen dat het schip een geheimzin nige lading moest innemen en naar een onbe- dat zij er op rekenen dat de zaak door het ITaag- sche Hof zal worden geregeld. Voort vorklaren zij te verwachten, dat de regeering alle noodige maatregelen zal nemen om te vermijden dat zich ernstige incidenten voor doen. SPANJE. Conservatieve actie. Uit Parijs wordt gemeld, dat bij een stieren gevecht te Madrid, de 12.000 aanwezigen een geweldige ovatie brachten aan den conserva tieven oud-premier Sanchez Buerra. Deze gebeurtenis heeft tot opgewonden com mentaren aanleiding gegeven. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat in den loop van bijeenkomsten aan de grens gehouden, de conservatieve leiders hebben besloten een gemeeusehappelijKe en energiene actie te voe ren tegen het plan voor de bijeenroeping van een Nationale Vergadering, zooals Primo de Rivera die wenscht zaïnen te stellen. ALLERLEI. Naar uit Brussel wordt gemeld, is gister ochtend tussehen de delegaties van Joegoslavië en de economische unie van België en Luxem burg een handels- cn scheepvaartverdrag geslo ten. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde en de Cechoslovaaksche gezant hebben gisterochtend de ratificatie oorkonden uitgewisseld van het handelsverdrag tussehen de unie van België en Luxemburg met Cechoslovakije. Uit Mexico bericht men, dat de in opstand gekomen Indiaansche Yaqui-stam den gewezen president van Mexico, Obregou, gevangen ge nomen en gedood zou hebben. Officieel wordt medegedeeld, dat regeerings- troepen zijn gezonden naar de provincie Sonora, met opdracht don Yaqui-stam uit te roeien, indien deze zich niet wil overgeven. Binnenland, Baron van Voorst tot Voorst. In verband met familie-omstandigheden droeg de feestviering ter gelegenheid van den SOstcn verjaardag van baron van Voorst tot Voorst, voorzitter der Eerste Kamer, een streng eenvou dig karakter. Het spreekt echter vanzelf, dat zeer velen in stad en lande den hoogen jubilaris hun gelukwenschen hebben doen toekomeh. Mgr. Schioppa, de Internuntius in Den Haag, heeft in een telegram doen weten, dat Z. H. de Paus Zijn bijzonderen zegen aan den jubi laris heeft verleend. Ook Z.D.H. de Aartsbisschop zond een tele- grafischen gelukwensch. Nog kwamen telegrammen binnen van IJ. M. de Koningin, de Koningin-Moeder, van de Mi nisters Koningsberger, Waszink, Slotemaker de Bruine en v. d. Vegte, alsmede van min. Lambooy van wiens telegram wij gister de tekst vermeldden Rijnvaartbelangen. Gemeld wordt dat binnenkort de Nederland- sche delegatie in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart zal voorstellen de Nederlandschc havens vrij te stellen van de heffing van den surtaxe d'entrcpot. Van Fransche zijde is in de Commissie aan de orde gesteld de vereenvoudiging van de dou aneformaliteiten. De meeste deskundigen op Rijnvaartgebied zouden aan de commissie van onderzoek hun instemming betuigd hebben met kend bestemmingsoord vertrekken. Een uur later betraden Jan Halgouët, bijgenaamd Quo sé, en zijn kameraden het dek van het schip. In denzelfden tijd verlosten de Engelschen Thomas Tingle uit den onaangenamen toe stand, waarin de Bretagner hem gelaten had. Tot aan het middel in het maismeel gedompeld, had de matroos het in de oogen, in den mond, en in den neus hij hoestte, proestte, vloekte en slokte, om zich een weinig te verzetten, een groot aantal glazen naar binnen. Terzelfder tijd deed lcij zijn rooden baard een reinigingsku.ur onder gaan deze toch was door Quosé volgens zijn belofte, door dit vervloekte maismeel prachtig lichtblond getint. Toen hij geheel en al tot zichzelven was gekomen, en zich een nauwkeurig beeld kon scheppen van de nieuwe vernedering, welke hij had on dergaan, werd hij door woede aangegrepen. „Hoor wel, zeide hij tot zijn gezellen Indien het ooit van mij afhangt, dat zweer ik bij mijn baard, rood of blond, dat ik de gelegenheid niet zal laten voorbijgaan." Den volgenden morgen vernam Thomas Tingle dat Sir Owen Townsend bevel had gegeven, om alls voor het vertrek in gereedheid te brengen, en dat de Investigator tegelijk met de Sirius zee zou kiezen. het streven naar vereenvoudiging der douane formaliteiten. In Duitschland schijnt men er echter minder welgezind tegenover t.e staan. Prof. van Gijn. Gister vierde onder groote belangstelling prof. mr. A. v. Gijn,-lid-van de Tweede Kamer, zijn 60sten verjaardag. De Hanze in het Bisdom Haarlem. De Centrale Raadsvergadering, Donderdag beëindigd met een hartelijk woord van pastoor L. Dolle, is met een feeslelijken autotocht over Zuid-Boveland en een deel van Walscheren be sloten. De Nationale Omroep IE. Het zal den lezers van verschillende bladen wel vreemd opgevallen zijn, te lezen da* bij beschikking van 1 September 1926 de minis ter van Waterstaat, Post en Telegrafie aan dc stichting „dc Katholieke Radio Omroep" en „de Nedeil. Christelijke Radio vereeniging" machtiging heeft gegeven voor den aanleg en hot gebruik van een gemeenschappelijke!! radio-telefoonzonder. Waartoe kan dit nu diens tig zijn Komt de Nationale Omroep dan niet Of nemen de Katholieken en geloovige protes tanten er geen deel aan Die vragen zijn voor oningewijden begrijpelijk. Immers het rapport der staatscommissie is ingediend en aan dat rapport hebben christelijken en katholieken medegewerkt. En wat willen zij nu met een eigen zender. Wij antwoorden kort en goed. Ook al is het ïapport der staatscommissie aan den minister ingediend, volgt nog niet, dat de nationale omroep er komL, noch zóó komt, dat wij er vrde mee kunnen nemen. Dat rapport heeft nog een langen weg af te leg gen voor 't in de Tweede Kamer komt. En dan Is het zoo zeker dat het zonder wezenlijke ver anderingen er door komt. Heeft een sterke poli tieke partij (do S.D.A.P.) zich niet bij monde van haar afgevaardigde dc heer Werkhovener tegen verklaard Hebben de wat de „Telegraaf" belieft te -noemen „leidende persoonlijkheden" op het gebied van de radio er zich niet fel tegen verzet. Is heel de neutrale wereld in ons lang niet op haar achterste beenen gaan staan 0111 te waarschuwen tegen een omroep, die het „seefca- risme" in de hand zou werken Zcicer die groep neutralen beslaat nog geen 20 van ons volk- maar hoeveel katholieken b.v. zijn er niet, die met hen medeheulen, menschep, die nog maar niet kunnen begrijpen, dat het gaan oin een ge wichtige toekomstzaak, waarbij hun eigen ka tholiek enbelastiug gevaar loopen en misschien zelfs op het spel staan. Dit alles en nog meer, want er zijn nog andere invloeden werkzaam, maakt het mogelijk, dat de vrome wenschen over den nationalen omroep wel eens niet vervuld zouden worden. Die eigen zender met zendver gunning, dat is de achterdeur, die wij open heb ben gezet en wanneer wij ongetroost worden weg gezonden weten wij welke kant wij moeten op gaan, on waar en hoe de vervulling van onze idealen te verkrijgen is. Onze vrienden zullen ons begrijpen, het is niet te vergeefs, dat wij bij hen aankloppen om i'inancieelen steun voor den K.R.O. 't Is niet alleen om onze tegenwoordigen uitzendingen tc kunnen handhaven en vol maken. 't Is ook om wanneer de nood aan den man komt, zelfstandig te kunnen optreden. Het is daarom zoo kortzichtig van sommige katholieken 0111 als hun gevraagd wordt zich op te geven als lid van den K.R.O. voor te wenden, dat het de moeite niet meer waard is omdat toch 111. WIJ ZINKEN De consul van Frankrijk nam bijna terstond 11a het vertrek van George afscheid van De la Rénoliere cn keerde naar den vasten wal terug in gezelschap van een scheepsdokter, onmiddelijk door den admiraal aangewezen om de zending te leiden en over de toebereid selen een waakend oog te houden. Van het eerste uur af kon men, onder hun geestkrachtige leiding, op de kaden een deel van de lading opstapelen, welke de Sirius be vrachten zou. Onmiddellijk gewaarschuwd kon den de stapelplaatsen van scheikundige stof fen te Athene met den eersten trein, die naar Piraëns vertrok, een zeker getal vaten met ontsmettingsmiddelen verzenden en deze zen ding werd onmiddellijk door andere gevolgd. Terzelfder tijd werden de apothekers uit de Her- messlraat, opgeroepen om kisten met genees middelen in orde Le brengen, zoodra de laatste spijker geslagen was, denzelfden weg als de ontsmettingsmiddelen in gezelschap van een aantal distellatiewerktuigen, die door alkohol gevoed werden en bestemd waren 0111 zuiver water te verschaffen op die punten, waar het drinkwater van twijfelachtigen as.rd was, als mede balen, met, caoutchouc linnen, om de Ver ontreiniging der bedden tegen te gaan. Wordl vervolyd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1