van den heer van der Poest Clement, oud bur gemeester van Poortugaal. Vervolgens spreekt de voorzitter zich hoopvol uit over de toename van het ledental, dat tot 164 is gestegen. De contributie voor 1926/'27 wordt vastge steld op 2.50. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren F. S. G. Bos, burgemeester van Zoeter- meer-Zegwaard en U. .J. Mijs, burgemeester van Gouda, worden herkozen. Mr. J. Wijnveldt houdt vervolgens een be spreking over het nieuwe wetboek van straf vordering. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rectificatie. Ter gelegenheid van het 40-jarig professiefeest van pastoor J. D. Janssen, zal de jubilaris op Zondag 26 Sept. a.s. om half elf een plechtige Hoogmis en des avonds om half zeven eenplechtig Lof celebreeren en niet, zooals abusievelijk werd vermeld, op Dinsdag a.s. Schoolverpleegster. De afdeeling Schiedam van de vereen. Volks onderwijs heeft aan den Raad een adres verzon den, waarin vermeld, dat zij kennis heeft gene- men van de mltie, ingediend door het lid van Uw college, den heer E.H. van Waardenberg. in de raadszitting van 7 September j.L, welke motie luidt B. en W. komen ten spoedigste met een voor stel tot aanstelling van een schoolverpleegster. Dat ook aan haar reedslang bekendis,eeaschool- verpleegster zeker niet als een weelde is te be schouwen, doch slechts voorziet in een dringende behoefte. Reden, waarom adressante Uw college met aandrang verzoekt, bovenbedoelde motie in het belang van het schoolkind aan te nemen. In het ruim gevallen. Hedenmorgen te 8 uur was de 35- jarige arbeider H., wonende Veldstaat te Rot terdam, op het Noorsehe stoomschip „Davan- ger" liggende aan de Scheepswerf „Nieuwe Wa terweg" bezig met het optrekken van een bui ten boord hangende stelling. Plotseling brak een stuk van de reeling af, waarop het met de borst rustte, zoodat hij van een hoogte van pl.m. 7 meter viel en terecht kwam op de langs zij liggende sleepboot „Waterweg 4". De man bleek het linkerdijbeen te hebben gebroken en klaagde over inwendige pijnen. Hij is door persor eel per fabrieksbrancard aan het. zieken huis overgebracht en daar ter verpleging opge nomen. Ontheffing winkelsluiting. Deelnemers aan de tentoonstelling, georga niseerd door de afd. Schiedam, van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, die vanaf morgen tot 25 September wordt gehouden, is het geoor loofd hunne stands tot 10 uur des avonds voor het publiek geopend te houden Afhalen der prijzen. Het Harmonieorkest St. Ambrosius zal heden avond haar prijzeh, behaald op het concours te Wassenaar, afhalen te 8 uur. De opstelling heeft plaats aan het station, vandaar een inarsch door de stad, waarna men zich naar den R. K. Volks bond zal begeven. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags fabriekspenning, naailap, pet, sleutel, bril, broche met portret, muilkorf, hohd, rijwielbelasting- plaatje, bruine ceintuur, haarkam, stalen duim stok, mondstuk van instrument, medaillon met kettinkje. Bij vinderskinderschortje dn hondenhals band, W. v. d. Stap, Voorneschostr. 34b por- temonnaie inh. 11 ct., N. Kruining, L. Achterweg 37 notitieboekje, R. Zuidema, Laan 4 kluwe sajet, C. Ruseier, Beijerlandschestr. 1 rijwiel- belastingplaatje, J. de Vet, Westfrankeland- schestr. 65a kindertaschje, S. Blokland, Hoofd- str. 159/9 papegaai, J. Germenraad, L. Achter weg (Weeshuis) rijwielplaatje, M. Kramer, van Swindenstr. 94; rijwielplaatje, J. Smit, Broers- veld 153 hondje, T. Bras, L. Costerstr. 4 lakschoentje, B. Hoenderkamp, Leliestr. 29 kiel, houweel etc., J. de lleij, Hoofdstr. 103a; wringer van waschrnachine, N. Klaassen, Oost singel 95b bril in ótui, H. Marrevee, Rott. Dijk 9/11 rijwielpoinp, J. van Zon, Rott. Dijk 9/16 medaillon met 2 portretten, A. Bokhorst, Anth. Muijsstr. 13afabriekspenning, W' Scheep maker, Zwartewaalschestr. 40 rozenkrans, J. v. d. Hoek, Rott. Dijk 146 rozenkrans. J. Ileijns broek, Rott. Dijk 124 portefeuille met por tretten, B. Kosten, Ged. Broersvest 34/10 rijwielplaatje, A. Krauwinkel, Anth. Muijsstr. 40 alpacca beursje met inh., A. van Pinksteren, Boterstr. 85 herdershond, K. Kok, Pendrecht- schestr. 20 rijwielplaatje, B. van Wijngaarden, Mariastr. 121b; insigne met opschrift, H. Ver does, Kleine Baan 25 carbidlantaarn, G. Bedaf, Nieuwe Maasstr. 31a gordijntje en latten, L. Timmers, IJsselmondeschestr. 78 d.portemon- naie met inh., V. van Veen, Eendrachtstr. 42a herdershond, J. Zoutendijk, Fabristr. 70 rozen krans, J. Mulder, IJsselmondeschestr. 4 rijwiel- plaatje, J. van Pelt, Puttershoekschestr. 55a rozenkrans in étui, M. Opijnen, Noordvest 4 pet, P. Maagdenberg, Breedstr. 56 hoed, D. den Hartog, Heerenstr. 25bbroche met portret, J. Herben, Verbr. Erven 3b baret, G. Kruinin- gen, Baanstr. 5; rijwielplaatje, B. v. d. Berg, Hagastr. 57; cano, J. Hendriks, Scliie 22; zakmesje, J. Pil, van Beverenstr. 36a medaillon met portret, C. Bosdijk, Brugmanstr. 8 ring met sleutels, J. van Schalie, Singel 48/1 damestaschje met inh., J. v. d. Toorn, Laan 38 terug te bekomen bij de Brokway Maatschappij parapluie, pak werkgoed etc., sigarettenkoker met inh., bruin en zwart damestaschje. De heer P. v. d. Spek van hi e.r, heeft 17 September 1.1. het „politie-diploma met aanteekening" behaald. Het diploma verwierven E. Zijtveld en M. Zoethout, beiden van hier. Curatoren van het Gymnasium alhier stellen den raad voor, wederom te benoe men tot leeraar in teekenen aan het gymnasium, den heer J. Hingman, voor den cursus 1926 1927. Zaterdagmiddag stopte J. K. uit Rotterdam in de Oranjestraat met zijn auto, om er eenige jongens af te jagen. Een auto, die daarachter reed, bestuurd door A. S. alhier, stopte op een gegeven teeken eveneens. Toen K. zijn motor wéér aanzette om zijn weg te vervol gen, liep door tot nog toe onbekende oorzaak plotseling achteruit, waardoor van de tweede auto lantaarns en radfateur werden ver nield. Zaterdagavond is door de poli- tie aangehouden H. J. P. die uit de winkellade van zijn vader 3 had weggenomen. Toen de ouders hem het geld weer wilden ontnemen, ontstond een vechtpartij. P. is toen door de politie gearresteerd, omdat zulks op den open baren we voorviel. Hij verzette zich tegen zijn arrestatie, waarom ook terzake van wederspan- nigheid proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. D e 31-j a r i g e A. v. d. S. i s Z a t e r d a g- avond in de Middelharnisschestraag door een zenuwtoeval getroffen. De man is door de politie, op advies van een geneesheer, per brancard naar zijne woning vervoerd. Zaterdagnacht iseen agent van politie die op een rijwiel in de Groenelaan reed, aangereden door een wielrijder, die links op den rijweg reed. De agent kwam te vallen en werd bloedend aan het linkerbeen verwond, terwijl zijn broek scheurde. Ook het achter wiel'van zijn rijwiel werd ontzet. De aanrijder verklaarde zich bereid de aangerichte schade te vergoeden. T. LI. deed gisteren bij de politie aangifte van vermissing van zijn roeiboot, die aan een ketting in de Wilhelminahaven gemeerd had gelegen. Gisteren meldde zich bij depo- litie zekere U. T. aan, die beweerde nog 1 dag hechtenis te goed te hebben. Werkelijk bleek de man gesignaleerd te staan in het Algemeen Politieblad, niet voor een doch voor 4 dagen hechtenis. Hij is heden ter beschikking der Jus titie gesteld. LI. K., wonende te Rotterdam, is gisterenmiddag op den Vlaardingerdijk aan gereden door een auto, waardoor het rijwiel dat hij bereed, aan het achterwiel nogal werd beschadigd. Hijzelf bekwam geen letsel door tijdig op den berm te springen. Mej. R. zat gisterenavond op een bank in de Plantage, toen zij door een barer kinderen, die zich vermaakte met steenen te gooien, met een steen tegen den linker slaap werd getroffen, waardoor zij bewusteloos ge raakte. Door de goede zorgen van de pleegzus ter niej. de Ruiter kwam de vrouw weer spoe dig bij, waarna zij haar weg kon vervolgen. Bij F. de Wit, chef van het voet balterrein „Gusto", wonende Nieuwsticht n. 2 36 is een rijwiel terug te bekomen, vermoedelijk door een toeschouwer op dat terrein achterge laten Hedenacht te 12 uur ontstond in het Bubbermanssticlit een vechtpartij, waardoor zekere D. een aantal slagen in het gelaat opliep, en eenige ruiten van de woning der wed. W. werden ingedrukt. Gisterenavond wilde A. R. uit Rotterdam, met zijn tweewielig motorrijtuig de Hoogstraat oprij don toen een vierwielig motorrtijtuig, bestuurd door P. D. uit Delft, met een wijde boog van de Lloogstraat de Groote Markt opreed. Een aanrijding was on vermijdelijk. De motor werd aan de voorzijde beschadigd, wat op 140 werd geschat. De autobestuurder verklaarde te ver hebben moeten uitwijken voor een kinderwagen. De bestuurders kwamen overeen de schade samen te betalen. Gemengd Nieuws. MOORD. De dader meldt zich aan. Vrijdagavond tien uur, werd de sigarenwinke lier van S., op de Galerij te Rotterdam aange sproken door een man. Deze vertelde een vrouw gestoken te hebben en vroeg hem dit aan de politie te willen melden. Nadat de politie in kennis was gesteld trok ze dadelijk op onderzoek uit. De man had er bij verteld, dat hij zijn misdrijf gepleegd had in een woning in pand 10 aan de Galerij. In deze woning vond de politie inderdaad het lijk van een vrouw liggen. Zij lag languit op den vloer van de eenige kamer van de woning en had een diepe wond in de borst, ter hoogte van de hartstreek. Een groot mes stak nog in de wond De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd en deze bracht de vrouw naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over. De vrouw bleek te zijn de 39-jarige N. J. de G., een gescheiden vrouw, die leefde met den 40- jarigen J. B. uit Meppel. Vrijdag- op Zaterdagnacht, om c.a. één uur hoorde een politieman, die dienst deed op het Willemsplein, nabij de ponton van den haven dienst Spido twee mannen praten. De een zeide tegen den ander Zeg het nou maar. Dadelijk daarop kwam een van de beide mannen naar den agent toe, met het verzoek naar een politie bureau geleid te worden, omdat hij wat te ver tellen had. Op een vraag van den agent antwoordde de man J. B. te zijn, die in den loop van den avond aan de Galerij een vrouw doodgestoken had. De man is naar een politiebureau overgebracht. Ook daar bekende hij, gestoken te hebben. Hij weigert evenwel meer inlichtingen te geven. Op de vraag, of hij van te voren ruzie met de verslagene gehad heeft, antwoordde hij Ja, dat zal wel. Zaterdagmorgen is hij met het lijk van de vrouw geconfronteerd, waarna B. is opgesloten. De vergiftig ingsgevallen. Het blijkt, dat steeds meer personen de gevolgen ondervinden van het gebruik van de gelardeerde lever, die vergiftigingdbacillen bevatte. Liet aantal personen, dat daardoor ziek is geworden, is thans tot 70 gestegen. V e r z o n n e n. De politie te Leiden heeft het mandje van mejuffrouw J. N. uit Haar- lemmermeer-Aalsmeer, die beweerde in een trein te Leiden te zijn aangevallen, opgespoord. De juffrouw heeft thans bekend, het verhaal te hebben verzonnen. Botsing. Vrijdagnacht is op den rijks straatweg te Santpoort de niotorfielsrijder v.d. N. uit Haarlem in botsing gekomen met een auto, bestuurd door d<m heer D. te Drie huis. De motorrijder werd daarbij ernstig ge wond en kreeg een schedelfractuur. Hij werd per auto naar het Elisabethsgasthuis te Haarlem vervoerd. Gistermiddag was zijn toestand nog zeer ernstig. Verbrand, Te Venraay heeft gisteren het 2-jarige zoontje van den landbouwer J.R. een ketel kokende melk omgetrokken, waar door het zoo ernstige brandwonden heeft ge kregen, dat het kort daarna aan de gevolge?! is overleden. LI e n brutaal heerschap. Reeds ee nige dagen logeerde in een hotel te Haarlem een man, die zich nogal groot en rijk voordeed. Llij zei b.v. een huis gehuurd te hebben van 800 en een garage van 200 en een auto van 6700 te hebben gekocht. Bij een ITaarlemsche firma deed hij een bestelling van 1600, bij een andere firma een van 1500 bij de firma Pander in Den Haag bestelde- hij voor niet minder dan 4700 aan meubilair. Waarschijnlijk heeft hij ook nog bij andere firma's bestellingen gedaan In het hotel deelde hij o.m. nog meè, dat hij veel geld op zijn crediet had en dat hij een groote hoeveelheid bagage uit Britsch-Indië wachtte. Toen deze bagage evenwel niet kwam, begon de ober in het hotel argwaan te krijgen. Hij verzocht den man om voorloopig zijn 35 kamer huur te betalen, wat dezen echter niet conver- eerde. E)it kwam den ober verdacht voor en daarom stelde hij de politie met de zonderlinge handelwijze van den rijken lieer in kennis. De politie arresteerde den man en bracht hem naar liet bureau aan de Smedesstraat, waar hij ten slotte door den mand viel en verklaarde geen cent te bezitten. Intusschen had de man, na 28 Augustus j.l. uit de gevangenis te zijn ontslagen, kennis gemaakt met een meisje uit Den LIaag, dat hij uit haar betrekking had gehaald. Liet meisje dat hem blijkbaar vertrouwde, had hem eenig geld in bewaring gegeven, dat hij had opgemaakt- De bedrieger had zelfs verlovingskaarten laten drukken. De auto was door den handelaar nog niet afgeleverd. Als de kooper een ritje wilde maken, ging iemand van de firma voorzichtigheids halve mee. De man is in verzekerde bewaring gesteld als verdacht van oplichting en poging daartoe. De kip met de trouwring, In de Brabautsche gemeente Budel miste sinds eenige jaren eene weduwe haar trouwring. Hoe ook ge zocht werd, het gouden voorwerp kwam niet terecht, tot dezer dagen, bij het slachten ecner kip, de ring uit de maag van het dier te voor schijn kwam. Dit is dus nu eens niet de kip met de gouden eieren, maar de kip met den gouden ring Ka n het nog brutaler? Toen Zater dagmiddag twee meisjes met een fiets aan de hand op de Ezeldijk te Utrecht liepen, kwam plotseling een man te voorschijn, die hen een der fietsen afhandig maakte en er mee vandoor ging. Llij reed er de spoorbaan mede op en toen hij de overwegboomen gesloten vond, deelde hij den overwegwachter mede, dat op den Ezeldijk een tweetal meisjes was aangerand en hij nu naar de politiepost wilde fietsen om politiehulp te gaan halen. De overwegwachter, deze hulp vaardigheid waardeerende, opende de overweg boomen en liet den fietser passeeren, waarvan deze natuurlijk een dankbaar gebruik maakte en de plaat poetste. De overwegboomen wedden achter hem weer gesloten, zoodat voor achter volging geen gevaar was. De fietsendief verdween zonder verder een spoor achter te laten. Met de opsporing van dit brutale heerschap heeft de politie nog geen succes gehad. De typhusepidemie in H a>n n o- v e r. Zaterdagmorgen was het aantal typhus- gevallen gestegen tot 1539 waarvan 47 geval len met doodelijken afloop. Een schip vergaan. De reeds eenige dagen waaiende Zuidwestenwind, aldus meldt men uit Stettin, heeft op zee een orkaaanka- rakter aangenomen. Bij Heydebrink is een boot van een Zweedsch motorschip aangedreven, waarin zich een volkomen uitgeput matroos bevond. Het schip was met drie man in den storm vergaan. Ontploffing in een spuitwater- fabriek. Drie arbeiders zijn gedood, en drie ernstig gewond ten gevolge van een ontplof fing in een spuitwaterfabriek te Le Menil Mon- tant. Een meteor. Uit Londen meldt men, dat Vrijdagavond boven Kent een schitterende lichtbal werd waargenomen. Liet observato rium te Greenwich verondersteld dat het ë'èn meteor is geweest, grooter en meer nabij de aarde dan gewoonlijk Een cycloon. Naar gemeld wordt heeft een hevige cycloon de Bahamaeilanden getei- terd. Menschenlevens zijn gelukkig niet te be treuren, doch de stoffelijke schade is zeer groot en bedraagt volgens de,,Daily Mail"£l millioen. Een vader vermoord z ij n b e i d e kinderen. Uit Metersen bericht men, dat in het naburige plaatsje Hist een zeker e Martens zijn beide zoontjes, 3 en 5 jaar oud de keel heeft afgesneden, en verwondde zich zelf daarna ernstig. Martens is aan de justitie overgeleverd. Brug ingestort. Uit Kowno wordt ge meld, dat in een dorp in Lithauen tijdens een processie een brug onder den last van de mi- nigte is ingestort. Honderden personen geraak ten te water. Dertien personen zijn licht, 4 ernstig verwond. Nog een brug ingestort. Uit Stettin bericht men: Gisterochtend om 11 uur stortte bij Gartz de nieuwe brug over de Oder in, welke brug de volgende week Zondag zou worden in gewijd. Drie arbeiders werden gedood en twee zwaar gewond. Nog geen vijf minuten te voren was een volbezette stoomboot onder de brog doorgevaren. Orkaan in Zuid Florida. Een be richt uit Key West meldt dat Zaterdag een ge weldige orkaan de kust van Zuid-Floi'ida ge teisterd heeft. Vijf en zeventig personen werden gedood. Twee duizend huizen werden verwoest. In de geheele stad Miami Beach sfond het water 90 c.M. hoog. Een storm met een snel heid vanl45 K.M. verlamde de lichtvoorziening. Ook Palm Beach geteisterd door een orkaan. Volgens een bericht uit New- 5 ork heeft Zaterdag ook over Palm Beach een orkaan gewoed. De wind bereikte somtijds een snelheid van 160 K.M. per uur. De verbin dingen van Miami en Palm Beach met de bui tenwereld zijn geheel verbroeken, zoodat men nog niet weet, of de schade groot is. De tele graaf- en telefoonverbindingen zijn gestoord in geheel Miami. Spionage. Te Wilna is een Russische spion gearresteerd, die spoorwegmobilisatieplan- nen bij zich had. Hij bleek onder het mom van courier reeds twee jaar zijn spionagewerk- zaamheden te hebben uitgeoefend. WieisCalles? Wij ontleenen het volgen de aan een correspondentie uit New-York aan de „Tijd" De prsesident is een Syriër van geboorte zijn eigenlijke naam is Elias. Als jongen van tien jaar kwam hij naar Mexico, alwaar, even als langs de kusten van Brazilië, zooals ook in West-Al'rika, veel Syriërs verspreid zijn en er hetzij als veehandelaar, hetzij als verkoopers van bazaarartikelen hun brood verdienen. Elias was verkooper van rozenkransen, sca puliers en prenten. De devotionaliën brachten hem genoeg op in de steden en dorpen van Mexico, welke hij doorreisde, om lessentenemen zoodat hij een paar jaar later dorpsschoolmees ter werd. In deze hoedanigheid ontwikkelde hij zijn kennis. Onder de Madero-revolutie van 1910 trad hij op als propagandist in dienst van do Magon Brothers tegen Madero en tegen dictator Porfirio Diaz. Nu bevond hij zich op den weg der fortuin. In de Gasa del Obrero Mundial, Wereld-huis- der-arbeiders, was hij in Maart 1915 de woord voerder voor Carranza. woor wien hij al de Mexicanen, uit de Ver. Staten verbannen, wist te winnen. Garranza liet de gevangenissen openen en al deze lieden sloten zich bij het leger van Carranza-Villa-Gajles aan en men weet aan welke verwoestingen en abominaties ze zich sclmldig maakten. Eerst gouverneur, staatssecretaris onder Ob- regon, verrader van Carranza, wien hij ontrouw werd en tot val hielp brengen in 9120, ziedaar Galles, na de bandieten Garranza en Obregon aan de beurt om Mexico te regeeren Om zijn Syrische afkomst te verbergen, nam hij den naam zijnor vrouw, Calles, aan Zijn secretaris, Tejcda, is een jood Léon, minister van landbouw, een toreador Saenz, van buitenlandsche zaken een protestantsch dominee Morones, minister van arbeid is zelf een arbeider Men kan niet anders zeggen dan dat Calles een brutale baas is, waar hij, zelf vreemdeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2